Ja kupiłem corsę e i po przejechaniu kilkuset kilometrów od grudnia jazda koło komina max 30 km w jedną stronę. Samochód stoi na dworze , siadam jadę, grzeję traktuję jak zwykły spalinowy bez "eko sreko" i nie udało mi się zejść poniżej 25 kWh/100 km. Zobaczymy jak będzie jak się zrobi ciepłej😉 natomiast spalinowy w takich samych warunkach też nie ma opcji żeby spalił mniej jak 12 l LPG +pb do osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Zasadnicza różnica że corsę ląduje z offgrida i za przejechane km nie zapłaciłem ani złotówki 💪
Ja mam Peugeota e208 (czyli to samo co corsa) latem mi wychodzi 15 a zimą 20 kWh/ 100 km. Auto garażowane do jazdy w koło komina i prądu się nie oszczędza bo mam fotowoltaikę na starych zasadach.
Do Instytutu trendów: edukowaniu naszego społeczeństwa w tematach oszczędności energetycznej naszych gospodarstw (prosument, termomodernizacja). To już funkcjonowało w programie Czyste Powietrze, było to zadanie dla Audytorów energetycznych a z tego co "jaskółki" mają ogłosić 31marca, Nasz kochany rząd chce się wycofać lub znacząco ograniczyć budżet na tą usługę. Słowami Prezesa Instytutu Trendów "w mojej opinii jest to sprawa kuriozalna aby w tym momencie zrezygnować z Audytorów!"
Na dzień dzisiejszy wiatru na lądzie nam więcej nie trzeba. Szkoda środowiska i krajobrazu. Przecież dojdzie wiatr na morzu i atom a te projekty długofalowo trzeba tak czy siak bezwzględnie kontynuować. FV sama sie rozwija za prywatną kasę. W związku z tym nie należy zmieniać ustawy odległościowej co najwyżej dodał bym w niej że każda nowo powstająca farma wiatrowa jak i ta modernizowana ma mieć obowiązek posiadania magazynu pozwalający zabezpieczyc energie na 12/24h z mocą wyjściowa równa co najmniej połowie mocy znamionowej źródła na wypadek braku produkcji. Czyli farma o mocy 20MW powinna mieć magazyn mocy co najmniej 10MW i pojemności 24hx10MW=240MWh w tym przypadku To tak naprawdę urealniło by cenę prądu z tych niby tak tanich źródeł. A tak wogóle teraz należy się skupić i tam pakować wszelką dostępną kasę ,środki państwowe i unijne na wielkoskalowe magazyny , niskoemisyjne elastyczne moce , sieci przesyłowe oraz kolejne magazyny gazu bo tych nam też brakuje.
Rekord zapotrzebowania na moc jest z zeszłego roku (zima) i było to 28,6GW a średnio zapotrzebowanie w zimowe tygodnie to miedzy 24 a 25GW się waha . To tak gwoli ścisłości
Brawo Panie Bogdanie za przełożenie spalania l/100km na kWh/100 km. Ludzie nie zdają sobie sprawy że auta spalinowe zużywają 100kWh/100km. A cena kosztów pozyskania kWh jest Indywidualna. Chętnie zobaczyłbym rozwinięcie tego tematu. To mogłoby przekonać sceptyków.
No to prawda, ale tylko w połowie, przy czym samochody elektryczne mają podobnie, owszem prąd jest w KWh ale energii elektrycznej i jeżeli nie jest to OZE to powstaje ze zmiany 2 do 3 X tyle energii cieplnej. Tak więc można powiedzieć że samochód elektryczny zużywa 50-80 KWh energii na 100Km.
Proszę podać koszt wyprodukowania l. 95 E10, transportu do stacji paliw, marża i efektywności spalania. Zawsze działa na sceptykow. Dzięki Wam kupiłem pojazd elektryczny. Pozdrawiam
Ludzi interesuje koszt przejechania 100 kilometrów, a to czy paliwo X ma większą zawartość kilowatogodzin od paliwa Y, albo to czy prąd pochodzi z OZE, to są niuanse dla ekspertów.
@@jacek2929 Aby wyprodukować 50 litrów benzyny z nafty . Potrzebna jest energia cieplna odpowiadająca 100 kilowatom energii elektrycznej. Zatankowałeś samochód, nie przejeżdżając ani centymetra. A zużyli już 100 kilowatów.
Niby oczywiste ale widać nikt decyzyjny nie jest w stanie tego ogarnąć. Warto dodać że za 60 mld które zaraz ma być przepalone na elektrownię jądrową która nigdy nie powstanie można by mieć w ciągu 5 lat 20 GW elektrowni gazowych.
@@ukaszw.5461 Nie. Elektrownia Dolna Odra o mocy 1,4 GW kosztowała 3,7 mld. Tak że to 20GW jest bardzo ostrożnym szacunkiem bo realnie powinno być 25GW przy takiej sakli projektu.
Tylko do tych 20 GW jeszcze trzeba mieć gaz. Pytanie czy Baltic Pipe + Gazoport do tego wystarczą? Bo może się okazać, że nie i nie ma sensu stawiać 20 GW. Przypominam że jeszcze ciepłownictwo musi przeskoczyć z węgla na gaz.
