Jak dobrze, że żyjemy w naszej starej Europie. A taka wolność do filozofii, że można tylko budować na jednym rdzeniu konfucjańskim to chyba bardzo daleko od wolności... Super chińskie decyzje, polityka jednego dziecka, zaspawanie ludzi w domach bo kowid, inwigilacja spoleczna itd Jak ja się cieszę, że jest Europa
Chińskie zaufanie do władzy może być bardzo cenne dla państwa. Może też sprowadzić na manowce, bo władze popełniają katastrofalne błędy. Przykład ostatni i oczywisty to polityka jednego dziecka, do niedawna ściśle przestrzegana, w której właśnie nastąpił delikatny zwrot o 180 stopni.
Cieszę się z tej rozmowy. Bardzo interesujący człowiek ten Pan Ślazyk, skromność, pokora ale ogromny rozsądek w wyrażaniu swoich opinii i opisów rzeczywistości. Przekazuje ciekawy opis Dalekiego Kraju a znakomita dziennikarka potrafi to wysłuchać i umożliwić wysłuchanie nam, widzom z zaścianka świata.
Znakomita rozmowa - nabiera się dystansu do własnego miejsca i krajowych problemów. Oby jak najwięcej takich rozmów o różnych krajach. Jeśli byłoby to możliwe, chętnie posłucham relacji o Stanach, o świecie abstrakcyjnych kontrastów. Bardzo dziękuję i jak zawsze czekam na kolejne spotkania. Serdecznie pozdrowienia dla Pani i wspaniałego gościa.
Ciekawe byłoby zaproszenie jakiegoś gościa który wytłumaczyłby jak Rosjanie patrzą na swój kraj i na zewnątrz. Media robią ludziom kogiel mogiel w głowach że Rosja to czyste zło. Podejrzewam ze gdyby porozmawiać z kimś kto mieszkał w Omsku czy Kujbyszewie, to jego opinie o świecie zachodnim w tym o Polsce byłyby skrajnie różne od tego co nam mówią politycy.
@@ZeSvenska1982 nie tyle antyrosyjskość jako taką, ale to, że w każdej sprawie jest jedyna słuszna opinia, a kto myśli inaczej ten onuca/foliarz. To jest pełzający totalitaryzm. "Wolne" media.
@@ha_seldon7985 to zapytaj co mają w głowie setki tys Ukraińców którzy skladają kwiaty pod pomnikami Bandery albo ci którzy wywieszają czerwono czarne flagi. Tego na YT nie znajdziesz .
Nie sądzę. żeby faktycznie Chiny były takie kolorowe jak Pan Ślazyk to przedstawia. Koncepcyjnie nasze kultury są różne ale gdyby realnie i szczerze stosować się do zasad moralnych i filozoficznych charakterystycznych dla naszych wielkich myślicieli (Wybierając, czy tworząc jakąś spójną całość), to społeczeństwo w obu przypadkach funkcjonowałoby świetnie. Ale ani Chińczycy, ani ludzie zachodu tego nie robią. Z jakiegoś powodu oba społeczeństwa zachowują się raczej cynicznie albo przynajmniej na tyle leniwie, że nie dostrzegają, lub nie wypełniają swoich obowiązków społecznych. W Chinach ten cynizm objawia się np. oszustwami i szeregiem szkodliwych społecznie przesądów. A u nas brakiem poczucia odpowiedzialności za swoje codzienne życie oraz, tu zgodzę się z gościem, pojmowania wolności bardziej jak swawoli niż autonomii z której wynika szerego obowiązków.
A Państwu Chinskiemu zależy by mieć takich agentów ocieplających wizerunek Chin na świecie... Ciekawe czy po lekturze Książki Chiny 5.0 też się będzie wyjawiać wizja kraju wspaniałego... Raczej nie... I polecam ta książkę....
Też mam wrażenie, że różowe okulary na nosie Pana Ślazyka mocno deformują mu obraz postrzeganej rzeczywistości. Zachwala bezpieczeństwo w Chinach, ale jakoś nie zastanawia się czy bezpiecznie w czasie pożaru czuli się ludzie zaspawani w ramach lockdownu covidowego w swoim budynku. I jak bardzo bezpiecznie czuli się protestujący w Hong Kongu. Nawiasem mówiąc takie najprostsze poczucie bezpieczeństwa na ulicy dotyczy chyb całej buddyjskiej części Azji, a nie tylko Chin więc trudno mówić, że to jakieś ich osiągnięcie. Myślę, że zwłaszcza w takim kraju jak Polska gdzie ludzie doświadczyli zarówno z komunizmu jak i kapitalizmu większość będzie jednak za większe zagrożenie uznawać potencjalną wszechwładzę rządu niż zagrożenia wynikające z braku takiej wszechwładzy.
@@b.j.9945czyli istnieją tylko agenci ocieplający wizerunek Chin a ci, którzy wręcz przeciwnie, obrzydzają Chiny, już nie istnieją. Ciekawe spojrzenie.
@@tomek_oki99akurat o protestach w Hong Kongu to pan Ślazyk opowiadał w jednym z podcastów. Już nie wspominając, że największym zagrożeniem tych protestów byli sami protestyujący którzy w pewnym momencie zaczęli zachowywać się jak dzicz. Ale chyba nawet to to jest jakiś pikuś w porównaniu w protestami black lives matter
Bardzo ZDROWOROZSĄDKOWO myślący dzisiejszy Gość. W pełni podzielam jego pogląd wyrażony pod koniec, że z Polsce, pośród polskich poltyków panuje raczej atmosfera grajdołka i piaskownicy, że w ogóle nie ma wyczucia ŚWIATA i spraw międzynarodowych. Nie ma czemu się dziwić, że MSZ w Polsce jest jednym z pośledniejszych ministerstw, jeśli tzw. naczelnik państwa wysyła do swoich podwładnych przekaz: "polityką zagraniczną wyborów nie wygrywa się". No, to mamy później to, co mamy, czyli, że bratankowie biorą największy kawałek tortu. Będziemy mieli szczęście, jeśli na okruszki się załapiemy. Tym kończy się oddawanie kraju w łapy intelektualnych karłów. Na marginesie chciałbym tylko sprostować, że pana doktora Leszka Sykulskiego i pana Sebastiana Pitonia chyba w mniejszym stopniu interesuje przekazywanie czy nieprzekazywanie takiej czy innej broni na Ukrainę, obu tych zacnych ludzi interesuje przede wszystkim powstrzymanie zakusów Sił Ciemności przed wkręceniem POLSKIEJ TKANKI NARODOWEJ w rosyjsko-ukraińsko- amerykańską maszynkę do mielenia mięsa. I życzmy Im powodzenia i wspierajmy Ich w tym dziele!
Pani Moniko, B dziękuję za wywiad z Panem Leszkiem. Od dawna słucham i oglądam Pana Leszka i b cenię za zdroworosądkowość i spokój przesycony poprawną, realistyczną optyką dwóch światów, dwóch kultur. Dziękuję
Krytyka naszej cywilizacji jak najbardziej zasadna, zdecydowanie brakuje u nas myślenia o społeczeństwie jako o wspólnym dobru na jakie musimy razem pracować. Z tym że pokazywanie ChRL jako odpowiedzi na nasze problemy jest jakimś absurdem. Niestety wiele wspomnianych kwestii to uproszczenia albo po prostu nieprawda. Chińska konfucjańska cywilizacja musi mieć dyktatora? Tajwańska demokracja ma się bardzo dobrze. Chińska szybka kolej przykładem świetnej inwestycji? Ta sama kolej która rozrosła się zdecydowanie powyżej potrzebnego poziomu i jest obecnie nierentownym obciążeniem? Wolność pozwala nam wytykać nasze problemy systemowe, a w efekcie w końcu je przezwyciężać. Ostatnie miejsce z którego powinniśmy czerpać pomysły to ekspansyjna dyktatura bez poszanowania dla własnych obywateli.
Bardzo ciekawa rozmowa. Pozwala mi na zrozumienie w pewnym stopniu funkcjonowanie tego kraju. Ciekawe wnioski na przyszłość. Pozdrawiam Panią Monikę i gościa.😀👍♥️
Bardzo wielu obcokrajowców w tym Polaków mieszka w Chinach. Bardzo wielu Chińczyków którzy lata temu wyjechali z Chin i dobrze żyli na zachodzie wraca teraz do Chin.
@@adamkluska356 bardzo niewielu obcokrajowcow mieszka w Chinach. W przeliczeniu na milion mieszkancow to pewnie kilkadziesiat do kilkuset razy mniej niz w panstwach Zachodu.
W kosciele w Slough ze zdziwieniem wysluchalem Polki ktora na chwile przyjechala z Chin. Przesladowanie kosciola, donosy, perfekcyjna inwigilacja (wladze martwia sie, ze blizniakow nie moga rozpoznac).
