Minta a Hold túloldaláról: Csang'e-6 |

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 дек 2024

Комментарии • 104

  • @Xbozont
    @Xbozont 6 месяцев назад +9

    Az lesz a jó az Artemis program résztvevőinek, hogy mire oda érnek a Marsra, simán be mehetnek egy Kínai étterembe, hogy megünnepeljék a sikerüket.

  • @docrider500
    @docrider500 7 месяцев назад +5

    Koszonjuk a videot. Ha tovabbra is igy halasztgatjak az Artemis kuldetest, valoszinu hogy Kina be fog elozni, ami nem kis dicsoseg lenne szamukra

  • @gyenes401
    @gyenes401 7 месяцев назад

    Köszönjük a videót!

  • @tamasmayer8831
    @tamasmayer8831 7 месяцев назад +1

    Már vártam az uj részt

  • @CuprAti
    @CuprAti 7 месяцев назад +1

    Elegge komplex es osszetett misszio lesz, viszont ha sikerrel zarul az szerintem egy oriasi ebreszto pofon lesz a es az ESA-nak, hogy valojaban mennyivel elorebb jarnak a kinaiak. Holdraszallast pedig mindegy melyik nemzet fogja megcsinalni. Lenyeg nekem, hogy minnel elobb es eloben tudjam nezni!!😄😄
    Koszi a videot!✌🏻

    • @krajczarlaszlo9138
      @krajczarlaszlo9138 7 месяцев назад

      Igen!
      Látszik ha egy nemzet, nem a háborús konfliktusokra, belső ellentétekre költ komoly összegeket hanem kutatási célokra!
      😉

  • @Throrma
    @Throrma 7 месяцев назад

    Nagyon érdekes lett ez a rész is!
    Személy szerint úgy gondolom, hogy Kína, ha megelőzi az Artemis programot, az azért lesz főként, mert a kínaiak inkább kockáztatnak, mint a Nasa vagy az Esa. Anno az Apollo program azért (is) sikerült.

  • @janosborondi7998
    @janosborondi7998 7 месяцев назад

    Remélem sikerül :)

  • @boldizsarkomaromi8666
    @boldizsarkomaromi8666 7 месяцев назад +1

    VÉGRE! ... Jah maga videó szokás szerint tök jó, én viszont vére sikeresen beazonosítottam az intro és outro helyszíneit ... :-D ... Arra korábban rájöttem hogy az arab öböl van az outro-ban, de végre azt is sikerült beazonosítani hogy Mexikó keleti fele látható az intro-ban ... 😀

  • @Adamyno
    @Adamyno 7 месяцев назад +2

    Őszintén? Usában a fókusz jelentősen áthelyeződött a háborúkra. Kína továbbra is a technológiai fejlődés élvonalában van.

  • @fehercapa3804
    @fehercapa3804 7 месяцев назад +1

    Többen írták, hogy a Holdra Apollo technológiával is el lehet jutni (hasonlít is a leszálló modul koncepciója a LM-ra). Ezekben a megjegyzésekben enyhe lesajnálást érzek a ténymegállapításon túl. Engedjetek meg hát egy cserébe egy fricskát, ami közben szintén ténymegállapítás: Csak az újrahasznosítható Starship még kevés emberrel a Marsra menni.
    És nem elég, hogy kevés, hanem (sajonos) nagyon kevés! Mit akarok ezzel mondani? Azt amit a videó is sugall: Hogy függetlenül soron következő a cél (vagy ábránd) volumenéhez és technológai nehézségéhez, a kínai űrprogram lépéssora céltudatosabb gondolkodásmódról árulkodik. Ők nem egyedül a rakétatechnológiára koncentrálnak, hanem mindenre együtt, ami a feladathoz kell. Késznek tekintik és konzerválják a már működő dolgokat és jöhet a következő probléma.
    Például: A post-Sojuz másolat űrkabin. 60-as évek technikája. Igen. És? Nincs még egy olyan eszköz, ami ennyi különböző formában ennyiszer sikerrel tért volna vissza a Földre. Űrhajóként, teherűrhajóként, műholdként és - most már kicsiben - minta visszahozó konténerként is, többször is. Vajon a Marsról vissza térő kínai tajkonauták vissza tudnak vele térni a földkörüli pályáról a Föld felszínére? Szerintem igen... Tudhatóan bőven jó erre a feladatra. Tehát a visszatérés eszköze már kész van, azt sem kitalálni sem fejleszteni nem kell már. (Még fel lőni sem, elég az előtt egy héttel, hogy vissza érnek a Földhöz.) Emellett, a Marsot megjáró eszköznek viszont nem kell tudni visszatérnie a Földre. Erre sem pénzt, sem munkát, sem időt nem kell allokálni.
    Hogy mit akarok ezzel mondani? Azt, hogy amellett, hogy pl. a NASA és a SpaceX munkájának eddigi eredményei lenyűgözőek, ez nem jelenti azt, hogy biztosan ez a típusú erőfölény lesz nyerő akkor, amikor úttörő dolgot kell csinálni. Hegymászó példával élve: az Alpokat is először kalucsniban, bottal és kötéllel mászták meg. Az elefántok csak utána jöttek, a drótköteles felvonó még később. Kicsit olyan, mintha amerika a felvonó technológiát építené egy olyan hegyhez, amit még nem tudják mivel akarnak megmászni.

