Ať má na stole třeba bordel či dlouhé nehty ačkoli je má teď upravené očividně na nátlak hajtru.. ale každý musí uznat že takových šikovných lidí je kurva po skromnu a kdo z internetových odborníků by si dokázal tak skvěle poradit jako pan Mistr Honza. A Vidláku.. já ty tvoje komentátorské kecy zbožňuju 😄 vždy mě dokážeš jemností a intelektem tvého humoru skvele pobavit a tvůj obsah videí je nesmírně naučný. Jsem velmi vděčný za lidi jako jsi Ty za tvorbu kterou nám přinášíš a za udržení pozitivní energie v tomto toxickém světě. Díky tobě jsem mohl poznat mnoho šikovných lidí a za všechno ti mooc děkuji.
😲😲😲 od začiatku som pozerala ako puk.... zvedavá... totiž brúsim si sama ako laik 😁. Prve nožnice dopadli tak že fakt ostré ako britva odrezal by s tym chleba a čokoľvek ako nič... problém bol ten že nestrihali nič 😂😂😂... kukala som ako puk ako je to možné 🤔....vtedy my došlo že to musí mat presný uhol dodržaný 😲😁. A tak si už brúsim všetko sama no ručnou brúskou a nadšená že všetko mám ostré 😁👍. Tak som si spomenula na tú srandu s mojím prvým brúsením 😁. Vďaka za video 👍👍👍🌹🌹🌹🌹🌹 tá veta na záver sedí 👍🌹. A staré veci sú ozaj kvalitné 😉.
@@vidlak001Ahoj, zásadná finta je tá, že plochy ktoré o seba trú sa nebrúsia, lebo brúsením sa ostrie vzdiali od styčnej plochy, čo robí problém. Uhly nie sú až tak podstatné, styčná plocha musí byť na ostrí, ak nie je, pomôže jedine obrúsiť styčnú plochu do roviny, aby sa vrchol ostria vrátil na ťúto plochu.
Jen mám takovou zkušenost, že se musí počítat se šířkou dřeva, jak se nůžky zavírají dochází ke křížení čepelí a začnou se přitlačovat k sobě takovou silou, že se ostrá zarizne do tupé, proto je dobré při broušení asi o pul milimetru zbrousit i vnitřní stranu ostré čepele, která díky tomu náběhu nezakousne do proti čepele ani při silném dřevě, mimochodem tak to vidíme na nůžkách přímo od výrobce. Ještě je dobré udělat lapování ostří aby déle vydrželo a namazat silikonem. 😊
Bylo by efektivnější ty nůžky vyhodit a koupit nové, ale jinak chápu - na tyto nůžky stačí i stolní bruska. Na hezké nůžky bych si to osobně už netroufl a zkusil to s diamantovým brusným kamenem 😜
@@psyfreaky5857 Nic o broušení jsem nepsal,jen o žvástech ,že efektivní je vyhodit a koupit nové to,co je určeno k udržování,tedy někdy i broušení.Asi to na vás bylo moc složité,konečně vyhazujte si co chcete.
Takže se odbrousilo moc. Asi to chtělo zkontrolovat před broušením kolik toho materiálu může pryč. A jestli byly kalené a cementované, tak ta vrstva už je taky pryč a co zbylo je už beztak vyhřáté...😅😢
Ona se špička u zahradních nůžek stejně nepoužívá, kdo jí používá tak nůžky během chvíle zničí. Některé nůžky lze brousit několikrát a pak jsou výrobci co chteji prodávat čepele a dělaj to tak aby broušení nebylo.
Pokud jsou to takové ,, lepší " nůžky jaké jsem tam brousil , čelisti mají cementované styčné plochy čelistí a proto se tato vrstvička neodbrousí . S tím tlakem na brusku mám podezření že ,, podle sebe soudím tebe " , dobře vím jak tyto tenké věci musím ,, lochtat " , přestože vím že tato cementovaná vrstvička by nezměkla ale to další už by bylo měkké .
