Bardzo fajne porównanie :) Jest sporo tematów na elektrodzie z pytaniami o te multimetry (systematycznie ponawianych vide "Jaki multimetr w 2022 roku kupić? Jaki multimetr najdokładniejszy obecnie (2021)?"). Jak pojawią się nowe wątki w tej sprawie, to będę polecał Pana kanał :)
Bardzo pomocny materiał, trudno było mi się zdecydować ale już kupiłem. Padło na Brymena ale to jeszcze nie koniec, teraz szukam czegoś pomocniczego i nie jest łatwo się zdecydować. Pozdrawiam.
Ja dwa lata temu postanowiłem kupić porządny multimetr bo poprzedni (z lidla) był za wolny i bardzo ograniczony, jestem amatorem zajmującym się cyfrówką ale jak już coś kupuje to stawiam na porządny sprzęt który posłuży latami. Kupiłem nieco słabszego Brymena 867s i jestem bardzo zadowolony, ma wszystko czego potrzebowałem i szczerze go polecam ale... mi zależało na kilku dość specyficznych funkcjach: TRMS do naprawy UPS, pomiar małych prądów do eksperymentów z modułami ESP/Arduino, szybki pomiar DC, szybki tester ciągłości, szybki bargraf, dobre zabezpieczenia oraz komunikacja z PC.
Dobrze, że w końcu wyraźnie podkreślił Pan, że ocena dokładności dotyczy TYCH dwóch testowanych modeli a nie wszystkich egzemplarzy, które były lub będą wyprodukowane. Brawo!!!
Tak się składa, że testowałem już dwie Sanwy PC7000 i mają identyczną dokładność do +-0.001%. Miałem też okazję testować trzy UT33A+ i wszystkie na zakresie napięcia AC biją na głowę inne multimetry. Sprawdziłem to aby wykluczyć jednostkowy przypadek losowy z poprzedniego filmu. Wyniki są powtarzalne dla kilku egzemplarzy. W grupie porządnych multimetrów można więc liczyć na powtarzalność z egzemplarzu na egzemplarz. Pewnie marketowe multimetry też mają taką powtarzalność dokładności na poziomie 5 - 10% :D
@@piotrburnos1004 W sumie tak, ale żeby oceniać "populację" to jednak "3 czy nawet 5" to za mało. Szczególnie bez odniesienia się choćby do partii produktu.
@@szymon4602 Idąc tym tokiem myślenia to należałoby przetestować wszystkie wyprodukowane multimetry i dopiero z wyników tych wszystkich multimetrów wyciągnąć średnią. 😉 A i taki pomiar nie daje 100% pewności z uwagi na fakt że kolejne modele wyprodukowane po testach mogą być obarczone innym błędem pomiaru. Podsumowując zacytuję klasykę "Nie rozbijaj góowna na atomy."
Jasne. Ale losowość jest cechą złych konstrukcji. Niemniej mój sposób badania multimetrów pozwala wyraźnie rozgraniczyć multimetry bardzo dokładne, od średnich, od bardzo złych. Z drugiej strony, jeśli ktoś może wykonać testy 31 multimetrów danego typu np. Sanwy PC7000 (31 x 1400zł) (31 to granica rozkładu normalnego i t-Studenta) to chętnie zobaczę wyniki :)
Brymeny bardzo dobrze tutaj wypadają i trochę kolega szuka dziury w całym. W dodatku już o tym wspominałem BM869S bardzo dobrze trzyma swoje parametry w czasie co jest też istotne. Nowe wersje mają też poprawioną w firmware pewną niedogodność starszych wersji czyli stosunkowo krótki czas podświetlenia LCD. Sam z Brymenów posiadam między innymi BM869S, wszystkie swoje ręczne multimetry testuję przynajmniej raz w roku między innymi jako referencyjnego multimetru używając 6 i 1/2 cyfry Keysight 34465A. Mój BM869S został zakupiony w marcu 2015 roku, ostatnio testowany przy okazji zakupu nowego multimetru 6 i 1/2 cyfry (Siglent SDM3065X) w styczniu tego roku i została potwierdzona kolejny raz jego dokładność. Mojego Keysight 34465A 6 i 1/2 cyfry od czasu do czasu staram się w zaprzyjaźnionej firmie sprawdzać z multimetrem 8 i 1/2 cyfry (HP/Agilent 3458A) - więc uznaję go za wystarczająco dokładny wzorzec do oceny ręcznych multimetrów. Zresztą jak człowiek poświęci trochę czasu to znajdzie więcej osób (głownie na zachodzie) którzy tak samo potwierdzają swoimi pomiarami dokładność tych multimetrów. Na chwile obecną nie słyszałem o jakiś problemach z ich dokładnością, a takie opinie pojawiają się prędzej w internecie. Jak komuś działa ok najczęściej nie pisze o tym, jak coś jest nie tak opinie pojawiają się dużo szybciej.
Super :) Ja używam BM836 w tej samej obudowie czyli duuuży, mniej dokładny ale znacznie szybszy, do codziennych pomiarów niezastąpiony :) Sanwa nie ma podświetlenia, ale w sumie i tak go nie używam, nie naprawiam sprzętu w nocy :)
Witam. Kupiłem miernik pokazany na filmie - SANWA PC7000. Zrobiłem kilka pomiarów testowych, najbardziej zaniepokoił mnie pomiar częstotliwości sieciowej. Miernik pokazał 45,4Hz! Zmierzyłem dla pewności również miernikiem impedancji Sonela - pokazuje bardziej prawdopodobny wynik - 50Hz. Czy taki wynik pomiaru wskazuje jednoznacznie na to, że SANWA jest uszkodzona? Czy jest może inne wyjaśnienie tego odczytu? Będę wdzięczny za pomoc.
Super odcinek, w sumie jak wszystkie poprzednie. Mógłby Pan zrobić test weryfikacji mierników Rigol? Czy pomiary nimi robione na pewno są powtarzalne? Ma Pan ich chyba w laboratorium sporo.