    •  7 месяцев назад

      Az amerikaiak nem akarnak a '60-as évek technológiájával a Holdra menni, mert azt már megtették a '60-as években. Részükről értelmetlen lenne odamenni azért, hogy ebben az évezredben is hagyjanak pár lábnyomot. Csakis ennél nagyobb volumenű projektre ad a Kongresszus pénzt.

  • @big.gf1
    @big.gf1 7 месяцев назад

    Jó videó lett, ismét! 👍

  • @balint_szoke
    @balint_szoke 6 месяцев назад +4

    Szombaton délután hirtelen felindulásból kirándultunk a családdal egyet Budaörsről Csillebércig, érintve a Sorrento sziklákat (nagyon szép hely, mindenkinek ajánlom!), megnézve lent egy lovardát és a repülő teret is (ezt inkább felülről volt jó látni a Sorrento szikláktól, majd Csillebérc felé gyalogolva felvetettem, hogy ne siessünk, inkább várjuk meg, hogy beesteledjen, hátha látunk már este is valamit a csillaghullásból, ami valójában vas. hajnalban lesz az Éta Aquaridák. A kislányom fellelkesült, de mondja, hogy ne, inkább úgy csináljuk, hogy hazamegyünk busszal, mindent lepakolunk, eszünk, és felmegyünk sátrazni a Normafához, ott alszunk, és hajnalban felkelünk, és megnézzük.
    És győzött :-), végül 3-an voltunk egy, a feleségem "ellen", mert jó kalandnak tartottuk, meteorológia szerint láttam, hogy teljesen tiszta lesz az ég éjszaka és hajnalban, ugyanakkor mi szülők tudtuk, hogy ez borzasztó sok készülődés, munka, fáradság, sátorállítás, sorbontás, miegymás, és tuti, hogy mi felnőttek nem fogunk aludni, így is lett, én 1 órát aludtam fent.
    Haza lementünk busszal este, boltban vettünk egy-két szendvicsnek valót, aztán otthon fürdés, evés, szendvicskészítés, sátor és felfúvódós matracok előszedése, nagy hátizsák, 4 hálózsák etc. (kb. 10 fok volt fent hajnalban, erre is lőttük be a dolgokat), aztán vissza fel a 212-es busszal.
    Mire felállítottuk a sátrat 1/2 12 volt, gyerekek hamar elaludtak, feleségem később, én meg 2-kor, 3-kor meg ébresztett is az órám.
    Mire kimentem és leterítettem a piknik takarót már 3:15 volt, és folyamatosan kémleltem K irányába az eget, és mit látok?
    - Egy nagy semmit,
    mert pont abban az irányban az ég alján nem volt látható egyetlen egy csillag sem, mindenhol máshol igen, mert arra bizony nagy valószínűséggel befelhősödött.
    Aztán ahogy haladtunk előre az időben, ez a felhősödés kezdett egyre magasabbra hágni az égbolton, így végül 4 órára, amikor gyengén és lassan kezdett világosodni, már vagy 60-70 fokig felhős volt az az irány!
    Kémleltem én az eget máshol is, 3:15-kor is, ott szépen látszódtak a csillagok, de bizony
    EGYETLEN EGY NYAMVADT HULLÓCSILLAGOT SEM LÁTTUNK,
    pedig 3:25-re már a gyerekek és a feleségem is kint voltak, feküdtünk a takarón, alattunk jól szigetelő matrac, hálózsákok, de fölül, az égen semmi hulló- csak "állócsillag".
    1/4 5-től elkezdik lebontani a sátrat és összepakolni, és a az 5-ös hajnali busszal haza is mentünk.
    Otthon aztán az egész család aludt vasárnap 6-12h-ig, és felébredve mondtam a gyerekeknek:
    Nekem a narancssárga és a piros színű hullócsillag tetszett a legjobban!
    - "Nem is papa, nem is láttál hullócsillagot, csak álmodtad!" 😊❤
    A gyerekek meg a kaland miatt megérte, elég görbe és klassz hétvége lett!

