Określenie iż nasza flota w większości składa się z MiGów-29 i Su-22 jest lekkim nadużyciem. Na luty/marzec tego roku w linii mieliśmy 14 MiG-29 obu wersji i 18 Su-22 podobnej kompletacji. Zatem gdzie ta większość bo stan lotny to już inna kwestia
Nie nasze lotnictwo nie opiera się już na MiG29 oraz Su 22. Cześć została przekazana Ukrainie część jest już tak zużyta że są dawcami części, których defakto od lat nie otrzymujemy. Może dałoby się razem skompletować jedną eskadrę która byłaby wstanie latać. Ot taka rzeczywistość.
Modernizacja naszej floty F-16 to powinna być bardzo pilna sprawa i tylko pełen pakiet F-16V Block 70/72 wraz z pakietem wydłużenia resursu płatowca! Racjonalny będzie zakup przynajmniej 16-32 szt. nowych fabrycznie F-16V gdyż jest już opanowana logistyka i cały system szkolenia dla tych maszyn a także mamy dużo niższe koszty operacyjne w porównaniu z F-35 a do tego . musimy zapewnić dużo większy zakres obsługi tych maszyn u nas w kraju.
Co do zakupu kolejnych F-16 uważam pomysł za zły, gdyż lista oczekujących jest bardzo długa a sam samolot zaczyna powoli kosztować tyle co F-35. Modernizacja Naszych F-16 jest spóźniona o co najmniej kilka lat. Oczywiście należy też ja przeprowadzić jak najszybciej się da. Należy mieć również na uwadze że pierwsze samoloty zostały dostarczone w 2006 roku, i w raz z ich modernizacją powinno się już ogłaszać przetarg mający na celu wyłonienie ich następców. Nasze F-16 przekroczyły już połowę swojego cyklu eksploatacji.
Dla lotnictwa nasze f16 sa juz przestarzale, resursu nie beda miec odnawianego bo do 8 tys godzin lotu duzo im jeszcze brakuje, do tego czasu zapewne sie ich pozbedziemy.
Inwestowanie w lotnictwo w biednym kraju to totalny absurd. Wojna pokazuje, że można się świetnie obyć bez samolotów. To jest zakup prestiżowy z najniższym priorytetem a wy jesteście kompletnymi #####.
SABR teoretycznie jest plug-and play. I powstaje pytanie, czy do obrony baz lotniczych nie warto by kupić jednak NASAMsów (wspólna amunicja z samolotami) i zastanowić się, do czego można by wykorzystać posiadane APG-68v9 - to nadal 48 przyzwoitych radarów... i szkoda, że nie ruszymy tematu wlotu powietrza ( DSI ).
Pierwsze F-35 faktycznie będą bazować w USA i tam szkolić personel/pilotów. To normalna praktyka. Ostatnio tak było np. ze słowackimi F-16: uroczysta gala przekazania dwóch egzemplarzy, a i tak dalej są w USA i tam szkolą Słowaków:)
@krystianbajda6549 Autor kanału dobrze napisał, choć trochę nieprecyzyjnie. Nie jest prawdą, że "nasze" F-35A trafiły już do bazy USAF w celu szkolenia naszych pilotów. One dopiero mają trafić w drugiej połowie tego roku lub na początku przyszłego (2025). Na razie są na etapie produkcji. Mówi się, że gdzieś w sierpniu/wrześniu br (2024) ma zjechać z linii montażowej i być może zostanie oblatany pierwszy F-35A dla nas i ma być z tej okazji jakaś "pompa". Nie wiadomo też do końca ile ma być tych "szkoleniowych" F-35A, które najpierw będą latać w USA - czy dwa czy cztery czy sześć?? Planuje się, że pierwsze F-35A wylądują na polskiej ziemi pod koniec 2025r ...
Moja wizja to 48 obecnych f16 zmodernizowanych do wersji V plus zakup kolejnych 12szt w tej wersji oraz dokupienie kolejnych 32 szt f35, natomiast 16 posiadanych fa50 dać do szkolenia, a pozostałe które będą w wersji block 20/pl niech pełnią rolę w Baltic air policing
Cieszę się, że się podoba 💪 Tu nie ma, co oszczędzać. Żadne F-16VPL czy inne potworki. Bierzmy wszystko to co Grecy czy Tajwańczycy. Oni modernizując grubo ponad 100 samolotów, a my mamy tylko 48..
@@SupernovaRemodeling Tylko czy greckie samoloty nadają się do modernizacji. Istnieje coś takiego jak zmęczenie materiału. Mogą być zmęczone witalne części płatowca np stery wysokości. Wtedy trzeba wymienić całą sekcję.
5:58 coś mi się z tyłu głowy kołacze, że Boeing też startował z propozycją na 62 F-18 (co popierać miała komisja gen. Robełka), ale wypadł po zmianach personalnych w MON na przełomie wieku, ale tego pewien nie jestem Sama modernizacja jest niezwykle potrzebna, z jednej strony pozwalając na znaczące podniesienie zdolności kontroli pola walki i przestrzeni powietrznej (co ładnie będzie komplementować się z naziemnymi inwestycjami oraz pierwszymi polskimi samolotami wczesnego ostrzegania), przygotuje nasze środowisko techniczne (głównie myślę tu o obsłudze naziemnej i jeśli będzie to możliwe - przemysłu) do obsługi zupełnie nowych zdolności, które przybędą do nas razem z F-35 jak choćby pokładowe radary AESA, ale pozwolą właśnie na maksymalne zatarcie i zgranie tych dwóch podstawowych dla naszych sił powietrznych rodzajów samolotów. Jeśli kolejne 32 maszyny okażą się wyborem F-35 - F-16 po MLU jeśli to będzie porządne nie będą odstawać tak bardzo od kolegów, a jeśli wprowadzony zostanie nowy rodzaj maszyny przewagi powietrznej (najlepiej Eurofighter) to F-16 po MLU będzie pozwalał na zdobycie doświadczenia użytkowania zdolności i podzespołów samolotów 5 generacji na myśliwcu generacji 4. Dodatkowo, jeśli w końcu nadrobionoby dziejową głupotę jaką było uzyskanie bardzo słabego offsetu i udziału polskiego przemysłu podczas wdrażania F-16 w pierwszej dekadzie XX wieku, to Polska mogłaby stać się elementem łańcuchów dostaw i obsługi regionalnej dla najnowszej wersji F-16, mając do tego potencjał lotniczy i pozyskując przemysłowy. Zważywszy na fakt, że coraz więcej krajów wschodniej flanki (w tym bardzo bliska nam Słowacja i Rumunia) będą posiadać maszyny w bardzo podobnym standardzie, byłoby to bardzo ważne, bo pozwoliłoby na wspólne tworzenie zamówień, szkoleń i tylko zwiększania stopnia kooperacji z naszymi małymi, ale za to najbliższymi sojusznikami. Czyli nie tylko nadpisanie straconej szansy Polski z lat 00, kiedy to ani nie zdecydowano się na, jak kojarzę, dość bogaty pakiet licencyjno-przemysłowy jaki oferowano przy F-18 (a który przechwyciła z naszych rąk Finlandia), ani nie uzyskano zabezpieczenia dla polskiego przemysłu lotniczego, co niestety skończyło się dla tegoż tragicznie. Najlepiej byłoby też przy tych rozmowach negocjować wejście Polski w ramach udziałów przemysłowych JSF. Czechy i Finlandia mogą, to znaczy że nie należy rezygnować, zwłaszcza gdy jesteśmy ponoć kluczowym partnerem i USA ufa nam dość do przekazania prawie tysiąca pocisków JAASM, to należy grać o co się da. Przykład tajwański pokazuje zaś, że na świecie F-16V (i jemu podobne) są uznawane za zdolne do chociaż tymczasowego przetrwania w środowisku z myśliwcami generacji 4+ projektu Sukoia oraz opartych na rosyjskich rozwiązaniach wyrzutniach naziemnych oraz być może (zwłaszcza IRS-T jest tu ważnym wyrównywaczem szans) 5 generacji.
Dzieki za tak bogaty komentarz! Tu zgoda że przetarg z początku wieku nie został w pełni wykorzystany (kwestie przemysłowe) no ale może wyciągniemy jakieś wnioski. F-16V to dobra opcja 💪
@@ormbywaly4350 I jeszcze Growlery... ehhh, im więcej o tym słyszę tym bardziej widzę to jako straconą szansę i na ratunek dla polskiego przemysłu lotniczego i na współpracę międzynarodową (potencjalnie szersza współpraca z Finlandią, ale też Szwecją, Czechami czy Węgrami, bo Gripen całkiem sporo bebeszków ma wspólnych z SuperHornetem, więc większym bratem naszych maszyn) i dla ujednolicenia sił powietrznych, które uzyskałyby nowe samodzielne zdolności ilościowe (tutaj zwłaszcza Growlery strasznie bolą), jakościowe (choćby zdolność tankowania w powietrzu między maszynami) i polityczne (bo może gdybyśmy się na to zdecydowali, a ośrodek technologiczny na Europę byłby w Polsce to na podobną decyzje poszłyby kraje jak Rumunia czy Bułgaria, nasi naturalni partnerzy na wschodniej flance). Te post NRDowskie MiGi to naprawdę ostatni cios zdychającego NRDówka w polski interes narodowy
@@kacperq1987 growllery byly wtedy nowinkka jeszce niesprawdzona i niewiadomo jak dzialajaca,,przeciez pierwsze ich loty byly 2006-7 ale taka podpuche zapodal nam boening ,nie wiadomo oczywiscie czy Senat zgodzilby sie na te wersje G
@@ormbywaly4350 Ale samoloty walki radioelektronicznej zdecydowanie nie były podpuchą, a najważniejsze ich podzespoły do walki w spektrum radioelektronicznym były sprawdzone już od dekad, a bardziej ich integracja z nowym kadłubem mogła stanowić zagadkę. Bardziej widzę punkt do poważnej dyskusji właśnie we wspomnianym kadłubie, bo jeśli tworzyć mikroflotę takich dziwnych superhornetów bez uzbrojenia, ale za to z lepszymi silnikami i udźwigiem w sytuacji gdy sam F-18 był produkcyjnie sprowadzany na boczny tor na przełomie wieków na rzecz właśnie Super Hornetów. Wtedy padłoby czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby pozyskać SuperHornety, które choć jeszcze raczej niesprawdzone to były pierwszej świeżości i w przeciwieństwie do Hornetów miały lepsze, a nie gorsze/równe współczynniki do ówczesnych F-16. No ale tutaj też weszłaby zapewne kwestia budżetu i tego czy dla tak dużej maszyny to nie lepiej kupić F-15, a taniej wyjdzie F-16 dla którego jest już stworzone całe środowisko techniczne... Jako zdolność byłoby super ale jak tak myślę to koszt polityczny mógłby być niemały. Inna rzecz że wciąż gdyby wojsko podeszło do tego z głową to można by rozwiązać to jak Australia czy Marines - albo idąc w założenie że czekamy na JSF, a jeśli ten się opóźni to zawsze można pozyskać SuperHornety (które w międzyczasie miałyby podnoszone zdolności) albo że siedzimy na Hornetach i je modernizujemy z Finlandią i Hiszpanią aż nie dojdzie JSF z lub bez Growlerów (choć bez to byłoby smutne strasznie)
SU 22 lub MiG 29 to mamy ich bardzo niewiele. Dlatego nasze obecne lotnictwo opiera się na F-16, FA 50. Kupowanie kolejnych F-16 mija się z celem. F-35 są jego następca i raczej to powinno się kupić kolejną eskade. Problem w tym że jeszcze nie mamy gotowej infrastruktury więc na razie sukcesem będzie aby zakupione F-35 miały gdzie stać.
Do przylotu F-35 jeszcze grubo ponad rok. Jest czas. Nasze lotnictwo nie opiera się o FA-50, bo obecnie nie mają w zasadzie żadnych zdolności do walki w powietrzu.
1:52 - Jak można mówić, że "wersja Block 20 ma..." skoro ta wersja jeszcze NIE ISTNIEJE, NIE LATA. Przypomnę również, że planowany Block 20 wcale nie będzie miał zdolności przenoszenia AIM-120, bo ta znajduje się "na końcu mapy drogowej" (słowa gen. Nowaka.)
Uwzględniając to, że nasze FA-50 będą podniesione do tego standardu to można powiedzieć, że LATA ;P Co do AIM-120 to sam sobie zaprzeczasz. Piszssz, że nie będą miały takiej zdolności, a potem dodajesz coś o "mapie drogowej" na której na końcu, zakładam, jest uzyskanie takiej zdolności przez Block 20. Zatem będą miały docelowo taką możliwość czy nie? Zdecyduj się.