Kiedyś do Sanwy włożyłem odwrotnie baterię 9V, niestety trochę wewnątrz popaliło(diody w zabezpieczeniu polaryzacji) Można odwrotnie wsadzić baterię, a to minus tej konstrukcji
a propos, kiedyś na filmach u Ciebie widziałem Brymena ale chyba w pewnym momencie zniknął... co się stało, co też on przeskrobał? czym podpadł? bo bardzom ciekaw... :)
@Piotr Bornus Taka myśl mnie naszła. Dzięki Piotrowi Burnosowi czuję się jakbym na nowo poszedł do mojej ulubionej szkoły na moje jeszcze bardziej ulubione zajęcia, a zaznaczam że mam już prawie 130 lat. Dzięki za niezwykle rzetelne, fascynujące lekcje. Musiałem posłodzić choć tego typu pochwał nie lubię nawet czytać, szczególnie gdy jest to euforia osób nie mających "pojęcia o wyobrażeniu".🧐 Merytoryka i logika jest domeną niewielu nauczycieli. Ja trafiłem w swoim życiu na tylko dwóch, dwóch na tyle lat nauki i tyle szkół, no i teraz znów. Nie mam żadnej wiedzy, albo bardzo małą, ale jakoś uwielbiam mierniki które mają jako zasilanie 18650 albo innego li-jona bo 6F22 , "dziewiątki" doprowadzają mnie do szału i ciągle straszą powrotem słusznie minionego czasu (ruskie groźne radyjka z długimi i średnimi oparte o tranzystory germanowe). Jeśli ktoś z Was czyta moje wypociny proszę potwierdzić albo zaprzeczyć funkcjonalność oddzielnego, niezależnego wyłącznika zasilania. Bardzo mnie denerwuje włączanie multimetru przełącznikiem funkcji. Nie wspomnę o jego zużyciu ciągłym wachlowaniem w prawo i w lewo.
w końcu jakiś polskojęzyczny profesjonalista metrolog na yt, leci sub i dziękuję :) i czekam na więcej :) a propos 869s, byłbym wdzięczny jakby Pan pokazał kiedyś tam w jakimś odcinku co ten miernik tak naprawdę potrafi zmierzyć (praktycznie), z wykorzystaniem tych wszystkich cudeniek referencyjnych co tam Pan ma w tym laboratorium ;) dorobić angielskie napisy i będzie milion wyświetleń! ;) a przy okazji jestem ciekaw, co straciłem kupując 867s zamiast 869s...
Jeśli nie potrzebujesz pasma 100KHz na pomiarze VAC i funkcji pomiarów napięcia VFD, czyli specjalny zakres do pomiarów napięcia na wyjściu falowników to nic chyba nie straciłeś. Jak kupowałem swojego BM869s to dołożyłem chyba ze 300zł po to żeby mieć właśnie to pasmo 100KHz na VAC, bo właśnie w grę wchodził 867s vs. 869s. Ale jak mi na czymś zależy, to tracę rozum i nie liczę się z kasą.
Panie Piotrze właściwy człowiek na właściwym miejscu. Proszę się nie przejmować mikrofonem na kablu, wiem byłby lepszy komfort pracy, ale my oglądamy te filmy w celu zdobycia wiedzy. Wyrobienia sobie opini, często zakup przyrządów jest na końcu listy, zwłaszcza dzisiaj. Dlatego zależy nam na konkretnych informacjach i testach. A nic i nikt tak nie przemawia do rozsądku jak dobry fachowiec z danej dziedziny.
Mój wynik końcowy był taki że jak sprawdzałem w gniazdku swój multimetr to mi dosłownie wybuchł hehe ale o dziwo poskładałem go i działa😁😁 pozdrowionka wszystkiego dobrego
Może by tak zrobić testy i pomiary dobrymi miernikami Fluke 87V, Fluke 115, Sanwa 7000 pomijając tanie zabawki. Testy można by również wzbogacić o próby zabezpieczeń przed przypadkowym złym przełączeniu miernika.
Witam Panie Doktorze. Uważam, że obydwa multimetry są godne polecenia. Raczej dla profesjonalistów, lub zaawansowanych vel zaangażowanych amatorów którzy cenią bezpieczeństwo i dokładność ocierającą się delikatnie o laboratoryjną. Ciekawy byłby test jeszcze Fluke 87V i Fluke 289.
Od wielu lat używam BM857 oraz PC5000a. O wiele lepiej pracuje mi się z BM. Sanwa kilka razy mi się zawiesiła (może jakiś felerny egzemplarz?), tzn. po włączeniu na jakiś zakres nic się nie działo na wyświetlaczu, trzeba było wyłączyć i włączyć ponownie.
Mam 14 letnią RD700 i sprawdzałem jej wskazania na na sprzęcie laboratoryjnym u znajomego serwisanta elektroniki. Wyciągnął swoją PC5000a i też miała dziwne zawiasy, stwierdził że średnio udany zakup.
Dzień dobry, jaki wybrać multimetr do elektroniki np. do sprawdzania rezystancji procesorów Brymen 869s, Sanwa PC7000, FLUKE 117, Brymen BM878 czy może jakaś APPA nie chciał bym kupować 2x Bo te moje UNI-Ty do 250zł mają duże rozbieżności
Właśnie chciałem to zaznaczyć. Zdaje się, że nawet gniazdo interfejsu optycznego jak i sam protokół mają identyczny. Moja Brożynka gada z BM867s, a chciałbym sprawdzić czy z Sanwą też zagada :)
Witam Pana Serdecznie i szacunek za Ten świetny test! Jeśli wolno mam w zasadzie jedno pytanie czy przed każdym pomiarem dokonuje Pan kompensacji przewodów? Pozdrawiam i dziękuję, że Pan Jest!
Test super tylko brakuje jednego czas mierzenia. Najczęstszymi zakresami to wolty i rezystancja. Fajnie jak by takie cos było. Bo w instrukcjach jest podane np 3x na sek ale co z tego jak dotykam rezystora a pomiar właściwy po 3s .
Sanwa ma ogromną zaletę: po kilku latach od zakupu nadal bez problemu można ją serwisować w NDNie. Właśnie wraca do mnie po mechanicznym uszkodzeniu wyświetlacza. To duży argument "za". Na marginesie: gdy Sanwa PC7000 zastępowała PC5000 pisało się, że technicznie jest klonem któregoś Brymena. Chyba nie tego z testów bo gabarytowo znacznie się różnią.
