Vysemeněný muchovník pravděpodobně nebude mít vlastnosti původní rostliny, ale třeba se Vám podaří vypěstovat novou světoznámou odrůdu.:-) Pár rostlin bych nechal zaplodit a nechal se překvapit. Držím palce.:-)
Super! Děkuji za užitečné rady. Manžel zrovna na zahradě staví skleník. Tak se mi vaše video bude určitě hodit a když to nestihnu letos,tak alespoň budu chytřejší a připravenější na příští sezonu. 😃Díky!
Dobrý den, velmi přínosné video. Inspirují se Charlesem Dowdingem, myslím, že máte stejby přístup. Velmi vítám, že mohu sledovat stejný postup v našich podmínkách. Děkuji za skvělou práci. 👍
Dobrý den, Petře. Děkuji za další fajn video. Podáváte rady skromně, srozumitelně. Moc se mi líbí Vaše videa. Jen bych se chtěla zeptat na pěstování tuřínů? Loni mi je snědly asi mšice. Lépe se dařilo těm předpěstovaným, ale i tak úroda žádná. Máte nějaké tipy pro pěstování tuřínů? Viděla jsem, že jste je sklízel z pod sněhu.🙂
Děkuji Vám, Renáto, za Váš potěšující komentář! :-) Minimálně do té doby než tuřín zesílí, tak je dobré ho zakrýt netkanou textilií. Jinak si na něm bude pochutnávat celá řada hmyzu, třeba dřepčíci nebo housenky běláska zelného spasou mladou sazeničku během pár hodin.
@@Reny1982able Ano, lepší je předpěstovat sazeničky, máte nad tím lepší kontrolu. Netkaná textilie o nižší gramáži (17-19 g/m2) většinu světla propustí, vytváří příznivější mikroklima a dokonce se používá i pro urychlování sklizně.
Dobrý den, děkuji moc za další inspirativní video :-) Zajímalo by mne, jak dosypáváte kompost na záhony, nebo ve skleníku, i když tam ještě máte sazenice nebo zasazený česnek? Dosypete tech 5 cm i přes česnek nebo zamulčujete kolem až začne rašit? Děkuji moc
Zdravím Petře, děkuji za inspiraci. Chci se jen zeptat na cibuli. Semena spolu s mrkví mám už venku v kompostu podle Vás a doma mám předpěstovanou - (už asi 4-5 cm vysokou) cibuli a nevím, kdy ji přesadit ven a za jakých podmínek..Děkuji za odpověď
Děkuji za zpětnou vazbu! :-) Některé odrůdy tyčkových rajčat mají jakoby bramborové listy (Stupické polní rané, Tamina), tyčková rajčata také většinou tvoří pouze jeden hlavní výhon a pravděpodopbně budou, v závislosti na odrůdě, i trochu vyšší. Starší keříčková rajčata bývají nižšího vzrůstu a také tvoří více bočních výhonů z báze.
Zdravím, moc děkuji za skvělé video, sleduji vás pravidelně a moc mě to baví 👍🙂... Chtěla bych se zeptat na cibuli sazecku a její odolnost proti mrazu. Bydlím na severu Čech a teploty máme stále kolem nuly i níž, jen některé dny svitne slunko a teplota je vyšší, to jsem využila pro sázení topinamburu🌻, ale u cibule se trochu bojím. Mohu ji vysadit koncem března nebo raději až po zmrzlých mužích?
To jsem rád, že Vás videa baví, Aleno! :-) I u nás bylo například včera ráno -6 °C. Někdy může vést brzký výsev sazečky k jarovizaci, ale výsadba po jarní rovnodennosti by měla být bez problémů, tak se nemusíte obávat. Sadbu si klidně můžete rozložit na víc termínů a pak pozorovat, jak si která výsadba vede. :-)
Děkuji moc za opět skvěle video. Akorát mám doma frigo sadbu jahod a čekám po neděli až ji budu moct sázet do záhonu. Hnojite ještě nějak jahody? Dekuji
Perfektní, tak to hezky vyšlo.:-) Děkuji Vám za zpětnou vazbu, Lucie! Jsem rád, že se Vám video líbilo! K jahodám doplňuji kompost a také je hnojím zředěnými zkvašenými slepičinci (zálivku provádím jen na povrch půdy / kompostu, ne na listy). Můžete použít i výluh ze zkvašených kopřiv. Přeji bohatou úrodu sladkých jahod! :-)
@@plodnazahrada super, mockrát děkuji za rady. Budu si dělat záhon podle vás, už mám vše nachystáno a moc se těším na bohatou úrodu🍓. Ještě se zeptám hnojite jen zjara nebo i víckrát?
@@lucierebrosova2027 Výborně! :-) Jako hlavní zdroj živin používám hlavně kompost při výsadbě a v dalších letech jej znovu doplním brzy na jaře. Přihnojit můžete ještě v době kdy začíná rašit srdéčko rostliny a poté, když jahodník nasazuje květy.
@@plodnazahrada Děkuji moc. Máme právě k dispozici ulezely kompost, tak už se nemůžu dočkat až záložim záhony a začnu. Na okně už mám hromadu sazenicek a bylinky.
Děkuji Vám mockrát za vyjádření podpory, Jaroslave. Musím říct, že než jsem začal natáčet videa, tak jsem měl jen mlhavou představu o tom, jak jsou natáčení a související činnosti časově a finančně náročné. Byl jsem překvapen, kolik například stojí kvalitní mikrofon nebo stabilizátor na těžší fotooparát. Jsou to sice pouhé „drobnosti“, podstatně však ovlivňují kvalitu videa a divácký zážitek. Dobrovolný příspěvek na podporu tvorby Plodné zahrady je možné poslat na účet 5417315/0300 (IBAN CZ0703000000000005417315). Děkuji. Petr
Dobrý den, Petře. Mám dotaz. Cibuli sečku mohu vysadit mezi rajčata ven a nebo i k petřeli po špenátu? A jak je to z červenou řepou, po jaké plodině se hodí a s jakou plodinou mohu společně mít?
Zdravím Vás, Nikolo, cibuli klidně vysejte ke všem zmíněným plodinám. K červené řepě můžete vysít kopr, salát, cibuli, mně třeba roste mezi řepou pórek. Nebojte se experimentovat. Pokud doplňujete na povrch kompost nemusíte moc řešit jednotlivé tratě ani následnost či střídání plodin. Klidně můžete pěstovat tu samou zeleninu na tom samém záhonku i pár let po sobě.
