Уроци по китара - как да четем акордови диаграми

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 янв 2025
  • Уроци по китара
    Уроци по китара в Пловдив
    kitarabg.com
    Здравейте приятели аз съм Валентин Спасов. В това видео ще си говорим за акорди или по точно, за акордова диаграма. Какво представлява акордовата диаграма и как ние можем чрез нея да разшифроваме даден акорд и да го поставим върху китарата. Акордовата диаграма представлява графично представяне на грифа на китарата с прагчетата, горното мостче и струните. На нея са обозначени местата които пръстите на лявата ръка трябва да натискат и къде. Ето например тук една акордова диаграма. На акордът ла минор. Обичам да давам този пример винаги. Представете си че някой държи китарата срещу вас, ето така. Това всъщност представлява акордовата диаграма т.е. ето тази част грифа. От вашата дясна страна е първа струна на китарата и оттам нататък: втора, трета, четвърта, пета и шеста. От горе надолу са първо прагче, второ и трето. Общо взето това е което диаграмата представлява графично. Има още няколко малки подробности. Горната дебела линия, изобразява горното мостче на китарата. Следващите хоризонтални линии са парчетата.
    Всички вертикални линии, както казахме са струните от дясно наляво: първа, втора, трета, четвърта, пета и шеста. Над дебелата линия тоест над горното мостче, обикновено се означават струните които не трябва да се натискат и струните които са свободни, тоест които не трябва да се натискат. Ако има нула над дадената струна, в случая над първа струна имаме нула, това означава че ние не поставяме пръст на лявата ръка там. А просто я оставяме да звучи свободна. Ако над струната има хиксче или кръстче, тоест не,по-скоро това е хикс. В нашия случай над шеста страна, това означава че тази струна изобщо не трябва да бъде свирена. Т.е. тя не трябва да звучи когато ние озвучаваме акорда. Черните точки са местата където се поставят пръстите на лявата ръка.
    За изписването на акордитте се използват латински букви. Ако буквата е главна това означава че акордът е мажорен и се произнася "Фа мажор". Ако след главната буква е поставена малка буква "m", това означава че akordyt е minoren и се произнася: "Ре минор", като в този случай. Ако има обозначена някаква цифра след акордa, то първо се произнася aкорда, мажорен или минорен, след което цифрата. В този случай например: "Ми мажор седем". Това е добре да се знае. В по-голяма част от литературата, или можеби, навсякъде, когато ще ви се наложи да свирите акорди, вие ще ги видите изписани по този начин. С латински букви, така че е добре да научите какво те означават,за да можете да комуникирате с вашите колеги.
    Ще свирим но няма да натискаме на нея. Пета и шеста са... Над тях имаме кръстчета. Това означава че тях изобщо не трябва да ги ссвирим. Те не трябва да звучат в този акорд. Ето това е „ре минор“... В литературата където са изписани акорди, не само с букви, но също така са дадени и диаграмите под тях, както е тук. Обикновено не се изписват пръстите на лявата ръка, тоест с с кой пръст китаристът трябва да натисне на определеното прагче определената струна. Той така да се каже по свое усмотрение решава какво да прави. Например в този акорд ре минор. Спокойно би могъл да се свири и така: първа струна, първи пръст, първо прагче. Втора струна, трети пръст на трето прагче, не четвърти както е даден тук. И останалото същото, би могло и така да се изсвири. Ако тези пръсти не са дадени, а те в повечето случаи както казахме не са дадени, то по ваше усмотрение можете да избирате с кой пръст да натиснете.
    Благодаря ви че бяхте с нас. Надявам се че това малко видео ви е било полезно. Не забравяйте да си подпишете на нашия канал.

Комментарии •