Dziękuję Andrzeju za wszystkie " porównywarki " radyjek, anten, mikrofonów.... i cenne uwagi , które ułatwiają przemyślany zakup i nie ulegać naciąganym reklamom sprzedawców. Twoje wieloletnie doświadczenie w KF jest nalepszą gwarancją rzetelności przekazu. Pozdrawiam serdecznie Andrzej M
Według posiadanej przeze mnie wiedzy za każdym razem gdy są wprowadzane częstotliwości początkowa i końcowa zakresu pomiarowego należy skalibrować VNA dla wybranego zakresu - wtedy pomiary wychodzą poprawnie, ponieważ urządzenie ma ograniczoną ilość punktów pomiarowych (ten model ma ich bodaj 100) i w trakcie kalibracji wylicza sobie dla nich poprawki. Ewentualnie można wcześniej skalibrować na danym zakresie, zapisać ją a potem skorzystać z funkcji "recall" aby kalibrację dla danego zakresu ponownie wczytać. Pomiary na tym filmie nie były robione w ten sposób - co sprawia że ich wyniki są wątpliwe, miejmy nadzieję że z grubsza zbliżone do realnych. Kiedyś też "naciąłem" się na braki w kalibracji i mi pomiary źle wychodziły. 73!
@@SierraEchoMoże nie musisz. Zobac jak wyjadą pomiary po kalibracji - jeśli różnica nie będzie duża to my Ci uwierzymy, że tak jest. Może wystarczy info w opisie, że różnica nie jest znaczna 🙂
@@SierraEcho Czesc. Chyba wyjechales na tyle delikatnie poza skale kalibracji, ze nie mialo to az takiego znaczenia. Te anteny chyba sa malo skomplikowane, jak np. panelowe itp. Wiec jestem w stanie Ci uwierzyc ;)
Świetna robota prosto krótko i rzeczowo, jestem preserem i krótkofalarstwo nie jest czymś co mnie wciągnie, a tu wyjaśniasz podstawy które w godzinie W mogą się bardzo przydać, więcej o baofengach i antenach do nich także stacjonarnych poproszę.
@@ВалентинЯ-б5л Ale dlaczego mówisz na to "fale zabronione"? Jak nie masz uprawnień to wszystkie inne poza PMR i CB też są zabronione. Nie rozumiem. Przecież słuchać wolno wszystkiego co analogowe. A, że nadawanie bez uprawnień i nadawanie na pasmach przeznaczonych dla służb jest zabronione to chyba normalne.
Wiem, że zabronione jest nadawanie na częstotliwościach innych niż LPD, PMR i CB i nigdy tego zakazu nie łamię. Ale słuchanie odbieranych sygnałów w dowolnym zakresie jest całkowicie dozwolone. To tylko na częstotliwości milicyjne lepiej nie wspinać.
Mam 2 Nagoje NA 771, za 12zl i znaleziona za 43zl. Pierwsza to jakas pomylka, druga kupilem bo jakis rosjanin podpial ja do nano VNA i pokazal ch-ke. Druga rewelacja za to pierwsza poszla na czesci i strojenie na jedno pasmo. Posiadam Analizator Nissei NS-520A i nano VNA - wyniki takie same. Ta "dzialajaca" ma biale napisy a ta za 12zl to niebieskie, choc roznie sie wypowiadaja na necie.
No przyszła nagoya NA-771. W końcu mam oryginał. Mogę przesłać zdjęcia. Wsio zgodnie z tym jak było opisywane co do ori. Zresztą na krótkiej z radia ledwo odpowiada przemiennik, a na tej wyraźnie i pokazuje pełen zasięg.
Mam taką samą Nagoye , moja jest ładnie zestrojona na 600Mhz , można ją łatwo rozebrać podgrzewając lutownicą w pobliżu SMA , nie trzeba jej wtedy kroić piłą :-)
Bardzo fajnie pan opowiada o ciekawych sprawach - ja mam tylko życzliwą uwagę od osoby która w większości tylko słucha a nie ogląda - mógłby pan tak trochę "żywiej i dynamiczniej" mówić :) pozdrawiam.