@ 1. Terminal w LNG w Świnoujściu razem z rozbudową kosztował 5 mld. Może przyjąć 8 mld m3 rocznie. resztę policz sobie sam. 2. Kto powiedział że zużycie gazu ma rosnąć? To że mamy 20GW że tyle pracuje na 100%. Sprawdź sobie capacity factor dla obecnych elektrowni węglowych i co się z nim dzieje od kilku lat. 3. ciepłownictwo to też elektrociepłownie które zwiekszają efektywność.
@@Krait17 , dużo niewiadomych, zmiany rządów, niespójna polityka energetyczna. Czy zbudują te 20 GW w dość szybkim tempie? Szczerze wątpię. Nic na razie się nie dzieje, a sama Dolna Odra miała rok poślizgu. Za kilka lat UE wprowadzi kolejny ZŁ i będziemy znowu grać na inne surowce.
@@BogdanSzymański-Globenergia między 4,8 a 5,5 jak ktoś pisze że jego diesel pali 3,5-4 litry to bajki piszę. Mam też elektryka który w tych samych warunkach zimą zużywa oko 25-30 kWh/100 i jestem z tego zadowolona a ci hejterzy elektryków niech wrócą do podstawówki i nauczą się liczyć a nie piszą że ich diesel lepszy 😂
jezdze tesla 3 std na ogniwach lfp; przejchane ~62 kkm; średnia 130 Wh/km; lato średnia mieszana to około 110/120 Wh/km, na drogach szybkiego ruchu jadąc zgodnie z przepisami ~170 Wh/km; zimą około 150 Wh/km - grzeję kierownice i fotele (włączają się dla tych które są używane/obciążone automatycznie) a kabinie utrzymuje temp 19 st. C; garażownaa w temperaturze około 14 st C
Coś dużo tej mocy na grzanie kierownicy i fotela. U mnie w fotelu są dwie fabryczne maty (siedzisko i oparcie) o parametrach 6V 20W każda zatem 40W razem, połaczone szeregowo. Co do elektryków na postoju to znajomy zostawił ostatnio Teslę na lotnisku z 50% baterii i po tygodniowym urlopie musiał auto scholować na assistance. Auto wyciągnęło na "maintenance" resztę energii.
Poprawcie mnie jeśli się mylę ale wprowadzacie ludzi w błąd, powtarzając wielokrotnie w swoich programach, że obecnie bardziej opłacalne są instalacje wschód zachód od tych skierowanych na południe. Moim zdaniem obecnie bardziej opłacalne są instalacje południowy - wschód południowy - zachód. Macie duże zasięgi sowich programów a umacniacie w głowach swojej widowni, moim zdaniem błędne przekonanie. Widz po waszych filmach może nie chcieć sprawdzić innych opcji ustawienia instalacji względem kierunków świata i ponieść z tego powodu stratę. Proszę poprawcie mnie jeśli się mylę. Pozdrawiam
Ustawienie paneli pv względem stron świata w systemie net biling z magazynem energii nie ma większego znaczenia ważne tylko aby kąt nachylenia był większy przez co produkcja w miesiącach zimowych będzie większa.
Energię wyprodukowaną z własnej mikroinstalacji można w dowolnym momencie wprowadzić do sieci wynika to z przepisów ogólnych. Ustawodawca dał prawo prosumentom wprowadzenia nadwyżek energii do sieci i nie wprowadził przepisów, które nakazywały by aby to wprowadzenie było w momencie wytwarzania tej energii. Dlatego prosument może taką energię zgromadzić przechować i wprowadzić ją w dowolnym dogodnym dla siebie momencie.
Ok, niech będzie autarkia, po polsku samowystarczalność, opisowo auto konsumpcja liczona od zużycia (pewnie jeszcze kika synonimów można znaleść) ale Pan Bogdan nie odniósł się do zasadniczej treści mojej opinii nt. auto konsumpcji.
A ja mam Chevrolet tdi 2.0 z 2012 r i jestem zadowolony. Jest duży, pali śr 6.5 l ON/100km i zero awarii. Na pewno nie wymienię go na elektryka bo...zwyczajnie mnie nie stać.🤷♂️🙄 A po drugie to wyjeżdżając w trasę wiem, że ponad 800 km przejadę bez stresu czy za 150km znajdę stacje ładowania. Do tego ile czasu z mojego krótkiego życia stracę na tankowanie EV amperogodzinami.
Wówczas wydaje pieniądze w inny sposób w tej samej gospodarce, a Polska przestaje kupować surowce energetyczne za granicą. A co by było gdyby Polacy nagle przestali pić alko i palić papierosy? Ło panie, zabrakłoby kasy na leczenie.🤣
@@GLOBenergia, piszę to w kontekście małej fotowoltaiki balkonowej lub ogrodowej. Jeśli w tych miejscach miałbym coś robić to tylko off grid, bez kombinowania i papierkologii. Już zresztą widzę że ludzie zaczynają stawiać małą fotowoltaikę na ogrodach działkowych.
