Dlatego Miłość jest jedyną drogą. Wprowadzanie pokoju, radość, uśmiech. Dbajmy o Życie Wieczne. Szanujmy Każde Życie... a wszczególności pamiętajmy o Tych maleńkich... jeszcze nienarodzonych. Z Panem Bogiem.
Kopiec Piłsudskiego - Sowiniec 1934 rok W Krakowie używamy słowo taczki a nie taczka. 1934 r. Związek Legionistów Polskich wysunął pomysł usypania kopca - pomnika walki narodu o niepodległość. W Warszawie powstał Komitet Budowy Kopca na czele którego stanął płk Walery Sławek. Kopiec rozpoczęto sypać 6 sierpnia 1934 r. w XX rocznicę wymarszu z Krakowa I kompanii kadrowej.
Te ujęcia jak wozili taczkami ziemię do budowy kopca mnie całkiem rozwaliły. Jest tu ktoś, kto miał do czynienia z taką drewnianą taczką z drewnianym kółkiem? Bo ja miałem taką możliwość. Myślę, że kto tego nie doświadczył, ten NIGDY nie pojmie co ci ludzie zrobili i... dlaczego? Wiedziałem, że to była masa roboty, ale teraz dopiero mogę ocenić jak bardzo im zależało i dlaczego aż tak mocno się napracowali. Kopiec stoi do dnia dzisiejszego, więc wielki szacunek dla jego budowniczych!
Kotlet masz rację bardzo wielki szacunek. Robili to nie tylko myśląc o sobie, ale również o potomnych. Obecnie nie jestem zadowolona, że jest tam flaga Ukrainy.
@@elzbietarakusz2421 Też tego nie rozumiem i nie akceptuję że ta flaga tam wisi! W Kijowie żadna polska flaga nie wisi na podobnym obiekcie. A chyba powinna? Jakoś my nie mamy za bardzo za co Ukraińcom dziękować, a oni chyba mają za co dziękować nam...
@@kotlet4ever Masz rację. Po 2WS zostawiliśmy szeroki pas ziem wschodnich, tak coś ok 200 km. Wilno, Grodno, Lwów i wiele innych. Tam polska kultura, myśl, tradycja została materialna. Tam są prochy naszych przodków tych dużego i małego formatu. I pomyśleć, że żyli tam ludzie różnej narodowości obok siebie i/lub z sobą. Ziemia która spłynęła Krwią Lacka, a teraz gdzieś tam marszczy się bluszcz nad mogielnikiem, czasem zagubionym, zapomnianym. Smutne jak człowiek nie potrafi uszanować drugiego człowieka, patrząc jedynie na tą złudną mamonę, która nie daje zdrowia, zadowolenia tylko w głowach przewraca psyche. Pozdrawiam serdecznie.
@@elzbietarakusz2421 Wiem dokładnie bo moja rodzina stamtąd pochodzi... Byłem tam kilka razy (jeszcze przed tą aktualną wojną) i widziałem na własne oczy dom w którym mieszkali moi dziadkowie. I ogólnie to nie miałem wrażenia że pojechałem do jakiejś "zagranicy".. Czułem się jakbym wracał do domu. A nigdy tam nie byłem wcześniej... Mój tata miał 4 lata jak ich stamtąd wygnali. Też mocno pozdrawiam! ;)
@@kotlet4ever Moi pradziadowie też. Pozostała nawet nazwa wsi od której przyjęli nazwisko Wąwóz. Jestem ostatnia. Przykre, że tak zaniedbano spuściznę którą otrzymali.
Super materiał !... Oprócz Luxtorpedy właściwie wszystko możemy zobaczyć teraz w Krakowie... Rynek, Plac Nowy (żydowski), Kazimierz, Kopiec Piłsudskiego. Nigdy nie widziałem tych zdjęć. Jeśli są takie materiały to koniecznie trzeba publikować. Dzięki i pozdrawiam.