@@strefawojska Mapa drogowa to kolejne Blocki, a nie powstający teraz Block 20. Czyli świat "któregoś dnia być może, zobaczymy, a może później, albo w ogóle". Wywiad z wiceprezesem KAI z listopada 2023: "Wersja PL pokazuje skalę rozwoju myśliwca FA-50. Zaczynając od całkowicie nowego radaru AESA i przechodząc do integracji z najnowszą wersją Sidewindera AIM-9X. Dla nas to bardzo ważny etap w rozwoju tego samolotu i duże wyzwanie." Czyli planowane na kolejne lata dostawy powstających dopiero F/A-50PL (Block 20) nie obejmą zdolności do przenoszenia AMRAAM-a, a tylko AIM-9X. Większe rakiety może w kolejnych Blockach...
Moze warto by rozwarzyc niemiecki kontrakt na Eurofightery wiem ze logistyka miala by co robic ale klamoty do sprowadzenia byly by blizej zreszta ten mysliwiec jest wciaz rozwijany i ma potencjal
FA50 to samoloty-dodtki do lotnictwa bojowego i jako dodatek a nie substytut to świetna strategia, w szczególności w takiej konfiguracji jaką ma mieć wersja -PL. Natomiast kraj taki jak PL w okresie pokoju potrzebuje ~100 samolotów bojowych, a teraz powinniśmy dążyć nawet do 160-180 szt. i mieć maks. 2 typy. Zamawiać ASAP 2 jak nie 3 eskadry F-35 oraz 2 eskadry F-16 to dałoby 80 F-35 i 80 F-16. Do tego mamy FA-50PL, któe mogą wykonywać air policing w relatywnie niskich kosztach. Minus taki, że kolejki i na F-35 i F-16 są długie... Niestety ale największym błędem było podpisanie umowy tylko na 32 F-35 zamiast ramówkę na 80 czy nawet 100 i systematycznie podpisywać umwy wykonawcze.
teoretycznie te dwumiejscowe nie są maszynami szkolnymi a bojowymi do bardziej skomplikowanych zadań. Tylko ciekawi mnie ich nalot i zużycie w obliczu szkolenia przez lata na iskrach...
Najwiekszym plusem konforemnych zbiornikow paliwa jest, z tego co wiem, ich prawie zerowy wplyw aerodynamiczny na samolot. W tym miejscu gdyie sa zbiorniki nastepuje odrywanie strugi oplywajacego powietrza od kadluba, a to pogarsza nosnosc. Natomiast powietrze oplywajace zbiorniki przy manewrach lepiej przykleja sie do platowca co generalnie jest ponoc nawet pozytywne. Minus to faktycznie w locie pozionym nie da sie ich odrzucic i stale zwiekszaja przekroj dodajac oporu i pewnie zmniejszajac predkosc, a zbiorniki podwieszane mozna by sie pozbyc po wyczerpaniu.
Ich potrzeba zależy od rodzaju misji. Jeśli nie wymaga dodatkowego paliwa to faktycznie lepiej je zdjąć i obniżyć masę samolotu. Generalnie pełna zgoda co do tego, co napisałeś:)
Nie wiem czy uderzenie w ziemię da jakąś wymierną korzyść podczas walki. W internecie można znaleźć nagranie z tego jak ten system aktywował sie dla pilota, który stracił przytomność w wyniku przeciązeń. System aktywuje się w ostatniej chwili i wyprowadza samolot do pionu przy maksymalnym dla F16 przeciążeniu 9G. Wydaje się być zaprojektowany tak aby aktywować się tylko w ostateczności więc raczej nie powinien aktywować się bez potrzeby.
Nadal pozostaję przy opcji dokupienia 32 F-35 (choć wojskowi preferują F-15). Patrząc jednak po "błyskawicznych" działaniach MON to nie napawa mnie optymizmem, że jakakolwiek umowa na latadełka zostanie w tym roku podpisana.
@@marcinbolda1108 tylko policzy jeszcze wdrożenie Gripenów, f16 mamy już opanowane i dokupienie kolejnych sztuk nie będzie generować tak dużych kosztów jak wprowadzenie nowej nieznanej konstrukcji
zależy o jakiej wersji mówimy. C/D jest na pewno tańszy bez dwóch zdań. E/F jest nawet droższy od F-16. O ile stary Gripen miał naprawdę sens o tyle jego najnowsza wersja to jeden wielki niewypał.
@@Noverss tylko że czas oczekiwania na nowe F-16 wynosi nawet 10 lat, Cena zakupu F-16 zbliża się powoli do ceny F-35, przy nieporównywalnych właściwościach bojowych. Należy też uwzględnić że niektóre nasze F-16 mają już 18 lat, a modernizacja powinna być przeprowadzona 5 lat temu. Zamiast snuć plany ich modernizacji, należałoby powoli myśleć o ich następcach. Przy tego typu technice, czas płynie nieubłaganie...
@@GS-yg9wk 8 szt na misje i jedna na dawce części, a tak na serio to chociaż te 16 powinno być a jeszcze lepiej z 20-24 (samolotów nigdy za mało, byle nie skończyć jak Ukraina bez lotnictwa)
a zostały? Czy zakłady tylko zostały wchłonięte w ramach offsetu i powstają jakieś tam elementy. To samo z PZL Mielec. Też produkowały skrzydła do Izraelskich F-16I
@@artur92k21 zostało wyprodukowanych 50 sztuk silników potem Amerykanie zabrali stanowiska montażowe do Stanów. Silniki też nie były hamowane w Polsce tylko w Stanach. Był to tzw. "offset". Miałem jednak przyjemność pracować przy ich montażu jako monter
W Polsce przetargi normalnie się wloką jak smród po gaciach. Natomiast obecnie to rzeczywiście nie ma zbytnio już czasu na takie rozciągnięte w czasie przetargi.
Teraz faktycznie jest ciężko, ale wcześniej był na to czas. Kupowanie wiecznie z półki naprawdę nas nie rozwinie. Turcja, Korea Płd. czy Indie w taki sposób nie rozwinęły.
@@strefawojska O ile się założymy, że gdyby nie "operacja specjalna" to nic by się nie stało i być może nawet śrubki byśmy nie kupili? Tym bardziej we własnym przemyśle? U nas MON kupuje z reguły tylko wtedy gdy już coś się rozpada na kawałki lub wymagają tego od nas sojusznicy zza Wielkiej Kałuży.
Jak dla mnie Polska powinna posiadać 96 nowiutkich F-16 Block 70/72 lub Viper oraz przynajmniej 64 F-35, a nawet dokupić kolejne 48 sztuk FA-50, by było ich również 96 sztuk. To wtedy Siły Powietrzne RP były by o tyle lepsze i profesjonalne, że każdy przeciętny żołnierz chciałby wstąpić do SP RP i zostać pilotem myśliwca, a także chętnie broniłby przestrzeni powietrznej naszej ojczyzny
Modernizacja jest potrzebna to oczywiste aczkolwiek doszły mnie słuchy że kolejne 2 dodatkowe eskadry to będą wyposażone nie w F 16, a F35.😢 Zobaczymy co z tego wyniknie aczkolwiek 48szt FA50, 48szt F-16 oraz 64szt F-35 dałoby nam wreszcie jakieś operacyjne możliwości do skutecznej walki.
Polskie siły powietrzne pod koniec lat 80 miało na stanie w kulminacyjnym momencie prawie 500 samolotow bojowych (mig21, mig 23, mig 29, su 22, iskra), dzisiaj ile ich mamy ? 70 ?
Cenowo i serwisowo tej maszyny nić nie przebije z USAF. F-35 to drogie, ale nowoczesne cacka i trzeba je mieć także jeśli ma się takich sąsiadów. Fajnie byłoby zakupić kolejne 48 F-16 w najnowszej wersji. To woły robocze i kompromis pomiędzy latawcami koreańskimi, a komputerami ze skrzydłami jakimi są 35tki. No i te nieszczęsne latające tankowce. Polska posiada 5 milionów herkulesów, ale żadnego tankowca, a powinno być co najmniej 3!
Możemy, ale czy chcemy? Nie będę tutaj bardziej cisnął tej opcji, ale bez wątpienia potrzebna są nam kolejne myśliwce. W naszej sytuacji uważam, że dobrze byłoby iść w F-16 albo F-35.
Tak w zasadzie gadamy o niczym. Bo wiceminister Bejda nic konkretnego nie zadeklarował. Inspektor Sił Powietrznych gen. Nowak też nie. Na pewno jest zaplanowana niewielka modernizacja F-16, jakieś tam duperele, być może soft (nie wiem, być może żeby mogły strzelać JASM-ER). Ale termin rozpoczęcia poważnej modernizacji czyli tak naprawdę MLU, przede wszystkim z wymianą radarów na SABR???, nie jest nadal znany. Tak jak już ktoś pisał, można "spodziewać się", że MLU rozpocznie się gdzieś około 2027r, kiedy będziemy mieć na naszym niebie ze 12 F-35A i ze 16 FA-50PL ...
JASSM-ER już mogą używać. Przypominam, że w liczbie 70 te pociski mamy w swoich zasobach. Myślę, że zapowiedzi MON dotyczą dużo głębszej modernizacji niż wymiana czy aktualizacja oprogramowania. Naprawdę trzeba się wziąć za robotę przy naszych Jastrzębiach i wzorować się np. na Grekach. Oni mają młodsze od nas F-16, a już je modernizują do standardu V, także...
@@strefawojska Jest tak jak napisałem. To gadanie MONu (Bejda) o modernizacji dotyczy zakupu nowych radiostacji i aktualizacji Link16 w naszych F-16. Całkowity koszt tej modernizacji to 32.2 miliona USD. Szczegóły są na portalu milmag (wyszukaj: milmag lockeed zmodyfikuje polskie f16 jastrzab) Co gorsza - ta w sumie niewielka modernizacja ma się zakończyć w 2029r... Jak zobaczę potwierdzone oficjalnie zamówienie w Lockheed Martin 48 MLU dla naszych F-16 (przypuszczalnie za kwotę rzędu 1mld USD), to uwierzę.
Raczej już można inwestować w przyszłościowe konstrukcje. F16 nie jest chyba tak tani by opłacało się inwestować w ich zakup a wujek sam nie jest tak chojny dla Polski jak dla Izraela czy Egiptu i nie da za darmo czy półdarmo.
Życie pokazało, że F-16 jest przyszłością konstrukcją patrząc na ilość zmian, które dostaje przez dekady. Natomiast oczywiście kwestia, co się bardziej opłaca... gdyby F-16 był szybciej produkowany te 2 late temu to zdecydowanie wolałbym kolejne, nowe F-16 niż FA-50...
F16 to wół roboczy. Amerykanie od początku projektują maszyny tak, żeby zachowały zalety przez kilkadziesiąt lat dzięki podatności na modyfikacje. A wiesz, jak to est z popularnymi modelami (nie tylko samolotów ale i wszystkich maszyn, np,. samochodów). Jest dużo części, dużo warsztatów, części są tańsze dzięki skali produkcji itp. Natomiast nowsze są zwyczajnie „rzadsze”. Części są droższe, serwis też. Być może sam samolot jest niewiele droższy. Ale już godzina lotu - znacznie. Np. F16 to 26927 dolarów/godz. Za to F35 - 41986 dolarów/godz. A przecież misje patrolowe czy nawet walki zdalnej nie wymagają najlepszego możliwego samolotu. Ktoś musi odwalać pożyteczną choć mniej wymagającą robotę. Gdy F-35 się upowszechni, pewnie będzie mniejsza różnica.