Materiał o EV bardzo słaby... Widać że to nie jest wasz konik, może przeczytacie ten komentarz i kiedyś opowiecie to w sposób bardziej przystępny i uporządkowany. Ogrzewanie w EV - najważniejsza rzecz została powiedziana na końcu ale bez akcentu , cały problem w liczeniu tego zużycia polega na tym że ludzie używają starego spojrzenia na zużycie. W pojeździe w którym ciepło było odpadem (spalinowe) to nie robiło różnicy takiej, ale w EV gdzie ciepło trzeba wyprodukować a ilość energii w "baku" jest mniejsza niż spalinowym to należy liczyć to inaczej. Chodzi o prędkość z jaką się poruszamy i ilość przebytych km. Ogrzewamy kabine/człowieka itp w czasie, nie w km, czyli liczymy ile energii jest potrzebnej na utrzymanie komfortu cieplnego np w czasie 1h, i teraz jedna osoba w ciągu 1h pokona 20km a inna 90km, gdyby liczyć zużycie energii w czasie to wtedy byłoby widać czy samochód odzyskuje jakoś energię z grzejącej się baterii. Ale cały problem polega na to że wszyscy podają zużycie na 100km, czyli np 18kWh/100km, więc mieszanie do tego ogrzewania które jest w jednostce czasu robi bałagań. Napęd potrzebuje ileś kWh aby pokonać te 100km (i to można liczyć) ale ogrzewanie jest w czasie, dlatego w trasie (przy większych prędkościach) to ogrzewanie ma mniejsze znaczenie. W spalinowym tego nie było widać bo są takie ogromne straty energii że jak auto się nagrzeje to nie ma różnicy, nadal ciepło jest tracone ale raz ono jest nawiewane do środka (ogrzewanie) a raz na zewnątrz, dlatego kiedyś można było liczyć tylko zużycie na 100km. Nie znając tych podstaw mogę robić rożne testy, mogę raz udawadniać ze mój EV traci 10% zasięgu a innym razem zrobię taki test że straci mi 60%. Warto wiedzieć to chociaż w podstawach aby wiedzieć jak użytkować samochód. Co do typów baterii, tutaj znowu wyjaśniliście więcej ale już zabrakło podsumowania ale użytkowników a ono jest proste i logiczne. No więc: Szybkość ładowania baterii zależy od tego czy jej temperatura jest optymalna, bateria może być za zimna lub przegrzana. Dobre EV mają system który o to dba i pilnuje aby bateria pracowała w dobrych warunkach ale ta praca kosztuję energie, wiec "prąd ucieka z baku", można mieć nawet najgłupszy system zarządzania ale jak mamy dużo czasu (np ładowanie w nocy) to ten fakt jest pomijalny. Ale główna rada jest taka, jak masz baterię bardziej podatną na zimno (LPF) to pamiętaj że gdy dojedziesz do celu gdy jest zimno i masz np 10% baterii i nie masz możliwości ładować się w nocy to ładuje baterię odrazu na DC póki jeszcze akumulator jest ciepły, jeżeli dojedziesz i pomyślisz sobie że jutro z rana podjedziesz i na DC i szybko podładujesz się to możesz się zdziwić. Jak będzie się pamiętać aby włączyć podgrzewanie baterii (o ile EV ma taką opcję i działa) to może jakoś to będzie, ale to może trwać długo i tak efekt będzie mizerny. Bateria wychłodzona która kilka h stała w zimnie będzie się wolno ładować.
sztuczna inteligencja (DeepSeek) odpowiada że podgrzewanie kierownicy to przeciętnie 15 do 30 W, a fotele 50 do 150 W w zależności czy ile części fotela jest ogrzewanych...także tego, warto zweryfikować źródła w redakcji
to są dane z obserwacji we własnym pojeździe, dane z komputera pokładowego. Warto raczej doczytać czym np. są halucynacje w AI ;) jak działają modele językowe i dlaczego nie są nieomylne.
Dzień dobry, w nocy i o północy, 🎉 43:17 Ciekawe ile z tych nie przyłączonych mocy to Biogazownia, rozmawiając z koniczyna biogaz yt wiedzą że niektóre biogazownie dostają albo konkretne godziny albo wcale nie dostają możliwości podłączenia się do sieci elektroenergetycznej
44:54 raz to pisałem bez odzewu, czy elektrownie węglowe nie mogą zostać dogrzewa poprzez tanią energię na przykład z słońca lub wiatru gdy muszą obniżyć swoją sprawność? Prawdopodobnie nie ma jeszcze takiej technologii ale to nie oznacza że nie można o tym myśleć gdyż taniej wyjdzie dogrzać blok węglowy niż dorzucić do niego węgiel
47:14 jeśli z góry zakładamy że coś nie jest w stanie ze sobą współgrać to zamykamy się na taką możliwość, dobrze tak wiem wiele lat doświadczeń pokazało że elektrownie węglowe nie połączy się z energią słoneczną ale jeśli będziemy utwierdzać się w takim mniemaniu a nie szukaj rozwiązań na przykład tak jak podałem wyżej czyli dogrzewanie bloku węglowego tanio energią przez te parę godzin gdy świeci słońce i wieje mocno wiatr co pozwoli zaoszczędzić węgiel a elektrownie które musiałyby być wyłączone będą działać normalnie i elektrownia węglowa będzie mogła szybciej wystartować ze swoją nominalną mocą
@@modelarski No właśnie to trzeba by zrobić wyliczenie opłacalności Ile kosztowałby materiał ile prądu trzeba byłoby włożyć A ile można byłoby zaoszczędzić w węglu na jedno sprzedaż takiej wizji wbrew pozorom mogłaby być łatwa gdyż Podtrzymujemy elektrownie węglowe prądem ze słońca i wiatru a jak zachodzi słońce dorzucamy węgla i dalej generujemy prąd na jedną stabilizuje mi sieć gdyż mamy zapotrzebowanie a na drugie z wiatru ze słońca możemy generować jeszcze więcej prądu i koło by się zamknęło
@abiogaz Gdyby zebrać różne rozwiązania, to pewnie dało by się wszystko zbilansować. Przeszkody są bardziej polityczne niż techniczne. Choćby możliwość taniego zakupu energii w takich szczytach, powiedzmy te kilka groszy za kwh, już by problem się drastycznie zmniejszył. Setki odbiorców zdejmowało by nadwyżke, różne sposoby wykorzystania taniej energii by się znalazły. Jakieś chłodzenie, jakieś suszenie, jakaś magazyny... A tak, energia na zmarnowanie.
