No dziadek mówił jak trzonek do siekiery to tylko jesionowy. Bardzo fajna recenzja fajnej siekierki. A i jeszcze mam pytanie o to wcięcie w żeleźcu od dołu, na wielu siekierach to widziałem, a wie ktoś może po co to jest?
Najczęściej słyszałem o łapce do wyciągania gwoździ, o wcięciu do wyginania drutu, w celu redukcji wagi, że matryca do odkuwki ma tam jakiś element, element tradycyjny albo po prostu estetyczny.
Witam.Czy mógłby Pan przesłać w odpowiedzi aktualny link do tego sprzedawcy?Załączony w opisie niestety nie działa a " na piechotę'' nie mogę znaleźć.Pozdrawiam.
Witam. Dostałem siekierę dziś i po bliższym przyjrzeniu się puncy - punca z dwóch stron, okazało się że pod jedną puncą jest jeszcze jedna- JUCO 600, z tym że JUCO 600 nie jest samoklinująca
Prezentowana siekiera na tyle mnie zainteresowała, że poważnie rozmyślam o zakupie takowego sprzętu. Jednakżę na teraz bardziej potrzebuje solidnej piły kabłąkowe ;). Może jakiś filmik porównujący piłki fiskarsa, gardeny i bahco? :D Pozdrawiam.
W pewnym sensie można. Ważne jest, aby brzeszczot był osadzony możliwie jak najstabilniej. W taniej piłce największą bolączkę stanowi obracające się ostrze. Poza tym kształt rękojeści, a co za tym idzie pewność uchwytu jest również nie do przecenienia ;). Zresztą mniejsza o to. Zakupiłem właśnie mniejszego fiskarsa, to sam ocenię, czy lepiej się sprawdzi od tanich marketowych "zabawek".
Ciekawa siekierka ;) Widać, ze wykonana a nie wysrana spod masówki. Zastanawia mnie to trójkątne wcięcie w metalu, wiesz może jakie ma przeznaczenie? Nigdy czegoś takiego nie widziałem, oczywiście żaden ze mnie znawca zwykły rębacz drewna w domu ;)
Może ostrzyć trzeba po spolerowaniu siekiery się ostrzy siekiera powina być gładka. A twoja siekiera jest jak papier toaletowy szorstka wystarczy że zeszlifujesz toporzysko na połysk na początek 80 potem 120 i 180 i 240 papier i jak już będziesz widzieć swoje odbicie lustrzane to naostrzyć ją na pasie i zobaczysz jak tnie ostrze jak rąbie to jest kuta siekiera ale wymaga że szlifowania i polerowania i ostrzenia siekiera musi ciąć a ty pokazujesz jak ci goli włosy naostrz to na pasie lub padzie. To ostrza nie złapiesz już. Toporzysko musi być gładkie jak lustro. A zobaczysz efekty.
głównie dębina,trochę sosny,nic szczególnego, zawsze denerwowało mnie to że siekiera jest za lekka,kawał ze mnie chłopa i potrzebuje ciężką ,porządną siekierę:) więc zwracam się do fachowca:)
Sam szukałem i znalazłem. Wpisz w OLX: siekiera sułkowice i znajdziesz. Sam zamówiłem 3 siekiery ale zamawiać trzeba przez sms i wysyłka jest za pobraniem. Koszt wysyłki około 20 złotych. Stylisko jak mnie zapewniono jest z jesionu. Jak do mnie dotrą to dam znać.
Witam. Bardzo dziękuje za reckę i kontakt do sklepu. Długo już szukałem podobnego rozwiązania. Podobne są w siekierach baskijskich. Jak by się dało recenzje takiej siekiery to bym bardzo prosił . Pozdrawiam.
Póki co nie mam żadnej siekiery baskijskiej, ale mam recenzje siekiery Bellota i Pol-ka siekiera górnicza - obydwie mają trzonki wkładane od góry bez żadnego klina. ruclips.net/video/kcQudULVZ2I/видео.html
Gdyby ktoś się nie orientował: ten wąski profil to siekiera ciesielska. Do rąbania drewna właściwa jest w kształcie klina. A sam juz dźwiek przy pocieraniu świadczy o dobrej stali i zahartowaniu.
Fajny film :) Ja kupiłem fajną siekierkę od starego dziadka na ryneczku. Ręcznie robiona kuta z resora za 35 zł i spuścił jeszcze 5 zł . Mówił że stary kowal kolega robi . Tylko trzonek wymienię na lepszy i trochę szlif poprawię.
Pingwin ja odnawiam siekiere kilogramową ze stemplami hk i 1945,plus. Siekiera po dziadku jedna do odnowienia a druga do zespawania ucha .i jeszcze sasiad dał zadarmo siekiere mala co sam ja kuł
Można ale wymagałoby to dużo większej precyzji, zatem ryzyko luzowania się byłoby dużo większe. Siekierę o normalnym uchu lepiej osadzać na "normalny" sposób
Zamówiłem i wczoraj po dwóch tygodniach przyjechała. Za 800g musiałem zapłacić ponad 60zl.Od dzisiaj zabieram się za nią i zobaczymy ;-) wygląda na solidną.
Bardzo fajna siekierka, kupiłem już kilka lat temu dwie. Bardziej nazwałbym je jako siekiery ciesielskie. To nie są ciężkei i grube siekiery do drzewa. Ale mam 9 siekier więc mam z czego wybrać. Powiem wam z doświadczenia że do drzewa kupcie fiskarsa i będzie spokój na wasze życie
Będzie się tempić jak toporzysko jest szorstkie zeszlifujesz toporzysko na lustro i zobaczysz jak tnie ostrze taka z wrzerami skazami po wykuwaniu nie będzie tak cięła jak gładka. I wszystkie siekiery fiskars czy cellfast są na gładko ostrze jest ostre i nic się nie klinuje a stal tych siekier jest mieka nie wolno ostrzyć kamieniem maszynowo. Ja ostrze na pasie lub padzie na papier i zanim na ostrze poleruje toporzysko na połysk i ona sama robi.
@@piotrcz938 xd weś Toporzysko to trzonek inaczej więc jak trzonek może być polerowane na lustro chodzi ci o żeleziec po za tym pingwin wie co robi a twoje rady są warte jak kupa
@Kreciklofik75678 no wiadomo że siekiery ostrze to musi brać jak tasak. Jak nie masz pojęcia o metalu to nie pouczaj mnie jakimś smarkacz em jak ja od lat ostrze noże siekiery na pasie lub pad papier ścierny i szlifierka ma wolniejsze obroty i jest sztywna w imadle i tylko od lewej do prawej jedna i druga strona bez przyciskania. I tak naostrzysz że tnie jak skalpel. Każda siekiera ma inny metal i nie wolno przegrzewać ostrza oszcze na kamieniu będzie się zawijać. Pouczaj to siebie i takich co mają zero pojęcia z metalem.