Kraków moje miasto moich przodków a lata 30te moich dziadków. Właśnie w tym czasie wynajmowali mieszkanie przy Placu Nowym (jak to młodzi, babcia nie chciała mieszkać z teściem - kamienica w Podgórzu). Nie ma moich dziadków nie ma już tej kamienicy i nie ma pamiatek z tego okresu - zostały pod gruzami.
Przedwojennego Krakowa nie znalazłam.Ale pamiętam wczesne lata 50 te kiedy tramwajem nr.1 jeździło się spod Barbakanu ul.Floriańską obok Bazyliki, potem Wiślną i dalej na Grzegórzki.Piekne czasy bo to dzieciństwo i młodość . Teraz inaczej ale też pieknie, jak to w Krakowie.
Różnica pomiędzy takimi filmami z przedwojennego Krakowa i Warszawy jest taka, że Kraków prawie nie ucierpiał podczas II WŚ, a Warszawa została zniszczona w ponad 80%, przez co jest teraz zupełnie innym miastem niż była wtedy.
Na jakim poziomie??? Co mamy doceniać polityke antypolska, zatrute jedzenie i wodę, leki które nie leczą a powodują inne choroby ??? Ogłupiale spoleczenstwo...
@@mar-mz8kvogłupili Cię, to pracuj nad sobą, zatrute masz jedzenie i wodę, to się udaj w Bieszczady z kozami /żeby nie powiedzieć s...j/, antypolska polityka, bo co? Zawsze możesz wrócić do Trylogii przed snem. Jednym słowem nie bluźnij i ciesz się z życia, póki nie ma wojny i masz zdrowie. Amen. Odpowiedzi i tak nie przeczytam 🤪
Powinni docenić. To był świat sprzed ery atomowej, sprzed chemii rolniczej, nawet sobie nie wyobrazimy jak smakowało wtedy jedzenie Jak pachniało powietrze.
Od lat niestety nie mieszkam już w moim rodzinnym, magicznym Krakowie,ale zawsze do niego wracam z wielką miłością i uwielbieniem jak przystało na lokalnego patriotę !
Tak to jest życie ucieka i to jak ucieka ucieka a my co nic tylko się starzejemy i biedniejemy w naszej urodzie bo jak tu być takim jak przed trzydziestu Laty tego nie kupisz choć byś nie wiem jak i co to nie do pomoże nawet wzorze o Boże
Moje ukochane miasto Kraków. I moich dziadków i pradziadków. I tak sobie myślę że być może ja i inni oglądający może nawet widzieli swoich przodków i nawet człowiek nie będzie wiedział o tym że kogoś bliskiego zobaczył. Aż mi się łezka w oku zakręciła...Tak przykro obcą flagę widzieć na Kopcu który powstał z trudu tylu Polaków i w naszym Polskim Mieście. Tam powinna wisieć jedna jedynie słuszna i bliska naszym sercom 🇵🇱 Dziękuję za ten materiał 🤍❤️
Na kopcu Piłsudskiego nie wisi flaga innego kraju. Wisi ona na kopcu Kościuszki - jako znak solidarności z krajem naszych sąsiadów, którzy zostali zaatakowani przez Rosjan. Jestem dumny, że umiemy się wnieść ponad durne podziały, ponad prymitywną ksenofobię. :)
Ale tu nie jest napisane że wisi na Kopcu .... Piłsudzkiego ... przeczytaj dokładnie. Pisze że ..." Tak przykro obcą flagę widzieć na Kopcu który powstał z trudu tylu Polaków i w naszym Polskim Mieście".
Jak pieknie sobie żyli, chodzili szykownie ubrani, z klasą..piekny świat...:) i sanepid sie nie czepiał...i wszystko było najlepsze eco :)) Zawsze mnie zastanawia jakby to bylo rozpoznac kogoś ze swoich bliskich na takim przypadkowym filmie..;)
Tego typu filmy powinny być pokazywane młodzieży. Mogliby się zorientować jak wyglądało życie w dawnych latach. Ja pamiętam cięższe czasy ponieważ Urodziłam się 10 lat po wojnie. Życie było ciężkie o wiele ciekawsze niż dzisiaj. Nie było takiego zakłamania i oszust jak dzisiaj w naszym kraju! Każdy się orientował na czym stoi i ludzie byli uczciwi i prawdomówny!