Prawda, ale na 160 F-35 raczej nas nie stać, a nawet jeśli to nie na ich obsługę, przynajmniej nie na razie. F-16 jest wciąż maszyną z potencjałem i na czas pokoju ich mix z F-35 jest powszechnie uznawany za rozwiązanie wcale przyzwoite, pozwalając na posiadanie i jednych i drugich, a pełnienie misji niższej intensywności (np. Air Policing) zwyczajniej taniej, pozostawiając więcej środków do faktycznej obsługi tychże maszyn. F-16V jest maszyną o dużych zdolnościach rażenia i kontroli przestrzeni powietrznej i mogącą dobrze uzupełniać F-35 w zakresie choćby nasycania pola bitwy środkami uderzeniowymi (nie chcemy raczej by nasze F-35 musiały latać w tym układzie beast mode, bo to wystawia je na cios), a jednocześnie znaną naszej obsłudze i środowisku sił powietrznych
@@strefawojska I to właściwie kilkukrotnie już powiedział Inspektor Sił Powietrznych - FA-50 wzięliśmy by utrzymać pilotów w służbie, bo to jest najdroższa część systemu maszyn, a inne rozwiązania choć lepsze technicznie były po prostu niedostępne. Mści się niestety po prostu opieszałość, bo prace nad pozyskaniem maszyn należało rozpocząć w 2015 grając na resentymencie krymskim i napięciach z zestrzeleniem Su-24 przez Turków, a nie budzić się o wiele wiele za późno, po wszystkich tak naprawdę
@@kacperq1987 no właśnie gdyby już w 2015r prowadzono takie zakupy i zmiany w MON to dziś mielibyśmy pewnie szybciej i więcej f35 lub f16, rozbujaną produkcję BWP oraz opracowaną obronę przeciw lotniczą
Zamiast FA50 nie można było kupić 48 x KF21 w wersji obecnej 4++ tak jak Korea??? Przecież kosztowały nas te fafiki po 60 mln $ za sztukę. F35 kosztuje ok. 80 mln$. Szok. Szkolenie nadal na masterach i je trzeba było dokupić a poprawić umowę serwisową bo to przez jej brak mamy kłopoty z masterami😊
Może warto by zakręcić się w pobliżu bądz to Singapuru, bądz Grecji i odkupić wycofywane egzemplarze i od razu zafundować im remont połączony z podniesieniem do wersji V lub zbliżonej, (to tak na już) ale jak kupować nowe samoloty to już tylko F35. A być może za około 20 lat zastąpić je (myślę to oczywiście o F16 i FA 50) np. KF21 5 lub 6 generacji (po przystąpieniu do programu w zastępstwie nie lojalnej Indonezji? Melibyśmy wtedy docelowo flotę złożoną z F35 i KF21.
Singapur to ciekawy kierunek. Greckie Block 30 to stara wersja, ale azjatycka to już 52, a więc całkiem całkiem. Na razie nie mają planów, aby je modernizować do standardu V, ale zastąpić F-35. Jeśli nie będą w złym stanie to może warto się nad tym zastanowić...
Tylko że Greckie samoloty reprezentują wersję F-16A/B block 30 i z tego co mi wiadomo nigdy nic przy nich nie robiono. Trzeba mieć na uwadze że są to maszyny z początku lat 80 a więc mogą być rówieśnikami naszych SU-22, MiG-21/23 czy nawet MiG-29. Maszyny te mają już prawie 40 lat i w porównaniu do naszych F-16 to zupełnie inne samoloty. Ich modernizacja do wersji Viper wiązałaby się niemal z budową nowego samolotu. Niezbyt bogata Grecja nie wycofuje ich nie bez powodu. Co do uczestnictwa w jakiś egzotycznych projektach trzeba mieć na uwadze że takie przedsięwzięcia są obarczone dużym ryzykiem, a ich ostateczna forma może być mierna. Wadą takich projektów jest brak doświadczenia firm ich produkujących oraz brak swoich rozwiązań, za które to trzeba słono zapłacić firmom zagranicznym. Zostaje się pożniej ztakimi samolotami typu Eurofighter które kosztują niemal tyle co F-22 czy nawet F-15, czy Gripen E/F który dopiero dorównuje pod względem osiągów F-16 kosztując niemal tyle co F-35. Moim zdaniem skoro już poszło się w F-35, wzorem Norwegów, Duńczyków, Holendrów należy postawić na jeden typ samolotów. Niech będzie to mniejsza ilość eskadr, kosztem sprawdzonej konstrukcji.
@@artur92k21 skoro F16 jest tyle lat ulepszany i dalej daje radę to F35 też prawdopodobnie będzie służył tyle lat więc chyba nie ma co kombinować z gen6 i można poczekać może pojawią się inne projekty
5 minut temu 1:51 wersja block 20 ma "całkiem sensowną wartość bojową" szkoda by tylko było gdyby koreańczycy jednak zakonczyli ten projekt bo na dobrą sprawe po co im on? Dlaczego rozmawiamy o czymś nieistniejącym/teoretycznym?
@@strefawojska i to powinno być dodane w filmie a nie tutaj w komentarzu. Korea na dobrą sprawe nie ma interesu w robieniu block 20 (bo nie beda jej używać) więc priorytet ląduje "zgaduje" bardzo nisko
F16 powinno zostac zmodernizowane nie wiem w jakim stopniu ale powinno napewno. Polatają następne parenaście lat. W miedzyczasie powinny zostać dokupione nastepnę F35 (odpowiednio wcześniej znając czasy dostaw). Fafiki będą latały napewno dłuuugo długo (FA50) . No a przed końcem eksploatacji powinno zostac pomyślane czy obok F35 (32 sztuki to zdecydowanie za mało) i Fafików nie powinien się znaleźć jakiś myśliwiec przewagi powietrznej...
Co do wszystkiego się zgodzę, tylko mam zastrzeżenia odnośnie pchania się w samolot przewagi powietrznej. Nie sądzę zeby miał jakiś większy wpływ na zdolności obronne, za to skutecznie popsuje budżet i logistykę. Obstawiałbym przejście na jeden typ.
Chcialbym wiedziec jaka jest generalna koncepcja rozwoju naszego lotnictwa mysliwskiego? Opcja: 1.Modernizacja F-16 i zakup kolejnych F-35 (najprostsza). 2.Modernizacja F-16 i zakup kolejnych eskadr, ale nie F-35, tylko F-15, albo Tajfun (najbardziej prawdopodobna). 3. Duzy kontrakt na Tajfuny, lub Rafale, przy braku modernizacji F-16, ktore docelowo w perspektywie ok 10 lat bylyby zastapione przez nowe samoloty (najmniej prawdopodobna, najbardziej mi sie podoba).
Jasne tylko nie wiem, dlaczego jeszcze nie dokupiliśmy kolejnych egzemplarzy, a kolejka rośnie. Trzeba było od razu kupić więcej i uzyskać za to większe korzyści przemysłowe...
@@adamkalecki8449 dokupić sobie możemy ale będzie to oddzielne zamówienie na końcu kolejki a tu chodzi żeby mieć jak najszybciej te samoloty a nie za 10lat
@@strefawojska stary rzad na powaznie rozwazal KF-21 ale tez ostro pytalismy o mozliwosci realizacji nowych 72 V,,sadzac po nastawieniu nowego rzadu powinnismy wziasc te 32 nowe Vipery bo jestesmy praktycznie dogadani,,najgorzej byloby teraz zaczac moderke starych nie uzyskujac nowych bo grastycznie spada nam dostepnosc maszyn zdolnych do walki jak odejmiemy 8 F-16 bo takimi partiami maja byc modernizowane
Świetny materiał! Pytanie czy model F-16V będzie uwieczniony pomnikiem tak jak to zrobili z migiem-29. Mała Uwaga informacyjna z F-22 utworzono FX-1 Turecki samolot zmodernizowany.Do dziś stanowi jako wizytówka i duma kraju.
Moim zdaniem opcja jest jedna. Domówić kolejne 32 F35 tak zeby móc zastapic cala flote naszych f16. Fa50 powinno byc tylko maszyna przejsciowa, ktora sprzedamy np slowacji czy litwie po tym jak dotrą do nas f35. F16 nalezaloby zmodernizowac do versji viper, tak zeby zwiekszyc mozliwosci naszych sił powietrznych. Po za f35 przydaloby sie jeszcze cos, wiec wystarczy nawiazac kontakt z koreą w sprawie kf21. Teraz zamowic np 16 sztuk a kiedy ruszy juz seryjna produkcja domowic kolejne np 32 maszyny i pozniej modernizowac je do nowszych wersji. Dodatkowo juz teraz powinnismy szuksc jakiegos partnera do zaprojektowania mysliwcow 6 generacji. Bylaby to szansa dla nas zeby odbudowac przemysl lotniczy. Jak dla mnie nie mamy wiele opcji co do samolotu 6 generacji. Osobiscie postawilbym na tą koree skoro i tak jestesmy u nich juz zadluzeni i zmuszeni do wspolpracy z nimi.
@@koen6812 według mnie na księżycu wyemitowane wiązki tego radaru mają zasięg lekko w całej drodze mlecznej. A czy dalej nikt tego nie wie. Zasięg skuteczny SABR nie przekracza 150 kilometrów +-10%.,czyli takiego gdzie mamy z niego pożytek i dodajemy informacje pożyteczne .
@@koen6812 bodajże 68 cm średnicy anteny radaru w F16 ,w dużych antenach owszem,aleeeee, właśnie ale 30-50%możliwie,jednak daleko do tych 300 km zbyt daleko
Absolutnie nie opłaca się kupować f16 w wersji 70/72, jego koszt jest nie wiele mniejszy niż jego następcy czyli f35. Który jest samolotem nowszej generacji o nie porownywalnych możliwościach
Już jakiś czas temu pisałem żeby nie kupować F 35 a wyłącznie modernizować F 16, i dokupić kolejne F 16, a po za tym należy pomyśleć o Koreańskich 21 a nawet wejść w koprodukcję...
Jak kolega to policzył? Polska to kraj niestety z ludźmi którzy często są najmądrzejsi po szkodzie i w kwestii rozwoju sił powietrznych to zdecyodwanie prawda, ale FA-50 wybrano nie tylko z paniki, ale też z potrzeby obsłużenia pilotów którzy do czasu wyłonienia dostawcy kolejnych maszyn nowych dla WP nie mieliby na czym latać oraz zwiększenia zdolności szkoleniowych by taką większą flotę obsłużyć. Wybrano po prostu to co było wobec naglącej potrzeby i braku alternatywy - mówił to wprost inspektor sił powietrznych
@@kacperq1987 tylko że ci piloci którzy obecnie latają na migach-29 prędzej doczekają emerytury niż ich prawowitych następców. Bardziej walka o stołki niż sensowne działanie.
@@artur92k21 Ponownie, najbardziej kompetentna do tego osoba wyjaśniła to już i jest to dostępne w internecie. Polecam się zapoznać tam, bo nie ma sensu bym przepisywał tutaj całość jego wypowiedzi
@@strefawojska nasi inżynierowie nie mają kompetencji, aby coś sensownego zrobić. przypomnę wieloletnie perypetie z Krabem, skończyło się zakupem u koreańczyków podwozia K9. przypomnę narodową histerię, związaną z Grotem. wojna w Ukrainie pokazała. to cacko nie nadaje się na wojnę w okopach. psuje się w tym wszystko. teraz mamy ogólnonarodową m..sturbację z Borsukiem, jak to mówią, po wynikach poznamy. jakoś w to nie wierzę. ale taczanki tak, mogą robić. pewnie się gdzieś przydadzą.
miałem znajomego znajomego który pracował w Łodzi przy modernizacji Mi-14. Na jednym egzemplarzu zamontowali szersze drzwi z innej wersji ingerując w całą konstrukcję. Z jego wspomnień te śmigłowce nie powinny już latać od ponad 10 lat. Tam dopiero byli magicy. Chłop przy pierwszej sposobności poszedł pracować gdzie indziej.
Tia. Z terminem dostawy F16 za kilka lat i rozsypującymi się samolotami posowieckimi. Czyli pozostalibyśmy z 48 nie najnowszymi F16. I bez wyszkolonych pilotów.