Kidyś oglądałem amerykański kanał. Tam pan zastosował przeciwwagę w postaci drutu o długości 67cm do baofenga chyba 5R. Twierdził. że długość ustalił doświadczalnie. Zastsowałem to i stwierdziłem, że lepiej odbieram rozmowy budowlańców.
Tę antenę od Baofenga UV10R miałem w baofengach UV5R kupionych rok temu produkowanych od stycznia 2021. Budowa, zakres itp. wszystko to samo. Tak tylko informacyjnie :)
Robiłem taki test ale bez pomiarów - "na ucho". Otwierałem przemiennik z dużej odległości (na granicy zasięgu) z przeciwwagą i bez. Wielkiej różnicy nie zaobserwowałem. Może nagram taki film ;)
Do mnie idzie Nano od chiniola. Jak tylko dotrze to przemierzę Komunica SRH-771. Z odczuć "na ucho" na pewno zbiera więcej niż standardowa antenka z UV-5R :)
Andrzeju gdybyś poszukiwał generatora nośnej to wpisz w start i stóp tą samą częstotliwość 😂. Tak mi się z twoich filmów spodobał Nano VNA że kupiłem i jestem pozytywnie zaskoczony nawet jako wobuloskop daje radę
Miernik z czapy. Należy pamiętać o podstawach fizyki, jeżeli używamy ręczniaka, to swr mierzymy miernikiem zrobionym dla urządzeń przenośnych (głowa, reka, ciurak wielki to jest masa, podobnie jak w cb ma znaczenie czy w aucie są zamknięte drzwi podczas pomiaru) 🥳i to nie są zwykle dipole 😀
@@SierraEcho oczywiście. Tak w ramach ciekawostek bardziej trolluje. Ciekawa sprawa, kupiłem kiedyś dla beki te antenki kciuki (chińskie podróby) swr mierzony powinien użytkownika zabić, albo spalić radio, a działają i rezunują na tyle ok, że można się dogadać 😀. Pozdrawiam i tutaj wracam
Szkoda ze jak ja zaczynałem zabawę z falarstwem ,nie miałem/ nie było wówczas takich materiałów dydaktycznych jak dziś są. Dziś Wszystko podane ,opisane ,I jeszcze narzędzia są do tego
W 6 minucie widać że nano jest źle skalibrowane, bez obciążenia S11 powinno pokazywać nieskończoność czysto rezystancją środkowa linia maksymalnie po prawej na wykresie Smitha
Antenka od Bao 888s jest skreconym sprezystym drutem zestrojona na chinskie pmr. Wystarczy 1,5 zwoja uciac i ladnie siedzi w naszym PMR 446 MHZ. Natomiast najlepsza antena jest od bao dm1801 analogowo cyfrowego - pieknie siedzi w pasmie amatorskim!
Tak się zastanawiam, czy nie należałoby przed zmianą zakresu pomiarowego 2m/70cm przeprowadzić procedurę kalibracji z maksymalną ilością punktów? Pytam, bo nie do końca wiem jak to urządzenie NanoVNA się w praktyce zachowuje. Znam je tylko z filmików na RUclips, ale tak na logikę to chyba dla bardziej miarodajnych wyników należałoby (?)
Masz rację. Powinno się kalibrować przed każdą zmianą zakresu pomiaru. Miałem skalibrowany analizator na nieco inne pasmo niż w filmie, ale dla pewności skalibrowałem ponownie dla zakresu 120-550 MHz i powtórzyłem pomiary. Są bardzo zbliżone do tych z filmu.
@@SP7BS Tak, wiem. Właśnie użyłem takiej zapisanej kalibracji, ale była ona robiona na innym zakresie niż te, które pokazałem w filmie. Szkoda, że tych zapisów nie można nazywać.
3:18 właśnie dlatego wyniki takich pomiarów anten do ręczniaków są totalnie bezużyteczne i nic nieznaczące, anteny do ręczniaków mierzy się w specjalnych warunkach, np. z dużą przeciwwagą, ponieważ te anteny traktują ciało operatora ręczniaka jako przeciwwagę, taki analizator NanoVNA ma sensowne wyniki w sumie tylko z antenami stacjonarnymi
bardzo fajny ciekawy film. merytoryczny i z sensem ,ALE co to i po co ten cały SWR i kiedy jest najlepszy? i czy mierzyłeś anteny taśmowe firmy ABREE ? czy są lepsze ?
