Świetny odcinek. Byłbym wdzięczny gdybyś mógł coś więcej nagrać o bateriach trakcyjnych - jak użytkować, ładować i generalnie jak dbać aby służyły jak najdłużej.
Bardzo dziękuję ci Robercie za ten materiał. Bo ja wiem ale wiele osób niewie jakie to dobro taka bateryjka. A o bateriach teakcyjnych jest mało info w sieci bo ludzie którzy je znają nie chcą się dzielić wiedzą albo mają po 70lat i to nie dla nich jutuby tak mawiają :)
Kto niby nie chce sie dzielić wiedza? Wiedza dostępna jest ogólnie w instrukcji do wózka widłowego , bateria trakcyjna jest częścią exploatacjina o która trzeba dbać i producent wózka dostarczy ci wszystkich informacji potrzebnych do prawidłowego użytkowania baterii Bateria trakcyjna to nie wiedza tajemna ;)
@@martinkasper1558 No nie do końca. Rozmawiałem z osobą, która siedzi w temacie, dopytywałem o napięcia, przeładowania, to powiedział, że podłącza się odpowiednią ładowarkę i ona sama wszystko robi. A jak mam ustawić na ładowarce z fotowoltaiki to on pojęcia nie miał. Więc z tą wiedzą nie jest tak do końca. No ale to było z 6 lat temu, a od tamtej pory jadę na swoich ustawieniach w ładowarce i jakoś to daje radę.
Mam taki bank energii w postaci właśnie takiego akumulatora trakcyjnego tylko pojemność 690Ah. 48V. 20 stycznia przeszedłem na Off-gird i do tej pory jadę bez przekładania wajchy na sieć. Aku kupiłem za 5k i ma ponoć 75% sprawności. Ładuję do 61V bo tyle falownik może. Jestem mega zadowolony.
Dzieki za info. Kupiony nowy czy odysk? Jak zmierzyc paramerty zeby nie kupic złomu? Tez o tym myslalem jako na poczatek do wstawienia poza domem, w piwnicy. Jakby on nie starczał to drugi w domu na bezpiecznym i czystym lifepo4 ale na poczatek mysle własnie o 48v prosto pod falownik offgrid
*i wkoncu wiem jak moje Aku w kamperze wygląda w środku* 🤪 Troszkę brakuje mi automatycznego systemu napełniania wody Dziękuję Robercie za wskazanie błędu z dolewaniem wody już nie popełnię tego błędu Za parę dni wrócę na warsztat to biorę się za rozładowanie i ponowne nabicie prostownikiem bo tego też nie wiedziałem wcześniej Achhhh człowiek uczy się przez całe życie
Wiele osób tego nie wiem, że woda musi być dolana po, nie przed. Warto w takim systemie również mieć wskaźnik sygnalizowanie dioda, która będzie sygnalizować kolorem czerwonym i ilością mignięć w zależności od ubytku.
@@quicx5223 u nas niszowy rynek takich Aku (jeżeli idzie o budowę kamperow) wiec i informacji mało Mnie lekko zaskoczyła waga Aku jak kurier przywiózł
@@kampErOSNa każdym magazynie gdzie używa się wózki typu rydwan albo tzw. pieski takie są, jeżeli chcesz zostaw jakiś kontakt typu telegram albo mail to Ci we wtorek wyślę podgląd jak wygląda ten system w bateriach Linde i jak sygnalizuje operatorą że muszą dolać wodę. Edit: Dorzucę Ci też np z dtr numer katalogowy części złączek itd tam dodatkowo są filterki które wyłapują niepożądane śmieci które mogły by się dostać z wodą
@@mecenasonoffgrid nareszcie kolejna osoba zajęła się tym tematem ja jestem teraz postawiony przed faktem zakupienia magazynu energii i zastanawiam się między trakcyjną i life po4
@@artpyt1793 główną zaletą LiFePO4 jest szybkość ładowania (bez problemu możemy stosować prądy rzędu 1/2C). W polskich warunkach klimatycznych jest to parametr znacznie ważniejszy niż waga czy możliwość przechowywania w pomieszczeniu. Z drugiej strony - w podobnym zakresie cenowym akumulatory trakcyjne zaoferują większą pojemność rezerwową i dużo większą tolerancję na różnicę napięć między celami (zwróć uwagę, że w klasycznych akumulatorach trakcyjnych nie stosuje się balanserów i takie baterie pracują latami. No i warto wspomnieć o tym, że w Polsce mamy co najmniej kilku producentów ogniw OPzS, którzy produkują korzystając z polskich pracowników, płacąc w Polsce podatki.
@@artpyt1793 przy 12V się zgodzę, przy 24 to już jest ryzyko. Dalej - jak na razie ogniwa LiFePO4 mają maksymalną pojemność ok. 300Ah. 2V ogniwa trakcyjne OPzS o pojemności rzędu 750 - 1000Ah są dostępne bez większego zachodu. A co do balanserów - w bateriach trakcyjnych (co do zasady) się ich nie stosuje, a te są dostępne nawet w napięciach rzędu 48V czy 80V (tam również ich się nie stosuje). W celu wyrównania ogniw stosowane jest ładowanie wyrównawcze, o którym wspomina Robert.
@@mecenasonoffgrid Była siłka bo 370kg, nosiłem po jednym ogniwie na 3 piętro. Aku stoi w przedpokoju zaraz koło drzwi wejściowych które nie są szczelne i mam dobrą wentylację. A falownik który wisi nad Aku mam dodatkowy wentylator który kręci się powolutku cały czas co powoduje że nic się nigdzie nie gromadzi a wentylatory w falowniku włączają się dopiero przy wyższym poborze mocy. Najlepszy był by system PWM do wentylatorów czyli obroty proporcjonalne do obciążenia.
@@daniel7037 falownik mam chińczyka EaSun czy jakoś tak, a ustawienia pod kątem akumulatora w wózka widłowego czyli maksymalne napięcie jakie da falownik 30V dla fazy absorpcji i equalizacji
@@sebadyoda też mam Easun 24v i właśnie zamówiłem akumulator trakcyjny . Mam dodatkowy string pod ładowarkę mppt i można ustawić 32v z tym że falownik raczej nie pozwoli . Wyczyczytałem z instrukcji falownika że odcina baterie przy 31v . Do jakiego napięcia schodzisz-22v-23v?
