Моят съвет е да вложите пари във фоно и кабели, след това в доза. Има евтини прилични варианти, но не ползвайте вградените фонота, включително на стари усилватели, камо ли на евтино шаси. Ако кабелите ви не са хубави, ще имате шумове особено с хубаво фоно - за масата от чиста мед, RCA кабелите сериозни, мойте са от монитори в ТВ студио, токът от дозата се усилва многократно от фоното и затова трябва чист сигнал. Ако цъкате на вградената схема нишо няма да чуете. Просто с плочите съвсем за без пари не става...
Първо бяха грамофоните след това магнитофоните,касетофоните,CD-player-а,MP3-йките и сега отново грамофоните-кръговрата на живота!Сега обаче грамофоните са Космос,добре е да научим нещо повече за тях.:)
Бих искал да вметна няколко неща: 1. Фоно-коректорът не намаля баса. RIAA кривата увеличава високите и намаля бас честотите, защото те биха заели много пространство. Именно за това кривата помага да се спести тази площ, а RIAA (фоно) коректора, намаля след това високите честоти и увеличава бас честотите, които са били намалени. 2. За да се усети пълноценно звукът от винила с цялата дълбочина, сцена, детайли и т.н. трябва да се използва външен фоно-коректор, добре напаснат с дозата, която се ползва. Тогава вече винилът ще разкрие напълно потенциала си. 3. Много е важно доколко стабилна основа се ползва за инсталирането на грамофона. Ако е твърде близо до колоните и прихваща вибрации, звукът може много да се компроментира и замаже. Добре е да има дървена подложка или масичка с анти-вибрационни крачета, върху която да се постави грамофона. Дъска за рязане от ИКЕА може да е доста добро бюджетно решение, като отдолу се залепят специални крачета. 4. При доста съвременни издания на плочи (дори на стари албуми) често се използва цифров DSD оригинал, от който се прави мастъра за винила. Макар мастърът за винил с приложена RIAA крива да се различава от цифровия вариант на албума в стрийминг платформите например, разликите между винила и цифровия стрийм ще са намалени. Най-голяма разлика във винила би се усетила, ако например се слуша издание от 60-те, 70-те, използвало напълно аналогов източник или съвременен аудиофилски ремастър, отново използващ аналогов процес (например издания на Analogue Productions, Speaker Corner, Pure Pleasure и т.н.) и цифровия вариант от компютър. Тогава характерът на аналоговото звучене от оригиналния аналогов запис ще се усети най-силно. 5. Относно праха - проблемът е най-силен, когато се ползват стандартни хартиени вътрешни пликове. Ако се заменят с антистатични найлонови пликове, при изваждането на плочата от тях почти не полепва прах и времето за чистене намаля значително. Разбира се, ако плочата е стояла 1 година в шкаф е доста вероятно независмо от плика да има доста насъбран прах, но като се почисти ще издържи доста по-дълго без прах спрямо хартиен плик.
На мен точка 1 ми звучи малко объркващо, затова ще с позволя да внеса малко пояснение за по-незапознатите :) При изработката на лаковия диск, от който в последствие се правят матриците, аудио сигнала минава през така наречената inverse RIAA или IRIAA, която обира ниските честоти, което от своя страна позволява по-дълъг запис на всяка страна, но без бас (накратко) и с много ниско ниво. За това от другата страна, когато вече имаме грамофон и го пуснем без phono preamp чуваме музиката без бас и много тихо. Тук се намесва RIAA-та, която вече добавя (усилва) ниските честоти и си слушаме плочите с кеф :)
Чакам още видеа по тема Vinyl:) От скоро притежавам грамофон(AT-LPW50PB), ползвам вградения му phono preamp с тонколони DM-50D-W - звукът е някак си по-плътен, "топъл"...приятен. Интересува ме, дали в моя случай би имало нужда от външен phono preamp, примерно струващ до 500 лв. Последно преди 15 години, бях слушал албум от начало до край(на магнетофон), сега, отново, с помощта на грамофона, изпитвам това удоволствие.
Кажи като разбереш как да си изчистиш тока към грамофона, защото при мен на слушалки през вградения phono stage има страшно много осезаем шум. Средна цена на плоча горе долу си я улучил, ама повечето албуми са с по две плочи. Имай предвид, че различни pressing-и на албумите през годините са с различно качество и бивайки по-стари, понякога са и по-скъпи. Като цяло, голямо главоболие си е да събираш плочи.
Новите плочи не се ли произвеждат от цифрови мастъри? Мен ми се вижда като излишна маневра, за да получим просто някакъв специфичен тип изкривяване на аудиото.
@@ilianstoimenov6619 над 99% от новите, знам че има специални, които се правят аналогово от до. И всичкото цифрово аудио, което чуваш е аналогово, защото е минало през ЦАП (и най-вече защото хората не възприемат цифрова информация). А и сред аналоговите носители, магнетофонните ленти са по-добри от плочите, хората си купуват плочи заради естетиката, както каза и Николай във видеото.
На мен също ми е любим фактът, че слушам целия албум, а със стриймъра почти никога не се случва. За качеството - може да получиш страхотно качество от винила, но инвестицията е х2 или х3 на аналогичното цифрово... условно казано.
