Beż żadnych formalności, dobre:)1. W gminie muszę uzyskać warunki zabudowy, mając działkę rolna VI klasa muszę złożyć wniosek o odrolnienie gruntów, następnie po dostarczeniu odpowiednich dokumentów mogę zgłosić budowę, nie rozumiem tylko dlaczego mam podawać dokładną datę? Czekam na podłączenie prądu które nie wiadomo kiedy nastąpi i budowę chciałbym rozpocząć z chwilą kiedy będę już w sieci. Niestety Polska to kraj absurdów, mając już za sobą zgłoszenie mógłbym do czasu podłączenia prądu gromadzić materiały gdzieś okazyjnie i tanio nabyte, jakieś końcówki ale niestety biurokracja
Tak sobie mysle. Problem z mieszkaniami mozna by rozwiazac bardzo szybko. Domy parterowe do 70mkw na dzialce nie mniejszej niz 400mkw na zgloszenie. Do tego ulatwienie na przeksztalcaniu grunow pod zabudowe na terenach poza scisla zabudowa, z zastrzezeniem ze jeden obywatel nie moze kupci w promocyjnej cenie wiecej niz jednej dzialki. Nagle by sobie wszyscy przypomnieli ze przeciez ich rodzice wlasnymi rekami dom postawili.
To było by dobre rozwiązanie. Coraz częściej ( z naszych obserwacji) wynika że młodzi ludzie decydują się na mały domek z działką po za miastem niż mieszkanie w bloku w mieście za ogrom pieniędzy.
@@MsBrumak Ja też buduję, szkieletowy, dosłownie sam, nawet bez pomocnika, tylko na położenie blachy wziąłem kolegę. Wszyscy mówili, że nie da się samemu, a jednak dałem radę. Formalności nie miałem więcej niż autor podaje.
A co z działkami rolnymi? Czy na działce rolnej też można postawić wolnostojący parterowy budynek rekreacji indywidualnej do 35m2, czy tylko wolnostojący parterowy budynek gospodarczy do 35m2 ???
Oba typy budynków mogą być dopuszczone do budowy. Dla działki rolnej najpewniej stsrotstwo poprosi o warunki zabudowy z gminy (chyba że jest plan miejscowy)
To się nie uda. Letniskowy - działka rekreacyjna. Dziłka budowalan - zgłoszenie bydynku gospodarczego lub mieszklanego do 70m2 na własne potrzeby mieszkaniowe.
Nie wszystkie domy na zgłoszenie to budynki rekreacyjne. Można zgłosić budynek gospodarczy, a następnie przekształcić. Jeśli działka jest rekreacyjna i wybudowano 35m2 na zoszenie to faktycznie będzie problem ze zmianą sposobu użytkowania
Jeśli chcesz zmienić na dom jednorodzinny to przede wszystkim działka musi być budowlana, a nie rekreacyjna. Lub rolno budowlana na terenie budowlanym. Ale to pewnie nie jedyne ALE
Do tego musisz postawić ściany nośne 25 cm nie na przykład 18 cm, musisz spełnić normy jak w budynku budowlanym jeżeli chodzi o wszystkie normy techniczne, czyli piony wentylacyjne do pomieszczeń mokrych, parametry cieplne ścian itd. Jest tego trochę. Więc jak się planuje zamianę lepiej porozmawiać z miejscowym architektem i stworzyć z nim od razu projekt który będzie szło łatwo przedłożyć w urzędzie
@@cdb6211 czyli wychodzi że albo mieszkanie w domku rekreacyjnym i walić przekształcanie albo od razu kupić plan budowlany nawet jeśi tyko 35 m ma mieć domek
A jak jest to działka rolna nie przekraczająca 5 tyś m2- a 4700m2, to takie same formalności wystarczą, czy coś więcej trzeba załatwiać. Proszę o szybką odpowiedź.
Witam. Mam pytanie, jakie dokumenty, potwierdzające istnienie nieruchomości, będę miał po zakończeniu budowy domku rekreacyjnego na zgłoszenie? Dziękuję z góry. Pozdrawiam.
Kopię zgłoszenia budowy, można od starostwa poprosić dokument potwierdzający brak sprzeciwu budowy na zgłoszenie oraz po zakończonej budowie można dokonać pomiaru geodezyjnego. Starostwo często zobowiązuje inwestora do takiego pomiaru po zakończonej budowie.
