Zbyněk Fišer / Egon Bondy a Státní bezpečnost

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 фев 2025
  • Prezentace nové rozsáhlé knihy, kterou vydalo Muzeum paměti XX. století. Jejím hlavním tématem jsou různorodé vztahy spisovatele a filozofa Zbyňka Fišera se Státní bezpečností. Zbyněk Fišer používal od konce čtyřicátých let pseudonym Egon Bondy. Ve čtyřech obdobích byl postupně spolupracovníkem komunistické tajné policie s krycími jmény „Klíma“, „Zbyněk“, „Mao“ a „Oskar“. Od roku 1961 až do roku 1989 byl s přestávkami úspěšně nasazen do mnoha tajných akcí StB.
    První část knihy je interpretační studie Miroslava Vodrážky nazvaná Historie jako rozplétání otevřenosti života a díla. Studie zkoumá zejména nejrůznější mýty či mýtus bondyovský, který je specifický tím, že byl dlouhodobě vytvářen nejen samotným autorem, různými aktéry a skupinami, ale zejména nebyl možný bez tajných plánů StB. Druhou částí knihy je edice archivních dokumentů StB z období 1949-1989, které vybral a kritickým poznámkovým aparátem opatřil historik Petr Blažek.
    S autory publikace diskutoval historik Michal Macháček.

Комментарии • 28

  • @vladimirbosak7668
    @vladimirbosak7668 3 дня назад +1

    Petr Holub 12. 04. 2007 | 09:41 Přečteno 204330 krát
    Největší český autor sedmdesátých let minulého století zemřel v pondělí ve svém bratislavském exilu. Dodnes se častěji připomíná jeho spolupráce s tajnou komunistickou policií, než jeho tehdejší spisy. Bondy si to však nezaslouží.
    Bez Bondyho by nebyla sedmdesátá léta tím, čím byla. Úspěšně tehdy proběhl pokus přenést do normalizačních Čech americké beatnické hnutí. Bondy byl jeho Allenem Ginsbergem a Jackem Kerouacem dohromady. Jeho básně zhudebněné Plastic People of the Universe přitáhly protirežimní kultuře nejvíc příznivců.
    Produkci literatury a hudby tehdy provázely schůzky uzavřených přátelských skupin po malostranských hospodách a mladí lidé, převážně z nižších či komunisty perzekuovaných vrstev, tehdy mohli získat pocit že v prostředí „podzemní kultury“ či „undergroundu“ se dá žít.
    Skutečně to šlo několik let. Komunistická tajná policie ale počátkem osmdesátých let podzemní kulturu přece jen rozbila, zřejmě by však dopadla stejně, i kdyby se komunisté snažili méně.
    Potkat dnes pamětníky je těžké. Ještě nejlépe dopadli ti, které StB donutila k emigraci. Vrací se občas do Čech a obvykle říkají, že nejlepším okamžikem jejich života byl přechod komunistických hranic do západního Německa.
    Část skončila ve vězení, kde jim režim zpravidla dokázal zlomit páteř. To však není jen případ Jirouse vězněného přímo za kulturní aktivity. Do kriminálu bylo možné se dostat za odmítání vojenské služby (sazba dva až pět let), dokonce za příživnictví (příživníkem byl ten, kdo nepracoval víc, než šest týdnů). Ovšem značná část podzemní kultury se stala regulérní součástí kriminálního podsvětí, a tak důvodem k policejnímu pronásledování byla také výroba pervitinu a vykrádání lékáren.
    Nebylo málo těch, kteří se prostě upili.
    Mnozí se integrovali do společnosti jako udavači StB. Podzemní kultura tak ztrácela dech i přitažlivost. Jaký vlastně mělo smysl chodit na večírky, ze kterých se dostávaly zápisy do ústředí StB? To byl i případ Bondyho, nevymykající se z příběhu jedné generace.
    Dnes veřejnost básníka Bondyho především odsuzuje za spolupráci s StB. Ale je to skoro stejné, jako mít někomu za zlé, že tehdy dělal kulturu na nejvyšší úrovni. A podzemní kulturu sedmdesátých let by bylo škoda zapomenout.
    Tu reprezentují především tři Bondyho knihy. Prostředí pražského undergroundu unikátně popisují „Invalidní sourozenci“ s apokalyptickou vizí, jak podzemní kultura ovládne celou společnost.
    „Sklepní práce“ je dílo magického realismu překlopené do temných ulic Malé Strany, kterou tehdy ještě nezničil turistický průmysl. „Leden na vsi“ je zpovědí policejního udavače, který po výslechu hledá útěchu v zasněženém městečku za Prahou a který ji nakonec najde v učení Mao-ce Tunga.