Kocham Kraków, jednak ten przedwojenny wydaje mi się ładniejszy, więcej zieleni, ludzie na twarzy życzliwości, serdeczniejsi wszytko było inne i byli to patrioci... Nie to co dzisiaj obawiam się że jakby wojna przyszła to Polak Polaka by zakablowal by tylko mieć wszytko dla siebie i polske by sprzedali dzisiejszy Polak....kocham Kraków
Był bardziej brudny, zapuszczony, Kazimierz ubogi. Ja widzę więcej uśmiechniętych ludzi obecnie w Krakowie niż na tym filmiku. A co do kablowania - Polacy całkiem chętnie kablowali na Polaków w czasie wojny.
w porównaniu raczej lepiej, wysoki poziom życia, elegancja i aktywny ruch, i to nie turystów. Z ciekawostek tramwaj podjeżdża pod bazylikę Mariacką na rynku, Luxtorpeda na koniec do Zakopanego i taka jeździła z Gdyni do kurortu polskiego Zaleszczyk nad Dniestrem. Przez dziesiątki lat rekord prędkości. Dużo ciekawych elementów i nowocześnie. Bez problemu.
A juz za pare lat koszmar wojny... Ale dobrze,ze sa takie filmy, dziękuję za zamieszczenie. Po raz pierwszy na nagraniu (a nie przedwojennym zdjeciu)widze stary cmentarz żydowski na ul.Szerokiej i podwórko, znane pozniej z Listy Schindlera.
Jak dobrze ,że komuś chciało się to zrobić. Uchwycić w ruchu tętniące życiem miasto, które możemy podziwiać z perspektywy prawie 100 lat. A z Kopcem Kościuszki mam wspomnienie mojej prababci, która opowiadała, jak szła na kopiec z ziemią niosąc ją w zapasce.
Dziwne uczucie oglądac film jakby z innej epoki i wiedzieć że któraś z młodych dziewczyn w tle to może być moja babcia którą pamiętam jakby wczoraj jeszcze lepiła pierogi w kuchni. I że ja 80 lat później, w tych samych miejscach gdzie ona wystrojona szła na zakupy (bo przecież do miasta), mogłem późną nocą żreć ostrego kebaba którego na drugi dzień pożałowałem.
@@staredzieje5857 Piekne dzieła miło się ogląda, ale co z odpowiedzią na moje pytanie? Gdyby okazało się, że to rzeczywiście sam św. Maksymilian, uchwycony kamerą na peronie, byłoby to coś niesamowitego, gdyż nie tak znowu wiele pozostało materiałów filmowych pokazujących tego świętego na żywo.
Za to było Wielkie Bogactwo Ducha Narodowego, czego dziś już nie ma... Przykład chociażby z tym co się dzieje na granicy jak opluwani są obrońcy Ojczyzny pozostał wspólny język za mało by mówić o przynależności do Narodu
Była straszna bieda w Polsce międzywojennej. Widać jakie rozwarstwienie jest między filmami z Marszałkowskiej w Warszawie a Krakowem, chociaż nie ma filmów ze slumsami Warszawy. Moja rodzina jest z ziemi Golubsko-Dobrzyńskiej. Dziadkowie moi mówili często, jak biednie się żyło. Nie byli komunistami, ale zawsze mówili, że nie dziwili sie, że Polacy wybrali taki ustrój po wojnie. Mój dziadek przed wojną zauczał się na ogrodnika u magnatów. Opowiadał jak mu zapadło w pamięci, kiedy „hrabinia” szczuła psami głodne dzieci na polach po zbiorze kartofli, które szukały jakichś resztek do zjedzenia. 😢
Pewnie żymianin filmował i dlatego uchwycił swoich , Gmina żymian w Krakowie zawsze była bogata więc ją stać na takie zlecenia. Ale i tak piękny dokument.