Jeśli mam działkę budowlaną . I chce postawić domek 35m2 z poddaszem nieużytkowych to mogę później zgłosić je jako użytkowe i zmienić na budynek mieszkalny ?.
Witam Proszę o poradę mamy działkę orna i chcemy postawić blaszany garaż lub domek do 25 m pytaliśmy czy możemy coś postawić pani od razu powiedziała że miasto nie przewiduję żadnego za gospodarowania przestrzennego nie wolno nam nic postawić to ja tego nie rozumiem proszę o poradę dziękuję
Parapetowkę :) a tak poważnie, jeśli budował Pan budynek gospodarczy 35m2 to można dokonać zmiany sposobu użytkowania. Wydział budownictwa w starostwie lub gminie podpowie dokładnie jak to zrobi
Witam mam działkę 10 arów obok jest kościół i dookoła nie ma nic tylko sam pole nie ma tam planu zagospodarowania przestrzennego Czy wciąż mogę postawić tam domek na zgłoszenie? Myślę że prąd i woda na pewno jest bo obok jest kościół
Czy jest jakiś wymóg odnośnie wielkości działki na której musi stać domek na zgłoszenie? Jest sporo ofert w internecie domków z nieużytkowym poddaszem na zgłoszenie. Chce postawic coś takiego w Polsce jako domek letniskowy ( pracuje kilka miesiecy za granicą. W pl jestem kilka tyg/dni) a później za kilka lat przekształcić go na budynek mieszkalny z poddaszem użytkowym. Co o tym sądzicie?
Też mieliśmy zamiar stawiać taki domek ale starosta postanowił nam to uniemożliwić powołując się na przepisy ppoz iż domek ma stać 6m od granicy działki. I po marzeniach.
Na mur beton da sie to jakos obejsc. Mieszkam na osiedlu domow drewnianych. Odleglosc dom-dom to wlasnie jakies 6-7 metrow, ale nie dom-granica dzialki. Chyba ze argumentacja jest taka 'ktos, kiedys moze chciec budowac w granicy dzialki". Ten odstep od domu do domu ma jak najbardziej sens przy drewnianych domach. Nawet moglby byc troche wiekszy np 8m. Ale i tak jest przepis ze dom ma stac minimum 4m od granicy dzialki jesli dana sciana ma okna. WIec odleglosc zostaje zachowana. Mam nadzieje ze napisala pani odwolanie ;)
Mam działkę budowlaną, około 1000m2, docelowo chce zbudować tam około 100 metrowy dom, lecz zanim to nastąpi chce zbudować budynek do 35m2, pomieszkiwać w nim do czasu zakończenia budowy a potem po zakończeniu budowy przeznaczyć go na garaż, czy jedno z drugim koliduje??
Nie,wręcz przeciwnie. Dobry układ. W gminie uzyskaj warunki zabudowy, jeśli nie masz. Jak jest plan miejscowy to jeszcze lepiej. W starostwie zgłosisz budowę budynku gosp. z kopią warunkow zabudowy. W jednym czasie można załatwiać projekt domu, działki i starać się o pozwolenie na budowę
@@CastorDomyDrewniane super, dziękuję za odpowiedź. Jeszcze mam jedno pytanie, jak jest z umiejscowieniem takiego budynku 35m2 graniczący z granicą działki, czy nadal musi być zachowane 4 m od ogrodzenia jeśli np w ścianach od danej strony nie ma otworów okiennych. Pozdrawiam serdecznie.
taki domek holenderski do 35 m2 rozumiem że też mogę postawić, bo jest parterowy i spełnia wymóg metrażu. Niepokoi mnie jednak fakt płaskiego dachu, w okolicy wszystkie domki które stoją mają spadziste dachy, czy starostwo może nie wyrazić zgody na postawienie właśnie takiego domku z uwagi na dach? (ewentualnie jak z tego wybrnąć, np. dobudować daszek nad holendrem?) co Państwo doradzą?
Dom holenderski nie jest traktowany jako budynek - nie jest stale związany z gruntem. Nie powinno być problemu z postawieniem tego na działce. Najlepiej będzie jeśli zapyta Pani w starostwie :)
Dopiero zaczęłam robić rozeznanie w tym temacie, rozumiem, że dom można budować samodzielnie, bez zlecenia ekipie, budowę rozpoczynamy do trzech lat po zgłoszeniu i budujemy jak długo chcemy. Dobrze, ale czy jak skończymy to są jeszcze jakieś kroki? Czy trzeba budynek "oddać", czy dalsze kroki to już opcjonalne przekształcenie na budynek mieszkalny?