Dobrý den, mám předpěstované sazeničky špenátu Winterriesen. Kdy mohu dát ven? Teď je mám v nevytápěném skleníku pod netkanou textilií v sadbovačích? Děkuji a přeji krásný den. Nikola
Ahojky Petře, když se přesadí sazeničky (rajč.-papr.) a jiné do větších kvetináčku můžou se hned hnojit nebo až za nějaký ten den,anebo se nehnojí až pak na záhoně🙂
Po 3 týdnech se mohou lehce hnojit, ale stačí je přesadit z výsevního do zahradního substrátu, který má trochu více živin. Při přehnojení se oddálí kvetení a energie půjde především do zelené hmoty.
Zřejmě myslíte odrůdu nejranější modrou odrůdu kedlubny Azur Star (Kohlrabi = kedlubna). Semínka této odrůdy jsem zakoupil zde: www.bingenheimersaatgut.de/en/organic-seeds/vegetables/cabbage/kohlrabi/azur-star-g227
Predpestujem si zeleninu podla vasich rad v sadbovacoch ale v dome. Kedy je spravny cas na vysadenie priesad na vonkajsi zahon? Je potrebne rastliny pred vysadbou otuzovat? Je mozne ich vysadit uz teraz a zakryt tunelom z hrubej netkanej textilie ktora sa pouziva na zimu proti mrazu, alebo by to bol pre rastliny tepelny sok?
Vhodný čas pro přesazení sazenic ze sadbovačů je po vytvoření 2-3 pravých listů (to jsou ty, které se vytvoří až po prvních 2 děložních lístcích), to podle druhu zeleniny a podmínek trvá většinou 2-4 týdny. Teplomilnou zeleninu můžete dát ven až pominou ranní mrazíky, tu ostatní, až na pár druhů, u kterých je riziko jarovizace (předčasného vyhnání do květu), lze zakrýt netkanou textilií. Když sazeničky přesadíte včas, tak se nemusíte zabývat jejich otužováním, spíš bych dával pozor, aby se hned nespálily celodenním sluncem. Takže, pokud jsou slunečné dny, tak sazeničky dávám na 1-2 dny před výsadbou do polostínu, pokud byly předpěstovány doma.
Krasne video! Moc Vam fandim, ste sikovny. Mam prosim dotaz ohladom skleniku. Byvame vo vyske 480 m.n.m. a mame foliovnik. Velmi rada by som ho vyuzivala v zime presne tym sposobom, ako mate na videu pestovanie salatov, ale obavam sa, ze je na to v nom prilis velka zima. Viete prosim o nejakom sposobe, ako to tam vyteplit? Napada ma jedine konsky hnoj v kombinacii so slamou… Topit v nom si dovolit bohuzial nemozem pri dnesnych cenach… Mockrat dakujem za odpoved a krasny vecer prajem!
Děkuji Vám, Aido. Vážím si Vaší přízně.:-) I ve Vaší nadmořské výšce by to mělo fungovat. Koňský hnůj je fajn, pokud máte jeho zdroj. Mělo by však stačit při větších mrazech pokrýt saláty 1-2 vrstvami netkané textilie o gramáži 23-30 g/m2 a slaáty pěstovat ve shlucích. Je třeba počítat s tím, že v závislosti na průběhu zimy, některé rostliny tak jako tak zmrznou a pěstovat ty, které jsou odolnější vůči mrazu. Ať se daří!:-) Petr
Děkuji, Tomáši! Tvorba kompostu je nikdy nekončící proces a vždy by ho mohlo být více.:-) Nejrychlejší a nejjednodušší cesta, ovšem ne ta nejlepší, je nechat si zavést kompost z komostárny. Jen v minulém roce jsem spotřeboval 5 tun vlastního kompostu, který tvořila především štěpka z listnáčů z naší zahrady, zelená hmota ze zahrady, posekaná tráva, sláma a slepičince. Vytvářel jsem i nové záhony a pár tun je pak jak nic, tak jsem si ještě musel nechat zavést i kompost z kompostárny.
Ďakujeme za super videá. Som však úplný začiatočník. Zasadila som si vami kaleráb, mrkvu, uhorky a iné.. Ale mám ich veľmi tenké a dlhé. Vôbec nie sú také pevné a padajú na stranu. Tiež nerozumiem, čo je to prepichat ich. Sú veľmi jemné a mám pocit, že ich zničim keď ich presadim. Mám ešte čakať či zosilnejú, alebo ich mám rozsadiť?
Děkuji za komentář, Zuzano! Jsem rád, že se Vám videa líbí. Sazeničky asi mají málo světla a hodně tepla. Chtělo by to je přemístit do skleníku. Mrkev se nepřesazuje, sazeničky plodové zeleniny můžete přesadit hlouběji a stonek zanořit až po první listy (případně i některé listy odstranit a zasadit ještě níže). Přepichování je to samé co pikýrování, provádí se u mladých semenáčků při jednocení plošné sadby - rostlinka se chytí za děložní lístky, nadzvihne ze substrátu třeba tužkou a přesadí do větší buňky. Držím palce! :-) Petr
Opět skvělé video jako ostatně vždy-děkuji. Měl bych jeden technický dotaz. Zmiňujete se o výhřevné podložce za pár set korun.U nás jsem na ten typ co máte (Heat Mat 120x52 cm) našel za nějakých 1500 kč. To mi zase jako,,pár set korun" nepřipadá. Zřejmě asi znáte levnější alternativu. Pokud tomu tak je ,prosím o adresu. Děkuji.
Děkuji, Petře! :-) Ohledně té podložky, tak ten konkrétní typ a velikost, co mám ve skelníku, opravdu stojí tolik, kolik uvádíte. Cena se víceméně odvíjí od velikosti podložky a některé lze tedy sehnat i za poloviční cenu. Také jsou různí výrobci a různé značky, které jsou levnější, např.: www.amazon.com/VIVOSUN-Waterproof-Seedling-Hydroponic-Standard/dp/B00Y27FJ1C?th=1
Já ji sehnala v Lidlu za pětistovku. Ale je pravda, že Lidl ji mívá jen na podzim. Ale celou zimu mě pod prostěradlem hřála, no a na jaře může pak začít sloužit sazeničkám, takže dobře investovaná pětistovka :)
Dobrý den, Petře,prosím Vás, v jakém měsíci-při kolika stupních venku-bych mohla předpěstovávat ze semínek v kvetináčcích ve skleníku,za použití vyhřívací podložky? Doma bohužel předpěstovávat nemohu,protože ač jsme v satelitu v domečku, je doma poměrně velká tma a šero a ani za jediným kuch.oknem se mio všechno vytahuje. Mnohokrát děkuji!!!
