Zelená poušť - Film HD
HTML-код
- Опубликовано: 7 фев 2025
- *Pre najlepší obraz zmente kvalitu na 720p HD.
Priemerný Európan nebol nikdy tak zodpovedný za devastáciu tropických dažďových pralesov tak ako je tomu dnes. Čím je to spôsobené a ako tomu môžeme zabrániť ?
Odpoveď poskytuje dokumentárny film Michal Gálika, ktorý nás zavedie na druhý koniec planéty, a to na tropický ostrov Borneo. Film poodhaľuje zarážajúce tajomstvo, ktoré sa skrýva za dnes veľmi rozšírenou surovinou - palmovým olejom.
Akékoľvek pripomienky k filmu, prípadne návrhy kde by sa dal film premietať, prosím píšte na adresu : zelenapoust@gmail.com
Ještě že to vím,už nikdy nekoupím nic s palmovým olejem . Děkuji autorům dokumentu ,mělo by jich být víc.
Perfektní dokument, doporučuji!
"Svet je dostatočne veľký na to aby dokázal uspokojiť potreby všetkých, no vždy bude priveľmi malý na to aby uspokojil nenásitnosť nemnohých." Gándhí
Ked to hovoril na planete bola tretina ludi oproti tomu co je dnes a kazdonenny prirastok je cca 200 000 ludi ...
Dnes som ten film videl u nás v škole...je to smutnéé..ale pekne natočenéé..Dúúfam sa to niekam pohne..! Klobúúk dole
Som spolumajiteľom a manažérom dvoch reštaurácii, do jednej z nich mi bol dodaný palmový olej na ,,skúšku" od firmy ktorá ho dováža do SR.Je kvalitnejší, ale nechcem byt vrahom orangutanov a ďalších zvierat. Ďakujem touto cestou autorom tohto videa a už sa teším ako mi budu volať z tej firmy a ja ich budem mocť poslať do pi... Áno, je to aj o nás, konečných spotrebiteľoch. 1 reštaurácia - cca 600 litrov oleja/rok. Koľko by som mohol mať na svedomí nevinných zvierat?Preto podporujeme SLOW FOOD.
To je chválihodné rozhodnutí, ale problém je ve velkých nadnárodních společností které vyrábí potraviny a kosmetiku, prostě se domluví a bude do šeho přidáváno , třeba jen nepatrné množství palmového oleje a my pokud budeme bojkotovat výrobky - tak vlastně nekoupíme nic, protěže olej a nebo jeho stopové prvky budou ve všem a nebo jen s pro účel jak nás udržet na uzdě - prostě na obalu budou napsané v receptuře. Je to nerovný boj a my jako spotřebitelé běžného nákupu v supermarketech, do domácnosti s nimi budeme vést nerovný boj, budeme trpět hlady, protěže olej se může přidávat i do pečiva. Pak záleží jen na čase jak to lidi dlouho vydrží jejich výrobky nekupovat. je to začarovaný kruh. Jednoduší je prostě svrhnou vládu, která neposlouchá hlas prostého lidu a jednoduše je okradla a zaprodala do otroctví. Myslím, že mají právo na revoltu a změnu vedení svého státu - proto se revoluce dělají. jednoduší je řešit problém kde se nalézá a a neodsouvat ho, televizní dokument zatím nic ve světě a nebo nějaké zemi nic nezměnil, jen si vybrečí srdíčka jak se s nimi zachází, ale pro svoje práva se neumí odhodlat je změnit. To je problém všech rozvojových zemí, proto je dnešní migrace do EU. otázka je - proč bojovat za svojí vlast, když můžeme utéci za lepším životem. Je to zbabělost a nebo ignoranství, ztráta sounáležitosti ke své rodné hroudě ?! Je to otřesný dokument, reportáž, ale to jim moc situaci řešit nepomůže. Udělat převrat a vlastizrádce uvěznit - to je jediné schůdné řešení řešit problém na místě a na celé světě a prosit lidi aby nekupovali výrobky kde je palmový olej, tak se to nevyřeší.. Je to smutné, ale je to tak !