Zgadzam się. Koce elektryczne mają z reguły 60 W przy powierzchni około 2m2. To też wątpię by ogrzewania foteli było takie spore. Bym celował w jakieś 50 W na fotel max.
Powoływanie się na wyniki zimowego testu aut, w którym jedne mają pompy ciepła, a drugie nie jest... mało profesjonalne. Z tym profesjonalizmem to ostatnio u Was kiepsko :)
@@BogdanSzymański-Globenergia To, że wniosek płynący z wypowiedzi prowadzącego jest taki, że samochody produkowane przez "tradycyjnych" producentów są gorsze, znacząco odstają, nie są w stanie wyprodukować samochodu efektywnego termicznie co jest błędnym wnioskiem, pasującym bardziej do osoby nie zapoznanej z powyższym zagadnieniem, bądź takiej która nie przyłożyła się do analizy wyników przedstawianych danych.
W mojej ocenie wniosek jest prawidłowy lider rankingu Tesla deklasuje energetycznie niemieckich czy francuskich producentów samochodów elektrycznych biorąc pod uwagę klasę samochodu i cenę.
@@BogdanSzymański-Globenergia No nie bardzo, bo najmniejszy Hatchback od tesli to model Y. To Pańskie porównanie przypomina mi ostatni film Daniela Grzyba gdzie okazało się że Cybertruck jest najlepiej sprzedającym się pickupem w USA .... w kategorii tych na prąd 🤣
Ja kupiłem corsę e i po przejechaniu kilkuset kilometrów od grudnia jazda koło komina max 30 km w jedną stronę. Samochód stoi na dworze , siadam jadę, grzeję traktuję jak zwykły spalinowy bez "eko sreko" i nie udało mi się zejść poniżej 25 kWh/100 km. Zobaczymy jak będzie jak się zrobi ciepłej😉 natomiast spalinowy w takich samych warunkach też nie ma opcji żeby spalił mniej jak 12 l LPG +pb do osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Zasadnicza różnica że corsę ląduje z offgrida i za przejechane km nie zapłaciłem ani złotówki 💪
Ja użytkuję busa od Opla no od grudnia jest obecnie 29,2 KWh (bez strat na ładowanie), ale przynajmniej jest w nim ciepło nie to co w dieslu.
My mamy Konę traktujemy tak samo i w styczniu 1300km ze średnią 18,5
Ja mam Peugeota e208 (czyli to samo co corsa) latem mi wychodzi 15 a zimą 20 kWh/ 100 km. Auto garażowane do jazdy w koło komina i prądu się nie oszczędza bo mam fotowoltaikę na starych zasadach.
Ja mam leafa 2 grudzień 2500km, 21kwh/100 wcześniej skoda roomster 11lpg/100.. A cena lpg w kosmos.. 3.35
Jak zwykle ciekawy materiał, zawsze fajnie posłuchać tym bardziej jak ktoś mówi z sensem- o co niestety ciężko w tych czasach.
Jeśli EV jest garażowane, ładowane nocą i jeszcze podgrzana kabina przed wyjazdem to zużycie na ogrzewanie przynajmniej w jedną stronę będzie niskie
Miło was witać panowie!
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Bardzo fajny odcinek, dziękuję za merytoryczne (jak zawsze) omówienie aktualnych tematów
zapraszamy po więcej
Do Instytutu trendów: edukowaniu naszego społeczeństwa w tematach oszczędności energetycznej naszych gospodarstw (prosument, termomodernizacja). To już funkcjonowało w programie Czyste Powietrze, było to zadanie dla Audytorów energetycznych a z tego co "jaskółki" mają ogłosić 31marca, Nasz kochany rząd chce się wycofać lub znacząco ograniczyć budżet na tą usługę. Słowami Prezesa Instytutu Trendów "w mojej opinii jest to sprawa kuriozalna aby w tym momencie zrezygnować z Audytorów!"
Na dzień dzisiejszy wiatru na lądzie nam więcej nie trzeba. Szkoda środowiska i krajobrazu.