@@CastorDomyDrewniane " Prawo nie przewiduje takiej zabudowy" , to znaczy że jak wybuduje domek z poddaszem użytkowym np. zrobię sobie tam sypialnię to będę/mogę mieć problemy, czy po prostu jest to luka w prawie i nic nie stoi na przeszkodzie w takim działaniu?
@@gringo01141983 budujesz na zgłoszenie domek rekreacyjny z poddaszem nieużytkowym do 35m², potem musisz przekształcić na budynek mieszkalny z poddaszem użytkowym. Szczegóły znajdziesz w Internecie.
@@MsBrumak To przede wszystkim w znacznej części loteria, czy trafisz na kogoś doświadczonego, czy na niedouczonego pionka, który na wszelki wypadek odmawia
To nie jest żaden dom , tylko nielegalnie zajmowany przez ludzi budynek gospodarczy, późniejsza inwentaryzacja , zrobienie projektu przekształcenia , opłaty za przekształcenie bedą was kosztowały tyle co normalny projekt małego domu z podstawową adaptacją, parterowy domek 70m2 będzie wygodniejszy bo nie trzeba galopować po schodach, a koszt jego postawienia z tanich materiałów będzie niewiele wyższy niż tego karzełka. No ale róbcie jak chcecie, nic nie ułatwiacie sobie po prostu przesuwacie papierologię na koniec, przekształcenie budynku poprzez jakieś detale może nie być tanie i łatwe, więc to głupiego robota.No chyba że chcecie mieszkać tam cały czas nielegalnie - wasza sprawa.
"tylko nielegalnie zajmowany przez ludzi budynek gospodarczy, późniejsza inwentaryzacja , zrobienie projektu przekształcenia , opłaty za przekształcenie bedą was kosztowały tyle co normalny projekt małego domu z podstawową adaptacją" Nie masz pojęcia o czym piszesz, ośmieszasz się.
Dom na pozwolenie to nierzadko koszt 20000zł na początek, pozwolenia, projekty, przyłącza, kierowniki, geodety i inne dodatkowe koszta. A za 20000 to ja sobie juz domek letniskowy postawie, a potem za ok 2000 do 4000 złotych przekształce w mieszkalny.
@@daruddg31 Wybuduj za 24000 coś w czym da się całorocznie w normalnych warunkach mieszkać. Podpowiem Tobie, nie da się. Sam buduje dla siebie i 50000 to minimalne minimum, żeby biedę dom podstawić i zamieszkać.
@@webman2027 jak zmieszcze się w 50000 za 35m² to będę zadowolony. Narazie mam mieszkam i mam dom za granicą, ale chcę sobie coś małego wybudować w PL na urlopy i na emeryturę jak dożyje. Z tym że przez pandemie to w tym roku juz nic nie zrobię. Bo mialem kupić działkę do czerwca i w sierpniu chociaż fundamenty zrobić, ale czekam co bedzie jak kurz opadnie.
35m2.to jasne ale co z wysokością jedni piszą,że do 5 m inni ,że wysokość uwzględnia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.Czy może być np.6m?
@@CastorDomyDrewniane czyli może byc 6m. wysokości, ale domek parterowy z poddaszem nieużytkowym??. Czy trzeba patrzeć w warunki zabudowy działki budowlanej i doczytać co tam pisze o domkach rekreacji indywidualnej??.
@@daruddg31 warunki zabudowy nie są konieczne jeśli działka jest już zbudowana. Zgłoszenie 35m2 pozwala na budowę domu rekreacyjengo (na dzialce rekreacyjnej) lub budynku gospodarczego na działce budowlanej. Nie możemy budowac z poddaszem. Tylko parterowe i strych nieużytkowy.
to taki nowy typ domu dla Polaczków ciemniaczków... , nic tylko sprzedaj swoje mieszkanie 50m ,a kasę którą zaoszczędzisz oddaj bankom i do kurnika :) po prostu raj
Bardzo cenne wiadomości i rady.😮😊
Dzięki wielkie za tak przejrzyste rady🙂
udało się już zgłosić twoje 35m2?