"Wiadro na prąd" Jakie poetyckie a jednocześnie przaśne i swojskie. ;) Tylko to wiadro jest dziurawe jak durszlak, gdyż samorozładowanie marnuje przechowywaną energię. To wiadro nadaje się do czerpania i przelewania wody do szczelnego naczynia, jednak do przechowywania niekoniecznie a przypominam, że wiadro lubi być całkowicie napełnione, gdyż w przeciwnym wypadku pojawiają się kolejne dziury. Im dłużej żyję, tym bardziej umacniam się przekonaniu, że kwasiaki trudno zastępowalne są w swoim głównym zastosowaniu, jako odporne na temperaturę i złe traktowanie akumulatory rozruchowe, jednak do innych zastosowań sa znacznie lepsze rozwiązania. (W samochodach jako rozruchowe też są lepsze, jednak OGROMNA różnica kosztów LTO nie uzasadnia zastępowania kwasiaków)
Oprócz dolewania wody najlepiej zrobić dodatkową rurkę na sam dół akumulatora w każdej celi żeby dmuchać tam powietrze, co jakiś czas, żeby elektrolit się nie rozwarstwiał i mieszał się.
Cześć Robercie. Świetny odcinek ! Fajnie że poruszasz ten ciekawy temat związany z bateriami trakcyjnymi ! ;) Mój kuzyn zakupił takową baterie .. do gromadzenia energii z PV. :) Lecz ma 48 V . .. 750 Ah. Niebawem wrzócę migawkę.. ;) Też rozważam taką ewentualność , zakupu używanego "aku-trakcja" 48 V. do mej turbinki wiatrowej ...chce dołożyć jeszcze PV. ;) Pozdrawiam serdecznie z Podhala - góral Paweł P. Hej !
Po drugie szeregowe łączenie ogniw ułomność jedno niedomaga reszta cierpi,zawodowe doświadczenie to podpowiada,a i smacznego z tymi sekcjami zwłok akumulatorów i długiego życia życzę.
U mnie Trojan-105 4x6V 225AH wytrzymał 2 lata, w okresie letnim cały czas cykle ładowania i rozładowania a w zimę cały czas niedoładowane i przez całą zimę nie dolewałem wody przez co 1cm górnej części płyty były odsłonięte. Niestety Trojany nie miały automatycznych zaworów i trzeba samemu dolewać a złapał mnie Covid na 30 dni a potem już nie miałem głowy żeby tego przypilnować. Przypuszczam ze doszło do rozwarstwienia elektrolitu bo nie dawały śladu zużycia a nagle po zimie przestały 2 z 4 sztuk trzymać paprametry tzn na tych dwóch napięcie spadło do 2V czyli 2 z 3 celi padły. Jak na tamte czasy przed pandemiczne to 4x 500zł za 4x 225Ah przy 6V było naprawdę rewelacyjną ceną.
@mrakumulator powiedz więcej o aku w technologii LiFePO4. Bardzo jest chwalone i uznawane za najlepsze rozwiązanie pod fotowoltaikę, ale w czym jest haczyk? Faktycznie aż tak warte swojej ceny? Aż tak ponadprzeciętnie bezpieczne, wydajne, długowieczne itd? Jakie są tego wady? Czego nie robić z tego typu bateriami? Co je niszczy, a co pozwoli na najdłuższe użytkowanie?
to już Grzegorz Kołek robił na trakcyjnym to droga donikąd szkoda czasu chyba że w ramach nauki , tak spoko gość widać rzetelny co dla ludzi z tam tych rejonów rzadkość bez urazy
Robercie - nie wiem czy słyszałeś - są akumulatory trakcyjne z tak zwanym systemem przemieszania elektrolitu. Specjalne rurki z powietrzem są doprowadzone do każdej celi i raz na lakiś czas mała pompka pompuje powietrze na sam spód takiej celi i elektrolit zostaje wymieszany.
Jesli 12x2V=24V tak ale prad sie nie dodaje, blad w obliczeniach, jak chcesz dodac prad to musisz polaczyc rownolegle, ale wowczas napiecie zostaje 2V, powodzenia
Super. Wstrzeliłeś się z tym aku trakcyjnym w samą 10tkę.Proszę pomyśl jeszcze o odcinku o aku które są w wózkach akumulatorowych do przeewozu osób(malexach) są tam 6v i 8v 225ah też połączono szeregowo z tymi które ja się spotkałem ostatnio.
Planuje jutro jechać do Szczecina , ale raczej jutro nie czyny sklep, jak będzie możliwość to chętnie wpadnie może coś kupie i troszeczke wiedzy podładuje od pana)
Super, jak zwykłe 🙂. A co powinienem zrobić z Aku które stały nie podłączone przez pół roku ? Najpierw je rozładować i naładować czy najpierw naładować, rozładować i jeszcze raz naładować ? Kwasowo-olowiowe kilka sztuk każdy po 100 Ah. ?
To z trojana t 105 taki slabeusz, w dawniejszych postach ( nie wyskoczyly mnie teraz) to zbyszek kopec - co przerabia auta spalinowe na elektryczne z gdanska twierdzil ze trojan ma podane 750 cykli przy pradzie 75 A, a te SIAP - u brakuje pradu,
Miałem 2 zamontowane to dobry kierunek ale... Tylko przy małych poborach jeżeli ktoś chce ciągnąć z nich non stop dużo pradu to spadek napięcie jest bardzo szybki majac w swojej instalacji litowe i kwasowe widziałem bardzo dużą różnice na korzyść kwasu. Natomiast podkreślam to dobry kierunek wszystko zależy od tego co chcemy uzyskać 😊Pozdrawiam Robert
Dokładnie do zasilania słabszych odbiorników do 600w chwilowy 1,5kwhns dobę pobór lodówka zamrażarka piec gazowy telewizor to kwasiaki 220ah 24v to najmniejsze minimum , lit o tej pojemności daje radę przy dużo większych obciążeniach .
Moim zdaniem to raczej 0.05. Główne są do 0.1 i potem jeszcze połówki. 0.01 to ma mikrometr. Chociaż bywają też elektroniczne z 0.01ale to mocno naciągane.
Mam pytanie: W jaki sposób rozpoznać przy zakupie, że jest to bateria trakcyjna, a nie samitrakcyjna? ‐ Są jakieś szczególne opisy? - jaka jest różnica wagowa tych obu baterii?
Takie akumulatory są nie do zdarcia. W mojej pracy takie akumulatory codziennie rozładowywane są do zera i ładowane w nocy, a pracują już od 2006 roku. To są najlepsze akumulatory pod fotowoltaikę. Ja tutaj nie widzę żadnych wad.
