HEAT PUMP - INSULATION OF REFRIGERANT LINES

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 дек 2024

Комментарии • 13

  • @zenuszawada
    @zenuszawada Месяц назад

    Fajnie jakby Pan zrobił serię odcinków z pompami ciepla z klientami u których Pan montował i pokazywał zużycie prądu. I jaki Dom metraż izolacja itp. Pozdrawiam

  • @benrahtjohn5041
    @benrahtjohn5041 Месяц назад

    Cześć Marcin, masz taki fajny teleskopowy śrubokręt...gdzie można go dostać, bo google nie ogarnia.....

  • @okiemserwisanta
    @okiemserwisanta  Месяц назад

    A jak u was wygląda izolacja, albo u waszych klientów? Dajcie znać w komentarzu!

    • @marcin1343
      @marcin1343 Месяц назад

      Na oryginalne otuliny producenta dołożyłem otulina kauczukowa 9 mm owinięta dodatkowo taśmą izolacyjną kauczukową 3 mm oraz taśma izolacyjna aluminiowa zbrojona. Trochę zabawy było ponieważ trzeba było ciąć na kawałki stąd później taśmą dokładnie wszystko owinąłem. Najlepiej wykonać to od razu podczas montażu-szybciej i łatwiej. Wykonałem to zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz - mam split Vitocal 250-sh.

  • @marcin1343
    @marcin1343 Месяц назад +2

    Bardzo dobry odcinek. Niestety część firm instalacyjnych tego nie robi, trzeba najczęściej w własnym zakresie później ciąć kauczuk. Swoją drogą dlaczego Viessman nie wymaga tego na liście kontrolnej do odbioru skoro w instrukcji jest to opisane że np należy zaizolować 20 mm otuliny? Może warto zwrócić na to uwagę centrali?

    • @okiemserwisanta
      @okiemserwisanta  Месяц назад

      Dzięki za komplement!

    • @okiemserwisanta
      @okiemserwisanta  Месяц назад

      Tu trochę jest problem z tym kto czym się zajmuje: instalator tylko przygotowuje linie chłodnicze ale ich NIE łączy z urządzeniem. Później jak serwisant przyjeżdża na uruchomienie to nie ma opłacone przez Vi docieplania linii chłodniczych tylko ich połączenie. No więc instalator musiałby przyjechać jeszcze raz i je docieplić ;)

    • @marcin1343
      @marcin1343 Месяц назад

      @@okiemserwisanta
      Właśnie szkoda, że niektóre firmy instalacyjne nie informują o tym klientów. Jak wspomniałem w innej wypowiedzi wymaga to dodatkowej pracy później, Pan uzasadnił, że koszty nie są duże i że ma to sens. Sam Viessmann wg. GEG w dokumentacji projektowej (dla mojej PC Vitocal 250-sh) pisze:
      "Wyposażyć przewody rurowe na powietrzu zewnętrznym, oprócz
      wspornika do montażu na podłożu gruntowym (wyposażenie
      dodatkowe), w izolację termiczną o odpowiedniej grubości zgodnie
      z niemiecką ustawą o energii (GEG): patrz poniższa tabela."
      Wewnętrzny przewód rurowy
      ≤ 22 mm --> 40 mm
      > 22 mm --> 60 mm
      λ Przewodność cieplna λ = 0,035 W/(m·K)
      ■ Izolację termiczną wykonać w postaci odpornej na promieniowanie
      ultrafioletowe.
      ■ W przypadku stosowania osłony dekoracyjnej wspornika do mon
      tażu na podłożu gruntowym (wyposażenie dodatkowe):
      Jeśli przewody rurowe są poprowadzone wewnątrz wspornika,
      należy zastosować dołączoną izolację termiczną.
      ■ Podłączyć moduł zewnętrzny do ochrony odgromowej.
      ■ Przy projektowaniu ochrony przeciwdeszczowej lub zadaszenia
      zwracać uwagę na pobór ciepła (tryb grzewczy) i ciepło oddawane
      (tryb chłodzenia) urządzenia

  • @Mariusz1975zizu
    @Mariusz1975zizu Месяц назад

    może się mylę ale w pana obliczeniach kryje się duży błąd , wskazuje pan różnicę w temp czynnika 60,2 i 55 ale to nie jest wynikiem całkowitej straty poza układ, bowiem nie wziął pan pod uwagę drugiej rury w tej samej izolacji z czynnikiem o niższej temperaturze która także odbiera ciepło od tej o wyższej temperaturze, więc nie można mówić o tak dużej stracie bo ciepło nadal jest w układzie. musiałby pan dokonać pomiarów z uwzględnieniem tej drugiej rury ...

