Jak zrobić hydroizolację łazienki w domu drewnianym

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • Film omawia zagadnienia związane z hydroizolacją pomieszczeń mokrych, zastosowaliśmy nowy produkt na rynku polskim z firmy Mapei o nazwie Mapei mapeguard WP adhesive wraz z membraną MAPEGUARD WP 200.
    Subskrybuj i skomentuj - trafimy do większej liczby osób, którym nasze materiały mogą pomóc w rozwiązaniu problemów oraz poznaniu technologi.
    Kanał Moc Drewna pokazuje nowoczesne materiały i rozwiązania dla budownictwa szkieletowego. Edukujemy z technik budowy i prawidłowych rozwiązań.
    Reagujemy na najczęściej zadawane pytania i staramy się pomagać w rozwiązywaniu problemów, które występują podczas budowy.
    Na kanale można też zobaczyć filmy z naszych realizacji!
    Kontakt do nas kontakt@mocdrewna.pl
    Strona mocdrewna.pl
    Nasza grupa na Facebook / 763182307379338
    Nasz profil na Instagram
    / mocdrewna
    Jeżeli uważasz, że filmik wnosi realną wartość - daj kciuka do góry lub udostępnij.

Комментарии • 63

  • @zbigniewkozera4660
    @zbigniewkozera4660 3 года назад +2

    Mariusz ....jesteś wspaniałym prezenterem nowych technologii... miło mi jest z Tobą współpracować. Twoje realizacje trzeba zobaczyć, są niepowtarzalne ...

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  3 года назад

      Dziękuję za miłe słowa Panie Zbigniewie, przyjemność współpracy także po mojej stronie. Oboje jesteśmy praktykami i mamy otwarte głowy na nowe rozwiązania. Pozdrawiam

  • @maciejlisowski3044
    @maciejlisowski3044 2 года назад +1

    Wracam do filmiku po roku - teraz będę kladl taka hydroizolacje u siebie. Dziękuję za materiał - naprawdę jest tu wszystko wytłumaczone, do tego timelapse. Moc drewna jak zawsze wyczerpuje temat :)

  • @zbigniewkozera4660
    @zbigniewkozera4660 3 года назад

    Byłem pozytywnie zaskoczony, że Pani Monika tak profesjonalnie wykonywała hydroizolacje ..... wielki szacun Pani Moniko ....pozdrawiam

  • @maciejlisowski3044
    @maciejlisowski3044 3 года назад

    Świetnie! Za 2 tyg zaczynam działać z łazienką :)
    Tak więc kciuk do góry za świetny materiał!

  • @archispamichakrawczyk6226
    @archispamichakrawczyk6226 3 года назад +3

    Dzień dobry
    Chciałem zwrócić uwagę na jeden fakt , w pierwej kolejności układanie hydroizolacji w wybranej technologi powinno się rozpocząć od zagruntowania płyt gipsowych w celu ograniczenia ich chłonności, ten zabieg dal by dłuższy czas otwarty na obrubke przygotowanej masy uszczelniającej, kolejnym elementem jest zatopienie narożników, następnie taśma na połączeniu ściana posadzka , ściana ściana, dopiero na końcu mata na całą powierzchnię, oczywiście podrodze osadzamy i uszczelniamy poszczególne przejścia tzw. Technologiczne ,
    Gratuluje odcinka z góry sorki ze się czepiam , wykonuje izolacje na codzień i to pewnie mnie skłoniło do komentarza, niemniej oglądam twoje filmy od początku, szukałem wyczerpującej informacji na temat budowy w technologii szkieletowej i muszę przyznać że Twoje poradniki są najlepsze, malotego rozpocząłem budowę szkieletowki dziękuję

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  3 года назад +1

      Odbyliśmy kurs w Mapei i płyt gipsowych nie trzeba gruntować dla tego typu hydroizolacji, podłogi betonowe były wcześniej zagruntowane. Co do kolejności prac robiliśmy tak jak nas przeszkolono, nawet podczas tej konkretnej realizacji mieliśmy opiekę w postaci ich technologa, który nad wszystkim czuwał.

