Nauta buduje statki na terenie Stoczni w Gdańsku

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 авг 2024
  • Historyczne żurawie Stoczni Gdańskiej znów pracują. Na obszarze wydzierżawionym od spółki Synergia99, w oparciu o infrastrukturę dawnego wydziału K3, Nauta buduje specjalistyczne jednostki dla zagranicznych armatorów. Działalność stoczni na nowych terenach produkcyjnych pierwotnie należących do Stoczni Gdańsk jest przykładem sprawnej realizacji polityki dywersyfikacji źródeł dochodu obranej przez Nautę w czerwcu 2012r.
    Terenem produkcyjnym, na którym prowadzi działalność nowy dział Grupy są aktywa należące do spółki Synergia 99, obejmujące obszar 10,4 ha. Obszar wyposażony jest w infrastrukturę produkcyjną i oprzyrządowanie niezbędne do budowy statków, w skład którego wchodzą dwie pochylnie wzdłużne B1 (280 m x 36 m) i B3 (177 m x 28,7), hala prefabrykacyjna K3 o powierzchni ok 10.000m2 oraz 7 dźwigów Kone w rejonie pochylni.
    - Hala k3 ma 2 przeloty wykorzystywane do budowy konstrukcji okrętowych. Na każdym z nich zainstalowano 3 suwnice, z których 2 mają nośność 20 ton zaś jedna 10 ton. Ponadto hala jest wyposażona w unikatową suwnicę obrotową. Jej charakterystyczną cechą jest możliwość przenoszenia elementów konstrukcji z jednego przelotu hali na drugi. Suwnice standardowe przenoszą elementy wzdłuż przelotu, w hali K3 mamy możliwość przenoszenia elementów w poprzek pomiędzy dwoma przelotami hali. Aktualnie cała hala wykorzystywana jest do prefabrykacji statku rybackiego typu sejner (statek do połowów ryb w ławicach) o oznaczeniu b691. Za 2 tygodnie rozpocznie się budowa bliźniaczej jednostki oznaczonej jako b692. Bliźniacze jednostki rybackie będą budowane przez 2 pierwsze kwartały 2014r.- mówi Tomasz Berling, Szef Produkcji Zakładu Nowych Budów w Stoczni Remontowej Nauta.
    - Nauta przejęła teren wokół hali k3 w Stoczni Gdańskiej by budować nowe konstrukcje offshore oraz jednostki morskie. W czasach swojej świetności Stocznia Gdańska specjalizowała się w budowie statków wszystkich typów- chłodniowców, kontenerowców, masowców. W latach 70. i 80. zakład dawał zatrudnienie 17 tyś pracownikom. Dalsze 3 tyś znajdowało zatrudnienie w stoczniowych firmach kooperacyjnych. Zamierzamy kontynuować i rozwijać produkcję stoczniową na jej terenie. Dramatem byłoby, gdyby teren tak doskonale wyposażony w infrastrukturę potrzebną do produkcji stoczniowej (pochylnie i dźwigi wokół nich oraz hala), był nieużytkiem gospodarczym- informuje Sławomir Łubiński, Dyrektor Zakładu Nowych Budów w Stoczni Remontowej Nauta.
    Obecnie infrastruktura jest wykorzystywana do budowy kadłubów. Stocznia będzie stopniowo dążyć do powiększenia zakresu prac, aż do budowy w pełni wyposażonych statków.
    - Dział Nowych Budów będzie budował statki dla armatorów norweskich. Będą to głównie jednostki typu PSV przeznaczone do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego, konstrukcje offshore platform wiertniczych oraz morskich farm wiatrowych.
    Myślę, że mając duży portfel zamówień na rok 2014 oraz przyszły, możemy dążyć do intensyfikacji naszej działalności na terenach byłej Stoczni Gdańskiej. Działania te przyczynią się do rewitalizacji terenów postoczniowych. Stocznia Nauta w swoim zakładzie w Gdańsku planuje zatrudnić nawet 600 osób.
    Zdaniem Dyrektora Zakładu Nowych Budów dzięki działalności Nauty w ciągu 3-4 lat tereny postoczniowe odzyskają połowę potencjału produkcyjnego, z którego Stocznia słynęła w latach 70. i 80.

Комментарии • 6

  • @mohamedkamal1481
    @mohamedkamal1481 6 лет назад +1

    moja babcia opowiadala ze w Gdyni byl suchy dok do remonu statkow

  • @pawepablo7477
    @pawepablo7477 Год назад

    Była nauta był crist a teraz krastensyn😊😊😊

  • @niepierdol021
    @niepierdol021 3 года назад +1

    Wroci PO do wladzy to wam wybije z glowy sny o budowaniu statkow. Telefon od Angeli wszystko zalatwi migiem.

  • @majkel952
    @majkel952 4 года назад

    6lat i w pizdzie dalej