Polecam posłuchać trochę wywiadów z inspektorem sił powietrznych które w ostatnich 18 miesiącach pojawiły się na YT - tam wybór FA-50 jest wyłożony wprost. Mogliśmy albo czekać na F-16, ale być może stracić pilotów którym przez braki dostępnych maszyn wypadałyby certyfikacje zdolności albo odchodziliby ze służby, albo mogliśmy wziąć FA-50, które choć słabsze i wymagające integracji zapewniały że piloci będą mieli na czym latać oraz zwiększą zdolności szkoleniowe WP do czasu uzgodnienia kto będzie tym tajemniczym dostawcą kolejnych 32 samolotów. FA-50 były ersatzem od początku do końca, mającym na celu niestracenie zdolności, tak jak utrzymujemy przy życiu ORP Orzeł, żeby nie powtórzyć błędu Duńczyków, którzy stracili zdolności w zakresie szkolenia i użycia załóg okrętów podwodnych.
poniwewaz sa tansze w eksploatacji prawie 3 razyf-35 i 2 razy f-16,,a jak widac na przykladzie ukrainy beda mogly spelniac wiele zadan do ktorych nie potrzeba ani F-35 ani F-16, natomiast po ukrainie widac ze klasyczne walki mysliwskie w ktorych potrzebne sa samoloty przewagi powietrznej ,odeszly w niepamiec , wiec przy przewadze lotnictwa NATO wystarcza nam 35i 16 natomist codzienne zycie patrole i takie tam beda wykonywac Fafiki
W nazwie Lockheed Martin "h" JEST NIEME!!!!! To znaczy, że fonetycznie czytamy: LOKID MARTYN!!! Błagam! Tego "h" się już słuchać nie daje! I nie wiem, dlaczego tak wyciągasz literę o. To nie jest Looookheed Martin, tylko krótko Lockheed Martin. A projektantem samolotu F-16 był General DynamicS - tak, z "s" na końcu. Natomiast Dassault Rafale czyta się po prostu DASO RAFAL. Robisz super robotę, zbierając informacje w jednym miejscu i ciekawie je publikując, ale zadbaj o wymowę nazw obcych i o odmianę przez przypadki. Wybacz, ale czasami wydaje mi się, jakby Cię w szkole ten temat na języku polskim ominął i nikt, nigdy więcej, nie wymagał od Ciebie prawidłowej polszczyzny. Po prostu nie wypada. Jeszcze raz powtórzę - odmiana przez przypadki i nazwy obce. Pozdrawiam
Dorzucę jeszcze "sajdłAJnder" a nie "sajdłinder". Dużo wysiłku nie trzeba, żeby sprawdzić jak się pewne rzeczy wymawia. Poza tym, o ile się nie mylę, to Block 70/72/V mają mocniejszy silnik, o czym nie było mowy.
A jest sens budować fabrykę za miliardy dolarów w Polsce dla 48 sztuk a potem ją zamknąć i zwolnić ludzi którzy wiązali z nią swoją przyszłość ? Ja myślę że nie ... ;)
Najlepiej budować fabrykę z perspektywami. To lepiej kupować ciągle z półki, aby inne kraje miały swoje fabryki, zarabiały pieniądze i rozwijały technologię?
@@strefawojska My nie mamy własnego samochodu a ostatni jaki zrobiliśmy miał silnik od motopompy ... a chcesz byśmy budowali i rozwijali własne myśliwce ? Do tego są potrzebne lata doświadczeń odpowiednia kadra - inżynierowie i tysiące wojen przeprowadzonych realnie a nie w komputerze ... do tego super rozwinięta gospodarka itp. itd. Nic z tego nie mamy ... W najlepszym wypadku zrobimy jakiegoś ulepa złożonego z różnych zachodnich części którego nikt nie będzie chciał bo ... długo by pisać ... Myśliwce to podstawa bezpieczeństwa danego kraju ... bo bronią terytorium na ziemi i w powietrzu i to przed bronią lądową i powietrzną. F 16 to zapchaj dziura takie fafiki w USA jak te nasze FA 50 ... Ja jestem pełen podziwu dla polskich rządzących że przez tyle lat po kupnie F 16 nie kupili żadnych myśliwców ale prawdziwych myśliwców w normalnej ilości wiedząc doskonale jakich mamy sąsiadów i jaka jest historia Polski ... to jest CYRK !!! to pare sztuk F 35 to jest też kpina ...
@@strefawojska chyba tylko w Europie nawet Niemcy ich nie chcą Francuzi i Niemcy są źli na Polskę że nie kupuje ich sprzętu wojskowego tylko amerykański no bo są lepsze jakościowo 👍👍👍
@@marcinhajduk4655 F-16 jest świetną maszyną, którą z sukcesem używano we całej liście konfliktów od lat 80 po dziś dzień, sprawdzoną w misjach wszelkiego rodzaju. Gripen przy całej sympatii jest z założenia myśliwcem mniejszym, a przez to posiadającym mniejsze zdolności niż F-16 w kwestii przenoszenia uzbrojenia, paliwa, zasobników obserwacyjnych, ma również słabszy silnik i mniejsze wsparcie modernizacyjne, nie będąc sprawdzonym w boju. Ta maszyna była rozpatrywana i chwalona głównie za to, że Szwedzi oferowali bardzo przyzwoity pakiet przemysłowy, nie dlatego że była to najlepsza maszyna bojowa - w przetargu wygrywał z nią w polskich oczach choćby F-18, który był najbliżej zdolności F-16, ale miał znacznie lepsze oferty przemysłowe, podobne do szwedzkich więc łączył jedno z drugim
co ty bredzisz Gripeny ,szwedzi produkuja w ilosci 4 do 8 sztuk rocznie jezeli zamowisz w tej chwili to pierwsze dostaniesz okolo 2028 roku,, sa o wiele bardziej niekorzystne kosztowo przy tym samym silniku,,poza tym Fafiki maja patrolowac , zwalczac drony i takie tam codzienne zadania a obecnie utrzymac zdolnosci poilotow bo jezeli by ich nie bylo to musielibysmy wyszkolic od nowa okolo 90 pilotow ty wesz ile to zajmuje czasu i jakie sa koszty
@@strefawojska A co ma skala zakupów do pola walki? Nic. Podtrzymuję swoją opinię o F-35. Niedorobione i mające mniejsze możliwości, niż F-16 w ostatniej generacji.
Określenie iż nasza flota w większości składa się z MiGów-29 i Su-22 jest lekkim nadużyciem. Na luty/marzec tego roku w linii mieliśmy 14 MiG-29 obu wersji i 18 Su-22 podobnej kompletacji. Zatem gdzie ta większość bo stan lotny to już inna kwestia
Krótko I na temat, to lubię.
Proszę o więcej 💪
Dzięki za dobre słowa. To motywuje do dalszej pracy 💪
Dzieki!👍👍
Również! :)
Nie nasze lotnictwo nie opiera się już na MiG29 oraz Su 22. Cześć została przekazana Ukrainie część jest już tak zużyta że są dawcami części, których defakto od lat nie otrzymujemy. Może dałoby się razem skompletować jedną eskadrę która byłaby wstanie latać. Ot taka rzeczywistość.
Dzięki za ciekawy materiał o F-16 👍
Dzięki! Cieszę się, że się spodobał:)
Wiadomo coś o kolejnych dostawach K-239 Chunmno/Czołgów K2/Abramsów M1A1 Fep lub Sepv3./K9/Krabów ?
Podbijam
Modernizacja naszej floty F-16 to powinna być bardzo pilna sprawa i tylko pełen pakiet F-16V Block 70/72 wraz z pakietem wydłużenia resursu płatowca! Racjonalny będzie zakup przynajmniej 16-32 szt. nowych fabrycznie F-16V gdyż jest już opanowana logistyka i cały system szkolenia dla tych maszyn a także mamy dużo niższe koszty operacyjne w porównaniu z F-35 a do tego . musimy zapewnić dużo większy zakres obsługi tych maszyn u nas w kraju.
Prawidłowo. Teraz tylko czas na decyzję polityczne 💪
Co do zakupu kolejnych F-16 uważam pomysł za zły, gdyż lista oczekujących jest bardzo długa a sam samolot zaczyna powoli kosztować tyle co F-35. Modernizacja Naszych F-16 jest spóźniona o co najmniej kilka lat. Oczywiście należy też ja przeprowadzić jak najszybciej się da. Należy mieć również na uwadze że pierwsze samoloty zostały dostarczone w 2006 roku, i w raz z ich modernizacją powinno się już ogłaszać przetarg mający na celu wyłonienie ich następców. Nasze F-16 przekroczyły już połowę swojego cyklu eksploatacji.
Zmodernizowac do największeg 15:45 o stopnia i szukać współpracy samolotu który będzie produkowany w Polsce
Dla lotnictwa nasze f16 sa juz przestarzale, resursu nie beda miec odnawianego bo do 8 tys godzin lotu duzo im jeszcze brakuje, do tego czasu zapewne sie ich pozbedziemy.
Inwestowanie w lotnictwo w biednym kraju to totalny absurd. Wojna pokazuje, że można się świetnie obyć bez samolotów. To jest zakup prestiżowy z najniższym priorytetem a wy jesteście kompletnymi #####.
Dzięki za sprostowanie różnicy między Block 70/72 wcześniej myślałem że Block 70 to wersja jedno miejscowa a Block 72 to wersja dwumiejscowa
No to się cieszę, że wyjaśniłem. Często się pisze F-16 Block 70/72, a rzadko dodaje na czym polega różnica...
Jak słucham o naszych F-16 zawsze szykuje się na duużo śmiechu!!! 😂
No co masz do nich? Są całkiem spoko tylko wymagają teraz ulepszeń 😎
bo lepsze niż onucowe gówno i nie raz zaskoczyły na szkoleniu niemieckie Tajfuny Tranche 3?
@@aureliuszwitt5508 🤣
Podziel się z nami: co tak Cię rozśmiesza?
Nie powie co go śmieszy bo nie ma zielonego pojęcia o czy pisze, to zwykły szon
SABR teoretycznie jest plug-and play. I powstaje pytanie, czy do obrony baz lotniczych nie warto by kupić jednak NASAMsów (wspólna amunicja z samolotami) i zastanowić się, do czego można by wykorzystać posiadane APG-68v9 - to nadal 48 przyzwoitych radarów... i szkoda, że nie ruszymy tematu wlotu powietrza ( DSI ).
Super 😊
Dzięki!
czy to prawda że do bazy w Usa trafiły 4 f 35 dla Polski do szkolenia a na koniec roku przylecą do kraju lub w następnym
Pierwsze F-35 faktycznie będą bazować w USA i tam szkolić personel/pilotów. To normalna praktyka. Ostatnio tak było np. ze słowackimi F-16: uroczysta gala przekazania dwóch egzemplarzy, a i tak dalej są w USA i tam szkolą Słowaków:)
@krystianbajda6549 Autor kanału dobrze napisał, choć trochę nieprecyzyjnie. Nie jest prawdą, że "nasze" F-35A trafiły już do bazy USAF w celu szkolenia naszych pilotów. One dopiero mają trafić w drugiej połowie tego roku lub na początku przyszłego (2025). Na razie są na etapie produkcji. Mówi się, że gdzieś w sierpniu/wrześniu br (2024) ma zjechać z linii montażowej i być może zostanie oblatany pierwszy F-35A dla nas i ma być z tej okazji jakaś "pompa". Nie wiadomo też do końca ile ma być tych "szkoleniowych" F-35A, które najpierw będą latać w USA - czy dwa czy cztery czy sześć?? Planuje się, że pierwsze F-35A wylądują na polskiej ziemi pod koniec 2025r ...
Moja wizja to 48 obecnych f16 zmodernizowanych do wersji V plus zakup kolejnych 12szt w tej wersji oraz dokupienie kolejnych 32 szt f35, natomiast 16 posiadanych fa50 dać do szkolenia, a pozostałe które będą w wersji block 20/pl niech pełnią rolę w Baltic air policing
fajnie by było tyle że gdybys teraz kupił F16 to były by najwcześniej za 12 lat....
Świetny materiał, dzięki. Oby tylko nasze pierdzistołki w imię oszczędności nie będą przy tym pakiecie dłubać.
Cieszę się, że się podoba 💪
Tu nie ma, co oszczędzać. Żadne F-16VPL czy inne potworki. Bierzmy wszystko to co Grecy czy Tajwańczycy. Oni modernizując grubo ponad 100 samolotów, a my mamy tylko 48..
To, że będą masz gwarantowane.
Moze dokupic dwie eskadry 16 od grekow I zmodernizowac wszystkie razem skoro brakuje samolotow a grecy sprzedaja
@@SupernovaRemodeling
Tylko czy greckie samoloty nadają się do modernizacji. Istnieje coś takiego jak zmęczenie materiału. Mogą być zmęczone witalne części płatowca np stery wysokości. Wtedy trzeba wymienić całą sekcję.