Pan ślazyk bardzo lubi knagę och wręcz uwielbia. I to ciągle wspominanie o tej wspaniałej historii chin. Tylko co z tego jak wszystko to co chiny osiągnęły zawdzięczają tylko dlatego że im amerykanie pozwolili. Bawią mnie tacy apologeci kolektywnego totalitaryzmu. Ciężko sie tego słuchało, ale warto było poznać mentalność niewolniczą gościa.
nie pisz o rzeczach o których nie masz zielonego pojęcia , temat wykracza daleko poza twoje możliwości zrozumienia globalnych procesów. Pooglądaj sobie tańce z gwiazdami czy inne reality showy , to programy wspasujące się idealnie pod twój intelekt
Pani Moniko jest Pani kobieta renesansu, jestem pod wrazeniem jak szeroki wachlarz rozmowcow zdecydowala sie Pani przedstawic widzom/sluchaczom. Widze ogromny szacunek i pokore wzgledem gosci co zacheca do uczestnicwa w podrozy w ktora nas Pani zabiera:) dziekuje i pozdrawiam
Pan Slazyk twierdzi, ze Polacy nie sa homogenicznym spoleczenstwem i nie ma obecnie w Polsce jednolitej mysli spoleczno-politycznej. Nawet gdyby to byla prawda, spoleczenstwo to nie jest jakis beton, ktory nie podlega zmianom, zatem nalezaloby wziac poprawke na tego rodzaju konkluzje i zauwazyc, ze byc moze jest to pewnego rodzaju trend w interpretacji rozwoju naszego bardzo mlodego panstwa, uwarunkowany dynamiczna sytuacja spoleczna lat 80 i 90. W zwiazku z tym nic nie daje mu prawa do relatywizowania ewidentnego postepu w wiekszosci panstw europejskich w uzyskiwaniu swobod jednostki w obrebie samostanowienia. Jezeli oddaje swoja wolnosc i odpowiedzialnosc za samostanowienie oraz prawo do dyskutowania o kierunku i zakresie mojej wolnosci do samostanowienia liderowi ( np. jezeli chodzi o ilosc i plec dzieci, czy tez ochrona danych biometrycznych), bo jak powiada tradycja "lider, wie lepiej, co jest dla mnie dobre", jestem po prostu tchorzem i symetrysta, ktory nie rozumie istoty balansu pomiedzy swoimi przywilejami i swoimi obowiazkami. Ponadto na czym opiera swoje obserwacje pan Slazyk, jezeli nie nauczyl sie chinskiego jezyka?
Ale może zna jakąś współczesną literaturę chińską przetłumaczoną na język polski i coś by polecił? 😉 Ja poza jedną pozycją pt. Kroniki Eksplozji Yana Lianke opisującą rozwój współczesnych Chin, nie czytałam, niestety, nic więcej. Ciekawe, czy pan Ślazyk ją zna?
Różnica między konfucjanską Azją, a Zachodem Sokratesa i innych oraz religii przejawiała się do niedawna w odrzuceniu nauki i rozwoju przemysłowego przez Chiny i Azję. Co spowodowało w Azji zmianę?
Bardzo interesujący przekaz o funkcjonowaniu Chin, którego brakuje w naszych mediach. Imponuje mi polityka elastyczności władz tego państwa w relacjach międzynarodowych, bo to lepsze dla społeczeństwa w skali długoterminowej, niż tak jak u nas, czy to historycznie, czy obecnie, upajamy się dumą narodową, pogardą dla przywódców innych państw (np. Niemców, Francji) prowadzących politykę asekuracyjną, podczas gdy nasze władze wchodzą w konfliktowe relacje, a potem trwoga, bo nagle okazuje się, że jesteśmy w środku konfrontacji, który grozi wojną, by na końcu zdobyć zaszczytny tytuł największej ofiary konfliktu.
Ciekawe, którym chińczykiem jest fajniej być? Tym co spłoną w bloku, który był objęty kwarantanną z powodu covid? Czy tym, co przez cały rok pracuje po 10-12h w fabryce z dala od najbliższych, mieszka w noclegowni przy fabrycznej i ma wolne raz w roku, podczas chińskiego nowego roku? Kuszący wybór.
A jak to jest z polskimi robotnikami czy importowanymi, którzy pracują w budownictwie np.- w Polsce i za tzw granicą? A Filipińczycy budujący w Dubaju itd itp? Biedni, zwłaszcza słabo wyksztalceni, który chcą się dorobić, tyrają bo z siedzenia grosza nikt nie wyciśnie. Różnica polega na tym że Chińczycy gdy tyrają to dla siebie i swojego kraju przede wszystkim.
Pani Moniko, dziękuje za świetny program i też moje pytanie na sam koniec choć nie dotyczyło bezpośrednio tematu Chin. Myślę, że to szalenie trudne pytanie i wzbudzające skrajne emocje i stanowiska. Sam kiedyś argumentowałem dlaczego z jednej strony #ToJestNaszaWojna a z drugiej #ToNieJestNaszaWojna. Nie ma prostej odpowiedzi moim zdaniem.
Gdy p.Ślazyk przekazuje to co sądzą Chińczycy , to jest ok. Ale gdy agituje za słusznością tamtych rozwiązań to śmiech- 1 zapaść ostatnich kilkuset lat 2 rewolucja Mao 3 zapaść demograficzna ( 1dziecko) to nie są znamiona społeczeństwa mędrców
Z jednej strony, bardzo ciekawe. Z drugiej, pochwała zniszczenia niemal z dnia na dzień ogromnej branży nauczania prywatnego, czy zakazy kryptowalut. Mam mieszane uczucia.
@@johnnytankman1478rodzice to zadbali aż do przesady, żadnego życia poza edukacją i dodatkowymi zajęciami, polecam zagłębić się w ten "dobry start" gdzie w zasadzie dziecko nie miało czasu dla samego siebie. W Korei Południowej już to przerabiali i zauważono problem kiedy coraz więcej dzieci kończąc szkołę czuła się wypalona. Pan Leszek też dokładnie opisywał w swoich podcastach, w tym podczas rozmowy z gościem mieszkającym w Shanghaju, rodziców którzy popadali w obsesję z tym "dobrym startem".
@@leniaczeq Dokładnie to chciałem powiedzieć. Jeżeli dodamy do tego jeszcze inny fakt na który zwracał uwagę Pan Leszek mianowicie wykorzystanie szkół do dorabiania na boku, kosztem obniżania jakości kształcenia państwowego ,to wcale się nie dziwię,że ktoś tym w końcu " telepnąl". Proszę zobaczyć co się dzieje u nas z korepetycjami.
Bez Mao nie byłoby dzisiejszych Chin. Ten człowiek szczycił się tym, że przebił tysiąc razy pierwszego cesarza, bo wymordował aż 400 tysięcy intelektualistów, którzy byli mu przeciwni. Każdy kto ciepło wyraża się o dzisiejszych Chinach, powinien pamiętać, że są one dziełem Mao i powstawały jak ZSRR i III Rzesza. Rzesza dziś też wyglądałaby inaczej, też ewoluowałaby. My szprehalibyśmt po niemiecku, a gdzieś w amerykańskiej TV taki pan Leszek opowiadałby o cudownych pomysłach spadkobierców Hitlera. A że 70 lat wcześniej wymordowano Żydów i Słowian? Nie ważne, zwycięzcy piszą historię. Uczmy się od zwycięzców. Czy tutaj można mieć mieszane uczucia? Naprawdę?
Podsumowując: USA jest złe (błędy polityczne, złe social media...), Polska jest zła ("nie rozumiemy", "nie umiemy", "nie potrafimy"...), Chiny - rozumieją Rosję i są ...wspaniałe ;-) P.S. ...no i oczywiście Konfederacja jest super ;-)
No i piękna piguła ci wyszła-oto prawdziwy obraz bez podkolorowań i bez fajerwerków. Pytanie brzmi, czy to akceptujemy ? Z Konfederacją to przestrzelił, bo gdyby porównywać aspekt swiatopoglądowy to się ma nijak do chin. Ale aspekt gospodarczy juz tak.
Od chyba 3 lat oglądam vlog Chiński biznes . Super informacje przekazuje facet mieszkający tam i robiący tam biznesy . Oczywiście to inna kultura ale zazdroszczę im podejścia państwa do biznesu . Kraj niby komunistyczny a państwo troszczy się o lokalnych przedsiębiorców . Pozazdrościć im . Parkingi mówią same za siebie i to nie pod centrami handlowymi tylko pod hotelami robotniczymi .
Chcesz zobaczyc komunistyczny kraj przyjedz do Polski no ale czemu sie dziwić ledwo opuscilismy ZSRR a polaczki juz przebieraly nozkami zeby walnie wstepowac do ZSRE. Komuna to druga natura tubylcow
Polecam kanał "Mao powiedziane", tam Nadia, Weronika i Piotr (znają chiński, żyją i studiują w Chinach) omawiają bieżące sprawy tego kraju tzn. politykę, sprawy społeczne i kulturalno-obyczajowe. Naprawdo warto tam zajrzeć i posłuchać. Pozdrawiam
Pan Jarek przekazuje, owszem, ciekawe informacje na temat Chin i Chińczyków. Podobały mi się jego informacje na temat mentalności Chińczyków tzw. przez niego "fortele", którymi kierują się chińscy biznesmeni. Jednak jego pogląd na "chińszczyznę" wg mnie zbyt optymistyczny, sprawia wrażenie, że nie chce, lub nie może wyrazić się szczerze.
Bardzo, bardzo Ciekawa rozmowa. Kolejny mit obalony, mianowicie wszystko zmienia się kiedy pochylimy się, przyjrzyjmy, poznamy i zrozumiemy. Żaden rząd nie jest idealny, nie wszystko można zaszczepić na każdym gruncie. Politycy, przywódcy państw gdyby byli na tyle inteligentni analizowaliby przypadki pozytywnie wprowadzonych zmian z różnych krajów i zastanawialiby się które i jak wprowadzić dla swoich współobywateli. Brzmi to jak naiwny sen w tych czasach, bardzo to przykre. Dziękuję i Pozdrawiam serdecznie ☘️🍀
Od wielu lat powtarzam przy każdej okazji, że jedną z najważniejszych rzeczy, jaką trzeba w Polsce naprawić, zrewolucjonizować wręcz, jest nasze szkolnictwo, ale wszyscy tylko machają na to ręką pod tytulem: "a....bzdury..nieważne.., albo: i co zrobisz?". No nie! Bez właściwie zorganizowanego szkolnictwa na wysokim poziomie niczego, jako kraj, jako społeczeństwo, nie osiągniemy. I proszę: Chiny dbają o szkolnictwo i dzięki temu przodują w świecie technologicznie, a z pewnością nie tylko.
