Organska proizvodnja - Uzgoj KUPUSA

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 ноя 2024
  • Danas ćemo govoriti o Organkoj proizvodnji - uzgoj kupusa
    U organskoj proizvodnji kupus se gaji na način koji uključuje korišćenje prirodnih metoda i resursa, bez upotrebe sintetičkih hemikalija kao što su pesticidi i fungicidi. Ovde su neki od koraka koji se mogu primeniti u organskom gajenju kupusa:
    Priprema zemljišta: Kupus zahteva plodno zemljište sa dobrom drenažom. Zemljište treba da bude dobro izmešano sa organskom materijom kao što je kompost.
    Izbor sorte: Izbor prave sorte kupusa je važan u organskom gajenju. Izaberite sortu koja je otporna na štetnike i bolesti. Na našim prostorima najbolje su se pokazale futoški kupus i srpski melez.
    Sadnja: Sadnja kupusa treba da bude u pravilnim redovima da bi se omogućilo lakše branje i održavanje.Kupus je biljka koja može da podnese različite temperature tokom svog razvoja. Za uspešno sadnju kupusa, najbolje je da zemljište bude toplo, ali ne previše. Optimalna temperatura zemljišta za sadnju kupusa je između 15 i 25 stepeni Celzijusa. Ako je zemljište previše toplo, to može dovesti do sporog rasta semena, a ako je premrzlo može dovesti do oštećenja sadnica.
    Kupus se najčešće sadi u proleće kada se zemljište počne zagrevati. optimalni period za sadnju kupusa je od kraja marta, zatim april i maj mesec, dok se neke sorte poput srpskog meleza mogu saditi i u junu.
    Zalivanje: Kupus zahteva redovno i umereno zalivanje. Ubrzo posle sadnje, potrebno je dobro zaliti kupus i nastaviti sa zalivanjem na svakih 5-7 dana.
    Ubiranje i održavanje: Ubiranje kupusa treba vršiti kada dostigne željeni veličinu. Uklonite bolestima i štetnicima pogođene delove biljke. Održavajte zemljište čistim od korova.
    Korišćenje prirodnih zaštitnih sredstava: U organskom gajenju kupusa, koriste se prirodna sredstva za zaštitu od štetnika i bolesti kao što su esencijalna ulja, biološki preparati i sl.
    U borbi protiv kupusara u organskoj poljoprivredi koriste se:
    1.Borač , Dragoljub, Mirođija (kopar),Majkina dušica, Menta (nana), Muškatla i Neven. Od pomenutih biljaka formira, na mestu gde se gaji kupus formira se zaštitini pojas i biljke svojim mirisom odbijaju leptira.
    2.Uvarak (čorba) od paradajza - 4 kg svežih, zdravih nedzemnih delova biljke i korena prelije se sa 10 l vode i kuva na umerenoj toploti 0 minut, ohladi se i procedi. Pre prskanja se razredi dvostrukom količinom vode i doda sapun (40 g na 10 l uvarka)
    3.Mocerat od belog luka - 30 - 40 g belog luka samelje se i potopi u 10 l vode, dobro promeša i ostavi da stoji 24 časa, zatim se procedi. Ovim rastvorom biljke prskati svakih šest dana.
    kupus u plodoredu dolazi na prvo mesto, dobri predusevi su višegodišnje trave i leguminoze, zadovoljavajući predusevi su paradajz i paprika dok su loši predusevi krastavac, tikve i kupusnjače.
    Najbolje uspeva ukoliko se gaji pored sledećih biljaka koje predstavljaju dobre susede: paradajz, celer, grašak, pasulj, jagoda, salata, spanać. Treba izbegavati gajenje pored loših suseda a to su: crni luk, beli luk i krompir.
    Rotacija useva: Dobra praksa je da se godišnje menjaju kulture na istom polju.
    Ovaj korak pomaže u održavanju zdravlja zemljišta i smanjuje rizik od bolesti i štetnika koji mogu da upadnu u zemljište i ostanu tamo godinama.
    Organsko jedinjenje: U organskoj proizvodnji kupusa, koriste se samo prirodni izvori jedinjenja kao što su azot, fosfor i kalijum. Ova jedinjenja se mogu dobiti kroz kompostiranje ili kroz korišćenje organskog stajnjaka ili prirodnog humusa, kao i kroz zelenišna đubriva i razne druge preparate koji su dostupni na tržištu a koriste se u organskoj proizvodnji.
    U hladnim klimama, kupus može biti osetljiv na niske temperature. Možete koristiti pokrivač, odnosno malč od biološkog materijala kao što je slama ili druge biljne primese u zimskim mesecima.
    Uz ove korake, važno je takođe imati dobru organizaciju i planiranje u organskom gajenju kupusa. Organski gajen kupus može biti zdraviji i kvalitetniji od onaj koji se gaji u komercijalnoj proizvodnji, a istovremeno pomaže u zaštiti životne sredine i održavanju organskog bogatstva zemljišta.
    Hvala na pažnji.