Zdravím Vás, Anno, každá zelenina má trochu jiné nároky na pěstování, ale zjednodušeně řečeno, pokud využijete výhřevnou podložku pro pěstování, tak lze v březnu ve skleníku předpěstovat všechnu zeleninu zmíněnou ve videu. Sazeničky však nechte nejdříve vyklíčit doma při teplotách kolem 20 °C a teprve poté je přesuňte do skleníku. Ať se daří! Petr
Dobrý deň, bylinky sa prosím predpestujú rovnakým spôsobom ako zelenina? Tiež sa vysieva po menej alebo po jednom a potom presádza? Ja sa snažím o rôzne bylinky už tretí rok a neviem prečo mi to vôbec nejde...skúšam postupne rôzne postupy, no zatiaľ som neprišla na správny...napr. levanduľa, bazalka, majorán, ligurček, pažítka atď...
Ano, Miško! :-) Bylinky a jejich drobná semínka můžete vysévat stejně jako zeleninu ve shlucích buď do buněk sadbovačů nebo do výsevní misky a pak je rozesadit. Doma vám vyklíčí rychleji, pak je můžete přesunout do skleníku.
Dobrý den Petře, dívám se znovu na vaše loňská videa. Všimla jsem si semínek paprik pana Mejsla v předchozím videu a v tomhle máte krásnou sazenici papriky z lednového výsevu. Svítil jste jí po vyklíčení? A pokud je to ta pana Mejsla, jakou s ní máte zkušenost? Narostly vám veliké papriky? Mějte se krásně, ať se daří, Zdenka
Zdravím Vás, Zdenko, a děkuji mockrát za Váš zájem a komentář! Papriky ze semínek od pana Meisla opravdu narostly veliké. Ta paprika z lednového výsevu ve videu je však chilli paprička NuMex Suave Orange. Po vyklíčení (při teplotě kolem 30 °C) jsem ji umístil na okno s ideální orientací na JJZ a do nevyužívané místnosti, kde je teplota pouze kolem 18 °C (nižší teplotou při předpěstování se zamezí dlouživému růstu a rostliny mají silnější pletiva), díky tomu nebylo zapotřebí umělého osvětlení, které v tuto roční dobu jinak více než žádoucí. Přeji Vám bohatou úrodu v letošní sezóně a děkuji Vám za přízeň.:-) Petr
@@plodnazahrada Dobrý den Petře, děkuji za odpověď a radu. Vážím si toho. Zvládly by papriky, případně jiné sazenice po vyklíčení i teplotu 15 °C? Mějte se hezky, Zdenka
Viete mi poradit, pri predpestovani hrasku ale aj fazule mam skusenost, ze mi niektore semena z 1 vysevu uplne zhnili, nevyklicili. Niektore pekne vyrastli. Podmienky mali teda rovnake. Preco sa to deje? Semeno vyzera ok ale pri dotyku je ako kasa.
Zdravím Vás, Anno. Fazole a hrášek mohou hnít při přímém výsevu do studené a mokré půdy, ale to asi nebude Váš případ. Někdy se to děje i v případě, že semena zasejete příliš hluboko. Příčín může být více - patogenní houby ve výsevním substrátu, přemokření, stará semena... Na některá semena to může být již hodně, jiná to zvládnou bez problémů, proto ty rozdíly.
@@plodnazahrada tie zhnite boli hlbsie, tie co vyklicili vykukali zo zeme. A substrat bol dost mokry… radsej nabuduce tieto semena namocim aby som ich len tak odhadom nepreliala, pripadne predklicim a budem zalievat opatrne. Myslela som, ze 1 cm zeminy nad semenom je v poriadku, no ukazuje sa mi ze je to vela. Vy ich davate do akej hlbky? Raz tak aka je velkost semena?
Dobrý den, díky za Vaše krásně zpracovaná a srozumitelná videa. Zajímalo by mne, co lze pěstovat za zeleninu ve shlucích stejně jako červenou řepu? Děkuji Iveta
Děkuji, Iveto! Jsem rád, že se Vám videa líbí. Ve shlucích můžete pěstovat celou řadu druhů zeleniny. Například cibuli, pórek, ředkvičky, vodnici, salátovou zeleninu, bylinky aj.
Dobrý večer, tak jsem zde opět s dotazem. Vysela jsem si roketu. 26.3.21, už klíčí. Dotaz zní: pikýrujete pak po jedné nebo po více semenáčkách? Jsou takové pidi. Děkuji Nikola
Roketu nepikýruji. Lze ji vysévat do sadbovačů i ve shlucích a stejně tak poté rovnou vysadit na záhon. Semenáčky případně můžete (nebo nemusíte) vyjednotit po přepíchání, ale jak píšete, klíčí rychle, tak si můžete udělat nový výsev přímo do sadbovačů.
Na označení semínek je za názvem odrůdy označení F1, což znamená první generace rodičovských rostlin (výjimečně se můžete setkat i s označením F2 - druhá generace).
Petře, super videa a návody jak na to na zahradě. Velká inspirace pro nové zahrádkáře. Jen mám malou připomínku. Nešla by ta videa na dané téma trochu zkrátit, ať si člověk může prohlédnout víc videí na různá témata. Děkuji. František
Zdravím Vás, Františku, děkuji za komentář. Jsem moc rád, že jsou pro Vás videa přínosem. Co se týče délky videí, tak mi mnoho lidí píše, že jim vyhovuje právě podrobný, byť delší, výklad dané problematiky, že pak dané problematice lépe porozumí a nemají po skončení videa ještě více otázek než před jeho shlédnutím.:-) Pokud Vás zajímá jen určitá část videa, tak je možné kliknout na konkrétní časomíru, která je většinou uvedena v popisu videa. Ať se daří! Petr
@@plodnazahrada Petře v pohodě, pokud si to začínající zahrádkáři přejí, je třeba se přizpůsobit jim. Využiji té časomíry, pokud na některé video budu spěchat. Patřím mezi lidi hodně časově vytížené, tak proto ten můj názor. Chtěl jsem si za určitou dobu projít víc Vašich videí. Nech se daří a těším se na další Vaše videa. Pořád se člověk učí něco nového. Fr.