  • @mmgsmadminbass6889
    @mmgsmadminbass6889 3 года назад +1

    Społeczność RUclips dziękuję za wyczerpujące materiały tematyczne. Sugestią tylko temat filmu, w którym dowiedzieć się można czegoś na temat instalacji kanalizacyjno-wentylacyjnych. Interesuje mnie głównie zbieranie informacji na temat montażu rekuperacji i rur. Widziałem gdzieś jak "wiercą" te ładnie zaizolowane ściany folią paroizolacyjną i hydroizolacyjną i wkładają przez to tury. Czy istnieje jakaś złota zasada montażu w domu szkieletowym według sztuki ? Pamiętam, jak fenomenalnie wytłumaczyłeś podobny wątek w filmie o instalacjach elektrycznych. Moja wolna sugestia na temat kolejnego filmu. Pozdrawiam z deszczowego Drammen : )

  • @annj4979
    @annj4979 Год назад +1

    Dzięki za fantastyczny materiał. A czy na tę membranę można zastosować elektryczne maty grzewcze pod płytki?

  • @krakowk5394
    @krakowk5394 2 года назад +3

    Czy w przypadku podłogi z płyty OSB i zastosowaniu folii w płynie trzeba jakąś posadzkę na płytę wylać i na to dopiero folia w płynie ? Czy bezpośrednio na płytę OSB można taką folię w płynie nakładać ?

  • @rupertsparrow289
    @rupertsparrow289 3 года назад +3

    Witam! Jak już robić hydroizolację to na całości pomieszczenia a nie tylko w miejscach narażonych na zawilgocenie, para wodna roznosi się z pod prysznica po całości pomieszczenia, do tego dochodzi podciąganie kapilarne.

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  3 года назад +2

      Para wodna nie jest problem, tylko woda . Para wodna dopiero jak ma styczność z zimnem zamienią się w wodę - od tego chroni paroizolacja w ścianach zewnętrznych.

  • @wjr2
    @wjr2 3 года назад +1

    czy mógłby Pan opisać układ warstw podłogi ? czy warstwy spadkowe pod odpływ liniowy robione są tylko na warstwie kleju z siatka ?

  • @schantarte2171
    @schantarte2171 3 года назад +3

    Hmm... w tym filmie instruktażowym ruclips.net/video/ydA4zFrBe20/видео.html MAPEI pokazuje trochę inaczej montaż - na początku podłoga wywinięta na ściany 5 cm (0:45) i dopiero ściany i łączenie na zakładkę również 5 cm (1:35) i dopiero na łączeniu taśma.

  • @user-ph6bv6uo1p
    @user-ph6bv6uo1p 9 месяцев назад +1

    a co Pan powie o płytach budowlanych np. Ultrament ?

  • @krzysztofchlipala8075
    @krzysztofchlipala8075 3 года назад +1

    Z jakich materiałów zrobiona jest podłoga? Czy można przykleić tą matę bezpośrednio na podłogę z desek? Mam drewniany dom z podłogami z desek. Czy płytki nie będą później odpadać lub cała mata?

  • @kamillo1987jan
    @kamillo1987jan 3 года назад +2

    Szczerze mówiąc to myślałem że płytki klejone i zafugowane są barierą dla wody. Z tego co w tym filmie jest poruszane to tak nie jest. Ja myślałem u siebie na ścianach kleić płytki od razu do osb (tam gdzie owe płytki będą). Czyli jak płytki z fugą nie zatrzymują wody to rozumiem że przez nie przenika i wchodzi w strop. Jak betonowy to pewnie nie ma problemu, ale w stropie drewnianym będzie dochodziło do korozji drewna. Ale to chyba tylko w przypadku jeżeli w łazience na dłużej się zostawi wodę na podłodze. Co nie zmienia faktu że może narobić problemy. Pytanie jeszcze o płyty GK, skoro robi się taką dobra hydroizolację, to dlaczego w domu nie mogą być zwykłe płyty gk? A jak mogą to w których pomieszczeniach można dać zwykłe a w których trzeba dać lepsze? Czy te nawet ogniowe płyty gk nie są przypadkiem i tak z karton-gipsu? Jak jest karton to i tak szału nie ma w porównaniu do płyt choćby gipsowo-włóknowych, nie mówiąc już o cementowo-włóknowych których cena tez jest odpowiednia.

