Senki nem akar dolgozni az az igazság. Én villanyszerelö vagyok, annyifelé ràngatnak hogy osztódnom kéne. De akiknek dolgozom azok gyerekei mind szellemi munkát akarnak, kényelmes élettel. Ha már meleg van kint, szaladnak be a klímás irodába, lakásba. Nem tudom ki fogja elvégezni azokat a munkákat majd amihez ki kell menni és megfogni a szerszámot! Mert a robot nem fogja megcsinalni a tetőt meg stb.
Németországban az elsö negyed évben 5200 cég ment csödbe. Év végéig 25 ezer csödöt prognosztizálnak. Németországban két éve recesszió van. A magyar gazdaság pedig Németország fügvénye. Az oktatás itt sincs jó helyzetben. Nagyon komoly gondok vannak Europában. Le kellene zárni a háborút is. Mindegy milyen áron! Üdv Bayorországban!
Hallgatom, és érzem, hogy ez olyan szép, mint a mesében: emberekre vigyázó, nem profitorientált céget, tanulni vágyó fiatalok, minden szinten innovatív gondolkodás. Egy társadalom kb 10 % felsőfokú - igazán felsőfokú képzettséget visel el magas fizetéssel, a többi már a középszer. A képességfejlesztésen alapuló, tárgyi tudást mellőző iskolarendszerrel, a Bolognai egyetemi rendszerrel nem juthatunk messzire. Nehéz szembenézni a kellő és a való közötti hatalmas szakadékkal...
Rákosi elvtárs kiadta az irányelvet, gyapotot kell termelni.!? Micsoda.? Az országot nem pártkatonáknak kell irányí tani, hanem hozzáértő szaktudású szakem bereknek.!
Amíg nincs saját iparunk, és kormányzati cél, hogy a kiszolgálói legyünk külföldi vállalatokak, addig az ő mérnökeik lesznek itt is pozícióban, nem kell itteni, még akkor se ha esetleg jobb lenne. Ezenkívül meg szalagmunkás kell még, arra vagyunk szánva jelenleg. Még a kisvállakozót se nagyon szereti a rendszer. Hazai, első körben a mezőgazdaságra épülő ipar kéne. Ez politikai akarat kérdése. Nemrég hallottam: "De jó hogy nincs diplomád! Így szívesebben veszünk fel, mert nem kell annyit fizetni."
Szép napot és elnézést jó lenne végezni egy fordított felmérést kutatást is hányan vannak magas fokú végzéssel újságárusok és más alapszintű végzést sem igénylő munkahelyeken mert egyszerűen nem jó a diplomájok vagy csak egyszerűen nincs szükség az ő képzetsègükre
A kormány célja nem a társadalom jóléte, hanem saját gazdagodása. Ezért tartunk itt ahol tartunk. Az utolsó helyről már nincs hova csúszni, de ezt is megmagyarázzák.
Magyarországon történelmileg iszonyatosan alacsonyak az egyetemi keretszámok és baromi nehéz bejutni a jobb egyetemekre. Én 25 éve egy német egyetemre iratkoztam be, mert otthon képtelen voltam bejutni valami normális egyetemre. A német egyetem elvégzése óta külföldön élek és évi 100.000 Eurót keresek. A német gazdaságnak beszállító összeszerelö üzemekböl nem lehet egy erös gazdaságot felépíteni. Addig, amíg a magyar üzleti model azon alapul, hogy a külföldi befektetöket az alacsony munkabérekkel próbálják Magyarországra csábítani, addig minden épeszü ember menekülni fog Magyarországról.
Van diplomám. Végzettségem több is. Ezért nem vettek fel sehova. Végül feladtam és elegem lett a multikból, meg a HR- s bábokból. Kitapostam magamnak az utat. Azóta azt vallom, egy diplomás se legyen rabszolga multiknál.
30 éve vagyok vállakozó, tanulok vállalkozok mennék előre de semmi támogatás mint KKV csak értelmetlen dolgokra lehet pályázni…vagy nem felelünk meg a feltételeknek.. így elég nehéz versenyezni külföldi cégekkel, hogy hivatalosan munkával nem adócsalással szeretnénk talpon maradni. Szépek ezek a statisztikák :( Magyarország egy összeszerelő ország lett nem kell diploma a parasztnak csak dolgozzon aztán ha nem kell kirúgjuk. Szégyen …és itt van a legtöbb Nobel díjas lakosság arányosan..:Üdv, a való világból ;-)
Japánban énekléssel (náluk mindennapos a Kodály-módszer az iskoláikban) és testmozgással kezdik a tanítási napot. Se énekléshez, se test megmozgatásához nem kell tornaterem (bár, jó, ha van). Szemléletváltás ezerrel!
Kis faluban, nyugat dunántúlon élünk, messze a nagy városoktól, az a tapasztalatunk, hogy a fiatalok legább 70% -a egyetemre jár, olyanok is, akik nem oda valók. Nyugaton pedig ürülnek az egyetemek, külföldiek járnak leginkább. Vmi baj van az említett statisztikával.
Elmondom sok éves tapasztalatomat.Szakmám szerint bútor kárpitosként végeztem ez előtt sok évvel.Már akkor is hiány szakma volt.Frissen végzett szakmunkás ként nem vettek fel sehova mert hát nem volt tapasztalat a hátam mögött.Ezt meg is értettem hiszen mint kihaló szakma egy vállalkozás sem tehette meg egy újonc kiképzését.Persze közben egyre rosszabb lett a helyzet.a tömeg gyártott termékek megfojtották a szakmát (silány minőség de olcsóbb). Tovább képesztem magam más irányba de kevés helyen kell a szakember mert a betanított munkás olcsóbb.S az sem igaz hogy az emberek nem akarnak dolgozni.Tapasztalatom szerint a munkáltatók teremtenek olyan feltételeket amely nem vállalható a melós számára.A rabszolga kereskedők(munkaerő közvetítő) irodák csak rontanak a helyzeten.Amikor éveket tanulok hogy jó szaki legyek s bárhová megyek minden munkáltató magasról tesz azokra az éveimre,az elég frusztráló tud lenni. Sem szakmailag sem anyagilag nem becsülik a melós erőfeszítéseit. Ebből adódik minden baj .Az ország lakossága elöregszik.Kihalnak a jó szakik.A diák nem tanul tovább hiszen tök fölösleges.Vagy betanított munkás kell vagy több éves tapasztalat.Így semmivel sem keres többet mit egy alulképzett.Az élet egyre drágább,a bérezés megalázó,az emelések rendre elmaradnak és vagy nevetségesek(tisztelet a kivételnek de sajnos erősíti a szabályt). A megélhetési kivándorlás egyre erősebb.Persze egy munkáltató sem ismeri be hogy miattuk menekülnek külföldere a melósok.A gazdasági hanyatlást nem a munkaerő hiánya hanem a munkáltatók túlzott profit éhsége,a munkaerő közvetítő keselyűk megjelenése,a megalázóan alacsony bérezés és az ezekből adódó elöregedés okozza.A vendég munkásokról már nem is beszélek. Pedig lenne személyes beszámolóm hogyan rúgtak ki kiváló szakembereket hogy legyen hely a vendégmunkásnak.
Lehet az is akadály a folyamatos tanulásban, hogy az aki egyébként akarna tanulni, egész egyszerűen nem engedheti meg magának. Tessék kérem megnézni mennyi egy félév ára bármelyik egyetemen. A nyugati országokhoz képest pedig kevés az olyan cégek aránya, akik állnák a dolgozói továbbtanulását.
Diploma=íróasztal és abba kapaszkodnak mint az utolsó szalmaszálba. :) A megmondó emberek meg egymást tapossák le a TV-ben, rádióban és mindenhol. Többek küzött itt is.
Én nem vagyok elemző, de ma Magyarországon pont a szakmunkásokra van szükség, nem a diplomásokra. Meg kell nézni, hogy egy burkoló, vagy egy ács vagy egy autószerelő milyen órabérét dolgozik! Némelyiknek miniszterelnöki órabére van!