Je možné už teraz vysadiť predpestovanú cibulu, keď má 2 pravé listy, priamo na záhon a zakryť textíliou? Nemusím sa obávať jarovizácie, keďže ešte stále hrozia nočné teploty pod nulou?
Zdravím Vás, Anno, při jarovizaci dochází k tomu, že rostlina předčasně vyžene do květu, tzn., že reprodukční orgány se vytvoří dříve a na úkor té části rostliny, kterou chceme sklízet. Nejběžší příčinou bývá vystavení přílišnému chladu pro daný druh zeleniny v rané části vývoje rostliny, vliv má také nedostatek živin (například pokud necháte sazeničky příliš dlouho v sadbovači) a další různé druhy stresu - například sucho nebo nevyrovnaná zálivka aj.
@@plodnazahrada Díky za info, no říkala jsem si, že v ČR nebude asi žádný distributor. Moc fandím Vašim videím, protože chápu, že ne každá generace rozumí angličtině... jste takový český Charles Dowding ohledně metod pěstování. Jeho videa sleduju už roky :-)
Tie sadbovače máte bez možnosti odtoku vody? Nie je to riskantné kvôli hnitiu koreňov? Vy ich máte na vyhrievacej podložke takže asi je odparovanie vody zabezpečené a hnitie koreňov nehrozí, no môžem takýto sadbovač používať aj bez podložky?
Zdravím Vás, Anno, každá buňka v sadbovači má na dně otvor, který umožňuje odtok přebytečné vody. Nicméně pokud se zalévá opatrně a s citem, tak je možné pěstovat sazenice i v nádobách/platech bez odtokového otvoru, pak se ale musí dávat opravdu pozor a sazenice se nesmí přelít.:-)
Ahoj Petře, psala jsem Vám email na uvedenou adresu s malým dotazem a pár fotkami, kdybyste měl chvilku se někdy podívat, pak už to asi nebude aktuální... :-) A ještě bych se Vás ráda zeptala, neplánujete vydat nějaký Pomocný kalendář, kdy se co hodí zaset? Pan Dowding něco takového v jednom videu ukazoval, nebylo by fajn mít i od vás v českém jazyce tuto pomůcku? Moc děkuji za odpovědi, jsem Váš další totální nadšenec :-)
Dobrý den Petře. Měla jsem vždy za to, že když nenamíchám kompost s jinou zeminou a pískem tak že to sazenicky nebo semínka spálí. Nevím kde jsem k tomu přišla 😂😂. Ale teď už tedy nebudu tuto zbytečnou práci dělat.
Děkuji za zprávu. Jedná se o reakci česneku na stres z náhlého ochlazení či oteplení v kombinaci s vyššími srážkami. Žloutnutí je projevem toho, že česnek nepřijímá dusík. Při objevení příznaků to pěstitelé řeší přihnojením dusíkatým hnojivem - ledkem vápenatým. Já bych spíš zkusil třeba výluh z kopřiv, který má také vysoký obsah dusičnanů a mohl by mít obdobné účinky.
Nechtěl byste prosím udělat video o ne úplně běžných rostlinách co pěstujete? Především by mě zajímalo jakou odrůdu muchovníku máte, jak jste spokojen s chutí. Jak pěstovat moruši, mám ji také na zahradě a roste velmi pomalu, jsem také zhruba 320mnm. Jak vůbec vypadá mišpule, jakou odrůdu a kde jste koupil a jak vám chutná. Právě o ní přemýšlím.
Dobrý večer, Petře. Sjíždím znova Vaše videa. No a dotaz zní: jak správně pěstovat bulvový celer. Jednou jsem to zkusila, a výsledek katastrofa, pidi bulvičky se spostou kořínků.
Milá Nikol, vypěstovat velké bulvy u bulvového celeru je docela náročné a musí se hlídat spoustu detailů. Především se sazenice nesmí zasadit příliš hluboko (srdéčkové listy nesmí být zahrnuty půdou) a v létě potřebuje celer vydatnou zálivku, jinak se velké bulvy nevytvoří. Také je třeba dodržet poměrně velký spon mezi rostlinami (cca 35 cm), sazeničky nesmí projít jarovizací (teplota při předpěstování sazenic by ideálně neměla klesnout pod 16 °C), měly by se pravidelně odstraňovat starší listy na obvodu, celer je nutné vysít již v polovině února, potřebuje poměrně hodně živin (např. z kompostu) aj. Držím palce! Petr
Však také má. :-) Jsem s ním v kontaktu. Dokonce jsem měl tu čest, že fotku naší zahrady v zimě se zeleninou svítící ve sněhu instagram.com/p/CJ3t3qdrQnV/, měl na své titulní webové stránce po celou zimu.:-)
Tenhle člověk je Maestro didactico geniale. Výborný výklad. P. F. 2021.
Děkuji Vám, Belo! :-)
Veľká inšpirácia a pomoc pre mňa ako začiatočníka. Ďakujem
To mě těší, Adame, že Vám video pomohlo! :-) Děkuji Vám za komentář a za zpětnou vazbu. Petr
Je radost Vás poslouchat, děkuji 🌹
Děkuji Vám, Jarmilo, za milý komentář! také jste mi udělala radost.:-)
Petře, tenhle kanál je naprosto boží! Jen tak dál! Díky za inspiraci a nové vědomosti! 💚🌱
Je mi potěšením, Michale! :-) Děkuji mockrát za milý komentář! Petr
Opět super jako každé vaše video. Jsem začátečník, proto vás sleduji pravidelně a mnohému se díky vám naučím. Moc děkuji 👍👍👍
Děkuji Vám za milý komentář, Radko! To mě těší! :-)
@@plodnazahrada já děkuji
Perfektní video.
jednoducho, stručne, zrozumiteľne, bez zbytočných kecov, dík, super video!
Díky moc za zpětnou vazbu!
Veľmi pekné to tam máte, všade kam sa človek pozrie. Ďakujem za inšpiráciu. Ingrid
Děkuji Vám za milý komentář, Ingrid! :-) Těší mě, že Vás video inspirovalo. Petr
Dobrý den, jedním slovem - SUPER!!! Moc děkuji za Vaše videa.