@@charonboat6394 podobno sa w niezlej kondycji I to ta sama wersja co nasza
5:58 coś mi się z tyłu głowy kołacze, że Boeing też startował z propozycją na 62 F-18 (co popierać miała komisja gen. Robełka), ale wypadł po zmianach personalnych w MON na przełomie wieku, ale tego pewien nie jestem
Sama modernizacja jest niezwykle potrzebna, z jednej strony pozwalając na znaczące podniesienie zdolności kontroli pola walki i przestrzeni powietrznej (co ładnie będzie komplementować się z naziemnymi inwestycjami oraz pierwszymi polskimi samolotami wczesnego ostrzegania), przygotuje nasze środowisko techniczne (głównie myślę tu o obsłudze naziemnej i jeśli będzie to możliwe - przemysłu) do obsługi zupełnie nowych zdolności, które przybędą do nas razem z F-35 jak choćby pokładowe radary AESA, ale pozwolą właśnie na maksymalne zatarcie i zgranie tych dwóch podstawowych dla naszych sił powietrznych rodzajów samolotów. Jeśli kolejne 32 maszyny okażą się wyborem F-35 - F-16 po MLU jeśli to będzie porządne nie będą odstawać tak bardzo od kolegów, a jeśli wprowadzony zostanie nowy rodzaj maszyny przewagi powietrznej (najlepiej Eurofighter) to F-16 po MLU będzie pozwalał na zdobycie doświadczenia użytkowania zdolności i podzespołów samolotów 5 generacji na myśliwcu generacji 4. Dodatkowo, jeśli w końcu nadrobionoby dziejową głupotę jaką było uzyskanie bardzo słabego offsetu i udziału polskiego przemysłu podczas wdrażania F-16 w pierwszej dekadzie XX wieku, to Polska mogłaby stać się elementem łańcuchów dostaw i obsługi regionalnej dla najnowszej wersji F-16, mając do tego potencjał lotniczy i pozyskując przemysłowy. Zważywszy na fakt, że coraz więcej krajów wschodniej flanki (w tym bardzo bliska nam Słowacja i Rumunia) będą posiadać maszyny w bardzo podobnym standardzie, byłoby to bardzo ważne, bo pozwoliłoby na wspólne tworzenie zamówień, szkoleń i tylko zwiększania stopnia kooperacji z naszymi małymi, ale za to najbliższymi sojusznikami. Czyli nie tylko nadpisanie straconej szansy Polski z lat 00, kiedy to ani nie zdecydowano się na, jak kojarzę, dość bogaty pakiet licencyjno-przemysłowy jaki oferowano przy F-18 (a który przechwyciła z naszych rąk Finlandia), ani nie uzyskano zabezpieczenia dla polskiego przemysłu lotniczego, co niestety skończyło się dla tegoż tragicznie. Najlepiej byłoby też przy tych rozmowach negocjować wejście Polski w ramach udziałów przemysłowych JSF. Czechy i Finlandia mogą, to znaczy że nie należy rezygnować, zwłaszcza gdy jesteśmy ponoć kluczowym partnerem i USA ufa nam dość do przekazania prawie tysiąca pocisków JAASM, to należy grać o co się da. Przykład tajwański pokazuje zaś, że na świecie F-16V (i jemu podobne) są uznawane za zdolne do chociaż tymczasowego przetrwania w środowisku z myśliwcami generacji 4+ projektu Sukoia oraz opartych na rosyjskich rozwiązaniach wyrzutniach naziemnych oraz być może (zwłaszcza IRS-T jest tu ważnym wyrównywaczem szans) 5 generacji.
Dzieki za tak bogaty komentarz! Tu zgoda że przetarg z początku wieku nie został w pełni wykorzystany (kwestie przemysłowe) no ale może wyciągniemy jakieś wnioski. F-16V to dobra opcja 💪
tak dodatkowo w tych 62 , byla mozliwosc zamowienia 4 albo 8 Growllerow
@@ormbywaly4350 I jeszcze Growlery... ehhh, im więcej o tym słyszę tym bardziej widzę to jako straconą szansę i na ratunek dla polskiego przemysłu lotniczego i na współpracę międzynarodową (potencjalnie szersza współpraca z Finlandią, ale też Szwecją, Czechami czy Węgrami, bo Gripen całkiem sporo bebeszków ma wspólnych z SuperHornetem, więc większym bratem naszych maszyn) i dla ujednolicenia sił powietrznych, które uzyskałyby nowe samodzielne zdolności ilościowe (tutaj zwłaszcza Growlery strasznie bolą), jakościowe (choćby zdolność tankowania w powietrzu między maszynami) i polityczne (bo może gdybyśmy się na to zdecydowali, a ośrodek technologiczny na Europę byłby w Polsce to na podobną decyzje poszłyby kraje jak Rumunia czy Bułgaria, nasi naturalni partnerzy na wschodniej flance). Te post NRDowskie MiGi to naprawdę ostatni cios zdychającego NRDówka w polski interes narodowy
@@kacperq1987 growllery byly wtedy nowinkka jeszce niesprawdzona i niewiadomo jak dzialajaca,,przeciez pierwsze ich loty byly 2006-7 ale taka podpuche zapodal nam boening ,nie wiadomo oczywiscie czy Senat zgodzilby sie na te wersje G
@@ormbywaly4350 Ale samoloty walki radioelektronicznej zdecydowanie nie były podpuchą, a najważniejsze ich podzespoły do walki w spektrum radioelektronicznym były sprawdzone już od dekad, a bardziej ich integracja z nowym kadłubem mogła stanowić zagadkę. Bardziej widzę punkt do poważnej dyskusji właśnie we wspomnianym kadłubie, bo jeśli tworzyć mikroflotę takich dziwnych superhornetów bez uzbrojenia, ale za to z lepszymi silnikami i udźwigiem w sytuacji gdy sam F-18 był produkcyjnie sprowadzany na boczny tor na przełomie wieków na rzecz właśnie Super Hornetów. Wtedy padłoby czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby pozyskać SuperHornety, które choć jeszcze raczej niesprawdzone to były pierwszej świeżości i w przeciwieństwie do Hornetów miały lepsze, a nie gorsze/równe współczynniki do ówczesnych F-16. No ale tutaj też weszłaby zapewne kwestia budżetu i tego czy dla tak dużej maszyny to nie lepiej kupić F-15, a taniej wyjdzie F-16 dla którego jest już stworzone całe środowisko techniczne...
Jako zdolność byłoby super ale jak tak myślę to koszt polityczny mógłby być niemały. Inna rzecz że wciąż gdyby wojsko podeszło do tego z głową to można by rozwiązać to jak Australia czy Marines - albo idąc w założenie że czekamy na JSF, a jeśli ten się opóźni to zawsze można pozyskać SuperHornety (które w międzyczasie miałyby podnoszone zdolności) albo że siedzimy na Hornetach i je modernizujemy z Finlandią i Hiszpanią aż nie dojdzie JSF z lub bez Growlerów (choć bez to byłoby smutne strasznie)
SU 22 lub MiG 29 to mamy ich bardzo niewiele. Dlatego nasze obecne lotnictwo opiera się na F-16, FA 50. Kupowanie kolejnych F-16 mija się z celem. F-35 są jego następca i raczej to powinno się kupić kolejną eskade. Problem w tym że jeszcze nie mamy gotowej infrastruktury więc na razie sukcesem będzie aby zakupione F-35 miały gdzie stać.
Do przylotu F-35 jeszcze grubo ponad rok. Jest czas. Nasze lotnictwo nie opiera się o FA-50, bo obecnie nie mają w zasadzie żadnych zdolności do walki w powietrzu.
1:52 - Jak można mówić, że "wersja Block 20 ma..." skoro ta wersja jeszcze NIE ISTNIEJE, NIE LATA. Przypomnę również, że planowany Block 20 wcale nie będzie miał zdolności przenoszenia AIM-120, bo ta znajduje się "na końcu mapy drogowej" (słowa gen. Nowaka.)
Uwzględniając to, że nasze FA-50 będą podniesione do tego standardu to można powiedzieć, że LATA ;P
Co do AIM-120 to sam sobie zaprzeczasz. Piszssz, że nie będą miały takiej zdolności, a potem dodajesz coś o "mapie drogowej" na której na końcu, zakładam, jest uzyskanie takiej zdolności przez Block 20. Zatem będą miały docelowo taką możliwość czy nie? Zdecyduj się.
@@strefawojska Mapa drogowa to kolejne Blocki, a nie powstający teraz Block 20. Czyli świat "któregoś dnia być może, zobaczymy, a może później, albo w ogóle". Wywiad z wiceprezesem KAI z listopada 2023: "Wersja PL pokazuje skalę rozwoju myśliwca FA-50. Zaczynając od całkowicie nowego radaru AESA i przechodząc do integracji z najnowszą wersją Sidewindera AIM-9X. Dla nas to bardzo ważny etap w rozwoju tego samolotu i duże wyzwanie."
Czyli planowane na kolejne lata dostawy powstających dopiero F/A-50PL (Block 20) nie obejmą zdolności do przenoszenia AMRAAM-a, a tylko AIM-9X. Większe rakiety może w kolejnych Blockach...
Moze warto by rozwarzyc niemiecki kontrakt na Eurofightery wiem ze logistyka miala by co robic ale klamoty do sprowadzenia byly by blizej zreszta ten mysliwiec jest wciaz rozwijany i ma potencjal
8:33 aktualizacja Windowsa, żeby uniknąć zawieszek przy Pasjansie :D
Pasjans do spokojnego lotu patrolowego? Idealnie! 😀
kiedy w DCS będzie b70 ?
🌌👀?!/silna armia na własnych nogach i logistyce pilnie potrzebna🍀 wszystkim zdrowia i pomyślności w Pokojowej rzeczywistości 🤚❤
Dodal bym do materialu apropo mowy o kolejnych generacjach: w bazie w Eglin mają na testy F-16 w wersji autonomicznej.
FA50 to samoloty-dodtki do lotnictwa bojowego i jako dodatek a nie substytut to świetna strategia, w szczególności w takiej konfiguracji jaką ma mieć wersja -PL. Natomiast kraj taki jak PL w okresie pokoju potrzebuje ~100 samolotów bojowych, a teraz powinniśmy dążyć nawet do 160-180 szt. i mieć maks. 2 typy.
Zamawiać ASAP 2 jak nie 3 eskadry F-35 oraz 2 eskadry F-16 to dałoby 80 F-35 i 80 F-16. Do tego mamy FA-50PL, któe mogą wykonywać air policing w relatywnie niskich kosztach. Minus taki, że kolejki i na F-35 i F-16 są długie... Niestety ale największym błędem było podpisanie umowy tylko na 32 F-35 zamiast ramówkę na 80 czy nawet 100 i systematycznie podpisywać umwy wykonawcze.
Ciekaw jestem, jak się to dalej otoczy. Zmodernizują wszystkie czy tylko jednomiejscowe.
teoretycznie te dwumiejscowe nie są maszynami szkolnymi a bojowymi do bardziej skomplikowanych zadań. Tylko ciekawi mnie ich nalot i zużycie w obliczu szkolenia przez lata na iskrach...
Podstawy tego radaru maszynuje firma w Elk Grove Village w Illinois....
12:30 Chiny też użytkują F16 ?
Chodzi o Tajwan
Tajwan czy Republika Chińska to nazwy tożsame, no ale tu musielibyśmy wejść trochę w historię...
@@strefawojska Z jednej strony to jedno państwo ze zbuntowanym regionem, a z drugiej strony to komunistyczny reżim z wolnym rządem demokratycznym. 😁
Najwiekszym plusem konforemnych zbiornikow paliwa jest, z tego co wiem, ich prawie zerowy wplyw aerodynamiczny na samolot. W tym miejscu gdyie sa zbiorniki nastepuje odrywanie strugi oplywajacego powietrza od kadluba, a to pogarsza nosnosc. Natomiast powietrze oplywajace zbiorniki przy manewrach lepiej przykleja sie do platowca co generalnie jest ponoc nawet pozytywne. Minus to faktycznie w locie pozionym nie da sie ich odrzucic i stale zwiekszaja przekroj dodajac oporu i pewnie zmniejszajac predkosc, a zbiorniki podwieszane mozna by sie pozbyc po wyczerpaniu.
Ich potrzeba zależy od rodzaju misji. Jeśli nie wymaga dodatkowego paliwa to faktycznie lepiej je zdjąć i obniżyć masę samolotu. Generalnie pełna zgoda co do tego, co napisałeś:)
Czy jest opcja wyłączenia tego badziewia które ratuje samolot w razie przewidywania uderzenia o ziemię? Jakiś Tryb walki który to z założenia wylacza?
Nie wiem czy uderzenie w ziemię da jakąś wymierną korzyść podczas walki. W internecie można znaleźć nagranie z tego jak ten system aktywował sie dla pilota, który stracił przytomność w wyniku przeciązeń. System aktywuje się w ostatniej chwili i wyprowadza samolot do pionu przy maksymalnym dla F16 przeciążeniu 9G. Wydaje się być zaprojektowany tak aby aktywować się tylko w ostateczności więc raczej nie powinien aktywować się bez potrzeby.
F 18 był jeszcze w przetarg
Bierzmy modernizację vajper
Tak, zdecydowanie i bez żadnych kompromisów. Potrzebujemy naprawdę nowoczesnych myśliwców.