Köszönjük a tájékoztatást.Több területet is érintett én egyhez szeretnék hozzászolni,a továbbtanulás kérdésében avagy kritikájában. Egy középvégzettségre egy másik oklevelet vagy diplomát megszerezni igen nehéz .Okok: 1- Anyagi forrás kell ingyen nincs rá lehetőség, a munkáltató nagyon ritka esetbe támogatja. 2- Egészségügyben a váltott műszak és a fáradság ha nincs segítség lehetettlené teszi (munka mellett, hisz megélni is kell). 3- Családanyaként gyermekeket nevelve, oly módon,hogy figyelünk és követjük a tanulásukat, lelki fejlődésüket, nem csak a fizikait, lehetettlen egy anyának továbbtanulni. Tapasztalatból mondom gyermekeimet tisztességgel felneveltem egyetemet végeztek. Szívesen beülnék most is az iskolapadba de már késő az alaptudás ami ma egy felvételihez kell egy 50 év felettinek már részben kikopott rèszben nehéz egy 20 évessel a tanulási versenyben fennmaradni.(Olyan fiatalokat nevelt a társadalom akik nem tisztelik az időseket, lenézik és bőlcsek...) Olyan társadalomban élûnk amikor csak az jut előbbre akinek pénze van így időt tud biztosítani magának valamilyen formában. Igen ha beüt a munkanélküliség és utcára kerül egy , egy szakmával rendelkező 50 év feletti ott már egymást követik a problémák. A románokkal példâlozva mindig csak a feszültséget nõveljük a társadalomban és ez fordítva is érvényes ha Romániában a magyarokkal példáloznak...van elég gyűlölet ne fokozzuk ha lehet. Igaz tisztelettel a fáradságos munkájukért és a sok hasznos adásért. S
Igaz ami elhangzott, csak az a helyzet, bármilyen irányba akarunk indulni, fejleszteni, mindenhez pénz kell. Gondolom azt mindenki tudja, hogy a rendszerváltás környékén, olyan szinten ki lett rabolva az ország, hogy nyoma sem maradt az iparunknak, sőt a mezőgazdaság is teljesen szét lett verve. A nyugati és a hazai befektetők jó része éppencsak sóval nem hintette be a régi üzemek gyárak helyét. A jól működő berendezéseket, gépeket leszerelték és elvitték, csak az maradt itt ami a rossz állapota miatt senkinek nem kellett. Ugyanez vonatkozik a szakemberekre is. Aki jó szakember, nyugaton többszörösét keresi annak amit itthon kapna, ezért már rég nyugaton van az emberállomány java. A jól képzett fiatalok már az egyetem elvégzése után rögtön mennek is nyugatra. Ezekre a tényekre nem lehet alapozni, tehát nincs mivel kiugrani. Ezek hiányában töméntelen pénz kellene ahhoz, hogy fejlesszünk, beindítsunk iparágakat. Pénz pedig nincs. Azt hittük, hogy átengedjük a piacunkat a nyugatnak, s ennek fejében, kapunk fejlesztésekre pénzt. Hát igen, kapunk….. a főterek lekövezésére, autópályák építésére, stb. Olyasmire ami ahhoz kellene hogy talpra álljunk, nem véletlenül egy fityinget se adnak. Nyersanyagaink, nincsenek, Trianon óta teljesen kiszolgáltatottak vagyunk ilyen téren, úgyhogy ez sem járható út. Marad a mezőgazdaság, és a feldolgozóipar, és most erre talán lesz is pénz. Persze ha az Uniónak fizetgetjük a szerintük jogos hatalmas éppen aktuális bírságokat, amiket azért kapunk, mert nem akarunk gyarmatként funkcionálni, közben a nekünk járó támogatásokat nem adják ide, mert éppen olyan kedvük van, akkor arra sem lesz pénz. Sajnos így működik minden, pénz nélkül nem lehet fejleszteni, beruházni. Elegem van már a bezzeg Romániázásból. Ha mi annyi mindent kaptunk volna készen mint Románia (amit persze tőlünk nyúlt le) már utolértük volna a nyugatot. Nem lehet elégszer elmondani, hogy a lakosság jelentős része, az összes fánk, turisztikai látványosságunk aranybányáink, és egyéb ásványi anyagaink, az iparunk, közlekedési csomópontjaink, útjaink, vasutunk mind Romániába vándorolt nem kevés nyugati segítséggel. Itt hagytak nekünk egy szinte halálra ítélt kis országot, így aztán tényleg lehet “bezzegezni” . Olyan tanács bezzeg nem hangzik el, hogy pénz és minden egyéb nélkül mihez kezdjünk. Jó dolog a kritika, biztosan jó szándékból fakad, de ez sajnos kevés. A közgazdászok is adhatnának konkrétabb tanácsot, hogy ilyen lehetőségekkel mihez kezdjünk.
A felsőfokú végzettséggel rendelkezők 90%-a számítógép melletti betanított munkát végez. A tudásszintnek, a használhatóságnak, semmi köze a végzettséghez legtöbbször. 68 évesen, csak 1, azaz egy doktorátussal rendelkező számítás technikai szakemberrel találkoztam. Amihez diploma kell, az orvosok, mérnökök, katonák, bűnüldözés, banki szféra. Magasan képtett szakmunkásokra van egy országnak szüksége, nem egyetemet végzett irodistákra.
500 éve gyarmat vagyunk! A gyarmattartónak nem érdeke kiművelt, okos, összefogni képes embereket taníttattni, a mindenkori kormányok meg azt csinálják, amit engednek nekik... ☹️😢
Tíz éve költöztünk Belgiumba a feleségemmel, mindketten eü-ben dolgoztunk, teljesen kilátástalan volt az életünk... Azóta van egy házunk itt, és egy normális polgári életet élhetünk. Nem is kívánunk mást. Nem is terveztünk változtatni ezen.
Nem tudom, hogy miért baj az, ha nem mindenki diplomás? Akik meg igen, azok töbsége is olyan elvont foglalkozásoké aminek az élethez közvetett köze van csak az is inkább azért mert a divat felturbózta. Szociológus, informatikus, jogász (az nagyon kell. Főleg ügyvéd) androgógus esztéta, médiások és még egyéb nagyon sok fontos "szakma" ami nélkül elképzelhetetlen, hogyan maradhatott fent az emberi faj eddig is. Ezek nagyrésze egy villanykörtét képtelen kicserélni, v. akár az orrát megtörölni. Pláne ez az elkényeztetett újabb korosztály. Dunát lehet rekeszteni ezekkel. De mi lesz ha egyszer lekapcsolják a villanyt. Elzárják a vízet. Fontosabb hogy életképes helyes gondolkodású emberek éljenek az irszágunkban mint olyanok akiket ha lakatlan szigetre kerülnek akkor max. ennivalónak lehet felhasználni mert a mindent jól ki és megmagyarázó végzetségeiken kívül semmire nem lehet őket felhasználni. Csak is ennivalónak vészhelyzet esetére.
"Tudással kellene versenyezni". OK, de ahhoz a szülőknek nem azért kellene küzdeniük, hogy a gyerek minél kevesebbet kelljen az iskolában teljesítsen, hanem az egyéb elfoglaltságokat kellene lecsökkenteni, és kicsit jobban koncentrálni az iskolai teendőkre. Egyelőre az oktatáspolitika mindent elkövet, hogy a közoktatást lerohassza - a szülők kívánságára és elvárására -, és így kerülnek a fiatalok az egyetemre. Ezért az egyetemek is lefele nivellálnak. El kellene dönteni, hogy mi kell!
Tényleg ideje lenne eldönteni. Nincs német életszínvonal német iparosoddottság nélkül. Vagy tessék kitalálni valamit, amit nulla környezetkárosítással lehet gyártani és viszik mint qa cukrot, vagy tessék lerohanni egy gyengébb országot és kiforgatni a nyersanyagtartalékaiból!
Az ilyen beszélgetések mindig azért jók, mert kiderül, hogy ki elméleti és ki gyakorlati szakember. Én nem vagyok a téma szakértője, de hogy a fiatalok helyett nem tanulhat a Kormány abban biztos vagyok. A mai világban aki akar tanulhat és nem csak főiskolán, egyetemen, hanem ezer és ezer online kurzuson is.
Akkor mièrt söprik le, zàrjàk el fiókba a magyarok beterjesztett talàlmànyit!? Itt valakik nagyon nem akarjàk, hogy nekünk jó legyen! Ezen a tèren kellene inkàbb vizsgàlódni! "Fecseg a felszìn, hallgat a mèly!"
A legtöbb gyerek csak az iskolában felel meg, ott is csak a minimális szintnek. Sajnos egyre kevesebben képzik magukat önállóan, pedig rentgeteh a lehetősèg! Az okostelefon elbutít!😢
Na és mit kellene tennie a kormánynak annak érdekében, hogy a fiatalok ne hagyják abba a tanulást 8 általános után, hanem legalább egy szakmát szerezennek?