Nie dawno w dawnej tepsie Obecnie orange widziałem wystawione 3 palety po 10 sztuk.Ogniw po 115 kilo jedno Przezroczyste obudowy po bagatela 1500Ah Ale chyba firma wywiozła innej. Tak pomyślałem. Że to ze 100 kwh.Ale mi się snią litówki. Wrzucił bym zdjęcia.
Mam dwa akumulatory trakcyjne każdy o pojemności 775 ah 48v. Posiada on już oryginalny system napowietrzania elektrolitu. Do tego falownik Deye 12 kw który daje maksymalnie 60v i tu moje pytanie jak często i jak dlugo należy przemieszać elektrolit poprzez napowietrzanie i czy to zastąpi okresowe ladowanie akumulatora do napiecia powyżej 60v. Z góry dzięki za odp i pozdrawiam 😉
jestem ciekaw czy tak samo jest z akumulatorami w instalacjiachh offgrid - co sie dzieje po naladowaniu akumulatora i jednoczesnym braku odbiornikow energii - czy falownik sie spali /
Witam. Czy jesli mam 2 akumulatory deep cycle enerbloka po 115ah ktore pracuja juz 2 lata w off gridzie ale jak dotad tylko na zasadzie upsa, gdzie korzystanie z ich pojemnosci bylo marginalne, w ukladzie szeregowym na 24V, moge dorzucic do nich dwa takie same ale 100ah i nowe, bo tamtych juz nie ma dostepnych na rynku?
hejka, odpaliłem offgrid u siebie, mam aku trakcyjny 750ah i śmiga to. Pytanie jest jak opiekować sie aku, jakieś uwagi? do jakiego napiecia ładować, co w zimie, może stać na zewnątrz?Można go używać? Może jakiś film na ten temat...
Specjalisto od aku to nie woda a elektrolit. Takie baterie się myje i sprawdza czy w skrzyni nie ma wycieków elektrolitu. Są specjalne pompki do odciągania że skrzyni elektrolitu.
Robert mam takową. Używana. 2016 r. Nominalnie miał 17 kwh. Sprzedawca od razu podał, że teraz ma 80% i tak jest. Ładowałem samochód 3,5 kw czyli 73A dawał bez problemu. Bateria oczywiście 48V.
Jakie auto,jaki projekt,ile h jazdy? Ja trzymam landrovera freelandera na taki projekt.niby archaiczny ale mozna laywo zamontowac silnik dla tylniej osi a stary zostawic awaryjnie( pomijajac mase silnika,da naped wspomagania,hamulcow i swiate oraz ogrzewanual..alternator 120a ale mozna zdublowac.. Projekt byl w Maseratti z lat 70 tych.. Program tv i przerobka
@@iwannamynickagain W firmie w której pracowałem było ponad 40 wózków widłowych na litach i żaden się nie zapalił a były katowane szybkie ładowanie i praca na czas tak że jeśi było coś nie tak błąd baterii "najczęściej rozjazd" i na serwis po to są zabezpieczenia jak ktoś nie wie jak to działa to lepiej niech się za to nie zabiera . Pozdrawiam .
witam, a ja mam pytanko, posiadam 28 szt. akumulatorow PowerSafe SBS B14F 12v 62ah chcialbym sie dowiedziec jak je polaczyc aby napiecie bylo 48v, oraz w ktorym miejscu podlaczyc ladowanie i load? Pozdrawiam
Znajomy ma magazyn energii 4baseny (zbiorniki) wody gdzie choduje karpie nadmiarem prądu z foto pomy podają wodę napełniając ten najwyżej położony zbiornik wodny w nocy otwiera się śluza i woda pszechodzi pszez elektrownie wodna pomiędzy zbiornikami wody wspaniała rzecz mądre i tanie użytkowanie woda z lata może zostać do zimy i w zimowe dni wykorzystać energie zgromadzona latem i podwojoną tym że z każdego zbiornika pszechodzi pszez elektrownie wodna raz napompowana woda pszechodzi 4 razy odyskujac energię do tego jest źródło z torego woda sama wpływa do zbiornika jest eko jest tanio jst prad do tego ryby kilka plusów pszy aku same minusy i jeszcze utylizacja aku
Po dwóch latach z 9kWh zostanie 3kWh .Dlaczego? bo ten zestaw trakcyjny będzie stał statycznie. Te same akumulatory w wózku widłowym gdzie są w ciągłym ruchu, z wstrząsami, drganiami będzie w świetnej kondycji. To nie są moje bajanie teoretyczne tylko osobiście to doświadczyłem. Kwasówki a tym bardziej AGM nie lubią bezruchu. Szybko się starzeją. Może od czasu do czasu jakieś wibracje, obijanie styliskiem od łopaty pomoże?
PYTANIE: Jak sprawdzić parametry akumulatora trakcyjnego? SOH SOC Rezystancje. Pospolite testery mają zakres pomiarowy do 200Ah. Jak ocenić stan akumulatora przy zakupie?
Mam pytanie- jakie konkretnie zabezpieczenie i rozłącznik zastosować na kablach od inwertera do banku 48V? Jestem na etapie finalizacji off grida i nie chce popełnić błędów.
materił fajny ale proszę używać słowa "Bardzo" zamiast Mega bo jak wiadomo ze szkoły Mega to przedrostek wielokrotności jednostki miary wielkości fizycznych. Jakieś nieuki zaczęły używać słów nie znając ich znaczenia i teraz wszyscy to powielają a jak stwierdziłem jest pan wykształconym człowiekiem to po co powielać głupie schematy. A poza tym to robota bardzo dobra.
" bank energii " to ( chyba ) najlepiej z baterii stacyjnych wyszedłby ?! Pozdrawiam P. S. Przy dzisiejszej inflacji ( nawet i ) taki bank może " upaść " !!! ;)
Dlaczego falownik hybrydowy nie „zagotuje” baterii trakcyjnej. Mój Chinczyk ładuje z 58,4v, mam 70a ze słońca i dodatkowe 50a mogę dołączyć z sieci z jednej fazy. Myślisz że 59v i 120a to za mało ? 🎉
Mieszanie elektrolitu zazwyczaj pozwala na ładowanie większymi prądami w zakresie niższych SoC 😊 Jest też grupa baterii stacjonarnych, które mają kosmetyczne różnice w stosunku do trakcyjnych, ale są mniej podatne na stratyfikację elektrolitu.