Beż żadnych formalności, dobre:)1. W gminie muszę uzyskać warunki zabudowy, mając działkę rolna VI klasa muszę złożyć wniosek o odrolnienie gruntów, następnie po dostarczeniu odpowiednich dokumentów mogę zgłosić budowę, nie rozumiem tylko dlaczego mam podawać dokładną datę? Czekam na podłączenie prądu które nie wiadomo kiedy nastąpi i budowę chciałbym rozpocząć z chwilą kiedy będę już w sieci. Niestety Polska to kraj absurdów, mając już za sobą zgłoszenie mógłbym do czasu podłączenia prądu gromadzić materiały gdzieś okazyjnie i tanio nabyte, jakieś końcówki ale niestety biurokracja
Tak sobie mysle. Problem z mieszkaniami mozna by rozwiazac bardzo szybko. Domy parterowe do 70mkw na dzialce nie mniejszej niz 400mkw na zgloszenie. Do tego ulatwienie na przeksztalcaniu grunow pod zabudowe na terenach poza scisla zabudowa, z zastrzezeniem ze jeden obywatel nie moze kupci w promocyjnej cenie wiecej niz jednej dzialki.
Nagle by sobie wszyscy przypomnieli ze przeciez ich rodzice wlasnymi rekami dom postawili.
To było by dobre rozwiązanie. Coraz częściej ( z naszych obserwacji) wynika że młodzi ludzie decydują się na mały domek z działką po za miastem niż mieszkanie w bloku w mieście za ogrom pieniędzy.
Nareszcie autor materiału o domach 35m2, który ma pojęcie o temacie.
nie ma
nie powiedział o WZ
mapy kosztują znacznie więcej ponieważ ma na nich być 3 krotność działki z każdej strony
@@MsBrumak Jeszcze raz i od początku, uzyskałem już kilka WZ i nie mam pojęcia o czym piszesz.
@@webman2027 Ten filmik to jakaś porażka. Autor nie ma pojęcia o czym mówi. Sam teraz buduje taki domek i jest o wiele więcej formalności.
@@MsBrumak Ja też buduję, szkieletowy, dosłownie sam, nawet bez pomocnika, tylko na położenie blachy wziąłem kolegę. Wszyscy mówili, że nie da się samemu, a jednak dałem radę. Formalności nie miałem więcej niż autor podaje.
@@webman2027 to niezła gmina i szacunek że sam dajesz radę
Jaka wysokość kalenicy ?
A co z działkami rolnymi?
Czy na działce rolnej też można postawić wolnostojący parterowy budynek rekreacji indywidualnej do 35m2, czy tylko wolnostojący parterowy budynek gospodarczy do 35m2 ???
Oba typy budynków mogą być dopuszczone do budowy. Dla działki rolnej najpewniej stsrotstwo poprosi o warunki zabudowy z gminy (chyba że jest plan miejscowy)
U mnie było oświadczenie, warunki zabudowy , wniosek pb2, szkice ,mapka , opis prac budowlanych ,
pytanie: Czy domek 35 m można wybudować na działce budowlanej ( docelowo przekształcenie na mieszkalny ) ? łące? działce rolnej?
Witam na działce z zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna (MN) stoi dom mieszkalny czy moge obok niego postawic domek letniskowy całoroczny do 35 m2 ?
To się nie uda. Letniskowy - działka rekreacyjna. Dziłka budowalan - zgłoszenie bydynku gospodarczego lub mieszklanego do 70m2 na własne potrzeby mieszkaniowe.
poradnik niewolnika i co z niego wynika? że rządzi nami eskimoska klika.
W samo sedno, twój teren i powienieneś na nim robić co chcesz. A ludzie nic się nie buntują, na wszystko godzą.
Ja za mapę zapłaciłem aż 45 zł
Poza tym należy jeszcze WZ wypełnić i oddać.
Strasznie drogo! Z tego co my się orientujemy to WZ pytają dla działek niezabudowanych, rolnych. A Twoja działka jaka jest?
@@CastorDomyDrewniane budowlana
Cena tak duża za mapę ponieważ wymagali 3 krotną szerokość frontu
Właśnie czytałem że domów na zgłoszenie czyli budynków rekreacyjnych nie można przerobić na dom mieszkalny, poprzez zmianę użytkowania budynku.