    • @88sync
      @88sync Год назад

      Po roku co prawda, ale odpowiem bo sam się interesowałem o co chodzi z płytami i hydro. Jeśli chodzi o płyty to ważne jest czym są nasączone te papiery na wierzchu, one trochę ograniczają wilgoć/ogień, co do płytek i hydro, tak..zwykle zachlapanie nie robi problemu dla fugi płytki, jednak stały kontakt z wodą lub jakiś błąd w sztuce/wykruszenie się już rodzi problem. Stąd można powiedzieć że są 3 progi szczelności...3. płytka/fuga 2. Hydroizolacja 1. Płyta gk .. trzeba pamiętać że jak woda się gdzieś dostanie to tam zostanie przez dłuższy czas..a następne "krople" zawsze znajdą ta samą najłatwiejsza drogę.. dlatego lepiej dmuchać na zimne i stosować zielone płyty hydro i płytki. Po za tym producent nigdy nie wie kto, jak i w jakich warunkach będzie coś robił. Stąd zalecenia obostrzenia dodatkowe pieniądze na materiał:) podsumowując wiedząc co się robi czym się robi i robiąc to starannie nie trzeba robić wszystkiego, ale błąd może kosztować dużo wiecej niż te parę złotych na dodatkowe zabezpieczenie. Co do płyt ogniowych tak ciekawostka... Trudniej je podpalić niż normalna..ale tylko z wewnętrznej (czerwonej) strony. Od strony "plecaków" nie ma żadnej różnicy

  • @klaudiuszminol2794
    @klaudiuszminol2794 3 года назад +1

    Witam, czy osb wymaga jeszcze jakiegoś wcześniejszego gruntowania ? Pozdrawiam i czekam na następne odcinki.

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  3 года назад

      Gruntujemy tylko powierzchnie takie jak beton - Osb i płyt gipsowych nie trzeba .

    • @klaudiuszminol2794
      @klaudiuszminol2794 3 года назад +1

      @@mocdrewna dzięki za odpowiedź

  • @wladekr996
    @wladekr996 3 года назад +1

    Chciałbym się zapytać czy miał Pan do czynienia z domami szkieletowymi typu A-frame i jakie ma Pan zdanie na temat takich konstrukcji? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  3 года назад +1

      Miałem do czynienia nawet przy systemie prefabrykowanym pracowałem i wszystko zależy jak zawsze od wykonawcy, można budować takie domy dobrze, ale przeważnie prefabrykacje stosuje się, bo ma być tanio. Tanio znaczy, że nikt nie stawia na jakość !

  • @felixf2500
    @felixf2500 3 года назад +2

    Jaka jest różnica między tą matą a folią w płynie? chyba łatwiej jest użyć folii a jedynie na narożnikach takiej maty, bo widzę, że dużo tu roboty i zastanawia mnie, skąd taki wybór technologii.

    • @krzysztofkowalczyk2151
      @krzysztofkowalczyk2151 3 года назад +2

      Ten sposób wykonywania hydroizolacji obowiązuje w krajach skandynawskich już od pewnego czasu. Sama folia w płynie (membrana jednoskładnikowa lub dwu) nie zabezpiecza w pełni przed przenikaniem wilgoci/wody do podłóg/stropów/ścian ... Dowiodły tego remonty łazienek, w których w znacznym stopniu zawiódł „stary” sposób wykonywania hydroizolacji (narożniki - taśma+membrana , płaszczyzny - sama membrana. Wprowadzenie mat zapobiega powstawaniu mikropęknięć w strukturze membrany wraz z upływem czasu i zbliża ten system do najbardziej niezawodnego , czyli membran PCV

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  3 года назад +2

      Dodam jeszcze, że folie w płynie powinno się nakładać w trzech warstwach, co nie pozwala tego zrobić w jeden dzień, jest to kilkudniowy proces. Metoda w Skandynawii wymaga specjalnych uprawnień.