  • @k4shell
    @k4shell Месяц назад +1

    Panie serwisancie z całym szacunkiem, nikt tego normalnie nie robi, bo to z finansowego punktu widzenia nie ma sensu. Policzyli to już dawno producenci i nawet niektórzy podają w instrukcjach serwisowych. Pan serwisant, skoro już tak się reklamuje, napewno to też fachowo policzył za pomocą zwykłej prostej matematyki i odczytów z kamery termowizyjnej. Zapewne w kolejnym filmiku przedstawi nam obliczenia jak duży worek monet można zaoszczędzić. Ale podpowiem, dla 15cm lini chłodniczej absolutnie nie ma sensu. Powyżej 2-3m na zewnątrz można się zastanowić. Tylko trzeba przedstawić klientowi ile go to dodatkowo kosztuje. Mnie natomiast na tym filmiku uderza coś innego. Linia chłodnicza nie jest w żaden sposób mocowana. A co ile należy mocować linię chłodniczą Panie Serwisancie? Na kursie było na bank.
    PS: Tak z ciekawości, to po co te angielskie tytuły? Że niby anglojęzyczni będą takie filmiki oglądać? W takim razie warto mimo wszystko zajrzeć do słownika bo tightness to nie jest w żadnym wypadku szczelność termiczna - a to myślę Pan Serwisant miał na myśli.

    • @okiemserwisanta
      @okiemserwisanta  Месяц назад +2

      To proszę o te wyliczenia, że się nie opłaca bo ja podaję poniżej moje, że jednak się opłaca:
      - temperatura na wyjściu z kompresora: 60,2
      - temperatura na wejściu na skraplacz: 55,5
      - temperatura parowania: -4,5
      Dla oszacowania COP użyję wzoru dla obiegu Carnota (jest to bardzo idealistyczny model ale pokaże nam o ile maksymalnie spadnie COP wraz ze wzrostem różnicy temperatur pomiędzy temperaturą czynnika pobierającego ciepło (To), a temperaturą czynnika oddającego ciepło (Tk)), który przedstawia się następująco:
      COP = To / (Tk-To)
      Stan obecny - linie chłodnicze generują nam stratę temperatury na przesyle i tym samym sprawiają, że kompresor musi "ciężej" pracować aby uzyskać odpowiednią temperaturę na skraplaczu: COP = 4,15
      Stan z zaizolowanymi liniami - linie chłodnicze generują nam małą stratę temperatury na przesyle, ja przyjąłem 1K: COP = 4,40
      Czyli spadek COP = 0,25.
      Jak taki spadek COP przekłada się na wzrost kosztów? Dla domu o powierzchni 140m2 wykonanym zgodnie z WT2021 roczne zapotrzebowanie na energię cieplną wychodzi 13,3 MWh. Koszt energii dla SCOP = 4,0 wychodzi około 4330 zł, a dla SCOP = 4540 zł. Czyli 200zł leci nam w powietrze co roku?
      Warto podkreślić że:
      - tutaj mamy sytuację z 2 metrowym odcinkiem który już został jakoś tam zaizolowany przez właściela pompy, sam jestem ciekaw jakie tam straty były przed tym zabiegiem;
      - do obliczeń wziąłem parametry pracy w październiku jak było względnie ciepło na dworze: 9 stopni; straty będą większe jak będzie chłodniej i wilgotniej,
      - wzór z obiegu Carnota pokazuje maksymalny COP dla danych parametrów - nie osiągalny w rzeczywistości, a tym samym tutaj może być akurat przeszacowanie.
      Natomiast podsumowując nawet jeśli przeszacowałem stratę o połowę i tracimy tylko 100zł rocznie, to wydanie 300zł na zaizolowanie linii da nam w perspektywie 20 lat oszczędność 1700zł. Czy się opłaca? Na to pytanie niech każdy sobie odpowie sam ;)
      Co do braku mocowania linii chłodniczych: nie o tym film, nie ja byłem montażystą tej instalacji, ani jej nie uruchamiałem - przyjechałem tam tylko na przegląd ;)
      PS
      Dzięki za uważność, już poprawiona angielska wersja ;)

    • @ms24583
      @ms24583 Месяц назад +1

      Daikin wręcz nakazuje dodatkowe doizolowanie rur chłodniczych.