@@jansmatlak6777 Nechci tu polemizovat. Ale všechny, i zahradnické nůžky mají v sevřeném stavu určitý přesah i několik mm. Takže teoreticky by snesly několikero přebroušení když nebudeme brát v úvahu ztrátu povrchového zušlechtění. Takže po jednom přebroušení by i špičky nůžek měly mít přesah. Z toho jsem usoudil, že úběr materiálu byl tak velký, že musela být obroušena právě i ta zušlechtěná vrstva kovu, pokud tam vůbec byla. Jinak na broušení takových věcí jsou vhodnější pomaloběžné brusky, pokud možno smáčené vodou. Jinak co člověk, to jiný názor. A který je ten správný? 🤔
@@marosh289 Tím broušením možná nůž ubyl na šířce maximálně o jednu až dvě desetiny . To nedostřihávání jak se ukázalo je způsobené vymačkáním vodicích drážek . Pokud by to bylo více , muselo by se to vyvložkovat . Samozřejmě vodní brus je lepší protože při jakkoliv silném přitlačení je vyloučena možnost něco ,, připálit " . Proto na této brusce musím tenké věci velmi opatrně ,, lochtat " . Nebylo by tak složité si udělat vodní brus ale potřebuje víc místa a u mně by nastalo to nerudovské ,, kam s ním " a tak na této brusce musím být podstatně opatrnější a jako zatvrzelý abstinent s tím nemám problémy . Ještě k té cementované vrstvě , ta je na poměrně velké styčné ploše jak nože tak i opěrné čelisti , takže by se z šířky nože muselo ( teoreticky ) odbrousit nejméně 10 mm .
Určitě si myslíte že využívám plnou sílu a plný výkon brusky . Ten nůž na šířce neubyl ani o dvě desetiny . Na té brusce ho jen lehce lochtám abych to také ,, nepřipálil " . To nedostřihávání je vymačkáním vodicí drážky která by se musela vyvložkovat ale to až při příštím broušení které bude možná po mnoha letech ale to už možná bude brousit někdo jiný ( je mi 69 let ) .
@@jansmatlak6777Dobrý deň, som v tom laik, tak mám možno blbú otázku: brúsili ste to proti smeru otáčania kotúča? Ak áno, treba takto brúsiť aj nož, sekeru, motyku a pod.?
@@petersveter7162 Na všech běžných rychloběžných bruskách se to brousí proti protože u všech měkčích houževnatějších materiálů by se jinak vytahoval výrazněji delší přehrnutý otřep . Navíc poslední tah ostří brousím zvlášť lehoučce .
Kecy v kleci jiskry byli doposled velmi drobné, jemné a hodně světlé takže o degeneraci ostří nemůže být řeč. Honza je borec a i když mam zkušenosti habakuk, tak Honza mne vzdy posune. Měl jsem možnost s Honzou konzultovat jeden technicky problém a i když jsme to nakonec vyřešili az s Vitkem, tak je to prostě borec na kvadrát. Moc se opatrujte ❤❤❤
Jsem podobného věku. Hoši, plošné, brušování, zeslabování čelisti mi nepřijde správné. Rozhodně ne na kotoučové brusce, kdy plocha není pak rovná, STOLOVĚ PLOCHÁ. Za mě by se měly nůżky zahradnické brousit stejně jako ostatní nůžky NE PLOŠNĚ, ale skoro kolmo - POD ÚHLEM 45° - 60° Stačí se podívat na Nové nůžky, jak je výrobce nabrousil. Plošné broušení pokud vůbec pro začištění, tak NE na kotouč. brusce ale na PLOŠNÉM BROUSÍCÍM STOLE A nakonec stejně nabrousit skoro kolmo, pod úhlem 45°- 60° jak jsou broušené od výrobce!
Opěrná čelist je obvykle 90° ale ten nůž když bude mít 45 až 60° tak s tím můžete střihat tak leda silný papír , na větve je to pulec se kterým 2 až 3 cm neustřihne ani kulturista . To ty nůžky dřív zlomí . Tak jak je brousím , pokud se mi po nějakém čase vrátí , vždycky je to jen zub od toho jak někdo střihl do ocelového drátu což nemůže ten nůž zvládnout bez následků .