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  6 месяцев назад +2

      Remélem, nem okoz mély csalódást egy ilyen kiruccanás!

    • @balint_szoke
      @balint_szoke 6 месяцев назад

      @@urkutatasmagyarul 😊 A program kalandos és klassz volt, így nem, a gyerekeknek főleg nem.
      Hullócsillagokat ugyan innen már láttunk a klasszikus augusztus estén, de mivel 60 hullócsillagot ígértek be 1 óra alatt, ezért gondoltam, hogy jó eséllyel akkor látni fogunk.
      Hát ezt a keleti irányban a felhők rendesen eltakarták, nyilván ez csalódás volt, de ugyanakkor pont az ilyen változatos programok miatt szép az élet, úgyhogy nem. ✅

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  6 месяцев назад

      @@balint_szoke
      ;)

  • @sagvarescuandreau383
    @sagvarescuandreau383 7 месяцев назад

    Hajrá Kína!

  • @Renoz44
    @Renoz44 7 месяцев назад

    Csak így tovább! 😊

  • @MrPyroMaster
    @MrPyroMaster 7 месяцев назад +1

    A Kínai emberek nem csak jó üzletemberek és nem csak nagyon szorgalmasak, de kreatívak is. Félelmetes, hogy mennyivel jobb világban élnénk ma, ha Taiwan lenne Kína fővárosa...
    A Kínai emberek csodálatra méltóak, az őket leuraló politikai rendszer pedig a világ egyik legnagyobb rákfenéje...

    • @jakabgipsz4788
      @jakabgipsz4788 7 месяцев назад +3

      Előbbiben egyetértünk, utóbbiról annyit kell tudni, hogy ott lehetsz kapitalista, de a vagyonod nem lehet nagyobb az államénál.
      A legnagyobb rákfene az Amerikai rendszer, mert ott nagyobb bevételt és hatalmat szereztek a cégek vezetői. Most ők választják meg a politikusokat, és ők indítanak háborúkat, ha ebből hasznot remélnek.

  • @tothpetika
    @tothpetika 7 месяцев назад +1

    2 év 2 hónap 22 nap csatornatagság, hogy repül itt az idő 😎 várom az új epizódot

  • @torma993
    @torma993 7 месяцев назад

    Köszi!

  • @adamdancsecs2051
    @adamdancsecs2051 7 месяцев назад

    Köszönjük a színvonalas tartalmat 🙂
    Van esély, illetve lenne szükség egy hold körül keringő műholdkonstellációra mint pl a starlink, abban az esetben ha az emberiség tartósan a holdon élne?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  7 месяцев назад +2

      A hálózat tervezése már folyamatban van. Eleinte körülbelül egy tucat kockaműholddal számolnak, de a későbbiekben elképzelhető, hogy bővítésre lesz majd szükség.