Nie będzie rewolucji,a Polska od dawno i nie bez powodu jest niszczona. W historii współczesnej Niemcom marzyło się, aby wytępić nasze intelektualne elity, a Rosjanie załatwiali to kulką w tył głowy; mimo wszystko dość humanitarnie. Teraz jesteśmy z jakiegoś powodu sługą narodu ukraińskiego, a nasz kraj zalewa niekontrolowane, skażone zboże "techniczne", które wprost sprzedaje się jako produkt Polski. Magazyny zapełnione obcym zbiorem, rolnicy protestują, a rząd doskonale wie co się dzieje i ma to w nosie. Dalszy etap zabierania nam żywieniowej samowystarczalności. A jeśli już wzięli się za zwierzęta i uprawy, to znaczy, że czas pozbawiać nas podstawowych dóbr, bo reszta już robi lewostronną ewolucję.
Absolutnie genialny wypowiedż. Skwitowanie polskiej elity politycznej jest trafiona. Czyli słoma wystająca z butów i nieprawdopodobnie grabież naszego dobra narodowego. Dziękuje Pani Moniko za ten wywiad.
dziekuje za wywiad?, a ten w ciemnych okularach nie grabil? Teraz ona z tego korzysta i korzystala. Troche wiedzy z lat 60 - 80 polecam, a ta baba nawet nie odciela sie od tego drania Czytac sie nauczyla, ale wyslawiac sie to juz nie, oceny w szkole miala najlepsze, szkoly najlepsze, prace najlepsze bo kto by sie odwazyl corce dyktatora inaczej potraktowac, a teraz wylazi co potrafi, czyli udaje kogos kim nie jest.
Straszny z niego sinofi. Czytałem jego książkę "Chiny wg Leszka Ślazyka" i po prostu nie przebrnąłem... Kraj, w którym ilość wydawanych wyroków śmierci objęta jest tajemnicą państwową po prostu nie jest normalny i tyle.
Ręce opadają na myśl że mamy takich ludzi jak Pan Leszek a patalachy na Wiejskiej nie wykorzystują Ich wiedzy i potencjału w MSZ cie. Pani Moniko dziękuję za kolejny ciekawy odcinek.
Oczywiście w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie nie ma "atakującego" i "zaatakowanego", nie ma "mordującego" i "mordowanego". Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
To jaka jest definicja demokracji według pana LŚ? Bo jeżeli przyjmiemy, że są to rządy większości, czyli w Chinach mamy demokrację, to np. w Polsce przed rokiem 1989 też mieliśmy demokrację? Albo w Chinach Mao-Tse-Tunga? Co trzeba dodać do definicji demokracji, aby odróżnić te sytuacje? Ja bym powiedział, że teraz w Chinach jest mądra dyktatura.
Pozwole sobie odpowiedzieć na pytanie jak to się stało że Chiny są bogate otóż stało się z powodu chciwości zachodu i niewolniczej pracy . Możno Chiny podziwiać ale nikomu nie życzę aby jego dziecko lub żona pracowała w warunkach niewolniczych. Trochę ten wywiad przypomina mi rozważania naukowców, gdzie najpierw się stawia tezę a potesz szuka faktów na jej udowodnienie.
Ten Pan chyba rozminął się z rzeczywistością albo ma nieco skrzywione czyt. lewicowo/niewolnicze spojrzenie. Że w Chinach jest tak fajnie i wspólnie słuchają władcy. Niech mi wytłumaczy jak można pochwalać druty kolczaste i kontrolę mieszkańców w miastach jak w obozach koncentracyjnych.
No cóż, ryba gnije od głowy. Europa tez ma swoją "głowę" i od niej gnije. Źle to wygląda niestety. Chiny odbiły się od dna i nic ich nie zatrzyma. Bardzo ciekawa rozmowa.
Słucham i czytam p. Ślazyka od dawna i cenię jego wiedzę i doświadczenie związane z Chinami, zwłaszcza, że sam mam kilkuletnie doświadczenie z pobytu w Państwie Środka. Podzielam jego ocenę i stosunek do tego państwa (wzorem tu dla nas jest zmarły niedawno prof. K. Gawlikowski), często tak różny od stosunku wszelkiego rodzaju polskich "sinologów", nie mówiąc już o zwyczajnych konsumentach polskich mediów, które nie mają pojęcia co tam naprawdę się dzieje. Słuchając jednak dzisiaj, mam nieodparte wrażenie, że p. Ślazyk, jak na niezależnego komentatora spraw chińskich i biznesmena, do tego mieszkającego poza Polską, unika jak ognia własnej odważnej oceny czy interpretacji tematów politycznych (a pytania były głównie polityczne), i słowa dobiera jak rasowy dyplomata (a może naśladowca chińskiej kultury politycznej), tak jak by nie chciał narazić się jakiejś władzy. Zauważyłem tylko, że chyba ma jakieś "porachunku" z PiSem, bo często wsadzi tej partii jakąś szpilę, a sądząc z tych szpil, czerpie wiadomości z Polski z mediów w rodzaju Gazeta Wyborcza i Onet. Jest też antyklerykałem, no ale cóż - "nobody's perfect" i w tej sprawie pasuje do tak bardzo bezwyznaniowych Chin. Wiem też że jest bardzo uparty i w żadnej sprawie nie zmieni swojego poglądu, więc na to nie liczę. Ale dziękuję za tę szansę wysłuchania p. Ślazyka oraz samej p. redaktor Monice za wykonaną pracę i sympatyczną aurę jaka z niej emanuje... P.S. Wczoraj Reuters podał, że prezydent Xi przylatuje do Moskwy w przyszłym tygodniu (a nie 9 maja).
@@8navarra Napisał pan o Ślazyku że jest antyklerykałem z podsumowaniem „nobody’s perfekt”. Odniosłam wrażenie ze bycie antyklerykałem oddala go od bycia perfekt.
@@hanna8519 Tak, chciałbym żeby Ślazyk był perfekcyjny i przykro mi że mimo swych zalet, które bardzo cenię, w niektórych sprawach według mnie - nie jest.
@@8navarra Szkoda że pan nie jest perfekcyjny i bardzo daleko panu do perfekcji. Ja Ślazyka cenię, a pana oceniam jako osobę z bardzo złym charakterem która przyszła tu aby wetknąć swoją szpilkę.
A ja mam pytanie do pani Moniki zaprosi pani Dr. Jakuba Polita? Ciekawe odcinek by mógł wyjść bo materiałów z nim na yt można na palcach policzyc a moglibysmy się duzo dowiedziec o historii Chin i Japonii szczegolnie o tych kulturowych sprawach pan doktor moglby nalrawde uzupelnic ten również dobry wywiad. A w przyszlosci moze nawet razem na wywiad ich wziasc do pani
Panie Leszku, mowil Pan o sasiadach Chin ale nie bylo nic o Mongoli. Ciekaw jestem jak wielki budzet wojskowy musi miec to panstwo skoro ani Rosja ani Chiny nie odwazyly sie go zaatakowac.
No i sam widzisz jak sąsiedzi zagrażają Mongolii . Ma to szczęście ,że geograficznie oddzielona jest od możliwości intryg bandytów zza Oceanu . Afganistan , Irak , Libia i dziesiątki innych nie mieli tego szczęścia
Z całym szacunkiem ale gość zdaje sie mało spostrzegawczy. Nie wie i jest z szokowany jakim cudem Chiny zrobiły taki postęp. Otóż Chiny wprowadziły turbokapitalizm na kształt tego co Konfederacja (której ewidentnie gość nie jest fanem) proponuje aby wprowadzić w Polsce. Ot co.
To, że nie wykorzystaliśmy w stopniu zadowalajacym ostatnich 30 lat winne są środowiska w które w tym czasie rządziły, ale gość musiał, wskazując konkretnie z nazwy, musiał dowalić się do konfederacji, która chce dać warunki dla wrodzonej polskiej przedsiębiorczości do szybkiego rozwoju. Trochę na wzór chiński.
Polityka niekwestionowanego jedynowładztwa czasem może wysadzić więcej złego nie dobrego. Przykład mao i jego polityk które uśmierciły miliony ludzi. Albo inny ciekawy z wroblami, kiedyś w Chinach stwierdzono ze wróble wyjada ziarna co zmniejsza ich ilość, rozwiązanie wytłuc wszystkie wroble. Całe Chiny były zaangażowane w ten bzurdny pomysł. Rezultat był taki ze zboża zaczęły być zjadane w większej ilości przez inne szkodniki, którymi wcześniej zajmowały się wroble.
Pani Moniko jak zawsze nie zawiodłam się bardzo ciekawy Gość i rozmowa. Chiny to ciekawy i zagatkowy kraj pokazuje nam tylko tyle ile chce tak nie rozumiemy tego kraju i sadzę że nie powinniśmy tracić czujności, bo pomimo ich cudownego rozwoju jest drugie dno. Ja jednak nie chciała bym tam żyć. Mam nadzieję, że nie zdobędą dominacji nad światem,bo będziemy w dużym kłopocie. Pozdrawiam i dziękuję.