Děkuji Vám, Petře! :-) Váš kometář mi vážně udělal velkou radost! :-) Petr
Dobrý den díky za hezké proškolení❤👍🇨🇿 ,ať se daří. 🌞🌱
Díky moc, Zdenko! :-)
@@plodnazahrada aaaaaaaaaaaaaa
Opět krásné video. Děkuji
Děkuji Vám, Václave, za milý komentář! :-)
Užitečná instruktáž a rady. Taky mám čtyřnohé pomocníky 🐱 🙂.
Děkuji Vám za komentář, Milane! Bez pomocníků by to nešlo.:-)
Děkuji za inspiraci a informace
Také děkuji za zpětnou vazbu! :-)
Petře zdravím. Prosím o radu, "vysemenil se mi muchovník" Jsou plnohodnotné nebo je potřeba roubovat aby měl vlastnosti mateční rostliny. Děkuji Jana
Vysemeněný muchovník pravděpodobně nebude mít vlastnosti původní rostliny, ale třeba se Vám podaří vypěstovat novou světoznámou odrůdu.:-) Pár rostlin bych nechal zaplodit a nechal se překvapit. Držím palce.:-)
informace od vas jsou nadherné. diky.
Pavle, děkuji Vám mockrát za komentář. Udělal jste mi velkou radost.:-)
Super! Děkuji za užitečné rady. Manžel zrovna na zahradě staví skleník. Tak se mi vaše video bude určitě hodit a když to nestihnu letos,tak alespoň budu chytřejší a připravenější na příští sezonu. 😃Díky!
Děkuji za komentář! Přeji bohatou úrodu a hodně radosti při pěstování ve skleníku.:-)
Radost se dívat. Dekuji za video.
To mě moc těší, Jiří. Také děkuji za komentář!
Dobrý den, velmi přínosné video. Inspirují se Charlesem Dowdingem, myslím, že máte stejby přístup. Velmi vítám, že mohu sledovat stejný postup v našich podmínkách. Děkuji za skvělou práci. 👍
Děkuji Vám, Markéto, za milý komentář! :-) Těší mě, že jsou pro Vás videa přínosná.
@@plodnazahrada ¿.? v
Dobrý den, Petře. Děkuji za další fajn video. Podáváte rady skromně, srozumitelně. Moc se mi líbí Vaše videa. Jen bych se chtěla zeptat na pěstování tuřínů? Loni mi je snědly asi mšice. Lépe se dařilo těm předpěstovaným, ale i tak úroda žádná. Máte nějaké tipy pro pěstování tuřínů? Viděla jsem, že jste je sklízel z pod sněhu.🙂
Děkuji Vám, Renáto, za Váš potěšující komentář! :-) Minimálně do té doby než tuřín zesílí, tak je dobré ho zakrýt netkanou textilií. Jinak si na něm bude pochutnávat celá řada hmyzu, třeba dřepčíci nebo housenky běláska zelného spasou mladou sazeničku během pár hodin.
@@plodnazahrada a nebude jim vadit nedostatek světla? A je lepší předpěstovat?
@@Reny1982able Ano, lepší je předpěstovat sazeničky, máte nad tím lepší kontrolu. Netkaná textilie o nižší gramáži (17-19 g/m2) většinu světla propustí, vytváří příznivější mikroklima a dokonce se používá i pro urychlování sklizně.
Jasne, stručné, srozumitelne 😊
Děkuji mockrát za zpětnou vazbu.🙏😊
Perfektní video, dekujeme.
Děkuji mockrát za zpětnou vazbu! :-)
Dobrý deň zdravime s deckami, nesklamali ste ich a na záver ochutnali:) dakujeme opäť za tipy.
To jsem moc rád, Tatiano, že jsem Vaše děti nezklamal.:-))
Dobrý den, děkuji moc za další inspirativní video :-) Zajímalo by mne, jak dosypáváte kompost na záhony, nebo ve skleníku, i když tam ještě máte sazenice nebo zasazený česnek? Dosypete tech 5 cm i přes česnek nebo zamulčujete kolem až začne rašit? Děkuji moc
Bylo mi potěšením, Veroniko.:-) Kompost dosypám buď kolem rostlin nebo po jejich sklizni, stačí jednou ročně a lze to provést kdykoliv v průběhu roku.
Děkuji za odpověď :-)@@plodnazahrada
Zdravím Petře, děkuji za inspiraci. Chci se jen zeptat na cibuli. Semena spolu s mrkví mám už venku v kompostu podle Vás a doma mám předpěstovanou - (už asi 4-5 cm vysokou) cibuli a nevím, kdy ji přesadit ven a za jakých podmínek..Děkuji za odpověď
Děkuji, Leo! :-) Cibuli můžete dát ještě tak na 1-2 týdny do skleníku a pak klidně přesadit na venkovní záhony.
Moc dekujeme za skvele tipy 🙏🏻Pomichane sazenice RAJCAT. Jak rozeznam kerickove a tyckove, dokud jsou male, nez zasadim? Prosim & Dekuji
Děkuji za zpětnou vazbu! :-) Některé odrůdy tyčkových rajčat mají jakoby bramborové listy (Stupické polní rané, Tamina), tyčková rajčata také většinou tvoří pouze jeden hlavní výhon a pravděpodopbně budou, v závislosti na odrůdě, i trochu vyšší. Starší keříčková rajčata bývají nižšího vzrůstu a také tvoří více bočních výhonů z báze.
Děkuji za opět perfektní video, obdivuji kolik toho pěstujete! Prosím na co využíváte topinambury, jíte je syrové nebo z nich vaříte i nějaká jídla ?
Děkuji! Topinambury jíme syrové, lehce osmahnuté, krátce zapečené, v leču apod.
Zdravím, moc děkuji za skvělé video, sleduji vás pravidelně a moc mě to baví 👍🙂... Chtěla bych se zeptat na cibuli sazecku a její odolnost proti mrazu. Bydlím na severu Čech a teploty máme stále kolem nuly i níž, jen některé dny svitne slunko a teplota je vyšší, to jsem využila pro sázení topinamburu🌻, ale u cibule se trochu bojím. Mohu ji vysadit koncem března nebo raději až po zmrzlých mužích?