Proszę mi doradzić bo mam hybrydę foxesa 10kw i tam jest bateria wysokonapięciowa lecz moduł pojedynczo ma 48v a bms puszcza napięcie od 82v do 140v w całym zastawie te napięcia rosną do 340-440 prąd ładowania 48A czy taka bateria trakcyjna to ogarnie ?
Niestety tak jest ale nie dla tego że szerszy zakres tylko dla tego że te baterie mega szybko wstają na okolice 57-58v i falownik zdejmuje ładowanie a bateryjka chce jeszczeeeee!!!!
@@krzysztoflukowski6990 jak spraw Jak podpiąłem ładowarkę trakcyjną po ładowaniu falownikiem ,to 50% dopiero pokazało . Myślę że dość szybko taki akumulator się zasiarczy takim ładowaniem .
Podpowiedzcie proszę czy mogę "złączyć w jeden pakiet" dwa rodzaje aku? Mam aku z wózka, trakcyjny 24V 300Ah, używka 5 letnia. Teraz wpadło mi w ręce 8x mfp80 żelowych, trakcyjnych enersyssa. Można to bezpiecznie połączyć w jeden bank? Bezpiecznie dla aku oczywiście.
Świetny odcinek.
Byłbym wdzięczny gdybyś mógł coś więcej nagrać o bateriach trakcyjnych - jak użytkować, ładować i generalnie jak dbać aby służyły jak najdłużej.
Bardzo dziękuję ci Robercie za ten materiał. Bo ja wiem ale wiele osób niewie jakie to dobro taka bateryjka. A o bateriach teakcyjnych jest mało info w sieci bo ludzie którzy je znają nie chcą się dzielić wiedzą albo mają po 70lat i to nie dla nich jutuby tak mawiają :)
Ciekawe jaka różnica na wydajności względem aku trzymanego w temperaturze>10°C. Bo ten tam pod panelami trocha w dupę dostał zimą nie 😅
@@zepsujtosam07 od lutego mrozów nie było :) ale nie chciałem już czekać ;)
Kto niby nie chce sie dzielić wiedza? Wiedza dostępna jest ogólnie w instrukcji do wózka widłowego , bateria trakcyjna jest częścią exploatacjina o która trzeba dbać i producent wózka dostarczy ci wszystkich informacji potrzebnych do prawidłowego użytkowania baterii
Bateria trakcyjna to nie wiedza tajemna ;)
@@martinkasper1558 No nie do końca. Rozmawiałem z osobą, która siedzi w temacie, dopytywałem o napięcia, przeładowania, to powiedział, że podłącza się odpowiednią ładowarkę i ona sama wszystko robi. A jak mam ustawić na ładowarce z fotowoltaiki to on pojęcia nie miał. Więc z tą wiedzą nie jest tak do końca. No ale to było z 6 lat temu, a od tamtej pory jadę na swoich ustawieniach w ładowarce i jakoś to daje radę.
Bardzo dobrze Robert, że poruszyłeś ten temat.
Świetny odcinek 👍👍👍
Mam taki bank energii w postaci właśnie takiego akumulatora trakcyjnego tylko pojemność 690Ah. 48V. 20 stycznia przeszedłem na Off-gird i do tej pory jadę bez przekładania wajchy na sieć. Aku kupiłem za 5k i ma ponoć 75% sprawności. Ładuję do 61V bo tyle falownik może. Jestem mega zadowolony.
👍 i super jaki falownik?
@@mecenasonoffgrid Falownik to VMII PLUS-5,5kw
Dzieki za info. Kupiony nowy czy odysk? Jak zmierzyc paramerty zeby nie kupic złomu? Tez o tym myslalem jako na poczatek do wstawienia poza domem, w piwnicy. Jakby on nie starczał to drugi w domu na bezpiecznym i czystym lifepo4 ale na poczatek mysle własnie o 48v prosto pod falownik offgrid
@@jeziorskim Zakup był nowy, magazyn w Polsce
Szkoda pieniędzy na to. Szybko go zutylizujesz.
*i wkoncu wiem jak moje Aku w kamperze wygląda w środku* 🤪
Troszkę brakuje mi automatycznego systemu napełniania wody
Dziękuję Robercie za wskazanie błędu z dolewaniem wody już nie popełnię tego błędu
Za parę dni wrócę na warsztat to biorę się za rozładowanie i ponowne nabicie prostownikiem bo tego też nie wiedziałem wcześniej
Achhhh człowiek uczy się przez całe życie
Wiele osób tego nie wiem, że woda musi być dolana po, nie przed. Warto w takim systemie również mieć wskaźnik sygnalizowanie dioda, która będzie sygnalizować kolorem czerwonym i ilością mignięć w zależności od ubytku.
@@quicx5223 u nas niszowy rynek takich Aku (jeżeli idzie o budowę kamperow) wiec i informacji mało
Mnie lekko zaskoczyła waga Aku jak kurier przywiózł
@@kampErOSNa każdym magazynie gdzie używa się wózki typu rydwan albo tzw. pieski takie są, jeżeli chcesz zostaw jakiś kontakt typu telegram albo mail to Ci we wtorek wyślę podgląd jak wygląda ten system w bateriach Linde i jak sygnalizuje operatorą że muszą dolać wodę.
Edit:
Dorzucę Ci też np z dtr numer katalogowy części złączek itd tam dodatkowo są filterki które wyłapują niepożądane śmieci które mogły by się dostać z wodą
@@quicx5223 tak trzymaj są ludzie z branży niech radzą i lecimy
@@mecenasonoffgrid gdyby ktoś szukał takiego wskaźnika to nazywa się Smart Blinky
Żadna Ameryka, w pełni się zgadzam , cena x jakość/cena - wiedza 🤗😉=E 😉
Tu też nie chodzi o odkrywanie tylko jest bardzo mało w sieci o tych akumulatorach 😎
@@mecenasonoffgrid Ale jest ponad 100 lat praktyki 🤗 i badań
Oj, jak mi się marzy taka bateria, oj jak się marzy 🤩👍🍀
Wiem kto ma @radek w offgrid :)
To sobie kup
@@mecenasonoffgrid Radek już nie ma 😊😊😊😊🎉🎉🎉
Tez chce taką tylko jeszcze mam pare wydatków a potem dokupie)
Jeśli @radek już nie ma, to może jakiś inny sprawdzony sprzedawca?
