Как мислите определят чувствата и водят до възникването на психически проблеми?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 июн 2016
  • Как мислите определят чувствата и водят до възникването на психически проблеми: psihoterapia-onlinebg.com/201...
    Мария Савова, когнитивно-поведенчески психотерапевт
    Научете да поемете контрол върху негативните си емоции чрез промяна на мисленето. Научете в това видео:
    - че нашите чувства не са резултат от ситуацията сама по себе си, а от начина, по който ние гледаме и оценяваме дадената ситуация
    - че и негативните чувства като гняв, ярост, вина, срам и потиснатост възникват от нашите мисли
    - как конкретно начините, по които мислите, променят Вашите чувства
    - какво са автоматични мисли в когнитивно-поведенческата терапия
    - че има различни начини за справяне с критични ситуации
    - защо е необходимо да поемете отговорността за мисленето си и за собствения си живот
    - кога емоциите водят до психически проблеми
    Психическите проблеми са по същество емоционални проблеми. Ние знаем, че още древните философи преди 2000 години са установили зависимостта между мисли и чувства.
    Сигурно сте чували за изказването на Епиктет, че „не нещата сами по себе си тревожат човека, а преценките за нещата“. Нашите чувства не са резултат от ситуацията сама по себе си, а от начина, по който ние гледаме и оценяваме дадената ситуация. От своя страна нашите оценки и възгледи са повлияни от нашето възпитание, от опита ни с околната среда и от ценностната ни система.
    Колкото по-екстремна е дадена оценка за определена ситуация, толкова по-силно е съпровождащото я чувство.
    Следвайки тази логика, ние със сигурност може да твърдим, че и негативните чувства като гняв, ярост, вина, срам и потиснатост възникват от нашите мисли.
    Затова още веднъж: За нашите чувства, както за добрите, така и за лошите, сме отговорни единствено ние и нашите мисли, а не обстоятелствата или другите. Обстоятелствата сами по себе си са такива, каквито са, нито добри, нито лоши.
    Може би това е за някои неразбираемо и те в момента си задават въпроса „Защо аз ще искам да се чувствам съзнателно зле и да изпитвам страх, паника, гняв или депресия?“
    Естествено, че няма логическа причина да си причинявате съзнателно болка. Както вече споменах, мислите ни са повлияни от миналото и са много често неосъзнати. В когнитивно-поведенческата терапия тези мисли се наричат автоматични, тъй като преминават на границата между съзнаваното и несъзнаваното и в повечето случаи са трудни за разпознаване.
    Има много примери за това, по-колко различен начин хората се справят с трудни/критични ситуации. Виктор Франкъл напр. оцелява в концентрационен лагер и впоследствие написва книгата „Смисълът на живота“. Негови са думите, че „човек може да съхрани независимостта на ума дори и в такива ужасни условия на физически и психически стрес.“ Силвестър Сталоун трябва да почука на 1000 врати, за да получи най-накрая предложение за роля. Тина Търнър става звезда и губи всичко с развода си, за да стане впоследствие още по-голяма звезда.
    Какво е общото между тези хора? Тяхното мислене, намирането на смисъла в на пръв поглед безизходни ситуации и поемането на отговорността за собствения живот.
    Чрез поемането на отговорността ние вече не можем да виним другите или обстоятелствата.
    Другите (родители, приятели, (бивш) партньор т.н.) може да са допринесли за Вашето страдание. Вие обаче решавате, какво да правите оттук нататък: дали искате да вземете емоционалната болка в бъдещето си или да я оставите в миналото. Защото Вие и само Вие можете да се справите със собствените си дефицити чрез процесите на учене, препрограмирайки мозъка и мисленето си от „неуспех на успех“, от „болест на изцеление“ и от „болка на щастие“.
    • Как мислите определят ...
    Как мислите определят чувствата и водят до възникването на психически проблеми: psihoterapia-onlinebg.com/201...
    Интернет-страница: www.psihoterapia-onlinebg.com/
    Facebook: / psihoterapiaonlinebg

Комментарии • 5

  • @Pravdin_Pravdinov
    @Pravdin_Pravdinov 4 года назад +1

    А как може да се препрограмира мисленето, след като обстоятелствата задават у човека мислите , например , човек който се чувства щастлив от получаването на нещо ,например да изяде един хамбургер, и този човек няма пари да си купи хамбургер ,които следователно да го зарадва да повдигне серотонина му и мислите му да се позитивни? Или пък да работи цял месец да го излъжат със заплатата и човека да се зарадва на това и да има позитивни мисли!

  • @7777violet
    @7777violet 5 лет назад +2

    Това, което бих си помислила е плод на предишен опит. Ако мъжът е гадняр, то е много вероятно да упражнява психически тормоз неотговаряйки. За това си помислям най-неприятното.

  • @bilibiliqncho976
    @bilibiliqncho976 3 года назад

    Ако пием водорасли може ли да ни помагнат малко поне