Nie mierzyłem anten Abree. Jeśli chodzi o SWR - w skrócie jest to częstotliwość, na którą jest najlepiej nastrojona antena, na tej częstotliwości na której SWR jest najniższy, najwięcej mocy z nadajnika jest wypromieniowywane przez antenę.
Bardzo ciekawiło mnie to zagadnienie w sumie, bo słyszałem, że nie są zbyt idealnie zestrojone 😄 Mam jeszcze takie pytanie, jak poradzi sobie antena pionowa na pasmo 2 m‚ bez przeciwwag? Czy to będzie działać jakikolwiek?
W zasadzie prawie każda antena musi mieć przeciwwagi. Dla najprostszej, takiej jak dipol półfalowy lub ćwierćfalowy z filmu, przeciwwagą może być obudowa radia/ciało człowieka. To zawsze kompromis. Na przykład dla anten samochodowych przeciwwagą jest karoseria samochodu. W zasadzie można można zrobić dipol półfalowy lub ćwierćfalowy i podłączyć go bezpośrednio do gniazda antenowego Bao. Zrobię taki eksperyment :)
Antena od Baofenga UV-10R w środku jest anteną helikalną. Czy taką antenę da się jakoś nastroić na pasmo PMR? Albo na jakiekolwiek inne. Tak z czystej ciekawości, chodzi mi o to, czy da się taką antenę przestroić np. na środek pasma amatorskiego 30 cm albo dla OSP na 149 MHz. Czy bez ingerencji w konstrukcję jest to możliwe, żeby wziąć reflektometr i ją nastroić?
Obawiam się, że nie jest helikalną. Jest zestrojona na pasmo 2m, a 70cn to harmoniczna. Trzeba zmierzyć na jaką częstotliwość jest zestrojona, a następnie skracać ją aż się zestroi na 446 MHz.
Mam tylko 3 mierniki, więc nie mam wielkiego porównania i ciężko coś polecać. Każdy mierzy to co ma mierzyć. Ludzie sobie chwalą Rigexperty, ale to najwyższa półka i ceny od około 1000 zł w górę. Gdybym miał nieograniczony budżet, to bym sobie takiego kupił :) Z niższej półki moim zdaniem najlepszy jest NanoVNA, no i analogowe - "wskazówkowe" też dają radę.
Generalnie - im dłuższa antena, tym lepsza, szczególnie w paśmie CB. Podłączenie nawet ręczniaka do anteny samochodowej lub stacjonarnej znacznie poprawi zasięg.
O a ja dzisiaj właśnie liczyłem antenę by se zrobić. Prosta matematyka. A testy fajne. Ciekawe jak by wypadła antena od powiedzmy ręczniaka YAESU oryginalna firmowa.
Odpowiem. Robiłem sobie podobne testy. Całkiem nieźle od yaesu ft4x. Ft70d też porównywalnie do czwórki. Najlepiej w testach wyszła mi antena od anytone 878 a najgorzej "orginał" nagoya. Diamond srh771 za 100zl nieco gorzej niż orginalne od reczniakow yaesu. Diamonda lekko skróciłem poprzez przyszlifowanie końcówki i weszedł w pasmo 2m ale zagubił 70cm. Na słuchaniu okolicznych przemienników różnicy w sile sygnału nie zauważyłem. Robiłem jeszcze jeden test. Wszystkie te anteny przykrecalem do podstawy magnesowej na dachu auta i wyszło że w takiej sytuacji najlepsza była diamond przed przycięciem. Nagoya po rozcięciu okazała się zwykłym kawałkiem splecionego pręta jak na końcu. Cewke imituje ten plasticzek. Pozdrawiam.
Na zestrojenie anteny ma wpływ nie tylko kształt promiennika anteny, ale również przeciwwagi, która jest odmienna dla radiotelefonu i tego zabawkowego miernika.