ZawszeCiezkoPracujacyPolacy♥️🇵🇱♥️🇵🇱♥️🇵🇱♥️🇵🇱♥️🇵🇱
@@aw7178 Dziękuję za komentarz 🙂
miejsca zostały, ludzie zniknęli. znikamy i przestajemy istnieć w świadomości kolejnych pokoleń.
Niestety
Dlatego Miłość jest jedyną drogą. Wprowadzanie pokoju, radość, uśmiech. Dbajmy o Życie Wieczne. Szanujmy Każde Życie... a wszczególności pamiętajmy o Tych maleńkich... jeszcze nienarodzonych. Z Panem Bogiem.
@@Krzysztof_Maksymilian_Majewski bo Miłość jest jedynym ratunkiem
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
Czyli normalność ,są nowi
Kopiec Piłsudskiego - Sowiniec
1934 rok
W Krakowie używamy słowo taczki a nie taczka. 1934 r. Związek Legionistów Polskich wysunął pomysł usypania kopca - pomnika walki narodu o niepodległość. W Warszawie powstał Komitet Budowy Kopca na czele którego stanął płk Walery Sławek. Kopiec rozpoczęto sypać 6 sierpnia 1934 r. w XX rocznicę wymarszu z Krakowa I kompanii kadrowej.
Super filmik. Kraków moje ukochane miasto.❤
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
Kraków to moje ukochane miasto, nigdy nie przestanę go kochać, mieszkam w nim od urodzenia i nigdy mi się nie znudziło ❤️❤️❤️
Moi przodkowie pochodza z Krakowa , yo vivo en Atgentina . Salud , amor y dinero😉
To cud, ze jeszcze nie zabił Ciebie smog i skażone powietrze! Niemniej gratuluję zdolności adaptacyjnych.
@@piotrbartoszewicz5774Smog i skażone powietrze w Krakowie to już przeszłość.
Zawsze można tam odkryć coś nowego jak się chce.
@@piotrbartoszewicz5774idze Idze…
Bardzo dziękuję za tą perełkę, to jakby się wieków dotykało ❤
piękny Kraków :) najlepsze miasto na świecie. Pozdrawiam, Krakus
Dziękuję za komentarz 👍
Ciekawy filmik ! Architektura ta sama ale duch inny! Pozdrawiam
Uwielbiam ogladac te stare filmy 😊❤
Te ujęcia jak wozili taczkami ziemię do budowy kopca mnie całkiem rozwaliły.
Jest tu ktoś, kto miał do czynienia z taką drewnianą taczką z drewnianym kółkiem?
Bo ja miałem taką możliwość.
Myślę, że kto tego nie doświadczył, ten NIGDY nie pojmie co ci ludzie zrobili i... dlaczego?
Wiedziałem, że to była masa roboty, ale teraz dopiero mogę ocenić jak bardzo im zależało i dlaczego aż tak mocno się napracowali.
Kopiec stoi do dnia dzisiejszego, więc wielki szacunek dla jego budowniczych!
Kotlet masz rację bardzo wielki szacunek. Robili to nie tylko myśląc o sobie, ale również o potomnych. Obecnie nie jestem zadowolona, że jest tam flaga Ukrainy.
@@elzbietarakusz2421 Też tego nie rozumiem i nie akceptuję że ta flaga tam wisi!
W Kijowie żadna polska flaga nie wisi na podobnym obiekcie.
A chyba powinna?
Jakoś my nie mamy za bardzo za co Ukraińcom dziękować, a oni chyba mają za co dziękować nam...