Hovno vidíte na videu a budete tu mudrovať. Honzu nepoznám, ale je vydieť že sa vyzná a vie čo robí, a prečo to tak robí. To koľko môže pritlačiť na kotúč a aký bude výsledok, záleží od druhu a úpravy kotúča a hlavne od majstra, ktorý musí mať aspoň šajn čo brúsi a akým brusivom. Nie je dôležité mať poriadok, ale systém. Poriadok je na prd, ak neviem nič nájsť.
Ach jo to jsou komentáře. To vypadá, že si všichni kupují a neopravují! Honza prodloužil životnost nůžek. Pár lidí to možná opraví ale vetšina jen hejtí.😕
Ani týden to není, co jsem taky brousil zahradní nůžky z trhu a mám je už asi 20 let. Mě se je ani nechtělo rozdělávat, tak jsem čepel přelíznul na hulváta kam jsem se dostal s kotoučem. Fintu se zmáčklou matkou jsem neznal, tak díky za tip. Jinak mám i ty aku nůžky z lidlu, to je fakt parádní věc, když dělám ve vaně uhlí. To zvládně i 4cm větve. Ale na ty prsty si fakt dávám pozor, ten by odpadl raz, zdva bez mrknutí.
@@vidlak001 taky si myslím, že zbytečně hodně tlačil na kotouč. Ono u kalené oceli se musí opatrně, aby se břit nepřehřál. Břit je velmi tenký na odvod tepla a rychle by se tak popustil a změkl.
@@hankaajindrich8622 Ten intenzivní proud na konci vybuchujících světlých jisker je příznak nitrování nebo cementace . Proto je to zdání obrovského tlaku na brusku . Samozřejmě dobře vím že tenčí ostří musím velmi jemně opatrně ,, lochtat " .
@@jansmatlak6777 Nože a střižné hrany se určitě necementují, nebo nenitrují. Cementování se provádí u oceli např 14220, ale střižné a řezné nástroje se dělaji z oceli třídy 19xxx. Cementování je pro spevnění povrchu několik desetin, to by se po páru broušení odbrousilo, navíc by takové ostří nebylo houževnaté a oštípalo by se.
Tato druhá čelist je pouze opěrná , aktivní řezná čelist je pouze ten nůž . Otěr na styčných plochách je viditelně zanedbatelný protože tyto plochy jsou podle barvy a charakteru jisker cementovány . Samozřejmě tuto úpravu nemají každé nůžky , toto je lepší a předpokládám i dražší třída .
Ať má na stole třeba bordel či dlouhé nehty ačkoli je má teď upravené očividně na nátlak hajtru.. ale každý musí uznat že takových šikovných lidí je kurva po skromnu a kdo z internetových odborníků by si dokázal tak skvěle poradit jako pan Mistr Honza. A Vidláku.. já ty tvoje komentátorské kecy zbožňuju 😄 vždy mě dokážeš jemností a intelektem tvého humoru skvele pobavit a tvůj obsah videí je nesmírně naučný. Jsem velmi vděčný za lidi jako jsi Ty za tvorbu kterou nám přinášíš a za udržení pozitivní energie v tomto toxickém světě. Díky tobě jsem mohl poznat mnoho šikovných lidí a za všechno ti mooc děkuji.
Ahoj Pavle, děkuju za vlídný komentář, to si dám "za rámeček" :-)
Myslel sem si že největší bordel na stole má Renda v Rendově opravně ale Honza vede ))) díky za video opět super a poučné
ještě jsi neviděl ten můj bordel :)
Ahoj Jindro, co kdybych se zastavil a natočil s tebou a u tebe inspirativní video :-)
(Kdyžtak jsem na e-mailu.)
@@vidlak001 to by bylo jistě pro lidi ulkidnující, že nemají tak velký bordel v pracovně jako já :) Rádi tě poznáme Vidláku i s tvojí dívkou.
aj ja mám taky bordel
😲😲😲 od začiatku som pozerala ako puk.... zvedavá... totiž brúsim si sama ako laik 😁. Prve nožnice dopadli tak že fakt ostré ako britva odrezal by s tym chleba a čokoľvek ako nič... problém bol ten že nestrihali nič 😂😂😂... kukala som ako puk ako je to možné 🤔....vtedy my došlo že to musí mat presný uhol dodržaný 😲😁. A tak si už brúsim všetko sama no ručnou brúskou a nadšená že všetko mám ostré 😁👍. Tak som si spomenula na tú srandu s mojím prvým brúsením 😁. Vďaka za video 👍👍👍🌹🌹🌹🌹🌹 tá veta na záver sedí 👍🌹. A staré veci sú ozaj kvalitné 😉.