Elkeserítő ez a helyzet! Szerintem az alapoknál az oktatás, tanítás területén kellene indítani a fejlődést! Sajnos a trend a vezető knél nem az, hofy minél fejlettebb, tanultabb legyen a tarsadalom, jobban preferálják a tanulatlan, műveletlen embereket! A régi nagyok forognak a sírjukban. Ha az utcán megkérdeznek fiatalokat annyi mindent nem tudnak, hogy elszomorító! És vihognak, röhögnek, nem is érdekli őket! Tisztelet a kivételnek!!Szégyen !! Bunkó társadalommá válunk...Alakítanak minket!!😢😢
Apropó, mostanában hallottam, hogy 55 év feletti katonákat iranyítanak át pedagógiai pályára! Könyörgöm, eddig sem volt becsülete a tanároknak, ezzel abszolút ledegradálják ezt a nagyon fontos pályát! A bajok itt kezdődnek! Siralmas hozzáállás!! A hatalomnak csak bólogató fejükre van szüksége!! Ne lássunk át a helyzeten, fogadjuk el azt, amit ők adnak.😡😡
Már bunkó a társadalmunk.Az a fiatal aki az egri vár kapitányának Zrínyi Miklóst hiszi,és ezen még vihog is,-igaz ez nem gazdasági kérdés-,de itt áll az ország. Bárki legyen a felelőse ennek az nettó hazaáruló.
AZ ÉLET MÁS! Mikor munkanélküliként hetekig alvás nélkül örlődsz és televagy aggodalommaĺ,milyen jó lett volna egy összeszerelő munka. Talán az életem is hosszabb lenne.
Az elit többsége tehet róla először is lenézik a két kezu dolgozókat. Nem számítanak csak a diplomások. nyugaton is a külföldiek végzik a proli munkát. A régi rendszer tehet róla hogy itt tart az ország. Sajnos hiába van tudás a két kezű munkát nem fogja senki megcsinálni. Nagyon sok a pofazo amegmondo.termelo munka végzés nincs. Az okosagot nagyon tudjátok. Dolgozni nem.
Ha megvizsgáljuk, hogy melyik társadalmi réteg szavaz a jelenlegi kormányra, egyértelművé válik, hogy miért nem fektet a fidesz az oktatásba. Az az érdekük, hogy minél "egyszerűbb" legyen a társadalom, így tovább maradhat a jelenlegi diktatúra :(
Azért az a mesterséges intelligencia nincs olyan formában hogy át vegyen emberektől munkát ezt inkább el akarjuk hinni hogy tud valamit és el lehet adni. Egy AI csak annyit tud amennyit a programozó bele írt, egy algoritmus semmi több, de legalább el lehet adni jó nagy profitottal, mert az emberek el hiszik. Valóság és utópia
A 90'-es evekben, mikor en erettsegiztem (ez volt a demografiai csucs ugye) a 30 fos osztalybol, jo ha 2 embert felvettek. Egyetemeknek, foiskolaknak nem volt kapacitasuk tobbre.
A 80 % szakmunkas, ez a jó arány. Minek ennyi felsőfokú végzettségű humán diploma. Mérnök, és szakmunkas kell. Történész, szociológus nem kell a termeléshez. A PhD, nagyon fontos. De abbol
Érdekes nézőpont. Azért az még mindig jobb, mint a "minta államok" szerinte. Jó sok egyetemet végzett van nekik persze, ami nagyobb hozzáadott értéket ad majd minden termékhez. Csak éppen ott zárnak be a gyárak, itt meg nyílnak. Ennyit a versenyképességről.
Azért nem kell ledegradálni az autógyárakat mert a legnagyobb részük a munkásoknak szakmunkás vagy teknikus. Az unokaöcsém is elment az audiba dolgozni pék szakmával és félméven belül karosszéria iskolába küldte az audi.Sok szakmunkás iskolát finanszíroznak ezek a cégek myilván amire nekik van szükségük,autószerelő cnc forgácsoló stb. Különben még a szoci rendszerben is így volt. Külön ösztöndíjakat adtak a cégek általában 3 év szerződéssel ha ott maradt náluk az adott szakmunkás mivel oda is járt gyakorlatra és ez most is így van.A felsőfokú végzettségűeknek vajon hány százalékuk vézett műszaki egyetemen és hányan bölcsészkaron mert az sem utolsó szempont.
Engem csak az érdekel,h miért kéne h mégtobb un. Felsőfokú vegzetseggel rendelkező ingyenélő tartsunk el mi dolgozó emberek??szerintem kiforrott a világ ,h mindenki íróasztal mögött akar ülni és többet keresni mint aki ténylegesen termel.aki íróasztal mögött ül egész életében és közben nem tesz hozzá semmit a valóságos kozoshoz az ne akarjon annyit keresni mint aki csinál alkot valamit.
Mesterek, két kezi munkások, szakik kellenének még, még. Víz, villany, burkoló, ács, ...Nem csak a kortárs futószalag-munkás...(Túl sok a kv-pusztító diplomás "elit". Ráadásul nem is igazi elit. Csak a diploma kell, lobogtatni és valami uli-buli állás, lehetőleg jó pénzért...)
Bocsánat folytatom.... fordítandó GDP arányos, jelenlegi alacsony szinten marad. Őrület. Szebb jövőt álmodtam 1990 - ben, negyven évesen a Magyar Nemzetnek. Az elmúlt 34 év a kihagyott lehetőségek korszaka lesz, 100 év múlva a történelem könyvekben. A terv szerint lehet két generáció, hiszen 2070 - ig terveznek. Üdvözlettel dr. Tóth Zoltán.
Wow, nem a sokdiplomások kapálnak. Még szerencse. A továbbképzést meg nem feltétlenül oklevelekben mérik. Rengeteg ember rengeteg olyan előremutató dologot tanul a munkahelyén, amit soha senki nem tud megszámolni.
Mint hétköznapi átlag ember, akinek" csak" érettségi e van, azt tapasztalom, hogy a mai tantervek, a mostani tanítási módszerek annyira elrugaszkodtak a valóságtól, hogy ember legyen a talpán aki ezen ki tud igazodni. Mintha szándékosan akarnák kiirtani a nemzettudatot a mai fiatalokból egy felől, másrészt annyira megnehezítik a felső iskolákban, egyetemekre való bejutást, mintha szándékos butitás lenne a cél. Persze, tudom azt, hogy fejlődni kell, ezzel nincs is semmi baj, de itt valami más van, értelmetlenséget tapasztalok! Hogy mindez miért történik, erről is érdemes volna egyszer valaki szakértővel megvitatni. És csak zárójelentésben elmondom, hogy a mostani szakemberek kihasználják a helyzetet és pofátlan árat kérnek mindenért, mert te úgysem értesz hozzá...... Azaz, varjú vájja ki a varjú szemét!
Sok értelmiségi fiatal hagyta el az országot.Ezek a szakértők hiányoznak itthonról .A nemzet kitaníttata őket,ők meg leléptekÉrtelmiség nélkül nincs innováció sem.Ez pedig a gazdaságra is kihat.A jó szakmunkások is elmentek.Most a fiatalokra tudunk csak számítani,ha nem az internet rabjai lennének,ahol megy a butítás.Ez van.
Csath Magdolna nagyon téved, ha azt hiszi, hogy az AI nem fogja az értelmiség munkáját elvenni. Valóban szükség lesz a kiemelkedő tudásra, de annak egy ezreléke fog megélni. Orvosok, ügyvédek, újságírók, filmesek, zeneszerzők mind mehetnek kapálni, de még oda sem. Nagy gáz lesz ebből.
A statisztika nagyon csalafinta dolog. Nem lehet, hogy a román várható élettartam csak azért ment feljebb, mert sok fiatal hagyta el az országot? Ez nyilván az átlagélezkort emeli..
Jó lett volna hallani, hogy az első helyen álló állam a felsőfokú végzettségűek számát tekintve hány %-on áll? Így sokkal könnyebb lett volna érzékelni, hogy mennyire vagyunk lemaradva. A magam részéről élvezettel hallgattam Csath Magdolna rendkívül lényeglátó, okos "előadását". Köszönjük neki és a szerkesztőknek, hogy meghívták. Színvonalas műsor.
Mo államadósság kb 30% devizában áll fenn, a többi Ft-ban , állampapírokban. Na ezt a 70%-t fogja a kormány elinflálni. Tehát a lakosság piszkosul rosszul fog járni, mert reálértékben egyre kevesebbet fog érni a pénzünk. Beindul a FT pénznyomtatás
Minden tiszteletem kifejezése mellett kérdezem Csath Magdolnától: arról miért nem ejt szót, hogy a túlértelmiségiesítés lehetetlenné teszi a társadalomfenntartó munkák teljes vertikumának saját társadalmon belüli elvégzését?
Az első gazdasági alapismeretek órámon 15 évvel ezelőtt is már megmondták: a gazdasági fejlődés alapja az, ha az állam K+F-be invesztál többet, és nem az iparba (mint itthon).
Túl sok a munkanélküli diplomás mert sok pénzt kell nekik adni és nem is nagyon motiváltak a fizikai munkára . A szakmunkások meg kivándoroltak ( mert azoknak van még egy kis eszük) . A válalkozóknak meg hátrakötött lábakkal kell marathont futni a bürokráciában. A maradék meg éli a világát a segélyekből, vagy ne adj isten a bűnözésből.