To ci oglądalność wzrośnie mocno dzisiaj bardzo dobrze że się wziąłeś za tą baterię .Sprawdzić ją i zobaczymy jak wyjdą test.👍🔥
Na pewno Robert przetestuje ją bardziej dogłębnie niż ja :) u mnie po prostu działa :)
@@mecenasonoffgrid nareszcie kolejna osoba zajęła się tym tematem ja jestem teraz postawiony przed faktem zakupienia magazynu energii i zastanawiam się między trakcyjną i life po4
@@Szymon2003 jak masz budżet na litowe to kupuj litowe. Ja nie miałem :(
@@artpyt1793 główną zaletą LiFePO4 jest szybkość ładowania (bez problemu możemy stosować prądy rzędu 1/2C). W polskich warunkach klimatycznych jest to parametr znacznie ważniejszy niż waga czy możliwość przechowywania w pomieszczeniu. Z drugiej strony - w podobnym zakresie cenowym akumulatory trakcyjne zaoferują większą pojemność rezerwową i dużo większą tolerancję na różnicę napięć między celami (zwróć uwagę, że w klasycznych akumulatorach trakcyjnych nie stosuje się balanserów i takie baterie pracują latami. No i warto wspomnieć o tym, że w Polsce mamy co najmniej kilku producentów ogniw OPzS, którzy produkują korzystając z polskich pracowników, płacąc w Polsce podatki.
@@artpyt1793 przy 12V się zgodzę, przy 24 to już jest ryzyko. Dalej - jak na razie ogniwa LiFePO4 mają maksymalną pojemność ok. 300Ah. 2V ogniwa trakcyjne OPzS o pojemności rzędu 750 - 1000Ah są dostępne bez większego zachodu. A co do balanserów - w bateriach trakcyjnych (co do zasady) się ich nie stosuje, a te są dostępne nawet w napięciach rzędu 48V czy 80V (tam również ich się nie stosuje). W celu wyrównania ogniw stosowane jest ładowanie wyrównawcze, o którym wspomina Robert.
No wreszcie. Ja mam w mieszkaniu i dużo oszczędzam energii z sieci. Teoretycznie za 3-4 się zwróci. 24V 460Ah 10cio latek ale daje radę. Pozdrawiam
Była siłka żeby to wnieść ;) jak z wodorem sobie radzisz? Czy żelową trakcję masz. ??
@@mecenasonoffgrid Była siłka bo 370kg, nosiłem po jednym ogniwie na 3 piętro. Aku stoi w przedpokoju zaraz koło drzwi wejściowych które nie są szczelne i mam dobrą wentylację. A falownik który wisi nad Aku mam dodatkowy wentylator który kręci się powolutku cały czas co powoduje że nic się nigdzie nie gromadzi a wentylatory w falowniku włączają się dopiero przy wyższym poborze mocy. Najlepszy był by system PWM do wentylatorów czyli obroty proporcjonalne do obciążenia.
Jakie ustawienia stosujesz na falowniku w systemie 24v i jaki falownik ?
@@daniel7037 falownik mam chińczyka EaSun czy jakoś tak, a ustawienia pod kątem akumulatora w wózka widłowego czyli maksymalne napięcie jakie da falownik 30V dla fazy absorpcji i equalizacji
@@sebadyoda też mam Easun 24v i właśnie zamówiłem akumulator trakcyjny . Mam dodatkowy string pod ładowarkę mppt i można ustawić 32v z tym że falownik raczej nie pozwoli . Wyczyczytałem z instrukcji falownika że odcina baterie przy 31v . Do jakiego napięcia schodzisz-22v-23v?
Wiedza prze potężną! Pozdrawiamy ekipę!
"Wiadro na prąd"
Jakie poetyckie a jednocześnie przaśne i swojskie. ;)
Tylko to wiadro jest dziurawe jak durszlak, gdyż samorozładowanie marnuje przechowywaną energię. To wiadro nadaje się do czerpania i przelewania wody do szczelnego naczynia, jednak do przechowywania niekoniecznie a przypominam, że wiadro lubi być całkowicie napełnione, gdyż w przeciwnym wypadku pojawiają się kolejne dziury.
Im dłużej żyję, tym bardziej umacniam się przekonaniu, że kwasiaki trudno zastępowalne są w swoim głównym zastosowaniu, jako odporne na temperaturę i złe traktowanie akumulatory rozruchowe, jednak do innych zastosowań sa znacznie lepsze rozwiązania. (W samochodach jako rozruchowe też są lepsze, jednak OGROMNA różnica kosztów LTO nie uzasadnia zastępowania kwasiaków)
O widzisz !!! Na to czekałem.
Mój kolega z Tech.Mech. Duma mię rozpiera :) Trzym się Robert. Pozdrawiam Sławek Pogoda
Dzięki Sławek. Miło Cię widzieć. 💥
Mam tylko nadzieję Robercie że z tym akumulatorem trakcyjnym u ciebie to nie pryma aprilis :) i będą testy :)
Poproszę o więcej na temat tych akumulatorów .
Oprócz dolewania wody najlepiej zrobić dodatkową rurkę na sam dół akumulatora w każdej celi żeby dmuchać tam powietrze, co jakiś czas, żeby elektrolit się nie rozwarstwiał i mieszał się.
TO PRAWIE JAK W MELEXACH . SUPER . POZDRAWIAM
Świetny materiał
Cześć Robercie. Świetny odcinek ! Fajnie że poruszasz ten ciekawy temat związany z bateriami trakcyjnymi ! ;)
Mój kuzyn zakupił takową baterie .. do gromadzenia energii z PV. :) Lecz ma 48 V . .. 750 Ah.
Niebawem wrzócę migawkę.. ;)
Też rozważam taką ewentualność , zakupu używanego "aku-trakcja" 48 V. do mej turbinki wiatrowej ...chce dołożyć jeszcze PV. ;)
Pozdrawiam serdecznie z Podhala - góral Paweł P. Hej !
Po drugie szeregowe łączenie ogniw ułomność jedno niedomaga reszta cierpi,zawodowe doświadczenie to podpowiada,a i smacznego z tymi sekcjami zwłok akumulatorów i długiego życia życzę.