@@piotrcz938 hahah nie ośmieszaj się na temat metalu pewnie się lepiej znasz mam 76 lat i całe życie pracowałem jako ślusarz precyzyjny i narzędziowy szkoda pisania 😂😂😂
A nie przypadkiem oksyda? Sprawa wygląda tak, ze ostatnio (mieszkam na wsi) w trawie na polanie znalazalem siekierę. Z powodu ze rabaniem zainteresowalem sie jakiś miesiąc temu nie wiem dokładnie jak odrestaurowywac siekiery. Zabralem papier ścierny i zacząłem zdzierac. Została czarna powłoka. Nie chciałem jej wiec zdarlem nalot szlifierką, lecz po kilku dniach nalot zaczął znowu się pojawiać na srebrnym zeleźcu. Można zrobić cos żeby on nie powracał?
Nie, nie jest to oksyda. Wystarczy siekiery po kuciu i hartowaniu nie czyścić a będzie taka czarna. Niekjtórzy na gorąco wcierają olej albo wosk dla polepszenia efektu. Ten nalot to powierzchniowa rdza. Trzeba siekierę albo trzymać w suchym miejscu (i nie narażać na zmiany temperatury drastyczne) albo zaolejować czy psiknąć innym wd-40
Nie można siekiery ostrzyć szlifierka. Szybkoobrotowy proces i iskry to wysoka temperatura. Nastąpi rozhartowanie ostrza. Tylko wolnoobrotowo lub ręcznie pilnikiem. A i ona nie jest ręcznie robiona jeśli to Juco. Odkówka z formy niskiej/średniej jakości. Siekiera ręcznie robiona kosztowała wtedy z 250-300pln. A teraz to z 500pln (2022r)
Czemu nie scinasz trzonka na równo z zelezniakiem jak w zawodowych siekierach? Moim zdaniem przez to trzonek może zawadzić o wnętrze rozłupywanego drewna.
To zależy od wielu czynników. W tym przypadku siekiera ta kompletnie nie nadaje się do łupania drewna, a już na pewno nie twardego. Czyli obrabiane nią drewno nie uszkodzi trzonka nawet w wyjątkowej sytuacji w której spotkałoby się z nim.
@@Pingwin-MC To fakt ale do łupania obuch problem być na równo z zelezcem? A mogę spytać jak zamontować siekierę na styliskun któreho obuch jest węższy o 8mm od oczka zelezca? Mam piękny zeleziec i śliczne stylisko hikoriowe krowia stopa. Dać 2 kliny drewniane i do tego metalowe tulejki?
@@jacekkowalski2192 Jeśli budowa ucha na to pozwala, to docelowo trzonek nie powinien z niego wystawać. 8mm to dużo. Zobacz czy trzonek nieco poniżej nie robi się grubszy, trzonki często w górnej części są weższe żeby ułatwić spasowanie. Jeśli tak to zobacz jak najniżej da się zejść i jaka tam będzie różnica grubości. Najlepiej i najpewniej to dokleić dwa kawałki drewna po obydwu stronach styliska (części która wchodzi w ucho), całość spasować jak normalny jednolity trzonek.
@@Pingwin-MC dziekuję. Kombinowałem w ten sposob. Nie ma specjalnej różnicy. Może 1mm, góra dwa. Nie sądzę by to dało coś specjalnego. A z drugiej strony myślę że trzonek stacji swoją geometrię gdy skróce go o ok 8 cm. Siekiera na styl od nazwy któregos stanu. Bardzo waskie ostrze, choc zeliwiec wysoki. Dopiero przy oku się rozszerza. Problem taki że chce ją do łupania. 1500 gr z tym kształtem doskonale sobie radzą. Taka lekka na niedobitki po mlocie;) myślisz że to wytrzyma? myślałem żeby dolepic ale jeszcze nawiercic i wbic koleczki mocujace. Później klin i na to dwa kliny tuleje. Dziękuję jeszcze raz.
@@jacekkowalski2192 wyślij mi zdjęcia tego zestawu na pingwiniaczek@gmail.com obejrzę i ocenię co i jak ale wiercenie i kombinowanie od razu mówię mija się z celem
Ma ktoś może kontakt do tego człowieka który kuje i sprzedaje te siekiery? Chętnie bym kupił ale oferta na OLX jest już nieaktualna i nie da się znaleźć kontaktu, a szkoda bo siekiera jest mega dobra. Chętnie przytulę numer telefonu albo e-maila do wytwórcy tych siekier.
Problem w tym że pojawia się komunikat że ogłoszenie jest nieaktualne i nie pokazuje się namiar w postaci numeru telefonu. A jeszcze tydzień temu wszystko działało. Masz może numer telefonu? Może wartałoby zadzwonić do Pana Leszka i poprosić by aktualizował ogłoszenie albo pozwolił udostępnić namiary na siebie tutaj pod filmem. Szkoda żeby taka oferta była niedostępna bo siekierki są kozackie.
Sosnę można łyżką porąbać. Lepszym testem byłaby buczyna czy jesion. :-) Ale ogólnie bardzo fajnie zmontowany film, przyjemnie się oglądało. Pozdrawiam!
szkoda że nie zrobiłeś filmu z rąbania przed poprawą konta naostrzenia sądzę z punktu widzenia mojego (czyli totalnego laika od siekier ) że fabryczny szlif bardziej by rozpychał zrębki i siekiera by się nie klinowała. Poproszę w razie co o wyprowadzenie mnie z błędu. Pozdrawiam i łapkę na razie zawieszam
Muszę przyznać rację, że chociaż po krótce mogłem zaprezentować działanie przed modyfikacją. Przed przeszlifowaniem siekiera miała bardzo wysoki kąt cięcia, przez co prawie niemożliwe byłoby takie przerąbanie grubszej gałęzi. Idealnie siekiera powinna mieć wklęsły klin, żeby drewna dotykał tylko kawałek za krawędzią tnącą, a potem dopiero przy uchu, dodatkowo będąc wypukłą na lini obydwu lic (czyli od noska do piętki) to by skutkowało tym, że drewno opierałoby się tylko na samym środku ( w najgrubszym miejscu). Tutaj klin jest dość płaski w obydwu tych płaszczyznach. Trzeba by całość podszlifować, a to znowu mija się z celem. Nie jest to siekiera do ścinania i rąbania na odcinki drzew. Bardziej ogólnoużytkowa lekka.
To ja dołożę od siebie łyżkę dziegciu. Oczywistym jest że ostrze za grube, bo jak to w masówce, wybacza więcej błędów od rzemieślnika. Nie lubię kupować czegoś co trzeba od razu przerabiać, bo mam wrażenie że ktoś się do tego nie przyłożył. Później jak to oszlifujesz i coś stanie się w pracy to pomyślisz, to moja wina. Bo za cienko oszlifowałem, bo przegrzałem w itp. Ten kształt ucha jak dla mnie od razu ją eliminuje, ponieważ ucho powinno być u dołu jak najwęższe np. jak w siekierach skandynawskich. Taki owalny kształt nie nadaje się do siekier i sprawia że toporzysko się obija i z czasem niszczy. Za to w fabryce szybko idzie osadzanie, bo nie trzeba pasować.