To jsem rád, že Vás videa baví, Aleno! :-) I u nás bylo například včera ráno -6 °C. Někdy může vést brzký výsev sazečky k jarovizaci, ale výsadba po jarní rovnodennosti by měla být bez problémů, tak se nemusíte obávat. Sadbu si klidně můžete rozložit na víc termínů a pak pozorovat, jak si která výsadba vede. :-)
@@plodnazahrada Moc děkuji za radu a doporučení, určitě vyzkouším. Mám i více druhů cibule, tak bude co porovnávat 👍🌱
diky za videa velice poucna
Děkuji mockrát za komentář! :-)
Děkuji moc za opět skvěle video. Akorát mám doma frigo sadbu jahod a čekám po neděli až ji budu moct sázet do záhonu. Hnojite ještě nějak jahody? Dekuji
Perfektní, tak to hezky vyšlo.:-) Děkuji Vám za zpětnou vazbu, Lucie! Jsem rád, že se Vám video líbilo! K jahodám doplňuji kompost a také je hnojím zředěnými zkvašenými slepičinci (zálivku provádím jen na povrch půdy / kompostu, ne na listy). Můžete použít i výluh ze zkvašených kopřiv. Přeji bohatou úrodu sladkých jahod! :-)
@@plodnazahrada super, mockrát děkuji za rady. Budu si dělat záhon podle vás, už mám vše nachystáno a moc se těším na bohatou úrodu🍓. Ještě se zeptám hnojite jen zjara nebo i víckrát?
@@lucierebrosova2027 Výborně! :-) Jako hlavní zdroj živin používám hlavně kompost při výsadbě a v dalších letech jej znovu doplním brzy na jaře. Přihnojit můžete ještě v době kdy začíná rašit srdéčko rostliny a poté, když jahodník nasazuje květy.
@@plodnazahrada Děkuji moc. Máme právě k dispozici ulezely kompost, tak už se nemůžu dočkat až záložim záhony a začnu. Na okně už mám hromadu sazenicek a bylinky.
Velice zajímavé video. Dá to jistě spoustu práce.
Nevidím zde odkaz, abych mohl přispět na nákup video techniky atp...
Děkuji Vám mockrát za vyjádření podpory, Jaroslave. Musím říct, že než jsem začal natáčet videa, tak jsem měl jen mlhavou představu o tom, jak jsou natáčení a související činnosti časově a finančně náročné. Byl jsem překvapen, kolik například stojí kvalitní mikrofon nebo stabilizátor na těžší fotooparát. Jsou to sice pouhé „drobnosti“, podstatně však ovlivňují kvalitu videa a divácký zážitek. Dobrovolný příspěvek na podporu tvorby Plodné zahrady je možné poslat na účet 5417315/0300 (IBAN CZ0703000000000005417315). Děkuji. Petr
Dobrý den, Petře. Mám dotaz. Cibuli sečku mohu vysadit mezi rajčata ven a nebo i k petřeli po špenátu? A jak je to z červenou řepou, po jaké plodině se hodí a s jakou plodinou mohu společně mít?
Zdravím Vás, Nikolo, cibuli klidně vysejte ke všem zmíněným plodinám. K červené řepě můžete vysít kopr, salát, cibuli, mně třeba roste mezi řepou pórek. Nebojte se experimentovat. Pokud doplňujete na povrch kompost nemusíte moc řešit jednotlivé tratě ani následnost či střídání plodin. Klidně můžete pěstovat tu samou zeleninu na tom samém záhonku i pár let po sobě.
@@plodnazahrada Moooc vám děkuji.
Dobrý den, mám předpěstované sazeničky špenátu Winterriesen. Kdy mohu dát ven? Teď je mám v nevytápěném skleníku pod netkanou textilií v sadbovačích? Děkuji a přeji krásný den. Nikola
Kdykoliv, klidně ihned.:-)
@@plodnazahrada Moooc děkuji
Ahojky Petře, když se přesadí sazeničky (rajč.-papr.) a jiné do větších kvetináčku můžou se hned hnojit nebo až za nějaký ten den,anebo se nehnojí až pak na záhoně🙂
Po 3 týdnech se mohou lehce hnojit, ale stačí je přesadit z výsevního do zahradního substrátu, který má trochu více živin. Při přehnojení se oddálí kvetení a energie půjde především do zelené hmoty.
@@plodnazahrada Z výsevního do zahradního mám hotovo, takže jestli to chápu dobře, nemusím hnojit ,až pak na záhoně🤔 jo a móóóóóóc děkuji 🙂
@@ibho1643 Ano.:-)
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať z akého zdroja máte semienka ranných kedlubnov odroda Kohlrabi?
Zřejmě myslíte odrůdu nejranější modrou odrůdu kedlubny Azur Star (Kohlrabi = kedlubna). Semínka této odrůdy jsem zakoupil zde: www.bingenheimersaatgut.de/en/organic-seeds/vegetables/cabbage/kohlrabi/azur-star-g227
@@plodnazahrada Ano myslel som tú, velmi pekne ďakujem
Dobrý den. Poznala jsem vaše videa a sou super. Můžete mi doporučit kde seženu frigo sadbu jahod?
Děkuji, Jarko! :-) Frigo sadbu seženete například zde: www.prodej-jahod.cz/sazenice-jahodniku-frigo/
Predpestujem si zeleninu podla vasich rad v sadbovacoch ale v dome. Kedy je spravny cas na vysadenie priesad na vonkajsi zahon? Je potrebne rastliny pred vysadbou otuzovat? Je mozne ich vysadit uz teraz a zakryt tunelom z hrubej netkanej textilie ktora sa pouziva na zimu proti mrazu, alebo by to bol pre rastliny tepelny sok?
Vhodný čas pro přesazení sazenic ze sadbovačů je po vytvoření 2-3 pravých listů (to jsou ty, které se vytvoří až po prvních 2 děložních lístcích), to podle druhu zeleniny a podmínek trvá většinou 2-4 týdny. Teplomilnou zeleninu můžete dát ven až pominou ranní mrazíky, tu ostatní, až na pár druhů, u kterých je riziko jarovizace (předčasného vyhnání do květu), lze zakrýt netkanou textilií. Když sazeničky přesadíte včas, tak se nemusíte zabývat jejich otužováním, spíš bych dával pozor, aby se hned nespálily celodenním sluncem. Takže, pokud jsou slunečné dny, tak sazeničky dávám na 1-2 dny před výsadbou do polostínu, pokud byly předpěstovány doma.
Jedna sa o spenat, salat, cviklu, rukolu a hrasok.
