Kedves Sebastian! Mostanság dobott fel pár, nem túl régi videodat nekem a RUclips. Ezt a 2 evvel ezelőttit most láttam. Az átjön, hogy nagyon lelkes tömegközlekedés rajongó vagy, de úgy érzem némi szakmai hiányossággal még rendelkezel, vagy legalábbis a videó készítésekor rendelkeztel. Szigorúan építő es segítő jelleggel írom a hozzászólásomat. Pár eszrevetel: - a Tátra villamosok hátsó, segéd vezérlő pultjában nincs joystik (menetkar), hanem csak gombok, illetve egy 7 állású kapcsoló (nulla állás, 3 menet, es 3 fék fokozat) - a villamosok színe Szegeden eredetileg sárga volt, de 96-ban a tátrák érkezésekor megjelent rajtuk az új “legó vagy papagáj” színnek nevezett összeállítás, ami a varos címerének szineibol állt össze. Kék-fehér-piros-sárga. Mikor a használt KT4-ek érkeztek, ezek is ezt a festestkaptãk, ahogyan az általuk leváltott FVV villamosok is akkor már ezt viselték. - ha már Tátra, akkor a pestiek között sosem volt pótkocsi, mindegyik teljes értékű motorkocsi volt, vezető állással ellátva, működő hajtással, hajtómotorral. Az 1-es es 14€es vonalon a középső kocsit is a vezetofulkebol vezérelték, illetve vezérlik most is. Csak a középső kocsikat ritkábban használták/ják vezetésre. A 14-es vonalon mióta hetvègén 2 Kocsis üzem van, azóta dolgozik úgy a műszaki szolgálat, hogy a 3-as szerelvenyekből egy-egy kocsit lekapcsolnak, így a korabban középső motorkocsi kerül majd a villamos szerelvény egyik végére. - az Anna kútnál a megállóba beálló zöld-fehér troli az egyetlen Szkt-Arc troli, amit a szegedi csarnokban szereltek készre, cegelec hajtással. - a most közlekedő, de régebbi trolik színe zöld-fehér. Amikor az uniós nagyprojekt keretében trolit vásárolt a varos, akkor szavazni lehetett három szín közül: sárga-fehér, zöld-fehér, vagy a régi 80-90-es években megszokott ziu piros kapcsán teli piros verzió legyen. A tiszta piros nyert, így a 13db Ikarus-Skoda csuklós troli (én csak Skodarusznak hívom őket) így érkezett. Ezt követően a felújításon átesett, vagy használtan beszerzett alacsonypadlós szóló trolik is már az új színt kapták meg az előző zöld-fehér helyett. - ziu9 troli már régóta nem jár menetrend szerint, 1db nosztalgia példány van, 9-153. - a retronak nevezett csuklós a cseh Skoda 15Tr. Ebből pont egy teljesen felújított, ragasztott uvegezesű, modernizált utasterű, statikus atalakitóval szerelt példányt láttál. Ezek igaz lassan 30 évesek, de még mindig vallalhatoak a közép magas padló szintjük es műszaki megoldasaik miatt. Persze vannak roggyantabb példányok is. - a Pesa villamosok színe is szavazáson dőlt el. Remelem hasznos infókkal tudtam szolgálni. Bármiben állok szívesen rendelkezesedre.
Kiegészítés: A korabban, es bizonyos időintervallumban jelenleg is óránként közlekedő 1-es villamos kvázi a 2-es betétjárata lett. A fővonali szerepet átvette a 2es vonal.jó ideje nincs már igény sűrűbb villamosra a 1es önálló szakaszán(Pulcz u, Rókus vasútállomás, Szeged plaza). A plaza a 2es vonal megállójából pár perc sétával könnyedén elérhető. Az 1es villamos indulasai meg is szűnnek, amint végre a Tramtrain járművek átkerülnek a gyártótól a mávhoz, és végre beindul a min. 30p-es követés a TT vonalon.
1:24 nem lengyel? ott is gyártották, esetleg én tudom rosszul?
