Miedziana Mistyfikacja: Czy Twoje Miedziane Garnki Są Tym, za Co Się Podają?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 сен 2024

Комментарии • 33

  • @wolf9073
    @wolf9073 4 года назад +8

    Fajny materiał, jak zwykle zresztą. A może coś o zupełnie chyba już zapomnianych garnkach emaliowanych, których mało już ktoś dziś używa?

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  4 года назад +2

      Dziękuję za miłe słowa. Jakbyśmy się tak za emalię krytycznie zabrali, to pewnie byśmy się spod góry hejtu nie wygrzebali, bo ludzie nadal takie wynalazki z upodobaniem stosują sobie w kuchni. Ale, czemu nie. Uzbroję się w ochroniarzy i do dzieła. :) pozdrawiam, Krystian

  • @user-qq7zv5qc7d
    @user-qq7zv5qc7d Месяц назад

    wow super materiał

  • @gajawolf8240
    @gajawolf8240 4 года назад +3

    dziekuję:)

  • @krzysztofbozyk7788
    @krzysztofbozyk7788 3 года назад +3

    Cała prawda polecam ;-)

  • @marta.m824
    @marta.m824 3 года назад +4

    Ale się cieszę, że trafiłam tu na kogoś kto ma pojęcie! Czy mógłby mi Pan wytłumaczyć dlaczego w środku nie są miedziane?🙈 Czytałam, że miedź bardzo dobrze wpływa na jakość wody czy potraw, a jeśli jej nie ma wewnątrz, tylko jest na zewnątrz, to jakby traci na wartości, czy się mylę?😅

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  3 года назад +4

      Witam, od wielu już lat jedynymi naczyniami, które mogą mieć miedź w środku są specjalne misy (lub garnki) do konfitur, dżemów i słodkich przetworów. Miedź powoduje, że duszone owoce, które redukuje się czasem dość długo nie tracą koloru, aromatu i witamin.
      Wszystkie inne naczynia - rondle, patelnie, garnki brytfanny i woki muszą mieć w środku stal, by gotujący w nich nie zatruli się miedzią, by nadmiar mikroelementów miedzi wchodzącej w reakcje z, np. mięsem, rybami, czy warzywami - nie odkładał się w lidzkim organizmie. Wszystkie normy dotyczące tworzenia miedzianych naczyń mocno to regulują.
      Co do miedzianych butelek na wodę - są różne opinie i wrażenia. Próbowałem, ale w moim przypadku woda nie smakowała mi wcale. Z takimi miedzianymi butlami na wodę bym uważał, nigdy nie wiadomo, czy w czyimś konkretnym przypadku nie dojdzie do jakiejś reakcji alergicznej.
      Przy okazji - jak pokazuje praktyka - miedziane butle na wodę kosztujące niewiele to - często - wyrzucone w błoto pieniądze. Słyszałem od kilku osób, że po wlaniu wody do takiej butelki, czasem w środku powstawała niemal czarna warstwa jakiegoś osadu.
      Intryguje mnie jedno - skoro najsłynniejsi producenci miedzianych naczyń za butelki miedziane na wodę się dotąd nie zabrali - jakie doświadczenie w ich tworzeniu mają ci, którzy robią to od niedawna, bo to modne.
      pozdrawiam Krystian

    • @marta.m824
      @marta.m824 3 года назад

      @@GrupaNasTroje bardzo dziękuję za odpowiedź. W takim razie garnki miedziane to jedynie aspekt estetyczny, czy też dłużej utrzymują ciepło? (W razie gdyby mnie chłopak zapytał na jaką cholerę wydałam 350 Euro na garnek😅)