Na rynku jest bardzo mało siekier których nie trzeba przerabiać od razu po kupnie. Nawet po przeróbce można ocenić po czyjej stronie była wina uszkodzenia. W przypadku tych siekier ucho jest na tyle smukłe, że można by je oszlifować z zewnątrz na równo z policzkami. Żeby odbijanie toporzyska było upierdliwe, trzeba by nią rąbać drzewo z 30cm+ średnicy.
@@Pingwin-MC ruclips.net/video/vHBx2suyyXQ/видео.html Witaj - mój mail ALL_INN@OP.PL - może wiesz gdzie mogłbym kupić taką zajebistą siekierę BILLNAS [ chyba fińskie) w akacjym trzonku (ale trzonek, to już mogę u kogoś innego dorobić) Daj znać. Jestem z OPOLA, Paweł
Hello My name is Costi, I'm from Romania, I watched with great interest your posts, to what extent could you send me such an ax, of course, for a cost, as it would cost, I refer to that ax that is very thin in the blade and can be sharpened or carved differently with his help. Thanks in advance, even if it can not be solved. Have a wonderful day !
The axe itself costs around 48-59 RON. The producer doesn;t give a specific price and i'm not sure what makes it vary. I wouldn't charge anything for helping you with getting a Polish made axe. Let me just check the shipping cost and whether the seller himself would agree to sending it abroad.
Dlatego, że ten co nie umie posługiwać się szlifierką łatwo może zniekształcić ostrze. Ten, który potrafi naostrzyć zignoruje ostrzeżenie od laika. Szlifierka kątowa agresywniej zbiera materiał niż np taśmowa, stąd napisałem, że kilkukrotnie szybciej zeszlifuje żeleziec do stanu złomu. Nadal to będzie czas mierzony w dekadach:)
Taśmówka szlifująca mniej niż kątówka to uogólnienie. Szlifierka taśmowa z pasem gr. 80 zedrze siekierę szybciej niż kątówka z krążkiem gr. 1500 na rzepie. Nie zapominajmy o tym, że praktycznie każda siekiera już w fabryce jest szlifowana różnymi narzędziami elektrycznymi, tak samo jak noże. Nie ma co się bać szlifierki, tylko trzeba uważać.
Pingwin, świetny film, tylko nie przyśpieszaj rąbania/cięcia - błagam, to całe "clue" filmu, jak najbardziej możesz robić mniej machnięć by skrócić ten proces i nie musisz przecinać się przez cały materiał/klocek, ale nie rób przyśpieszeń bo nie widać jak głownia w materiale pracuje. Poza tym kawał fajnej recenzji "keep up the good work". Pozdrawiam Cię serdecznie.
Cześć Quasz. Statystyki mówią że moje filmy są za długie i ludzie też nie chcą oglądać rąbania 5min, dlatego przyspieszam. Masz rację, że wtedy nic nie widać ani słychać. Czy drewno jest mokre, suche czy stal dźwięczy czy nie, czy się klinuje i tak dalej. Myślę na przyszłość żeby robić pierwsze uderzenia w normalnym tępie a potem przyspieszone. Dzięki za uwagę i wsparcie!
Nie wazne czy to bylo 5 lat temu czy nawet wiecej i ile to kosztuje teraz wazne ze ta siekiera przy kutej nawet nie moze leżeć a co dopiero sie rownać z kutymi to tak w gwoli scislosci .Oczywiscie nie ma co z koleji rownać sie z siekierami w castoramie czy OBI bo to z kolei nie ma sensu sie nad tym zagłębiać z tymi badziewiami .Kuta siekiera prawidlowo hartowana odpowiednia stal i wiedza jak to zrobić to kossz zaczyna sie od 500-1000 zł z oprawą i to koszt wspolczesny bo o innych nie ma co wspominać:)
Wzór dość popularny na Podhalu do dostania na większości targowisk w okolicy rzeczonego. Nie raz widziałem siekiery w takim stylu właśnie tam jako pomoc drwala czy cieśli. Sam taką posiadam i jestem zadowolony, choć dla niektórych trzonek jest zbyt "kanciasty" i przez to niewygodny. bushcraft24.pl/wp-content/uploads/2016/11/CIMG2728.jpg
Wiesz może czy ktoś z Podhala sprzedaje je w internecie? Tak słyszałem własnie, że tam tego typu siekiery są popularne. Myślałem ze to tylko plotki ...
Nie mam pojęcia czy ktoś sprzedaje w necie, już tam nie mieszkam to nawet nie mam możliwości się spytać. Tu nawet nie chodzi o to że trzonek jest prosty, bo o ile pamiętam to wszystkie stare lokalne siekiery które widziałem miały prosty trzonek. Nawet w domu za dzieciaka mieliśmy kilka takich, więc musiał to być dość popularny wzór trzonka w Polsce i się sprawdzał doskonale. Tu chodzi bardziej o to, że przynajmniej w wypadku mojej siekiery trzonek jest dość płaski i przez to może być trochę niewygodny dla osób z delikatniejszymi dłońmi.
Tak, u mnie tez jest dosć płaski. Kiedy ją testowałem przed przeszlifowaniem to dość szybko zaczął mi się robić odcisk. Po przeszlifowaniu, kiedy siekiera miala już mniejszy opór podczas uderzenia w drewno, było dużo lepiej. W książce o siekierach sprzed bardzo dawno wyczytałem, ze im więcej trzonek ma zagięć tym lepiej amortyzuje - jest to logiczne. Oczywiście na wykonanie trzonka podwójnie wyprofilowanego trzeba zużyć więcej drewna niż na wykonanie prostego.
To, że trzonek wygięty bardziej amortyzuje nie ulega wątpliwości. Tylko, że w wypadku tego typu siekiery wygięty trzonek nie przeszedł by przez ucho. Do tego dochodzi jeszcze technika rąbania. Jeśli ktoś jest zbyt spięty i ściska trzonek jakby chciał z niego sok wycisnąć to szybko się zmęczy no i może nabawić się odcisków ( nie mówię tu o tobie) Ja zauważyłem szczególnie przy długim łupaniu, że opłaca się w ostatniej fazie minimalnie poluźnić chwyt i rozluźnić . Wtedy drgania są mniej wyczuwalne i ja się mniej męczę. W tym wypadku minimalnie oznacza naprawdę minimalnie a nie tak aby siekiera pofrunęła w siną dal. Wtedy nawet niezbyt wygodny trzonek można jakoś przeżyć.
Chciałbym się pochwalić siekierą którą kiedyś zrobiłem ruclips.net/video/G9xbATXGpq0/видео.html i mam pytanie czy ktos poznaje te firmę bo jestem bardzo ciekawy jaka jest jej historia z góry dziękuje.
Kontówką nie polecam szlifować/przeprofilowywać NICZEGO CO MA W PRZYSZŁOŚCI CIĄĆ CZY RĄBAĆ! Spieczesz i rozhartujesz krawędź przynajmniej z 3 mm wgłąb. Zepsujesz siekierę. Do tego najlepszy jest wolnoobrotowy kamień albo stary dobry pilnik.