  • @DaT0nkee
    @DaT0nkee 7 месяцев назад +4

    Köszi, hogy mérnökök helyett szakembereket mondtál.
    És igen, elképzelhető, ha tovább szerencsétlenkednek az Artemis programmal. Bár ha hagyják Elon Muskot szabadon garázdálkodni Boca Chica-ban akkor pillanatok alatt a Holdon lesznek.
    Rákerestem az iCube-1-re de az 2013-ban repült. Most az iCube-Q megy a Holdra, és nem találtam vízjég kereső műszert a leírásában, csak kamerákat.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  7 месяцев назад +3

      Nem kérdés, megint neked van igazad!
      Köszi a pontosítást, mindjárt kitűzöm kommentbe!

  • @messziroljott1516
    @messziroljott1516 7 месяцев назад

    jó lett :)

  • @balint_szoke
    @balint_szoke 7 месяцев назад +1

    Nem semmi, hol tart Kína! Éppen ma reggel indul az űrhajójuk.
    Szerintem leelőzhetné Kína az USA-t a mostani emberes küldetésnél 2030 környékén, mégse fogja, mert az USA (is) presztízs kérdést csinál belőle, ahogy tette ezt anno az oroszokkal.
    Persze kérdés, hogy Kína hagyni fogja-e most USA-t, vagy ő is létkérdést csinál belőle, és mindenáron előbb ér a Holdra az embereivel.

    •  7 месяцев назад

      Az amerikaiak kis túlzással már visszafelé jönnének, ha annyi lenne a céljuk, mint az Apollo korszakban. Egyelőre a csúszásoknak két oka van: a NASA büdzséje és a feladat minden eddiginél komplexebb mivolta.

  • @szabolcskokai7715
    @szabolcskokai7715 7 месяцев назад

    14:26 annyit javítanék, hogy a 2030-as évek csak új évszázad, nem évezred :) egyébként köszi az összefoglalót, érdekes volt 👏

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  7 месяцев назад +5

      Szerintem az 1960-as és '70-es évek Holdra szállásaihoz képest bizony új évezrednek számít!

    • @szabolcskokai7715
      @szabolcskokai7715 7 месяцев назад +1

      @@urkutatasmagyarul így teljesen igazad van! Akkor én értettem félre 😆

  • @tivcsiszlavitsek8281
    @tivcsiszlavitsek8281 4 месяца назад

    Üdv 2024.07.14.Köszönet.🙏

  • @darumisi
    @darumisi 7 месяцев назад +14

    Nagyon fegyelmezetten halad a kínai program. Egy átfogó, lépésről-lépésre felépített koncepció van az egész mögött és tartják az ütemtervet. Nyílván másoltak (és terveket vettek és loptak) és így könnyen lehet gyorsan fejlődni, ha az állam mindent fizet. De azt nem lehet elvitatni, hogy végeredményben a legrendezettebb és legösszeszedettebb űrtevékenység az övék.

    • @gaborecker5109
      @gaborecker5109 7 месяцев назад +3

      Nem kellett nulláról indulniuk ez tény illetve az is, hogy valószínűleg korlátlan forrás áll rendelkezésre, és ez utóbbit igencsak jól használják fel. S ha előzni fognak, akkor arra már senki nem mondhatja, hogy azt is lopták. (Persze lesznek ilyenek, ahogy laposföldesek is vannak.)

    • @tamaspeter9700
      @tamaspeter9700 7 месяцев назад +1

      Előzni azért fognak, mert gyorsabbak lesznek, nem fejlettebbek. Csúnyán fogalmazva az Apollo technikával is el lehet jutni újra a Holdra. Nem kell ehhez újrahasznosítható, ultramodern SpaceX rakéta.

    • @gaborecker5109
      @gaborecker5109 7 месяцев назад

      @@tamaspeter9700 Miközben fejlesztik az újrahasznosítható rakétákat is.

    • @jakabgipsz4788
      @jakabgipsz4788 7 месяцев назад +4

      Mert Amerika nem lopta.... A németek kezdtek rakétát építeni, és a győzteseké lett a technológia (Orosz-Amerikai)

    • @endrekiraly1619
      @endrekiraly1619 7 месяцев назад +1

      @@tamaspeter9700, igen el lehet jutni az Apollo technológiával is a Holdra.
      33% eséllyel, hogy nem élik túl az űrhajósok, 33%, hogy túlélik, de nem sikerül a Holdraszállás és 33% a sikeres küldetés valószínűsége. Ez ma már nem megy.