Az egyéb felnőttképzési módokat is beleszámolták? Például informatikában sok szakmai képzést és tudást diplomától és egyetemtől független módon lehet megszerezni. Ezek nem tudom, hogy szerepelnek-e a figyelembe vett statisztikákban.
Kiszámítható életpálya modell a betanított munkásoknál biztosan nincs, még azoknál sincs akik folyamatosan fejlesztik aktualizálják tudásukat az itthoni alacsony bérek mellett ,azok még a folyamatos környezet romlás mellett egy lefelé tartó spirált mutat a radikálisan romló a egészségügy mellett.
Az lett volna jó, egyszerűen mondva, hogy védve a magyar tudást, mert vannak nagytudású szakemberek, azokat megbecsülten felhasználva - fejlesztve a fejlődésnek megfelelően -, alapoznánk, s építenénk az országunk gazdaságát, minden területét. Mint egy jó gazdaszony, ugye? Sajnos nem ez történik régóta. Kíváncsi lennék, vajon mi a véleménye Magdolnának a Tisza Párttól a jövőt illetően.
Nagyon fontos alap, hogy nem az ember van a gazdaságért, hanem a gazdaság az emberért. Már így is túl vagyunk hajtva, sőt, végérvényesen tönkre vagyunk téve. Tehát óvatosan azzal, hogy most a szobafestőknek a napi 10-12 óra mellett diplomát kellene lerakni, természetesen úgy, hogy közben három gyereket is csináljanak, sportoljanak, egészségesen étkezzenek, stb. stb. stb. Csath Magdolna vajon már kitanulta a neurális háló programozását? A diploma elméletileg tudományos fokozat, de a diplomásoknak elenyésző része végez csak tudományos munkát! Sőt, s diplomások nagy része egyáltalán nem végez hasznos munkát se, de még tovább megyek, az emberek nagy része nem végez hasznos munkát, és ez külföldön is így van, nyugaton is. A kapitalizmusban az él jobban, aki a másikat jobban tudja kizsákmányolni, és ez nem föltétlenül releváns a képzettséggel. Lehet ezeket kiváltható munkákat kellene először felszámolni, ugyanakkor olyan munkaviszonyokat kell teremteni, ami hosszútávon vihető. Az emberek pszichésen is kivannak! Egyébként én se végzek hasznos munkát, és nem akarok már hajtani, mert már nem bírom, és tönkrementem, de érdekes módon most keresek a legjobban! Amit meg lehetne tenni rögtön az az, hogy az általános iskolában az irodalom, ének, stb. helyett fizikát kellene oktatni, sőt, a matek alap dolgait is a fizikán keresztül kellene megtanítani. Tehát a fizikának hamarabb kellene megjelennie, mint a mateknak!
Az értelmiségek nagyon idegenkednek attól, hogy valaki egy életre szóló pálya, hivatás mellett tartson ki. Ezt valami nagyon rossznak tartják, folyamatosan az élethosszig tanulásról beszélnek. A többség kiszámítható jövőt és stabil munkahelyet szeretne. Senkinek nem jó, ha sűrűn kell állást váltania. Nem lehet mindenki értelmiségi és a gazdaságnak termelő, valós munkát végző emberekre van szüksége. Ahogy előttem írta valaki, a tetőt pl nem fogja megcsinálni a robot stb. Szépek ezek a felsőoktatási statisztikák, láttam közelről hogy működik. Van egy rakás semmirevaló végzettség, meg ún büfészakok, a kreditrendszer miatt pedig tele a felsőoktatás valójában alkalmatlan emberekkel, mert az egyetemnek kell a létszám a támogatásért stb. Mindenki feltört értelmiségi pózban akar tetszelegni, de valós munkát elvégezni nem. Diplomás embereknek gyakran annyi eszük nincs, mint sok életrevaló szakmunkásnak, de az önteltségük annál nagyobb. Nem mondom, hogy ez törvényszerű, de gyakori. Tehát erre is oda kéne figyelni, hogy valójában milyen tudást ad az a felsőfokú képesítés. Mit ér az a munkaerő piacon? Az tény, hogy az országnak önálóbb gazdasággal kéne rendelkezni, a mezőgazdaságban biztos lenne potenciál, bár szerintem az usa cégek Ukrajnából csodásan szétverik majd azt is ami maradt. Szóval arra sem nagyon fogunk építeni nemzetgazdaságot.
kb 10-15 ÉVVEL EZT MEGELŐZŐEN NEM TETTÉK LEHETŐVÉ A VÉGZÉST !!!!!!!!!!!!! Jelenleg egy út létezi :anyanyelvi szinten beszél pl spanyolul és megy magánegyetemre.Csak szállást nem kap !!
Persze, hogy baj lesz! Ez az előadás csak a tudományos felvázolása volt a Trianon óta lefelé guruló Magyarországnak, ami mindnyájunkon (ja, a nyájunkon) nyomasztóan nehézkedik testünk, lelkünk és szívünkön, még ha talán tudomásul se vesszük.
Itt meg kellene érteni, hogy ezzel az egész rendszerrel nem lehet semmit kezdeni, ha nem alakítjuk ki a párhuzamos gazdaságot, és mi magunk, nem valakire várva, akkor elsüllyedünk pár éven belül. ruclips.net/video/W-gTSrDpEH0/видео.html
Jelenleg egy építőipari szakmunkás saját válalkozással többszörösét keresi az átlag magyar diplomásnak.
Senki nem akar dolgozni az az igazság. Én villanyszerelö vagyok, annyifelé ràngatnak hogy osztódnom kéne. De akiknek dolgozom azok gyerekei mind szellemi munkát akarnak, kényelmes élettel. Ha már meleg van kint, szaladnak be a klímás irodába, lakásba. Nem tudom ki fogja elvégezni azokat a munkákat majd amihez ki kell menni és megfogni a szerszámot! Mert a robot nem fogja megcsinalni a tetőt meg stb.
Németországban az elsö negyed évben 5200 cég ment csödbe. Év végéig 25 ezer csödöt prognosztizálnak. Németországban két éve recesszió van. A magyar gazdaság pedig Németország fügvénye. Az oktatás itt sincs jó helyzetben. Nagyon komoly gondok vannak Europában. Le kellene zárni a háborút is. Mindegy milyen áron! Üdv Bayorországban!
Hallgatom, és érzem, hogy ez olyan szép, mint a mesében: emberekre vigyázó, nem profitorientált céget, tanulni vágyó fiatalok, minden szinten innovatív gondolkodás. Egy társadalom kb 10 % felsőfokú - igazán felsőfokú képzettséget visel el magas fizetéssel, a többi már a középszer. A képességfejlesztésen alapuló, tárgyi tudást mellőző iskolarendszerrel, a Bolognai egyetemi rendszerrel nem juthatunk messzire. Nehéz szembenézni a kellő és a való közötti hatalmas szakadékkal...
Rákosi elvtárs kiadta az irányelvet, gyapotot kell termelni.!? Micsoda.?
Az országot nem pártkatonáknak kell irányí tani, hanem hozzáértő szaktudású szakem bereknek.!
Amíg nincs saját iparunk, és kormányzati cél, hogy a kiszolgálói legyünk külföldi vállalatokak, addig az ő mérnökeik lesznek itt is pozícióban, nem kell itteni, még akkor se ha esetleg jobb lenne. Ezenkívül meg szalagmunkás kell még, arra vagyunk szánva jelenleg. Még a kisvállakozót se nagyon szereti a rendszer. Hazai, első körben a mezőgazdaságra épülő ipar kéne. Ez politikai akarat kérdése. Nemrég hallottam: "De jó hogy nincs diplomád! Így szívesebben veszünk fel, mert nem kell annyit fizetni."
Szép napot és elnézést jó lenne végezni egy fordított felmérést kutatást is hányan vannak magas fokú végzéssel újságárusok és más alapszintű végzést sem igénylő munkahelyeken mert egyszerűen nem jó a diplomájok vagy csak egyszerűen nincs szükség az ő képzetsègükre
Mégis kikből van hiány? Szakmunkásokból.
A kormány célja nem a társadalom jóléte, hanem saját gazdagodása. Ezért tartunk itt ahol tartunk. Az utolsó helyről már nincs hova csúszni, de ezt is megmagyarázzák.
80-100cm termőrétegen ülünk, és az autóiparból él az ország... el lehet gondolkodni!
Fuss neki mégegyszer
Bizony-bizony!
A Hosso Andreat kellene kinevezni gazdasagi fonoknek, o majd rendbe razna az orszagot
Mert a mezőgazdaságból olyan marha jól meg lehet élni. Miért is tüntettek a gazdák Európa szerte?
Igy sem fizetik meg a szakembereket. 500 ezret sokalnak a cégek egy 30-év szakmában eltöltött idő után. Itt az ideje a bérek felzárkózására.