Witam apropo ostrzenia siekiery proszę się nie dziwić że się klinuje... skoro jest tak naostrzona,taka siekiera jest do ociosów a nie do rąbania,trzeba mieć trochę wiedzy żeby naostrzyć dobrze siekierę... a Pan mam wrażenie jest totalnym laikiem (bez obrazy) proszę najpierw poczytać potem ostrzyć szlifierką...dluta.pl/siekiery-ostrzenie-i-konserwacja.html
Witam Co to są ociosy? Ta siekiera nie ma konkretnego przeznaczenia, jest uniwersalna. Dlatego też robiłem nią różne rzeczy aby zaprezentować szersze spektrum możliwości. To jaki szlif Pan proponuje aby siekiera była nadal uniwersalna? Tak, jestem laikiem i niewiele wiem o siekierach.
@@Pingwin-MC W filmiku ktoś tak powiedział😀Mniejsza z tym.Z tego co mnie uczyli moi przodkowie to akacja najlepiej się sprawdza.Dzieki za namiary na producenta i leci łapka👍
@@arnaro5023 Dzięki, wiele gatunków nadaje się na trzonki. Wiąz, grab, robinia akacjowa, jesion, w starych książkach można znaleźć wzmianki o trzonkach z odziomków brzozowych. Ruscy do tej pory m.in. z brzozy robią trzonki.
Dwie sztuki zamówione - dzięki za świetną recenzję.
Gdzie to mozna kupic
A mógłbyś wytłumaczyć po co to nacięcie na żelażcu?
Pozdrawiam
No dziadek mówił jak trzonek do siekiery to tylko jesionowy. Bardzo fajna recenzja fajnej siekierki. A i jeszcze mam pytanie o to wcięcie w żeleźcu od dołu, na wielu siekierach to widziałem, a wie ktoś może po co to jest?
Słyszałem różne teorie ale nic pewnego.
A jakie na przykład? Bo ja nie znam żadnej, a trochę mnie to ciekawi. Oczywiście rozumiem znaczenie słów "teoria" i "nic pewnego" :p
Najczęściej słyszałem o łapce do wyciągania gwoździ, o wcięciu do wyginania drutu, w celu redukcji wagi, że matryca do odkuwki ma tam jakiś element, element tradycyjny albo po prostu estetyczny.
Ja tym czasem gwoździe wyciągałem z drewna i chyba do tego to służy.
Prawdopodobnie do tego właśnie służy.
Gdzie zakupiłeś ten sprzęt
witam, czy macie może linki do aktualnych aukcji OLX / aledrogo takich siekier ?
Też poproszę
Naprawdę bardzo fajny film 😊
Z jakiego materiału jest ta siekiera robiona ?
Akurat szukam takiej siekiery, dzięki bardzo pozdrawiam
Poco przyspieszasz sam element rąbania? On jest najciekawszy i najbardziej miarodajny. W przyspieszeniu nic nie widać.
Gdzie jeszcze można kupić tą siekiere
Poproszę o link do zakupu siekier, lub informacje kontaktowe. Podany link w opisie filmu jest nieaktualny.
Nie znam się, ale trzymasz nogi za blisko. Jaka długość trzonka? Zrobisz film o Hultaju?
Witam mam pytanie na jakiej stronie można kupić taką siekierę albo w jakim sklepie ?
Witam
Ja to kiedyś na olx kupiłem
Witam.Czy mógłby Pan przesłać w odpowiedzi aktualny link do tego sprzedawcy?Załączony w opisie niestety nie działa a " na piechotę'' nie mogę znaleźć.Pozdrawiam.
Witam,
nigdy nie współpracowałem w żadnej formie ze sprzedawcą i nie mam z nim kontaktu, nie śledzę również ogłoszeń na te siekiery.
Ma ktoś numer kontaktowy do producenta tych siekier ?
Jaka jest waga tej siekiery?
Fajny filmik. Powodzenia.
Witam. Dostałem siekierę dziś i po bliższym przyjrzeniu się puncy - punca z dwóch stron, okazało się że pod jedną puncą jest jeszcze jedna- JUCO 600, z tym że JUCO 600 nie jest samoklinująca
dodatkowo oryginalna JUCO 600 ma całkiem inny profil. Czyżby twórca robił dla JUCO siekiery a po godzinach własną działalność uskuteczniał
Nie mam pojęcia. Może jakieś ślady JUCO zostały na puncy której używa? Albo Odkupił od Juco formy do odkuwek i niedokładnie usunął napis?
Ale juco nie robi tego typu siekier. Jego punca - kwiatek - nabita jest na puncę JUCO 600, może faktyczne odkupił formę.
Ale kiedyś takie robiło nadal są w katalogu juco
Potwierdzam. Mam taką niemalże identyczną siekierkę z puncą JUCO 600. Kupiona na targu w Jabłonce.
bardzo fajna recenzja , przyjemnie się ogląda
Prezentowana siekiera na tyle mnie zainteresowała, że poważnie rozmyślam o zakupie takowego sprzętu. Jednakżę na teraz bardziej potrzebuje solidnej piły kabłąkowe ;). Może jakiś filmik porównujący piłki fiskarsa, gardeny i bahco? :D Pozdrawiam.
Marcin piła kabłąkowa to całkowicie inne narzędzie i nie można ich porównać
W pewnym sensie można. Ważne jest, aby brzeszczot był osadzony możliwie jak najstabilniej. W taniej piłce największą bolączkę stanowi obracające się ostrze. Poza tym kształt rękojeści, a co za tym idzie pewność uchwytu jest również nie do przecenienia ;). Zresztą mniejsza o to. Zakupiłem właśnie mniejszego fiskarsa, to sam ocenię, czy lepiej się sprawdzi od tanich marketowych "zabawek".
Jakim ogólnodostępnym olejem zaimponować trzonek? Czy nie bedzie spadac z trzonka?
Miałem ich kilka i żadna nie spadała. Olej lniany albo z orzechów włoskich.
Ciekawa siekierka ;) Widać, ze wykonana a nie wysrana spod masówki.
Zastanawia mnie to trójkątne wcięcie w metalu, wiesz może jakie ma przeznaczenie?
Nigdy czegoś takiego nie widziałem, oczywiście żaden ze mnie znawca zwykły rębacz drewna w domu ;)
do wyciągania gwożdzi
Czy negocjowałeś jakiś rabat na tą siekierę ?
Dzwoniłem do sprzedawcy i teraz 800 g kosztuje 50 zł
Jak byś tego nie przeszlifował to by się nie klinowało
Może ostrzyć trzeba po spolerowaniu siekiery się ostrzy siekiera powina być gładka. A twoja siekiera jest jak papier toaletowy szorstka wystarczy że zeszlifujesz toporzysko na połysk na początek 80 potem 120 i 180 i 240 papier i jak już będziesz widzieć swoje odbicie lustrzane to naostrzyć ją na pasie i zobaczysz jak tnie ostrze jak rąbie to jest kuta siekiera ale wymaga że szlifowania i polerowania i ostrzenia siekiera musi ciąć a ty pokazujesz jak ci goli włosy naostrz to na pasie lub padzie. To ostrza nie złapiesz już. Toporzysko musi być gładkie jak lustro. A zobaczysz efekty.
Jak obecnie znaleźć tą siekierę?