  • @Puszedli2024
    @Puszedli2024 7 месяцев назад +1

    A műholdakon miért van egész sokszor ilyen aranyszínű bevonat? A súllyal van összefüggésben?

  • @bertalan_
    @bertalan_ 7 месяцев назад +3

    Bezzeg a Temuról rendelt kínai dolgok nem működnek évekig. 😂

  • @tamaspeter9700
    @tamaspeter9700 7 месяцев назад +1

    Köszönjük a videót. Azt gondolom, hogy Amerika nem hagyja majd az új elsőseget kicsúszni a kezei közül, ahogy 69-ben sem tette. Mas kérdés, hogy ettől még a kínai űrkutatás elképesztő tempót diktál. Szerintem minőségben nem, mennyiségben nagyon erősek a kínaiak.

    • @jakabgipsz4788
      @jakabgipsz4788 7 месяцев назад

      Ezért gyorsan leforgat Hollywood egy holdraszállás II. -őt....

    • @krajczarlaszlo9138
      @krajczarlaszlo9138 7 месяцев назад

      Azt az elsőbbséget már most kétségbe lehet vonni!
      És nem amerika egyedül aki a holdra keszít elő küldetést, csak onnan történnek a rakéta indítások!😉

    • @DaT0nkee
      @DaT0nkee 7 месяцев назад

      Nem olyan elképesztő az a tempó. Csupán nem hagyták abba, hanem folyamatosan haladtak.

    • @tamaspeter9700
      @tamaspeter9700 7 месяцев назад

      @@DaT0nkee Ha azt nézzük, hogy kevesebb, mint 20 év alatt mindenben behozták a riválisokat, nagy tempó. Máshol a határidők csúszása a menetrend része.

    •  7 месяцев назад

      @@tamaspeter9700 Azért a mindenben behozástól kicsit még odébb vannak. Hány kínai rover járt a Marson? Hány tajkonauta volt a Holdon? Hány újrafelhasználható rakétájuk van? Az űrállomásukon asszem első vagy második alkalommal volt melegváltás. Az ISS mikor volt utoljára üres?

  • @pietkomiklos
    @pietkomiklos 7 месяцев назад +3

    És azt mikor tudják végre kivitelezni, hogy normális minőségű, minimum 1080p felbontású videófelvétel is készüljön, az esetleges Holdon tartózkodó tevékenységekről? Ha a szondák kb mindent is el tudnak vinni, kamerát, normális minőségű felvételeket miért nem készit soha egy szonda sem? Mindig csak ezek az 50éves borzasztó minőségű felvételek kerülnek bejátszásra a Holdal kapcsolatosan.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  7 месяцев назад +6

      Vélhetően a tudatlanságodból fakadóan állítod ezt a sok butaságot, de segítek;
      A Nova-C épp néhány hónapja küldött sosem látott felbontású felvételeket a Holdról.
      Bár a legtöbb szondának nem a képalkotás az elsődleges feladata.

    • @DaT0nkee
      @DaT0nkee 7 месяцев назад +3

      Izé. 1080p nagyjából 20 éve van, és nagyjából 10-15 éve mainstream. Űrminősítésű hardverekben pár éve kezdett megjelenni. Az előttről ne nagyon vár el ilyen minőségű felvételeket. Deviszont. Keress rá arra a NASA-s videóra, hogy "Artemis I Close Flyby of the Moon" nagyjából 1 éve volt. Itt a csatornán is volt róla szó. Amúgy ezt a felvételt pont egy cseppet átalakított régebbi Gopro-val csinálták.

  • @gyurci80
    @gyurci80 7 месяцев назад +1

    valószínűleg kínában fejek hullanak ha valami nem jó

  • @vezertrojai
    @vezertrojai 7 месяцев назад +2

    Remélem küldenek a Marsra is ilyen kőzetgyűjtőt csak hogy egy kicsit észbe kapjanak az amerikaiak!

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  7 месяцев назад +3

      Biztos vagyok benne, hogy ez is csak idő kérdése Kínánál!