Nie wszystkie domy na zgłoszenie to budynki rekreacyjne. Można zgłosić budynek gospodarczy, a następnie przekształcić. Jeśli działka jest rekreacyjna i wybudowano 35m2 na zoszenie to faktycznie będzie problem ze zmianą sposobu użytkowania
Jeśli chcesz zmienić na dom jednorodzinny to przede wszystkim działka musi być budowlana, a nie rekreacyjna. Lub rolno budowlana na terenie budowlanym. Ale to pewnie nie jedyne ALE
Do tego musisz postawić ściany nośne 25 cm nie na przykład 18 cm, musisz spełnić normy jak w budynku budowlanym jeżeli chodzi o wszystkie normy techniczne, czyli piony wentylacyjne do pomieszczeń mokrych, parametry cieplne ścian itd. Jest tego trochę. Więc jak się planuje zamianę lepiej porozmawiać z miejscowym architektem i stworzyć z nim od razu projekt który będzie szło łatwo przedłożyć w urzędzie
@@cdb6211 czyli wychodzi że albo mieszkanie w domku rekreacyjnym i walić przekształcanie albo od razu kupić plan budowlany nawet jeśi tyko 35 m ma mieć domek
@@tourettewpodrozyrwale za domek rekreacyjny masz o wiele większe opłaty z tytułu podatku
Witam czy jest możliwość postawienia na działce rolnej w miescie pozdrawiam
Pewnie tak. Zależy czy jest plan miejscowy czy nie. Telefon do Gminy do wydziału budownictwa powinien wystarczyć żeby się dowiedzieć
A jak jest to działka rolna nie przekraczająca 5 tyś m2- a 4700m2, to takie same formalności wystarczą, czy coś więcej trzeba załatwiać. Proszę o szybką odpowiedź.
Dla działki rolnej najpewniej będą wymagane warunki zabudowy, chyba że jest plan. Powierzchnia nie ma znaczenia
Witam. Mam pytanie, jakie dokumenty, potwierdzające istnienie nieruchomości, będę miał po zakończeniu budowy domku rekreacyjnego na zgłoszenie? Dziękuję z góry. Pozdrawiam.
Kopię zgłoszenia budowy, można od starostwa poprosić dokument potwierdzający brak sprzeciwu budowy na zgłoszenie oraz po zakończonej budowie można dokonać pomiaru geodezyjnego. Starostwo często zobowiązuje inwestora do takiego pomiaru po zakończonej budowie.
Jeśli mam działkę budowlaną . I chce postawić domek 35m2 z poddaszem nieużytkowych to mogę później zgłosić je jako użytkowe i zmienić na budynek mieszkalny ?.
Jest taka możliwość aby przekształcić budynek gospodarczy w mieszkalny.
Witam Proszę o poradę mamy działkę orna i chcemy postawić blaszany garaż lub domek do 25 m pytaliśmy czy możemy coś postawić pani od razu powiedziała że miasto nie przewiduję żadnego za gospodarowania przestrzennego nie wolno nam nic postawić to ja tego nie rozumiem proszę o poradę dziękuję
Proszę skontaktować się z właściwym Starostwem Powiatowym, Wydział Budownictwa. Powinni wszystko wyjaśnić.
Co powinienem zrobić jak zakończę budowę zanim zacznę mieszkać?
Pozdrawiam
Parapetowkę :) a tak poważnie, jeśli budował Pan budynek gospodarczy 35m2 to można dokonać zmiany sposobu użytkowania. Wydział budownictwa w starostwie lub gminie podpowie dokładnie jak to zrobi
@@qazwsxgregor Nie, bo to nie dom, tylko budynek w trakcie budowy, dzikich nie chronią tu przepisy.
@@qazwsxgregor niedaleko jest las 😉😂.
Warunki zabudowy trzeba?
Jak działka nie jest w planach zagospodarowania przestrzennego to trzeba wystąpić do urzędu o warunki zabudowy
Budynek gospodarczy murowany do 35m też można bez architekta?
Jak najbardziej. Nie ma znaczenia technologia. Liczy się spełnienie wymagań określonych w prawie. 35m2 i parterowy
A niemoze być z nie użytkowym poddaszem 🤔
@@SzkodnikSzkodnik W teorii nie. Ma być parterowy. Znamy przypadki że nawet zapis "strych" na rysunku nie przechodził.
@@CastorDomyDrewniane I rozpiętości konstrukcji max 4,8m !
@@webman2027 na podstawie jakiego przepisu?
Jaka jest różnica w formalnościach między 35m2, a 70m2?
Żadna.Najpierw można było postawić domek do 35m2 a potem wszedł przepis do 70m2
Witam mam działkę 10 arów obok jest kościół i dookoła nie ma nic tylko sam pole nie ma tam planu zagospodarowania przestrzennego Czy wciąż mogę postawić tam domek na zgłoszenie? Myślę że prąd i woda na pewno jest bo obok jest kościół
Nie możemy tego obiecać :) Proszę skontaktować się z właściwym Starostwem Powiatowym, Wydział Budownictwa. Powinni wszystko wyjaśnić.