@@SierraEcho tu jest mowa tylko w przypadku nadawania a chodzi mi tylko o odbiór
Год назад
Szok co się dzieje, właśnie kupiłem NAGOYA 38 cm za ponad 100 zł niby oryginał a okazuje się że na 2m jest totalnie głucha, (tępa jak moja siekiera po 5 sezonach) już lepiej wypadają oryginalne anteny od BAOFENG UV82 HT Te naprawdę działają spoko w pasmach 2m i 70 cm. Mógłbyś zrobić Polski test anten do ręczniaków. Taki wiesz rzetelny... W tytule jaką antenę wybrać do radia ręcznego. Nawet gdy nie chcesz kupować najtańszego gówna, i jesteś w stanie wydać ok 200 zł za antenę to i tak nie masz pewności że kupisz produkt Premium. To SMUTNA RZECZYWISTOŚĆ.
Dziękuję Andrzeju za wszystkie " porównywarki " radyjek, anten, mikrofonów.... i cenne uwagi , które ułatwiają przemyślany zakup i nie ulegać naciąganym reklamom sprzedawców. Twoje wieloletnie doświadczenie w KF jest nalepszą gwarancją rzetelności przekazu. Pozdrawiam serdecznie Andrzej M
Dzięki za kolejny ciekawy merytoryczny film . Trzymaj się zdrowo . Chicago 🇵🇱🌍
Według posiadanej przeze mnie wiedzy za każdym razem gdy są wprowadzane częstotliwości początkowa i końcowa zakresu pomiarowego należy skalibrować VNA dla wybranego zakresu - wtedy pomiary wychodzą poprawnie, ponieważ urządzenie ma ograniczoną ilość punktów pomiarowych (ten model ma ich bodaj 100) i w trakcie kalibracji wylicza sobie dla nich poprawki. Ewentualnie można wcześniej skalibrować na danym zakresie, zapisać ją a potem skorzystać z funkcji "recall" aby kalibrację dla danego zakresu ponownie wczytać. Pomiary na tym filmie nie były robione w ten sposób - co sprawia że ich wyniki są wątpliwe, miejmy nadzieję że z grubsza zbliżone do realnych. Kiedyś też "naciąłem" się na braki w kalibracji i mi pomiary źle wychodziły. 73!
Masz rację. Miałem zapisane kalibracje ale dla nieco innego zakresu. Muszę ponownie nagrać film :(
@@SierraEchoMoże nie musisz. Zobac jak wyjadą pomiary po kalibracji - jeśli różnica nie będzie duża to my Ci uwierzymy, że tak jest. Może wystarczy info w opisie, że różnica nie jest znaczna 🙂
Tak zrobiłem. Skalibrowałem na zakres 120-550 MHz i powtórzyłem pomiary. Są bardzo zbliżone do tych z filmu :)
@@SierraEcho Czesc. Chyba wyjechales na tyle delikatnie poza skale kalibracji, ze nie mialo to az takiego znaczenia. Te anteny chyba sa malo skomplikowane, jak np. panelowe itp. Wiec jestem w stanie Ci uwierzyc ;)
Czesc. Widze ze masz wiedze nt. VNA. Czy mozna nim jakos zmierzyc zysk anteny? Interesuja mnie czestotliwosci 2-5,5 GHz.
Super kanał ci powiem. Tyle ciekawej informacji. Nic nie musisz kupować i próbować wszystkiego sie dowiesz z filmow. No mega stary dajesz rade.
Świetna robota prosto krótko i rzeczowo, jestem preserem i krótkofalarstwo nie jest czymś co mnie wciągnie, a tu wyjaśniasz podstawy które w godzinie W mogą się bardzo przydać, więcej o baofengach i antenach do nich także stacjonarnych poproszę.
Bardzo dziękuję, takie słowa bardzo motywują do działania. Będą odcinki o innych antenach, mam 2 samochodowe do przetestowania.
Szacun Wielki. Super przydatne filmy.
Dzięki :)
Wreszcie znalazłem test tych anten dla SWR! Dziękuję! Nagoya NA-771 najlepiej odbiera fale zabronione 172 MHz na DM-1801.
Co to są "fale zabronione"?
Policja
@@ВалентинЯ-б5л Ale dlaczego mówisz na to "fale zabronione"? Jak nie masz uprawnień to wszystkie inne poza PMR i CB też są zabronione. Nie rozumiem. Przecież słuchać wolno wszystkiego co analogowe. A, że nadawanie bez uprawnień i nadawanie na pasmach przeznaczonych dla służb jest zabronione to chyba normalne.