Ahoj, to je krásně paradoxní, nůžky byly ostré jako břitva, ale nestříhaly :-) :-) :-)
@@vidlak001Ahoj, zásadná finta je tá, že plochy ktoré o seba trú sa nebrúsia, lebo brúsením sa ostrie vzdiali od styčnej plochy, čo robí problém. Uhly nie sú až tak podstatné, styčná plocha musí byť na ostrí, ak nie je, pomôže jedine obrúsiť styčnú plochu do roviny, aby sa vrchol ostria vrátil na ťúto plochu.
Jen mám takovou zkušenost, že se musí počítat se šířkou dřeva, jak se nůžky zavírají dochází ke křížení čepelí a začnou se přitlačovat k sobě takovou silou, že se ostrá zarizne do tupé, proto je dobré při broušení asi o pul milimetru zbrousit i vnitřní stranu ostré čepele, která díky tomu náběhu nezakousne do proti čepele ani při silném dřevě, mimochodem tak to vidíme na nůžkách přímo od výrobce. Ještě je dobré udělat lapování ostří aby déle vydrželo a namazat silikonem. 😊
Ahoj, děkuju za tip. Budu se dívat, až to uvidím :-)
Bylo by efektivnější ty nůžky vyhodit a koupit nové, ale jinak chápu - na tyto nůžky stačí i stolní bruska. Na hezké nůžky bych si to osobně už netroufl a zkusil to s diamantovým brusným kamenem 😜
Správně,tupé nůžky nejlépe vyhodit.I tupý nůž vyhodíme,například já mám jeden v kuchyni za sedm tisíc,otupí se a pryč s ním.To je efektivita panečku!
A brousíte nůž za 7000 na stolní brusce? Já jen, ať se pobavím 🤣Stolní bruska není úplně nejlepší nářadí na broušení.
@@psyfreaky5857 Nic o broušení jsem nepsal,jen o žvástech ,že efektivní je vyhodit a koupit nové to,co je určeno k udržování,tedy někdy i broušení.Asi to na vás bylo moc složité,konečně vyhazujte si co chcete.
Naopak, nechápete, že mě nešlo o vyhazování, ale o styl broušení. Použití brusky na nože a nůžky je rozsudek smrti 😉
@@psyfreaky5857 Tyhlety jednoduché floskule říkají všichni,jen ne brusiči,kteří to umí,ty rozsudku.
Takže se odbrousilo moc. Asi to chtělo zkontrolovat před broušením kolik toho materiálu může pryč. A jestli byly kalené a cementované, tak ta vrstva už je taky pryč a co zbylo je už beztak vyhřáté...😅😢
Ona se špička u zahradních nůžek stejně nepoužívá, kdo jí používá tak nůžky během chvíle zničí. Některé nůžky lze brousit několikrát a pak jsou výrobci co chteji prodávat čepele a dělaj to tak aby broušení nebylo.
Pokud jsou to takové ,, lepší " nůžky jaké jsem tam brousil , čelisti mají cementované styčné plochy čelistí a proto se tato vrstvička neodbrousí . S tím tlakem na brusku mám podezření že ,, podle sebe soudím tebe " , dobře vím jak tyto tenké věci musím ,, lochtat " , přestože vím že tato cementovaná vrstvička by nezměkla ale to další už by bylo měkké .
