Pricesmart Shopping Haul (76k)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 фев 2025

Комментарии • 77

  • @cookingwithkira802
    @cookingwithkira802 5 месяцев назад +2

    U won me right at the 6 chicken for 7000 mash Bcz when I buy one chicken it’s 1500 n I normally get two for 3000 mash…
    Also the 40 capri sun for 2399😮😳😳 I pay 1400 for 1400

  • @LifeintentionswithKamellen
    @LifeintentionswithKamellen 5 месяцев назад +1

    Awesome video! I was just talking about the inflation affecting our grocery prices! We can now see how buying in bulk will greatly aid in cutting grocery costs!

  • @ckellycandice4596
    @ckellycandice4596 5 месяцев назад +8

    Yes love the groceries video

  • @alene6579
    @alene6579 5 месяцев назад +8

    Buying in bulk is good, the price that you pay for some of the things are not bad.

  • @shanbryan9021
    @shanbryan9021 5 месяцев назад +2

    Always a pleasure watching these pricesmart haul

  • @MyrtleHarvey-m5y
    @MyrtleHarvey-m5y 5 месяцев назад +3

    ❤I LOOOVE THIS VD DONT LET THOSE MEANIES STOP U

  • @janicehall9468
    @janicehall9468 5 месяцев назад +4

    White rain is the body wash

  • @naomidavis9331
    @naomidavis9331 5 месяцев назад +1

    Thank you for this video I intend to do my year-end shopping as I usually do there great video

  • @kerry-ann
    @kerry-ann 5 месяцев назад +2

    One thing for sure I'm going to watch these ads...supporting the Forrest family ❤❤❤

  • @biancathefirst
    @biancathefirst 5 месяцев назад +5

    I really love your videos and your tik tok lives, so please dont allow the negativity to demotivate you from doing what you love.❤️

  • @sashareewynter4074
    @sashareewynter4074 5 месяцев назад +1

    Love your hauls !!!

  • @judithwatson7923
    @judithwatson7923 5 месяцев назад +1

    Always love the grocery n market haul..keep it up

  • @alene6579
    @alene6579 5 месяцев назад +2

    Girl, I totally understand regarding items are getting so expensive. Thank you for sharing.

  • @samrichman1145
    @samrichman1145 5 месяцев назад +2

    It's always a Pleasure watching an listening ✔️

  • @MrsFluffy
    @MrsFluffy 5 месяцев назад +2

    Thanks for the video. I haven’t been to pricemart as yet. Need to get a membership. Great video

  • @deanhamilton9280
    @deanhamilton9280 5 месяцев назад +3

    Love your vlogs, I really thing that's when purchase the local Jamaican brand it very reasonable in my view. Living in the States those items are way more expensive, I wish I could get our Jamaica products in our big food warehouse like pricesmart in the USA e'g (BJ's & Sams) I would be in heaven. But! the way inflation is right now i think it's not a bad deal in my view.

    • @Davianealeforrest2
      @Davianealeforrest2  5 месяцев назад

      But their items are cheaper. Just the imported stuff from here

  • @sherinelouther3724
    @sherinelouther3724 5 месяцев назад +1

    Yes I appreciate you girl..

  • @tcfs6894
    @tcfs6894 5 месяцев назад +2

    The price you pay for all of that in bulk is me taking up 1 or 2 of each item and spending that same amount of money. You did well with this shopping hall.

  • @merrikastephenson-Morgan7599
    @merrikastephenson-Morgan7599 5 месяцев назад +1

    Things are definitely expensive and will continue to go up that's a fact but some of these prices are very reasonable. I buy in bulk too because everyone have to do what works for them. Thanks for sharing Davia.

  • @shanbryan9021
    @shanbryan9021 5 месяцев назад +2

    I shop around and pricesmart has the best prices so far

  • @kerryjones396
    @kerryjones396 5 месяцев назад +1

    I buy the mouth wash to try it and its not bad at all it can gawn work just like the Listerine

  • @shanbryan9021
    @shanbryan9021 5 месяцев назад +3

    White Rain body wash was the item on the receipt you couldn't figure out

  • @yaady_shan
    @yaady_shan 5 месяцев назад +2

    Pricemart shopping hauls brought me to your page, love love love. Girl even here in farrin, grocery shopping is no longer a fun time 😢

    • @Davianealeforrest2
      @Davianealeforrest2  5 месяцев назад +2

      It'd still much cheaper there though right?