@@kotlet4ever Masz rację. Po 2WS zostawiliśmy szeroki pas ziem wschodnich, tak coś ok 200 km. Wilno, Grodno, Lwów i wiele innych. Tam polska kultura, myśl, tradycja została materialna. Tam są prochy naszych przodków tych dużego i małego formatu. I pomyśleć, że żyli tam ludzie różnej narodowości obok siebie i/lub z sobą. Ziemia która spłynęła Krwią Lacka, a teraz gdzieś tam marszczy się bluszcz nad mogielnikiem, czasem zagubionym, zapomnianym. Smutne jak człowiek nie potrafi uszanować drugiego człowieka, patrząc jedynie na tą złudną mamonę, która nie daje zdrowia, zadowolenia tylko w głowach przewraca psyche. Pozdrawiam serdecznie.
@@elzbietarakusz2421 Wiem dokładnie bo moja rodzina stamtąd pochodzi...
Byłem tam kilka razy (jeszcze przed tą aktualną wojną) i widziałem na własne oczy dom w którym mieszkali moi dziadkowie.
I ogólnie to nie miałem wrażenia że pojechałem do jakiejś "zagranicy"..
Czułem się jakbym wracał do domu.
A nigdy tam nie byłem wcześniej...
Mój tata miał 4 lata jak ich stamtąd wygnali.
Też mocno pozdrawiam! ;)
@@kotlet4ever Moi pradziadowie też. Pozostała nawet nazwa wsi od której przyjęli nazwisko Wąwóz. Jestem ostatnia. Przykre, że tak zaniedbano spuściznę którą otrzymali.
Aż się łezka w oku kręci ❤️
Super materiał !... Oprócz Luxtorpedy właściwie wszystko możemy zobaczyć teraz w Krakowie... Rynek, Plac Nowy (żydowski), Kazimierz, Kopiec Piłsudskiego. Nigdy nie widziałem tych zdjęć. Jeśli są takie materiały to koniecznie trzeba publikować. Dzięki i pozdrawiam.
oprócz luxtorpedy z Fabloku z Chrzanowa
luxtorpeda!
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
Nie możemy też Willi Rożnowskich na Wiśle.
@@adammah1908 no tak, ale to, w zasadzie była samowola budowlana. Tyle że zajebista.....
Kraków moje miasto moich przodków a lata 30te moich dziadków. Właśnie w tym czasie wynajmowali mieszkanie przy Placu Nowym (jak to młodzi, babcia nie chciała mieszkać z teściem - kamienica w Podgórzu). Nie ma moich dziadków nie ma już tej kamienicy i nie ma pamiatek z tego okresu - zostały pod gruzami.
Bardzo cenny materiał filmowy, mówię to jako dokumentalista.
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania innych filmów 🙂
Przedwojennego Krakowa nie znalazłam.Ale pamiętam wczesne lata 50 te kiedy tramwajem nr.1 jeździło się spod Barbakanu ul.Floriańską obok Bazyliki, potem Wiślną i dalej na Grzegórzki.Piekne czasy bo to dzieciństwo i młodość . Teraz inaczej ale też pieknie, jak to w Krakowie.
Różnica pomiędzy takimi filmami z przedwojennego Krakowa i Warszawy jest taka, że Kraków prawie nie ucierpiał podczas II WŚ, a Warszawa została zniszczona w ponad 80%, przez co jest teraz zupełnie innym miastem niż była wtedy.
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
Dobrze, że udało ocalić się choć Kraków.
Bo kupię polaczki robiły powstanie.po co i komu.
Jesteśmy tylko przechodniem na tej cudownej planecie. Śmierć jest ostatnią naszą krewną z którą chcielibyśmy się spotkać jak najpóźniej.
Dobrze ujęte.
@@maria9927 Szekspir
Kraków moje rodzinne miasto 😊 dziękuję za udostępnienie materiału, to jak podróż w czasie!! ❤
Oni już wszyscy nie żyją... R.I.P. To byli inni Polacy.Teraz już nie ma ducha w Narodzie !!!
nie wszyscy, skoro byl to 36 rok to pare dzieci z filmu moze jeszcze zyc
Wspaniały materiał. Ludzie powinni docenić na jakim poziomie dziś żyja w Polsce...