Nadal pozostaję przy opcji dokupienia 32 F-35 (choć wojskowi preferują F-15). Patrząc jednak po "błyskawicznych" działaniach MON to nie napawa mnie optymizmem, że jakakolwiek umowa na latadełka zostanie w tym roku podpisana.
Co jest tańsze w eksploatacji F16 czy Grepen
Gripen. Choćby koszt godziny lotu jest o ok. 25% niższy.
@@strefawojska Więc chyba mamy kandydata na 80 szt lub więcej
@@marcinbolda1108 tylko policzy jeszcze wdrożenie Gripenów, f16 mamy już opanowane i dokupienie kolejnych sztuk nie będzie generować tak dużych kosztów jak wprowadzenie nowej nieznanej konstrukcji
zależy o jakiej wersji mówimy. C/D jest na pewno tańszy bez dwóch zdań. E/F jest nawet droższy od F-16. O ile stary Gripen miał naprawdę sens o tyle jego najnowsza wersja to jeden wielki niewypał.
@@Noverss tylko że czas oczekiwania na nowe F-16 wynosi nawet 10 lat, Cena zakupu F-16 zbliża się powoli do ceny F-35, przy nieporównywalnych właściwościach bojowych. Należy też uwzględnić że niektóre nasze F-16 mają już 18 lat, a modernizacja powinna być przeprowadzona 5 lat temu. Zamiast snuć plany ich modernizacji, należałoby powoli myśleć o ich następcach. Przy tego typu technice, czas płynie nieubłaganie...
Mamy za mało nowoczesnych wersji F16. Powinniśmy zmodernizować wszystkie, które mamy i dokupić 8 sztuk nowych F16
a czemu akurat 8 a nie 9?
@@Aleksander-qr1br Bo 8 to liczba parzysta. Samoloty kupuje się w liczbach parzystych
@@Aleksander-qr1br bo 8 to liczba parzysta
Popieram pełną modernizację, ale jeśli dokupowywać to nie 8. Myślę, że 16 to minimum. Słowacja kupiła 14, a teraz chce kolejne 4.
@@GS-yg9wk 8 szt na misje i jedna na dawce części, a tak na serio to chociaż te 16 powinno być a jeszcze lepiej z 20-24 (samolotów nigdy za mało, byle nie skończyć jak Ukraina bez lotnictwa)
🤙
?
Szkoda że nie powiedziałeś że silniki do naszych F16 zostały wyprodukowane w Rzeszowie przez Pratt Whitney Rzeszów
Hmm faktycznie elementy silnika tam powstały. Dzięki za to uzupełnienie! :)
a zostały? Czy zakłady tylko zostały wchłonięte w ramach offsetu i powstają jakieś tam elementy. To samo z PZL Mielec. Też produkowały skrzydła do Izraelskich F-16I
@@artur92k21 zostało wyprodukowanych 50 sztuk silników potem Amerykanie zabrali stanowiska montażowe do Stanów. Silniki też nie były hamowane w Polsce tylko w Stanach. Był to tzw. "offset". Miałem jednak przyjemność pracować przy ich montażu jako monter
@@AdrianCzyz-d1i czyli zamiast zachować część produkcji dla polskiej gospodarki wszystko wyszło
@krystiannona7141Są produkowane części zamienne i przeprowadzane remonty silników.
W Polsce przetargi normalnie się wloką jak smród po gaciach. Natomiast obecnie to rzeczywiście nie ma zbytnio już czasu na takie rozciągnięte w czasie przetargi.
Teraz faktycznie jest ciężko, ale wcześniej był na to czas. Kupowanie wiecznie z półki naprawdę nas nie rozwinie. Turcja, Korea Płd. czy Indie w taki sposób nie rozwinęły.
@@strefawojska O ile się założymy, że gdyby nie "operacja specjalna" to nic by się nie stało i być może nawet śrubki byśmy nie kupili? Tym bardziej we własnym przemyśle? U nas MON kupuje z reguły tylko wtedy gdy już coś się rozpada na kawałki lub wymagają tego od nas sojusznicy zza Wielkiej Kałuży.
Jak dla mnie Polska powinna posiadać 96 nowiutkich F-16 Block 70/72 lub Viper oraz przynajmniej 64 F-35, a nawet dokupić kolejne 48 sztuk FA-50, by było ich również 96 sztuk. To wtedy Siły Powietrzne RP były by o tyle lepsze i profesjonalne, że każdy przeciętny żołnierz chciałby wstąpić do SP RP i zostać pilotem myśliwca, a także chętnie broniłby przestrzeni powietrznej naszej ojczyzny
Modernizacja jest potrzebna to oczywiste aczkolwiek doszły mnie słuchy że kolejne 2 dodatkowe eskadry to będą wyposażone nie w F 16, a F35.😢 Zobaczymy co z tego wyniknie aczkolwiek 48szt FA50, 48szt F-16 oraz 64szt F-35 dałoby nam wreszcie jakieś operacyjne możliwości do skutecznej walki.
Tak, ale na razie nie mamy inni decyzji o modernizacji F-16 ani zakupionych dwóch dodatkowych eskadr F-35 :(
Czy widziales ciekawy projekt o F-21 czyli f-16 na sterydach dla Indii? jak szansa na takie zabawki dla Polski?
przedewszystkim nowym radarem i morzeprzenosić nowe uzbrojenie ale to stary sprzet który się starzeje
Polskie siły powietrzne pod koniec lat 80 miało na stanie w kulminacyjnym momencie prawie 500 samolotow bojowych (mig21, mig 23, mig 29, su 22, iskra), dzisiaj ile ich mamy ? 70 ?
jestem za modernizacją do wersji V i zakup kolejnych tylko Block70
Raczej powinniśmy iść w Block 72 skoro nasze F-16 mają silniki Pratt&Whitney.
Przede wszystkim to nasze F-35 powinny mieć opcje z METEOREM ("długie ramię") bo generalnie F-35 ma taką opcję.
Meteor, Taurus, IRIS-T itd...
Pytanie czy PO i spółka będą chcieli iść w europejskie uzbrojenie. Do tej pory wybieraliśmy amerykańskie jak JASSM.
@@strefawojska Najbardziej chodzi chyba o METEORA bo na dzisiaj to najlepszy efektor na inne samoloty.
Cenowo i serwisowo tej maszyny nić nie przebije z USAF. F-35 to drogie, ale nowoczesne cacka i trzeba je mieć także jeśli ma się takich sąsiadów. Fajnie byłoby zakupić kolejne 48 F-16 w najnowszej wersji. To woły robocze i kompromis pomiędzy latawcami koreańskimi, a komputerami ze skrzydłami jakimi są 35tki. No i te nieszczęsne latające tankowce. Polska posiada 5 milionów herkulesów, ale żadnego tankowca, a powinno być co najmniej 3!
problem jest taki że F-35 nie ma obecnie żadnego odpowiednika i długo go nie będzie miał...
Przynajmniej żeby 1 był
Proszę naszych ekspertów o zakupie kolejnych f16😊
Można było dodać jakie polska ma kompetencje ws f 16 raczej wzl 2
A czy nie możemy kupić więcej f16?
Możemy, ale czy chcemy? Nie będę tutaj bardziej cisnął tej opcji, ale bez wątpienia potrzebna są nam kolejne myśliwce. W naszej sytuacji uważam, że dobrze byłoby iść w F-16 albo F-35.
Tak w zasadzie gadamy o niczym. Bo wiceminister Bejda nic konkretnego nie zadeklarował. Inspektor Sił Powietrznych gen. Nowak też nie. Na pewno jest zaplanowana niewielka modernizacja F-16, jakieś tam duperele, być może soft (nie wiem, być może żeby mogły strzelać JASM-ER). Ale termin rozpoczęcia poważnej modernizacji czyli tak naprawdę MLU, przede wszystkim z wymianą radarów na SABR???, nie jest nadal znany. Tak jak już ktoś pisał, można "spodziewać się", że MLU rozpocznie się gdzieś około 2027r, kiedy będziemy mieć na naszym niebie ze 12 F-35A i ze 16 FA-50PL ...
JASSM-ER już mogą używać. Przypominam, że w liczbie 70 te pociski mamy w swoich zasobach. Myślę, że zapowiedzi MON dotyczą dużo głębszej modernizacji niż wymiana czy aktualizacja oprogramowania. Naprawdę trzeba się wziąć za robotę przy naszych Jastrzębiach i wzorować się np. na Grekach. Oni mają młodsze od nas F-16, a już je modernizują do standardu V, także...
decyzja spóźniona o co najmniej 5 lat. Niedługo stuknie im 20 lat służby. Powinno już się myśleć o ich następcach
@@strefawojska Jest tak jak napisałem. To gadanie MONu (Bejda) o modernizacji dotyczy zakupu nowych radiostacji i aktualizacji Link16 w naszych F-16. Całkowity koszt tej modernizacji to 32.2 miliona USD. Szczegóły są na portalu milmag (wyszukaj: milmag lockeed zmodyfikuje polskie f16 jastrzab)
Co gorsza - ta w sumie niewielka modernizacja ma się zakończyć w 2029r...
Jak zobaczę potwierdzone oficjalnie zamówienie w Lockheed Martin 48 MLU dla naszych F-16 (przypuszczalnie za kwotę rzędu 1mld USD), to uwierzę.
a kto to zrobi lekarz ktory został ministrem obrony? :DDDD
Może stan polskiego wojska jest tak zły, że potrzebny już lekarz? 😅
Raczej już można inwestować w przyszłościowe konstrukcje. F16 nie jest chyba tak tani by opłacało się inwestować w ich zakup a wujek sam nie jest tak chojny dla Polski jak dla Izraela czy Egiptu i nie da za darmo czy półdarmo.
Życie pokazało, że F-16 jest przyszłością konstrukcją patrząc na ilość zmian, które dostaje przez dekady. Natomiast oczywiście kwestia, co się bardziej opłaca... gdyby F-16 był szybciej produkowany te 2 late temu to zdecydowanie wolałbym kolejne, nowe F-16 niż FA-50...
F16 to wół roboczy. Amerykanie od początku projektują maszyny tak, żeby zachowały zalety przez kilkadziesiąt lat dzięki podatności na modyfikacje. A wiesz, jak to est z popularnymi modelami (nie tylko samolotów ale i wszystkich maszyn, np,. samochodów). Jest dużo części, dużo warsztatów, części są tańsze dzięki skali produkcji itp. Natomiast nowsze są zwyczajnie „rzadsze”. Części są droższe, serwis też. Być może sam samolot jest niewiele droższy. Ale już godzina lotu - znacznie. Np. F16 to 26927 dolarów/godz. Za to F35 - 41986 dolarów/godz. A przecież misje patrolowe czy nawet walki zdalnej nie wymagają najlepszego możliwego samolotu. Ktoś musi odwalać pożyteczną choć mniej wymagającą robotę. Gdy F-35 się upowszechni, pewnie będzie mniejsza różnica.
Prawda, ale na 160 F-35 raczej nas nie stać, a nawet jeśli to nie na ich obsługę, przynajmniej nie na razie. F-16 jest wciąż maszyną z potencjałem i na czas pokoju ich mix z F-35 jest powszechnie uznawany za rozwiązanie wcale przyzwoite, pozwalając na posiadanie i jednych i drugich, a pełnienie misji niższej intensywności (np. Air Policing) zwyczajniej taniej, pozostawiając więcej środków do faktycznej obsługi tychże maszyn. F-16V jest maszyną o dużych zdolnościach rażenia i kontroli przestrzeni powietrznej i mogącą dobrze uzupełniać F-35 w zakresie choćby nasycania pola bitwy środkami uderzeniowymi (nie chcemy raczej by nasze F-35 musiały latać w tym układzie beast mode, bo to wystawia je na cios), a jednocześnie znaną naszej obsłudze i środowisku sił powietrznych
@@strefawojska I to właściwie kilkukrotnie już powiedział Inspektor Sił Powietrznych - FA-50 wzięliśmy by utrzymać pilotów w służbie, bo to jest najdroższa część systemu maszyn, a inne rozwiązania choć lepsze technicznie były po prostu niedostępne. Mści się niestety po prostu opieszałość, bo prace nad pozyskaniem maszyn należało rozpocząć w 2015 grając na resentymencie krymskim i napięciach z zestrzeleniem Su-24 przez Turków, a nie budzić się o wiele wiele za późno, po wszystkich tak naprawdę
@@kacperq1987 no właśnie gdyby już w 2015r prowadzono takie zakupy i zmiany w MON to dziś mielibyśmy pewnie szybciej i więcej f35 lub f16, rozbujaną produkcję BWP oraz opracowaną obronę przeciw lotniczą
Zamiast FA50 nie można było kupić 48 x KF21 w wersji obecnej 4++ tak jak Korea???