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  3 года назад

      @@marta.m824 Witam, nie - garnki miedziane to nie tylko estetyka :) Może w punktach:
      1) ma Pani najszybciej (poza srebrem) nagrzewający się materiał. Przekłada się to na ekstremalnie szybkie nagrzewanie i na ekstremalne oszczędzanie energii. W ciągu wielu lat używania naczyń miedzianych oszczędność na energii potrzebnej do gotowania, duszenia, czy smażenia liczona jest w tysiącach złotych, a tego inne naczynia nie potrafią
      2) miedziane naczynia to inwestycja - kupuje się je raz na całe życie; dobrze traktowane wytrwają nawet 110-120 lat - więc zarówno Pani dzieci, jaki i ich dzieciaki mają szansę gotować w takich cudeńkach :) - znowu ta sama kwestia - niemal żadne inne garnki, czy patelnie nie wytrwają tak długo; kupuje się takie naczynia i zapomina o kwestii wymieniania naczyń :)
      3) miedziane garnki potrafią przyspieszyć gotowanie nawet o 60% w stosunku do innych technologii - stąd nie tylko oszczędzamy czas, ale i energię (patrz pkt. 1)
      4) smaki z naczyń miedzianych nie mają sobie równych - bogactwo aromatów, wielopoziomowość smaków - to zalety miedzi, jako szkieletu naczyń - w najlepszych restauracjach świata szefowie kuchni gotują właśnie w miedziano-stalowych naczyniach - nie robią tego dla "szpanu", a dla cech miedzi i jej talentów
      5) prestiż gotującego, czy kuchni - tu niczego nie trzeba wyjaśniać - miedziane naczynia są jednymi z najbardziej kultowych naczyń dla smakoszy, świadczą o zamożności i świadomości gotującego (w świecie kulinariów gotowanie w miedzi to tak, jakby jeździć Bentleyem, czy nosić ekstremalnie drogie ciuchy najsłynniejszych projektantów mody).
      powodów pewnie można byłoby mnożyć :), pozdrawiam Krystian

    • @gosiapal540
      @gosiapal540 3 года назад

      To samo pytanie zadałam sobie, gdyż ta MIEDŹ powinna być we wnętrzu garnka a nie na zewnątrz a więc zadaję pytanie - z jakiego materiału są owe garnki. Wygląda na to że jest pomalowany miedzianym kolorem. Wygląda mi to na oszustwo!!!!

  • @zbigniewczajkowski1211
    @zbigniewczajkowski1211 5 месяцев назад

    Witam, jeśli stal szlachetna w środku? to w jaki sposób rozwiązano nieprzywieranie?

  • @martiszja1
    @martiszja1 2 года назад +1

    witam, mieszkam na stale w Belgi. Mozna tutaj dostac "miedziane antyki" firmy Mécap. Czy zna Pan moze ta marke? pozdrawiam:)

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  2 года назад

      Witam, niestety nie miałem nigdy styczności ze starymi miedzianymi naczyniami / akcesoriami do domu również wspomnianej marki - zajmuję się wyłącznie nowym sprzętem. W Belgii ręcznie produkowane miedziane naczynia można zobaczyć i kupić w firmie Falk. Pozdrawiam Krystian

  • @kamalumamachacha
    @kamalumamachacha Год назад

    Mam pytanie, co Pan myśli o garnkach "miedzianych" Finmat z Ikea? Na pewno są "pomiedziowane", ale czy pomijając ładny wygląd będą bezpieczne? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  Год назад +1

      Witam, ładne naczynia w miedzianym kolorze. Mam wrażenie, że bardziej stalowe, bo miedź to tylko chyba dla pozoru. Ale mogę się oczywiście mylić (oby).
      Ile jest tej miedzi, producent nie powiedział. Czy to blacha miedziana, czy polakierowana stal trudno powiedzieć.
      W ogóle nic o nich nie wiadomo, poza designerem.
      Jeśli ktoś lubi ładne formy, pewnie sobie coś takiego sprawi, ale raczej trudno się przekonać do większej wartości użytkowej takiego rozwiązania. Chyba, że gotujemy raz w tygodniu, wtedy takie naczynia w okresie gwarancji powinny podziałać około 100 razy. Co później, jedna Ikea wie.
      Kłopot polega na tym, że to eksperyment marketów - zamawiający gdzieś taką partię sprawdza, czy klienci będą kupować sprzęt. Wtedy określi, czy warto było, czy sprzedaż wygenerowała zysk. W sumie takie rozwiązanie zawsze ma na celu pokaźny zysk, niż dbanie, by Klient miał z tego korzyść.
      Ile gwarancji daje producent na takie naczynia i, czy realizuje reklamacje?
      Może warto poszukać opinii w sieci, pozbierać komentarze użytkowników.
      Pozdrawiam Krystian

    • @kamalumamachacha
      @kamalumamachacha Год назад

      Bardzo dziękuję za odpowiedź i życzę wszystkiego najlepszego w nadchodzącym Nowym Roku!

  • @gosiapal540
    @gosiapal540 3 года назад +2

    Aby osiągnąć walory smakowe to naczynie musi być wewnątrz miedziane a nie na zewnątrz, to jest bez sensu.