Według Harariego, na przełomie XV i XVI w. Chiny dysponowały flotą nie gorszą, niż kraje europejskie. Kolumba gnały pobudki osobiste, tak sądzę, dlatego popłynął. Kolektywnie myślący Chińczyk - nie, bo i po co.
Pani Moniko, bardzo szanuję Pani pracę. Gość natomiast nieciekawy, powiedziałbym nawet, że śliski. Myli pojęcia tolerancji i wolności. Wypacza chiński kolektywizm, przedstawiając jego dzisiejszą formę jako dziedzictwo konfucjanizmu, natomiast ignoruje fakt, w jaki sposób ten chiński kolektywizm jest w dzisiejszych czasach egzekwowany. Dużo pustych frazesów, wzajemnie przeczących sobie tez i po prostu dyrdymałów. Pozdrawiam serdecznie Panią redaktor.
Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją. Benjamin Franklin.
Staram się czytać niemalże wszystko. Daje mi to szerszą perspektywę, a czasem nawet "perwersyjną" przyjemność. Pochwałę "seksworkingu" też czytałam. : ( Pozdrawiam najserdeczniej.
Śledzę kanał P. Ślazyka od dawna, podobnie zresztą jak i Pani kanał i cieszę się że spotkał dwoje z moich ulubieńców. Rozmowa jak zwykle bardzo ciekawa.👍 Pozdrawiam🙂
Pani Moniko, sięgnąłem tradycyjnie po kolejny wywiad. Tym bardziej ucieszyłem się, że zaprosiła Pani człowieka, który od lat promuje Chiny. Ja także jestem związany z biznesem chińskim. Obydwoje Państwo jesteście laureatami tej samej nagrody, co spowodowało miałkość tej rozmowy... Ten sam Sponsor i nie byłoby w tym nic złego, gdyby tak minimalne Pani zaangażowanie w wywiad i bark tematów ważnych. Po zaznaczonych fragmentach książki, zdecydowanie widać, że wystarczyło Pani mniej niż 20% tego dzieła. Odczuwam wielki niedosyt, chętnie dostarczę pytań... Niestety tym razem, mam wrażenie, że ten wywiad jest - swobodną wypowiedzią gościa i promocją miękkich Chin.
Już posłucham tego gościa rosprawiajacego o wolności jako pojęcie i jako aspektach i skutkach i porównanie pomiędzy zachodnią wolnością a chińską konfucjańska to już zdecydowanie mnie odpycha. Nie ma żadnego sensu słuchać tego gościa jeśli chodzi o polityka filozofia a o biznesach to nie wien ale nie muszę od niego sie dowiadywać. Co on wie czy tez ma pojęcie o konfederacji jako partii? Żeby używał określenie w stosunku do niej " twór"? Pejoratywne skojarzące się od razu negatywnie? Chwali sposób życia chińczyków że nie interesują sie polityką bo to tylko dla polityków? Oni sa szczęśliwi jesli kiedy ich nie dotyka? Gość mieszkał w Chinach przez jakieś lata i myśli że już na tyle dobrze poznał Chiny?Bo był blisko zwykłych ludzi a nie jak np.pan prof. Góralczyk?? Szkoda czasu.
Boże, są jednak ludzie Polacy, którzy potrafią obserwować, myśleć i wyciągać samodzielnie wnioski. Na dodatek nie boją się o tym głośno mówić by i inni dostrzegali to co oni zobaczyli. To prawda, nie ma wśród nas idei społecznych, które by jakoś nas łączyły w długoterminowych celach. Słucham tego i żal ściska serce, że my wciąż jesteśmy i pewnie dalej będziemy w czarnej dziurze 😢 To jest rzeczywiście niesamowite, że oni przez 30 lat zrobili taki skok. My też, ale ...
z chinczykami spotkalem sie w ameryce i kanadzie. niepozorni skromni taktowni a bardzo zdolni i pracowici. jeden byl glownym architektem duzego projektu it. w szklole chinskiej dzieci ucza sie do nocy. chinki przywoza je najdrozszymi mercedesami do szkoly. chinka 60 lat stoi z koszykiem w kolejce pod foodbankiem i pierwsza wyciagnie co jej potrzeba a mi nie starczy. chinczyk kupil dom w drogiej dzielnicy bo sprzedal w chinach mieszkanie za milon. na placu targowym sorzedaja marchew pomidory. tacy sa chinczycy. nie dziwie sie ze tak daleko zaszli. a te pola ryzowe i chodzenie w blocie to widzielismy w tv za gierka.
W Chinach mieszka spora grupa Polaków, którzy dzielą się z nami krajanami uwagami o poziomie ich życia poprzez kanały na youtube. Od nich dowiaduję się, że poziom życia w Chinach jest wyższy niż w Polsce, a z tą kontrolą społeczną oni godzą się.
Rzeczywiście Chiny to inna cywilizacja i inny punkt widzenia na wiele spraw. Pana Leszka Ślazyka zawsze warto posłuchać ale nie wiem czy nie za bardzo idealizuje chińskie metody zarządzania krajem i społeczeństwem 🤔
Jak dobrze, że żyjemy w naszej starej Europie. A taka wolność do filozofii, że można tylko budować na jednym rdzeniu konfucjańskim to chyba bardzo daleko od wolności...
Super chińskie decyzje, polityka jednego dziecka, zaspawanie ludzi w domach bo kowid, inwigilacja spoleczna itd
Jak ja się cieszę, że jest Europa
Chińskie zaufanie do władzy może być bardzo cenne dla państwa. Może też sprowadzić na manowce, bo władze popełniają katastrofalne błędy. Przykład ostatni i oczywisty to polityka jednego dziecka, do niedawna ściśle przestrzegana, w której właśnie nastąpił delikatny zwrot o 180 stopni.
Cieszę się z tej rozmowy. Bardzo interesujący człowiek ten Pan Ślazyk, skromność, pokora ale ogromny rozsądek w wyrażaniu swoich opinii i opisów rzeczywistości. Przekazuje ciekawy opis Dalekiego Kraju a znakomita dziennikarka potrafi to wysłuchać i umożliwić wysłuchanie nam, widzom z zaścianka świata.
Znakomita rozmowa - nabiera się dystansu do własnego miejsca i krajowych problemów. Oby jak najwięcej takich rozmów o różnych krajach. Jeśli byłoby to możliwe, chętnie posłucham relacji o Stanach, o świecie abstrakcyjnych kontrastów. Bardzo dziękuję i jak zawsze czekam na kolejne spotkania. Serdecznie pozdrowienia dla Pani i wspaniałego gościa.
Ciekawe byłoby zaproszenie jakiegoś gościa który wytłumaczyłby jak Rosjanie patrzą na swój kraj i na zewnątrz. Media robią ludziom kogiel mogiel w głowach że Rosja to czyste zło. Podejrzewam ze gdyby porozmawiać z kimś kto mieszkał w Omsku czy Kujbyszewie, to jego opinie o świecie zachodnim w tym o Polsce byłyby skrajnie różne od tego co nam mówią politycy.
Media promują postawe antyrosyjskość!
@@ZeSvenska1982 nie tyle antyrosyjskość jako taką, ale to, że w każdej sprawie jest jedyna słuszna opinia, a kto myśli inaczej ten onuca/foliarz. To jest pełzający totalitaryzm. "Wolne" media.
Marcin strzyzewski jest ekspertem od Rosji. Ma odcinki na każdy temat.
poszukaj na yt, jest calkiem sporo filmów z wypowiedziami zwykłych rosjan. w większości mają szambo w głowie
@@ha_seldon7985 to zapytaj co mają w głowie setki tys Ukraińców którzy skladają kwiaty pod pomnikami Bandery albo ci którzy wywieszają czerwono czarne flagi. Tego na YT nie znajdziesz .
Po przeczytaniu tej książki zacząłem patrzeć na Chiny, demokrację i wolność trochę inaczej. Bardzo przekonuje mnie podejście pana Ślazyka.
Bardzo ciekawe podejście do Chin, jak zwykle cudowny gość i Pani Monika🍀🌹
I kot też 😻
Nie sądzę. żeby faktycznie Chiny były takie kolorowe jak Pan Ślazyk to przedstawia.
Koncepcyjnie nasze kultury są różne ale gdyby realnie i szczerze stosować się do zasad moralnych i filozoficznych charakterystycznych dla naszych wielkich myślicieli (Wybierając, czy tworząc jakąś spójną całość), to społeczeństwo w obu przypadkach funkcjonowałoby świetnie.
Ale ani Chińczycy, ani ludzie zachodu tego nie robią.
Z jakiegoś powodu oba społeczeństwa zachowują się raczej cynicznie albo przynajmniej na tyle leniwie, że nie dostrzegają, lub nie wypełniają swoich obowiązków społecznych.
W Chinach ten cynizm objawia się np. oszustwami i szeregiem szkodliwych społecznie przesądów.
A u nas brakiem poczucia odpowiedzialności za swoje codzienne życie oraz, tu zgodzę się z gościem, pojmowania wolności bardziej jak swawoli niż autonomii z której wynika szerego obowiązków.
A Państwu Chinskiemu zależy by mieć takich agentów ocieplających wizerunek Chin na świecie... Ciekawe czy po lekturze Książki Chiny 5.0 też się będzie wyjawiać wizja kraju wspaniałego... Raczej nie... I polecam ta książkę....