С грамофоните можеш да навлезеш много лесно в големите пари, ако се търси качество, а качество наистина може да се постигне. За мен наистина най-високото ниво на качество и пари съответно, са магнетофоните и реални мастър ленти.
Ееее, дгд бедните, дет се вика... Стига убива радостта на хората да се кефят на това, което имат/имаме. Човека сега започва, опипва почвата, Не всеки може да скочи с грамофон за няколко хиляди и в последствие да реши, че не е неговото.. Пътят към хубавият звук всеки сам трябва да си го извърви дотам, докъдето му е комфортно. Аз затова съм с винтидж директ райв, ама толкова го и слушам - просто не ми се занимава с бърсане на плочи, докато седна трябва да ставам да обръщам... Наистина трябва да е нещо, което ИСКАМ да слушам на всяка цена.
От 2 години имам грамофон, нямам кой знае каква колекция от плочи, около 40 броя към момента. Откъм качеството на звука съм напълно съгласен с теб - в никакъв случай не звучи по-добре от дигиталното. Но аз го сравнявам като с това да слушаш музика наживо - да запис звучи по-добре, но на концерт е по-истинско 🙂Самите ограничения, които има винила като формат, правят музиката да звучи по-естествено, някак по-натурално. Също съм съгласен с твоите думи - ако хората обсмислят да си купят грамофон, заради по-доброто качество, да не го правят, няма да го получат.
За цената за която се намират в момента във Vsystem (и май работи и нашия промокод за тях) са просто абсурдни... за мен са endgame Не само защото са колони които едно време бяха на стойнлст 8000лв и сега са намалени единствено защото Фокал решиха да вадят нова ревизия която струва 10к Но и аз лично повече пари никога няма да дам за тонколони защото няма да получа почти нищо повече, така както фокал Utopia за 10к мен не ми харесват толкова колкото други слушалки за 2-3к Само да имаш място защото са големички
Отлично ревю, особено от аудиофил. Без залитания. Реалистично.
Моят съвет е да вложите пари във фоно и кабели, след това в доза. Има евтини прилични варианти, но не ползвайте вградените фонота, включително на стари усилватели, камо ли на евтино шаси. Ако кабелите ви не са хубави, ще имате шумове особено с хубаво фоно - за масата от чиста мед, RCA кабелите сериозни, мойте са от монитори в ТВ студио, токът от дозата се усилва многократно от фоното и затова трябва чист сигнал.
Ако цъкате на вградената схема нишо няма да чуете. Просто с плочите съвсем за без пари не става...
Първо бяха грамофоните след това магнитофоните,касетофоните,CD-player-а,MP3-йките и сега отново грамофоните-кръговрата на живота!Сега обаче грамофоните са Космос,добре е да научим нещо повече за тях.:)
Много як клип
Евала за линкин парк
Два от любимите ми албуми Евър
Бих искал да вметна няколко неща:
1. Фоно-коректорът не намаля баса. RIAA кривата увеличава високите и намаля бас честотите, защото те биха заели много пространство. Именно за това кривата помага да се спести тази площ, а RIAA (фоно) коректора, намаля след това високите честоти и увеличава бас честотите, които са били намалени.
2. За да се усети пълноценно звукът от винила с цялата дълбочина, сцена, детайли и т.н. трябва да се използва външен фоно-коректор, добре напаснат с дозата, която се ползва. Тогава вече винилът ще разкрие напълно потенциала си.
3. Много е важно доколко стабилна основа се ползва за инсталирането на грамофона. Ако е твърде близо до колоните и прихваща вибрации, звукът може много да се компроментира и замаже. Добре е да има дървена подложка или масичка с анти-вибрационни крачета, върху която да се постави грамофона. Дъска за рязане от ИКЕА може да е доста добро бюджетно решение, като отдолу се залепят специални крачета.
4. При доста съвременни издания на плочи (дори на стари албуми) често се използва цифров DSD оригинал, от който се прави мастъра за винила. Макар мастърът за винил с приложена RIAA крива да се различава от цифровия вариант на албума в стрийминг платформите например, разликите между винила и цифровия стрийм ще са намалени. Най-голяма разлика във винила би се усетила, ако например се слуша издание от 60-те, 70-те, използвало напълно аналогов източник или съвременен аудиофилски ремастър, отново използващ аналогов процес (например издания на Analogue Productions, Speaker Corner, Pure Pleasure и т.н.) и цифровия вариант от компютър. Тогава характерът на аналоговото звучене от оригиналния аналогов запис ще се усети най-силно.
5. Относно праха - проблемът е най-силен, когато се ползват стандартни хартиени вътрешни пликове. Ако се заменят с антистатични найлонови пликове, при изваждането на плочата от тях почти не полепва прах и времето за чистене намаля значително. Разбира се, ако плочата е стояла 1 година в шкаф е доста вероятно независмо от плика да има доста насъбран прах, но като се почисти ще издържи доста по-дълго без прах спрямо хартиен плик.