Niestety to bolączka prakttcznie każdej większej baterii :(
A w kwasiakach oni chyba nie samobalansowane? System jest jak w zwykłym akumulatorze tez tak samo tylko 6 celi i sami siebie balansują
o tym samym pomyślałem, ze wdychanie oparów ołowiu to raczej zegareczek już tyka
Czekam na relację z montażu i bieżące przemyślenia po zamontowaniu dodatkowych paneli i magazynów energii : )
U mnie Trojan-105 4x6V 225AH wytrzymał 2 lata, w okresie letnim cały czas cykle ładowania i rozładowania a w zimę cały czas niedoładowane i przez całą zimę nie dolewałem wody przez co 1cm górnej części płyty były odsłonięte. Niestety Trojany nie miały automatycznych zaworów i trzeba samemu dolewać a złapał mnie Covid na 30 dni a potem już nie miałem głowy żeby tego przypilnować. Przypuszczam ze doszło do rozwarstwienia elektrolitu bo nie dawały śladu zużycia a nagle po zimie przestały 2 z 4 sztuk trzymać paprametry tzn na tych dwóch napięcie spadło do 2V czyli 2 z 3 celi padły. Jak na tamte czasy przed pandemiczne to 4x 500zł za 4x 225Ah przy 6V było naprawdę rewelacyjną ceną.
@mrakumulator powiedz więcej o aku w technologii LiFePO4. Bardzo jest chwalone i uznawane za najlepsze rozwiązanie pod fotowoltaikę, ale w czym jest haczyk? Faktycznie aż tak warte swojej ceny? Aż tak ponadprzeciętnie bezpieczne, wydajne, długowieczne itd? Jakie są tego wady? Czego nie robić z tego typu bateriami? Co je niszczy, a co pozwoli na najdłuższe użytkowanie?
to już Grzegorz Kołek robił na trakcyjnym to droga donikąd szkoda czasu chyba że w ramach nauki , tak spoko gość widać rzetelny co dla ludzi z tam tych rejonów rzadkość bez urazy
Robercie - nie wiem czy słyszałeś - są akumulatory trakcyjne z tak zwanym systemem przemieszania elektrolitu. Specjalne rurki z powietrzem są doprowadzone do każdej celi i raz na lakiś czas mała pompka pompuje powietrze na sam spód takiej celi i elektrolit zostaje wymieszany.
No i to jest dokładnie to co chciałem wiedzieć na ten temat
Jesli 12x2V=24V tak ale prad sie nie dodaje, blad w obliczeniach, jak chcesz dodac prad to musisz polaczyc rownolegle, ale wowczas napiecie zostaje 2V, powodzenia
Plus i minus to jedyne co widzę,
Plus i minus to jedyne co słyszę,
Plus i minus to jedyne czym żyję
Super 👍👌
Dzięki za informacje 👍
Super. Wstrzeliłeś się z tym aku trakcyjnym w samą 10tkę.Proszę pomyśl jeszcze o odcinku o aku które są w wózkach akumulatorowych do przeewozu osób(malexach) są tam 6v i 8v 225ah też połączono szeregowo z tymi które ja się spotkałem ostatnio.
Tam są zwykłe Trojany. Padają po 6 latach przy użytkowaniu w fotowoltaice. Przerobione w paru instalacjach.
Planuje jutro jechać do Szczecina , ale raczej jutro nie czyny sklep, jak będzie możliwość to chętnie wpadnie może coś kupie i troszeczke wiedzy podładuje od pana)
Znany temat.
Bardzo dobry i mądry sposób na niezależność energetyczną.
hej marz rękawicze gumowe pan
pokarz mi fili
Witam przy 12 akumulatorach 12 monobloków 2V/375 Ah, pojemność wyniesie 4500 a nie 9000
W szeregu🤔 to tyle samo ale za to 24V. A 375Ah x 24V =9 kWh
Kawał solidnej wiedzy. Pozdrawiam serdecznie
Super mam zamiar kupić taki zestaw ---pytanko jaki koszt takiego zestawu 👍
No w końcu się zdecydowałeś dzięki wielkie i łapa w górę👍👍💪
Super, jak zwykłe 🙂. A co powinienem zrobić z Aku które stały nie podłączone przez pół roku ? Najpierw je rozładować i naładować czy najpierw naładować, rozładować i jeszcze raz naładować ? Kwasowo-olowiowe kilka sztuk każdy po 100 Ah. ?
Dzień dobry 😉
Dzięki za ten odcinek. Jedyną zaleta jaka tu mamy to....praca w minusowych temperaturach.....czy cos jeszcze?
Ołów łatwo zbywalny na złomie ....
To z trojana t 105 taki slabeusz, w dawniejszych postach ( nie wyskoczyly mnie teraz) to zbyszek kopec - co przerabia auta spalinowe na elektryczne z gdanska twierdzil ze trojan ma podane 750 cykli przy pradzie 75 A, a te SIAP - u brakuje pradu,
Miałem 2 zamontowane to dobry kierunek ale... Tylko przy małych poborach jeżeli ktoś chce ciągnąć z nich non stop dużo pradu to spadek napięcie jest bardzo szybki majac w swojej instalacji litowe i kwasowe widziałem bardzo dużą różnice na korzyść kwasu. Natomiast podkreślam to dobry kierunek wszystko zależy od tego co chcemy uzyskać 😊Pozdrawiam Robert
Dokładnie do zasilania słabszych odbiorników do 600w chwilowy 1,5kwhns dobę pobór lodówka zamrażarka piec gazowy telewizor to kwasiaki 220ah 24v to najmniejsze minimum , lit o tej pojemności daje radę przy dużo większych obciążeniach .
Ładna rzecz. Ale jeszcze bardziej interesujące dla mnie byłyby baterie zasadowe.
Co się stało z tym żółtym inwerterem hybrydowym był pokazywany kilka odcinków temu jego testy. O mocy 3 kW i paneli 4 kW
... żle policzył pojemność i wysadził go w powietrze . Bzdury pieprzy . .....
Ciekawe jak w takim magazynie energii spisała by się bateria zasadowa używana w kolejnictwie którą też nazywa się czasami trakcyjną
Suwmiarka ma rozdzielczość 0,01 mm
Dokładość to inna bajka 👍
Moim zdaniem to raczej 0.05. Główne są do 0.1 i potem jeszcze połówki. 0.01 to ma mikrometr. Chociaż bywają też elektroniczne z 0.01ale to mocno naciągane.
Może zrobił byś filmik jak takie coś podłączyć ?
To zwykłe aku plus i minus i bazpiecznik. Niema balanserów kombinacji itp. Dasz radę!!
Siema.
Czy o energii i pojemności dobrze mówisz???
- Pozdro Robercie ,Paweł.
Proszę o film z wyjaśnieniem czym można taką 48V baterię przeładować raz na kwartał, tak aby poprawić jej żywotność. Pozdrawiam
Też czekam
Dedykowana stacja ladowania,czyli trafo
fajny temat a jakim testerem
testować ogniwa trakcyjne 2V lub 6V
Areometrem i woltomierzem.
Mam pytanie:
W jaki sposób rozpoznać przy zakupie, że jest to bateria trakcyjna, a nie samitrakcyjna?