    • @yaady_shan
      @yaady_shan 5 месяцев назад +1

      Girl in some instances yes but some products are almost the same, for example the 3 dove sells at bj's club for $19.99+tax so that works out to almost or a little over the $2300+​@Davianealeforrest2

    • @Davianealeforrest2
      @Davianealeforrest2  5 месяцев назад +1

      @yaady_shan got u

  • @jaykash11
    @jaykash11 5 месяцев назад +4

    For the tin sausages but caribben choice brand in a wholesale or supermarket taste just as good as the grace but cheaper fyi its also a grace umbrella thank me later

    • @Davianealeforrest2
      @Davianealeforrest2  5 месяцев назад +1

      Thanks. I can't manage to go several places though. It's hard

  • @alene6579
    @alene6579 5 месяцев назад +1

    Yes, I like eating the Shirley Biscuit with cheese, it's good. Drink it with a cup of hot chocolate 😋

  • @samrichman1145
    @samrichman1145 5 месяцев назад +1

    Blessings ✔️

  • @simonewalker640
    @simonewalker640 5 месяцев назад +1

    Yes my dear most of your things you buy is cheaper. So do your thing

  • @jaykash11
    @jaykash11 5 месяцев назад +10

    You dont need to go to no chinee man 😂😂 you just need to know what to buy where.. i buy my bulk at pricemart and rest at the supermarket mek dem gwan😂

  • @MrsDunntvvlog
    @MrsDunntvvlog 5 месяцев назад +1

    I love watching it

  • @wraynationja9430
    @wraynationja9430 5 месяцев назад +3

    The white rain seems ro be the item in the black bottle..looks like shampoo

  • @esther-annnapier8071
    @esther-annnapier8071 5 месяцев назад +1

    Thanks for the info

  • @simmylauther7052
    @simmylauther7052 5 месяцев назад +2

    Did you figure out what is the "white rainbow "? I always love the Pricemart shopping haul 😀 I just think Pricemart is the best option because chiney man a get expensive

  • @tinadavis195
    @tinadavis195 5 месяцев назад +1

    The sausage is very good price

  • @patroniegordon2428
    @patroniegordon2428 5 месяцев назад +1

    Prices reasonable

  • @kerry-ann
    @kerry-ann 5 месяцев назад +3

    I still don't understand how I bought that same cornflakes for $2000 in a supermarket in may pen Clarendon...me a get rob man😢

  • @nad5398
    @nad5398 5 месяцев назад

    Hey is this in Kingston?

  • @deidrabrown1788
    @deidrabrown1788 5 месяцев назад +1

    The body rainbow

  • @ShanielLindsay
    @ShanielLindsay 5 месяцев назад +2

    The black bottle

    • @Davianealeforrest2
      @Davianealeforrest2  5 месяцев назад

      Ohhh i just get it. I was trying that shower gel for Nate

    • @shaneikastaple4642
      @shaneikastaple4642 5 месяцев назад

      ​@Davianealeforrest2 she is talking about the body wash, which is the white rainbow that you were seeing on the receipt

  • @CCNTVNEWS
    @CCNTVNEWS 5 месяцев назад

    Wow!

  • @judsoniabulze8675
    @judsoniabulze8675 5 месяцев назад

    I pray when you take your next vacation that you will travel and pack some barrel to send home with most things cause this is toooo much money

    • @Davianealeforrest2
      @Davianealeforrest2  5 месяцев назад

      It is a lot but if I add my ticket price for the entire family to travel it would be more. 😁

  • @sanniboo8864
    @sanniboo8864 5 месяцев назад

    How long these last😊

  • @tcfs6894
    @tcfs6894 5 месяцев назад +1

    How can the prices at chiney better when you getting these in bulk ppl mad ya.

  • @jaykash11
    @jaykash11 5 месяцев назад +2

    When its not taxed there is a N beside the cost

    • @Davianealeforrest2
      @Davianealeforrest2  5 месяцев назад +1

      Not seeing that

    • @jaykash11
      @jaykash11 5 месяцев назад

      @Davianealeforrest2 Look at your receipt again. I type the message before I saw the receipt, but I think around the 3 or 4th item shows an N

    • @jaykash11
      @jaykash11 5 месяцев назад

      ​@@Davianealeforrest2the chicken both types of crackers and the maggi

    • @Davianealeforrest2
      @Davianealeforrest2  5 месяцев назад +2

      Saw it now. Thanks

  • @mazcontrol3589
    @mazcontrol3589 5 месяцев назад

    Hey Davia, you could be making your own pancake, all you need is the basics ingredients. Dont know why tax is put on food items, but so it is. If you want to save money you have to look at how or what to cut out. Prices have shot up a lot recently. Have you tried not buying brand goods. see the different in price. bless up yuh self. leave tiktok alone. negative vibes.

    • @Davianealeforrest2
      @Davianealeforrest2  5 месяцев назад +2

      I've never made it before plus I doubt I'd have time before school. I buy only the basics. No shrimp, lobster, oxtail, wine etc

    • @mazcontrol3589
      @mazcontrol3589 5 месяцев назад

      @@Davianealeforrest2 you can make the mixture ,keep in fridge. & just do when you are ready. Hey girl you do it your way. Just suggesting . I did for mine & too had a busy working life. I was just sharing an idea. No worries.

  • @deidrabrown1788
    @deidrabrown1788 5 месяцев назад +1

    Wash

  • @cecilecopland6919
    @cecilecopland6919 Месяц назад

    You get a lost of things