@@plodnazahrada dakujem za radu
@@annakrizova7314 To vše můžete bez obav dát ven.:-)
@@plodnazahrada hurá :-)
Krasne video! Moc Vam fandim, ste sikovny. Mam prosim dotaz ohladom skleniku. Byvame vo vyske 480 m.n.m. a mame foliovnik. Velmi rada by som ho vyuzivala v zime presne tym sposobom, ako mate na videu pestovanie salatov, ale obavam sa, ze je na to v nom prilis velka zima. Viete prosim o nejakom sposobe, ako to tam vyteplit? Napada ma jedine konsky hnoj v kombinacii so slamou… Topit v nom si dovolit bohuzial nemozem pri dnesnych cenach… Mockrat dakujem za odpoved a krasny vecer prajem!
Děkuji Vám, Aido. Vážím si Vaší přízně.:-) I ve Vaší nadmořské výšce by to mělo fungovat. Koňský hnůj je fajn, pokud máte jeho zdroj. Mělo by však stačit při větších mrazech pokrýt saláty 1-2 vrstvami netkané textilie o gramáži 23-30 g/m2 a slaáty pěstovat ve shlucích. Je třeba počítat s tím, že v závislosti na průběhu zimy, některé rostliny tak jako tak zmrznou a pěstovat ty, které jsou odolnější vůči mrazu. Ať se daří!:-) Petr
@@plodnazahrada Mockrát ďakujem za odpoveď! Teraz už mám nádej na krásnu úrodu :) Pekný večer prajem.
Petře, opět super video 👍. Jen by mě zajímalo, kde berete tolik hezkého kompostu?
Děkuji, Tomáši! Tvorba kompostu je nikdy nekončící proces a vždy by ho mohlo být více.:-) Nejrychlejší a nejjednodušší cesta, ovšem ne ta nejlepší, je nechat si zavést kompost z komostárny. Jen v minulém roce jsem spotřeboval 5 tun vlastního kompostu, který tvořila především štěpka z listnáčů z naší zahrady, zelená hmota ze zahrady, posekaná tráva, sláma a slepičince. Vytvářel jsem i nové záhony a pár tun je pak jak nic, tak jsem si ještě musel nechat zavést i kompost z kompostárny.
Ďakujeme za super videá. Som však úplný začiatočník. Zasadila som si vami kaleráb, mrkvu, uhorky a iné..
Ale mám ich veľmi tenké a dlhé. Vôbec nie sú také pevné a padajú na stranu. Tiež nerozumiem, čo je to prepichat ich. Sú veľmi jemné a mám pocit, že ich zničim keď ich presadim. Mám ešte čakať či zosilnejú, alebo ich mám rozsadiť?
Děkuji za komentář, Zuzano! Jsem rád, že se Vám videa líbí. Sazeničky asi mají málo světla a hodně tepla. Chtělo by to je přemístit do skleníku. Mrkev se nepřesazuje, sazeničky plodové zeleniny můžete přesadit hlouběji a stonek zanořit až po první listy (případně i některé listy odstranit a zasadit ještě níže). Přepichování je to samé co pikýrování, provádí se u mladých semenáčků při jednocení plošné sadby - rostlinka se chytí za děložní lístky, nadzvihne ze substrátu třeba tužkou a přesadí do větší buňky. Držím palce! :-) Petr
Opět skvělé video jako ostatně vždy-děkuji. Měl bych jeden technický dotaz. Zmiňujete se o výhřevné podložce za pár set korun.U nás jsem na ten typ co máte (Heat Mat 120x52 cm) našel za nějakých 1500 kč. To mi zase jako,,pár set korun" nepřipadá.
Zřejmě asi znáte levnější alternativu. Pokud tomu tak je ,prosím o adresu. Děkuji.
Děkuji, Petře! :-) Ohledně té podložky, tak ten konkrétní typ a velikost, co mám ve skelníku, opravdu stojí tolik, kolik uvádíte. Cena se víceméně odvíjí od velikosti podložky a některé lze tedy sehnat i za poloviční cenu. Také jsou různí výrobci a různé značky, které jsou levnější, např.: www.amazon.com/VIVOSUN-Waterproof-Seedling-Hydroponic-Standard/dp/B00Y27FJ1C?th=1
@@plodnazahrada Bohužel všechny na amazonu jsou na 120 V. Vy jste kupoval kde? Dekuji.
@@baboss100 www.higarden.cz/vyhrivani/
@@plodnazahrada Jak už jsem psal-nemáme zrovna levnou kobylku-a kedlubny jsou už někde na ceně kaviáru:-)
Já ji sehnala v Lidlu za pětistovku. Ale je pravda, že Lidl ji mívá jen na podzim. Ale celou zimu mě pod prostěradlem hřála, no a na jaře může pak začít sloužit sazeničkám, takže dobře investovaná pětistovka :)
Dobrý den, Petře,prosím Vás, v jakém měsíci-při kolika stupních venku-bych mohla předpěstovávat ze semínek v kvetináčcích ve skleníku,za použití vyhřívací podložky? Doma bohužel předpěstovávat nemohu,protože ač jsme v satelitu v domečku, je doma poměrně velká tma a šero a ani za jediným kuch.oknem se mio všechno vytahuje. Mnohokrát děkuji!!!
Zdravím Vás, Anno, každá zelenina má trochu jiné nároky na pěstování, ale zjednodušeně řečeno, pokud využijete výhřevnou podložku pro pěstování, tak lze v březnu ve skleníku předpěstovat všechnu zeleninu zmíněnou ve videu. Sazeničky však nechte nejdříve vyklíčit doma při teplotách kolem 20 °C a teprve poté je přesuňte do skleníku. Ať se daří! Petr
Dobrý deň, bylinky sa prosím predpestujú rovnakým spôsobom ako zelenina? Tiež sa vysieva po menej alebo po jednom a potom presádza? Ja sa snažím o rôzne bylinky už tretí rok a neviem prečo mi to vôbec nejde...skúšam postupne rôzne postupy, no zatiaľ som neprišla na správny...napr. levanduľa, bazalka, majorán, ligurček, pažítka atď...
Ano, Miško! :-) Bylinky a jejich drobná semínka můžete vysévat stejně jako zeleninu ve shlucích buď do buněk sadbovačů nebo do výsevní misky a pak je rozesadit. Doma vám vyklíčí rychleji, pak je můžete přesunout do skleníku.