‐ Są jakieś szczególne opisy?
- jaka jest różnica wagowa tych obu baterii?
Jak można sprawdzić uszkodzone ogniwa lub jaki rezystor stosować do obciążenia do napięcia 2V.?
a pelna automatyzacja ladowania w zaleznosci od naladowania baterii?
Dzień dobry 👷♂️🤔
Takie akumulatory są nie do zdarcia. W mojej pracy takie akumulatory codziennie rozładowywane są do zera i ładowane w nocy, a pracują już od 2006 roku. To są najlepsze akumulatory pod fotowoltaikę. Ja tutaj nie widzę żadnych wad.
Wodór i pary ołowiu to dwie wady. Noi trzeba o nie dbać i robić pomiary by wychwycić słabe ogniwo. A zapomniał bym.... Serwis z ochroną oczu.
@@Razdwatrzybabajagapatrzy do tego ilość cykli - trakcyjny 1200, litowy 6000.
Nie dawno w dawnej tepsie Obecnie orange widziałem wystawione 3 palety po 10 sztuk.Ogniw po 115 kilo jedno Przezroczyste obudowy po bagatela 1500Ah Ale chyba firma wywiozła innej. Tak pomyślałem. Że to ze 100 kwh.Ale mi się snią litówki. Wrzucił bym zdjęcia.
A jak wygląda gwarancja producenta,na te nówki nieśmigane ? czy producent uwzględnił markę pojazdu,kolor i dopuszczalną prędkość?
Mam dwa akumulatory trakcyjne każdy o pojemności 775 ah 48v. Posiada on już oryginalny system napowietrzania elektrolitu. Do tego falownik Deye 12 kw który daje maksymalnie 60v i tu moje pytanie jak często i jak dlugo należy przemieszać elektrolit poprzez napowietrzanie i czy to zastąpi okresowe ladowanie akumulatora do napiecia powyżej 60v. Z góry dzięki za odp i pozdrawiam 😉
❤❤❤❤❤
jestem ciekaw czy tak samo jest z akumulatorami w instalacjiachh offgrid - co sie dzieje po naladowaniu akumulatora i jednoczesnym braku odbiornikow energii - czy falownik sie spali /
Witam. Czy jesli mam 2 akumulatory deep cycle enerbloka po 115ah ktore pracuja juz 2 lata w off gridzie ale jak dotad tylko na zasadzie upsa, gdzie korzystanie z ich pojemnosci bylo marginalne, w ukladzie szeregowym na 24V, moge dorzucic do nich dwa takie same ale 100ah i nowe, bo tamtych juz nie ma dostepnych na rynku?
Przedstaw teraz Robercie opłacalność takich aku trakcyjnych w porównaniu do litowych.
hejka, odpaliłem offgrid u siebie, mam aku trakcyjny 750ah i śmiga to. Pytanie jest jak opiekować sie aku, jakieś uwagi? do jakiego napiecia ładować, co w zimie, może stać na zewnątrz?Można go używać? Może jakiś film na ten temat...
Ile na dzień dzisiejszy kosztuje taka bateria trakcyjna?
@@TomaszStachewicz Dzięki.
to co widzisz 8000zł brutto na nowych ogniwach, łącznikach i z aquamatickiem
@@mrAkumulator 889zł za kWh i to kwacha to drogo.
@@mrAkumulator Ok, dzięki.
kompletnie się nie opłaca. LIFEPO4 są niewiele droższe i tanieją i są pozbawione wad kwasiaków.
Z doświadczenia wiem, że te baterie wytrzymują duże mrozy i prace w nich.
Mroźnia -18C i praca przerywana.
Specjalisto od aku to nie woda a elektrolit. Takie baterie się myje i sprawdza czy w skrzyni nie ma wycieków elektrolitu. Są specjalne pompki do odciągania że skrzyni elektrolitu.
Macie takie akumulatory do sprzedaży w dobrym stanie?
Robert mam takową. Używana. 2016 r. Nominalnie miał 17 kwh. Sprzedawca od razu podał, że teraz ma 80% i tak jest. Ładowałem samochód 3,5 kw czyli 73A dawał bez problemu. Bateria oczywiście 48V.
Jakie auto,jaki projekt,ile h jazdy?
Ja trzymam landrovera freelandera na taki projekt.niby archaiczny ale mozna laywo zamontowac silnik dla tylniej osi a stary zostawic awaryjnie( pomijajac mase silnika,da naped wspomagania,hamulcow i swiate oraz ogrzewanual..alternator 120a ale mozna zdublowac..
Projekt byl w Maseratti z lat 70 tych..
Program tv i przerobka
@mrAkumulator jakim napieciem zalecasz ladowac taką trakcję ,ja mam 60v i geatosc dochodzi do1,32 przy temp 19°c aku czy to nie za duża gęstość?
Siemka Aku litowe mają znacznie lepszą sprawność .
Nie stosuje sie ich ze wzgledow bezpieczenstwa. Lubią się żadko, ale jednak zapalić...
W ujemnych temperaturach również?
I są bardziej wymagające w obsłudze i droższe i mniej bezpieczne.
@@iwannamynickagain W firmie w której pracowałem było ponad 40 wózków widłowych na litach i żaden się nie zapalił a były katowane szybkie ładowanie i praca na czas tak że jeśi było coś nie tak błąd baterii "najczęściej rozjazd" i na serwis po to są zabezpieczenia jak ktoś nie wie jak to działa to lepiej niech się za to nie zabiera . Pozdrawiam .
@@jarokosc5338 wszystko się zgadza nikt nie neguje litowych dodaj tylko 1 ważny parametr czyli cenę zakupu :)
witam, a ja mam pytanko, posiadam 28 szt. akumulatorow PowerSafe SBS B14F 12v 62ah chcialbym sie dowiedziec jak je polaczyc aby napiecie bylo
48v, oraz w ktorym miejscu podlaczyc ladowanie i load? Pozdrawiam
Znajomy ma magazyn energii 4baseny (zbiorniki) wody gdzie choduje karpie nadmiarem prądu z foto pomy podają wodę napełniając ten najwyżej położony zbiornik wodny w nocy otwiera się śluza i woda pszechodzi pszez elektrownie wodna pomiędzy zbiornikami wody wspaniała rzecz mądre i tanie użytkowanie woda z lata może zostać do zimy i w zimowe dni wykorzystać energie zgromadzona latem i podwojoną tym że z każdego zbiornika pszechodzi pszez elektrownie wodna raz napompowana woda pszechodzi 4 razy odyskujac energię do tego jest źródło z torego woda sama wpływa do zbiornika jest eko jest tanio jst prad do tego ryby kilka plusów pszy aku same minusy i jeszcze utylizacja aku
Po dwóch latach z 9kWh zostanie 3kWh .Dlaczego? bo ten zestaw trakcyjny będzie stał statycznie.