    • @k4shell
      @k4shell Месяц назад +2

      ​@@okiemserwisanta Panie serwisancie, raz jeszcze, z całym szacunkiem. Masa trudnych słów, Obieg Carnota, współczynnik COP a wszystko tylko po to, żeby utrudnić zrozumienie przekazu. To co Pan tutaj uskutecznia to jest piękny przykład na manipulację danymi oraz masą niedomówień w stronę ludzi, którzy tych danych nie rozumieją i są w konsekwencji podatni na manipulację. Matematyką - taką rzetelnie przedstawioną - nie da się manipulować.
      Zadam konkretne pytanie: Czy po Pana zabiegach dodatkowej izolacji termicznej, dla tej konkretnej lini chłodniczej w tym konkretnym przypadku, uzyskał Pan spadek temperatury na całej linii wynosił faktyczne tylko _jeden stopień_ między discharge kompresora a skraplaczem? Jeśli tak, to szczerze gratuluję. Tylko poproszę o jakieś dowody na to twierdzenie w postaci choćby prostych pomiarów. Niestety śmiem w to wątpić, ponieważ w praktyce taka wartość jest nierealna do uzyskania. Nawet po dodaniu dodatkowej bardzo grubej izolacji.
      Z tego co zrozumiałem, jak to ładnie Pan napisał, przyjął Pan sobie wartość jednego stopnia straty do celów obliczeniowych, ale w żaden sposób nie udowodnił, że takie wartości można w prosty sposób osiągnąć w praktyce - ja uważam, że nie można. Proszę mnie wyprowadzić z błędu i pokazać to na przykładzie praktycznym. Powiem więcej, już sama dalsza matematyka pozostawia wiele do życzenia. Pisze Pan, że do obliczeń wziął parametry pracy w października, Ok, jest to jakieś założenie. Ale przy mnożeniu zysku ujmuje Pan cały rok w kalkulacji - zakładam, że po to, żeby się szybciej zwróciło. Czy w/g Pana taka statystyczna pompa poddana zabiegowi docieplenia linii chłodniczej oszczędza też energię latem? Serio?
      Raz jeszcze, z całym szacunkiem - Ja nie muszę niczego udowadniać, bo nie ja wrzucam do sieci filmiki mające na celu zareklamowanie swoich usług. Proszę o konkretne obliczenia, na konkretnym przykładzie. Zna Pan długość lini (fragmentu na zewnątrz), powierzchnię można zmierzyć, różnicę temperatur można zmierzyć kamerą termowizyjną, ma Pan też do dyspozycji wyniki pomiarów temperatur średniodobowych dla tego konkretnego rejonu z ostatnich lat. Mając te informacje można bardzo ładnie matematycznie wyliczyć jaką stratę energii w jednostce czasu generuje taka linia chłodnicza. Następnie należy powtórzyć obliczenia dla nowej, zaizolowanej lini. I na koniec porównać wyniki najlepiej w ujęciu procentowym bezwzględnym. Zapewniam Pana, Panie serwisancie że jak rzetelnie podejdzie Pan do tych obliczeń to wynik Pana zaskoczy.
      Bardzo ładnie wyglądają te liczby w podsumowaniu, szkoda że mają się nijak do rzeczywistości bo obliczenia sprawności i strat na bazie cyklu Carnota są tylko tym, po prostu obliczeniami. Szczególnie, że dokonano ich na bazie nierealnych danych a następnie przeprowadzono rachunek zysków na bazie prognoz wyjętych z kapelusza. To o co ja proszę, to podanie wyników z pomiarów praktycznych. A nie teoretycznych. Mam nadzieję, że rozumie Pan tą drobną acz ważną różnicę. W przeciwieństwie do Pana, ja takie obliczenia wykonałem już dawno i wiem, że absolutnie nie ma szans, żeby 2m linii chłodniczej spowodowało stratę 195kWh w skali roku.