Ta sanwa nie jest przypadkiem na jakiejś licencji bryman-a produkowana ? Funkcje prawie bliźniacze, dokładność zbliżona no i ten port komunikacyjny jakiś taki podobny.
@@zaba661 Tajwan to Chińczycy.Tajwan został zagarniety przez generała Czang Kaj-szeka i jago kumpli po ucieczce z Chin. Miejscowa ludność została zepchnięta na margines i nastąpiły rządy generała Czang Kaj-szeka czyli dyktatura. Trzeba znać historię Tajwanu szczególnie przybycie z kontynentalnych Chin Chińczyków z generałem.
Brymen jest duży, bo ma cat IV 1000V, a to wymusza odpowiednią separację obwodów wejściowych - dodatkowe frezy w PCB, osobna płytka z gniazdami, plastikowe przegrody itp. To zajmuje trochę miejsca :)
@kuss116 ale co da ocena wizualna? Oczywiście separacja mechaniczna jest lepsza niż jej brak, ale wiele szczegółów tkwi w symulacjach na etapie projektowania. O tym nigdy się nie dowiemy :)
@@piotrburnos1004 Będzie można oszacować, czy ten miernik spełnia cat IV 600V. Już widziałem na EEVBlogu chińczyki, które miały niby cat IV, a był tam na wejściu chyba 1 MOV i 2 PTC. Dave wyśmiał oczywiście ten fakt. Nie jest możliwe przy takim zestawie zabezpieczeń (a właściwie jego braku), aby spełnić wymagania tej kategorii. Nie mówię, że Appa nie spełnia kategorii IV 600V, ale jestem ciekaw, jak tam zmieścili elementy, że całość zajmuje tak mało miejsca. Mierniki Fluke też mają odpowiednie gabaryty. Są ciut mniejsze od Brymena, ale niewiele.
Liczyłem na Brymena w pomiarze DC i R, niby ociupinkę lepszy na papierze. Ale cóż, podium jest. Jak dla mnie to w BM869s na minus pokrętło, bo ciężko chodzi.
Ależ można kupić takie cęgi dowolnej firmy i podłączyć do dowolnego multimetru. To tylko zwykłe przekładniki prądu na napięcie. Można kupić i tanie i bardzo drogie wszystko kwestia jakiej dokładności oczekujemy i jaki mamy na to budżet...
Privet z Kiewa!! Vitam!! Mayu UNIT UT61E, UNIT UT39E+, ZOYI ZT-Y.. Ne mam Sanwy and Brymen, ale duzhe hochu maty)))😆Sorry for bad Polish, can understand every second word, but can`t speak))
Sanwę PC7000 mam na biurku już któryś rok i dobrze wiedzieć, że jej specyfikacja pokrywa się z rzeczywistością. W domu mam PC5000a który jest chyba poprzednikiem omawianego modelu...dokładnością pomiaru chyba wiele się nie różnią. Osobiście interesowało by mnie porównanie tych multimetrów z klasykiem typu Fluke 87V lub innym przedstawicielem tej marki o ugruntowanej pozycji na rynku(chyba głownie za sprawą niezawodności). Jedna Sanwa PC5000a którą używałem niestety uległa rozkalibrowanu( utrata danych kalibracyjnych z pamięci) więc mam tu mały uraz. Dodatkowo konstrukcja płytki gniazda bezpieczników wpinana na małych goldpinach nie jest super szczęśliwa. Musiałem już to kiedyś lutować po upadku miernika. Wracając do tematu porównań mierników...trzeba tu poczynić pewną uwagę. Oba multimetry mieszczą się w swoich specyfikacjach reszta porównań jest troszkę na wyrost gdyż porównywane są tylko dwa konkretne egzemplarze. Mogło by się okazać, iż wybrane inne dwa egzemplarze multimetrów Sanwa i Brymen zamienią się w rankingu miejscami. By móc coś powiedzieć o populacji tych modeli należało by przeprowadzić pomiary na co najmniej kilku egzemplarzach przedstawionych modeli. Ale wiadomo...koszty. Pozdrawiam!
Jedynym sposobem na to żeby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista dokładność Pana modelu Sanwy jest wywzorcowanie przyrządu. Porównywanie się do przypadkowego modelu nie ma większego sensu.
Cieszę się, że wybrane multimetry służą. Co do tematu powtarzalności to już odpowiedziałem pod innym komentarzem tego filmu. Uzasadnione jest twierdzenie, że w pewnych granicach, mała próbka jest reprezentatywna dla całej populacji. Z drugiej strony jak ktoś napisał, nie ma co szukać dziury w całym. Można przetestować wszystkie wyprodukowane egzemplarze i dla niektórych osób dalej będzie mało :) Tym czasem nie tylko moje testy, ale też innych "youtuberów" i "w sieci" potwierdzają powtarzalność pomiarów dla markowych produktów. Wzorcowanie zawsze można zrobić - nie zaszkodzi. Z trzeciej strony - dlaczego nie ufać specyfikacji markowych producentów? Wszystkie dotychczasowe testy (10 we filmach, a u mnie na stole kilkanaście) wykazały, że multimetry mieszczą się w specyfikacji. No może poza marketowymi DPM i bodaj Yato ale to są detektory.
@@qba2802 Nie jest to do końca prawda. Wzorcowanie to uzyskanie świadectwa wzorcowania, natomiast to samo można osiągnąć porównując z odpowiednimi wzorcami (kalibratorami) jak ma się dojście do odpowiednio dokładnego sprzętu - efekt będzie ten sam nie będzie się jedynie posiadać świadectwa wzorcowania. Tak samo w takim przypadku jeśli zna się procedurę można wykonać kalibrację multimetru, czyli zapis nowych danych kalibracyjnych do multimetru. W przypadku multimetrów Brymen można to znaleźć, niejako że Sanwa 5000 używa procesora Brymen-a być może procedura kalibracji będzie taka sama. Sam taką metodę stosuję bo w hobby nie potrzeba mi świadectwa, natomiast mam dojście do laboratorium i stosuję procedurę jak przy kalibracji, tylko nie biorąc papieru nic mnie to nie kosztuje. Odnośnie Fluke 87 to akurat wersja V nie jest najszczęśliwsza - zastosowana w tej wersji zmiana konstrukcji przełącznika nie wyszła temu multimetrowi na dobre. Co wyszło w testach robionych przez joe smith na YT i temat tej zmiany był omawiany. Kolejna sprawa Fluke 87 to nie najnowsza konstrukcja i nie ma jakiś hi-endowych parametrów. Głownie te multimetry cenione są za niezawodność pracując często w nie lekkich przemysłowych warunkach, no i tutaj po wspomnianych testach należy zadać pytanie czy 87V jest dalej tak niezawodny, wychodzi na to że w przypadku przełącznika już nie...