Wiem, że zabronione jest nadawanie na częstotliwościach innych niż LPD, PMR i CB i nigdy tego zakazu nie łamię. Ale słuchanie odbieranych sygnałów w dowolnym zakresie jest całkowicie dozwolone. To tylko na częstotliwości milicyjne lepiej nie wspinać.
mowi sie raczej o cewce wydluzajacej fizycznie zbyt krotka antene
Dzięki wielkie za materiał.
Mam 2 Nagoje NA 771, za 12zl i znaleziona za 43zl. Pierwsza to jakas pomylka, druga kupilem bo jakis rosjanin podpial ja do nano VNA i pokazal ch-ke. Druga rewelacja za to pierwsza poszla na czesci i strojenie na jedno pasmo. Posiadam Analizator Nissei NS-520A i nano VNA - wyniki takie same. Ta "dzialajaca" ma biale napisy a ta za 12zl to niebieskie, choc roznie sie wypowiadaja na necie.
Kolejna część filmu, zapowiada się ciekawie. Bardzo jestem ciekaw jak wyjdzie próba "naprawy" tej anteny.
Też jestem ciekaw :)
15:53 Jak chcesz sprawdzić czy jest oryginałem czy podróbka to spójrz na napisy. Oryginalna Nagoya ma złote a niebieskie to chińskie podróby
a nie srebrne?
@@Laggeros Zależy od zdjęcia. One są takie srebrno-złote. Zinterpretuj kolor dowolnie XD. Najważniejsze, żeby nie były niebieskie.
No przyszła nagoya NA-771. W końcu mam oryginał. Mogę przesłać zdjęcia. Wsio zgodnie z tym jak było opisywane co do ori. Zresztą na krótkiej z radia ledwo odpowiada przemiennik, a na tej wyraźnie i pokazuje pełen zasięg.
A widzisz, czyli jest różnica! Zdjęcia chętni obejrzę, prześlij.
@@SierraEcho napisz gdzie słać...
Mam taką samą Nagoye , moja jest ładnie zestrojona na 600Mhz , można ją łatwo rozebrać podgrzewając lutownicą w pobliżu SMA , nie trzeba jej wtedy kroić piłą :-)
Dzięki za podpowiedź - spróbuję tej metody demontażu.
Obejrzałem całość, czarna magia nic nie czaje ale głos bardzo uspokajający, relaksacyjny.
Dzięki. Będą seria filmów dla początkujących, zapraszam do subskrybowania kanału.
@@SierraEcho ok. Fajnie bo mam od niedawna bao. Ale też mnie zaciekawiły radyjka tecsun. Zdrawiam
Bardzo fajnie pan opowiada o ciekawych sprawach - ja mam tylko życzliwą uwagę od osoby która w większości tylko słucha a nie ogląda - mógłby pan tak trochę "żywiej i dynamiczniej" mówić :) pozdrawiam.
Dzięki, będę pamiętał :)
Kidyś oglądałem amerykański kanał. Tam pan zastosował przeciwwagę w postaci drutu o długości 67cm do baofenga chyba 5R. Twierdził. że długość ustalił doświadczalnie. Zastsowałem to i stwierdziłem, że lepiej odbieram rozmowy budowlańców.
Tę antenę od Baofenga UV10R miałem w baofengach UV5R kupionych rok temu produkowanych od stycznia 2021. Budowa, zakres itp. wszystko to samo. Tak tylko informacyjnie :)
Chętnie bym zobaczyl roznice po dorobieniu przeciwwagi, ktora do baofenga można dokręcić pod śrubę do klipsa na pasek. Pozdrawiam!
Robiłem taki test ale bez pomiarów - "na ucho". Otwierałem przemiennik z dużej odległości (na granicy zasięgu) z przeciwwagą i bez. Wielkiej różnicy nie zaobserwowałem. Może nagram taki film ;)
Do mnie idzie Nano od chiniola. Jak tylko dotrze to przemierzę Komunica SRH-771. Z odczuć "na ucho" na pewno zbiera więcej niż standardowa antenka z UV-5R :)
Dzień dobry :D
Andrzeju gdybyś poszukiwał generatora nośnej to wpisz w start i stóp tą samą częstotliwość 😂. Tak mi się z twoich filmów spodobał Nano VNA że kupiłem i jestem pozytywnie zaskoczony nawet jako wobuloskop daje radę
Miernik z czapy. Należy pamiętać o podstawach fizyki, jeżeli używamy ręczniaka, to swr mierzymy miernikiem zrobionym dla urządzeń przenośnych (głowa, reka, ciurak wielki to jest masa, podobnie jak w cb ma znaczenie czy w aucie są zamknięte drzwi podczas pomiaru) 🥳i to nie są zwykle dipole 😀
To nie są pomiary laboratoryjne ;) Ale dzięki za komentarz.
