Modra soba/Sensa podkast #22 - sociolog Tomaž Mastnak o sodobni družbi, kje smo in zakaj, kam gremo?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 сен 2024
  • Pogovor o svetu, ki ga pretresajo globoke spremembe in o prelomnih časih, v katerih živimo. O sodobni družbi, o svobodi in enoumju, o naraščanju nasilja in o porastu sovražnega govora ter nizki ravni javne debate. O lažnih novicah in preverjevalcih dejstev, o kulturi izobčenja in diskreditacij, nezaupanju medijem in fenomenu teorij zarot. A tudi o bogatenju peščice (1 odstotek najbogatejših si lasti 45 odstotkov vsega bogastva sveta), vzponu drugih ekonomskih velesil (Kitajska, Rusija, Indija), slabitvi ameriške dominacije ter prerazporejanju moči na svetovnem političnem parketu. Drvimo v tretjo svetovno vojno? Kje smo, zakaj smo sem prispeli in kakšni so nadaljnji izgledi?
    Tomaž Mastnak (1953) je sociolog, raziskovalec, predavatelj, publicist in civilnodružbeni aktivist. V nekdanji Jugoslaviji je bil sodno preganjan zaradi svojih člankov.
    Diplomiral je na FSPN, magistriral in doktoriral na ljubljanski Filozofski fakulteti, na oddelkih za filozofijo in sociologijo. Podoktorski študij je opravil na univerzah v Cambridgeu in Edinburghu in na univerzi Johns Hopkins v Baltimoru. Nekaj desetletij je raziskoval in predaval na več prestižnih ameriških in britanskih univerzah, kot so Univerza Harvard, Univerza v New Yorku, Univerza v Cambridgeu, Univerza v Oxfordu in Ameriška univerza v Kairu, nazadnje na eni najuglednejših - na ameriškem Princetonu. Zaposlen je bil kot urednik za družboslovje na Cankarjevi založbi in za tem na Marksističnem centru CK ZKS ter nazadnje na ZRC SAZU. Leta 2002 je bil prejemnik Zlatega znaka za izjemne dosežke področju humanistike, ki ga podeljuje SAZU.
    Je avtor številnih knjig s področja zgodovine politične in družbene misli. Uredil ali napisal je dobra dva ducata knjig, nazadnje Liberalizem, fašizem, neoliberalizem (2015), Črno internacionalo(2019), ki je izšla v dveh delih, Bonapartizem (2021) in Kovidni režim (2022).
    Voditeljica MAJA MEGLA je dolgoletna novinarka, avtorica, založnica in publicistka: majamegla.si/
    Spremljate jo lahko tudi na:
    www.linkedin.com/in/maja-megla
    maja.megla
    meglamaja
    Vstopite v prostor modrosti!
    MODRA SOBA je prostor neskončne širine in globine, človeške iskrenosti, modrosti, duhovnosti in najrazličnejših življenjskih (pre)izkušenj, ki jih voditeljici iskreno razkrivajo vedno zanimivi sogovorniki. Je prostor najrazličnejših idej in nazorov, ki razpirajo nova obzorja in odstirajo tančice naše nevednosti.
    Producentka Sensa podkastov: Maja Sotošek
    Snemalec in montažer: Danijel Čančarević
    Urednica Sense: Vesna Fister
    Sensa je sopotnik na poti zdravega življenja, osebnostnega razvoja in duhovni vodnik, ki svoje bralce nagovarja k polnejšemu in radostnejšemu bivanju. Svetuje in navdihuje, kako spoznati sebe in druge, kako premoščati svoje notranje ovire, odkrivati svoje potenciale in iz življenja ustvariti najboljše. Sensa na življenje gleda celovito in v njem išče stabilno ravnovesje telesa, čustev in misli. Vsak drug mesec v tiskani izdaji in vsak dan na spletu prinaša poglobljene članke o zdravju, naravni lepoti, osebnostni rasti in duhovnosti.
    Senso lahko spremljate tudi na:
    SensaSlovenija
    sensaslovenija
    www.sensa.si

Комментарии • 13

  • @PiNka.000
    @PiNka.000 Год назад +7

    Odličen pogovor! Hvala!