Dzięki Pingwin. Kupiłem trzy różnej wagi i są naprawdę super. Ostre i tną drzewo jak przysłowiowa żyleta.
Jak sprawuje się siekiera.....?
Hej. Mam jedna 800g, rewelacja, najlepszy jest trzonek samoklinujacy, ma ktos namiar na te siekiery bo bym kupil taką 1500g. Olx nieaktywny juz
aktywny
Można prosić link?
fajnie się ogląda:)powiedz mi jaką siekierę polecasz do łupania drzewa?
Zależy jakie drewo łupiesz
głównie dębina,trochę sosny,nic szczególnego, zawsze denerwowało mnie to że siekiera jest za lekka,kawał ze mnie chłopa i potrzebuje ciężką ,porządną siekierę:) więc zwracam się do fachowca:)
Jakiej wielkości klocki łupiesz? Mniej więcej średnica/długość
klocki mają długość ok 50 cm,czasem są dłuższe,i bardzo sękowate
a średnica czasem podobna do długości,większość klocków jest bardzo nieforemna
Witam,czy ma Pan może kontakt do sprzedawcy tych siekier? Niestety aukcja na OLX wygasła i nie mogę dorwać żadnego numeru do tej osoby.
Sam szukałem i znalazłem. Wpisz w OLX: siekiera sułkowice i znajdziesz. Sam zamówiłem 3 siekiery ale zamawiać trzeba przez sms i wysyłka jest za pobraniem. Koszt wysyłki około 20 złotych. Stylisko jak mnie zapewniono jest z jesionu. Jak do mnie dotrą to dam znać.
@@Deavonere Jeszcze nie dotarły ??
Czy jeszcze one są gdzies dostępne?
Witam. Bardzo dziękuje za reckę i kontakt do sklepu. Długo już szukałem podobnego rozwiązania. Podobne są w siekierach baskijskich. Jak by się dało recenzje takiej siekiery to bym bardzo prosił . Pozdrawiam.
Póki co nie mam żadnej siekiery baskijskiej, ale mam recenzje siekiery Bellota i Pol-ka siekiera górnicza - obydwie mają trzonki wkładane od góry bez żadnego klina.
ruclips.net/video/kcQudULVZ2I/видео.html
Gdyby ktoś się nie orientował: ten wąski profil to siekiera ciesielska. Do rąbania drewna właściwa jest w kształcie klina. A sam juz dźwiek przy pocieraniu świadczy o dobrej stali i zahartowaniu.
Jaka firma siekiery?
Fajny film :)
Ja kupiłem fajną siekierkę od starego dziadka na ryneczku. Ręcznie robiona kuta z resora za 35 zł i spuścił jeszcze 5 zł . Mówił że stary kowal kolega robi . Tylko trzonek wymienię na lepszy i trochę szlif poprawię.
Jeśli ktoś ma chęci to zawsze polecam odnowienie sobie zabytkowej siekiery zamiast kupna jakiejkolwiek nowej.
Wiem ! Mam też kilka takich odnowionych :)
Pingwin ja odnawiam siekiere kilogramową ze stemplami hk i 1945,plus. Siekiera po dziadku jedna do odnowienia a druga do zespawania ucha .i jeszcze sasiad dał zadarmo siekiere mala co sam ja kuł
Kolego , czy siekierę o normalnym (prostym) przekroju ucha , też można osadzić , tak jak tą zaprezentowaną na filmie ?
Można ale wymagałoby to dużo większej precyzji, zatem ryzyko luzowania się byłoby dużo większe. Siekierę o normalnym uchu lepiej osadzać na "normalny" sposób
Dobry film ;-) chyba się skuszę na te siekiere.
Zamówiłem i wczoraj po dwóch tygodniach przyjechała. Za 800g musiałem zapłacić ponad 60zl.Od dzisiaj zabieram się za nią i zobaczymy ;-) wygląda na solidną.
Nie miałem przekonania do siekier rozporowych ale widzę że jednak są fajne
Bardzo fajna siekierka, kupiłem już kilka lat temu dwie. Bardziej nazwałbym je jako siekiery ciesielskie. To nie są ciężkei i grube siekiery do drzewa. Ale mam 9 siekier więc mam z czego wybrać. Powiem wam z doświadczenia że do drzewa kupcie fiskarsa i będzie spokój na wasze życie
Czy to siekiera juco?
Tak jak Kolega powiedział zbyt ostry profil klinuje się następna sprawa nie ostrzymy na żyletkę siekiera będzie się tęmpić pozdrawiam
Będzie się tempić jak toporzysko jest szorstkie zeszlifujesz toporzysko na lustro i zobaczysz jak tnie ostrze taka z wrzerami skazami po wykuwaniu nie będzie tak cięła jak gładka. I wszystkie siekiery fiskars czy cellfast są na gładko ostrze jest ostre i nic się nie klinuje a stal tych siekier jest mieka nie wolno ostrzyć kamieniem maszynowo. Ja ostrze na pasie lub padzie na papier i zanim na ostrze poleruje toporzysko na połysk i ona sama robi.
@@piotrcz938 xd weś Toporzysko to trzonek inaczej więc jak trzonek może być polerowane na lustro chodzi ci o żeleziec po za tym pingwin wie co robi a twoje rady są warte jak kupa
@Kreciklofik75678 no wiadomo że siekiery ostrze to musi brać jak tasak. Jak nie masz pojęcia o metalu to nie pouczaj mnie jakimś smarkacz em jak ja od lat ostrze noże siekiery na pasie lub pad papier ścierny i szlifierka ma wolniejsze obroty i jest sztywna w imadle i tylko od lewej do prawej jedna i druga strona bez przyciskania. I tak naostrzysz że tnie jak skalpel. Każda siekiera ma inny metal i nie wolno przegrzewać ostrza oszcze na kamieniu będzie się zawijać. Pouczaj to siebie i takich co mają zero pojęcia z metalem.
@@piotrcz938 hahah nie ośmieszaj się na temat metalu pewnie się lepiej znasz mam 76 lat i całe życie pracowałem jako ślusarz precyzyjny i narzędziowy szkoda pisania 😂😂😂
@HermanOtto-wr2nn jak kto woli mi tak pasuje bo do łupania poważnego kalibru mam siekierę młot 2,5kg trzonek metalowy.
Skuszę się na taką siekierkę.
Ech już link nieaktualny.... jakiś inny kontakt ?
Jak nazywa się ten czarno-szary nalot na siekierze?
Słyszałem, że ten nalot chroni przed rdzą.
Nagar. Tak, chroni przed rdzą w jakimś stopniu, bardzo dobrze ale nie w 100%
A nie przypadkiem oksyda?
Sprawa wygląda tak, ze ostatnio (mieszkam na wsi) w trawie na polanie znalazalem siekierę. Z powodu ze rabaniem zainteresowalem sie jakiś miesiąc temu nie wiem dokładnie jak odrestaurowywac siekiery. Zabralem papier ścierny i zacząłem zdzierac. Została czarna powłoka. Nie chciałem jej wiec zdarlem nalot szlifierką, lecz po kilku dniach nalot zaczął znowu się pojawiać na srebrnym zeleźcu. Można zrobić cos żeby on nie powracał?