@@SierraEcho oczywiście. Tak w ramach ciekawostek bardziej trolluje. Ciekawa sprawa, kupiłem kiedyś dla beki te antenki kciuki (chińskie podróby) swr mierzony powinien użytkownika zabić, albo spalić radio, a działają i rezunują na tyle ok, że można się dogadać 😀. Pozdrawiam i tutaj wracam
@@mleko777 Też mnie korci, żeby kupić tego palca ;)
Szkoda ze jak ja zaczynałem zabawę z falarstwem ,nie miałem/ nie było wówczas takich materiałów dydaktycznych jak dziś są. Dziś Wszystko podane ,opisane ,I jeszcze narzędzia są do tego
W 6 minucie widać że nano jest źle skalibrowane, bez obciążenia S11 powinno pokazywać nieskończoność czysto rezystancją środkowa linia maksymalnie po prawej na wykresie Smitha
Zgadza się. Ciekawe ze nikt tego nie zauwazyl zwłaszcza Autor 😊
Dobry filmik, pozdro.
Dzięki:)
Taśma miernicza, koszulka termokurczliwa i transformatorek z małego toroida, ewentualnie na prostym rdzeniu i możesz zrobić EFHW na 2m
Dzięki za podpowiedź. Spróbuję :)
Antenka od Bao 888s jest skreconym sprezystym drutem zestrojona na chinskie pmr. Wystarczy 1,5 zwoja uciac i ladnie siedzi w naszym PMR 446 MHZ. Natomiast najlepsza antena jest od bao dm1801 analogowo cyfrowego - pieknie siedzi w pasmie amatorskim!
Tak się zastanawiam, czy nie należałoby przed zmianą zakresu pomiarowego 2m/70cm przeprowadzić procedurę kalibracji z maksymalną ilością punktów?
Pytam, bo nie do końca wiem jak to urządzenie NanoVNA się w praktyce zachowuje. Znam je tylko z filmików na RUclips, ale tak na logikę to chyba dla bardziej miarodajnych wyników należałoby (?)
Masz rację. Powinno się kalibrować przed każdą zmianą zakresu pomiaru. Miałem skalibrowany analizator na nieco inne pasmo niż w filmie, ale dla pewności skalibrowałem ponownie dla zakresu 120-550 MHz i powtórzyłem pomiary. Są bardzo zbliżone do tych z filmu.
@@SierraEcho Kalibrację można zapisać sobie w pamięciach i używać ich w zależności jakie pasmo sprawdzamy 🙃
@@SP7BS Tak, wiem. Właśnie użyłem takiej zapisanej kalibracji, ale była ona robiona na innym zakresie niż te, które pokazałem w filmie. Szkoda, że tych zapisów nie można nazywać.
Uv5r i nagoya 771 pozdrawiam to mój zestaw
3:18 właśnie dlatego wyniki takich pomiarów anten do ręczniaków są totalnie bezużyteczne i nic nieznaczące, anteny do ręczniaków mierzy się w specjalnych warunkach, np. z dużą przeciwwagą, ponieważ te anteny traktują ciało operatora ręczniaka jako przeciwwagę, taki analizator NanoVNA ma sensowne wyniki w sumie tylko z antenami stacjonarnymi
moja wina, napisałem komentarz zanim obejrzałem film do końca, autor filmu mówi o przeciwwadze
bracie, ktora antena jest najlepsza na czestotliwosc ok. 172.000?
jaki własciwie jest poprawny SWR zazwyczaj?
Czyli jeżeli chcę mięć fajnie zestrojonego bao 888 to nie z fabryczną anteną 😢
bardzo fajny ciekawy film. merytoryczny i z sensem ,ALE co to i po co ten cały SWR i kiedy jest najlepszy? i czy mierzyłeś anteny taśmowe firmy ABREE ? czy są lepsze ?