Čudujem sa tým ľuďom, že si len tak nechali vziať pôdu. Keby na môj pozemok niekto prišiel s traktorom, tak by s ním pekne odišiel. Alebo by neodišiel vôbec. A čudujem sa, že im tie palmy ešte nikto nepodpálil. To že je/bude označovanie palmového oleja na etikete v EÚ povinné je síce pekné, ale ešte sú tu trhy S. Amerika, J. Amerika, Ázia a aj Afrika. Myslím, že rozhodnutie nepodporovať takýto olej je hlavne na výrobcoch, ktorí ho teraz pchajú všade. To, že si 5 ľudí z 1000 nekúpi výrobok, lebo obsahuje palm. olej je výrobcom fuk.
Tento dokument by sa mal povinne vysielať na školách a deti by ho mali ukázať aj svojím rodičom!
Práve máme prázdniny kôli corona výrusu a toto nám prykázali pozerať ale celkom nice
krasne smutny dokument ....palmovy olej nekupujem ..verim, ze nas bude coraz viac
+Lucia Bobakova Toto žiaľ nie je iba o nekupovaní palmového oleja. Je to o nekupovaní chipsov a všetkých smažených/pražených pochutín, takisto sladkostí... stačí sa pozrieť na ich zloženie. Palmový olej a tuk sa pridáva do hrozne veľa potravín.
+Tomáš „Elfoslav“ Hromník A nejen potravin!
strážnické bramburky sú bez palmového oleja :)
Bohužel, palmový olej je naprosto všude, nejen v lahvích. Ale v drtivé většině výrobků - od sušenek až po rtěnky, oční stíny. Schválně, udělejte si v obchoďáku čas a pročtěte si nejběžnější výrobky. Zeptejte se na jakém oleji smaží v restauraci, kam nejspíš chodíte na oběd. Palmovým olejem je promořeno naprosto všechno. A nejen pro jeho dobré vlastnosti, že se nepřepaluje, že nežlukne, že má skvělou konzistenci a mísitelnost. Ale taky proto, že je neskutečně levný.
Do škol s podobnými dokumenty
Petr Mitáš presne tak tohle poslat do kazdy skoly
My jsme si to ve škole pouštěli
Je to hrozný!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Myšlienka na ochranu nádhernej prírody Bornea je naozaj silná. Nechcem teraz znieť ako skeptik ale spotrebiteľ má len obmedzené možnosti ako zamedziť ničeniu konkrétne Borneiskej prírody. Ak pôjde každý z nás na nákup a pozrie si čo výrobok obsahuje nedokáže vybrať výrobok, ktorý by niečo nepoškodzoval. Pravdu poviem nemal som ani potuchy čo vlastne spôsobuje konkrétne palmový olej resp. jeho výroba. To však asi spôsobuje každý produkt, ktorý sa začne produkovať na úkor prírody masovo.
Když se přestane do výrobků přidávat palmový olej, tak se stane... co? Spotřeba všech tuků dohromady je zhruba konstantní, takže s řádovým snížením poptávky po palmovém oleji se řádově zvýší poptávka po jiném druhu oleje. V důsledku se tak akorát vykácejí palmy a na jejich místo zasadí řepka, slunečnice apod. a problém zůstane nezměněn.
Ten zásadní problém, který asi nikdo nevidí, je neúměrně rostoucí světová populace. Kdyby nás na Zemi byla desetina současného počtu lidí, stačily by nám olejové plantáže desetkát menší. A bude jen hůř, každou MINUTU se totiž naše populace zvětší o cca 150 lidí. Myslete na to, až budete plánovat sedmerčata.
+Tomáš Jeziorský Jenže řepku vypěstujete i v Česku, palmu olejnou ne. Palmový olej se používá díky nízké ceně a svým vlastnostem (místo hydrogenizovaných ztužených tuků, které byly v minulosti kritizovány) jenže na úkor přírodních zdrojů.
Hlavní problém je spíš v biopalivech, na která se používá úroda, která by místo toho mohla živit lidi. Krom toho je rostlinná výroba oproti živočišné obecně mnohem efektivnější z hlediska nákladů a mnohem šetrnější k životnímu prostředí, takže pokud by se omezila produkce masa bylo by víc potravin pro více lidí za méně peněz...
www.theguardian.com/environment/2014/jul/21/giving-up-beef-reduce-carbon-footprint-more-than-cars
+nimbydimby Omlouvám se, ale nesnáším odbíhání od tématu. U videa o palmovém oleji se pojďme bavit o palmovém oleji. O omezení produkce masa se pojďme bavit k videu o omezení produkce masa.
+Tomáš Jeziorský Myslím že je to také způsobeno tím jak nakládáme s oleji třeba že končí jako složky do paliv, kde jsou absolutně zbytečné ...
