Podloške za kampovanje, planinarenje i outdoor aktivnosti

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 сен 2024
  • Vanja je govorio o podloškama za kampovanje, planinarenje i druge outdoor aktivnosti. Ovde ću navesti nekoliko beleški, a za sve informacije pogledajte video:
    Tri tipa podloški:
    Dušeci na naduvavanje - u sebi ne sadrže neku strukturu i ispunjene su isključivo vazduhom. Veoma su lagane i zauzimaju malu zapreminu, ali im je mana to što se vazduh u njima veoma brzo ohladi prilikom upotrebe na hladnom vremenu. Zbog toga se koriste u letnjem periodu. Idealno je kada svaka tuba ima svoj ventil kako cela podloška ne bi postala neupotrebljiva ako neka od njih pukne.
    NLP ili penasta podloška - izuzetno je lagana, ali zauzima dosta prostora pošto se rola. Ukoliko se savija, lako može da se deformiše i pukne. Prilikom upotrebe se deformiše, postaje tvrda, manje udobna i gubi svoja svojstva. Velika prednost jeste njena cena
    Samonaduvavajuće podloške - one predstavljaju kombinaciju pve dve zato što ubacuju vazduh i poseduju penu koja mnogo bolje apsorbuje pritisak. Nakon otvaranja ventila, pena se širi i uvlači vazduh koji ispunjava sve šupljine. Zatvaranjem ventila, vazduh ostaje u okviru nje. Pravi se malih dimenzija i u nekoliko varijanti od kojih ekspedicione mogu biti veoma lagane. 7-10 minuta je potrebno da se aktivira što je vreme idealno za postavljanje šatora. Pakuje se rolanjem i savijanjem nakon što otvorite ventil kako bi vazduh izašao iz nje. Kvalitetna podloška može da traje i 20 godina. Ovakve podloške se prave različite debljine od 2,5 do 7 cm.

Комментарии • 6

  • @Biciklom_oko_sveta
    @Biciklom_oko_sveta 11 лет назад +3

    Sve podloge i oprema se inače prave za određeni broj prosečnog korišćenja, a to je, recimo, 100-200 x (oko 3-5 godina prosečnog korišćenja). Neko ko kampuje svake noći, to vreme potroši vrlo brzo.
    P.s. Izvinjavam se Vanji, komentar se nije odnosio na njega, on je veoma profi i zna zaista mnogo

  • @Biciklom_oko_sveta
    @Biciklom_oko_sveta 11 лет назад +9

    Nikada niko nije naveo i to da treba imati mnogo sreće s podloškama. Koristila sam fensi Mamutovu podlošku, koja je koštala 150 evra, pa nekoliko modela Trango Worda i nekoliko modela Termorest podloški. Sve su posle mesec-dva SVAKODNEVNE upotrebe propuštale vazduh, obično kod ventila. Napominjem da kampujem svaki dan, već 20 meseci na mom putu oko sveta biciklom, što mi daje dovoljno legitimteta da mogu ovo da konstatujem, mada dotični menadžerčič iz Gore tvrdi da je moja tura neozbiljna :)

  • @Biciklom_oko_sveta
    @Biciklom_oko_sveta 11 лет назад +3

    I ja bih da meni neko preporuči, neko sa višegodišnjim iskustvom u svakodnevnom korišćenju podloški.
    Definitivno,najpouzdanije su penaste podloge jer tu nema mogućnosti bušenja. Međutim, one su dosta tvrde, čak i kad se koriste dve, jedna preko druge, i ipak nisu za zimsle uslove.
    Ja sad koristim jedu penastu i drugu Termorest, jednog u Evropi nepoznatog brenda, koju sam kupila u Kazahstanu. I ona je počela da pušta kod ventila nakon 3-4 meseca, ali uspevam da je zakrpim.

  • @ihotoja
    @ihotoja  11 лет назад +1

    Hvala Snezana :)

  • @ihotoja
    @ihotoja  11 лет назад

    Zdravo Snezana. Hvala za ovu izuzetno korisnu informaciju. Koju vrecu ti preporucujes?
    Pozdrav,
    Tihomir

  • @rodjko4510
    @rodjko4510 7 лет назад +2

    9:40 50 cm hahahaha XD kralj