Przecież dojdzie wiatr na morzu i atom a te projekty długofalowo trzeba tak czy siak bezwzględnie kontynuować. FV sama sie rozwija za prywatną kasę. W związku z tym nie należy zmieniać ustawy odległościowej co najwyżej dodał bym w niej że każda nowo powstająca farma wiatrowa jak i ta modernizowana ma mieć obowiązek posiadania magazynu pozwalający zabezpieczyc energie na 12/24h z mocą wyjściowa równa co najmniej połowie mocy znamionowej źródła na wypadek braku produkcji. Czyli farma o mocy 20MW powinna mieć magazyn mocy co najmniej 10MW i pojemności 24hx10MW=240MWh w tym przypadku To tak naprawdę urealniło by cenę prądu z tych niby tak tanich źródeł. A tak wogóle teraz należy się skupić i tam pakować wszelką dostępną kasę ,środki państwowe i unijne na wielkoskalowe magazyny , niskoemisyjne elastyczne moce , sieci przesyłowe oraz kolejne magazyny gazu bo tych nam też brakuje.
Popieram
Rekord zapotrzebowania na moc jest z zeszłego roku (zima) i było to 28,6GW a średnio zapotrzebowanie w zimowe tygodnie to miedzy 24 a 25GW się waha . To tak gwoli ścisłości
Proszę też wziąć pod uwagę weekendy i święta
Brawo Panie Bogdanie za przełożenie spalania l/100km na kWh/100 km. Ludzie nie zdają sobie sprawy że auta spalinowe zużywają 100kWh/100km. A cena kosztów pozyskania kWh jest Indywidualna. Chętnie zobaczyłbym rozwinięcie tego tematu. To mogłoby przekonać sceptyków.
No to prawda, ale tylko w połowie, przy czym samochody elektryczne mają podobnie, owszem prąd jest w KWh ale energii elektrycznej i jeżeli nie jest to OZE to powstaje ze zmiany 2 do 3 X tyle energii cieplnej. Tak więc można powiedzieć że samochód elektryczny zużywa 50-80 KWh energii na 100Km.
Będziemy kontynuować temat planujemy także warsztat OZE o elektrykach
Proszę podać koszt wyprodukowania l. 95 E10, transportu do stacji paliw, marża i efektywności spalania. Zawsze działa na sceptykow. Dzięki Wam kupiłem pojazd elektryczny. Pozdrawiam
Ludzi interesuje koszt przejechania 100 kilometrów, a to czy paliwo X ma większą zawartość kilowatogodzin od paliwa Y, albo to czy prąd pochodzi z OZE, to są niuanse dla ekspertów.
@@jacek2929 Aby wyprodukować 50 litrów benzyny z nafty . Potrzebna jest energia cieplna odpowiadająca 100 kilowatom energii elektrycznej. Zatankowałeś samochód, nie przejeżdżając ani centymetra. A zużyli już 100 kilowatów.
Niby oczywiste ale widać nikt decyzyjny nie jest w stanie tego ogarnąć.
Warto dodać że za 60 mld które zaraz ma być przepalone na elektrownię jądrową która nigdy nie powstanie można by mieć w ciągu 5 lat 20 GW elektrowni gazowych.
20GW to może nie, ale 12-15GW to na pewno.
@@ukaszw.5461 Nie.
Elektrownia Dolna Odra o mocy 1,4 GW kosztowała 3,7 mld.
Tak że to 20GW jest bardzo ostrożnym szacunkiem bo realnie powinno być 25GW przy takiej sakli projektu.
Tylko do tych 20 GW jeszcze trzeba mieć gaz. Pytanie czy Baltic Pipe + Gazoport do tego wystarczą? Bo może się okazać, że nie i nie ma sensu stawiać 20 GW. Przypominam że jeszcze ciepłownictwo musi przeskoczyć z węgla na gaz.
@ 1. Terminal w LNG w Świnoujściu razem z rozbudową kosztował 5 mld. Może przyjąć 8 mld m3 rocznie. resztę policz sobie sam.
2. Kto powiedział że zużycie gazu ma rosnąć? To że mamy 20GW że tyle pracuje na 100%. Sprawdź sobie capacity factor dla obecnych elektrowni węglowych i co się z nim dzieje od kilku lat.
3. ciepłownictwo to też elektrociepłownie które zwiekszają efektywność.
@@Krait17 , dużo niewiadomych, zmiany rządów, niespójna polityka energetyczna. Czy zbudują te 20 GW w dość szybkim tempie? Szczerze wątpię. Nic na razie się nie dzieje, a sama Dolna Odra miała rok poślizgu. Za kilka lat UE wprowadzi kolejny ZŁ i będziemy znowu grać na inne surowce.
1:11:23 to nie do końca tak bo wschód zachód za to w okresach zimowych dużo gorzej się spisuje.
Zapraszamy na targi enex gdzie będzie okazja do spotkania z redakcją
Niestety za daleko...z pólnocy Polski gnać taki kawał. Ale na pewno będą relacje z targów, Wasze jak innych profesjonalnych jutuberów.
Panie Bogdanie dobra robotę robicie w tych internetach 👍
👍😄mój 1,9 TDI zanim się rozgrzeje pali 10 litrów na 100 jeżdżę wokół komina na odcinkach 3 km kilka razy dziennie koszmar !!!