Te same akumulatory w wózku widłowym gdzie są w ciągłym ruchu, z wstrząsami, drganiami będzie w świetnej kondycji. To nie są moje bajanie teoretyczne tylko osobiście to doświadczyłem. Kwasówki a tym bardziej AGM nie lubią bezruchu. Szybko się starzeją. Może od czasu do czasu jakieś wibracje, obijanie styliskiem od łopaty pomoże?
Yes👍 ☀⚡🔌💡🔋
PYTANIE: Jak sprawdzić parametry akumulatora trakcyjnego? SOH SOC Rezystancje. Pospolite testery mają zakres pomiarowy do 200Ah. Jak ocenić stan akumulatora przy zakupie?
Też nurtuje mnie to pytanie.
Gdzie taki akumulator Przechowywać chodzi mi o produkcję wodoru
Mam pytanie- jakie konkretnie zabezpieczenie i rozłącznik zastosować na kablach od inwertera do banku 48V? Jestem na etapie finalizacji off grida i nie chce popełnić błędów.
👍
na herbatkę z prądem można też ? :)
materił fajny ale proszę używać słowa "Bardzo" zamiast Mega bo jak wiadomo ze szkoły Mega to przedrostek wielokrotności jednostki miary wielkości fizycznych. Jakieś nieuki zaczęły używać słów nie znając ich znaczenia i teraz wszyscy to powielają a jak stwierdziłem jest pan wykształconym człowiekiem to po co powielać głupie schematy. A poza tym to robota bardzo dobra.
2:00 Łączenie ogniw szeregowo sumuje ich pojemność?
Bo coś mi się zdaje że ten cały pakiet nadal ma 375Ah.
w szeregu sumuje się napięcie
Pojemności sumuje się równolegle czyli + do + a - do - 😊
@@mrAkumulator To jaki sposób z 375Ah robi 9kWh?
@@RemoLeb 24v
Dobre pytanie
Pozdrawiam.#
Posiadam bank energi z akumulatorów trakcyjnych 24 szt. o mocy 5kw. 48V . Jak połączyć te akumulatory z akumulatorem z samochodu elektrycznego.
" bank energii " to ( chyba ) najlepiej z baterii stacyjnych wyszedłby ?! Pozdrawiam
P. S. Przy dzisiejszej inflacji ( nawet i ) taki bank może " upaść " !!! ;)
Dlaczego falownik hybrydowy nie „zagotuje” baterii trakcyjnej. Mój Chinczyk ładuje z 58,4v, mam 70a ze słońca i dodatkowe 50a mogę dołączyć z sieci z jednej fazy. Myślisz że 59v i 120a to za mało ? 🎉
A cena ?
ile ?
Ile energi trzeba dostarczyć do prostownika by takie baterie naładować do pełna ?
Ile cykli ma taki akumulator i ile kosztuje. Proszę o krótką odpowiedź.
Czy ta bateria, która poszła do klienta była w pełni naładowana? Jeżeli tak to chyba brakowało wody w celach.
A czy ZAP Marine 110Ah nie ma płyt pancernych?
Cześć. Zamiast tego przeładowania nie wystarczy system mieszania elektrolitu?
Mieszanie wyrównuje potencjał pracy ogniwa i zapobiega rozwarstwianiu a przeładowanie to taki bardziej sposób balansowania.
Mieszanie elektrolitu zazwyczaj pozwala na ładowanie większymi prądami w zakresie niższych SoC 😊
Jest też grupa baterii stacjonarnych, które mają kosmetyczne różnice w stosunku do trakcyjnych, ale są mniej podatne na stratyfikację elektrolitu.
Proszę mi doradzić bo mam hybrydę foxesa 10kw i tam jest bateria wysokonapięciowa lecz moduł pojedynczo ma 48v a bms puszcza napięcie od 82v do 140v w całym zastawie te napięcia rosną do 340-440 prąd ładowania 48A czy taka bateria trakcyjna to ogarnie ?
Witam
jaki trzeba mieć prostownik by załadować Baterie trakcyjną 24V 465Ah
Dobre pytanie, jaką mocą prostownika naładować taką baterię?
Gdzie można kupić taki produkt używany sprawny
Falowniki nie wykorzystują potencjału takich ogniw gdyż maja dużo szerszy zakres napięć pracy
Niestety tak jest ale nie dla tego że szerszy zakres tylko dla tego że te baterie mega szybko wstają na okolice 57-58v i falownik zdejmuje ładowanie a bateryjka chce jeszczeeeee!!!!
@@mecenasonoffgrid to tez dobry by był falownik w którym można ręcznie ustawić wszystkie parametry dla tego typu akumulatora
@@krzysztoflukowski6990 nie bardzo się da bo algorytm falownika za delikatny jest :( a czasu ładowania nie wydłużysz poprostu się niewysyca ale śmiga
@@krzysztoflukowski6990 jak spraw
Jak podpiąłem ładowarkę trakcyjną po ładowaniu falownikiem ,to 50% dopiero pokazało . Myślę że dość szybko taki akumulator się zasiarczy takim ładowaniem .
Można połączyć dwa akumulatory trakcyjne równolegle o różnych pojemnościach w celu powiększenia magazynu?
A taki trakcyjny ze sprawnością na poziomie 80% 2020 r ile może jeszcze na fotowoltaice pochodzić ?
4.14 łatwiej odpiąć 2 ogniwa, robia z tego 44V, niż szukać jakiegoś wyjątkowego systemu ładowania.
Żaden falownik sam niepodoła. Trzeba kombinować
Podpowiedzcie proszę czy mogę "złączyć w jeden pakiet" dwa rodzaje aku?
Mam aku z wózka, trakcyjny 24V 300Ah, używka 5 letnia. Teraz wpadło mi w ręce 8x mfp80 żelowych, trakcyjnych enersyssa.
Można to bezpiecznie połączyć w jeden bank? Bezpiecznie dla aku oczywiście.
Planuje zalozyc fotowoltaike i bank energi offgrid. Zuzywam okolo 9 kwh dziennie. Jaki sprzęt proponujesz kupic zeby miało to sens. Prosze o pomoc.