Turecka szabla była "dwa palce" od karku króla Jana III Sobieskiego.
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- Najstarszy zachowany traktat o fechtunku szablą polską. Opracowanie w formie e-book, wraz z ilustracjami znajdziesz tu: 1ct.eu/l2Rb
Zapraszam również do odwiedzenia mojej strony internetowej:
szablotlukpols...
"Dopędziło króla dwóch Turków, jeden z nich już o dwa palce miał szablę od karku królewskiego, gdy jeden z rajtarów gwardii zabił go z muszkietu, lecz ...towarzysz ubitego Turczyna głowę mu uciął, nie można się było nazwiska rajtara dowiedzieć.Tymczasem Matczyński koniuszy koronny zakrywając osobą swą króla i przyjaciela swego, trzymał zawsze odwiedziony pistolet ku Turkowi ... " - tak wspomina bitwę pod Parkanami 6 października 1683 towarzyszący królowi Janowi III w bitwie Francois Dalerac.
Jak zwykle fajny materiał, łapa do góry
Kolejna "ciekawostka" o której na pewno w szkołach nie usłyszymy. Dzięki za pracę jaką wkładasz w materiały i posty. Mnie one inspirują wiele uczą i dają poczucie "odkrywcy" nowych historycznych faktów. Naprawdę dziękuję i rzycze sukcesu w rozwoju kanału. Pozdrawiam! :)
A to dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam :)
Naprawdę miło się Ciebie słucha Przyjacielu z ciekawym nickiem ;-) Wciągnęła mnie opowieść o zadymie Polski z Turkami, a najbardziej ta ciekawostka o koniu, którego zarwało pod utytym władcą, to była naprawdę ciekawe ;-)) Jak Cię słuchałem to cały czas się gapiłem na tą fajną szabelkę, ale nie aż tak, by zauważyć że cała opowieść szła z pamięci, szacuneczek za to ;-) Miłej nocy xD
Dzięki za komentarz i pozdrawiam .To dokładnie pałasz waloński tu masz filmik gdzie go dokładniej pokazuje :
ruclips.net/video/yDxrWGcFzs8/видео.html
@@szablotukpolski5201 a dziękuję za linka, na pewno oblukam Panie Kolego 😉☺️
Ogólnie widzę, że ostatnio skoczyło Ci subów. Ostatnio jak tu byłem to chyba nawet tysiąca nie było. To teraz już tylko lecisz w górę po rozkładzie wykładniczym :)
A to ciekawe!
Ja zawsze myślałem, że większe zainteresowanie integracją narodową szlachty z chłopstwem nastąpiło dopiero w trakcie zaborów.
Szlachcic miał wyższy status społeczny, ale w wielu jednostkach te dwa stany ramie w ramie walczyły. Też szlachty nie warto demonizwoać, ciężka pańszczyzna tak naprwde zaczęła się w 18-stym wieku kiedy to ceny zboża poszły dość ostro w dół.
Wtedy zginął łudząco podobny do króla wojewoda pomorski Władysław Denhoff (1639-1683). Turcy ścieli mu głowę i zabrali do Budy - myśląc że zabito Sobieskiego
Tak Denhoff miał mniej szczęścia.
@@szablotukpolski5201 Co ma dzielny rajtar powiedzieć? :-)
@@szablotukpolski5201 Jego szczątki (bez czaszki) są w Bazylice Jasnogórskiej
@@ThomasPercy Tak szkoda naszego anonimowego bohatera sprzed 337 lat :) rajtar się spisał nie ma co.
@@ThomasPercy Turcy byli wkurzenia że króla nie zabili więc zmasakrowali rajtara
Moja ulubiona formacja jazdy która dzielnie walczyła w służbie Rzeczypospolitej, jak i za również broń której używali! Miód ma moje serce! Fajnie, że pojawiłeś się na Facebooku! Pozdrawiam Kolegę!
Rajtarzy to też jedna z moich ulubionych formacji , kiedyś też tu o nich gadałem, pozdrawiam :
ruclips.net/video/HQ9OHXWa1os/видео.html
i ich broni białej
ruclips.net/video/yDxrWGcFzs8/видео.html
@@szablotukpolski5201 Ostrzyliście widziałem!
@@wojciechpotepa3255 ... no to nie ma nic nowego o rajtarii :) pozdrawiam
Wow, ciekawe, prawdziwy bohater! Szkoda, że nie rozpoznano ciała.
Rewelacja
Roch Kowalski też swoją kopią musnął ucho Karolusa ;))
Kitowicz pisze,, Janczara mierzącego do króla z piszczeli sam miłościwy Pan ściąć osobiście raczył "
Super odcinek,. świetna historia trochę śmieszna ( koń padający pod grubym królem) , trochę straszna no i kończy się dobrze ;-)
Tak nasz monarcha lubił zjeść i wypić. Tusza szkodzi , szczególnie gdy się ucieka przed Turkami :)
@@szablotukpolski5201 Jak w filmie Ogniem i Mieczem: Zagłoba ucieka na koniu przed Tatarami: Panie Michale Koń mi ustaje.... choć sam film był trochę parodią - bo z książkowego Zagłoby mistrza forteli zrobiono typowego pijaka-szlachcica
@@szablotukpolski5201 Sobieski był już w tym czasie bardzo poważnie chory. Choroba nazywała się wtedy "puchlina wodna" i królowi spuszczano co jakiś czas wodę gromadzącą się w jamie brzusznej.To zresztą było ostatecznie powodem śmierci monarchy. Nie wiem jak nazywa się ta choroba współcześnie ale to nie było obżarstwo z pewnością
@@marianjandzierzanowski691 Picie wina i piwa na pusty żołądek i coś z nerkami ...