  • @andrejahabjan4009
    @andrejahabjan4009 Год назад +11

    Hvala za zanimiv pogovor in nasvet ob koncu. A težko ga je upoštevati, če dejansko nobenemu več ne verjameš. Vidim pa, da se je obema zatikalo, ko sta želela optimistično končati. Ne mislim slabo, bolj črni humor. Celotna zgodovina človeštva je krvava, dolgo sem bila prepričana, da pri nas smo pa varni. Najhuje mi je, ko si večina želi mirno živeti, oblasti pa hladnokrvno sproducirajo vojne in pošiljajo v smrt nedolžne ljudi. Za svoje pogoltne interese in želje po moči in surovinah in vladanju... In je smrt nedolžnega prebivalstva samo kolateralna škoda. ☹️

  • @irmapirc7951
    @irmapirc7951 Год назад +5

    Zelo zanimiv pogovor, ob katerem se človek zamisli. Hvala obema.

  • @mojcazalik7324
    @mojcazalik7324 Год назад +4

    Odlična oddaja in ja res, večkrat bom poslušala... kot dobra knjiga, ki jo velikokrat prebiram. Hvala,!

  • @spely21
    @spely21 Год назад +3

    Zelo zanimivo ! Velika Hvala obema. Je dans res nujno sirit obzorja in se prebijat do resnice “.

  • @netavergan8875
    @netavergan8875 Год назад +1

    Ravnokar berem knjigo Kratka zgodovina čoveštva HARARI Sapiens izjemna kniga. Naj k temu dodam še vajin izjemen pogovor, ki mi pomaga malo bolj razumeti svet. Ne živim na marsu in prav zato je pomebno, da se potrudim razumeti svet katerega del sem tudi jaz.

  • @iztokkrajnc2120
    @iztokkrajnc2120 Год назад

    Intelektualec v najbolj plemenitem pomenu te besede.

  • @arvopart3783
    @arvopart3783 Год назад

    Ga. Maja Megla: "Kakšna je alternativa sistemu.. ali je mogoče doseči alternativo brez nekih temeljnih sprememb vrednot pri človeku.. človek, s temi vrednotami, kot jih ima, lahko proizvaja samo to, kar pač proizvaja. Se pravi, kvantni skok v novo družbo.." Obrnem linearnost časa: ali bi bil možen kvantni skok, korak iz neke (utopične) normalne družbe v čas zla, v "čas apokalipse, v katerem že živimo" (Alenka Zupančič)? Vsekakor nemogoče. J. Lacan je v svojih štirih diskurzih izpostavil diskurz Gospodarja (zgoraj gospodar, spodaj hlapec), nato je v času Praške pomladi rekel: "Želeli ste spremembe. Tu jih imate. Strukture se sprehajajo po ulicah." Lacanov diskurz Univerze (znanosti, šole), je videti bolj donosnejši; zaupajmo vednosti (umu, razumu..). Vendar pozni Lacan (po)imenuje diskurz univerze tudi z diskurzom kapitalizma. Vednost je torej v diskurzu univerze v svojem strukturalno označevalnem pojmu kapitalistična ("Kdor noče govoriti o fašizmu, ta naj molči tudi o kapitalizmu." Adorno). Nakar Lacan pove, da je edina rešitev v diskurzu Gospodarja. Kjer je (spet) zgoraj gospodar (ki že po Heglu ne ve ničesar), spodaj hlapec. Človek s temi vrednotami, ki jih ima, lahko proizvaja (v diskurzu gospodarja in kapitalizma) samo to, kar pač proizvaja. Računica je tako preprosta, da bolj ne more biti. Zvesto sledimo Beckettu: poskusiti znova, spodleteti znova, spodleteti bolje. Ali sem deprimiran pesimist, če ponovim zame najljubši citat Sokrata: "Največja sreča za človeka - ne roditi se! A kdor je rojen - druga sreča zanj: čimprej vrniti se, od koder je prišel."?

  • @ninagartner7732
    @ninagartner7732 Год назад

    Resnično žlahten intervju, ki ga bo dobro večkrat "okušati". Izrečeno je veliko krute resnice s katero se soočamo, hkrati pa je še vedno ohranjeno vsaj malo prostora in časa za upanje. Iskrena hvala za to in vsako dobro!

  • @davidhq
    @davidhq Год назад

    "Ekspert"

  • @francsesel613
    @francsesel613 Год назад +2

    Zelo me je zmotila trditev, da Rusija spoštuje mednarodno pravo in suverenost držav!