Na jakim poziomie??? Co mamy doceniać polityke antypolska, zatrute jedzenie i wodę, leki które nie leczą a powodują inne choroby ??? Ogłupiale spoleczenstwo...
@@mar-mz8kvogłupili Cię, to pracuj nad sobą, zatrute masz jedzenie i wodę, to się udaj w Bieszczady z kozami /żeby nie powiedzieć s...j/, antypolska polityka, bo co? Zawsze możesz wrócić do Trylogii przed snem. Jednym słowem nie bluźnij i ciesz się z życia, póki nie ma wojny i masz zdrowie. Amen. Odpowiedzi i tak nie przeczytam 🤪
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
Powinni docenić. To był świat sprzed ery atomowej, sprzed chemii rolniczej, nawet sobie nie wyobrazimy jak smakowało wtedy jedzenie Jak pachniało powietrze.
@@sndx4537Ale ludzie często umierali na zapalenie płuc i inne choroby zakaźne, bo nie znano wtedy antybiotyków.
Największe wrażenie zrobił na mnie ten torowy pojazd na końcu.
Była to Luxtorpeda z zakładów Fablok w Chrzanowie.
@@maciejszpond8192 Wspaniała i jaki dumny maszynista. Też bym była taka dumna jakbym prowadziła taki pojazd ☺
Na mnie wrażenie zrobiła dziewczyna, przedstawiona na pierwszym planie (5min.17sec.)
To tzw Luxtorpeda , takie dzisiejsze "Pendolino " :)
@@maciejszpond8192 Na licencji Austro-Daimler-Puch
Willa Rożnowskich na filmie :) 😍 aż by się prosiły o dodanie podpisów dla mnie obeznanych.
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
Piękny film, dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Od lat niestety nie mieszkam już w moim rodzinnym, magicznym Krakowie,ale zawsze do niego wracam z wielką miłością i uwielbieniem jak przystało na lokalnego patriotę !
Zapraszamy ponownie! :D
Tak to jest życie ucieka i to jak ucieka ucieka a my co nic tylko się starzejemy i biedniejemy w naszej urodzie bo jak tu być takim jak przed trzydziestu Laty tego nie kupisz choć byś nie wiem jak i co to nie do pomoże nawet wzorze o Boże
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
Moje ukochane miasto Kraków. I moich dziadków i pradziadków. I tak sobie myślę że być może ja i inni oglądający może nawet widzieli swoich przodków i nawet człowiek nie będzie wiedział o tym że kogoś bliskiego zobaczył. Aż mi się łezka w oku zakręciła...Tak przykro obcą flagę widzieć na Kopcu który powstał z trudu tylu Polaków i w naszym Polskim Mieście. Tam powinna wisieć jedna jedynie słuszna i bliska naszym sercom 🇵🇱 Dziękuję za ten materiał 🤍❤️
.9
Na kopcu Piłsudskiego nie wisi flaga innego kraju. Wisi ona na kopcu Kościuszki - jako znak solidarności z krajem naszych sąsiadów, którzy zostali zaatakowani przez Rosjan. Jestem dumny, że umiemy się wnieść ponad durne podziały, ponad prymitywną ksenofobię. :)
Ale tu nie jest napisane że wisi na Kopcu .... Piłsudzkiego ... przeczytaj dokładnie. Pisze że ..." Tak przykro obcą flagę widzieć na Kopcu który powstał z trudu tylu Polaków i w naszym Polskim Mieście".
@@jankratka9746 Ale komentarz odnosi się do filmu, a w filmie pokazana jest budowa kopca Piłsudskiego, na którym nie wisi flaga Ukrainy.