@@sb5100MoD Wzorcowanie i kalibracja to jedno i to samo - porównanie wskazań do wzorca. A to czy wyniki są zapisane na kartce papieru czy na świadectwie wzorcowania to nie ma większego znaczenia...
@sb5100MoD tak ściśle rzecz ujmując, to wzorcowanie i kalibracja to jest to samo (tak już się utarło). To o czym Pan pisze, to jest adjustacja czyli strojenie przyrządu tak, aby "poprawić" jego wskazania. W tym sensie kalibracja (czy też wzorcowanie) ma sens - da odpowiedź jak dokładny jest konkretny egzemplarz ale nic poza tym. Adjustację trzeba zamówić osobno.
Sanwa PC 7000 czy Brymen 869s, często właśnie te dwa modele na forach internetowych są polecane. Fluke w podobnej cenie co Brymen i Sanwa jest dostępny, ale to model ubogi. Fluke na "wypasie" jak te z dzisiejszego testu jest dużo droższy, ale czy będzie dokładniejszy, czy na podobnym poziomie jak dzisiejsza tańsza konkurencja. Trzeba poczekać cierpliwie na kolejne testy.
Dokładność multimetru to jeden z parametrów który wpływa na jego ocenę a tym samym cenę. Marka Fluke może pozwolić sobie na taką cenę nie tylko z uwagi na dokładność pomiaru ale na wiele innych cech które próżno szukać w multimetrach marki np. SANWE.
@@panton7842 "ale na wiele innych cech które próżno szukać w multimetrach marki np. SANWE" Można prosić o przykłady wielu innych cech w konfrontacji z Sanwa/Brymen?
@@MarcinGi - jakość wykonania - trwałość - gwarancja (jej długość) - serwis i obsługa klienta - marka - zabezpieczenia - wartość przy odsprzedaży - kolor 😁😆 ps: Ja wiem że jest grupa osób która będzie twierdziła że Kia to jest to samo co Mercedes czy Porsche 😉
Właśnie kupiłem brymena. Coś mnie odrzuca od sanwy. Nie wiem dlaczego bo to bardzo solidny miernik ale oglądając różnorakie kanały na temat napraw elektronicznych widzę że każdy taką sanwę ma ale nikt nigdy jej nie używa tylko zawsze jakichś unitów brymenów ew fluke. Głównie na youtube widzę sanwę jak służy do testowania innych multimetrów xD
Mam obydwa multimetry, ale używam tylko PC7000. Sanwa u mnie wygrywa wielkością obudowy no i pokrętło zakresów działa rewelacyjnie (sensoryka). Działanie i szybkość buzera w sanwie wzorowe. Obydwa są super, ale to sanwe używam od 5 lat na codzień.
Bardzo fajne porównanie :)
Jest sporo tematów na elektrodzie z pytaniami o te multimetry (systematycznie ponawianych vide "Jaki multimetr w 2022 roku kupić? Jaki multimetr najdokładniejszy obecnie (2021)?"). Jak pojawią się nowe wątki w tej sprawie, to będę polecał Pana kanał :)
Będę wdzięczny. Proszę tam podlinkować. Dziękuję!
Bardzo pomocny materiał, trudno było mi się zdecydować ale już kupiłem. Padło na Brymena ale to jeszcze nie koniec, teraz szukam czegoś pomocniczego i nie jest łatwo się zdecydować. Pozdrawiam.
Ja dwa lata temu postanowiłem kupić porządny multimetr bo poprzedni (z lidla) był za wolny i bardzo ograniczony, jestem amatorem zajmującym się cyfrówką ale jak już coś kupuje to stawiam na porządny sprzęt który posłuży latami. Kupiłem nieco słabszego Brymena 867s i jestem bardzo zadowolony, ma wszystko czego potrzebowałem i szczerze go polecam ale... mi zależało na kilku dość specyficznych funkcjach: TRMS do naprawy UPS, pomiar małych prądów do eksperymentów z modułami ESP/Arduino, szybki pomiar DC, szybki tester ciągłości, szybki bargraf, dobre zabezpieczenia oraz komunikacja z PC.
Gratuluję decyzji 🙂
Dobrze, że w końcu wyraźnie podkreślił Pan, że ocena dokładności dotyczy TYCH dwóch testowanych modeli a nie wszystkich egzemplarzy, które były lub będą wyprodukowane. Brawo!!!
Tak się składa, że testowałem już dwie Sanwy PC7000 i mają identyczną dokładność do +-0.001%. Miałem też okazję testować trzy UT33A+ i wszystkie na zakresie napięcia AC biją na głowę inne multimetry. Sprawdziłem to aby wykluczyć jednostkowy przypadek losowy z poprzedniego filmu. Wyniki są powtarzalne dla kilku egzemplarzy. W grupie porządnych multimetrów można więc liczyć na powtarzalność z egzemplarzu na egzemplarz. Pewnie marketowe multimetry też mają taką powtarzalność dokładności na poziomie 5 - 10% :D
@@piotrburnos1004 W sumie tak, ale żeby oceniać "populację" to jednak "3 czy nawet 5" to za mało. Szczególnie bez odniesienia się choćby do partii produktu.
@@szymon4602 Idąc tym tokiem myślenia to należałoby przetestować wszystkie wyprodukowane multimetry i dopiero z wyników tych wszystkich multimetrów wyciągnąć średnią. 😉
A i taki pomiar nie daje 100% pewności z uwagi na fakt że kolejne modele wyprodukowane po testach mogą być obarczone innym błędem pomiaru.
Podsumowując zacytuję klasykę
"Nie rozbijaj góowna na atomy."