Też mam wrażenie, że różowe okulary na nosie Pana Ślazyka mocno deformują mu obraz postrzeganej rzeczywistości. Zachwala bezpieczeństwo w Chinach, ale jakoś nie zastanawia się czy bezpiecznie w czasie pożaru czuli się ludzie zaspawani w ramach lockdownu covidowego w swoim budynku. I jak bardzo bezpiecznie czuli się protestujący w Hong Kongu. Nawiasem mówiąc takie najprostsze poczucie bezpieczeństwa na ulicy dotyczy chyb całej buddyjskiej części Azji, a nie tylko Chin więc trudno mówić, że to jakieś ich osiągnięcie. Myślę, że zwłaszcza w takim kraju jak Polska gdzie ludzie doświadczyli zarówno z komunizmu jak i kapitalizmu większość będzie jednak za większe zagrożenie uznawać potencjalną wszechwładzę rządu niż zagrożenia wynikające z braku takiej wszechwładzy.
@@b.j.9945czyli istnieją tylko agenci ocieplający wizerunek Chin a ci, którzy wręcz przeciwnie, obrzydzają Chiny, już nie istnieją. Ciekawe spojrzenie.
@@tomek_oki99akurat o protestach w Hong Kongu to pan Ślazyk opowiadał w jednym z podcastów. Już nie wspominając, że największym zagrożeniem tych protestów byli sami protestyujący którzy w pewnym momencie zaczęli zachowywać się jak dzicz. Ale chyba nawet to to jest jakiś pikuś w porównaniu w protestami black lives matter
Bardzo ciekawa poszerzająca horyzonty o świecie rozmowa
Bardzo ZDROWOROZSĄDKOWO myślący dzisiejszy Gość. W pełni podzielam jego pogląd wyrażony pod koniec, że z Polsce, pośród polskich poltyków panuje raczej atmosfera grajdołka i piaskownicy, że w ogóle nie ma wyczucia ŚWIATA i spraw międzynarodowych. Nie ma czemu się dziwić, że MSZ w Polsce jest jednym z pośledniejszych ministerstw, jeśli tzw. naczelnik państwa wysyła do swoich podwładnych przekaz: "polityką zagraniczną wyborów nie wygrywa się". No, to mamy później to, co mamy, czyli, że bratankowie biorą największy kawałek tortu. Będziemy mieli szczęście, jeśli na okruszki się załapiemy. Tym kończy się oddawanie kraju w łapy intelektualnych karłów. Na marginesie chciałbym tylko sprostować, że pana doktora Leszka Sykulskiego i pana Sebastiana Pitonia chyba w mniejszym stopniu interesuje przekazywanie czy nieprzekazywanie takiej czy innej broni na Ukrainę, obu tych zacnych ludzi interesuje przede wszystkim powstrzymanie zakusów Sił Ciemności przed wkręceniem POLSKIEJ TKANKI NARODOWEJ w rosyjsko-ukraińsko- amerykańską maszynkę do mielenia mięsa. I życzmy Im powodzenia i wspierajmy Ich w tym dziele!
Przecież Pitonia i Sykulskiego interesuje zmiana polskiej orientacji z anglosaskiej na chińsko-rosyjską. Nawet tego nie kryją.
@@StrofaKata Szybko sole trzeźwiące!!! A potem konsultacja medyczna!
@@Muchomorrek Czyli słyszysz to co chcesz słyszeć. Nie będę cię przekonywał.
@@StrofaKata Masz rację - jeśli masz okazję siedzieć cicho - siedź cicho, a z pewnością wszystkim wyjdzie to na dobre.
@@Muchomorrek Myślę, że nie będzie wielką stratą, jeżeli ty też zamilkniesz.
Pani Moniko,
B dziękuję za wywiad z Panem Leszkiem.
Od dawna słucham i oglądam Pana Leszka i b cenię za zdroworosądkowość i spokój przesycony poprawną, realistyczną optyką dwóch światów, dwóch kultur.
Dziękuję
Krytyka naszej cywilizacji jak najbardziej zasadna, zdecydowanie brakuje u nas myślenia o społeczeństwie jako o wspólnym dobru na jakie musimy razem pracować.
Z tym że pokazywanie ChRL jako odpowiedzi na nasze problemy jest jakimś absurdem. Niestety wiele wspomnianych kwestii to uproszczenia albo po prostu nieprawda.
Chińska konfucjańska cywilizacja musi mieć dyktatora? Tajwańska demokracja ma się bardzo dobrze. Chińska szybka kolej przykładem świetnej inwestycji? Ta sama kolej która rozrosła się zdecydowanie powyżej potrzebnego poziomu i jest obecnie nierentownym obciążeniem?
Wolność pozwala nam wytykać nasze problemy systemowe, a w efekcie w końcu je przezwyciężać. Ostatnie miejsce z którego powinniśmy czerpać pomysły to ekspansyjna dyktatura bez poszanowania dla własnych obywateli.
Interesujący goście i informacje, których nie uświadczysz w mediach głównego nurtu. Tak dalej trzymać Pani Moniko.
Bardzo ciekawa rozmowa. Dziękuję😀🌸
Bardzo ciekawa rozmowa. Pozwala mi na zrozumienie w pewnym stopniu funkcjonowanie tego kraju. Ciekawe wnioski na przyszłość. Pozdrawiam Panią Monikę i gościa.😀👍♥️
Chyba lepiej być wolnym w demokracji niż wolnym w państwie komunistycznym i dlaczego wszyscy chcą mieszkać w złej demokracji a nie w Chinach?
Bardzo wielu obcokrajowców w tym Polaków mieszka w Chinach. Bardzo wielu Chińczyków którzy lata temu wyjechali z Chin i dobrze żyli na zachodzie wraca teraz do Chin.
Jak pisał wieszcz ,,lepszy na wolności kąsek byle jaki, niźli w niewoli przysmaki,, i nic się w tym zakresie nie zmieniło.
@@adamkluska356 bardzo niewielu obcokrajowcow mieszka w Chinach. W przeliczeniu na milion mieszkancow to pewnie kilkadziesiat do kilkuset razy mniej niz w panstwach Zachodu.
W kosciele w Slough ze zdziwieniem wysluchalem Polki ktora na chwile przyjechala z Chin. Przesladowanie kosciola, donosy, perfekcyjna inwigilacja (wladze martwia sie, ze blizniakow nie moga rozpoznac).
Bardzo budująca rozmowa. Dziękuję Pani Moniko.
Ciekawy punkt widzenia świata, ale czy dobry dla nas? Dziękuję Pani Moniko🦋
Dziękuję 🙏😇
Pan ślazyk bardzo lubi knagę och wręcz uwielbia. I to ciągle wspominanie o tej wspaniałej historii chin. Tylko co z tego jak wszystko to co chiny osiągnęły zawdzięczają tylko dlatego że im amerykanie pozwolili. Bawią mnie tacy apologeci kolektywnego totalitaryzmu. Ciężko sie tego słuchało, ale warto było poznać mentalność niewolniczą gościa.
nie pisz o rzeczach o których nie masz zielonego pojęcia , temat wykracza daleko poza twoje możliwości zrozumienia globalnych procesów. Pooglądaj sobie tańce z gwiazdami czy inne reality showy , to programy wspasujące się idealnie pod twój intelekt
@@nick4970 Dobrze dobrze, naucz się najpierw czytać ze zrozumieniem chłopczyku, potem pogadamy.
Super facet oglądam jego pod kasty , pokora , wiedza brakuje takich ludzi w debacie publicznej . pozdrawiam
Bardzo ciekawa i ważna rozmowa. Dziękuję Państwu.
Pani Moniko jest Pani kobieta renesansu, jestem pod wrazeniem jak szeroki wachlarz rozmowcow zdecydowala sie Pani przedstawic widzom/sluchaczom. Widze ogromny szacunek i pokore wzgledem gosci co zacheca do uczestnicwa w podrozy w ktora nas Pani zabiera:) dziekuje i pozdrawiam
Dziękuję z całego serca .
Pan Slazyk twierdzi, ze Polacy nie sa homogenicznym spoleczenstwem i nie ma obecnie w Polsce jednolitej mysli spoleczno-politycznej. Nawet gdyby to byla prawda, spoleczenstwo to nie jest jakis beton, ktory nie podlega zmianom, zatem nalezaloby wziac poprawke na tego rodzaju konkluzje i zauwazyc, ze byc moze jest to pewnego rodzaju trend w interpretacji rozwoju naszego bardzo mlodego panstwa, uwarunkowany dynamiczna sytuacja spoleczna lat 80 i 90. W zwiazku z tym nic nie daje mu prawa do relatywizowania ewidentnego postepu w wiekszosci panstw europejskich w uzyskiwaniu swobod jednostki w obrebie samostanowienia. Jezeli oddaje swoja wolnosc i odpowiedzialnosc za samostanowienie oraz prawo do dyskutowania o kierunku i zakresie mojej wolnosci do samostanowienia liderowi ( np. jezeli chodzi o ilosc i plec dzieci, czy tez ochrona danych biometrycznych), bo jak powiada tradycja "lider, wie lepiej, co jest dla mnie dobre", jestem po prostu tchorzem i symetrysta, ktory nie rozumie istoty balansu pomiedzy swoimi przywilejami i swoimi obowiazkami. Ponadto na czym opiera swoje obserwacje pan Slazyk, jezeli nie nauczyl sie chinskiego jezyka?
Nic nie można się dowiedzieć o Chinach, bez znajomości lokalnego języka. Taka jest prawda... Wiedza zaciągana od kogoś.
Ale może zna jakąś współczesną literaturę chińską przetłumaczoną na język polski i coś by polecił? 😉 Ja poza jedną pozycją pt. Kroniki Eksplozji Yana Lianke opisującą rozwój współczesnych Chin, nie czytałam, niestety, nic więcej. Ciekawe, czy pan Ślazyk ją zna?