Podobno Turcy wyznaczyli nagrodę za głowę Sobieskiego i rozkolportowali w swoim wojsku jego wizerunki, co spowodowało polowanie na każdego grubasa na koniu.
:) nic mi o tym nie wiadomo ale ciekawe ...
cool clip!
Super
Fajny film
W centrum chyba był Zamoyski pierwszego dnia bitwy pod Parkanami.
:)) głównodowodzącym był król Jan III Sobieski.
@@szablotukpolski5201 Ktoś tu mówi że było inczej? Tylko ja usłyszałem w filmiku że w centrum był Wiśniowiecki, a chyba to jednak był Zamoyski.
Fajny film, masz może jakieś materiały na temat walki szablą polską? A może jakaś seria szkoleniowa? Taka tylko luźna propozycja...
Tak mam sporo nieznanych materiałów o fechtunku szablą czy pałaszem w wojsku polskim od końca XVIII do XX wieku. Planuję wydać za jakiś czas kilka e-booków w tej tematyce.
Tu są filmiki które nawiązują do polskiego fechtunku konnego :
ruclips.net/video/tLcoU9urSW8/видео.html
i tu :
ruclips.net/video/64XT79-1JX0/видео.html
Tak Turcja była wielkim wrogiem Polski ale trzeba też pamiętać że ta sama Turcja nie uznała rozbiorów Polski ,nawet rozpoczęła wojnę z Rosją zwaną ''wojną Polska"
Wypadek z tym rajtarem-chłopem może posłużyć za dowód,że każdy chłop ,mieszczanin mógł zostać szlachcicem .Gdyby przeżył,król na pewno (bo tak robił),wyleczył by go na własny koszt,nadał by mu herb lub został by przypisany do herbu.Dostał by z królewszczyzn nawet 400 dziesięcin ziemi (z czegoś musiałby się utrzymywać on i jego pachołki ,konie broń itd. by dalej walczyć),bo każdy chłop jeśli chciał,mógł zostać żołnierzem.Za waleczność i odwagę byłby wynagrodzony jak wyżej .Wystarczyło by zgłosił się do starosty,który był w każdym miasteczku.Szlachcic nie mógł mu tego zabronić.Dzisiaj plują na szlachtę , nie zastanawiają się, że ich przodkowie byli po prostu tchórzami. Woleli orać ziemię niż narażać życie.Nawet dziś nie ma nic za darmo.
Tak choć trudno uogólniać. Jeśli porównamy naszą szlachtę z tą z zachodu Europy to trzeba przyznać że bardzo długo jest ona waleczna i jakiś tam duch rycerski i poczucie obowiązku obrony kraju w niej drzemie :) przecież nasza szlachta to jeszcze w powstaniach walczy i jeszcze w styczniowym 1864. Niestety chwaląc szlachtę i jej dokonania wojskowe zapomina się TOTALNIE o tym że ponad połowa polskiej kawalerii gdzieś od tak 50 XVII wieku jest chłopska nie mówiąc już o późniejszych epokach. Zapomina się totalnie o tym że bez tej chłopskiej piechoty to już w latach 60-70 XVII wieku nie można było wygrać bitwy ( kto pod Chocimiem 1673 rozkopał łopatami fortyfikacje tureckie , kto wcześniejszej je zdobył ? polska chłopska piechota. Bez niej zwycięstwo było by niemożliwe. A pod Wiedniem 1683 zanim uderzyła kawaleria, kto wyparł z szańców i winnic otaczających Wiedeń piechotę turecką ... nasi chłopscy piechurzy. Ale nikt o tym nie mówi ...ludzie naczytają się książek o husarii ( która była wielka i wspaniała ) ale sama husaria nie mogła już wygrywać bitew od połowy XVII wieku bez wsparcia tych obdartych chłopów z szarej piechoty.
Podobno jak nasza piechota szła przez Ołomuniec już miała zdarte buty .
Świetna historia! Trochę inną jej wersję opisywał na swoim blogu kilka lat wstecz Kadrinazi kadrinazi.blogspot.com/2010/04/wybawca-krola-jana.html
Jak by ktoś napisał taki scenariusz do filmu to pewnie mówiono by że bajkowy, a tu życie pisze czasem najbardziej nieprawdopodobne scenariusze.
Pozdrawiam.
Znam ten blog i szanuje autora :)
cos z dzwiekiem nie hula. czas na nowy mikrofon? :D
Tak czas w ogóle na zmiany na kanale :)
@@szablotukpolski5201 kup ten co w klape wpinasz. moze wydasz troche wiecej ale bedzie pieknie zbieral tylko to co mowisz. chyba nic wiecej ci nie trzeba :)
Ależ szabla! (czy coś podobnego) A pod Wiedniem, to Turcy stracili ni mniej ni więcej a obóz i tabory. Owszem, strata bolesna, jednak do pokonania całej armii to jeszcze daleko. Rzeczony obóz zdobyło ugrupowanie wojsk dowodzone przez Jabłonowskiego. Pozdrawiam!
ps. Tak, już wiem, na filmie występuje pałasz! :D
Utrata taboru i obozu to zawsze była (i nadal jest) strata wyjątkowo bolesna. "Armia maszeruje na brzuchu."
KDZ
swietne, ale tak maly zadziorek, nie armie tylko wojsko