Jak pieknie sobie żyli, chodzili szykownie ubrani, z klasą..piekny świat...:) i sanepid sie nie czepiał...i wszystko było najlepsze eco :)) Zawsze mnie zastanawia jakby to bylo rozpoznac kogoś ze swoich bliskich na takim przypadkowym filmie..;)
Tego typu filmy powinny być pokazywane młodzieży. Mogliby się zorientować jak wyglądało życie w dawnych latach. Ja pamiętam cięższe czasy ponieważ Urodziłam się 10 lat po wojnie. Życie było ciężkie o wiele ciekawsze niż dzisiaj. Nie było takiego zakłamania i oszust jak dzisiaj w naszym kraju! Każdy się orientował na czym stoi i ludzie byli uczciwi i prawdomówny!
Za komuny 😂
10sekunda, takiego obrazu już w Krakowie nieuwidzimy.
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
Kocham Kraków, jednak ten przedwojenny wydaje mi się ładniejszy, więcej zieleni, ludzie na twarzy życzliwości, serdeczniejsi wszytko było inne i byli to patrioci... Nie to co dzisiaj obawiam się że jakby wojna przyszła to Polak Polaka by zakablowal by tylko mieć wszytko dla siebie i polske by sprzedali dzisiejszy Polak....kocham Kraków
Dziękuję za komentarz 🙂
Był bardziej brudny, zapuszczony, Kazimierz ubogi. Ja widzę więcej uśmiechniętych ludzi obecnie w Krakowie niż na tym filmiku. A co do kablowania - Polacy całkiem chętnie kablowali na Polaków w czasie wojny.
w porównaniu raczej lepiej, wysoki poziom życia, elegancja i aktywny ruch, i to nie turystów. Z ciekawostek tramwaj podjeżdża pod bazylikę Mariacką na rynku, Luxtorpeda na koniec do Zakopanego i taka jeździła z Gdyni do kurortu polskiego Zaleszczyk nad Dniestrem. Przez dziesiątki lat rekord prędkości. Dużo ciekawych elementów i nowocześnie. Bez problemu.
A juz za pare lat koszmar wojny... Ale dobrze,ze sa takie filmy, dziękuję za zamieszczenie. Po raz pierwszy na nagraniu (a nie przedwojennym zdjeciu)widze stary cmentarz żydowski na ul.Szerokiej i podwórko, znane pozniej z Listy Schindlera.
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
Luxtorpeda na deser.
Ciekawe ujęcia jak budowano kopiec.
Śliczny , pełen nostalgii film
Kocham Krakow ❤
Dziękuję za komentarz 👍
Kopiec Piłsudskiego... w pierwszych kadrach, na których się pojawia, po prawej stronie widać nieistniejący budynek poczty.
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
Jak dobrze ,że komuś chciało się to zrobić. Uchwycić w ruchu tętniące życiem miasto, które możemy podziwiać z perspektywy prawie 100 lat. A z Kopcem Kościuszki mam wspomnienie mojej prababci, która opowiadała, jak szła na kopiec z ziemią niosąc ją w zapasce.
Chodziło o Kopiec Piłsudskiego 🙃
Zupelnie inny swiat, inni ludzie . Takiego zycia powojenne pokolenia nie znają. Z ciekawością patrzymy na tamte pokolenia.
Rewelacja.
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
Dziwne uczucie oglądac film jakby z innej epoki i wiedzieć że któraś z młodych dziewczyn w tle to może być moja babcia którą pamiętam jakby wczoraj jeszcze lepiła pierogi w kuchni. I że ja 80 lat później, w tych samych miejscach gdzie ona wystrojona szła na zakupy (bo przecież do miasta), mogłem późną nocą żreć ostrego kebaba którego na drugi dzień pożałowałem.
Mój ukochany Kraków.
Ginąć za Ojczyznę unikajmy tego!
Dla Ojczyzny trzeba żyć i pracować dla niej!
Piekne budynki Niemcy pozostawiali ale duzo lat po wojnie polaczki nawet nie odrestaurowali !
@@AnguriaGurka-sm4do Dziękuję za komentarz
Doskonałe
7:55 Św. Maksymilian Maria Kolbe na żywo?