Nie mierzyłem anten Abree. Jeśli chodzi o SWR - w skrócie jest to częstotliwość, na którą jest najlepiej nastrojona antena, na tej częstotliwości na której SWR jest najniższy, najwięcej mocy z nadajnika jest wypromieniowywane przez antenę.
@@SierraEcho a masz możliwość zmierzyć anteny Abree? Jak działają z baofang?
@@RadeKKow Jeśli ktoś mi udostępni taką antenę do testów, to jak najbardziej.
@@SierraEcho super. Czy poszukasz wśród swoich znajomych i kolegów? Jak nie to mogę Ci wysłać moje do testów.
Bardzo ciekawiło mnie to zagadnienie w sumie, bo słyszałem, że nie są zbyt idealnie zestrojone 😄
Mam jeszcze takie pytanie, jak poradzi sobie antena pionowa na pasmo 2 m‚ bez przeciwwag? Czy to będzie działać jakikolwiek?
W zasadzie prawie każda antena musi mieć przeciwwagi. Dla najprostszej, takiej jak dipol półfalowy lub ćwierćfalowy z filmu, przeciwwagą może być obudowa radia/ciało człowieka. To zawsze kompromis. Na przykład dla anten samochodowych przeciwwagą jest karoseria samochodu. W zasadzie można można zrobić dipol półfalowy lub ćwierćfalowy i podłączyć go bezpośrednio do gniazda antenowego Bao. Zrobię taki eksperyment :)
@MaksPL A przepraszam, chodzi o 1/4 fali
Cześć, czy mógłbyś napisać z jakiej przejściówki korzystasz?
Antena od Baofenga UV-10R w środku jest anteną helikalną. Czy taką antenę da się jakoś nastroić na pasmo PMR? Albo na jakiekolwiek inne. Tak z czystej ciekawości, chodzi mi o to, czy da się taką antenę przestroić np. na środek pasma amatorskiego 30 cm albo dla OSP na 149 MHz. Czy bez ingerencji w konstrukcję jest to możliwe, żeby wziąć reflektometr i ją nastroić?
Obawiam się, że nie jest helikalną. Jest zestrojona na pasmo 2m, a 70cn to harmoniczna. Trzeba zmierzyć na jaką częstotliwość jest zestrojona, a następnie skracać ją aż się zestroi na 446 MHz.
Cześć. Masz może do polecenia jakiś miernik SWR typowo do amatorskich zastosowań?
Mam tylko 3 mierniki, więc nie mam wielkiego porównania i ciężko coś polecać. Każdy mierzy to co ma mierzyć. Ludzie sobie chwalą Rigexperty, ale to najwyższa półka i ceny od około 1000 zł w górę. Gdybym miał nieograniczony budżet, to bym sobie takiego kupił :) Z niższej półki moim zdaniem najlepszy jest NanoVNA, no i analogowe - "wskazówkowe" też dają radę.
👍👍👍👍👍👍👍
Jak anteny wpływają na pracę ręcznika typu Alan 42? Co polecasz?
Generalnie - im dłuższa antena, tym lepsza, szczególnie w paśmie CB. Podłączenie nawet ręczniaka do anteny samochodowej lub stacjonarnej znacznie poprawi zasięg.
Cześć no i co z tą rozbiórką anteny Nagoya?
Będzie w tym tygodniu.
O a ja dzisiaj właśnie liczyłem antenę by se zrobić. Prosta matematyka. A testy fajne. Ciekawe jak by wypadła antena od powiedzmy ręczniaka YAESU oryginalna firmowa.
Wkrótce będę miał ręczniaka Yaesu i oczywiście pomierzę antenę :)
@@SierraEcho o to fajnie :)
Odpowiem. Robiłem sobie podobne testy. Całkiem nieźle od yaesu ft4x. Ft70d też porównywalnie do czwórki. Najlepiej w testach wyszła mi antena od anytone 878 a najgorzej "orginał" nagoya. Diamond srh771 za 100zl nieco gorzej niż orginalne od reczniakow yaesu.