@@jansmatlak6777 Nechci tu polemizovat. Ale všechny, i zahradnické nůžky mají v sevřeném stavu určitý přesah i několik mm. Takže teoreticky by snesly několikero přebroušení když nebudeme brát v úvahu ztrátu povrchového zušlechtění. Takže po jednom přebroušení by i špičky nůžek měly mít přesah. Z toho jsem usoudil, že úběr materiálu byl tak velký, že musela být obroušena právě i ta zušlechtěná vrstva kovu, pokud tam vůbec byla. Jinak na broušení takových věcí jsou vhodnější pomaloběžné brusky, pokud možno smáčené vodou. Jinak co člověk, to jiný názor. A který je ten správný? 🤔
@@marosh289 Tím broušením možná nůž ubyl na šířce maximálně o jednu až dvě desetiny . To nedostřihávání jak se ukázalo je způsobené vymačkáním vodicích drážek . Pokud by to bylo více , muselo by se to vyvložkovat . Samozřejmě vodní brus je lepší protože při jakkoliv silném přitlačení je vyloučena možnost něco ,, připálit " . Proto na této brusce musím tenké věci velmi opatrně ,, lochtat " . Nebylo by tak složité si udělat vodní brus ale potřebuje víc místa a u mně by nastalo to nerudovské ,, kam s ním " a tak na této brusce musím být podstatně opatrnější a jako zatvrzelý abstinent s tím nemám problémy . Ještě k té cementované vrstvě , ta je na poměrně velké styčné ploše jak nože tak i opěrné čelisti , takže by se z šířky nože muselo ( teoreticky ) odbrousit nejméně 10 mm .
Aneb jak zkurvit nůžky. Přitom stačí malý brousek.😆 Ale deda je pán 😂😊
Určitě si myslíte že využívám plnou sílu a plný výkon brusky . Ten nůž na šířce neubyl ani o dvě desetiny . Na té brusce ho jen lehce lochtám abych to také ,, nepřipálil " . To nedostřihávání je vymačkáním vodicí drážky která by se musela vyvložkovat ale to až při příštím broušení které bude možná po mnoha letech ale to už možná bude brousit někdo jiný ( je mi 69 let ) .
Nejlépe je zeptat se těch kterým jsem ty nůžky brousil .
@@jansmatlak6777Dobrý deň, som v tom laik, tak mám možno blbú otázku: brúsili ste to proti smeru otáčania kotúča? Ak áno, treba takto brúsiť aj nož, sekeru, motyku a pod.?
@@petersveter7162 Na všech běžných rychloběžných bruskách se to brousí proti protože u všech měkčích houževnatějších materiálů by se jinak vytahoval výrazněji delší přehrnutý otřep . Navíc poslední tah ostří brousím zvlášť lehoučce .
..."i stará věc může dobře sloužit a nemusí se vyhazovat". Tak to by se v dnešní konzumní společnosti mělo vytesat do kamene na každém rohu.
Hezky to řekl :-)
Kecy v kleci jiskry byli doposled velmi drobné, jemné a hodně světlé takže o degeneraci ostří nemůže být řeč. Honza je borec a i když mam zkušenosti habakuk, tak Honza mne vzdy posune. Měl jsem možnost s Honzou konzultovat jeden technicky problém a i když jsme to nakonec vyřešili az s Vitkem, tak je to prostě borec na kvadrát. Moc se opatrujte ❤❤❤
Ahoj Vlasto a taky s Vidlákem jste to vyřešili :-) Opatrujte se! Ať žije superhaus!
Ahoj Vidláků super video pan Honza to je pan kutil a borec samozřejmě ty taky si borec kutil a vynálezce video opět perfektní...❤❤❤😊
:-) :-) :-) ❤
To je děsnej amatér.
Kdo neumí, tak učí, kdo umí, ten nevěřícně čučí..😂
:D Záhada nůžek na větvě ;)
Pojistné matice s deformovaným závitem se průmyslově vyrábí. Je dobré si občas připomenout, že to jde jednoduše podomácku napodobit.
Ahoj, zajímavé.
Jsem podobného věku.
Hoši, plošné, brušování, zeslabování čelisti mi nepřijde správné.
Rozhodně ne na kotoučové brusce, kdy plocha není pak rovná, STOLOVĚ PLOCHÁ.
Za mě by se měly nůżky zahradnické brousit stejně jako ostatní nůžky
NE PLOŠNĚ, ale skoro kolmo - POD ÚHLEM 45° - 60°
Stačí se podívat na Nové nůžky, jak je výrobce nabrousil.
Plošné broušení pokud vůbec pro začištění, tak NE na kotouč. brusce ale na PLOŠNÉM BROUSÍCÍM STOLE
A nakonec stejně nabrousit skoro kolmo, pod úhlem 45°- 60°
jak jsou broušené od výrobce!