Jasne. Ale losowość jest cechą złych konstrukcji. Niemniej mój sposób badania multimetrów pozwala wyraźnie rozgraniczyć multimetry bardzo dokładne, od średnich, od bardzo złych. Z drugiej strony, jeśli ktoś może wykonać testy 31 multimetrów danego typu np. Sanwy PC7000 (31 x 1400zł) (31 to granica rozkładu normalnego i t-Studenta) to chętnie zobaczę wyniki :)
Brymeny bardzo dobrze tutaj wypadają i trochę kolega szuka dziury w całym. W dodatku już o tym wspominałem BM869S bardzo dobrze trzyma swoje parametry w czasie co jest też istotne. Nowe wersje mają też poprawioną w firmware pewną niedogodność starszych wersji czyli stosunkowo krótki czas podświetlenia LCD.
Sam z Brymenów posiadam między innymi BM869S, wszystkie swoje ręczne multimetry testuję przynajmniej raz w roku między innymi jako referencyjnego multimetru używając 6 i 1/2 cyfry Keysight 34465A. Mój BM869S został zakupiony w marcu 2015 roku, ostatnio testowany przy okazji zakupu nowego multimetru 6 i 1/2 cyfry (Siglent SDM3065X) w styczniu tego roku i została potwierdzona kolejny raz jego dokładność. Mojego Keysight 34465A 6 i 1/2 cyfry od czasu do czasu staram się w zaprzyjaźnionej firmie sprawdzać z multimetrem 8 i 1/2 cyfry (HP/Agilent 3458A) - więc uznaję go za wystarczająco dokładny wzorzec do oceny ręcznych multimetrów.
Zresztą jak człowiek poświęci trochę czasu to znajdzie więcej osób (głownie na zachodzie) którzy tak samo potwierdzają swoimi pomiarami dokładność tych multimetrów. Na chwile obecną nie słyszałem o jakiś problemach z ich dokładnością, a takie opinie pojawiają się prędzej w internecie. Jak komuś działa ok najczęściej nie pisze o tym, jak coś jest nie tak opinie pojawiają się dużo szybciej.
Super :)
Ja używam BM836 w tej samej obudowie czyli duuuży, mniej dokładny ale znacznie szybszy, do codziennych pomiarów niezastąpiony :)
Sanwa nie ma podświetlenia, ale w sumie i tak go nie używam, nie naprawiam sprzętu w nocy :)
Sanwa ma podświetlenie 😊😊
Witam. Kupiłem miernik pokazany na filmie - SANWA PC7000. Zrobiłem kilka pomiarów testowych, najbardziej zaniepokoił mnie pomiar częstotliwości sieciowej. Miernik pokazał 45,4Hz! Zmierzyłem dla pewności również miernikiem impedancji Sonela - pokazuje bardziej prawdopodobny wynik - 50Hz. Czy taki wynik pomiaru wskazuje jednoznacznie na to, że SANWA jest uszkodzona? Czy jest może inne wyjaśnienie tego odczytu? Będę wdzięczny za pomoc.
Super odcinek, w sumie jak wszystkie poprzednie. Mógłby Pan zrobić test weryfikacji mierników Rigol? Czy pomiary nimi robione na pewno są powtarzalne? Ma Pan ich chyba w laboratorium sporo.
Myślę o tym. Mogę sprawdzić precyzję (czyli powtarzalność).
Kiedyś do Sanwy włożyłem odwrotnie baterię 9V, niestety trochę wewnątrz popaliło(diody w zabezpieczeniu polaryzacji) Można odwrotnie wsadzić baterię, a to minus tej konstrukcji
o! nasz Pan Rafi od "jest japko!" tu jest, witamy, witamy serdecznie! :)
a propos, kiedyś na filmach u Ciebie widziałem Brymena ale chyba w pewnym momencie zniknął... co się stało, co też on przeskrobał? czym podpadł? bo bardzom ciekaw... :)
@Piotr Bornus Taka myśl mnie naszła. Dzięki Piotrowi Burnosowi czuję się jakbym na nowo poszedł do mojej ulubionej szkoły na moje jeszcze bardziej ulubione zajęcia, a zaznaczam że mam już prawie 130 lat. Dzięki za niezwykle rzetelne, fascynujące lekcje. Musiałem posłodzić choć tego typu pochwał nie lubię nawet czytać, szczególnie gdy jest to euforia osób nie mających "pojęcia o wyobrażeniu".🧐 Merytoryka i logika jest domeną niewielu nauczycieli. Ja trafiłem w swoim życiu na tylko dwóch, dwóch na tyle lat nauki i tyle szkół, no i teraz znów. Nie mam żadnej wiedzy, albo bardzo małą, ale jakoś uwielbiam mierniki które mają jako zasilanie 18650 albo innego li-jona bo 6F22 , "dziewiątki" doprowadzają mnie do szału i ciągle straszą powrotem słusznie minionego czasu (ruskie groźne radyjka z długimi i średnimi oparte o tranzystory germanowe).
Jeśli ktoś z Was czyta moje wypociny proszę potwierdzić albo zaprzeczyć funkcjonalność oddzielnego, niezależnego wyłącznika zasilania. Bardzo mnie denerwuje włączanie multimetru przełącznikiem funkcji. Nie wspomnę o jego zużyciu ciągłym wachlowaniem w prawo i w lewo.
Ja też czuję się zawstydzony.. Niemniej dziękuję :)
4 sztuki brymena u mnie siedza. Serdecznie polecam ;)
w końcu jakiś polskojęzyczny profesjonalista metrolog na yt, leci sub i dziękuję :) i czekam na więcej :)
a propos 869s, byłbym wdzięczny jakby Pan pokazał kiedyś tam w jakimś odcinku co ten miernik tak naprawdę potrafi zmierzyć (praktycznie), z wykorzystaniem tych wszystkich cudeniek referencyjnych co tam Pan ma w tym laboratorium ;) dorobić angielskie napisy i będzie milion wyświetleń! ;) a przy okazji jestem ciekaw, co straciłem kupując 867s zamiast 869s...
Dziękuję. A film o funkcjach 869s był niedawno publikowany.