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  3 года назад

      Witam, o gotowaniu i walorach smakowych ma Pani pewnie swoje zdanie - trudno zaprzeczyć, że każdy je może mieć. Ale - niestety w realu wygląd to inaczej. Gdyby naczynia miedziane nie dawały takich efektów, o jakich mówiłem - zawodowi kucharze nie gotowaliby w nich. Niech Pani spojrzy na kuchnie profesjonalistów - tam gotuje się, m.in. właśnie w takich naczyniach.
      Odpowiednie przepisy i normy od wielu lat nakazują, by w miedzianych naczyniach tworzonych w Europie (marek, np. De Buyer, Falk, czy Muviel) nie było w środku miedzi.
      Musi tam być stal szlachetna, a wtedy miedziane garnki, czy patelnie nikogo nie zatrują metalami ciężkimi, jak to miały w zwyczaju klasyczne miedziane garnki (ale to było w XIX wieku i na początku XX). Teraz miedziane naczynia muszą być tak skonstruowane i koniec. Jeśli chce Pani mieć miedziane naczynia również w środku - pozostaje zakup naczyń z Chin, czy Pakistanu.
      Jedynym odstępstwem od tej reguły są naczynia do konfitur, kremów, czy mas do ciast i tortów. Wszystkie inne mają stal w środku, co nie zmienia ich genialnych właściwości podbijania smaków. O przyspieszaniu gotowania już nie wspomnę.
      pozdrawiam Krystian

  • @-Wisnia-
    @-Wisnia- 2 года назад +1

    Dlaczego na tych produktach jest warstwa nierdzewki? Dlaczego nie ma miedzi w całości?
    Jakoś kubki/butelki na wodę mogą być w całości z miedzi.
    Natomiast jeśli chodzi o teoretyczną szkodliwość innych metali znajdujących się w miedzi dlaczego stosuję się miedziane alembiki tylko z tego metalu bez wypełnienia?

    • @Sevard85
      @Sevard85 2 года назад +1

      Wiem, że ze sporym opóźnieniem, ale cóż.
      Miedź jest ważnym dla zdrowia mikroelementem, ale potrzeba jej naprawdę niewiele. W większej ilości jest toksyczna. Gdy gotujesz składniki potraw mogą wchodzić w reakcje z miedzią i miedź z garnków przenosi się do jedzenia. Potem jest wchłaniana przez organizm, gdzie się akumuluje w wątrobie, mózgu oraz rogówce oka i może prowadzić do uszkodzeń tych narządów. Wszystko oczywiście zależy od tego co gotujesz i jak często korzystasz z takich naczyń, ale raczej należy unikać naczyń z czystej miedzi.
      Jeśli chodzi o kubki i butelki, to one są bezpieczne i co więcej miedź ma działanie antybakteryjne, ale z pewnym ale. Nie należy pić z nich wody bardzo miękkiej lub wody o odczynie kwasowym. W obydwóch tych przypadkach do wody może przedostać się sporo miedzi, która następnie może trafić do organizmu. Tak samo z takich naczyń nie należy pić kwaśnych napojów. Na szczęście w wielu przypadkach to nie jest problem, bo spora część miedzianych kubków oraz butelek z miedzią ma niewiele wspólnego. Na nieszczęście to, co jest tam zamiast miedzi może być jeszcze gorsze.
      Podobną przypadłość ma aluminium i dlatego właśnie wszelkie garnki wykonane z miedzi lub aluminium powinny mieć dodatkową warstwę, która sprawi, że te pierwiastki nie dostaną się do pokarmu.

    • @-Wisnia-
      @-Wisnia- 2 года назад

      @@Sevard85 dzięki za odpowiedź
      A co z alembikami? Tam przecież poddaje się zacier/destylat obróbce cieplnej

    • @Sevard85
      @Sevard85 2 года назад

      @@-Wisnia- tu nie mam wiedzy, więc nie pomogę. Nie chodzi tylko o samą temperaturę, ale również o to czy, w jakim stopniu i w jakich warunkach coś wchodzi w reakcję z miedzią. W przypadku części substancji to nie będzie pewnie problem, ale w przypadku innych może być różnie. Tu byś musiał jakiegoś chemika dorwać.