Nie, nie jest to oksyda. Wystarczy siekiery po kuciu i hartowaniu nie czyścić a będzie taka czarna. Niekjtórzy na gorąco wcierają olej albo wosk dla polepszenia efektu. Ten nalot to powierzchniowa rdza. Trzeba siekierę albo trzymać w suchym miejscu (i nie narażać na zmiany temperatury drastyczne) albo zaolejować czy psiknąć innym wd-40
Wow, dzięki za info jak i odpowiedź :)
nigdy nie szlifuj siekiery kontówka. w ten sposób możesz rozhartować ostrze
Jeśli potrafi się dobrze pracować kątówką i myśli co się robi to nie przepali się ostrza.
Wiem co mówię :-)
@@Krzysztof_Kornet_84 Koledze chodziło o kontówkę, pewnie jest bardziej agresywna od kątówki..... ;)
@@PrzemysawDziubczynski, albo o słownik ortograficzny 😁😁😁
Jak ostrzyłeś siekier że można się nią golić?
Delikatnie kątówką tak jak tutaj
ruclips.net/video/s9uUDd9ZLcU/видео.html
Potem tylko zebrałem drut zgrubną osełką do siekier.
Z zawodu jest Pan drwalem czy to tylko takie hobby? A jak tak to w jakim zawodzie Pan pracuje?
Witam
Tylko takie hobby, prawdziwi drwale (przynajmniej w Polsce) używają pilarek. Z zawodu jestem filologiem języka angielskiego.
Ok dzk za info :D
siekierkowy
Serio kiedyś mnie irytowałeś niewiem czemu teraz jednak bardzo mi sie podobało
Poproszę nadmiar do kupna .
Nie sprzedaje tych siekier ani nie mam w tym żadnego udziału. Nie wiem gdzie są w sprzedaży.
Czy ma ktoś kontakt telefoniczny do człowieka który robi lub sprzedaje te siekiery ?
TEL. 509-711-550, cena 50zł i wysyłka około 20zł. Można znaleźć na olx jak wpiszesz siekiera sułkowice.
taka jak Twoja zamówiona :D - dzięki za info ;:)
Nie można siekiery ostrzyć szlifierka. Szybkoobrotowy proces i iskry to wysoka temperatura. Nastąpi rozhartowanie ostrza.
Tylko wolnoobrotowo lub ręcznie pilnikiem.
A i ona nie jest ręcznie robiona jeśli to Juco. Odkówka z formy niskiej/średniej jakości.
Siekiera ręcznie robiona kosztowała wtedy z 250-300pln. A teraz to z 500pln (2022r)
megaa :) gdzie to kupic
Fajna siekiera... Dzięki za link do producenta
DZIĘKI STARY
Poproszę o link na zakup
Poproszę o link na zakup
Czemu nie scinasz trzonka na równo z zelezniakiem jak w zawodowych siekierach? Moim zdaniem przez to trzonek może zawadzić o wnętrze rozłupywanego drewna.
To zależy od wielu czynników. W tym przypadku siekiera ta kompletnie nie nadaje się do łupania drewna, a już na pewno nie twardego. Czyli obrabiane nią drewno nie uszkodzi trzonka nawet w wyjątkowej sytuacji w której spotkałoby się z nim.
@@Pingwin-MC
To fakt ale do łupania obuch problem być na równo z zelezcem?
A mogę spytać jak zamontować siekierę na styliskun któreho obuch jest węższy o 8mm od oczka zelezca? Mam piękny zeleziec i śliczne stylisko hikoriowe krowia stopa. Dać 2 kliny drewniane i do tego metalowe tulejki?
@@jacekkowalski2192 Jeśli budowa ucha na to pozwala, to docelowo trzonek nie powinien z niego wystawać. 8mm to dużo. Zobacz czy trzonek nieco poniżej nie robi się grubszy, trzonki często w górnej części są weższe żeby ułatwić spasowanie. Jeśli tak to zobacz jak najniżej da się zejść i jaka tam będzie różnica grubości. Najlepiej i najpewniej to dokleić dwa kawałki drewna po obydwu stronach styliska (części która wchodzi w ucho), całość spasować jak normalny jednolity trzonek.
@@Pingwin-MC dziekuję. Kombinowałem w ten sposob. Nie ma specjalnej różnicy. Może 1mm, góra dwa. Nie sądzę by to dało coś specjalnego. A z drugiej strony myślę że trzonek stacji swoją geometrię gdy skróce go o ok 8 cm. Siekiera na styl od nazwy któregos stanu. Bardzo waskie ostrze, choc zeliwiec wysoki. Dopiero przy oku się rozszerza.
Problem taki że chce ją do łupania. 1500 gr z tym kształtem doskonale sobie radzą. Taka lekka na niedobitki po mlocie;) myślisz że to wytrzyma? myślałem żeby dolepic ale jeszcze nawiercic i wbic koleczki mocujace. Później klin i na to dwa kliny tuleje.
Dziękuję jeszcze raz.
@@jacekkowalski2192 wyślij mi zdjęcia tego zestawu na pingwiniaczek@gmail.com obejrzę i ocenię co i jak ale wiercenie i kombinowanie od razu mówię mija się z celem
Bardzo fajny kanał :) Pozdrawiam
Ma ktoś może kontakt do tego człowieka który kuje i sprzedaje te siekiery?
Chętnie bym kupił ale oferta na OLX jest już nieaktualna i nie da się znaleźć kontaktu, a szkoda bo siekiera jest mega dobra. Chętnie przytulę numer telefonu albo e-maila do wytwórcy tych siekier.
Marcin Wawrowski zaraz zalinkuje
Super!
Udało się coś znaleźć bo ja przeszukałem pół netu i Pana Leszka nie znalazłem. Wiem tylko że jest ze Sułkowic i że nie tylko siekiery kuje.
www.olx.pl/oferta/siekiera-CID628-IDkLQZS.html
Problem w tym że pojawia się komunikat że ogłoszenie jest nieaktualne i nie pokazuje się namiar w postaci numeru telefonu. A jeszcze tydzień temu wszystko działało. Masz może numer telefonu? Może wartałoby zadzwonić do Pana Leszka i poprosić by aktualizował ogłoszenie albo pozwolił udostępnić namiary na siebie tutaj pod filmem. Szkoda żeby taka oferta była niedostępna bo siekierki są kozackie.
Sosnę można łyżką porąbać. Lepszym testem byłaby buczyna czy jesion. :-) Ale ogólnie bardzo fajnie zmontowany film, przyjemnie się oglądało. Pozdrawiam!
I znowu nie wiadomo dlaczego jesteś w moich polecanych...
Ja też tak mam z dwoma.
Widocznie podświadomie kogoś chcesz zarąbać...