Różnica między konfucjanską Azją, a Zachodem Sokratesa i innych oraz religii przejawiała się do niedawna w odrzuceniu nauki i rozwoju przemysłowego przez Chiny i Azję. Co spowodowało w Azji zmianę?
To "posłuszeństwo" bardzo imponuje rozmówcy...
Bardzo interesujący przekaz o funkcjonowaniu Chin, którego brakuje w naszych mediach. Imponuje mi polityka elastyczności władz tego państwa w relacjach międzynarodowych, bo to lepsze dla społeczeństwa w skali długoterminowej, niż tak jak u nas, czy to historycznie, czy obecnie, upajamy się dumą narodową, pogardą dla przywódców innych państw (np. Niemców, Francji) prowadzących politykę asekuracyjną, podczas gdy nasze władze wchodzą w konfliktowe relacje, a potem trwoga, bo nagle okazuje się, że jesteśmy w środku konfrontacji, który grozi wojną, by na końcu zdobyć zaszczytny tytuł największej ofiary konfliktu.
Ciekawe, którym chińczykiem jest fajniej być? Tym co spłoną w bloku, który był objęty kwarantanną z powodu covid? Czy tym, co przez cały rok pracuje po 10-12h w fabryce z dala od najbliższych, mieszka w noclegowni przy fabrycznej i ma wolne raz w roku, podczas chińskiego nowego roku? Kuszący wybór.
A jak to jest z polskimi robotnikami czy importowanymi, którzy pracują w budownictwie np.- w Polsce i za tzw granicą? A Filipińczycy budujący w Dubaju itd itp? Biedni, zwłaszcza słabo wyksztalceni, który chcą się dorobić, tyrają bo z siedzenia grosza nikt nie wyciśnie.
Różnica polega na tym że Chińczycy gdy tyrają to dla siebie i swojego kraju przede wszystkim.
Pani Moniko ! Prosze zaprosic Pana prof .Miroslawa Piotrowskiego.Dziekuje.Zycze duzo zdrowka.
W jakimś dziwnym sposobem nie ms nic o obozach koncentracyjnych, ale od superlatywow aż kipi..
Próbowałem podjąć temat z Panią MJ. dla mnie ten wywiad jest ewidentnie sponsorowany i płytki... a rozmówca mocno podejrzany.
Pani Moniko, dziękuje za świetny program i też moje pytanie na sam koniec choć nie dotyczyło bezpośrednio tematu Chin. Myślę, że to szalenie trudne pytanie i wzbudzające skrajne emocje i stanowiska. Sam kiedyś argumentowałem dlaczego z jednej strony #ToJestNaszaWojna a z drugiej #ToNieJestNaszaWojna. Nie ma prostej odpowiedzi moim zdaniem.
Cukierkowy obraz Chin, wszystko tam jest dobre ....
Kto tak powiedział??
Pana Leszka podkasty oglądam i cenie❤
Dziękuję to było ciekawe.
Gdy p.Ślazyk przekazuje to co sądzą Chińczycy , to jest ok. Ale gdy agituje za słusznością tamtych rozwiązań to śmiech- 1 zapaść ostatnich kilkuset lat
2 rewolucja Mao
3 zapaść demograficzna ( 1dziecko)
to nie są znamiona społeczeństwa mędrców
Trochę jak chińska agentura.,. ;)
Z jednej strony, bardzo ciekawe. Z drugiej, pochwała zniszczenia niemal z dnia na dzień ogromnej branży nauczania prywatnego, czy zakazy kryptowalut. Mam mieszane uczucia.
Proszę posłuchać podcastów Pana Leszka- mówi o tych sprawach. Trochę otwiera oczy.
@@witoldguszko6615 byłem inwestorem w branżę edukacyjną w Chinach. Rodzice chcieli mieć dobrą edukację i start dla dzieci. Partia zaorała cały sektor.
@@johnnytankman1478rodzice to zadbali aż do przesady, żadnego życia poza edukacją i dodatkowymi zajęciami, polecam zagłębić się w ten "dobry start" gdzie w zasadzie dziecko nie miało czasu dla samego siebie. W Korei Południowej już to przerabiali i zauważono problem kiedy coraz więcej dzieci kończąc szkołę czuła się wypalona.
Pan Leszek też dokładnie opisywał w swoich podcastach, w tym podczas rozmowy z gościem mieszkającym w Shanghaju, rodziców którzy popadali w obsesję z tym "dobrym startem".
@@leniaczeq Dokładnie to chciałem powiedzieć. Jeżeli dodamy do tego jeszcze inny fakt na który zwracał uwagę Pan Leszek mianowicie wykorzystanie szkół do dorabiania na boku, kosztem obniżania jakości kształcenia państwowego ,to wcale się nie dziwię,że ktoś tym w końcu " telepnąl". Proszę zobaczyć co się dzieje u nas z korepetycjami.
Bez Mao nie byłoby dzisiejszych Chin. Ten człowiek szczycił się tym, że przebił tysiąc razy pierwszego cesarza, bo wymordował aż 400 tysięcy intelektualistów, którzy byli mu przeciwni. Każdy kto ciepło wyraża się o dzisiejszych Chinach, powinien pamiętać, że są one dziełem Mao i powstawały jak ZSRR i III Rzesza. Rzesza dziś też wyglądałaby inaczej, też ewoluowałaby. My szprehalibyśmt po niemiecku, a gdzieś w amerykańskiej TV taki pan Leszek opowiadałby o cudownych pomysłach spadkobierców Hitlera. A że 70 lat wcześniej wymordowano Żydów i Słowian? Nie ważne, zwycięzcy piszą historię. Uczmy się od zwycięzców.
Czy tutaj można mieć mieszane uczucia? Naprawdę?
Dziękuje za bardzo dobry wykład, pozdrawiam.
Debata tego Pana z Panem Cejrowskim była by czymś arcyciekawym.
Podsumowując: USA jest złe (błędy polityczne, złe social media...), Polska jest zła ("nie rozumiemy", "nie umiemy", "nie potrafimy"...), Chiny - rozumieją Rosję i są ...wspaniałe ;-) P.S. ...no i oczywiście Konfederacja jest super ;-)
No i piękna piguła ci wyszła-oto prawdziwy obraz bez podkolorowań i bez fajerwerków. Pytanie brzmi, czy to akceptujemy ? Z Konfederacją to przestrzelił, bo gdyby porównywać aspekt swiatopoglądowy to się ma nijak do chin. Ale aspekt gospodarczy juz tak.
@@pawetime4790 To nie jest prawdziwy obraz, tylko służalstwo Chinom.
@@subzer0plty wiesz oczywiście lepiej
Chiny formatują mozg i ten pan jest tego przykładem 🤦♂️ na wszystko jest usprawiedliwienie, wszyscy najlepiej jakbyśmy żyli w Chinach 🤦♂️
Sformatował go sponsor.
Odezwał się element , któremu banderowska propaganda dla średniorozgarniętych nadwiślańskich szympansów robi na co dzień z mózgu gąbkę
@@nick4970 Nie porownuj polaczka do szympansa te naczelne maja wyższe IQ
@@kwestionariusz1 Nikt cię do szympansa nie porównuje, bo i tak widać, że jesteś ułomny.
Bardzo interesująca rozmowa. Dziękuję.
Od chyba 3 lat oglądam vlog Chiński biznes . Super informacje przekazuje facet mieszkający tam i robiący tam biznesy . Oczywiście to inna kultura ale zazdroszczę im podejścia państwa do biznesu . Kraj niby komunistyczny a państwo troszczy się o lokalnych przedsiębiorców . Pozazdrościć im . Parkingi mówią same za siebie i to nie pod centrami handlowymi tylko pod hotelami robotniczymi .
Chcesz zobaczyc komunistyczny kraj przyjedz do Polski no ale czemu sie dziwić ledwo opuscilismy ZSRR a polaczki juz przebieraly nozkami zeby walnie wstepowac do ZSRE. Komuna to druga natura tubylcow
Zajebiste życie, w hotelu robotniczym po kilka osób na kilku metrach kwadratowych.
Brawo ty, brawo ChRL
Szkoda tylko, ze mieszkancy Hongkongu maja wyjebane na parkingi.
Polecam kanał "Mao powiedziane", tam Nadia, Weronika i Piotr (znają chiński, żyją i studiują w Chinach) omawiają bieżące sprawy tego kraju tzn. politykę, sprawy społeczne i kulturalno-obyczajowe. Naprawdo warto tam zajrzeć i posłuchać. Pozdrawiam
Pan Jarek przekazuje, owszem, ciekawe informacje na temat Chin i Chińczyków. Podobały mi się jego informacje na temat mentalności Chińczyków tzw. przez niego "fortele", którymi kierują się chińscy biznesmeni. Jednak jego pogląd na "chińszczyznę" wg mnie zbyt optymistyczny, sprawia wrażenie, że nie chce, lub nie może wyrazić się szczerze.
Bardzo, bardzo Ciekawa rozmowa. Kolejny mit obalony, mianowicie wszystko zmienia się kiedy pochylimy się, przyjrzyjmy, poznamy i zrozumiemy. Żaden rząd nie jest idealny, nie wszystko można zaszczepić na każdym gruncie. Politycy, przywódcy państw gdyby byli na tyle inteligentni analizowaliby przypadki pozytywnie wprowadzonych zmian z różnych krajów i zastanawialiby się które i jak wprowadzić dla swoich współobywateli. Brzmi to jak naiwny sen w tych czasach, bardzo to przykre. Dziękuję i Pozdrawiam serdecznie ☘️🍀
Od wielu lat powtarzam przy każdej okazji, że jedną z najważniejszych rzeczy, jaką trzeba w Polsce naprawić, zrewolucjonizować wręcz, jest nasze szkolnictwo, ale wszyscy tylko machają na to ręką pod tytulem: "a....bzdury..nieważne.., albo: i co zrobisz?".