Przecież kosztowały nas te fafiki po 60 mln $ za sztukę. F35 kosztuje ok. 80 mln$. Szok.
Szkolenie nadal na masterach i je trzeba było dokupić a poprawić umowę serwisową bo to przez jej brak mamy kłopoty z masterami😊
Może warto by zakręcić się w pobliżu bądz to Singapuru, bądz Grecji i odkupić wycofywane egzemplarze i od razu zafundować im remont połączony z podniesieniem do wersji V lub zbliżonej, (to tak na już) ale jak kupować nowe samoloty to już tylko F35.
A być może za około 20 lat zastąpić je (myślę to oczywiście o F16 i FA 50) np. KF21 5 lub 6 generacji (po przystąpieniu do programu w zastępstwie nie lojalnej Indonezji?
Melibyśmy wtedy docelowo flotę złożoną z F35 i KF21.
Singapur to ciekawy kierunek. Greckie Block 30 to stara wersja, ale azjatycka to już 52, a więc całkiem całkiem. Na razie nie mają planów, aby je modernizować do standardu V, ale zastąpić F-35. Jeśli nie będą w złym stanie to może warto się nad tym zastanowić...
A może po prostu wyleczyć się raz na zawsze z pomostówek i dziadowania?
Tylko że Greckie samoloty reprezentują wersję F-16A/B block 30 i z tego co mi wiadomo nigdy nic przy nich nie robiono. Trzeba mieć na uwadze że są to maszyny z początku lat 80 a więc mogą być rówieśnikami naszych SU-22, MiG-21/23 czy nawet MiG-29. Maszyny te mają już prawie 40 lat i w porównaniu do naszych F-16 to zupełnie inne samoloty. Ich modernizacja do wersji Viper wiązałaby się niemal z budową nowego samolotu. Niezbyt bogata Grecja nie wycofuje ich nie bez powodu. Co do uczestnictwa w jakiś egzotycznych projektach trzeba mieć na uwadze że takie przedsięwzięcia są obarczone dużym ryzykiem, a ich ostateczna forma może być mierna. Wadą takich projektów jest brak doświadczenia firm ich produkujących oraz brak swoich rozwiązań, za które to trzeba słono zapłacić firmom zagranicznym. Zostaje się pożniej ztakimi samolotami typu Eurofighter które kosztują niemal tyle co F-22 czy nawet F-15, czy Gripen E/F który dopiero dorównuje pod względem osiągów F-16 kosztując niemal tyle co F-35. Moim zdaniem skoro już poszło się w F-35, wzorem Norwegów, Duńczyków, Holendrów należy postawić na jeden typ samolotów. Niech będzie to mniejsza ilość eskadr, kosztem sprawdzonej konstrukcji.
@@artur92k21 skoro F16 jest tyle lat ulepszany i dalej daje radę to F35 też prawdopodobnie będzie służył tyle lat więc chyba nie ma co kombinować z gen6 i można poczekać może pojawią się inne projekty
5 minut temu
1:51 wersja block 20 ma "całkiem sensowną wartość bojową" szkoda by tylko było gdyby koreańczycy jednak zakonczyli ten projekt bo na dobrą sprawe po co im on? Dlaczego rozmawiamy o czymś nieistniejącym/teoretycznym?
Tylko on jest rozwijany bardziej dla klientów eksportowych (Polska, Malezja). Jeśli nie będzie block 20 to zakup FA-50 okaże się całkiem bez sensu.
@@strefawojska i to powinno być dodane w filmie a nie tutaj w komentarzu. Korea na dobrą sprawe nie ma interesu w robieniu block 20 (bo nie beda jej używać) więc priorytet ląduje "zgaduje" bardzo nisko
Czemu nie dokupimy F16
Prawda? Można było kupić używane, ale temat zostawiono, a nowych nie chciano... i nie mamy nic :(
Osobiście uważam że nam jest potrzebny f15 ex nie f35
Dzięki za opinię, ale pozostanę przy swoim :D
F16 powinno zostac zmodernizowane nie wiem w jakim stopniu ale powinno napewno. Polatają następne parenaście lat. W miedzyczasie powinny zostać dokupione nastepnę F35 (odpowiednio wcześniej znając czasy dostaw). Fafiki będą latały napewno dłuuugo długo (FA50) . No a przed końcem eksploatacji powinno zostac pomyślane czy obok F35 (32 sztuki to zdecydowanie za mało) i Fafików nie powinien się znaleźć jakiś myśliwiec przewagi powietrznej...
Plan ciekawy, teraz czekamy na decyzje polityczny. Obyśmy nie musieli czekać zbyt długo...
@@strefawojska a jeśli chodzi o nowe F16 to powątpiewam chociaż w tym kraju to wszystko jest możliwe
Co do wszystkiego się zgodzę, tylko mam zastrzeżenia odnośnie pchania się w samolot przewagi powietrznej. Nie sądzę zeby miał jakiś większy wpływ na zdolności obronne, za to skutecznie popsuje budżet i logistykę. Obstawiałbym przejście na jeden typ.
@@artur92k21 dlatego mówie że to jest sprawa do przemyślenia. Ale tak niestety myśliwce przewagi powietrznej jak to mówisz skutecznie psują budzety
@@proq06
ja obstawiam że f16 i f/a 50 będą latać przez 50lat.
Bo są tanie proste i jako bombowiec czy samolot patrolowy wystarczą.
12.35 Republice Chińskiej ?
Tak. Tajwan jest także nazywany Republiką Chińską. Trochę tłumaczenia politycznego by tu się przydało;p
@@strefawojska Dzięki nie znałem tej nazwy.
Chcialbym wiedziec jaka jest generalna koncepcja rozwoju naszego lotnictwa mysliwskiego?
Opcja:
1.Modernizacja F-16 i zakup kolejnych F-35 (najprostsza).
2.Modernizacja F-16 i zakup kolejnych eskadr, ale nie F-35, tylko F-15, albo Tajfun (najbardziej prawdopodobna).
3. Duzy kontrakt na Tajfuny, lub Rafale, przy braku modernizacji F-16, ktore docelowo w perspektywie ok 10 lat bylyby zastapione przez nowe samoloty (najmniej prawdopodobna, najbardziej mi sie podoba).
znowu historia f16
Znowu? U mnie pierwszy raz:)
To bardzo dobrze że modernizujemy F - 16 , ale moim zdaniem powinniśmy kupować już tylko F - 35
Jasne tylko nie wiem, dlaczego jeszcze nie dokupiliśmy kolejnych egzemplarzy, a kolejka rośnie. Trzeba było od razu kupić więcej i uzyskać za to większe korzyści przemysłowe...
@@strefawojska ja słyszałem coś innego , podobno Amerykanie zgodzili się żebyśmy dokupili kolejne 32 , F - 35
@@adamkalecki8449 dokupić sobie możemy ale będzie to oddzielne zamówienie na końcu kolejki a tu chodzi żeby mieć jak najszybciej te samoloty a nie za 10lat
nie jastrzebie tylko sokoły. to zupełnie imme ptaki.
50 lat F-16 w 2024 roku.
modernizacja jest potrzebna ,,ale dopiero po tym jak zaczna splywac pierwsze nowe Vipery z 32 sztuk
Chyba miałeś na myśli F-35. Nowych F-16 nie zamówiliśmy... przynajmniej jeszcze.
@@strefawojska przynajmniej jeszcze, ....
@@strefawojska stary rzad na powaznie rozwazal KF-21 ale tez ostro pytalismy o mozliwosci realizacji nowych 72 V,,sadzac po nastawieniu nowego rzadu powinnismy wziasc te 32 nowe Vipery bo jestesmy praktycznie dogadani,,najgorzej byloby teraz zaczac moderke starych nie uzyskujac nowych bo grastycznie spada nam dostepnosc maszyn zdolnych do walki jak odejmiemy 8 F-16 bo takimi partiami maja byc modernizowane
Świetny materiał! Pytanie czy model F-16V będzie uwieczniony pomnikiem tak jak to zrobili z migiem-29.
Mała Uwaga informacyjna z F-22 utworzono FX-1 Turecki samolot zmodernizowany.Do dziś stanowi jako wizytówka i duma kraju.
Moim zdaniem opcja jest jedna. Domówić kolejne 32 F35 tak zeby móc zastapic cala flote naszych f16. Fa50 powinno byc tylko maszyna przejsciowa, ktora sprzedamy np slowacji czy litwie po tym jak dotrą do nas f35. F16 nalezaloby zmodernizowac do versji viper, tak zeby zwiekszyc mozliwosci naszych sił powietrznych. Po za f35 przydaloby sie jeszcze cos, wiec wystarczy nawiazac kontakt z koreą w sprawie kf21. Teraz zamowic np 16 sztuk a kiedy ruszy juz seryjna produkcja domowic kolejne np 32 maszyny i pozniej modernizowac je do nowszych wersji. Dodatkowo juz teraz powinnismy szuksc jakiegos partnera do zaprojektowania mysliwcow 6 generacji. Bylaby to szansa dla nas zeby odbudowac przemysl lotniczy. Jak dla mnie nie mamy wiele opcji co do samolotu 6 generacji. Osobiscie postawilbym na tą koree skoro i tak jestesmy u nich juz zadluzeni i zmuszeni do wspolpracy z nimi.
Plany masz fajne, ale obawiam się, że nasi rządzący są zbyt zachowawczy aby wchodzić w samolot 6.generacji czy KF-21...
Nowe F35. Unifikacja floty, szkolenia, serwisu. Mała flota musi nadrabiać jakością. F16 to schodzący model.
6:30 minuty😂jak radar ma 300 kilometrów zasięgu ten to daj sobie spokój z filmikami
A ile zasięgu ma SABR wg ciebie?
@@koen6812 według mnie na księżycu wyemitowane wiązki tego radaru mają zasięg lekko w całej drodze mlecznej.
A czy dalej nikt tego nie wie.
Zasięg skuteczny SABR nie przekracza 150 kilometrów +-10%.,czyli takiego gdzie mamy z niego pożytek i dodajemy informacje pożyteczne .
@@kgggvc4240 Skąd takie info? Linka poproszę.
@@kgggvc4240 Owszem przekracza i to mocno znając przewagę sprawności energetycznej modułów nadawczo-odbiorczych zbudowanych na azotku galu.
@@koen6812 bodajże 68 cm średnicy anteny radaru w F16 ,w dużych antenach owszem,aleeeee, właśnie ale 30-50%możliwie,jednak daleko do tych 300 km zbyt daleko
32 f35 za 4,6 mld $. 48 FA50 za ponad 3mld $. No te FA50 są rzeczywiście w choooj taniutkie...xD Drogo jak za samololocik szkolny
Szkolno-bojowe więc jednak coś tam potrafią, szczególnie w wersji Block-20... no ale udźwigu F-16 to to nie ma...
f35 ale to jest cena za gołe samoloty bez uzbrojenia
Absolutnie nie opłaca się kupować f16 w wersji 70/72, jego koszt jest nie wiele mniejszy niż jego następcy czyli f35. Który jest samolotem nowszej generacji o nie porownywalnych możliwościach
Już jakiś czas temu pisałem żeby nie kupować F 35 a wyłącznie modernizować F 16, i dokupić kolejne F 16, a po za tym należy pomyśleć o Koreańskich 21 a nawet wejść w koprodukcję...
Nasi politycy są chyba mentalnie za słabi, aby wchodzić w takie projekty jak KF-21. Niestety...
Na razie to najwyraźniej zawalono sprawę koprodukcji czołgów K2, więc co tam gadać o jakiś samolotach :D
Modelka jest konieczna...
Fa-50 jest droższy niż F-35 XD
Bo to samolot szkolno-bojowy :P
A tak serio to skala produkcji F-35 robi swoje. Będzie ich tysiące...
al f35 dopiero w 2026
48 F-16 niezmodernizujesz w kilka miesięcy...
Koszt kupna i Upgradeu FA-50 zrówna się z koszetm kupna F-35.
Polska to hory kraj.