Z wielką przyjemnością posłuchałbym dźwięku rąbanego drewna zamiast muzyki :)
szkoda że nie zrobiłeś filmu z rąbania przed poprawą konta naostrzenia sądzę z punktu widzenia mojego (czyli totalnego laika od siekier ) że fabryczny szlif bardziej by rozpychał zrębki i siekiera by się nie klinowała. Poproszę w razie co o wyprowadzenie mnie z błędu. Pozdrawiam i łapkę na razie zawieszam
Muszę przyznać rację, że chociaż po krótce mogłem zaprezentować działanie przed modyfikacją. Przed przeszlifowaniem siekiera miała bardzo wysoki kąt cięcia, przez co prawie niemożliwe byłoby takie przerąbanie grubszej gałęzi. Idealnie siekiera powinna mieć wklęsły klin, żeby drewna dotykał tylko kawałek za krawędzią tnącą, a potem dopiero przy uchu, dodatkowo będąc wypukłą na lini obydwu lic (czyli od noska do piętki) to by skutkowało tym, że drewno opierałoby się tylko na samym środku ( w najgrubszym miejscu). Tutaj klin jest dość płaski w obydwu tych płaszczyznach. Trzeba by całość podszlifować, a to znowu mija się z celem. Nie jest to siekiera do ścinania i rąbania na odcinki drzew. Bardziej ogólnoużytkowa lekka.
Zdaje się że gransfors podobnie nie ma klina a ile droższa
To ja dołożę od siebie łyżkę dziegciu. Oczywistym jest że ostrze za grube, bo jak to w masówce, wybacza więcej błędów od rzemieślnika. Nie lubię kupować czegoś co trzeba od razu przerabiać, bo mam wrażenie że ktoś się do tego nie przyłożył. Później jak to oszlifujesz i coś stanie się w pracy to pomyślisz, to moja wina. Bo za cienko oszlifowałem, bo przegrzałem w itp. Ten kształt ucha jak dla mnie od razu ją eliminuje, ponieważ ucho powinno być u dołu jak najwęższe np. jak w siekierach skandynawskich. Taki owalny kształt nie nadaje się do siekier i sprawia że toporzysko się obija i z czasem niszczy. Za to w fabryce szybko idzie osadzanie, bo nie trzeba pasować.
Na rynku jest bardzo mało siekier których nie trzeba przerabiać od razu po kupnie. Nawet po przeróbce można ocenić po czyjej stronie była wina uszkodzenia. W przypadku tych siekier ucho jest na tyle smukłe, że można by je oszlifować z zewnątrz na równo z policzkami. Żeby odbijanie toporzyska było upierdliwe, trzeba by nią rąbać drzewo z 30cm+ średnicy.
tatra1134 ty się widzę chuja znasz
Sam się nie znasz chamie.
fakaj bobla
@@Pingwin-MC ruclips.net/video/vHBx2suyyXQ/видео.html
Witaj - mój mail ALL_INN@OP.PL - może wiesz gdzie mogłbym kupić taką zajebistą siekierę BILLNAS [ chyba fińskie)
w akacjym trzonku (ale trzonek, to już mogę u kogoś innego dorobić)
Daj znać.
Jestem z OPOLA, Paweł
jak nazywa się ten utwór?
Hello My name is Costi, I'm from Romania, I watched with great interest your posts, to what extent could you send me such an ax, of course, for a cost, as it would cost, I refer to that ax that is very thin in the blade and can be sharpened or carved differently with his help. Thanks in advance, even if it can not be solved. Have a wonderful day !
The axe itself costs around 48-59 RON. The producer doesn;t give a specific price and i'm not sure what makes it vary. I wouldn't charge anything for helping you with getting a Polish made axe. Let me just check the shipping cost and whether the seller himself would agree to sending it abroad.
Shipping cost to Romania seems to be around the same as the cost of the axe itself.
fajna recenzja, dzieki! niestety ogloszenie nie aktywne.
Ogłoszenie jest aktualne kliknij w telefon gość nadal robi tylko nie przedłużył ogłoszenia dziś z nim rozmawiałem.
Witam tez jestem laikiem i nie polecam ostrzyc czy szlifować siekiery na katowce.
Dlaczego?
Ja też nie polecam ostrzenia na szlifierce kątowej;) miękkiej siekiery.
Natomiast twardą- można, tylko szybciej się zużyje - w 20 a nie w 80 lat ;)
Dlaczego nie?
Dlatego, że ten co nie umie posługiwać się szlifierką łatwo może zniekształcić ostrze.
Ten, który potrafi naostrzyć zignoruje ostrzeżenie od laika.
Szlifierka kątowa agresywniej zbiera materiał niż np taśmowa, stąd napisałem, że kilkukrotnie szybciej zeszlifuje żeleziec do stanu złomu. Nadal to będzie czas mierzony w dekadach:)
Taśmówka szlifująca mniej niż kątówka to uogólnienie. Szlifierka taśmowa z pasem gr. 80 zedrze siekierę szybciej niż kątówka z krążkiem gr. 1500 na rzepie. Nie zapominajmy o tym, że praktycznie każda siekiera już w fabryce jest szlifowana różnymi narzędziami elektrycznymi, tak samo jak noże. Nie ma co się bać szlifierki, tylko trzeba uważać.
A to nie jest przypadkiem "Kuźnia Sułkowice"? www.kuznia-sulkowice.pl/
To nie to samo. Znak jest inny.
Pingwin, świetny film, tylko nie przyśpieszaj rąbania/cięcia - błagam, to całe "clue" filmu, jak najbardziej możesz robić mniej machnięć by skrócić ten proces i nie musisz przecinać się przez cały materiał/klocek, ale nie rób przyśpieszeń bo nie widać jak głownia w materiale pracuje. Poza tym kawał fajnej recenzji "keep up the good work". Pozdrawiam Cię serdecznie.
Cześć Quasz. Statystyki mówią że moje filmy są za długie i ludzie też nie chcą oglądać rąbania 5min, dlatego przyspieszam. Masz rację, że wtedy nic nie widać ani słychać. Czy drewno jest mokre, suche czy stal dźwięczy czy nie, czy się klinuje i tak dalej. Myślę na przyszłość żeby robić pierwsze uderzenia w normalnym tępie a potem przyspieszone. Dzięki za uwagę i wsparcie!
Co ci sie stalo z czolem
Nie działa link
Ta z filmu to 1 kg ?
800g
Nie wazne czy to bylo 5 lat temu czy nawet wiecej i ile to kosztuje teraz wazne ze ta siekiera przy kutej nawet nie moze leżeć a co dopiero sie rownać z kutymi to tak w gwoli scislosci .Oczywiscie nie ma co z koleji rownać sie z siekierami w castoramie czy OBI bo to z kolei nie ma sensu sie nad tym zagłębiać z tymi badziewiami .Kuta siekiera prawidlowo hartowana odpowiednia stal i wiedza jak to zrobić to kossz zaczyna sie od 500-1000 zł z oprawą i to koszt wspolczesny bo o innych nie ma co wspominać:)
Co to za muzyka
Wzór dość popularny na Podhalu do dostania na większości targowisk w okolicy rzeczonego. Nie raz widziałem siekiery w takim stylu właśnie tam jako pomoc drwala czy cieśli. Sam taką posiadam i jestem zadowolony, choć dla niektórych trzonek jest zbyt "kanciasty" i przez to niewygodny. bushcraft24.pl/wp-content/uploads/2016/11/CIMG2728.jpg
Wiesz może czy ktoś z Podhala sprzedaje je w internecie? Tak słyszałem własnie, że tam tego typu siekiery są popularne. Myślałem ze to tylko plotki ...