Magyarországon történelmileg iszonyatosan alacsonyak az egyetemi keretszámok és baromi nehéz bejutni a jobb egyetemekre. Én 25 éve egy német egyetemre iratkoztam be, mert otthon képtelen voltam bejutni valami normális egyetemre. A német egyetem elvégzése óta külföldön élek és évi 100.000 Eurót keresek. A német gazdaságnak beszállító összeszerelö üzemekböl nem lehet egy erös gazdaságot felépíteni. Addig, amíg a magyar üzleti model azon alapul, hogy a külföldi befektetöket az alacsony munkabérekkel próbálják Magyarországra csábítani, addig minden épeszü ember menekülni fog Magyarországról.
Nagyon sok jólképzétt szakember elment Nyugatra dolgozni A magyarok nagyon jól képzett szakemberek Csak az a próbléma hogy nem itthon vannak
Van diplomám. Végzettségem több is. Ezért nem vettek fel sehova. Végül feladtam és elegem lett a multikból, meg a HR- s bábokból. Kitapostam magamnak az utat. Azóta azt vallom, egy diplomás se legyen rabszolga multiknál.
30 éve vagyok vállakozó, tanulok vállalkozok mennék előre de semmi támogatás mint KKV csak értelmetlen dolgokra lehet pályázni…vagy nem felelünk meg a feltételeknek.. így elég nehéz versenyezni külföldi cégekkel, hogy hivatalosan munkával nem adócsalással szeretnénk talpon maradni. Szépek ezek a statisztikák :( Magyarország egy összeszerelő ország lett nem kell diploma a parasztnak csak dolgozzon aztán ha nem kell kirúgjuk. Szégyen …és itt van a legtöbb Nobel díjas lakosság arányosan..:Üdv, a való világból ;-)
Japánban énekléssel (náluk mindennapos a Kodály-módszer az iskoláikban) és testmozgással kezdik a tanítási napot. Se énekléshez, se test megmozgatásához nem kell tornaterem (bár, jó, ha van). Szemléletváltás ezerrel!
Minél hülyébbe tartani a társadalmat, annál jobban félre lehet vezetni...hát most ezt akarják elérni...
Kis faluban, nyugat dunántúlon élünk, messze a nagy városoktól, az a tapasztalatunk, hogy a fiatalok legább 70% -a egyetemre jár, olyanok is, akik nem oda valók. Nyugaton pedig ürülnek az egyetemek, külföldiek járnak leginkább. Vmi baj van az említett statisztikával.
Elmondom sok éves tapasztalatomat.Szakmám szerint bútor kárpitosként végeztem ez előtt sok évvel.Már akkor is hiány szakma volt.Frissen végzett szakmunkás ként nem vettek fel sehova mert hát nem volt tapasztalat a hátam mögött.Ezt meg is értettem hiszen mint kihaló szakma egy vállalkozás sem tehette meg egy újonc kiképzését.Persze közben egyre rosszabb lett a helyzet.a tömeg gyártott termékek megfojtották a szakmát (silány minőség de olcsóbb). Tovább képesztem magam más irányba de kevés helyen kell a szakember mert a betanított munkás olcsóbb.S az sem igaz hogy az emberek nem akarnak dolgozni.Tapasztalatom szerint a munkáltatók teremtenek olyan feltételeket amely nem vállalható a melós számára.A rabszolga kereskedők(munkaerő közvetítő) irodák csak rontanak a helyzeten.Amikor éveket tanulok hogy jó szaki legyek s bárhová megyek minden munkáltató magasról tesz azokra az éveimre,az elég frusztráló tud lenni.
Sem szakmailag sem anyagilag nem becsülik a melós erőfeszítéseit.
Ebből adódik minden baj .Az ország lakossága elöregszik.Kihalnak a jó szakik.A diák nem tanul tovább hiszen tök fölösleges.Vagy betanított munkás kell vagy több éves tapasztalat.Így semmivel sem keres többet mit egy alulképzett.Az élet egyre drágább,a bérezés megalázó,az emelések rendre elmaradnak és vagy nevetségesek(tisztelet a kivételnek de sajnos erősíti a szabályt). A megélhetési kivándorlás egyre erősebb.Persze egy munkáltató sem ismeri be hogy miattuk menekülnek külföldere a melósok.A gazdasági hanyatlást nem a munkaerő hiánya hanem a munkáltatók túlzott profit éhsége,a munkaerő közvetítő keselyűk megjelenése,a megalázóan alacsony bérezés és az ezekből adódó elöregedés okozza.A vendég munkásokról már nem is beszélek. Pedig lenne személyes beszámolóm hogyan rúgtak ki kiváló szakembereket hogy legyen hely a vendégmunkásnak.
Lehet az is akadály a folyamatos tanulásban, hogy az aki egyébként akarna tanulni, egész egyszerűen nem engedheti meg magának. Tessék kérem megnézni mennyi egy félév ára bármelyik egyetemen. A nyugati országokhoz képest pedig kevés az olyan cégek aránya, akik állnák a dolgozói továbbtanulását.
Diploma=íróasztal és abba kapaszkodnak mint az utolsó szalmaszálba. :) A megmondó emberek meg egymást tapossák le a TV-ben, rádióban és mindenhol. Többek küzött itt is.
Én nem vagyok elemző, de ma Magyarországon pont a szakmunkásokra van szükség, nem a diplomásokra. Meg kell nézni, hogy egy burkoló, vagy egy ács vagy egy autószerelő milyen órabérét dolgozik! Némelyiknek miniszterelnöki órabére van!
Köszönjük a tájékoztatást.Több területet is érintett én egyhez szeretnék hozzászolni,a továbbtanulás kérdésében avagy kritikájában.
Egy középvégzettségre egy másik oklevelet vagy diplomát megszerezni igen nehéz .Okok:
1- Anyagi forrás kell ingyen nincs rá lehetőség, a munkáltató nagyon ritka esetbe támogatja.
2- Egészségügyben a váltott műszak és a fáradság ha nincs segítség lehetettlené teszi (munka mellett, hisz megélni is kell).
3- Családanyaként gyermekeket nevelve, oly módon,hogy figyelünk és követjük a tanulásukat, lelki fejlődésüket, nem csak a fizikait,
lehetettlen egy anyának továbbtanulni.
Tapasztalatból mondom gyermekeimet tisztességgel felneveltem egyetemet végeztek.
Szívesen beülnék most is az iskolapadba de már késő az alaptudás ami ma egy felvételihez kell egy 50 év felettinek már részben kikopott rèszben nehéz egy 20 évessel a tanulási versenyben fennmaradni.(Olyan fiatalokat nevelt a társadalom akik nem tisztelik az időseket, lenézik és bőlcsek...)
Olyan társadalomban élûnk amikor csak az jut előbbre akinek pénze van így időt tud biztosítani magának valamilyen formában.
Igen ha beüt a munkanélküliség és utcára kerül egy , egy szakmával rendelkező 50 év feletti ott már egymást követik a problémák.
A románokkal példâlozva mindig csak a feszültséget nõveljük a társadalomban és ez fordítva is érvényes ha Romániában a magyarokkal példáloznak...van elég gyűlölet ne fokozzuk ha lehet.
Igaz tisztelettel a fáradságos munkájukért és a sok hasznos adásért.