Diamonda lekko skróciłem poprzez przyszlifowanie końcówki i weszedł w pasmo 2m ale zagubił 70cm. Na słuchaniu okolicznych przemienników różnicy w sile sygnału nie zauważyłem. Robiłem jeszcze jeden test. Wszystkie te anteny przykrecalem do podstawy magnesowej na dachu auta i wyszło że w takiej sytuacji najlepsza była diamond przed przycięciem.
Nagoya po rozcięciu okazała się zwykłym kawałkiem splecionego pręta jak na końcu. Cewke imituje ten plasticzek. Pozdrawiam.
👍
... a ta z ali składana?
Szkoda że nie miałeś tam jakiejś anteny od czegoś firmowego np. yaesu
Na zestrojenie anteny ma wpływ nie tylko kształt promiennika anteny, ale również przeciwwagi, która jest odmienna dla radiotelefonu i tego zabawkowego miernika.
A co jest przeciwwagą w radiotelefonie ręcznym?
Ja poproszę film obiecany z sdr rtl i programem zadic.
Będzie po weekendzie.
czy do odbioru SWR ma znaczenie?
Odpowiedź jest w najnowszym filmie - ruclips.net/video/PGZozZ_tiqs/видео.html
@@SierraEcho tu jest mowa tylko w przypadku nadawania a chodzi mi tylko o odbiór
Szok co się dzieje, właśnie kupiłem NAGOYA 38 cm za ponad 100 zł niby oryginał a okazuje się że na 2m jest totalnie głucha, (tępa jak moja siekiera po 5 sezonach) już lepiej wypadają oryginalne anteny od BAOFENG UV82 HT Te naprawdę działają spoko w pasmach 2m i 70 cm. Mógłbyś zrobić Polski test anten do ręczniaków. Taki wiesz rzetelny... W tytule jaką antenę wybrać do radia ręcznego. Nawet gdy nie chcesz kupować najtańszego gówna, i jesteś w stanie wydać ok 200 zł za antenę to i tak nie masz pewności że kupisz produkt Premium. To SMUTNA RZECZYWISTOŚĆ.
Taki pomiar nie ma sensu, trzeba by dać kawałek blachy przy złączu tak jest gdy antena jest wkręcona w radio.
NanoVNA na pcb ma pole masowe, które mniej więcej odpowiada tej blaszce z radia.
A czy będzie różnica w zasięgu odbioru/nadawania z tymi antenami?
Różnice są niewielkie
@@SierraEcho oryginalna antena od t57 A długa taka sama jak na filmie różnica w zasięgu może wynieść więcej nic 500/1000m?
214👍Pozdrawiam z Bolesławca📻👌
Pozdrawiam serdecznie!
Dlaczego trzymasz "pionowe" anteny poziomo w trakcie pomiarów?
Bo tak lepiej widać wykres ;) Zmiana ustawienia anteny w tym przypadku ma bardzo niewielki wpływ na wynik.
Gdzie można kupić ten miernik
Kupiłem na Ali, ale na Alle też są.
Witam. Wysłałem cos do pana na email - moze trafiło do spamu Prosze o sprawdzenie bede wdzieczny :). Pozdrawiam
Doszło, ciekawy temat.
Poszło z linkami
,,Antena,,od Bao 888 nic w środku nie ma poza sprężyną przylutowaną do wtyczki.
O, to nie wiedziałem!
Tak ma być
a ja polecam tylko anteny Diamond
Ostatnia nagoya to na pewno podróbka bez układu dopasowywującego miałem taką samą z ali
Prawda wyjdzie na jaw w drugiej części filmu :)
@@SierraEcho czekam więc 😃
@@SierraEcho no wyszła SWR >2 bez sensu taka antena
Panie kierowniku się podoBao 😉
Bardzo się cieszę :-)
nagraj na nowo - postaw miernik na stole i nie dotykaj rękami :) antana pionowo nie na blacie
prawda jest taka - wszystkie te anteny to jedno wielkie gówno co pokazuje ten analizator antenowy - taka jest prawda i nie ma innej.
Wywal ten miernik bo on Ci głupoty pokazuje
A czy nie powinno się sprawdzać anten w pionie?
Teoretycznie tak by było najlepiej. Podczas testów zmieniałem pozycję anteny pion - poziom i wyniki pomiarów zmieniały się niezauważalnie.
👍