+Tomáš Jeziorský jde také o to, že spousta potravin a produktů se bez palmového oleje OBEJDE, není nutno ho tam vůbec cpát...viz. když i já dokážu doma vyrobit smetanovou zmrzlinu bez palmového oleje tak proč né velká firma? Kukněte schválně někdy na smetanové nanuky, často tam bývá palmáč nacpán a takových produktů je kupa, které by se bez něho obešli...otázkou jen zůstává proč ho tam teda pořád cpou? chutná to s ním opravud líp? dle mě ne...popř. kde by to bez oleje nešlo, je možné ho nahradit řepkovým, slunečnicovým, které vyrobíme u nás v Evropě a nemusíme kvůli tomu ničit pralesy a vraždit nebohé orangutany...
+Hunter GiRl Měl jsem za to, že důvod, proč velké firmy nahrazují smetanu palmovým olejem, je všem jasný. Je to samozřejmě proto, že palmový olej je levnější. V žádném případě to není chutnější. Velké firmy ale nikomu nic nenutí - kdyby ty ošizené výrobky s palmovým olejem lidé nechtěli kupovat, tak je firmy nebudou vyrábět. Ve skutečnosti je ale ještě dobře, že je ve výrobcích palmový olej a ne smetana - rozloha palmových plantáží je ještě zanedbatelná ve srovnání s rozlohou polí, která by byla zapotřebí, aby se vypěstovalo takové množství potravy pro tolik krav.
Poučný dokument, měli by ho vidět všichni.
Určitě se všichni shodneme na tom, že tahle planeta má bezesporu s lidstvem problémů dost. Ale dle mého názoru je každý další člověk, který začne trochu přemýšlet o tom, co kupuje, co to má kde za následky, a který je ochoten se byť i o malinko vzdát svého konzumního pohodlí, krok správným směrem. Proč by to nemohl být zrovna palmový olej, který lidem postupně začne otevírat oči...
Zákaz vycházení není problém nařídit, ale dovoz těchto produktů do země asi ano.
To je peklo
fakt je mi moc smutno , uz aby se svet zbavil lidstva !!!!nic jinyho si nezaslouzi
Velice hezký dokument, rozšiřuji povědomí mezi všemi známýmí víc než dřív. Mohl bych se zeptat, kdo natáčel první část dokumenu - tu hezkou se zvířatama, varanem, vesnicí lovců lebek až klukem hrajícím na kytaru?
Dnes tato část běžela v Objektivu na ČT1, bobužel bez jakékoliv zmínky o palmách a jiných problémech, jediné co řekli, že je otázka, jetstli budou i naši potomci mít možnost pozorovat orangutana v přírodě, proč, to neřekli.
Prostě ČT... Na facku O:-)
Ja som sa nedavno vratil zo Sumatry, kde som zil rok. Situacia na tomto ostrove je velmi podobna Kalimantanu, predovsetkym v provincii Bengkulu a Sumatera Utara. Avsak vobec ma to neprekvapuje. Indonezia je krajina, kde nefunguje prakticky nic, obyvatelia su vaznami vo vlastnom state, ktoreho bohatstvo rabuju velke spolocnosti predovsetkym s pozadia Suhartovej familie (napriklad Eka Widjaya), obyvatelia su ohlupovani idiotskymi televiznymi show a celebritnymi programami 24 hodin denne a korupcia prerasta uplne vsetko. A na dovazok musim dodat, ze bez vetra sa ani listok nepohne. Samotni obyvatelia Sumatry nemaju prakticky ziaden vztah k prirode. Odpadky a bordel su uplne vsade, vrazdenie slonov alebo ich cvicenie na futbal (lebo bohati indosi si za to velmi radi zaplatia), nicenie koralov dynamitovym lovom a pod. Je to krajina, ktora nema sancu prezit viac ako 30 rokov. Je to krajina, ktora sa nezadrzatelne ruti do obrovskej katastrofy. Miso palec hore, vyborny film...
S tím vztahem k přírodě a svému okolí je to stejné bohužel snad v celé Asii... myslím tím hlavně Malajsii, Indonésii... do řeky, ze které používají vodu na vaření, mytí... zároveň také vypouštějí svoje splašky a vyhazují odpadky...
toto sa deje asi všade na svete na Slovensku sa za posledné roky rúbe veselo všade národný park nenárodný park akoby naši lesníci stavali noemovu archu niekde v rakúsku kde vozia naše stromy
Brečím! Prosím, nekupujte to! Je to pravda víc, než většina věcí, co se dnes dozvídáme!
nekupuji výrobky s palmovým olejem. To je to jediné, co pro to můžu udělat.