S
Igaz ami elhangzott, csak az a helyzet, bármilyen irányba akarunk indulni, fejleszteni, mindenhez pénz kell. Gondolom azt mindenki tudja, hogy a rendszerváltás környékén, olyan szinten ki lett rabolva az ország, hogy nyoma sem maradt az iparunknak, sőt a mezőgazdaság is teljesen szét lett verve. A nyugati és a hazai befektetők jó része éppencsak sóval nem hintette be a régi üzemek gyárak helyét. A jól működő berendezéseket, gépeket leszerelték és elvitték, csak az maradt itt ami a rossz állapota miatt senkinek nem kellett. Ugyanez vonatkozik a szakemberekre is. Aki jó szakember, nyugaton többszörösét keresi annak amit itthon kapna, ezért már rég nyugaton van az emberállomány java. A jól képzett fiatalok már az egyetem elvégzése után rögtön mennek is nyugatra. Ezekre a tényekre nem lehet alapozni, tehát nincs mivel kiugrani. Ezek hiányában töméntelen pénz kellene ahhoz, hogy fejlesszünk, beindítsunk iparágakat. Pénz pedig nincs. Azt hittük, hogy átengedjük a piacunkat a nyugatnak, s ennek fejében, kapunk fejlesztésekre pénzt. Hát igen, kapunk….. a főterek lekövezésére, autópályák építésére, stb. Olyasmire ami ahhoz kellene hogy talpra álljunk, nem véletlenül egy fityinget se adnak. Nyersanyagaink, nincsenek, Trianon óta teljesen kiszolgáltatottak vagyunk ilyen téren, úgyhogy ez sem járható út. Marad a mezőgazdaság, és a feldolgozóipar, és most erre talán lesz is pénz. Persze ha az Uniónak fizetgetjük a szerintük jogos hatalmas éppen aktuális bírságokat, amiket azért kapunk, mert nem akarunk gyarmatként funkcionálni, közben a nekünk járó támogatásokat nem adják ide, mert éppen olyan kedvük van, akkor arra sem lesz pénz. Sajnos így működik minden, pénz nélkül nem lehet fejleszteni, beruházni. Elegem van már a bezzeg Romániázásból. Ha mi annyi mindent kaptunk volna készen mint Románia (amit persze tőlünk nyúlt le) már utolértük volna a nyugatot. Nem lehet elégszer elmondani, hogy a lakosság jelentős része, az összes fánk, turisztikai látványosságunk aranybányáink, és egyéb ásványi anyagaink, az iparunk, közlekedési csomópontjaink, útjaink, vasutunk mind Romániába vándorolt nem kevés nyugati segítséggel. Itt hagytak nekünk egy szinte halálra ítélt kis országot, így aztán tényleg lehet “bezzegezni” . Olyan tanács bezzeg nem hangzik el, hogy pénz és minden egyéb nélkül mihez kezdjünk. Jó dolog a kritika, biztosan jó szándékból fakad, de ez sajnos kevés. A közgazdászok is adhatnának konkrétabb tanácsot, hogy ilyen lehetőségekkel mihez kezdjünk.
A felsőfokú végzettséggel rendelkezők 90%-a számítógép melletti betanított munkát végez. A tudásszintnek, a használhatóságnak, semmi köze a végzettséghez legtöbbször. 68 évesen, csak 1, azaz egy doktorátussal rendelkező számítás technikai szakemberrel találkoztam. Amihez diploma kell, az orvosok, mérnökök, katonák, bűnüldözés, banki szféra. Magasan képtett szakmunkásokra van egy országnak szüksége, nem egyetemet végzett irodistákra.
500 éve gyarmat vagyunk! A gyarmattartónak nem érdeke kiművelt, okos, összefogni képes embereket taníttattni, a mindenkori kormányok meg azt csinálják, amit engednek nekik... ☹️😢
Tíz éve költöztünk Belgiumba a feleségemmel, mindketten eü-ben dolgoztunk, teljesen kilátástalan volt az életünk... Azóta van egy házunk itt, és egy normális polgári életet élhetünk. Nem is kívánunk mást. Nem is terveztünk változtatni ezen.
Minek 8 filozofus 2 munkasra?
Egyszer mondjon már 3-4-5 ágazatiot ami felé haladni kellene?
A román magyar halálozási
különbség tekintetében , az oltás különbséget kéne vizsgálni!
Talán a korfát is! Az az elsődleges.
Hova képezzem tovább magamat? A szakmámat szeretem és lépést tartok a új technológiákkal. Ezen felül tanuljak mást is? Nincs energiám többre.
Nem tudom, hogy miért baj az, ha nem mindenki diplomás? Akik meg igen, azok töbsége is olyan elvont foglalkozásoké aminek az élethez közvetett köze van csak az is inkább azért mert a divat felturbózta. Szociológus, informatikus, jogász (az nagyon kell. Főleg ügyvéd) androgógus esztéta, médiások és még egyéb nagyon sok fontos "szakma" ami nélkül elképzelhetetlen, hogyan maradhatott fent az emberi faj eddig is. Ezek nagyrésze egy villanykörtét képtelen kicserélni, v. akár az orrát megtörölni. Pláne ez az elkényeztetett újabb korosztály. Dunát lehet rekeszteni ezekkel. De mi lesz ha egyszer lekapcsolják a villanyt. Elzárják a vízet. Fontosabb hogy életképes helyes gondolkodású emberek éljenek az irszágunkban mint olyanok akiket ha lakatlan szigetre kerülnek akkor max. ennivalónak lehet felhasználni mert a mindent jól ki és megmagyarázó végzetségeiken kívül semmire nem lehet őket felhasználni. Csak is ennivalónak vészhelyzet esetére.
"Tudással kellene versenyezni". OK, de ahhoz a szülőknek nem azért kellene küzdeniük, hogy a gyerek minél kevesebbet kelljen az iskolában teljesítsen, hanem az egyéb elfoglaltságokat kellene lecsökkenteni, és kicsit jobban koncentrálni az iskolai teendőkre. Egyelőre az oktatáspolitika mindent elkövet, hogy a közoktatást lerohassza - a szülők kívánságára és elvárására -, és így kerülnek a fiatalok az egyetemre. Ezért az egyetemek is lefele nivellálnak. El kellene dönteni, hogy mi kell!
Sajnos azt latom hogy nagyon sokan nem akarnak tovabbtanulni meg ha a szulok vallalnak is a koltsegeket. Hianyolom az ambiciot a fiatalsagban
Tényleg ideje lenne eldönteni. Nincs német életszínvonal német iparosoddottság nélkül. Vagy tessék kitalálni valamit, amit nulla környezetkárosítással lehet gyártani és viszik mint qa cukrot, vagy tessék lerohanni egy gyengébb országot és kiforgatni a nyersanyagtartalékaiból!
Az ilyen beszélgetések mindig azért jók, mert kiderül, hogy ki elméleti és ki gyakorlati szakember.
Én nem vagyok a téma szakértője, de hogy a fiatalok helyett nem tanulhat a Kormány abban biztos vagyok.
A mai világban aki akar tanulhat és nem csak főiskolán, egyetemen, hanem ezer és ezer online kurzuson is.
Így igaz! Mint amikor a szülőknél mindig a tanár a hibás! Sosem a kis porontya, akivel neki is kellene foglalkoznia!!!
Akkor mièrt söprik le, zàrjàk el fiókba a magyarok beterjesztett talàlmànyit!? Itt valakik nagyon nem akarjàk, hogy nekünk jó legyen! Ezen a tèren kellene inkàbb vizsgàlódni! "Fecseg a felszìn, hallgat a mèly!"
Ez a lényeg. Ha akar! Szerintem akinek már egy kis esze volt, az már nincs ebben az országban. A többi meg nem nagyon akar...mármint tanulni.
A legtöbb gyerek csak az iskolában felel meg, ott is csak a minimális szintnek. Sajnos egyre kevesebben képzik magukat önállóan, pedig rentgeteh a lehetősèg! Az okostelefon elbutít!😢
Ezt versenyképtelenségnek kell nevezni.!
A felelősökre rákell mutatni, pellengérezni.
Akkor főiskolás kőmüves meg gázszerelő, ács, bádogos, vízvezeték szerelők kellenek??
Csáth Magdolna évek óta hangsúlyozza az innováció fontosságat!
Na és mit kellene tennie a kormánynak annak érdekében, hogy a fiatalok ne hagyják abba a tanulást 8 általános után, hanem legalább egy szakmát szerezennek?
Elkeserítő ez a helyzet! Szerintem az alapoknál az oktatás, tanítás területén kellene indítani a fejlődést! Sajnos a trend a vezető knél nem az, hofy minél fejlettebb, tanultabb legyen a tarsadalom, jobban preferálják a tanulatlan, műveletlen embereket! A régi nagyok forognak a sírjukban. Ha az utcán megkérdeznek fiatalokat annyi mindent nem tudnak, hogy elszomorító! És vihognak, röhögnek, nem is érdekli őket! Tisztelet a kivételnek!!Szégyen !! Bunkó társadalommá válunk...Alakítanak minket!!😢😢
Apropó, mostanában hallottam, hogy 55 év feletti katonákat iranyítanak át pedagógiai pályára! Könyörgöm, eddig sem volt becsülete a tanároknak, ezzel abszolút ledegradálják ezt a nagyon fontos pályát! A bajok itt kezdődnek! Siralmas hozzáállás!! A hatalomnak csak bólogató fejükre van szüksége!! Ne lássunk át a helyzeten, fogadjuk el azt, amit ők adnak.😡😡
Már bunkó a társadalmunk.Az a fiatal aki az egri vár kapitányának Zrínyi Miklóst hiszi,és ezen még vihog is,-igaz ez nem gazdasági kérdés-,de itt áll az ország. Bárki legyen a felelőse ennek az nettó hazaáruló.
Winston Churchill-től egy idézet: Én csak abban a statisztikában hiszek, amit magam hamisítottam.”
AZ ÉLET MÁS! Mikor munkanélküliként hetekig alvás nélkül örlődsz és televagy aggodalommaĺ,milyen jó lett volna egy összeszerelő munka. Talán az életem is hosszabb lenne.
Sok pályaelhagyó humánértelmiségit ismertem, akik örültek egy recepciós állásnak. Annak nincs sok értelme.