Opěrná čelist je obvykle 90° ale ten nůž když bude mít 45 až 60° tak s tím můžete střihat tak leda silný papír , na větve je to pulec se kterým 2 až 3 cm neustřihne ani kulturista . To ty nůžky dřív zlomí . Tak jak je brousím , pokud se mi po nějakém čase vrátí , vždycky je to jen zub od toho jak někdo střihl do ocelového drátu což nemůže ten nůž zvládnout bez následků .
Hovno vidíte na videu a budete tu mudrovať. Honzu nepoznám, ale je vydieť že sa vyzná a vie čo robí, a prečo to tak robí. To koľko môže pritlačiť na kotúč a aký bude výsledok, záleží od druhu a úpravy kotúča a hlavne od majstra, ktorý musí mať aspoň šajn čo brúsi a akým brusivom.
Nie je dôležité mať poriadok, ale systém. Poriadok je na prd, ak neviem nič nájsť.
:-)
Ach jo to jsou komentáře. To vypadá, že si všichni kupují a neopravují! Honza prodloužil životnost nůžek. Pár lidí to možná opraví ale vetšina jen hejtí.😕
Ahoj, všem se nikdo nezavděčí, vždycky se najde někdo, komu se něco nelíbí (hlavně on sám sobě :-))
Super broušení Vidláku
Mám nůžky od jedné známé značky na F a iskars. Už od nich nic nechci. Žvejkají i klacík o síle 3 mm. Přitom ostré jsou, dotáhnuté také.
Ahoj, mě na fiskars zlobí jen to zacvakávání, jde nějak ztuha.
Honza je prostě "grosse fachman" 👍👍👍😁
Ani týden to není, co jsem taky brousil zahradní nůžky z trhu a mám je už asi 20 let. Mě se je ani nechtělo rozdělávat, tak jsem čepel přelíznul na hulváta kam jsem se dostal s kotoučem. Fintu se zmáčklou matkou jsem neznal, tak díky za tip. Jinak mám i ty aku nůžky z lidlu, to je fakt parádní věc, když dělám ve vaně uhlí. To zvládně i 4cm větve. Ale na ty prsty si fakt dávám pozor, ten by odpadl raz, zdva bez mrknutí.
Ahoj Jindro, myslím, že Honza ty nůžky dost trápil / moc brousil. I lehké líznutí by pomohlo.
Bdělosti při práci zdar!
@@vidlak001 taky si myslím, že zbytečně hodně tlačil na kotouč. Ono u kalené oceli se musí opatrně, aby se břit nepřehřál. Břit je velmi tenký na odvod tepla a rychle by se tak popustil a změkl.
@@hankaajindrich8622 Ten intenzivní proud na konci vybuchujících světlých jisker je příznak nitrování nebo cementace . Proto je to zdání obrovského tlaku na brusku . Samozřejmě dobře vím že tenčí ostří musím velmi jemně opatrně ,, lochtat " .
@@jansmatlak6777 Nože a střižné hrany se určitě necementují, nebo nenitrují. Cementování se provádí u oceli např 14220, ale střižné a řezné nástroje se dělaji z oceli třídy 19xxx. Cementování je pro spevnění povrchu několik desetin, to by se po páru broušení odbrousilo, navíc by takové ostří nebylo houževnaté a oštípalo by se.
druhu stranu vôbec nebrúsil???
Ahoj, to je spíš taková opěra, řeže ta první část.
mam moc rád tyto videa...
:-)
teda rduhý-protinôž...
Tato druhá čelist je pouze opěrná , aktivní řezná čelist je pouze ten nůž . Otěr na styčných plochách je viditelně zanedbatelný protože tyto plochy jsou podle barvy a charakteru jisker cementovány . Samozřejmě tuto úpravu nemají každé nůžky , toto je lepší a předpokládám i dražší třída .
Dneska je to samá práce.
Pan Vidlák pracuje.
Víteček pracuje.
Jen já sedím u tabletu a sleduji zajímavá videa 😊
Ať se daří 😄
:-)
To není pravda úředníci berou úplatky 😢😢😢
to byla jistě ironie :) dneska jedou ve velkém v Dozimetru.
milé
kdo umí, ten umí