    • @felixf2500
      @felixf2500 3 года назад

      @@mocdrewna dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. pozdrawiam.

  • @andrzejpaczkowski6690
    @andrzejpaczkowski6690 3 года назад +2

    Witam
    Panie Mariuszu kiedy kolejny odcinek z budowy?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  3 года назад +1

      Czekam na zamknięcie pewnych etapów z budowy, ponieważ będzie to ostatni odcinek z MKpasywny. Rozpoczęła się już nowa inwestycja i będzie nowa seria. Wkrótce:)

    • @andrzejpaczkowski6690
      @andrzejpaczkowski6690 3 года назад

      @@mocdrewna To czekamy z niecierpliwością na ostatni odcinek i oczywiście nowa serie.
      Pozdrawiamy

  • @thetechlead1761
    @thetechlead1761 8 месяцев назад

    Czy to dobry system jeśli mamy ogrzewanie podłogowe wodne? W specyfikacji tego produktu nie mogę tego niestety znaleźć (explicite zezwolenia na podłogówkę albo chociaż podania współczynnika przepuszczalności) więc wydaje mi się, że nie możemy tego użyć na podłogówkę. Czy w takim wypadku folia w płynie (np Knauf Hydro Flex) to dobry zamiennik dla ogrzewania podłogowego wodnego?

  • @piotrizydorek8417
    @piotrizydorek8417 Год назад +1

    Czy ta kolejność to tylko kwesta nie wybrudzenia podłogi? Na zdrowy rozsądek lepiej byłoby najpierw zrobić podłogę, a potem ściany.

    • @javka67
      @javka67 Год назад

      To nie jest zdrowy rozsądek .

  • @misiumalowany
    @misiumalowany 3 года назад +1

    Witam, Czy jest sens wykończyć tym systemem otwory okienne w domku szkieletowym ? Zazwyczaj malowałem wodorozcieńczalnym epoxydem (podkład plus farba w sumie 4-5 warstw ) , potem membrana z taśmami i dopiero okno. Niestety membrany były trochę luźne - tutaj wszystko ładnie przyklejone i za jednym razem. Czy ochrona UV wytrzyma ?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  3 года назад +1

      Jaki sens wyklejać okna ? Są nieszczelne?

    • @misiumalowany
      @misiumalowany 3 года назад +1

      @@mocdrewna otwory okienne

  • @bartomiejkolanski567
    @bartomiejkolanski567 2 года назад +2

    Proponowałbym najpierw zrobić szczelną hydroizolacje ścian i dopiero przed nią stawiać Geberit.

  • @michuhania
    @michuhania 3 года назад +2

    a płyt nie szpachlujemy na łączeniach ? I dlaczego nie zielone wodoodporne ? Chyba że to nie ma znaczenia ?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  3 года назад

      Szpachlowane łączenia trzeba by gruntować , a brak szpachli nie ma tutaj żadnego znaczenia. Płyty ognioodporne są bardziej odporne na wilgoć niż te zielone;)

    • @michuhania
      @michuhania 3 года назад

      @@mocdrewna dzięki za odpowiedź. Super kanał, śledzę i się uczę. Budowa domu ciągle przede mną.

  • @ewetym1234
    @ewetym1234 6 месяцев назад +1

    No dobrze. Wszystko super ale co w domku drewnianym? 😮

    • @ryszardsojka2137
      @ryszardsojka2137 6 месяцев назад +1

      no to jet dom drewniany

    • @tomben396
      @tomben396 5 месяцев назад

      ale jak na plyte osb to zrobic?

  • @weanddiy4712
    @weanddiy4712 3 года назад

    👍👍

  • @rafapaszkowski8728
    @rafapaszkowski8728 2 года назад

    A czy dajemy coś pod płyty kartonowo-gipsowe np. jakąś folię lub membranę? Tak na wszeli wypadek jakby przepuściła nam ta hydroizloacja gdzieś?