Комментарии • 14

  • @gorancicovacki23
    @gorancicovacki23  Год назад

    Pozdrav, izašao je novi video o Organskoj proizvodnji paprike. Ukoliko Vas zanima kliknite na link ispod.
    ruclips.net/video/B9okKX2st-Y/видео.html

    • @ljiljanabudisa1797
      @ljiljanabudisa1797 Год назад

      Hvala Vam.Bitno mi je da smem "oprati kupus".Naravno, navece oko 21h.još se vidi.Ujutru sunce izlazi vrelo.Tako da , kupus veceras ima kupanje.Želim Vam svako dobro!

    • @gorancicovacki23
      @gorancicovacki23  Год назад +1

      @@ljiljanabudisa1797 naravno da smete, samo da gledate da ne bude previše toplo, i ako je moguće koristiti ustajalu vodu, ili kišnicu....

  • @miljaradosevic8654
    @miljaradosevic8654 Год назад +1

    HVALA NA SAVETU.

  • @dankadj978
    @dankadj978 Год назад +1

    Saveti su mi bas dobro dosli,hvala.

    • @gorancicovacki23
      @gorancicovacki23  Год назад +2

      Drago mi je što su Vam saveti pomogli, sledi još mnogo korisnih saveta oko organske proizvodnje.

  • @ljiljanabudisa1797
    @ljiljanabudisa1797 Год назад

    PoštovanjeVama.Pogledala sam video , koristan mi je.Imam pitanje za Vas...U glavicama kupusa koji se polako savija primetila sam zelena jaja crva kupusara.Jedini nacin da ih se rijesim jeste cista voda i lagani mlaz iz crijeva da to sapere iz glavice.Da li smem to da uradim u kasnim večernjim satima?.Odgovor mi je baš brrŕzo potreban.Hvala na strpljenju i odgovoru.

    • @gorancicovacki23
      @gorancicovacki23  Год назад

      Poštovani, ukoliko radite bilo kakav tretman po ovim temperaturnim uslovima, to morate činiti u kasnim večernjim ili ranim jutarnjim časovima. Preporučujem da tretman obavite u kasnim večernjim satima, i u narednim danima da preventivno izvršite tretman maceratom od koprive. Nadam se da Vam je savet bio od koristi.

  • @MaricaDimić-p1u
    @MaricaDimić-p1u Год назад

    Molim vas sta se desava sadnice kupusa rastu u visinu a nikako da počne sa formiranjem glavice

    • @gorancicovacki23
      @gorancicovacki23  Год назад

      Mogući uzrok za to je to da je zemljište bogato azotom, odnosno azotnim đubrivom, a da nema dovoljno lako dostupnog kalijuma i fosfora, koji je potreban u fazi formiranja glavica. Pozdrav

  • @SHumadinacX
    @SHumadinacX Год назад

    Recep za rastvor kojim se prska kupus veštačka inteligencija je nerazumno izgovorila pa nisam razumio koja količina je potrebna ? 🤷🏼‍♂️😫

    • @gorancicovacki23
      @gorancicovacki23  Год назад

      Imaš sve u opisu videa, i količine biljne mase i vode. Pozdrav

  • @maricavrhovac5543
    @maricavrhovac5543 Год назад +1

    Pravi savjeti

  • @maricavrhovac5543
    @maricavrhovac5543 Год назад

    9