На мен точка 1 ми звучи малко объркващо, затова ще с позволя да внеса малко пояснение за по-незапознатите :) При изработката на лаковия диск, от който в последствие се правят матриците, аудио сигнала минава през така наречената inverse RIAA или IRIAA, която обира ниските честоти, което от своя страна позволява по-дълъг запис на всяка страна, но без бас (накратко) и с много ниско ниво. За това от другата страна, когато вече имаме грамофон и го пуснем без phono preamp чуваме музиката без бас и много тихо. Тук се намесва RIAA-та, която вече добавя (усилва) ниските честоти и си слушаме плочите с кеф :)
@@waxbg Благодаря за пояснението! Имах предвид точно тази техника, която си описал :)
Чакам още видеа по тема Vinyl:)
От скоро притежавам грамофон(AT-LPW50PB), ползвам вградения му phono preamp с тонколони DM-50D-W - звукът е някак си по-плътен, "топъл"...приятен.
Интересува ме, дали в моя случай би имало нужда от външен phono preamp, примерно струващ до 500 лв.
Последно преди 15 години, бях слушал албум от начало до край(на магнетофон), сега, отново, с помощта на грамофона, изпитвам това удоволствие.
Кажи като разбереш как да си изчистиш тока към грамофона, защото при мен на слушалки през вградения phono stage има страшно много осезаем шум.
Средна цена на плоча горе долу си я улучил, ама повечето албуми са с по две плочи. Имай предвид, че различни pressing-и на албумите през годините са с различно качество и бивайки по-стари, понякога са и по-скъпи. Като цяло, голямо главоболие си е да събираш плочи.
Новите плочи не се ли произвеждат от цифрови мастъри? Мен ми се вижда като излишна маневра, за да получим просто някакъв специфичен тип изкривяване на аудиото.
Не всички, а и много зависи как е записана. Така или иначе плочата винаги е аналогова... Има страхотни нови плочи, има и ужасни стари.
@@ilianstoimenov6619 над 99% от новите, знам че има специални, които се правят аналогово от до. И всичкото цифрово аудио, което чуваш е аналогово, защото е минало през ЦАП (и най-вече защото хората не възприемат цифрова информация). А и сред аналоговите носители, магнетофонните ленти са по-добри от плочите, хората си купуват плочи заради естетиката, както каза и Николай във видеото.
На мен също ми е любим фактът, че слушам целия албум, а със стриймъра почти никога не се случва. За качеството - може да получиш страхотно качество от винила, но инвестицията е х2 или х3 на аналогичното цифрово... условно казано.
Гръмофонити/чи ... :) От Унисон(а)/Дупки(те) вляво има плочи :) Чудовищи.
По-добре plx-500 за тази цена direct drive
С грамофоните можеш да навлезеш много лесно в големите пари, ако се търси качество, а качество наистина може да се постигне. За мен наистина най-високото ниво на качество и пари съответно, са магнетофоните и реални мастър ленти.
За да слушаш качествено винил се иска доста повече да налееш от този базов сет
Ееее, дгд бедните, дет се вика... Стига убива радостта на хората да се кефят на това, което имат/имаме. Човека сега започва, опипва почвата, Не всеки може да скочи с грамофон за няколко хиляди и в последствие да реши, че не е неговото.. Пътят към хубавият звук всеки сам трябва да си го извърви дотам, докъдето му е комфортно. Аз затова съм с винтидж директ райв, ама толкова го и слушам - просто не ми се занимава с бърсане на плочи, докато седна трябва да ставам да обръщам... Наистина трябва да е нещо, което ИСКАМ да слушам на всяка цена.
От 2 години имам грамофон, нямам кой знае каква колекция от плочи, около 40 броя към момента. Откъм качеството на звука съм напълно съгласен с теб - в никакъв случай не звучи по-добре от дигиталното. Но аз го сравнявам като с това да слушаш музика наживо - да запис звучи по-добре, но на концерт е по-истинско 🙂Самите ограничения, които има винила като формат, правят музиката да звучи по-естествено, някак по-натурално.
Също съм съгласен с твоите думи - ако хората обсмислят да си купят грамофон, заради по-доброто качество, да не го правят, няма да го получат.
Ни пузна
Грамофон си трябва. Това е ясно. Но, майната му на грамофона. Какви са ти колоните? Focal, но кои? Ще ме накараш да те следвам за да разбера.
Focal Aria 948
С тази вградена риа не се получават нещата.
Отдавна се заглеждам по тия фокал-и. Какво ти е мнението?
За цената за която се намират в момента във Vsystem (и май работи и нашия промокод за тях) са просто абсурдни... за мен са endgame
Не само защото са колони които едно време бяха на стойнлст 8000лв и сега са намалени единствено защото Фокал решиха да вадят нова ревизия която струва 10к
Но и аз лично повече пари никога няма да дам за тонколони защото няма да получа почти нищо повече, така както фокал Utopia за 10к мен не ми харесват толкова колкото други слушалки за 2-3к
Само да имаш място защото са големички
@@SetupOne Много благодаря. Сега погледнах цената в този сайт, не съм и предполагал, че някога ще ги видя за такава цена.
Ти акустичен инженер ли си, че ги коментираш тея неща ??
a ti?