Німці будували? Руйнуємо черговий міф

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Це ще німці будували? Руйнуємо черговий міф.
    «…Це ще німці будували…» чи чули ви цей вираз щодо будівель, що височиють в центрі Чернігова? Звісно, що чули. Але наскільки ці слова відповідають реаліям - ніхто ніколи не перевіряє. А даремно, бо вони насправді ховають в собі черговий радянський міф, який приховує правду від загалу.
    А правда наступна.
    Справа в тому, що ці будівлі не просто НЕ будували німці, а вони навіть не могли їх будувати навіть теоретично. Хоча ця казка мала зовсім інші підвалини для свого існування. В радянські часи після 2ї світової війни влада намагалась всіх переконати, що буцімто Німеччина спокутувала власні «гріхи» перед радянським союзом саме таким чином і лишилась ще винна на довгі роки. Насправді СРСР взяв всі так звані борги заводами та обладнанням і через це ніякі контрибуції Німеччина радянській владі не виплачувала. Щоб оцінити вивезення майна з Німеччини в СРСР достатньо згадати, що лише роялів було конфісковано у населення Німеччини і перевезено в СРСР близько 60 тисяч. І це офіційна статистика, яку не важко перевірити.
    Після війни на території СРСР лишились лише засуджені судом військові злочинці, яких після 1950 року всіх разом було лише 13 тисяч. Звісно, не всі вони були будівельниками, хоча дуже прагнули на будівництво, бо там було харчування набагато кращім і перебувати в європейській частині СРСР комфортніше ніж в тайзі чи на далекій півночі або Соловках.
    Та й більшість з цих так званих будівельників були задіяні на відбудові зруйнованого Сталінграду, а не малих містечок на кшталт Чернігова. Їм довіряли лише матеріали низької якості і некваліфіковану роботу.
    Так звідки ж взялися ці будівлі, що й досі вражають своєю вишуканістю та наявністю прикрашаючих елементів? Виявляється, що це типові проекти радянських архітекторів, які втілювались в життя нашими місцевими будівельниками. Збудовані вони не за один рік і деякі значно пізніше тих часів, коли був відправлений в Німеччину останній ув’язнений полонений.
    Але міф виявився живим і стала думка про «будували німці» існує навіть зараз. Причиною тому є бажання більшості привілейованих верств населення пояснювати всім інших наявність в них такого вишуканого житла короткотривалим терміном перебування німців в полоні. Типу нема більше німців - нема більше кому будувати таке гарне житло. А наші так не вміють і тому мешкайте в «хрущівках».
    А тим часом подекуди на теренах срср досі існує кілька будинків, які справді спроектовані та збудовані виключно німцями. Це небагатоповерхові гуртожитки та бараки з шлакобетону, в яких вікна відкриваються не в середину, а назовні. Ця маленька деталь навіть стала причиною каліцтв перших мешканців цих будівель, коли вони випадали з 2-3 поверху після спирання на прикриті стулки вікон.
    Натомість в Чернігові існують чудові будинки в центрі міста та чарівна будівля залізничного вокзалу, які вражають гостей міста своєю урочистістю та незвичністю. Зараз неможливо уявити Чернігів без цих невисоких та затишних будівель, що недаремно вважаються прикрасою міста. Єдиним неприємним моментом є лише те, що незаслужено забуті ті справжні будівельники, які створили це диво.

Комментарии • 10