Én is úgy tudom
Valóban lengyel villamos. A Típusa: Pesa 120Nb és valószínűleg a neve miatt gondoltam, hogy török, de javítom magam akkor :D
7:49 az a világ egyetlen ARC TR 187-ese.
Kedves Sebastian!
Mostanság dobott fel pár, nem túl régi videodat nekem a RUclips. Ezt a 2 evvel ezelőttit most láttam. Az átjön, hogy nagyon lelkes tömegközlekedés rajongó vagy, de úgy érzem némi szakmai hiányossággal még rendelkezel, vagy legalábbis a videó készítésekor rendelkeztel. Szigorúan építő es segítő jelleggel írom a hozzászólásomat.
Pár eszrevetel:
- a Tátra villamosok hátsó, segéd vezérlő pultjában nincs joystik (menetkar), hanem csak gombok, illetve egy 7 állású kapcsoló (nulla állás, 3 menet, es 3 fék fokozat)
- a villamosok színe Szegeden eredetileg sárga volt, de 96-ban a tátrák érkezésekor megjelent rajtuk az új “legó vagy papagáj” színnek nevezett összeállítás, ami a varos címerének szineibol állt össze. Kék-fehér-piros-sárga. Mikor a használt KT4-ek érkeztek, ezek is ezt a festestkaptãk, ahogyan az általuk leváltott FVV villamosok is akkor már ezt viselték.
- ha már Tátra, akkor a pestiek között sosem volt pótkocsi, mindegyik teljes értékű motorkocsi volt, vezető állással ellátva, működő hajtással, hajtómotorral. Az 1-es es 14€es vonalon a középső kocsit is a vezetofulkebol vezérelték, illetve vezérlik most is. Csak a középső kocsikat ritkábban használták/ják vezetésre. A 14-es vonalon mióta hetvègén 2 Kocsis üzem van, azóta dolgozik úgy a műszaki szolgálat, hogy a 3-as szerelvenyekből egy-egy kocsit lekapcsolnak, így a korabban középső motorkocsi kerül majd a villamos szerelvény egyik végére.
- az Anna kútnál a megállóba beálló zöld-fehér troli az egyetlen Szkt-Arc troli, amit a szegedi csarnokban szereltek készre, cegelec hajtással.
- a most közlekedő, de régebbi trolik színe zöld-fehér. Amikor az uniós nagyprojekt keretében trolit vásárolt a varos, akkor szavazni lehetett három szín közül: sárga-fehér, zöld-fehér, vagy a régi 80-90-es években megszokott ziu piros kapcsán teli piros verzió legyen. A tiszta piros nyert, így a 13db Ikarus-Skoda csuklós troli (én csak Skodarusznak hívom őket) így érkezett. Ezt követően a felújításon átesett, vagy használtan beszerzett alacsonypadlós szóló trolik is már az új színt kapták meg az előző zöld-fehér helyett.
- ziu9 troli már régóta nem jár menetrend szerint, 1db nosztalgia példány van, 9-153.
- a retronak nevezett csuklós a cseh Skoda 15Tr. Ebből pont egy teljesen felújított, ragasztott uvegezesű, modernizált utasterű, statikus atalakitóval szerelt példányt láttál. Ezek igaz lassan 30 évesek, de még mindig vallalhatoak a közép magas padló szintjük es műszaki megoldasaik miatt. Persze vannak roggyantabb példányok is.
- a Pesa villamosok színe is szavazáson dőlt el.
Remelem hasznos infókkal tudtam szolgálni.
Bármiben állok szívesen rendelkezesedre.
Kiegészítés:
A korabban, es bizonyos időintervallumban jelenleg is óránként közlekedő 1-es villamos kvázi a 2-es betétjárata lett. A fővonali szerepet átvette a 2es vonal.jó ideje nincs már igény sűrűbb villamosra a 1es önálló szakaszán(Pulcz u, Rókus vasútállomás, Szeged plaza). A plaza a 2es vonal megállójából pár perc sétával könnyedén elérhető.
Az 1es villamos indulasai meg is szűnnek, amint végre a Tramtrain járművek átkerülnek a gyártótól a mávhoz, és végre beindul a min. 30p-es követés a TT vonalon.