Patrz, kiedy była kupowane... była widoczna panika, aby mieć cokolwiek, co lata na cito. Niestety zaniedbaliśmy to i braliśmy na szybko... :/
Jak kolega to policzył? Polska to kraj niestety z ludźmi którzy często są najmądrzejsi po szkodzie i w kwestii rozwoju sił powietrznych to zdecyodwanie prawda, ale FA-50 wybrano nie tylko z paniki, ale też z potrzeby obsłużenia pilotów którzy do czasu wyłonienia dostawcy kolejnych maszyn nowych dla WP nie mieliby na czym latać oraz zwiększenia zdolności szkoleniowych by taką większą flotę obsłużyć. Wybrano po prostu to co było wobec naglącej potrzeby i braku alternatywy - mówił to wprost inspektor sił powietrznych
klamiesz ,, umyslnie albo nieswiasdomie ale klamiesz
@@kacperq1987 tylko że ci piloci którzy obecnie latają na migach-29 prędzej doczekają emerytury niż ich prawowitych następców. Bardziej walka o stołki niż sensowne działanie.
@@artur92k21 Ponownie, najbardziej kompetentna do tego osoba wyjaśniła to już i jest to dostępne w internecie. Polecam się zapoznać tam, bo nie ma sensu bym przepisywał tutaj całość jego wypowiedzi
Polska powinna kupić z 50 sztuk nowych f16 i 50 najnowszych sztuk firmy gripen ze Szwecji
Wchodzenie w kolejną platformę? Sredni pomysł, a już to w coś większego jak np. F-15 czy Eurofighter.
nasi inżynierowie? w Bydgoszczy? przypomnę nieszczęsną modyfikację katapulty miga 29, która zakończyła się tragicznie. nie daj Boże.
Bo było to robione bez wsparcia producenta także trudno te dwie sytuacje porównywać...
@@strefawojska nasi inżynierowie nie mają kompetencji, aby coś sensownego zrobić. przypomnę wieloletnie perypetie z Krabem, skończyło się zakupem u koreańczyków podwozia K9. przypomnę narodową histerię, związaną z Grotem. wojna w Ukrainie pokazała. to cacko nie nadaje się na wojnę w okopach. psuje się w tym wszystko. teraz mamy ogólnonarodową m..sturbację z Borsukiem, jak to mówią, po wynikach poznamy. jakoś w to nie wierzę. ale taczanki tak, mogą robić. pewnie się gdzieś przydadzą.
miałem znajomego znajomego który pracował w Łodzi przy modernizacji Mi-14. Na jednym egzemplarzu zamontowali szersze drzwi z innej wersji ingerując w całą konstrukcję. Z jego wspomnień te śmigłowce nie powinny już latać od ponad 10 lat. Tam dopiero byli magicy. Chłop przy pierwszej sposobności poszedł pracować gdzie indziej.
modernizacja ok moim zdaniem kupic nowe f16 po co nam koreanskie latawce
FA-50 to faktycznie myśliwce półkę niżej tylko umowa już jest i pewnie jej nie zerwiemy także cóż... pozostaje wycisnąć z nich tyle, ile się da...
Tia. Z terminem dostawy F16 za kilka lat i rozsypującymi się samolotami posowieckimi. Czyli pozostalibyśmy z 48 nie najnowszymi F16. I bez wyszkolonych pilotów.
Polecam posłuchać trochę wywiadów z inspektorem sił powietrznych które w ostatnich 18 miesiącach pojawiły się na YT - tam wybór FA-50 jest wyłożony wprost. Mogliśmy albo czekać na F-16, ale być może stracić pilotów którym przez braki dostępnych maszyn wypadałyby certyfikacje zdolności albo odchodziliby ze służby, albo mogliśmy wziąć FA-50, które choć słabsze i wymagające integracji zapewniały że piloci będą mieli na czym latać oraz zwiększą zdolności szkoleniowe WP do czasu uzgodnienia kto będzie tym tajemniczym dostawcą kolejnych 32 samolotów. FA-50 były ersatzem od początku do końca, mającym na celu niestracenie zdolności, tak jak utrzymujemy przy życiu ORP Orzeł, żeby nie powtórzyć błędu Duńczyków, którzy stracili zdolności w zakresie szkolenia i użycia załóg okrętów podwodnych.
@@MrPrzedC ok a myslisz ze jak dojdzie w cudzyslowie do konfrontacji to co nie ublizajac konstruktorom koreanskim one przetrwaja
poniwewaz sa tansze w eksploatacji prawie 3 razyf-35 i 2 razy f-16,,a jak widac na przykladzie ukrainy beda mogly spelniac wiele zadan do ktorych nie potrzeba ani F-35 ani F-16, natomiast po ukrainie widac ze klasyczne walki mysliwskie w ktorych potrzebne sa samoloty przewagi powietrznej ,odeszly w niepamiec , wiec przy przewadze lotnictwa NATO wystarcza nam 35i 16 natomist codzienne zycie patrole i takie tam beda wykonywac Fafiki
jestem ciekawy ile tych naszych f16 jest sprawnych do lotu
Ostatnio pisali że ok 30 jest gotowych czyli faktycznie może być ich mniej zwłaszcza że ostatnie parę miesięcy są bardzo mocno eksploatowane
W nazwie Lockheed Martin "h" JEST NIEME!!!!! To znaczy, że fonetycznie czytamy: LOKID MARTYN!!! Błagam! Tego "h" się już słuchać nie daje! I nie wiem, dlaczego tak wyciągasz literę o. To nie jest Looookheed Martin, tylko krótko Lockheed Martin. A projektantem samolotu F-16 był General DynamicS - tak, z "s" na końcu. Natomiast Dassault Rafale czyta się po prostu DASO RAFAL. Robisz super robotę, zbierając informacje w jednym miejscu i ciekawie je publikując, ale zadbaj o wymowę nazw obcych i o odmianę przez przypadki. Wybacz, ale czasami wydaje mi się, jakby Cię w szkole ten temat na języku polskim ominął i nikt, nigdy więcej, nie wymagał od Ciebie prawidłowej polszczyzny. Po prostu nie wypada. Jeszcze raz powtórzę - odmiana przez przypadki i nazwy obce. Pozdrawiam
Dorzucę jeszcze "sajdłAJnder" a nie "sajdłinder". Dużo wysiłku nie trzeba, żeby sprawdzić jak się pewne rzeczy wymawia. Poza tym, o ile się nie mylę, to Block 70/72/V mają mocniejszy silnik, o czym nie było mowy.
Ojciec was bił jak źle wypowiedzieliście jakieś słowo?
ZMODERNIZUJĄ I WYŚLA, NA UKRAINĘ ZA DARMO OCZYWIŚCIE.
No na pewno ;p
Niech Ukraińcy nauczą się obsługiwać starsze egzemplarze...
Powinniśmy dokupić f16
No jest to fajna opcja 😎
Tylko , których F16 tych 6 co jeszcze latają ??🤣🤣🤣
No to zaczną od 6 latających i przejdą do reszty 😎
@@strefawojska Wierzysz w to??😆
Polska powinna dokupić F 16 w wersji 72 co najmniej 100 sztuk.
To jednak przesada. Lepiej iść w bardziej nowoczesne konstrukcje jak F-35.
@@strefawojska Kwestia dostępności, tępa produkcji.
Mnie się zdaje że te jaszczembie to chyba nie były święcone jeszcze woda święconą i od tego bym zaczęła
W Rosji z tego co widzę, stosowana jest ta praktyka ;p
A jest sens budować fabrykę za miliardy dolarów w Polsce dla 48 sztuk a potem ją zamknąć i zwolnić ludzi którzy wiązali z nią swoją przyszłość ? Ja myślę że nie ... ;)
Najlepiej budować fabrykę z perspektywami. To lepiej kupować ciągle z półki, aby inne kraje miały swoje fabryki, zarabiały pieniądze i rozwijały technologię?
@@strefawojska My nie mamy własnego samochodu a ostatni jaki zrobiliśmy miał silnik od motopompy ... a chcesz byśmy budowali i rozwijali własne myśliwce ? Do tego są potrzebne lata doświadczeń odpowiednia kadra - inżynierowie i tysiące wojen przeprowadzonych realnie a nie w komputerze ... do tego super rozwinięta gospodarka itp. itd. Nic z tego nie mamy ... W najlepszym wypadku zrobimy jakiegoś ulepa złożonego z różnych zachodnich części którego nikt nie będzie chciał bo ... długo by pisać ... Myśliwce to podstawa bezpieczeństwa danego kraju ... bo bronią terytorium na ziemi i w powietrzu i to przed bronią lądową i powietrzną. F 16 to zapchaj dziura takie fafiki w USA jak te nasze FA 50 ... Ja jestem pełen podziwu dla polskich rządzących że przez tyle lat po kupnie F 16 nie kupili żadnych myśliwców ale prawdziwych myśliwców w normalnej ilości wiedząc doskonale jakich mamy sąsiadów i jaka jest historia Polski ... to jest CYRK !!! to pare sztuk F 35 to jest też kpina ...
tylko Rafale
Więc jak jest tak jak mówisz skąd te darcie ryja do ruskich to tak jakby ratlerek startował do dobermana zdrowia normalnym
Myślę, że to wynika choćby z faktu, że jesteśmy w licznym stadzie ;)
Tom czym chcecie latac ze zlomen? Russland ma samoloty. Z macht 3 mit czym do ludzi. ?
Nie ważne czym, ważne aby Rosjan wysłać do domu.
Przemalują na nowy groźniejszy kolor(amelinowy)i tyle😂
Lepiej czerwony ;p
jak to miało miejsce w przypadku MiG-23 :D
Na gripenach latają Szwedzi a francuskie miraże to takie same nieloty jak ich śmigłowce nieloty nawet armia francuska ich niechcenia 😂😂💪🐷
Dlatego są zastępowane przez Dassault Rafale. Udana konstrukcja, która zdobywa coraz więcej krajów... :o
@@strefawojska chyba tylko w Europie nawet Niemcy ich nie chcą Francuzi i Niemcy są źli na Polskę że nie kupuje ich sprzętu wojskowego tylko amerykański no bo są lepsze jakościowo 👍👍👍
Będzie taka samo parodia jak z modernizacją ruskiego śmiecia t 72!
Oby nie... F-16 jest nam teraz bardzo potrzebne... i to nie byle jakie F-16.
Można było mieć nowoczesne Grippeny, a mamy to nic nie warte gówno... 🤦🤦🤦
No, ale o czym mówisz? F-16 to są spoko maszyny ;p
@@strefawojska No w afrykańskich siłach lotniczych na pewno samoloty projektowane w latach 70 ubiegłego wieku zrobiłyby furorę 🤣
@@marcinhajduk4655 F-16 jest świetną maszyną, którą z sukcesem używano we całej liście konfliktów od lat 80 po dziś dzień, sprawdzoną w misjach wszelkiego rodzaju. Gripen przy całej sympatii jest z założenia myśliwcem mniejszym, a przez to posiadającym mniejsze zdolności niż F-16 w kwestii przenoszenia uzbrojenia, paliwa, zasobników obserwacyjnych, ma również słabszy silnik i mniejsze wsparcie modernizacyjne, nie będąc sprawdzonym w boju. Ta maszyna była rozpatrywana i chwalona głównie za to, że Szwedzi oferowali bardzo przyzwoity pakiet przemysłowy, nie dlatego że była to najlepsza maszyna bojowa - w przetargu wygrywał z nią w polskich oczach choćby F-18, który był najbliżej zdolności F-16, ale miał znacznie lepsze oferty przemysłowe, podobne do szwedzkich więc łączył jedno z drugim
co ty bredzisz Gripeny ,szwedzi produkuja w ilosci 4 do 8 sztuk rocznie jezeli zamowisz w tej chwili to pierwsze dostaniesz okolo 2028 roku,, sa o wiele bardziej niekorzystne kosztowo przy tym samym silniku,,poza tym Fafiki maja patrolowac , zwalczac drony i takie tam codzienne zadania a obecnie utrzymac zdolnosci poilotow bo jezeli by ich nie bylo to musielibysmy wyszkolic od nowa okolo 90 pilotow ty wesz ile to zajmuje czasu i jakie sa koszty
@@ormbywaly4350 Gripen i F-16 mają różne silniki, Gripen ma ten wywodzący się z SuperHorneta
Po co kupować niedorobione i bardzo drogie F-35? Bez sensu.
Wiesz co... zobacz jaka jest skala zakupów F-35. To przez wiele lat będzie oczko w głowie przemysłu więc mimo problemów będą ciągle nad tym pracować.
@@strefawojska A co ma skala zakupów do pola walki? Nic. Podtrzymuję swoją opinię o F-35. Niedorobione i mające mniejsze możliwości, niż F-16 w ostatniej generacji.