"Lwowskie zarysy historyczne." Audycja 24

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 июн 2024
  • Autorzy i prowadzący audycję : Anna Gordijewska i Krzysztof Szymański.
    „W zdrowym ciele zdrowy duch” - taką była dewiza Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, które powstało w 1867 r. na wzór analogicznego czeskiego „Sokoła”. Zadaniem TG Sokół było krzewienie uczuć
    patriotycznych narodu przez rozwój tężyzny fizycznej. U podstaw ruchu we Lwowie stali Klemens Żukotyński i Ludwik Goltental, a członkami pierwszego Zarządy Towarzystwa Sokół byli J. Milleret, Aleksander hr. Fredro o
    Jan Dobrzański.
    Towarzystwo zmieniało swe lokale. Pierwotnie ćwiczono przy ul. Jagiellońskiej, później w dawnej restauracji Hechta oraz w gmachu przy ul. Kurkowej. W 1884 r. Lwowski Sokół wybudował swoją własną siedzibę na zbiegu ulic Zimorowicza i Sokoła. Ze wspaniała sala ćwiczeń o powierzchni około 400 m kw.
    Tę salę „Sokół” wykorzystywał nie tylko na ćwiczenia gimnastyczne, ale organizowano tu bale dobroczynne dla publiczności, a zebrane na nich koszty przeznaczano na konkretne cele. Wystawiano tu też
    amatorskie przedstawienia teatralne dla dzieci i młodzieży o tematyce patriotycznej, a mające na celu przyciągnięcie o Towarzystwa nowych członków.
    Sokolnicy posiadali strój ćwiczebny i strój uroczysty, czyli mundur. Pod koniec XIX w. „Sokół” znajdował się pod ideowym wpływem stronnictwa narodowo-demokratycznego.
    Z czasem „Sokół” zajął się całością wychowania fizycznego - lekkoatletyką, kolarstwem, pływaniem, łyżwiarstwem, strzelectwem itp. Właśnie podczas II Zlotu Sokolego z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej
    we Lwowie, w 1894 r., doszło do rozegrania pierwszego publicznego meczu piłki nożnej na ziemiach polskich, pomiędzy drużynami Lwowa i Krakowa. „Sokół” prowadził także działalność krajoznawczą organizując wycieczki, zrazu do pobliskich miejscowości jak Lubień Wielki, czy Żółkiew, a później do Krakowa i Wieliczki, w Tatry, a nawet do Wiednia. W lipcu 1898 r. urządzono wycieczkę do Poznania.
    Autorzy i prowadzący audycję - Anna Gordijewska, Krzysztof Szymański.
    Realizacja dźwięku - Aleksander Kuśnierz.
    Montaż - Andrzej Borysewicz.
    2024 Radio Kurier Galicyjski
    Projekt wspierany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2023. Projekt "Profesjonalne media na Ukrainie 2023-2025" realizowany przez Fundacje Wolność i Demokracja. Audycja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP.

Комментарии • 3

  • @MarkMac-in3nh
    @MarkMac-in3nh Месяц назад +1

    Dziękuje !! - i pozdawiam serdecznie
    z Ameryki

  • @MarkMac-in3nh
    @MarkMac-in3nh Месяц назад +1

    Jak sercu memu miło usłyszeć tych kilka slow o Dublanach ! Moj pradziad prof. Kazimierz Pankowski ( specjalista hodowli zwierząt ) był przez kilkadziesiąt lat dyrektorem Akademii Rolniczej w Dublanach, moj Ojciec i Stryj studiowali w Dublanach.
    Jak ładnie Państwo mówicie po polsku , ten akcent tak drogi sercu memu jest !

  • @wojciechbobrowski2578
    @wojciechbobrowski2578 Месяц назад

    Nie było żadnej Galicji. To słowo jest wymysłem austriackim zaborców. Jest to Małopolska. Proszę poprawić w tytule i Polski nie opluwać.