Co teda jíte, když je v záruba v 60% výrobků potravin a v kosmetice asi v každé. Chléb se sádlem, brambory a podmáslí. prostě jako dříve. Ale co děti - ve všech sušenkách, bonbónech atd. sušenky - tam je právě právě palmový olej, děti budou mlsat med a řízky s cukrové řepy atd. Je to složitější než se nám snažíte říci, nekupuji palmový olej, my ho taky nekupujeme, kupujeme slunečnicový, nekupujeme ani olivový ! Bojkotem asi nic nezměníme, nadnárodní potravinářské společnosti, kteří ovládají monopol rezortu mohou začít přidávat do všeho palmový olej a donutí nás prostě po čase nakupovat, proto že jíst musíme - je to začarovaný kruh.Tak se s problémem bojovat nedá ! Musí se bojovat tam, kde tam je problém a to společnost a krajiny kde se porušují lidská práva a kácí se prales. V krajině svrhnout zkorumpovanou vládu a nastolit v zemi spravedlnost a hlas lidu. Je mi líto, ale je to tak!
Problém, který je zde vykreslen na monokulturách olejových palem se zdaleka netýká pouze této jedné rostliny. Je to problém ještě podstatně dalekosáhlejší, než by se mohlo zdát a týká se pěstování monokultur k průmyslovému zemědělství obecně.
A to nejen v Indonésii a Malajsii, ale i u nás, v ČR.
Totéž, co dělají olejářské společnosti (jako Palmolive) v Indonésii, to dělají i u nás, např. Andrej Babiš.
Pěstování monokultur řepky, či monokulturních smrkových lesů to je tento problém u nás.
SMUTNÝ !
Presne takýto film by sa dal natočiť o lánoch pšenice. Tiez by tam mohli byť lužné lesy s nádhernými divokými zvieratami. Namiesto toho je tam zelená púšť, jeden rok pšenica, ďalší slnečnica.... A teraz čo? Nemáme jesť ani chlieb a slnečnicový olej?
V 29. minutě jsem to musela vypnout. Ale pochopila jsem.
I za jednoho Orangutana je potreba bojovat.Co delaji mistni vlady, Sultan a dalsi, kteri maji moc , vliv a mohou vse jeste zachranit. Stavi si palace a nechaji se uplacet. Celosvetovy problem, kdy nadnarodni spolecnosti bezohledne drancuji a nici nasi zem. Je to nutne okamzite resit. Treba i nasilne.
Je fajn, že nekupuje palmový olej. Kdyby si nekoupil tričko Lacoste bylo by ještě líp.
V Indonézii kúpite také tričko pomaly v každom obchode. Snažia sa napodobňovať všetky značky ako Lacoste, Nike, či Adidas, nič z toho ale nemá nič spoločné s originálom...
takzvane umele maso sa vyrobit da, ale jeho vyroba je velmi draha. pisete ze je to chemia - nie je. je to biologia. daj si do vyhladavaca "umele maso" a najdes viac. ale v skratke. vyraba sa to z kmenovych buniek a nejde teda o ziadnu "napodobeninu" masa, ale o skutocne svalove vlakna
A nejde zdaleka jenom o palmový olej.
Např. v Amazonii se kácejí pralesy přeba pro pěstování sóje a kukuřice, která se používá jako krmivo pro dobytek, aby měl McDonald levné hovězí do hambáčů.
¤¤¤jsem divnej¤¤¤
Už dávno palmový olej nekupujem a výrobky obmedzujem na minimum
Dobrý večer. Môže sa tento dokument voľné šíriť na inom kanáli youtube?
Dobrý deň. Film je možné voľne premietať, ale uploadnúť ho na iný kanál na youtube by bolo porušenie autorských práv. Vďaka za pochopenie.
V poriadku...
zajímá mě jestli na plochách kde zrovna v těchto dnech hoří v Austrálii rostly tyto palmy olejné jak je ve videu ?
Dobrá myšlenka. Možná ano, možná je tam na ně sucho...
Pozdrawiam panią od geografii
Bohužel mi přijde, že nenasytnost několika málo lidí (v globálním měřítku) bude moct za to, že to s touhle planetou půjde od desíti k pěti. Nejde jen o palmový olej... Já samozřejmě podporuju podobné myšlenky, nicméně nejsem si jistej, jestli to stačí, takhle u pár jedntlivců..