Jeśli nie potrzebujesz pasma 100KHz na pomiarze VAC i funkcji pomiarów napięcia VFD, czyli specjalny zakres do pomiarów napięcia na wyjściu falowników to nic chyba nie straciłeś. Jak kupowałem swojego BM869s to dołożyłem chyba ze 300zł po to żeby mieć właśnie to pasmo 100KHz na VAC, bo właśnie w grę wchodził 867s vs. 869s. Ale jak mi na czymś zależy, to tracę rozum i nie liczę się z kasą.
Była by możliwość sprawdzenia multimetru uni-t model ut61e+ ?
Wszystko przed nami... :)
I wszystko się wyjaśniło. Pozdrawiam. 😉
Panie Piotrze właściwy człowiek na właściwym miejscu. Proszę się nie przejmować mikrofonem na kablu, wiem byłby lepszy komfort pracy, ale my oglądamy te filmy w celu zdobycia wiedzy. Wyrobienia sobie opini, często zakup przyrządów jest na końcu listy, zwłaszcza dzisiaj. Dlatego zależy nam na konkretnych informacjach i testach. A nic i nikt tak nie przemawia do rozsądku jak dobry fachowiec z danej dziedziny.
Dziękuję. Brymen na podium.
Nawet dwa :D
@@piotrburnos1004 I miałem rację...😆
Pozdrawiam i dziękujemy za materiał
😁👍
Mój wynik końcowy był taki że jak sprawdzałem w gniazdku swój multimetr to mi dosłownie wybuchł hehe ale o dziwo poskładałem go i działa😁😁 pozdrowionka wszystkiego dobrego
Może by tak zrobić testy i pomiary dobrymi miernikami Fluke 87V, Fluke 115, Sanwa 7000 pomijając tanie zabawki. Testy można by również wzbogacić o próby zabezpieczeń przed przypadkowym złym przełączeniu miernika.
Witam Panie Doktorze. Uważam, że obydwa multimetry są godne polecenia. Raczej dla profesjonalistów, lub zaawansowanych vel zaangażowanych amatorów którzy cenią bezpieczeństwo i dokładność ocierającą się delikatnie o laboratoryjną. Ciekawy byłby test jeszcze Fluke 87V i Fluke 289.
Wiem, wiem... Fluke.. będzie :)
Dzieki temu materiałowi kupiłem Brymena. Dzięki za opisanie BM869s 🎉
Gratuluję zakupu 🙂
Od wielu lat używam BM857 oraz PC5000a. O wiele lepiej pracuje mi się z BM. Sanwa kilka razy mi się zawiesiła (może jakiś felerny egzemplarz?), tzn. po włączeniu na jakiś zakres nic się nie działo na wyświetlaczu, trzeba było wyłączyć i włączyć ponownie.
Mam 14 letnią RD700 i sprawdzałem jej wskazania na na sprzęcie laboratoryjnym u znajomego serwisanta elektroniki. Wyciągnął swoją PC5000a i też miała dziwne zawiasy, stwierdził że średnio udany zakup.
Dzięki! Zakupiłem i jest super.
Gratuluję 🙂
Dzień dobry, jaki wybrać multimetr do elektroniki np. do sprawdzania rezystancji procesorów Brymen 869s, Sanwa PC7000, FLUKE 117, Brymen BM878 czy może jakaś APPA nie chciał bym kupować 2x Bo te moje UNI-Ty do 250zł mają duże rozbieżności
Sanwa korzysta z ASIC produkowanych przez Brymena dlatego w pewnych pomiarach wykazują podobne charakterystyki.
Właśnie chciałem to zaznaczyć. Zdaje się, że nawet gniazdo interfejsu optycznego jak i sam protokół mają identyczny. Moja Brożynka gada z BM867s, a chciałbym sprawdzić czy z Sanwą też zagada :)
Witam Pana Serdecznie i szacunek za Ten świetny test! Jeśli wolno mam w zasadzie jedno pytanie czy przed każdym pomiarem dokonuje Pan kompensacji przewodów? Pozdrawiam i dziękuję, że Pan Jest!
Kompensację robię dla pomiarów pojemności i małych rezystancji. W innych przypadkach nie ma to sensu a raczej nic nie zmieni.
@@piotrburnos1004 O to mi chodziło dziękuję i Pozdrawiam!
Widze, ze moj CD772 tez zawital na liscie. Calkiem przyjemny sprzet.
Jednak był to bardzo dobry zakup. Na promocji rok temu kosztował 800 zł.
Tylko który..?
@@piotrburnos1004 Jeśli On to strzelam, że użytkownik wyżej ma na myśli Brymena, bo Sanwa to Ona? :P
Test super tylko brakuje jednego czas mierzenia. Najczęstszymi zakresami to wolty i rezystancja. Fajnie jak by takie cos było. Bo w instrukcjach jest podane np 3x na sek ale co z tego jak dotykam rezystora a pomiar właściwy po 3s .
Skrajny (najgorszy) przypadek jest mierzony we filmach. Czyli przejście od OLoad do 1 Ohm.
Piotrze, co to byl za model multimetru firmy Rigol?
DM3058E
A czy mozna by zrobić test mutimerru HOLDPEAK 770d i FLUKE 87 v ?
Gdyby się udało znaleźć FLUKE 189 to było by fajne porównanie, oba (BRYMEN i SANWA) były wzorowane właśnie na nim :)
Sanwa ma ogromną zaletę: po kilku latach od zakupu nadal bez problemu można ją serwisować w NDNie. Właśnie wraca do mnie po mechanicznym uszkodzeniu wyświetlacza.
To duży argument "za".
Na marginesie: gdy Sanwa PC7000 zastępowała PC5000 pisało się, że technicznie jest klonem któregoś Brymena. Chyba nie tego z testów bo gabarytowo znacznie się różnią.
Ale kilkunastoletnie Brymeny również można serwisować w firmie Biall, a co do klonów to Sanwa PC5000 to był Brymen BM859CFa
Ta sanwa nie jest przypadkiem na jakiejś licencji bryman-a produkowana ? Funkcje prawie bliźniacze, dokładność zbliżona no i ten port komunikacyjny jakiś taki podobny.
Od spodu zatyczka portu komunikacyjnego w Sanwa jest magnetyczna :), można ją powiesić na płaskiej metalowej powierzchni
Nie można :) To nie jest magnes neodymowy.