A jak wygląda spalanie po rozgrzaniu?
@@BogdanSzymański-Globenergia między 4,8 a 5,5 jak ktoś pisze że jego diesel pali 3,5-4 litry to bajki piszę. Mam też elektryka który w tych samych warunkach zimą zużywa oko 25-30 kWh/100 i jestem z tego zadowolona a ci hejterzy elektryków niech wrócą do podstawówki i nauczą się liczyć a nie piszą że ich diesel lepszy 😂
Bo prawda jest taka że najwięcej o elektrykach mają do powiedzenia ci co go nie mają 😂
A mój 320cdi pali latem 10,zimą 12 i mam już go dość, bo głównie miejska jazda. Będę chyba brał małego elektryka i już!
@@BogdanSzymański-Globenergia Dokładnie tak a przy tym jak się mondrują znawcy 😅😅😅
jezdze tesla 3 std na ogniwach lfp; przejchane ~62 kkm; średnia 130 Wh/km; lato średnia mieszana to około 110/120 Wh/km, na drogach szybkiego ruchu jadąc zgodnie z przepisami ~170 Wh/km; zimą około 150 Wh/km - grzeję kierownice i fotele (włączają się dla tych które są używane/obciążone automatycznie) a kabinie utrzymuje temp 19 st. C; garażownaa w temperaturze około 14 st C
Panowie. Kilkaset to 200-999 (lub 300-900) a nie 100-150
Coś dużo tej mocy na grzanie kierownicy i fotela. U mnie w fotelu są dwie fabryczne maty (siedzisko i oparcie) o parametrach 6V 20W każda zatem 40W razem, połaczone szeregowo. Co do elektryków na postoju to znajomy zostawił ostatnio Teslę na lotnisku z 50% baterii i po tygodniowym urlopie musiał auto scholować na assistance. Auto wyciągnęło na "maintenance" resztę energii.
Panowie czy mogli byście pochylić się nad tematem spółdzielni energetycznej?
Poprawcie mnie jeśli się mylę ale wprowadzacie ludzi w błąd, powtarzając wielokrotnie w swoich programach, że obecnie bardziej opłacalne są instalacje wschód zachód od tych skierowanych na południe. Moim zdaniem obecnie bardziej opłacalne są instalacje południowy - wschód południowy - zachód. Macie duże zasięgi sowich programów a umacniacie w głowach swojej widowni, moim zdaniem błędne przekonanie. Widz po waszych filmach może nie chcieć sprawdzić innych opcji ustawienia instalacji względem kierunków świata i ponieść z tego powodu stratę. Proszę poprawcie mnie jeśli się mylę. Pozdrawiam
Zgadzam się całkowicie, z tym że na dachu płd-wsch. /płd-zach to w większości wypadków ciężka sprawa...
Dobrze powiedziane ,Polski producent to może produkować ,meble albo drabiny 😅 trzeba powrócić do kierata i woła,odzyskamy konkurencyjność
Ustawienie paneli pv względem stron świata w systemie net biling z magazynem energii nie ma większego znaczenia ważne tylko aby kąt nachylenia był większy przez co produkcja w miesiącach zimowych będzie większa.
Czy na pewno prosument może wprowadzać energię z magazynu do sieci?
Tak pod warunkiem że jest to energia pochodząca z mikroinstalacji
Wieczorem lub w nocy też?
Energię wyprodukowaną z własnej mikroinstalacji można w dowolnym momencie wprowadzić do sieci wynika to z przepisów ogólnych. Ustawodawca dał prawo prosumentom wprowadzenia nadwyżek energii do sieci i nie wprowadził przepisów, które nakazywały by aby to wprowadzenie było w momencie wytwarzania tej energii. Dlatego prosument może taką energię zgromadzić przechować i wprowadzić ją w dowolnym dogodnym dla siebie momencie.
Pozdrawiam
pozdrawiamy również
U mnie PGE lipiec, sierpień i wrzesień odliczyło wg ceny miesięcznej 😂😂😂 a powinni godzinowo. Oni mogą mieć w nosie durne ustawy?
Mi przesłali info. że narazie system nie pozwala liczyć godzinowo ale jak już ogarną to będą wystawione korekty.
U mnie do końca roku były RCEm w PGE
Ok, niech będzie autarkia, po polsku samowystarczalność, opisowo auto konsumpcja liczona od zużycia (pewnie jeszcze kika synonimów można znaleść) ale Pan Bogdan nie odniósł się do zasadniczej treści mojej opinii nt. auto konsumpcji.
A ja mam Chevrolet tdi 2.0 z 2012 r i jestem zadowolony. Jest duży, pali śr 6.5 l ON/100km i zero awarii. Na pewno nie wymienię go na elektryka bo...zwyczajnie mnie nie stać.🤷♂️🙄
A po drugie to wyjeżdżając w trasę wiem, że ponad 800 km przejadę bez stresu czy za 150km znajdę stacje ładowania. Do tego ile czasu z mojego krótkiego życia stracę na tankowanie EV amperogodzinami.
Jak co hamuje, z darmowego prądu nie ma podatków akcyzy jak w paliwie. Wyobraźcie sobie że każdy ładuje samochód ze słońca i magazynu.