    • @szabolcsjobbagy30
      @szabolcsjobbagy30 7 месяцев назад +2

      Az vicces lenne, ha az amerikaiak mintáit is hazahoznák a kínaiak.

  • @bagoistvan3182
    @bagoistvan3182 7 месяцев назад +1

    🇨🇳🇨🇳🇨🇳

  •  7 месяцев назад

    Azért az Artemis 3-nak elég sok késés belefér, hogy a 2030-as évek (azon belül is ki tudja, mikor) előtt odaérjen... Ezzel együtt persze nem lehetetlen, hogy Kína beelőz, igazából csak pénz kérdése az egész. Ők valószínűleg jelentős összegeket hajlandók áldozni azért, hogy az Artemis 3 előtt odaérjenek, a NASA keze viszont alaposan meg van kötve pénzügyileg. (Bár azon sem csodálkoznék, ha kicsit kinyílna a bőségszaru, ha reális opció lenne, hogy a kínaiak beelőzik.)

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  7 месяцев назад

      Pontosan így látom én is, de egy baleset például bőven hosszú évekkel hátráltatná az Artemis programot (igaz, Kínát is). Szóval nem valószínű, de nem is kizárható, hogy a keleti állam beelőzi az USA-t.

    •  7 месяцев назад

      @@urkutatasmagyarul Abban teljesen biztos vagyok, hogy ha pl. az Artemis 2-n meghalnak az űrhajósok, akkor az amcsik 2035 előtt (de inkább 2040) nem mennek a Holdra (legalábbis a NASA nem). Kína már érdekesebb kérdés, ha az oroszokról lenne szó, azt mondanám, egy baleset, pár ember halála bruttó 2 nappal késleltetné őket, a kínaiak nem tudom, mennyire elborultak.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  7 месяцев назад

      @
      Merem remélni, hogy egyik állam sem venne félvárról egy halálos balesetet.

    • @Magyarblez
      @Magyarblez 7 месяцев назад +1

      Hát ha valahol nem számít az emberélet, az éppen Kína (lásd Hosszú menetelés rakéta, ami egy faluba csapódott).
      És én ebben látom a gyors kínai sikerek titkát is részben. Élesben tesztelni, vagy kevésbé törődni a következményekkel nagyban megkönnyíti egy fejlesztő munkáját.

  • @KavicsZrt
    @KavicsZrt 7 месяцев назад +1

    Közel 99% hogy Kína ki fogja "sajátítani" a holdat.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  7 месяцев назад +1

      Ezt pontosan hogyan képzeled el?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  7 месяцев назад

      Ezt pontosan hogyan képzeled el?

    • @jakabgipsz4788
      @jakabgipsz4788 7 месяцев назад +2

      @@urkutatasmagyarul Kihúzza az Amerikai zászlót a robotkar, ráereszt egy kis olajat, majd kitűzi a Kinait....🙂

  • @peterhirku1748
    @peterhirku1748 7 месяцев назад

    🚀🤔😉👍🌖

  • @zoltanfiser1680
    @zoltanfiser1680 7 месяцев назад

    b

  • @vinczesamuel8288
    @vinczesamuel8288 7 месяцев назад +1

    Egy marhasàg az egèsz.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  7 месяцев назад

      Mármint melyik része, kifejtenéd?

    • @lajosjakabfi3211
      @lajosjakabfi3211 7 месяцев назад +1

      Szia! Miből gondolod?

    • @lajosjakabfi3211
      @lajosjakabfi3211 7 месяцев назад +1

      @@urkutatasmagyarul Hiszen leírta.Hát az egész.

    • @vinczesamuel8288
      @vinczesamuel8288 7 месяцев назад

      Aszt sem tudjàk hogy nèz ki a hold tul sò oldala.Nem jàrt ot mèg műhold.Egy nagy be etetès.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  7 месяцев назад +5

      @@vinczesamuel8288
      És ezt épp egy olyan embernek higgyük el, aki két mondatban is összehoz hét helyesírási hibát?
      Nem lehet, hogy mégis csak a továbbtanulásnak kellett volna lennie az A tervnek?