Czy jest jakiś wymóg odnośnie wielkości działki na której musi stać domek na zgłoszenie? Jest sporo ofert w internecie domków z nieużytkowym poddaszem na zgłoszenie. Chce postawic coś takiego w Polsce jako domek letniskowy ( pracuje kilka miesiecy za granicą. W pl jestem kilka tyg/dni) a później za kilka lat przekształcić go na budynek mieszkalny z poddaszem użytkowym. Co o tym sądzicie?
To da się zrobić. Tylko trzeba mieć odpowiednią działkę na budynek rekreacyjny.
Też mieliśmy zamiar stawiać taki domek ale starosta postanowił nam to uniemożliwić powołując się na przepisy ppoz iż domek ma stać 6m od granicy działki. I po marzeniach.
Odwołanie i po sprawie.Kazdy urzędas inaczej interpretuje prawo.
Należało by udowodnić, że elewacja w domku jest odpowiednio zaimpregnowana lub wykonana z niepalnego materiału
Na mur beton da sie to jakos obejsc. Mieszkam na osiedlu domow drewnianych. Odleglosc dom-dom to wlasnie jakies 6-7 metrow, ale nie dom-granica dzialki.
Chyba ze argumentacja jest taka 'ktos, kiedys moze chciec budowac w granicy dzialki".
Ten odstep od domu do domu ma jak najbardziej sens przy drewnianych domach. Nawet moglby byc troche wiekszy np 8m. Ale i tak jest przepis ze dom ma stac minimum 4m od granicy dzialki jesli dana sciana ma okna. WIec odleglosc zostaje zachowana.
Mam nadzieje ze napisala pani odwolanie ;)
@@CastorDomyDrewniane Zaipregnujcie sobie , ale moze lepiej meble ogrodowe...
Mam działkę budowlaną, około 1000m2, docelowo chce zbudować tam około 100 metrowy dom, lecz zanim to nastąpi chce zbudować budynek do 35m2, pomieszkiwać w nim do czasu zakończenia budowy a potem po zakończeniu budowy przeznaczyć go na garaż, czy jedno z drugim koliduje??
Nie,wręcz przeciwnie. Dobry układ. W gminie uzyskaj warunki zabudowy, jeśli nie masz. Jak jest plan miejscowy to jeszcze lepiej. W starostwie zgłosisz budowę budynku gosp. z kopią warunkow zabudowy. W jednym czasie można załatwiać projekt domu, działki i starać się o pozwolenie na budowę
@@CastorDomyDrewniane super, dziękuję za odpowiedź. Jeszcze mam jedno pytanie, jak jest z umiejscowieniem takiego budynku 35m2 graniczący z granicą działki, czy nadal musi być zachowane 4 m od ogrodzenia jeśli np w ścianach od danej strony nie ma otworów okiennych. Pozdrawiam serdecznie.
@@jacekmecki7336 zasady obowiązują te same jak dla budynków mieszkalnych. 4m od ściany z oknami,3m od ściany bez okien
taki domek holenderski do 35 m2 rozumiem że też mogę postawić, bo jest parterowy i spełnia wymóg metrażu. Niepokoi mnie jednak fakt płaskiego dachu, w okolicy wszystkie domki które stoją mają spadziste dachy, czy starostwo może nie wyrazić zgody na postawienie właśnie takiego domku z uwagi na dach? (ewentualnie jak z tego wybrnąć, np. dobudować daszek nad holendrem?) co Państwo doradzą?
Dom holenderski nie jest traktowany jako budynek - nie jest stale związany z gruntem. Nie powinno być problemu z postawieniem tego na działce. Najlepiej będzie jeśli zapyta Pani w starostwie :)
Dopiero zaczęłam robić rozeznanie w tym temacie, rozumiem, że dom można budować samodzielnie, bez zlecenia ekipie, budowę rozpoczynamy do trzech lat po zgłoszeniu i budujemy jak długo chcemy. Dobrze, ale czy jak skończymy to są jeszcze jakieś kroki? Czy trzeba budynek "oddać", czy dalsze kroki to już opcjonalne przekształcenie na budynek mieszkalny?