@@piotrburnos1004 Mam SANW'e PC720M na szafie sterowniczej normalnie go zaczepiam ;) "musi być kawałek metalu" Pozdrawiam :)
Sprawdziłem. Faktycznie cienka blacha nie daje rady. Musi być więcej metalu. Zwracam honor :)
Witam. Może uda się dołożyć do stawki coś z rodziny Fluke'a?
Pozdrawiam.
Fluke 189.
Dlaczego w teście brakuje Sanwy PC5000 - ponoć lepsza niż PC7000? Jeśli nie posiadasz mogę udostępnić do testów.
Nie wiem czy brakuje, ale nie ma też setki innych przyrządów 🙂
W inter_netach piszą że w Krakowie i okolicach występują atomowe anomalia pomiarowe? 🤨
Widać że Chińczycy są bardzo zdolni. Zaprojektowali i wyprodukowali dobre multimetry. Także mam multimetr Brymena.
Tajwan to nie Chiny :), mimo że Chiny twierdzą inaczej.
@@zaba661 Tajwan to Chińczycy.Tajwan został zagarniety przez generała Czang Kaj-szeka i jago kumpli po ucieczce z Chin. Miejscowa ludność została zepchnięta na margines i nastąpiły rządy generała Czang Kaj-szeka czyli dyktatura. Trzeba znać historię Tajwanu szczególnie przybycie z kontynentalnych Chin Chińczyków z generałem.
Brymen jest tajwański. Produkują dla wielu uznanych marek np Amprobe
Brymen jest duży, bo ma cat IV 1000V, a to wymusza odpowiednią separację obwodów wejściowych - dodatkowe frezy w PCB, osobna płytka z gniazdami, plastikowe przegrody itp. To zajmuje trochę miejsca :)
APPA P3 tez bodaj miała te kategorię a jest 2x mniejsza niż Brymen. A APPie akurat można ufać. Więc?
@@piotrburnos1004 Ma kat. IV 600V. Chętnie bym zobaczył, jak wygląda w środku, bo ciężko w internecie znaleźć.
@kuss116 ale co da ocena wizualna? Oczywiście separacja mechaniczna jest lepsza niż jej brak, ale wiele szczegółów tkwi w symulacjach na etapie projektowania. O tym nigdy się nie dowiemy :)
@@piotrburnos1004 Będzie można oszacować, czy ten miernik spełnia cat IV 600V. Już widziałem na EEVBlogu chińczyki, które miały niby cat IV, a był tam na wejściu chyba 1 MOV i 2 PTC. Dave wyśmiał oczywiście ten fakt. Nie jest możliwe przy takim zestawie zabezpieczeń (a właściwie jego braku), aby spełnić wymagania tej kategorii. Nie mówię, że Appa nie spełnia kategorii IV 600V, ale jestem ciekaw, jak tam zmieścili elementy, że całość zajmuje tak mało miejsca. Mierniki Fluke też mają odpowiednie gabaryty. Są ciut mniejsze od Brymena, ale niewiele.
@@kuss116 Dave jest zajefajnie zabawny z tym swoim skrzypiącym głosem i angielskiem poczuciem humoru ;) chociaż to kangur jest ;)
Liczyłem na Brymena w pomiarze DC i R, niby ociupinkę lepszy na papierze. Ale cóż, podium jest. Jak dla mnie to w BM869s na minus pokrętło, bo ciężko chodzi.
Obydwa multimetry są porównywalne.
Pytanie - dlaczego do Sanwy można dokupić cęgi i zrobić z niego przyrząd do pomiaru dużych prądów a do Brymena nie? (9:41)
Proszę wysłać zapytanie do Brymena. Ja nie wiem. :)
Zgaduję, że chodzi o to, że w Sanwie nie trzeba przeliczać mV na A.
Ależ można kupić takie cęgi dowolnej firmy i podłączyć do dowolnego multimetru. To tylko zwykłe przekładniki prądu na napięcie. Można kupić i tanie i bardzo drogie wszystko kwestia jakiej dokładności oczekujemy i jaki mamy na to budżet...
Privet z Kiewa!! Vitam!! Mayu UNIT UT61E, UNIT UT39E+, ZOYI ZT-Y.. Ne mam Sanwy and Brymen, ale duzhe hochu maty)))😆Sorry for bad Polish, can understand every second word, but can`t speak))
Sanwę PC7000 mam na biurku już któryś rok i dobrze wiedzieć, że jej specyfikacja pokrywa się z rzeczywistością. W domu mam PC5000a który jest chyba poprzednikiem omawianego modelu...dokładnością pomiaru chyba wiele się nie różnią. Osobiście interesowało by mnie porównanie tych multimetrów z klasykiem typu Fluke 87V lub innym przedstawicielem tej marki o ugruntowanej pozycji na rynku(chyba głownie za sprawą niezawodności). Jedna Sanwa PC5000a którą używałem niestety uległa rozkalibrowanu( utrata danych kalibracyjnych z pamięci) więc mam tu mały uraz. Dodatkowo konstrukcja płytki gniazda bezpieczników wpinana na małych goldpinach nie jest super szczęśliwa. Musiałem już to kiedyś lutować po upadku miernika. Wracając do tematu porównań mierników...trzeba tu poczynić pewną uwagę. Oba multimetry mieszczą się w swoich specyfikacjach reszta porównań jest troszkę na wyrost gdyż porównywane są tylko dwa konkretne egzemplarze. Mogło by się okazać, iż wybrane inne dwa egzemplarze multimetrów Sanwa i Brymen zamienią się w rankingu miejscami. By móc coś powiedzieć o populacji tych modeli należało by przeprowadzić pomiary na co najmniej kilku egzemplarzach przedstawionych modeli. Ale wiadomo...koszty. Pozdrawiam!
Jedynym sposobem na to żeby dowiedzieć się jaka jest rzeczywista dokładność Pana modelu Sanwy jest wywzorcowanie przyrządu. Porównywanie się do przypadkowego modelu nie ma większego sensu.