  • @pavelstross9145
    @pavelstross9145 7 дней назад +2

    Taky mě nejde zvuk. Prosím o nové nahratí večera.

  • @vosanajazyku1320
    @vosanajazyku1320 7 дней назад +1

    Nevím co mají všichni s tím zvukem, zvuk funguje celou dobu, jak je patrné i z komentářů. Ale pravda je, že u všech Vašich diskusí je zvuk naprosto příšerný, což je na Knihovnu Václava Havla trošku ostuda a hlavně je to škoda. Přitom udělat dobrý zvuk dnes není žádný problém a nestojí to ani moc peněz.

  • @janbroz5002
    @janbroz5002 9 дней назад +2

    proc je ta prednaska bez zvuku?

    • @anijavooo1
      @anijavooo1 8 дней назад +1

      Vzhledem k tomu, že někteří tady komentují obsah a I mě zvuk normálně běží, chyba bude na vašem přijímači

    • @janbroz5002
      @janbroz5002 8 дней назад

      @anijavooo1 v komentarich je vice lidi a stejny problem ma dalsi kamarad. zvuk funguje pouze u pisnicky.

    • @anijavooo1
      @anijavooo1 8 дней назад

      ​@@janbroz5002mě zvuk běží úplně v pořádku

  • @zuzanaburianova8479
    @zuzanaburianova8479 9 дней назад +8

    Dobrý večer, sleduji vás, ale tato debata pro mě vrhá KVH do bažin bulváru. Čtu Egona Bondyho od svých 20 let, nyní mi je 61. Ani mě nepřekvapuje, že vůbec se nikdo z vás nebaví o jeho díle. A to je tak strašně zajímavé i pro dnešek ! Pro mě mýty žádné nejsou, pardon, to, že všechno říkal stb všichni věděli dávno, již v osmdesátkách, byl to určitě jeho stín. Zajímavé, že na Moravě jsme to věděli 🙂. To, co se objevilo po 89,pouze potvrdilo naše řekněme tušení, ale ne , asi znalosti. A když někdo hned vyslepičí, co řek stb, tož to ztratí na významu! To ho nicméně neomlová, no ale také to nic neříká o jeho díle. Nu a k panu Vodrážkovi. Hm, filozof, tož asi mindrák, protože Bondymu nesahá ani po malíčky na nohou. Jednou jsem ho u ohně slyšela mudrovat. Takže jeho knihu si asi nekoupím, páč tuším, že to bude jen estèbácká břečka. Mě tohle zajímat nebude. TaKé mě úplně znechutila ta “kundnerovka”, po tolika letech doufám, že se Respekt za svů článek stydí. Doporučuji nicméně všem, co sledovali toto video, aby si přečetli Bondyho knihy, také ty všechny pozdní antiutopie, k nimž máme možná blízko . Já si Egona Bondyho velice vážím a doporučuji všem ho číst bez ohledu na tento - mohu říci- nejen denunciační, ale skoro desinformační večer, který nikoho jistě k četbě neinspiruje. A nejsem komunistka, ale v dešním žargonu “liberální demokratka “ s touhou po evropském státu! Zuzana Burianová

    • @vladimirbosak7668
      @vladimirbosak7668 9 дней назад

      Pamatuju Vodrazku z USTR. Poskok. Blbnul s kunderovkou hned v 2008. Publikoval jsem v Respektu (28/2008) fotky z StB sledovani Kundery v roce 1969. Potom v srpnu (42/2008) tahle dehonestace. Je to ostuda.