Planowany termin rozpoczęcia i zakończenia robót należy podać w zgłoszeniu
a od kiedy to dom na pozwolenie nie można budować samodzielnie?
@@janwicher7837 budować można samodzielnie, ale wymagany jest kierownik budowy jako nadzór
@@CastorDomyDrewniane nadzór kierownika przy braku pozwolenia na budowę? na podstawie jakich przepisów?
napisał Pan "dom na pozwolenie" - w domyśle czytam to pozwolenie na budowę. Czy chodziło o zgłoszenie? Jest różnica.
Mam działkę rolną a nie jestem rolnikiem. Czy mogę taki domek na zgłoszenie postawić całoroczny ?
Tak, powinno się udac
Czy na jednej działce można postawić kilka domów na zgłoszenie?
Można. Przepis mówi że na kazne w 500 m2 działki można zrobić jedno zgłoszenie 35m2
@@CastorDomyDrewniane a nie dwa czasem?.
Witam
W przypadku posiadania 900m2 działki będzie można postawić 1 czy 2 domki do 35m2 ?
@@bartoszbart6660 2 budynki gospodarcze, jeden domek rekreacji indywidualnej.
Czy udając się do starostwa po mapę musimy mieć ze sobą jakiś akt własności czy sam dowód tożsamości?
Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością będzie nam potrzebne dopiero przy zgłoszeniu. Na potrzeby mapy nie ma takiego wymogu
Ale idąc zgłosić nie musimy mieć mapy do celów ewidencyjnych?
@@magorzatap.7594 Musimy, bo trzeba wrysowac planowaną zabudowę
@@CastorDomyDrewniane To ja właśnie o tę mapę pytałam, tylko źle się wyraziłam. Chcąc ją dostać w geodezji wystarczy mi dowód tożsamości?
Tak.
A jeśli chce 35m2 z poddaszem użytkowym?
Prawo nie przewiduje takiej zabudowy. Teoretycznie nie można budować domów mieszkalnych 35m2 bez pozwolenia
@@CastorDomyDrewniane " Prawo nie przewiduje takiej zabudowy" , to znaczy że jak wybuduje domek z poddaszem użytkowym np. zrobię sobie tam sypialnię to będę/mogę mieć problemy, czy po prostu jest to luka w prawie i nic nie stoi na przeszkodzie w takim działaniu?
@@gringo01141983 budujesz na zgłoszenie domek rekreacyjny z poddaszem nieużytkowym do 35m², potem musisz przekształcić na budynek mieszkalny z poddaszem użytkowym. Szczegóły znajdziesz w Internecie.
Poddasze musi być nieużytkowe potem to przekształcasz. Czy w każdym urzędzie to przejdzie to nwm.
Jak to zabawnie brzmi poddasze urzytkowe. Polaku spowiadaj się co robisz w swoim domu, nie w swoim a państwowym.
Po co ta muzyka durna która tylko rozdrażnia......
Skąd to oświadczenie
Ze strony starostwa powiatowego
Dzięki serdeczne
Zapomniałeś dodać ze jak nie ma MPZP to trzeba wystąpić o warunki zabudowy
Tylko na dom mieszkalny trzeba to zrobić, a nie na letniskowy.
na letniskowy też trzeba byłem w gminie niedawno
@@MsBrumak Tylko w niektórych przypadkach i do tego zależy to od widzimisię urzędników w danej gminie.
@@webman2027 To fakt urzędnicze gnidy potrafią zniechęcić do wszystkiego. Ja to traktuje jak walkę my kontra oni.
@@MsBrumak To przede wszystkim w znacznej części loteria, czy trafisz na kogoś doświadczonego, czy na niedouczonego pionka, który na wszelki wypadek odmawia
Czy jest możliwość wybudować dom powyżej 35m2 na ogrodzie działkowym ? Jak to zrobić?
To raczej nie przejdzie :)
a domki do 70m2 tak samo ??
Tak ale projekt domu musisz mieć
To nie jest żaden dom , tylko nielegalnie zajmowany przez ludzi budynek gospodarczy, późniejsza inwentaryzacja , zrobienie projektu przekształcenia , opłaty za przekształcenie bedą was kosztowały tyle co normalny projekt małego domu z podstawową adaptacją, parterowy domek 70m2 będzie wygodniejszy bo nie trzeba galopować po schodach, a koszt jego postawienia z tanich materiałów będzie niewiele wyższy niż tego karzełka. No ale róbcie jak chcecie, nic nie ułatwiacie sobie po prostu przesuwacie papierologię na koniec, przekształcenie budynku poprzez jakieś detale może nie być tanie i łatwe, więc to głupiego robota.No chyba że chcecie mieszkać tam cały czas nielegalnie - wasza sprawa.