No nie! Bez właściwie zorganizowanego szkolnictwa na wysokim poziomie niczego, jako kraj, jako społeczeństwo, nie osiągniemy.
I proszę: Chiny dbają o szkolnictwo i dzięki temu przodują w świecie technologicznie, a z pewnością nie tylko.
Nie będzie rewolucji,a Polska od dawno i nie bez powodu jest niszczona. W historii współczesnej Niemcom marzyło się, aby wytępić nasze intelektualne elity, a Rosjanie załatwiali to kulką w tył głowy; mimo wszystko dość humanitarnie.
Teraz jesteśmy z jakiegoś powodu sługą narodu ukraińskiego, a nasz kraj zalewa niekontrolowane, skażone zboże "techniczne", które wprost sprzedaje się jako produkt Polski. Magazyny zapełnione obcym zbiorem, rolnicy protestują, a rząd doskonale wie co się dzieje i ma to w nosie. Dalszy etap zabierania nam żywieniowej samowystarczalności. A jeśli już wzięli się za zwierzęta i uprawy, to znaczy, że czas pozbawiać nas podstawowych dóbr, bo reszta już robi lewostronną ewolucję.
Absolutnie genialny wypowiedż. Skwitowanie polskiej elity politycznej jest trafiona. Czyli słoma wystająca z butów i nieprawdopodobnie grabież naszego dobra narodowego.
Dziękuje Pani Moniko za ten wywiad.
składnia jakaś taka nietypowa, ja wiem że na kresach zachowała się nieco inna polszczyzna, ale chyba moskwa jest już trochę za daleko?
dziekuje za wywiad?, a ten w ciemnych okularach nie grabil? Teraz ona z tego korzysta i korzystala. Troche wiedzy z lat 60 - 80 polecam, a ta baba nawet nie odciela sie od tego drania
Czytac sie nauczyla, ale wyslawiac sie to juz nie, oceny w szkole miala najlepsze, szkoly najlepsze, prace najlepsze bo kto by sie odwazyl corce dyktatora inaczej potraktowac, a teraz wylazi co potrafi, czyli udaje kogos kim nie jest.
@@Adnalay07 Jaruzelski w porównaniu do tych wszystkich elit sprzedajnych po 1989 miał swoją godność i szacunek do Polski i Polaków.
Bardzo ciekawy gość Pani Moniki. Dziękuję 😉
Bardzo ciekawa rozmowa . Dziękuję .
super rozmowa
Bardzo ciekawa rozmowa i nieco inny punkt widzenia na Chiny.
Straszny z niego sinofi. Czytałem jego książkę "Chiny wg Leszka Ślazyka" i po prostu nie przebrnąłem...
Kraj, w którym ilość wydawanych wyroków śmierci objęta jest tajemnicą państwową po prostu nie jest normalny i tyle.
Dzięki
Dziękuję za kolejny wartościowy program i pozdrawiam.
Bardzo interesująca rozmowa. Dziękuję i pozdrawiam!
Ręce opadają na myśl że mamy takich ludzi jak Pan Leszek a patalachy na Wiejskiej nie wykorzystują Ich wiedzy i potencjału w MSZ cie. Pani Moniko dziękuję za kolejny ciekawy odcinek.
👍Popieram komentarz bez zastrzeżeń. 🍀
Może znają Pana LŚ, lepiej niż Pani Monika?
@@robertwang68 "słudzy narodu ukraińskiego"? W rzeczy samej 👌
Jak zwykle znowu super Gość i wspaniala Pani Monika !!!!
Oczywiście w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie nie ma "atakującego" i "zaatakowanego", nie ma "mordującego" i "mordowanego". Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
To jaka jest definicja demokracji według pana LŚ? Bo jeżeli przyjmiemy, że są to rządy większości, czyli w Chinach mamy demokrację, to np. w Polsce przed rokiem 1989 też mieliśmy demokrację? Albo w Chinach Mao-Tse-Tunga? Co trzeba dodać do definicji demokracji, aby odróżnić te sytuacje? Ja bym powiedział, że teraz w Chinach jest mądra dyktatura.
Jeden z lepszych gości !!!
Pozwole sobie odpowiedzieć na pytanie jak to się stało że Chiny są bogate otóż stało się z powodu chciwości zachodu i niewolniczej pracy . Możno Chiny podziwiać ale nikomu nie życzę aby jego dziecko lub żona pracowała w warunkach niewolniczych.
Trochę ten wywiad przypomina mi rozważania naukowców, gdzie najpierw się stawia tezę a potesz szuka faktów na jej udowodnienie.
Ten Pan chyba rozminął się z rzeczywistością albo ma nieco skrzywione czyt. lewicowo/niewolnicze spojrzenie.
Że w Chinach jest tak fajnie i wspólnie słuchają władcy.
Niech mi wytłumaczy jak można pochwalać druty kolczaste i kontrolę mieszkańców w miastach jak w obozach koncentracyjnych.
Gdzie byles w latach 2019-2022 kiedy byl grany swiatowy gulag przez grupke typu B😏
Gdzie byles w latach 2019-2022 kiedy byl grany swiatowy gulag przez grupke typu B😏
No cóż, ryba gnije od głowy. Europa tez ma swoją "głowę" i od niej gnije. Źle to wygląda niestety. Chiny odbiły się od dna i nic ich nie zatrzyma. Bardzo ciekawa rozmowa.
Dziękuję za ciekawą rozmowę
Słucham i czytam p. Ślazyka od dawna i cenię jego wiedzę i doświadczenie związane z Chinami, zwłaszcza, że sam mam kilkuletnie doświadczenie z pobytu w Państwie Środka. Podzielam jego ocenę i stosunek do tego państwa (wzorem tu dla nas jest zmarły niedawno prof. K. Gawlikowski), często tak różny od stosunku wszelkiego rodzaju polskich "sinologów", nie mówiąc już o zwyczajnych konsumentach polskich mediów, które nie mają pojęcia co tam naprawdę się dzieje. Słuchając jednak dzisiaj, mam nieodparte wrażenie, że p. Ślazyk, jak na niezależnego komentatora spraw chińskich i biznesmena, do tego mieszkającego poza Polską, unika jak ognia własnej odważnej oceny czy interpretacji tematów politycznych (a pytania były głównie polityczne), i słowa dobiera jak rasowy dyplomata (a może naśladowca chińskiej kultury politycznej), tak jak by nie chciał narazić się jakiejś władzy. Zauważyłem tylko, że chyba ma jakieś "porachunku" z PiSem, bo często wsadzi tej partii jakąś szpilę, a sądząc z tych szpil, czerpie wiadomości z Polski z mediów w rodzaju Gazeta Wyborcza i Onet. Jest też antyklerykałem, no ale cóż - "nobody's perfect" i w tej sprawie pasuje do tak bardzo bezwyznaniowych Chin. Wiem też że jest bardzo uparty i w żadnej sprawie nie zmieni swojego poglądu, więc na to nie liczę. Ale dziękuję za tę szansę wysłuchania p. Ślazyka oraz samej p. redaktor Monice za wykonaną pracę i sympatyczną aurę jaka z niej emanuje... P.S. Wczoraj Reuters podał, że prezydent Xi przylatuje do Moskwy w przyszłym tygodniu (a nie 9 maja).
Czy bycie antyklerykalnym to wada?
@@hanna8519 Ja pisałem w swoim imieniu a nie społeczności światowej. A czy bycie wrogiem judaistycznego porządku rabinicznego to wada?
@@8navarra Napisał pan o Ślazyku że jest antyklerykałem z podsumowaniem „nobody’s perfekt”. Odniosłam wrażenie ze bycie antyklerykałem oddala go od bycia perfekt.
@@hanna8519 Tak, chciałbym żeby Ślazyk był perfekcyjny i przykro mi że mimo swych zalet, które bardzo cenię, w niektórych sprawach według mnie - nie jest.
@@8navarra Szkoda że pan nie jest perfekcyjny i bardzo daleko panu do perfekcji. Ja Ślazyka cenię, a pana oceniam jako osobę z bardzo złym charakterem która przyszła tu aby wetknąć swoją szpilkę.
A ja mam pytanie do pani Moniki zaprosi pani Dr. Jakuba Polita? Ciekawe odcinek by mógł wyjść bo materiałów z nim na yt można na palcach policzyc a moglibysmy się duzo dowiedziec o historii Chin i Japonii szczegolnie o tych kulturowych sprawach pan doktor moglby nalrawde uzupelnic ten również dobry wywiad. A w przyszlosci moze nawet razem na wywiad ich wziasc do pani
Mega gość, super rozmowa i moja nieustająca sympatia i podziw dla Pani Moniki. Dziękuję.
Dziękuję, Pani Marito. Pozdrawiam najserdeczniej.
@@MonikaJaruzelskazaprasza Ja również. 💗
AleHongkong miał inna wolność i dobrze się miał. A Tajwan tez ma się niezle. Nie bardzo się zgadzam z Panem odnośnie wolności.
Hongkong miał zamordyzm Anglików. Kiedy okazało się że muszą to miasto oddać Chinom to na odchodne zrobili w nim demokrację.
Panie Leszku, mowil Pan o sasiadach Chin ale nie bylo nic o Mongoli. Ciekaw jestem jak wielki budzet wojskowy musi miec to panstwo skoro ani Rosja ani Chiny nie odwazyly sie go zaatakowac.