A trzonek prosty jest sztywniejszy niż podwójnie wygięty i bardziej przenosi drgania, to niestety fakt.
Nie mam pojęcia czy ktoś sprzedaje w necie, już tam nie mieszkam to nawet nie mam możliwości się spytać. Tu nawet nie chodzi o to że trzonek jest prosty, bo o ile pamiętam to wszystkie stare lokalne siekiery które widziałem miały prosty trzonek. Nawet w domu za dzieciaka mieliśmy kilka takich, więc musiał to być dość popularny wzór trzonka w Polsce i się sprawdzał doskonale. Tu chodzi bardziej o to, że przynajmniej w wypadku mojej siekiery trzonek jest dość płaski i przez to może być trochę niewygodny dla osób z delikatniejszymi dłońmi.
Tak, u mnie tez jest dosć płaski. Kiedy ją testowałem przed przeszlifowaniem to dość szybko zaczął mi się robić odcisk. Po przeszlifowaniu, kiedy siekiera miala już mniejszy opór podczas uderzenia w drewno, było dużo lepiej. W książce o siekierach sprzed bardzo dawno wyczytałem, ze im więcej trzonek ma zagięć tym lepiej amortyzuje - jest to logiczne. Oczywiście na wykonanie trzonka podwójnie wyprofilowanego trzeba zużyć więcej drewna niż na wykonanie prostego.
To, że trzonek wygięty bardziej amortyzuje nie ulega wątpliwości. Tylko, że w wypadku tego typu siekiery wygięty trzonek nie przeszedł by przez ucho. Do tego dochodzi jeszcze technika rąbania. Jeśli ktoś jest zbyt spięty i ściska trzonek jakby chciał z niego sok wycisnąć to szybko się zmęczy no i może nabawić się odcisków ( nie mówię tu o tobie) Ja zauważyłem szczególnie przy długim łupaniu, że opłaca się w ostatniej fazie minimalnie poluźnić chwyt i rozluźnić . Wtedy drgania są mniej wyczuwalne i ja się mniej męczę. W tym wypadku minimalnie oznacza naprawdę minimalnie a nie tak aby siekiera pofrunęła w siną dal. Wtedy nawet niezbyt wygodny trzonek można jakoś przeżyć.
Chciałbym się pochwalić siekierą którą kiedyś zrobiłem ruclips.net/video/G9xbATXGpq0/видео.html i mam pytanie czy ktos poznaje te firmę bo jestem bardzo ciekawy jaka jest jej historia z góry dziękuje.
www.holzwerken.de/museum/hersteller/dominicus.phtml
@@Pingwin-MC dzięki wielkie za pomoc mam nbadzieje że mój film Ci sie podobał
@@modymajsterkowicz8772 szlify do poprawy no i trzonek też widać można odchudzić trochę w górnej części żeby bardziej pasował do dolnej węższej.
@@Pingwin-MC zgadza sie fachowiec lepiej wychwyci takie rzeczy niż ten co pierwszy raz robi siekierę, zapraszam do obejrzenia innych filmów bo warto.
Jesteś OK !
Kontówką nie polecam szlifować/przeprofilowywać NICZEGO CO MA W PRZYSZŁOŚCI CIĄĆ CZY RĄBAĆ! Spieczesz i rozhartujesz krawędź przynajmniej z 3 mm wgłąb. Zepsujesz siekierę. Do tego najlepszy jest wolnoobrotowy kamień albo stary dobry pilnik.
Witam apropo ostrzenia siekiery proszę się nie dziwić że się klinuje... skoro jest tak naostrzona,taka siekiera jest do ociosów a nie do rąbania,trzeba mieć trochę wiedzy żeby naostrzyć dobrze siekierę... a Pan mam wrażenie jest totalnym laikiem (bez obrazy) proszę najpierw poczytać potem ostrzyć szlifierką...dluta.pl/siekiery-ostrzenie-i-konserwacja.html
Witam
Co to są ociosy? Ta siekiera nie ma konkretnego przeznaczenia, jest uniwersalna. Dlatego też robiłem nią różne rzeczy aby zaprezentować szersze spektrum możliwości. To jaki szlif Pan proponuje aby siekiera była nadal uniwersalna? Tak, jestem laikiem i niewiele wiem o siekierach.
ale jaja :] niejaki szczurash84 chce Pingwina o siekierach uczyć :]
Dalej nagrywasz
oczywiście
Zapraszam wszystkich do największej w Polsce grupy o tematyce Siekier facebook.com/groups/799902400156773/
Ej pingwin ty miełes kiedyś 200 tyśęcy subów bo tak mi sie kiedys wydawalo ?
Nigdy nie miałem więcej subskrypcji niż teraz.
a ogólnie film spoko
czemu nosisz martwego czlowieka na szyi?
Bo taka jest moja wiara
@@Pingwin-MC wiara trupa przybitego do deski bleeee
kuznia-sułkowice.pl
Po co to wcięcie w sikierce
pewnie w chinakch kupujue nabija znak i goli jako recznie robione hehe
szlifierką się nie ostrzy ! Rozhartujesz stal.
Każda siekiera w fabryce jest szlifowana szlifierką. To co z fabryki wychodzą rozhartowane?
szlifierką taśmową owszem, Ty użyłeś słowa kątówka. A kątówką sie nie ostrzy, rozgrzewasz stal do tego stopnia że się rozhartowuje :C
Kątówką też można delikatnie i drobnym papierem.
ja mam z toruu kolejowegoo kutaa przez kowala po woejnna babcinaa siekieraa powiem szczeze ze lepszych niema
fajny masz krzyżyk
Połapali się, już jest za 50 zika :D
@Maciej Jan Długosz przecież ogłoszenie na olx nadal aktywne.
Już kosztuje 50 + wysyłka 😜
To i tak niewiele w porównaniu z innymi. Śmiem twierdzić, że nie gorsza niż one.
Ostrzenie na brzytwę jest bez sensu.
Pingwin po co ci ta siatka?
Komary mnie rozpraszały
Przerąbane.
wstyd chodzic w tych niemieckich lachmanach
Trzonki akacjowe są najlepsze.
To ja zapłacę ci za lekcje strugania trzonka w 5min tylko mnie naucz,proszę🤣
Nikt nie powiedział, że będzie to dobry trzonek, ale raczej tymczasowy.
@@Pingwin-MC W filmiku ktoś tak powiedział😀Mniejsza z tym.Z tego co mnie uczyli moi przodkowie to akacja najlepiej się sprawdza.Dzieki za namiary na producenta i leci łapka👍
@@arnaro5023 Dzięki, wiele gatunków nadaje się na trzonki. Wiąz, grab, robinia akacjowa, jesion, w starych książkach można znaleźć wzmianki o trzonkach z odziomków brzozowych. Ruscy do tej pory m.in. z brzozy robią trzonki.