    • @jonas2233
      @jonas2233 8 дней назад

      "denunciační, ale skoro desinformační večer,"? pročpak ??

    • @michalzamecnik1947
      @michalzamecnik1947 5 дней назад +1

      Tak aspon Radim Palous a "Cunas" Starek to nejako po prednaske vyvazili. Vsak na to je diskusia. Skoda, ze nemohla byt dlhsia. Bondy bol guru a este dlho aj bude. V unoru 48 sa predpovedou trafil, kam to smeruje. Potom priniesol temu AI v predstihu. Po 89.-om sa zase trafil, kam to smeruje. To mu mnohi nevedia odpustit.

    • @Pipervojta
      @Pipervojta 5 дней назад +3

      Paní Burianová, možná by stálo za to uvědomit si rozdíl mezi beletrií a knihou historika. Chtít po historikovi, který se věnuje době komunismu, aby to nedělal, je zcestná představa. Je to jako chtít po hráči ve filharmonii, aby šel zpívat do metalové kapely. Ok, zajímá vás Bondy jen jako spisovatel, tedy kniha není pro vás.

  • @monikaszentandrasiova7107
    @monikaszentandrasiova7107 8 дней назад +1

    Díky, těšila jsem se, ale bohužel zvuk jde jen u první písně, jinak nic... Děkuju.

  • @ludmilapechanova5104
    @ludmilapechanova5104 6 дней назад

    Na toto video som sa velmi tesila, Egona Bondyho si velmi vazim aj s jeho tienistymi strankami a jeho tvorba je pre mna mimoriadne dolezita. O to viac som sklamana, ze tiez mam video bez zvuku. Ale podla niektorych komentarov je to mozno tak lepsie ze som si ho nemohla vypocut, tak vdaka aspon za ne.

  • @vladimirbosak7668
    @vladimirbosak7668 4 дня назад

    Co votravujou s tim vytim. PERFORACE. Farizej koukne na hodiny..., a potlesk.

  • @antoninsimek2714
    @antoninsimek2714 8 дней назад

    poslednich pet videi bez zvuku 😢

  • @jonas2233
    @jonas2233 8 дней назад +1

    DOBRÁ práce - DíK

  • @vladimirbosak7668
    @vladimirbosak7668 8 дней назад +2

    Exhibice... hysterie. Feminista jak datel v baretu. Historik si teda vybral kolaboranta. Zdarma tam ale jsou.

    • @vosanajazyku1320
      @vosanajazyku1320 7 дней назад +2

      Napsal jsi sem dvě zprávy, ani jedna nedává smysl a ani jedna není gramaticky správně.

    • @vladimirbosak7668
      @vladimirbosak7668 6 дней назад

      @@vosanajazyku1320 Z toho pro mne asi plyne, nic sem nepsat, nebo snad co.... Podivej na budovu USTR. Tam je ten smysl. V tom maj prsty taky tihle klauni.

  • @vladimirbosak7668
    @vladimirbosak7668 3 дня назад

    Charta pod kontrolou StB. ODBOJ rozhoduje MO.

  • @Hades-qy6wm
    @Hades-qy6wm 7 дней назад

    Zbyněk Fišer byl nejdřív udavač až potom Egon Bondy

    • @Forcroi
      @Forcroi 6 дней назад +1

      Jak pro koho.

    • @Hades-qy6wm
      @Hades-qy6wm 6 дней назад

      @@Forcroi máte chuť na debatu?

  • @vladimirbosak7668
    @vladimirbosak7668 3 дня назад

    Kdo to platil? Bondy byl invalida. Penze na palici. Co dostal od StB? Chartu financovali zvenku. Bony. Nakupovali v Tuzexu. Stat tak dostal devizy.

  • @vladimirbosak7668
    @vladimirbosak7668 9 дней назад +1

    Transformace feministy marabu Vodrazky v datla.