No i sam widzisz jak sąsiedzi zagrażają Mongolii . Ma to szczęście ,że geograficznie oddzielona jest od możliwości intryg bandytów zza Oceanu . Afganistan , Irak , Libia i dziesiątki innych nie mieli tego szczęścia
Pies wziął wolne, czy został zjedzony przez kota?
pies przeszedl trans operacje i zostal kotem
a co gdy działalnosc spopołeczn bedzie nie zgodna z linia rzadzacy - score oczywiscie drmatycznie spadnie
Z całym szacunkiem ale gość zdaje sie mało spostrzegawczy. Nie wie i jest z szokowany jakim cudem Chiny zrobiły taki postęp. Otóż Chiny wprowadziły turbokapitalizm na kształt tego co Konfederacja (której ewidentnie gość nie jest fanem) proponuje aby wprowadzić w Polsce. Ot co.
To, że nie wykorzystaliśmy w stopniu zadowalajacym ostatnich 30 lat winne są środowiska w które w tym czasie rządziły, ale gość musiał, wskazując konkretnie z nazwy, musiał dowalić się do konfederacji, która chce dać warunki dla wrodzonej polskiej przedsiębiorczości do szybkiego rozwoju. Trochę na wzór chiński.
Polityka niekwestionowanego jedynowładztwa czasem może wysadzić więcej złego nie dobrego. Przykład mao i jego polityk które uśmierciły miliony ludzi. Albo inny ciekawy z wroblami, kiedyś w Chinach stwierdzono ze wróble wyjada ziarna co zmniejsza ich ilość, rozwiązanie wytłuc wszystkie wroble. Całe Chiny były zaangażowane w ten bzurdny pomysł. Rezultat był taki ze zboża zaczęły być zjadane w większej ilości przez inne szkodniki, którymi wcześniej zajmowały się wroble.
Pani Moniko jak zawsze nie zawiodłam się bardzo ciekawy Gość i rozmowa. Chiny to ciekawy i zagatkowy kraj pokazuje nam tylko tyle ile chce tak nie rozumiemy tego kraju i sadzę że nie powinniśmy tracić czujności, bo pomimo ich cudownego rozwoju jest drugie dno. Ja jednak nie chciała bym tam żyć. Mam nadzieję, że nie zdobędą dominacji nad światem,bo będziemy w dużym kłopocie. Pozdrawiam i dziękuję.
Dziękuję za tą rozmowę. To co na drugim końcu świata zawsze jest ciekawe! 😁
Bardzo ciekawa rozmowa, rzeczowo i bez zbędnego politykowania jakie to Chiny są be. Chiny obecnie to gospodarka nr 1.
Inspirująca rozmowa. Nawet kotełek doszedł do wniosku, że trzeba bliżej zainteresować się treścią 🍀🍀🍀😻
Koci tyłek przy filiżance gościa to akurat bardzo kiepska reakcja prowadzącej.
Bardzo ciekawa rozmowa
Według Harariego, na przełomie XV i XVI w. Chiny dysponowały flotą nie gorszą, niż kraje europejskie. Kolumba gnały pobudki osobiste, tak sądzę, dlatego popłynął. Kolektywnie myślący Chińczyk - nie, bo i po co.
Dziękuję za ciekawą rozmowę.
Pani Moniko, bardzo szanuję Pani pracę. Gość natomiast nieciekawy, powiedziałbym nawet, że śliski. Myli pojęcia tolerancji i wolności. Wypacza chiński kolektywizm, przedstawiając jego dzisiejszą formę jako dziedzictwo konfucjanizmu, natomiast ignoruje fakt, w jaki sposób ten chiński kolektywizm jest w dzisiejszych czasach egzekwowany. Dużo pustych frazesów, wzajemnie przeczących sobie tez i po prostu dyrdymałów. Pozdrawiam serdecznie Panią redaktor.
Pozdrawiam serdecznie. : )
Czy ten Pan mowi po chinsku ? Na początku powiedział że nie mowi, nie lubi...
@@januszmirowski5179 dokładnie, nie mówi po chińsku... Mówi po polsku z chińskim akcentem.
Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad.
Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może bronić się przed demokratycznie podjętą decyzją.
Benjamin Franklin.
Wolność po Chińsku to brak wolności
Jednak tęsknota za totalitaryzmem i zbrodniczym i systemami została...
w bandytyzmie i wymordowaniu setek milionów ludzi na świecie w ciągu ostatnich 30 lat nikt nie dorówna Stanom Złajdaczonym
Kot mistrz 3 planu.
Rozpływanie się z zachwytu nad opowiadaczem to już przesada - właśnie po tym wywiadzie opuściłem kanał gościa który konfabuluje
Wielki szacunek dla Pani jak również dla Pani gościa. Szkoda że rządzący tego nierozumieją no ale oni służą innym
Gazetę wyborczą się omija z daleka, zwłaszcza po artykule o promowaniu prostytucji :(
Staram się czytać niemalże wszystko. Daje mi to szerszą perspektywę, a czasem nawet "perwersyjną" przyjemność. Pochwałę "seksworkingu" też czytałam. : ( Pozdrawiam najserdeczniej.
@@MonikaJaruzelskazaprasza No tak zasadniczo racja musi Pani znać wszystkie strony. Pzdr
Śledzę kanał P. Ślazyka od dawna, podobnie zresztą jak i Pani kanał i cieszę się że spotkał dwoje z moich ulubieńców. Rozmowa jak zwykle bardzo ciekawa.👍
Pozdrawiam🙂
Dzieki....Pozdrawiam....
Pani Moniko, sięgnąłem tradycyjnie po kolejny wywiad. Tym bardziej ucieszyłem się, że zaprosiła Pani człowieka, który od lat promuje Chiny. Ja także jestem związany z biznesem chińskim. Obydwoje Państwo jesteście laureatami tej samej nagrody, co spowodowało miałkość tej rozmowy... Ten sam Sponsor i nie byłoby w tym nic złego, gdyby tak minimalne Pani zaangażowanie w wywiad i bark tematów ważnych. Po zaznaczonych fragmentach książki, zdecydowanie widać, że wystarczyło Pani mniej niż 20% tego dzieła. Odczuwam wielki niedosyt, chętnie dostarczę pytań... Niestety tym razem, mam wrażenie, że ten wywiad jest - swobodną wypowiedzią gościa i promocją miękkich Chin.
bardzo mądry gość , z przyjemnością wysłuchałam wywiadu
Mega rozmowa !
W końcu i pan Leszek:)
Już posłucham tego gościa rosprawiajacego o wolności jako pojęcie i jako aspektach i skutkach i porównanie pomiędzy zachodnią wolnością a chińską konfucjańska to już zdecydowanie mnie odpycha. Nie ma żadnego sensu słuchać tego gościa jeśli chodzi o polityka filozofia a o biznesach to nie wien ale nie muszę od niego sie dowiadywać. Co on wie czy tez ma pojęcie o konfederacji jako partii? Żeby używał określenie w stosunku do niej " twór"? Pejoratywne skojarzące się od razu negatywnie? Chwali sposób życia chińczyków że nie interesują sie polityką bo to tylko dla polityków? Oni sa szczęśliwi jesli kiedy ich nie dotyka? Gość mieszkał w Chinach przez jakieś lata i myśli że już na tyle dobrze poznał Chiny?Bo był blisko zwykłych ludzi a nie jak np.pan prof. Góralczyk?? Szkoda czasu.
Boże, są jednak ludzie Polacy, którzy potrafią obserwować, myśleć i wyciągać samodzielnie wnioski. Na dodatek nie boją się o tym głośno mówić by i inni dostrzegali to co oni zobaczyli. To prawda, nie ma wśród nas idei społecznych, które by jakoś nas łączyły w długoterminowych celach. Słucham tego i żal ściska serce, że my wciąż jesteśmy i pewnie dalej będziemy w czarnej dziurze 😢
To jest rzeczywiście niesamowite, że oni przez 30 lat zrobili taki skok. My też, ale ...
Kolejna super ciekawa osoba i rozmowa, po stokroć dziękuję za nią :)
Przez chwilę myślałem, że to z Gazety Polskiej o tych onucach, a tu takie zaskoczenie.
z chinczykami spotkalem sie w ameryce i kanadzie. niepozorni skromni taktowni a bardzo zdolni i pracowici. jeden byl glownym architektem duzego projektu it. w szklole chinskiej dzieci ucza sie do nocy. chinki przywoza je najdrozszymi mercedesami do szkoly. chinka 60 lat stoi z koszykiem w kolejce pod foodbankiem i pierwsza wyciagnie co jej potrzeba a mi nie starczy. chinczyk kupil dom w drogiej dzielnicy bo sprzedal w chinach mieszkanie za milon.
na placu targowym sorzedaja marchew pomidory. tacy sa chinczycy. nie dziwie sie ze tak
daleko zaszli. a te pola ryzowe i chodzenie w blocie to widzielismy w tv za gierka.
W Chinach mieszka spora grupa Polaków, którzy dzielą się z nami krajanami uwagami o poziomie ich życia poprzez kanały na youtube. Od nich dowiaduję się, że poziom życia w Chinach jest wyższy niż w Polsce, a z tą kontrolą społeczną oni godzą się.
Rzeczywiście Chiny to inna cywilizacja i inny punkt widzenia na wiele spraw. Pana Leszka Ślazyka zawsze warto posłuchać ale nie wiem czy nie za bardzo idealizuje chińskie metody zarządzania krajem i społeczeństwem 🤔