Cieszę się, że wybrane multimetry służą. Co do tematu powtarzalności to już odpowiedziałem pod innym komentarzem tego filmu. Uzasadnione jest twierdzenie, że w pewnych granicach, mała próbka jest reprezentatywna dla całej populacji. Z drugiej strony jak ktoś napisał, nie ma co szukać dziury w całym. Można przetestować wszystkie wyprodukowane egzemplarze i dla niektórych osób dalej będzie mało :) Tym czasem nie tylko moje testy, ale też innych "youtuberów" i "w sieci" potwierdzają powtarzalność pomiarów dla markowych produktów. Wzorcowanie zawsze można zrobić - nie zaszkodzi. Z trzeciej strony - dlaczego nie ufać specyfikacji markowych producentów? Wszystkie dotychczasowe testy (10 we filmach, a u mnie na stole kilkanaście) wykazały, że multimetry mieszczą się w specyfikacji. No może poza marketowymi DPM i bodaj Yato ale to są detektory.
@@qba2802
Nie jest to do końca prawda. Wzorcowanie to uzyskanie świadectwa wzorcowania, natomiast to samo można osiągnąć porównując z odpowiednimi wzorcami (kalibratorami) jak ma się dojście do odpowiednio dokładnego sprzętu - efekt będzie ten sam nie będzie się jedynie posiadać świadectwa wzorcowania. Tak samo w takim przypadku jeśli zna się procedurę można wykonać kalibrację multimetru, czyli zapis nowych danych kalibracyjnych do multimetru. W przypadku multimetrów Brymen można to znaleźć, niejako że Sanwa 5000 używa procesora Brymen-a być może procedura kalibracji będzie taka sama. Sam taką metodę stosuję bo w hobby nie potrzeba mi świadectwa, natomiast mam dojście do laboratorium i stosuję procedurę jak przy kalibracji, tylko nie biorąc papieru nic mnie to nie kosztuje.
Odnośnie Fluke 87 to akurat wersja V nie jest najszczęśliwsza - zastosowana w tej wersji zmiana konstrukcji przełącznika nie wyszła temu multimetrowi na dobre. Co wyszło w testach robionych przez joe smith na YT i temat tej zmiany był omawiany. Kolejna sprawa Fluke 87 to nie najnowsza konstrukcja i nie ma jakiś hi-endowych parametrów. Głownie te multimetry cenione są za niezawodność pracując często w nie lekkich przemysłowych warunkach, no i tutaj po wspomnianych testach należy zadać pytanie czy 87V jest dalej tak niezawodny, wychodzi na to że w przypadku przełącznika już nie...
@@sb5100MoD Wzorcowanie i kalibracja to jedno i to samo - porównanie wskazań do wzorca. A to czy wyniki są zapisane na kartce papieru czy na świadectwie wzorcowania to nie ma większego znaczenia...
@sb5100MoD tak ściśle rzecz ujmując, to wzorcowanie i kalibracja to jest to samo (tak już się utarło). To o czym Pan pisze, to jest adjustacja czyli strojenie przyrządu tak, aby "poprawić" jego wskazania. W tym sensie kalibracja (czy też wzorcowanie) ma sens - da odpowiedź jak dokładny jest konkretny egzemplarz ale nic poza tym. Adjustację trzeba zamówić osobno.
Sanwa PC 7000 czy Brymen 869s, często właśnie te dwa modele na forach internetowych są polecane. Fluke w podobnej cenie co Brymen i Sanwa jest dostępny, ale to model ubogi. Fluke na "wypasie" jak te z dzisiejszego testu jest dużo droższy, ale czy będzie dokładniejszy, czy na podobnym poziomie jak dzisiejsza tańsza konkurencja. Trzeba poczekać cierpliwie na kolejne testy.
U Fluka nie płaci się za dokładność :) (tak ogólnie mówiąc)
Dokładność multimetru to jeden z parametrów który wpływa na jego ocenę a tym samym cenę. Marka Fluke może pozwolić sobie na taką cenę nie tylko z uwagi na dokładność pomiaru ale na wiele innych cech które próżno szukać w multimetrach marki np. SANWE.
@@panton7842 "ale na wiele innych cech które próżno szukać w multimetrach marki np. SANWE"
Można prosić o przykłady wielu innych cech w konfrontacji z Sanwa/Brymen?
@@MarcinGi
- jakość wykonania
- trwałość
- gwarancja (jej długość)
- serwis i obsługa klienta
- marka
- zabezpieczenia
- wartość przy odsprzedaży
- kolor 😁😆
ps: Ja wiem że jest grupa osób która będzie twierdziła że Kia to jest to samo co Mercedes czy Porsche 😉
Akurat KIA to 7 lat gwarancji. A Mercedes? 🙂
Ok.
How much is this brymen 869 watch? Tks😊
Watch?
@@piotrburnos1004 yes
Sorry I don't get it. What do You mean?
Właśnie kupiłem brymena. Coś mnie odrzuca od sanwy. Nie wiem dlaczego bo to bardzo solidny miernik ale oglądając różnorakie kanały na temat napraw elektronicznych widzę że każdy taką sanwę ma ale nikt nigdy jej nie używa tylko zawsze jakichś unitów brymenów ew fluke. Głównie na youtube widzę sanwę jak służy do testowania innych multimetrów xD
Mam obydwa multimetry, ale używam tylko PC7000. Sanwa u mnie wygrywa wielkością obudowy no i pokrętło zakresów działa rewelacyjnie (sensoryka). Działanie i szybkość buzera w sanwie wzorowe. Obydwa są super, ale to sanwe używam od 5 lat na codzień.
👍
A gdzie test niebieskiej diody?
Brakuje tylko Fluke'a 87 V do wielkiej trójcy 🙃
Będzie, będzie... :)
@@piotrburnos1004 Osobiście używam UNI-T UT139S i starego Fluke'a 73 III. Do napraw wzmacniaczy audio niczego lepszego nie potrzebuję. 🙃🙂
🔊🎶
Wszyscy lubią Japończyków. 🙃
Może i fajne sprzęty, ale z mojego Sonela wciąż nie zrezygnuję, nawet jeśli ma brzęczka z lagiem.
Ja do niczego nie przekonuję - tylko prezentuję :)
Ja używam Sanwy od lat miałem różne ale sanwa jest najlepsza zgadzam się z panem