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
@@staredzieje5857 Piekne dzieła miło się ogląda, ale co z odpowiedzią na moje pytanie? Gdyby okazało się, że to rzeczywiście sam św. Maksymilian, uchwycony kamerą na peronie, byłoby to coś niesamowitego, gdyż nie tak znowu wiele pozostało materiałów filmowych pokazujących tego świętego na żywo.
katolicki oszołom
W tamtych czasach w Polsce była bida jak chuj 😂.
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
Za to było Wielkie Bogactwo Ducha Narodowego, czego dziś już nie ma... Przykład chociażby z tym co się dzieje na granicy jak opluwani są obrońcy Ojczyzny pozostał wspólny język za mało by mówić o przynależności do Narodu
Była straszna bieda w Polsce międzywojennej. Widać jakie rozwarstwienie jest między filmami z Marszałkowskiej w Warszawie a Krakowem, chociaż nie ma filmów ze slumsami Warszawy. Moja rodzina jest z ziemi Golubsko-Dobrzyńskiej. Dziadkowie moi mówili często, jak biednie się żyło. Nie byli komunistami, ale zawsze mówili, że nie dziwili sie, że Polacy wybrali taki ustrój po wojnie. Mój dziadek przed wojną zauczał się na ogrodnika u magnatów. Opowiadał jak mu zapadło w pamięci, kiedy „hrabinia” szczuła psami głodne dzieci na polach po zbiorze kartofli, które szukały jakichś resztek do zjedzenia. 😢
Piękny Kraków nie co to teraz
te autobusy byly imponujace juz takich nie produkuje sie
Ciekawe czy musieli mieć zarejestrowany swój biznes , i płacić characz jak teraz my to robimy
Dziękuję za komentarz
Już nie ma nikogo 😢
Pozostały jeszcze kamienice , w których mieszkali nasi bliscy , rodzina . Pozdrawiam .
99% z tych ludzi już nie żyje.
Śląsk to elita Kraków ta jakiś ziff
Dziś Kraków pogardza Ślązakami a my nie chcemy mieć z nimi nic wspólnego!!!!!
Nie zmyślaj. Nic takiego nie ma miejsca. Tylko ten wasz język jest denerwujący.
Co za nora ten Krakow jedyna radosc w tym, ze wszyscy umrzemy
A teraz na tym kopcu powiewa flaga banderowskiego kraiku.
To nie jest kraj banderowski, ale zaatakowany i niszczony przez kraj putinowski.
Na pohybel putlerowi
Moje Kochane Miasto Rodzinne i moj fom widac w centrom rynku Dziekuje za film z calego serca🤗💖💖💖💖
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
dzieki Bogu na Kazku zupelnie inny klimat,mniej parchow i pluskiew.
Dziekuje za komentarz :)
Ale Polacy modlą się do parchów w kościołach przecież!
Oj filozofy sa miedzy nami🤪🤪🤪🤪
Czy Majchrowski już był wtedy prezydentem, czy dopiero startował ?
😂😂
Żydzi z filmu nie przypuszczali że za kilka lat znajdą się obozach koncentracyjnych zorganizowanych Adolfa Hitlera
Polacy też nie przypuszczali, że będą rozwałki, obozy i później komuna ze swoim porządkiem i UB.
Hans Frank dał łapkę w górę.
@@mr.fantomas7726 Żydowskie UB. Brystygierowa, wolińska, światło, bauman, różański, berman, fejgin, romkowski, mietkowski, hummer i setki innych.
@@piecka2308 znana też Wanda Wasilewska.
Dziękuję za komentarz i zapraszam do oglądania moich innych filmów 🙂
Z którego roku jest ten film?
Czosnkowo brodaci to jednak flejtuchy
Shalom gnoju
Żymianie... okradli moją rodzinę, ale w 39tym nasz Bóg im zadośćuczynił
A to nie Zym, bo pelno Zymian!?
Dziekuje za komentarz :)
Pewnie żymianin filmował i dlatego uchwycił swoich , Gmina żymian w Krakowie zawsze była bogata więc ją stać na takie zlecenia. Ale i tak piękny dokument.