Wówczas wydaje pieniądze w inny sposób w tej samej gospodarce, a Polska przestaje kupować surowce energetyczne za granicą. A co by było gdyby Polacy nagle przestali pić alko i palić papierosy? Ło panie, zabrakłoby kasy na leczenie.🤣
Panowie, a macie jakieś szacunki ile mocy jest offgrid w Polsce?
offgrid nie zgłaszasz to nie znajdziesz pewnych informacji
@@marm9665 , wiem o tym. Ale można jakoś oszacować jak ten segment się rozwija i jak będzie się rozwijał.
to zawsze będzie daleko idąca spekulacja niż szacunek.
@@GLOBenergia, piszę to w kontekście małej fotowoltaiki balkonowej lub ogrodowej. Jeśli w tych miejscach miałbym coś robić to tylko off grid, bez kombinowania i papierkologii. Już zresztą widzę że ludzie zaczynają stawiać małą fotowoltaikę na ogrodach działkowych.
Materiał o EV bardzo słaby... Widać że to nie jest wasz konik, może przeczytacie ten komentarz i kiedyś opowiecie to w sposób bardziej przystępny i uporządkowany.
Ogrzewanie w EV - najważniejsza rzecz została powiedziana na końcu ale bez akcentu , cały problem w liczeniu tego zużycia polega na tym że ludzie używają starego spojrzenia na zużycie. W pojeździe w którym ciepło było odpadem (spalinowe) to nie robiło różnicy takiej, ale w EV gdzie ciepło trzeba wyprodukować a ilość energii w "baku" jest mniejsza niż spalinowym to należy liczyć to inaczej. Chodzi o prędkość z jaką się poruszamy i ilość przebytych km. Ogrzewamy kabine/człowieka itp w czasie, nie w km, czyli liczymy ile energii jest potrzebnej na utrzymanie komfortu cieplnego np w czasie 1h, i teraz jedna osoba w ciągu 1h pokona 20km a inna 90km, gdyby liczyć zużycie energii w czasie to wtedy byłoby widać czy samochód odzyskuje jakoś energię z grzejącej się baterii. Ale cały problem polega na to że wszyscy podają zużycie na 100km, czyli np 18kWh/100km, więc mieszanie do tego ogrzewania które jest w jednostce czasu robi bałagań. Napęd potrzebuje ileś kWh aby pokonać te 100km (i to można liczyć) ale ogrzewanie jest w czasie, dlatego w trasie (przy większych prędkościach) to ogrzewanie ma mniejsze znaczenie. W spalinowym tego nie było widać bo są takie ogromne straty energii że jak auto się nagrzeje to nie ma różnicy, nadal ciepło jest tracone ale raz ono jest nawiewane do środka (ogrzewanie) a raz na zewnątrz, dlatego kiedyś można było liczyć tylko zużycie na 100km. Nie znając tych podstaw mogę robić rożne testy, mogę raz udawadniać ze mój EV traci 10% zasięgu a innym razem zrobię taki test że straci mi 60%.
Warto wiedzieć to chociaż w podstawach aby wiedzieć jak użytkować samochód.
Co do typów baterii, tutaj znowu wyjaśniliście więcej ale już zabrakło podsumowania ale użytkowników a ono jest proste i logiczne. No więc: Szybkość ładowania baterii zależy od tego czy jej temperatura jest optymalna, bateria może być za zimna lub przegrzana. Dobre EV mają system który o to dba i pilnuje aby bateria pracowała w dobrych warunkach ale ta praca kosztuję energie, wiec "prąd ucieka z baku", można mieć nawet najgłupszy system zarządzania ale jak mamy dużo czasu (np ładowanie w nocy) to ten fakt jest pomijalny. Ale główna rada jest taka, jak masz baterię bardziej podatną na zimno (LPF) to pamiętaj że gdy dojedziesz do celu gdy jest zimno i masz np 10% baterii i nie masz możliwości ładować się w nocy to ładuje baterię odrazu na DC póki jeszcze akumulator jest ciepły, jeżeli dojedziesz i pomyślisz sobie że jutro z rana podjedziesz i na DC i szybko podładujesz się to możesz się zdziwić. Jak będzie się pamiętać aby włączyć podgrzewanie baterii (o ile EV ma taką opcję i działa) to może jakoś to będzie, ale to może trwać długo i tak efekt będzie mizerny. Bateria wychłodzona która kilka h stała w zimnie będzie się wolno ładować.
Te procenty OZE to moc zainstalowana czy generowana? Pytanie retoryczne. „Eksperci” pewnie nie wiedzą co to jest.
Kona wyświetla ile prądu idzie na co bez problemu na wyświetlaczu głównym
sztuczna inteligencja (DeepSeek) odpowiada że podgrzewanie kierownicy to przeciętnie 15 do 30 W, a fotele 50 do 150 W w zależności czy ile części fotela jest ogrzewanych...także tego, warto zweryfikować źródła w redakcji
to są dane z obserwacji we własnym pojeździe, dane z komputera pokładowego. Warto raczej doczytać czym np. są halucynacje w AI ;) jak działają modele językowe i dlaczego nie są nieomylne.