Môj názor: Po tomto určite nebudem jest vyrobky co obsahuju palmový olej aj ked budu chutne. Dobre, že sa zavadza to rozlišovanie "palmoveho oleja" od "rastlinneho". Nebudem prispievat k devastacii daždových pralesov v Borneu. Beriem si ztamad toto: " To ako bude vyzerat priroda je v naších rukách!!" Takže zodpovední sme aj my a nevedomost nas neospravedlňuje.
Není to je o palmovém oleji, ale také o sojových plantážích. Brazílie je druhý nějvětší exporter na světě po USA. wwf.panda.org/what_we_do/footprint/agriculture/soy/consumers/
+d4rthy Přesně tak. Kdysi kolem toho byl taky rozruch, ale nějak to utichlo. Lidi asi nebyli dost důrazní ve svém požadavku na zákaz.
Je smutné ako si ničíme vlastnú prírodu ale nestačí nekupovať výrobok s palmovým olejom ale asi zmeniť globálne myslenie. Ako ?? to netuším
6. Čo je potrebné vedieť? Ked spotrebitel kupuje vyrobok, ktorý obsahuje palmovy olej, tak prispieva k devastacii daždových pralesov v Borneu.
Dnes sa ešte na keksíkoch, čipsoch a ďalších výrobkoch v zložení palmový olej píše ešte niekedy ako rastlinný olej. Ale do roku 2015 sa bude povinne písat do zlozenia výrobkov aj palmovy olej, teda nebude spadat do rastlinneho oleja.
Máš pravdu, ale každý jeden výrobok škodí prírode- už len tým, že je zabalený v plaste, nejde len o priamy dosah
...
Chovanie ludi je mozne zmenit ekonomickou motivaciou, to znamena ak sa nicia dazdove pralesy kvoli pestovaniu paliem, za ucelom zisku, tak naopak aby ludia nicili dazdove pralesy ich budu chranit a budu na tom aj zarabat, cize samotna ochrana dazdovych pralesov bude ekonomicky vyhodnejsia ako ich nicenie,
Ako zarabat na ochrane dazdovych pralesov? Emisie.
Copak není možné zničit těžařskou společnost právní cestou, ? Najmout právníky a soudně zrušit tyto hrůzy - společnost by platila a platila nejenom znovuzalesnění ostrova...
Mate naprostou pravdu ,
ale porad jsou to lide- zmlsany, nenazrany , hamizny a sobecky ...
tak je mi smutno porad
riešiť tak obrovský problém tým, že sa spoľahneme na inteligenciu spotrebiteľa je veeeľmi naivné, nechcem hodnotiť vašu prácu, ale ochranou prírody by som to nenazval, ochrana je aktívna činnosť, Vy sa momentálne len prizeráte tomuto zverstvu
moooo
Předčasový dokument ......!
česky by to nešlo?
Vždyť je to česky....nebo ne?
Halo
26:47
Je to hnus. jednak ten olej sam o sobe neni nic zdraveho pro cloveka a pak za jakou cenu se ziskava. kazdy slusny clovek to odmitne kupovat. zalezi ted na tom kolika je to jedno.
ja ten palmovy olej nekupujem ani moja sesternica ani teta ani ujo ani mama ani tato😀
A potraviny s ním??
Muzete sirrit myslenku smerrem k lidem kolem vas...jde to pomalu ale jen tak se lide muzou zmenit.
ja ani ty potraviny nekupujem
nekupovat palmovy
možno blbá otázka.. ako vedci vedia vyrobiť mäso ???
Akákoľvek umelá výroba je len chémia a to nie.. ďakujem...
ja ti vyrobru vubec nekupuju
LLOLOLOLOLLOLOLOLOLOLOLOLOLLOOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOLOL
ale tak sorry, zijeme v 21.stroci a myslim si ze mame technologie na to aby sa dali veci robit inak. Napr. vedci vedia spravit maso. Ze by sa nemuseli zabijat zvierata, ale to by majitelia bitunkov a fariem skrachovali a to sa im uz nepaci. Takze vobec nemaju v hlave ziadne dlhodobe ciele. A ani ich nezaujimaju ine bytosti, co je smutne. Lebo clovek sa stava riadny ignorant voci ostatnym bytostiam na tejto smiesnej planete.