    • @88sync
      @88sync Год назад

      Folie paraizolacyina od strony pomieszczenia mokrego

  • @Kubaitato
    @Kubaitato 3 года назад

    Witam. Ten dom jest na płycie fundamentowej. Na jakim etapie budowy uzyskać te spadki podłogi w mokrych pomieszczeniach? Bo chyba nie na etapie betonowania płyty fundamentowej. Raczej nie robił Pan tam dodatkowych wylewek. Chyba tylko na grubości warstwy kleju czy zaprawie pod płytkami podłogowymi? Radosław z Bytomia.

    • @przemysawkacprzak6311
      @przemysawkacprzak6311 3 года назад

      Przyłączam się do pytania, bo też mnie to zastanawia.

    • @kamild7336
      @kamild7336 3 года назад

      Na etapie przygotowania łazienki pod plytkowanie, uzyskuje się to na wylewce samopoziomujące . Plusem tego jest to ze jeśli robimy to na stropie drewnianym możemy zastosować w wylewce ogrzewanie podłogowe. Jeśli zależy na uzyskaniu tej samej płaszczyzny warto jednak wcześniej uwzględnić to przy budowie pomieszczenia i obniżyć je

    • @marcinpostrozny3454
      @marcinpostrozny3454 3 года назад

      Spadki na płycie fundamentowej należy zaplanować przed betonowaniem. W miejscu gdzie będzie brodzik montuje się odpływ i do niego wyprowadza spadki podczas zacierierania- talezowania betonu. Nie potrzeba później żadnych wylewek samopoziomujacych.

  • @arkadiuszszwed6108
    @arkadiuszszwed6108 2 года назад

    Witam pytanie w sprawie paroizolacji czy powinna być montowana na ścianach zewnętrznych w łazienkach ? Bo słyszałem opinie że nie koniecznie ponieważ w takim przypadku mamy podwójną paroizolację raz folia ruszt płyta osb gips membrana w płynie ?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  2 года назад +1

      Jeżeli na całej ścianie jest hydroizolacja to nie trzeba paroizolacji. Na ściany działowe nie dajemy .

  • @tomaszpergalowski8421
    @tomaszpergalowski8421 3 года назад

    Mała podpowiedź... spadek powinien wynosić 2 cm H na 100 cm długości, czyli 2%. Spadek mniejszy niż 2% może zatrzymywać spienioną wodę, a spadek większy niż 2% zakłóca ludzki błędnik...

  • @kosikTV
    @kosikTV 3 года назад

    Jak robicie hydroizolację podłogi, jeśli montowany będzie kompakt, a nie WC podwieszane? Tutaj wszystko jest starannie, uszczelki na wystające z podłogi odpływy, a potem przy montażu wiercić dziury?

    • @mocdrewna
      @mocdrewna  3 года назад

      Wc stawia się na uszczelce lub silikonowe więc jest to częściowo uszczelnione.

  • @tomekemgeokadrabka9652
    @tomekemgeokadrabka9652 Год назад +1

    Nie potrzebna reklama jak sądzę.

  • @pawejazwa4547
    @pawejazwa4547 3 года назад +2

    SINTEF- Figursamling våtromsnorm 2020 :) jak ktoś potrafi po norwesku to jest tam wszystko co potrzeba wiedzieć o mokrych pomieszczeniach. Mają też pozycje o budowaniu konstrukcji szkieletowych od A do Z

    • @philipbrady5914
      @philipbrady5914 3 года назад

      A tip : you can watch movies on Flixzone. I've been using them for watching loads of movies during the lockdown.

    • @watsonzayd8708
      @watsonzayd8708 3 года назад

      @Philip Brady definitely, been watching on Flixzone} for since december myself :D

    • @imrangraham5596
      @imrangraham5596 3 года назад

      @Philip Brady yup, I've been watching on Flixzone} for months myself :D

    • @xzavierroman3949
      @xzavierroman3949 3 года назад

      @Philip Brady Yup, have been watching on flixzone} for since november myself :)

  • @michaeidtner1409
    @michaeidtner1409 2 года назад

    Co to za mata hydroizolacyjna

    • @javka67
      @javka67 Год назад +1

      Taka sama jak do narożników tylko metrowa . Razem z tym klejem i specjalnymi łatami ( woda, kanalizacja ) stanowi system , który jest wymagany w Skandynawii . Powinien być stosowany prze budownictwie szkieletowym .