Magdolnát biztos kiváltja Ai meg a sok diplomás tátsait, de az egyedi kétkezű találékony egyszerű kreatív embereket nehéz lessz.
Összeszerő ! Ország lettünk !
Magyar Bálint = szétvertétek a szakképzést ! Sok alibi diplomások 😂
Az elit többsége tehet róla először is lenézik a két kezu dolgozókat. Nem számítanak csak a diplomások. nyugaton is a külföldiek végzik a proli munkát. A régi rendszer tehet róla hogy itt tart az ország. Sajnos hiába van tudás a két kezű munkát nem fogja senki megcsinálni. Nagyon sok a pofazo amegmondo.termelo munka végzés nincs. Az okosagot nagyon tudjátok. Dolgozni nem.
Egy átlagos KKV vezetőnek fontosabb hogy BMW -je legyen, minthogy egy fejlesztést finanszírozzon.
Saját tapasztalat....
A baj nagyobb mer tanítói (profeszori) szinten sincs aki ért hozzá!! Már ezt megelőző szinten sincs !!
Ha megvizsgáljuk, hogy melyik társadalmi réteg szavaz a jelenlegi kormányra, egyértelművé válik, hogy miért nem fektet a fidesz az oktatásba. Az az érdekük, hogy minél "egyszerűbb" legyen a társadalom, így tovább maradhat a jelenlegi diktatúra :(
Diplomást azért megnézném bontásba... Milyen szakterületen?
Miért csak a diploma... Mennyi szakmunkás?
A papír mindent elbir...
Azért az a mesterséges intelligencia nincs olyan formában hogy át vegyen emberektől munkát ezt inkább el akarjuk hinni hogy tud valamit és el lehet adni. Egy AI csak annyit tud amennyit a programozó bele írt, egy algoritmus semmi több, de legalább el lehet adni jó nagy profitottal, mert az emberek el hiszik. Valóság és utópia
A 90'-es evekben, mikor en erettsegiztem (ez volt a demografiai csucs ugye) a 30 fos osztalybol, jo ha 2 embert felvettek. Egyetemeknek, foiskolaknak nem volt kapacitasuk tobbre.
Köszönet Èrtelmes ès èrthetö volt az egèsz. Sok ilyenre nenne szüksèg.
A 80 % szakmunkas, ez a jó arány. Minek ennyi felsőfokú végzettségű humán diploma. Mérnök, és szakmunkas kell. Történész, szociológus nem kell a termeléshez. A PhD, nagyon fontos. De abbol
Egy mondatot nem sikerült befejeznem, de úgy érzerm, hogy most
Érdekes nézőpont. Azért az még mindig jobb, mint a "minta államok" szerinte. Jó sok egyetemet végzett van nekik persze, ami nagyobb hozzáadott értéket ad majd minden termékhez. Csak éppen ott zárnak be a gyárak, itt meg nyílnak. Ennyit a versenyképességről.
Azért nem kell ledegradálni az autógyárakat mert a legnagyobb részük a munkásoknak szakmunkás vagy teknikus. Az unokaöcsém is elment az audiba dolgozni pék szakmával és félméven belül karosszéria iskolába küldte az audi.Sok szakmunkás iskolát finanszíroznak ezek a cégek myilván amire nekik van szükségük,autószerelő cnc forgácsoló stb.
Különben még a szoci rendszerben is így volt. Külön ösztöndíjakat adtak a cégek általában 3 év szerződéssel ha ott maradt náluk az adott szakmunkás mivel oda is járt gyakorlatra és ez most is így van.A felsőfokú végzettségűeknek vajon hány százalékuk vézett műszaki egyetemen és hányan bölcsészkaron mert az sem utolsó szempont.
Engem csak az érdekel,h miért kéne h mégtobb un. Felsőfokú vegzetseggel rendelkező ingyenélő tartsunk el mi dolgozó emberek??szerintem kiforrott a világ ,h mindenki íróasztal mögött akar ülni és többet keresni mint aki ténylegesen termel.aki íróasztal mögött ül egész életében és közben nem tesz hozzá semmit a valóságos kozoshoz az ne akarjon annyit keresni mint aki csinál alkot valamit.
Mesterek, két kezi munkások, szakik kellenének még, még. Víz, villany, burkoló, ács, ...Nem csak a kortárs futószalag-munkás...(Túl sok a kv-pusztító diplomás "elit". Ráadásul nem is igazi elit. Csak a diploma kell, lobogtatni és valami uli-buli állás, lehetőleg jó pénzért...)
Sajnálatos, hogy Magdolna képességeit nem használja fel a kormányunk.
Remek szakember!
Bocsánat folytatom.... fordítandó GDP arányos, jelenlegi alacsony szinten marad. Őrület. Szebb jövőt álmodtam 1990 - ben, negyven évesen a Magyar Nemzetnek. Az elmúlt 34 év a kihagyott lehetőségek korszaka lesz, 100 év múlva a történelem könyvekben. A terv szerint lehet két generáció, hiszen 2070 - ig terveznek. Üdvözlettel dr. Tóth Zoltán.
azért vannak akkora növekedések, mert jelentősen csökkentek az elvárások a "felsőfokú" képzésre...
Wow, nem a sokdiplomások kapálnak. Még szerencse. A továbbképzést meg nem feltétlenül oklevelekben mérik. Rengeteg ember rengeteg olyan előremutató dologot tanul a munkahelyén, amit soha senki nem tud megszámolni.
Mint hétköznapi átlag ember, akinek" csak" érettségi e van, azt tapasztalom, hogy a mai tantervek, a mostani tanítási módszerek annyira elrugaszkodtak a valóságtól, hogy ember legyen a talpán aki ezen ki tud igazodni. Mintha szándékosan akarnák kiirtani a nemzettudatot a mai fiatalokból egy felől, másrészt annyira megnehezítik a felső iskolákban, egyetemekre való bejutást, mintha szándékos butitás lenne a cél. Persze, tudom azt, hogy fejlődni kell, ezzel nincs is semmi baj, de itt valami más van, értelmetlenséget tapasztalok! Hogy mindez miért történik, erről is érdemes volna egyszer valaki szakértővel megvitatni. És csak zárójelentésben elmondom, hogy a mostani szakemberek kihasználják a helyzetet és pofátlan árat kérnek mindenért, mert te úgysem értesz hozzá...... Azaz, varjú vájja ki a varjú szemét!
Milyen jóságos a Mi Urunk , a gazdagnak ételt , a szegénynek étvágyat ad !
Sok értelmiségi fiatal hagyta el az országot.Ezek a szakértők hiányoznak itthonról .A nemzet kitaníttata őket,ők meg leléptekÉrtelmiség nélkül nincs innováció sem.Ez pedig a gazdaságra is kihat.A jó szakmunkások is elmentek.Most a fiatalokra tudunk csak számítani,ha nem az internet rabjai lennének,ahol megy a butítás.Ez van.
Csath Magdolna nagyon téved, ha azt hiszi, hogy az AI nem fogja az értelmiség munkáját elvenni. Valóban szükség lesz a kiemelkedő tudásra, de annak egy ezreléke fog megélni. Orvosok, ügyvédek, újságírók, filmesek, zeneszerzők mind mehetnek kapálni, de még oda sem. Nagy gáz lesz ebből.
A statisztika nagyon csalafinta dolog. Nem lehet, hogy a román várható élettartam csak azért ment feljebb, mert sok fiatal hagyta el az országot? Ez nyilván az átlagélezkort emeli..
A "sok fiatal" Magyarországról menekül el. Te mit nézel, Orbán tévéjét, az M1-et ?
Vajon és miért mennek el többen Magyarországról külföldre mint Romániából vagy Lengyelországból..
Jó lett volna hallani, hogy az első helyen álló állam a felsőfokú végzettségűek számát tekintve hány %-on áll? Így sokkal könnyebb lett volna érzékelni, hogy mennyire vagyunk lemaradva. A magam részéről élvezettel hallgattam Csath Magdolna rendkívül lényeglátó, okos "előadását". Köszönjük neki és a szerkesztőknek, hogy meghívták. Színvonalas műsor.
Mo államadósság kb 30% devizában áll fenn, a többi Ft-ban , állampapírokban. Na ezt a 70%-t fogja a kormány elinflálni. Tehát a lakosság piszkosul rosszul fog járni, mert reálértékben egyre kevesebbet fog érni a pénzünk. Beindul a FT pénznyomtatás
Minden tiszteletem kifejezése mellett kérdezem Csath Magdolnától: arról miért nem ejt szót, hogy a túlértelmiségiesítés lehetetlenné teszi a társadalomfenntartó munkák teljes vertikumának saját társadalmon belüli elvégzését?
Tárgyilagos volt, a problèmákról beszèlt. sajnos igaza van.