  • @danuta123dbso2
    @danuta123dbso2 2 года назад

    Dzień dobry,a jak jest z naczyniami że rdzeniem miedzianym niemieckiej schulte ufer?mam jedną i jestem zadowolona ale troszkę mała i zamierzam kupić też większą patelnię.Co pan sądzi jako fachowiec,warto??? bardzo proszę o odpowiedź.

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  2 года назад

      Witam, naczynia o których Pani pisze z prawdziwymi, miedzianymi garnkami nie mają, niestety, wiele wspólnego. Szkielet stanowi aluminiowy stop, na który na zewnątrz mocowana jest miedziana blacha. To naczynia trójwarstwowe. Żeby mówić o miedzianych garnkach, te muszą mieć rdzeń z czystej miedzi. A stal tylko w środku.
      Co nie zmienia faktu, że pewnie sprawdzają się w wielu kuchniach.
      Pozdrawiam Krystian

    • @danuta123dbso2
      @danuta123dbso2 2 года назад

      @@GrupaNasTroje dziękuję za za odpowiedź, moja patelnia 24cm schulte ufer Rio jak na razie dobrze się sprawdza, widać między wewnętrzną i zewnętrzną stroną w dnie miedziany wkład,acha i jeszcze jest wewnątrz powłoka xxstrong ,mam ją dopiero około miesiąca więc jak na razie jest ok,w opisie pisze że bez aluminium tylko -stal-miedż-stal.Być może nie kompletnie zadałam pytanie albo jest to taka "trochę podróbka"ta moja patelnia.A tak w ogóle to cieszę się że trafiłam na wasz kanał,super pan przedstawia produkty i można się wiele dowiedzieć zwłaszcza jak postępować przed pierwszym użyciem naczyń, pozdrawiam serdecznie.

  • @wiolettadanek263
    @wiolettadanek263 3 года назад

    Mowi pan o jednej firmie ktora sprzedaje na naszym rynku naczynia miedziane a czy np firma Bangalore ktora zamuje sie sprzedarza na naszym rynku naczyn miedzianych jest autentyczna?

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  3 года назад

      Witam, mówię o marce DeBuyer jako jednej z najbardziej znanych i prestiżowych europejskich marek zajmujących się produkcją miedzianych naczyń. Firmy Bangalore ani jej produktów nie znam, stąd nie mogę się wypowiadać. Pozdrawiam Krystian

  • @gin.z.tonikiem
    @gin.z.tonikiem 3 года назад +2

    Mam parę takich miedzianych garnków po dziadkach z tysiąc osiemset któregoś Tyle że one w środku pokryte są cyna I strach ich używać Pozatym niektóre naczynia miedziane francuskiej marki mają stalowy spod a po środku koleczko mały miedziany placek A w sklepie jak dzwoniłem to panienka nie miała o niczym zielonego pojęcia

    • @1980Goldzik
      @1980Goldzik 9 месяцев назад

      Miedź prowadzi do chorób genetycznych . Nie jest zdrowa

  • @gosiapal540
    @gosiapal540 3 года назад +1

    Te garnki nie wyglądają na miedziane a raczej na pomalowane na zewnątrz, ciekawa jestem z jakiego metalu są zrobione wewnątrz,? ja potrzebuje prawdziwych miedzianych garnków a to nie wygląda na miedż. 👎☝️

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  3 года назад

      Witam, De Buyer robi naczynia z PRAWDZIWEJ MIEDZI, a w środku jest stal - 90% czystej miedzi i 10% stali i tyle - tak produkują naczynia miedziane już od dekad. Zaczęli w 1830 roku - stąd wiedzą, co robią.
      Skoro jednak Pani uważa inaczej - trudno. Szkoda tylko, że pewnie nie miała Pani prawdziwego miedzianego naczynia w rękach. Proponuje dotknąć, potrzymać, pooglądać takie garnki - pewnie zdziwi się Pani, jak to w realu wygląda.
      pozdrawiam Krystian

  • @iwonaskaka5315
    @iwonaskaka5315 10 месяцев назад

    A dlaczego ten garnek niby miedziany w środku jest srebrny? To nie jest miedziany kor

    • @GrupaNasTroje
      @GrupaNasTroje  10 месяцев назад

      Witam to miedziany garnek, ale już od wielu dekad wszystkie miedziane naczynia produkowane w Europie, czy Stanach muszą mieć stal szlachetną w środku. Co nie zmienia faktu, że markowe miedziane patelnie i garnki mają ścianki o grubość minimum 2.2 mam czystej miedzi