BRONZKORI TÖRTÉNET

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 фев 2025
  • A Damjanich János Múzeum két régész munkatársa Tiszaigarra látogatott
    Megtekintették a lehetséges régészeti lelőhelyeket, fellelték különböző korok cserép és csont maradványait. A látogatás során felkeresték az egykori (1923. Zoltai Lajos) térképeken jelölt „Igari Földvár -- Őstelep" nevű lelőhelyet, és a régi térképeken „Veres-domb" néven szereplő az átlagosnál 3m-el magasabb, jelenlegi Új utca, egykori Tisza partra néző település részt.
    A meglepetés ekkor következett. Itt a valamikor kb: 60m átmérőjű, mára félbemetszett, elhordott és kb: 2m-t lekopott, de még így is tekintélyes magasságú dombról kiderült, azonos azzal a Tariczky Endre és Milesz Béla által az 1870-1900-as években kutatott, Igar belterületére jegyzett magaslattal, amit a megye régészei, mint gazdag lelőhelyet hosszú évek óta keresnek.
    Dr. Tárnoki Judit a régészeti osztály bronzkor kutatója, munkatársával, számos időszámításunk előtt élt kultúra nyomait, kerámia maradványait találta az első bejárás alkalmával. Halvány nyomokban felfedezhető volt a lakódombot övező árokrendszer is. Dr Vadász Istvánnal a Kiss Pál Múzeum igazgatójával történt tanácskozás után megállapították, nagy jelentőségű ez a lelőhely, és fokozott védelemre van szüksége a továbbiakban. Ez a hely, az Új utca 7-es szám megyében a 10.- ként a mai naptól fokozottan védett régészeti lelőhelynek számít.
    2013.10.15. darabos

Комментарии •