Az első gazdasági alapismeretek órámon 15 évvel ezelőtt is már megmondták: a gazdasági fejlődés alapja az, ha az állam K+F-be invesztál többet, és nem az iparba (mint itthon).
Azért arra is kíváncsi lennék, hogy a bevándorlók iskolai végzettségét, önképzését is belevették-e ezekbe a statisztikákba.
A rejtett munkaerő nagyon jól rejtőzik.(tisztelet a kivételeknek!)
Túl sok a munkanélküli diplomás mert sok pénzt kell nekik adni és nem is nagyon motiváltak a fizikai munkára .
A szakmunkások meg kivándoroltak ( mert azoknak van még egy kis eszük) .
A válalkozóknak meg hátrakötött lábakkal kell marathont futni a bürokráciában.
A maradék meg éli a világát a segélyekből, vagy ne adj isten a bűnözésből.
Tandíjmentes oktatást. Az alacsony iskolai végzettségű miből képezze magat?
Kedves Magdolna! 2024-et írunk.
Az egyéb felnőttképzési módokat is beleszámolták?
Például informatikában sok szakmai képzést és tudást diplomától és egyetemtől független módon lehet megszerezni. Ezek nem tudom, hogy szerepelnek-e a figyelembe vett statisztikákban.
Kiszámítható életpálya modell a betanított munkásoknál biztosan nincs, még azoknál sincs akik folyamatosan fejlesztik aktualizálják tudásukat az itthoni alacsony bérek mellett ,azok még a folyamatos környezet romlás mellett egy lefelé tartó spirált mutat a radikálisan romló a egészségügy mellett.
Kína szorgalmának köszönheti +becsülését. Képviselőik, képüket, képünket, viselik, állják. Teremtésünk képesség, érték. Óly sok csodát teremtünk, sokaság vagyunk. Emberi+nyilvánulása a létezésnek. Méltók vagyunk, jó irányba tekintünk. Ellenőrizzük.
Minden szavával egyetértek.
A gazdagabb Országok majd felemèsztik a kicsiket. Ès nem kell annyi ember. Szomorú Világ elè nèzünk.
22:12 Milyen igaza van... csak tudnám,hogy mitől habzott a Rába ..😊 ( folyó)
Az lett volna jó, egyszerűen mondva, hogy védve a magyar tudást, mert vannak nagytudású szakemberek, azokat megbecsülten felhasználva - fejlesztve a fejlődésnek megfelelően -, alapoznánk, s építenénk az országunk gazdaságát, minden területét. Mint egy jó gazdaszony, ugye? Sajnos nem ez történik régóta. Kíváncsi lennék, vajon mi a véleménye Magdolnának a Tisza Párttól a jövőt illetően.
Nagyon fontos alap, hogy nem az ember van a gazdaságért, hanem a gazdaság az emberért. Már így is túl vagyunk hajtva, sőt, végérvényesen tönkre vagyunk téve. Tehát óvatosan azzal, hogy most a szobafestőknek a napi 10-12 óra mellett diplomát kellene lerakni, természetesen úgy, hogy közben három gyereket is csináljanak, sportoljanak, egészségesen étkezzenek, stb. stb. stb. Csath Magdolna vajon már kitanulta a neurális háló programozását? A diploma elméletileg tudományos fokozat, de a diplomásoknak elenyésző része végez csak tudományos munkát! Sőt, s diplomások nagy része egyáltalán nem végez hasznos munkát se, de még tovább megyek, az emberek nagy része nem végez hasznos munkát, és ez külföldön is így van, nyugaton is. A kapitalizmusban az él jobban, aki a másikat jobban tudja kizsákmányolni, és ez nem föltétlenül releváns a képzettséggel. Lehet ezeket kiváltható munkákat kellene először felszámolni, ugyanakkor olyan munkaviszonyokat kell teremteni, ami hosszútávon vihető. Az emberek pszichésen is kivannak! Egyébként én se végzek hasznos munkát, és nem akarok már hajtani, mert már nem bírom, és tönkrementem, de érdekes módon most keresek a legjobban! Amit meg lehetne tenni rögtön az az, hogy az általános iskolában az irodalom, ének, stb. helyett fizikát kellene oktatni, sőt, a matek alap dolgait is a fizikán keresztül kellene megtanítani. Tehát a fizikának hamarabb kellene megjelennie, mint a mateknak!
A diplomásaink meg kimennek takarítani, mosogatni. Ez a nő is kezdi, hogy mindenki beelőz!!
Aki akar, tud dolgozni, de a fiatalok nem nagyon akarnak!!
Azért nem kell a magas életkorú ember, mert arra csak a "kiadás" van!
Igen nagyon fontos felsőfokú végzettséggel Angliában mosogatni!/kommunikáció, menager, filozófus,stb/
Az értelmiségek nagyon idegenkednek attól, hogy valaki egy életre szóló pálya, hivatás mellett tartson ki. Ezt valami nagyon rossznak tartják, folyamatosan az élethosszig tanulásról beszélnek. A többség kiszámítható jövőt és stabil munkahelyet szeretne. Senkinek nem jó, ha sűrűn kell állást váltania. Nem lehet mindenki értelmiségi és a gazdaságnak termelő, valós munkát végző emberekre van szüksége. Ahogy előttem írta valaki, a tetőt pl nem fogja megcsinálni a robot stb. Szépek ezek a felsőoktatási statisztikák, láttam közelről hogy működik. Van egy rakás semmirevaló végzettség, meg ún büfészakok, a kreditrendszer miatt pedig tele a felsőoktatás valójában alkalmatlan emberekkel, mert az egyetemnek kell a létszám a támogatásért stb. Mindenki feltört értelmiségi pózban akar tetszelegni, de valós munkát elvégezni nem. Diplomás embereknek gyakran annyi eszük nincs, mint sok életrevaló szakmunkásnak, de az önteltségük annál nagyobb. Nem mondom, hogy ez törvényszerű, de gyakori. Tehát erre is oda kéne figyelni, hogy valójában milyen tudást ad az a felsőfokú képesítés. Mit ér az a munkaerő piacon? Az tény, hogy az országnak önálóbb gazdasággal kéne rendelkezni, a mezőgazdaságban biztos lenne potenciál, bár szerintem az usa cégek Ukrajnából csodásan szétverik majd azt is ami maradt. Szóval arra sem nagyon fogunk építeni nemzetgazdaságot.
Diplomás, tapasztalattal rendelkező, vállalkozói szemlélettel működő, hasznos emberként kíváncsiságból beadtam az önéletrajzom több helyre, konkrétan válaszra sem méltattak... Szakmunkás (ács, kőműves...), betanított munkás, segédmunkás kell ide, nem diplomás...
12:23 persze hogy nem bízzunk bennük adócsalók és a hasznot nem forgatják vissza hanem magukra költik😂
kb 10-15 ÉVVEL EZT MEGELŐZŐEN NEM TETTÉK LEHETŐVÉ A VÉGZÉST !!!!!!!!!!!!! Jelenleg egy út létezi :anyanyelvi szinten beszél pl spanyolul és megy magánegyetemre.Csak szállást nem kap !!
20 éve ezt mantrázza, kgst és spontán privatizáció után milyen alapokra építlezhettünk? Abból kell fözni amink van!
Az lenne az igazi ha ezekben a műsorokban vita alakulna ki, tehát meghívnának egy másik közgazdászt. Mostanában szinte mindenhol monológokat hallunk.
Közgazdászból van túltermelés. Nem mindegy, h mit tanulnak…
"Csak annak a statisztikának hiszek , amit én hamisítok " .....!
Nagyon igaza van Csath Magdolnának, nagyon jól beszél a valós dolgokról!
Mi lesz az alapítványokba kimentett kilopott pénzzel? Mi lesz lölö,tiborc,Rogán,.. stb pénzével? 2 év múlva rendszer váltáskor elkobozhatjuk majd?
Ez most hogy jön ide? + A Gyurcsány kormány és az ő idejükben meggazdagodott vállalkozók vagyonát elkobozták kormányváltáskor?
Gázszerelőnek kellett volna mennem. Most napi 1 milliárdot keresnék vele. Forrás: Lölö
Persze, hogy baj lesz! Ez az előadás csak a tudományos felvázolása volt a Trianon óta lefelé guruló Magyarországnak, ami mindnyájunkon (ja, a nyájunkon) nyomasztóan nehézkedik testünk, lelkünk és szívünkön, még ha talán tudomásul se vesszük.
Itt meg kellene érteni, hogy ezzel az egész rendszerrel nem lehet semmit kezdeni, ha nem alakítjuk ki a párhuzamos gazdaságot, és mi magunk, nem valakire várva, akkor elsüllyedünk pár éven belül. ruclips.net/video/W-gTSrDpEH0/видео.html