"tylko nielegalnie zajmowany przez ludzi budynek gospodarczy, późniejsza inwentaryzacja , zrobienie projektu przekształcenia , opłaty za przekształcenie bedą was kosztowały tyle co normalny projekt małego domu z podstawową adaptacją" Nie masz pojęcia o czym piszesz, ośmieszasz się.
Dom na pozwolenie to nierzadko koszt 20000zł na początek, pozwolenia, projekty, przyłącza, kierowniki, geodety i inne dodatkowe koszta. A za 20000 to ja sobie juz domek letniskowy postawie, a potem za ok 2000 do 4000 złotych przekształce w mieszkalny.
@@daruddg31 Wybuduj za 24000 coś w czym da się całorocznie w normalnych warunkach mieszkać. Podpowiem Tobie, nie da się. Sam buduje dla siebie i 50000 to minimalne minimum, żeby biedę dom podstawić i zamieszkać.
@@webman2027 jak zmieszcze się w 50000 za 35m² to będę zadowolony. Narazie mam mieszkam i mam dom za granicą, ale chcę sobie coś małego wybudować w PL na urlopy i na emeryturę jak dożyje. Z tym że przez pandemie to w tym roku juz nic nie zrobię. Bo mialem kupić działkę do czerwca i w sierpniu chociaż fundamenty zrobić, ale czekam co bedzie jak kurz opadnie.
@@daruddg31 Jak będziesz budował sam, nie zatrudniając nikogo, to 50000 jest osiągalne, mówię o technologii szkieletowej.
4:00 Przedstawiciel firmy CASTOR w akcji ruclips.net/video/poWv_UfrFs4/видео.html
35m2.to jasne ale co z wysokością jedni piszą,że do 5 m inni ,że wysokość uwzględnia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.Czy może być np.6m?
5m obowiązuje w przypadku zabudowy na terenie ogródków działkowych. Na działkach budowlanym mamy zapis o parterowym budynku gospodarczym....
@@CastorDomyDrewniane czyli może byc 6m. wysokości, ale domek parterowy z poddaszem nieużytkowym??. Czy trzeba patrzeć w warunki zabudowy działki budowlanej i doczytać co tam pisze o domkach rekreacji indywidualnej??.
@@daruddg31 warunki zabudowy nie są konieczne jeśli działka jest już zbudowana. Zgłoszenie 35m2 pozwala na budowę domu rekreacyjengo (na dzialce rekreacyjnej) lub budynku gospodarczego na działce budowlanej. Nie możemy budowac z poddaszem. Tylko parterowe i strych nieużytkowy.
@@CastorDomyDrewniane chodziło mi o MPZP, tam powinna być zwarta wysokość budynków innych. Mój błąd.
to taki nowy typ domu dla Polaczków ciemniaczków... , nic tylko sprzedaj swoje mieszkanie 50m ,a kasę którą zaoszczędzisz oddaj bankom i do kurnika :) po prostu raj
Gościu ten kurnik ma 70m2 i kosztuje mniej od mieszkania w bloku
A przyłącza jak
Operator Energi prąd. Trzeba złożyć wniosek o warunki przyłączenia. Woda i kanaliza w gminny zakładzie usług wodnych
Castor Domy Drewniane mam rozumieć że taki sam standard jak przy budowie domu na pozwolenie
podobne procedury .
@@ogartaki8121 wodę i prąd ogarnia się podobnie jak dla pozwolenia ale nie jest to wymagane żeby uzyskać zgodę na 35m2.
Na swoim kanale mam filmik z kompletnymi papierami do zgłoszenia. Zapraszam
sam salon ma 35m2 minimum XD
duzymi literami proszę.... nie domek, bo to sugeruje domek jednorodzinny - mowa o BUDYNKU REKREACYJNYM/ LETNISKOWYM..... w takim sie nie zameldujemy
zameldowac się można na każdego rodzaju działce nawet pustej
Dziadostwo powiatowe :D:D:D
Nie jest aż tak źle. Można z nimi się dogadać :)
I wtedy i teraz nie jest to wszędzie możliwe, wprowadzacie w błąd.
Aktorzy stulecia
Dzięki. Staraliśmy się :P