Dzień dobry, w nocy i o północy, 🎉
43:17 Ciekawe ile z tych nie przyłączonych mocy to Biogazownia, rozmawiając z koniczyna biogaz yt wiedzą że niektóre biogazownie dostają albo konkretne godziny albo wcale nie dostają możliwości podłączenia się do sieci elektroenergetycznej
44:54 raz to pisałem bez odzewu, czy elektrownie węglowe nie mogą zostać dogrzewa poprzez tanią energię na przykład z słońca lub wiatru gdy muszą obniżyć swoją sprawność? Prawdopodobnie nie ma jeszcze takiej technologii ale to nie oznacza że nie można o tym myśleć gdyż taniej wyjdzie dogrzać blok węglowy niż dorzucić do niego węgiel
47:14 jeśli z góry zakładamy że coś nie jest w stanie ze sobą współgrać to zamykamy się na taką możliwość, dobrze tak wiem wiele lat doświadczeń pokazało że elektrownie węglowe nie połączy się z energią słoneczną ale jeśli będziemy utwierdzać się w takim mniemaniu a nie szukaj rozwiązań na przykład tak jak podałem wyżej czyli dogrzewanie bloku węglowego tanio energią przez te parę godzin gdy świeci słońce i wieje mocno wiatr co pozwoli zaoszczędzić węgiel a elektrownie które musiałyby być wyłączone będą działać normalnie i elektrownia węglowa będzie mogła szybciej wystartować ze swoją nominalną mocą
Ciekawa koncepcja. Pewnie wykonalne, ale czy opłacalne? Węgiel jest passe i nikt nie wyłoży na to pieniędzy.
@@modelarski No właśnie to trzeba by zrobić wyliczenie opłacalności Ile kosztowałby materiał ile prądu trzeba byłoby włożyć A ile można byłoby zaoszczędzić w węglu na jedno sprzedaż takiej wizji wbrew pozorom mogłaby być łatwa gdyż Podtrzymujemy elektrownie węglowe prądem ze słońca i wiatru a jak zachodzi słońce dorzucamy węgla i dalej generujemy prąd na jedną stabilizuje mi sieć gdyż mamy zapotrzebowanie a na drugie z wiatru ze słońca możemy generować jeszcze więcej prądu i koło by się zamknęło
@abiogaz Gdyby zebrać różne rozwiązania, to pewnie dało by się wszystko zbilansować. Przeszkody są bardziej polityczne niż techniczne. Choćby możliwość taniego zakupu energii w takich szczytach, powiedzmy te kilka groszy za kwh, już by problem się drastycznie zmniejszył. Setki odbiorców zdejmowało by nadwyżke, różne sposoby wykorzystania taniej energii by się znalazły. Jakieś chłodzenie, jakieś suszenie, jakaś magazyny... A tak, energia na zmarnowanie.
Pan Bogdan na początku powinien raczej powiedzieć "Witamy Państwa...", a nie "Witam Państwa..." Było to nieco niegrzeczne wobec Pana Grzegorza;)
Autarkia to chyba to samo, co samowystarczalność? Apka Solarman pokazuje samowystarczalność.
tak, z definicji autarkia to samowystarczalność/niezależność
Ogrzewanie kierownicy to raczej kilka - kilkanaście W, fotel kilkadziesiąt W.
Zgadzam się. Koce elektryczne mają z reguły 60 W przy powierzchni około 2m2. To też wątpię by ogrzewania foteli było takie spore. Bym celował w jakieś 50 W na fotel max.
@ Większość wypowiedzi tych „ekspertów” to konkrety z rozrzutem o rząd wielkości.
@@ddtoster3698 Ostatnio zakładałem do elektryka (opel XD) grzanie foteli, jedna mata to 27W i grzeje w c... mocno. Wiadomo na przód są 4 szt.
Bo kraina między Bugiem a Odrą tak naprawdę ma inną nazwę - Idiotoland !!!
Najbardziej elastyczna to jest fotowoltaika w nocy. Można włączać i wyłączać ją do woli bez żadnego negatywnego wpływu na system.
Powoływanie się na wyniki zimowego testu aut, w którym jedne mają pompy ciepła, a drugie nie jest... mało profesjonalne. Z tym profesjonalizmem to ostatnio u Was kiepsko :)
A co w tym nie profesjonalnego
@@BogdanSzymański-Globenergia To, że wniosek płynący z wypowiedzi prowadzącego jest taki, że samochody produkowane przez "tradycyjnych" producentów są gorsze, znacząco odstają, nie są w stanie wyprodukować samochodu efektywnego termicznie co jest błędnym wnioskiem, pasującym bardziej do osoby nie zapoznanej z powyższym zagadnieniem, bądź takiej która nie przyłożyła się do analizy wyników przedstawianych danych.
W mojej ocenie wniosek jest prawidłowy lider rankingu Tesla deklasuje energetycznie niemieckich czy francuskich producentów samochodów elektrycznych biorąc pod uwagę klasę samochodu i cenę.
@@BogdanSzymański-Globenergia No nie bardzo, bo najmniejszy Hatchback od tesli to model Y. To Pańskie porównanie przypomina mi ostatni film Daniela Grzyba gdzie okazało się że Cybertruck jest najlepiej sprzedającym się pickupem w USA .... w kategorii tych na prąd 🤣