Dobrý den Petře,
dívám se znovu na vaše loňská videa. Všimla jsem si semínek paprik pana Mejsla v předchozím videu a v tomhle máte krásnou sazenici papriky z lednového výsevu. Svítil jste jí po vyklíčení? A pokud je to ta pana Mejsla, jakou s ní máte zkušenost? Narostly vám veliké papriky?
Mějte se krásně, ať se daří,
Zdenka
Zdravím Vás, Zdenko, a děkuji mockrát za Váš zájem a komentář! Papriky ze semínek od pana Meisla opravdu narostly veliké. Ta paprika z lednového výsevu ve videu je však chilli paprička NuMex Suave Orange. Po vyklíčení (při teplotě kolem 30 °C) jsem ji umístil na okno s ideální orientací na JJZ a do nevyužívané místnosti, kde je teplota pouze kolem 18 °C (nižší teplotou při předpěstování se zamezí dlouživému růstu a rostliny mají silnější pletiva), díky tomu nebylo zapotřebí umělého osvětlení, které v tuto roční dobu jinak více než žádoucí. Přeji Vám bohatou úrodu v letošní sezóně a děkuji Vám za přízeň.:-) Petr
@@plodnazahrada Dobrý den Petře, děkuji za odpověď a radu. Vážím si toho. Zvládly by papriky, případně jiné sazenice po vyklíčení i teplotu 15 °C?
Mějte se hezky,
Zdenka
Dobrý den Petře, kdy dát kadeřávek na záhon? Letos pěstuji poprvé. Sazeničky jsou cca 6 az 8 cm velké. Děkuji a krásný den přeji Nikola
Zdravím, Nikol. V zásadě je to jedno, můžete ještě počkat až bude mít 3-4 pravé listy, květnové ranní mrazíky mu neublíží.
@@plodnazahrada Moooc děkuji, Petře.
Viete mi poradit, pri predpestovani hrasku ale aj fazule mam skusenost, ze mi niektore semena z 1 vysevu uplne zhnili, nevyklicili. Niektore pekne vyrastli. Podmienky mali teda rovnake. Preco sa to deje? Semeno vyzera ok ale pri dotyku je ako kasa.
Zdravím Vás, Anno. Fazole a hrášek mohou hnít při přímém výsevu do studené a mokré půdy, ale to asi nebude Váš případ. Někdy se to děje i v případě, že semena zasejete příliš hluboko. Příčín může být více - patogenní houby ve výsevním substrátu, přemokření, stará semena... Na některá semena to může být již hodně, jiná to zvládnou bez problémů, proto ty rozdíly.
@@plodnazahrada tie zhnite boli hlbsie, tie co vyklicili vykukali zo zeme. A substrat bol dost mokry… radsej nabuduce tieto semena namocim aby som ich len tak odhadom nepreliala, pripadne predklicim a budem zalievat opatrne. Myslela som, ze 1 cm zeminy nad semenom je v poriadku, no ukazuje sa mi ze je to vela. Vy ich davate do akej hlbky? Raz tak aka je velkost semena?
Dobrý den,
díky za Vaše krásně zpracovaná a srozumitelná videa. Zajímalo by mne, co lze pěstovat za zeleninu ve shlucích stejně jako červenou řepu? Děkuji Iveta
Děkuji, Iveto! Jsem rád, že se Vám videa líbí. Ve shlucích můžete pěstovat celou řadu druhů zeleniny. Například cibuli, pórek, ředkvičky, vodnici, salátovou zeleninu, bylinky aj.
Super video 👍👍👍
Děkuji mockrát! :-)
Dobrý večer, tak jsem zde opět s dotazem. Vysela jsem si roketu. 26.3.21, už klíčí. Dotaz zní: pikýrujete pak po jedné nebo po více semenáčkách? Jsou takové pidi. Děkuji Nikola
Roketu nepikýruji. Lze ji vysévat do sadbovačů i ve shlucích a stejně tak poté rovnou vysadit na záhon. Semenáčky případně můžete (nebo nemusíte) vyjednotit po přepíchání, ale jak píšete, klíčí rychle, tak si můžete udělat nový výsev přímo do sadbovačů.
@@plodnazahrada Děkuji za odpovedi. Krásný den přeji.
dobrý den, jak poznat že jsou hybridní plody, prosím?
Na označení semínek je za názvem odrůdy označení F1, což znamená první generace rodičovských rostlin (výjimečně se můžete setkat i s označením F2 - druhá generace).
palec hore
Díky moc!
Petře, super videa a návody jak na to na zahradě. Velká inspirace pro nové zahrádkáře. Jen mám malou připomínku. Nešla by ta videa na dané téma trochu zkrátit, ať si člověk může prohlédnout víc videí na různá témata. Děkuji. František
Zdravím Vás, Františku, děkuji za komentář. Jsem moc rád, že jsou pro Vás videa přínosem. Co se týče délky videí, tak mi mnoho lidí píše, že jim vyhovuje právě podrobný, byť delší, výklad dané problematiky, že pak dané problematice lépe porozumí a nemají po skončení videa ještě více otázek než před jeho shlédnutím.:-) Pokud Vás zajímá jen určitá část videa, tak je možné kliknout na konkrétní časomíru, která je většinou uvedena v popisu videa. Ať se daří! Petr
@@plodnazahrada Petře v pohodě, pokud si to začínající zahrádkáři přejí, je třeba se přizpůsobit jim. Využiji té časomíry, pokud na některé video budu spěchat. Patřím mezi lidi hodně časově vytížené, tak proto ten můj názor. Chtěl jsem si za určitou dobu projít víc Vašich videí. Nech se daří a těším se na další Vaše videa. Pořád se člověk učí něco nového. Fr.
obsažné, zajímavé, bezva! :)
Děkuji Vám, Ivo! :-)
Mohli by ste nám vysvetliť, ako pri jednotlivých druhoch zeleniny predísť jarovizácii?
Je možné už teraz vysadiť predpestovanú cibulu, keď má 2 pravé listy, priamo na záhon a zakryť textíliou? Nemusím sa obávať jarovizácie, keďže ešte stále hrozia nočné teploty pod nulou?
Zdravím Vás, Anno, při jarovizaci dochází k tomu, že rostlina předčasně vyžene do květu, tzn., že reprodukční orgány se vytvoří dříve a na úkor té části rostliny, kterou chceme sklízet. Nejběžší příčinou bývá vystavení přílišnému chladu pro daný druh zeleniny v rané části vývoje rostliny, vliv má také nedostatek živin (například pokud necháte sazeničky příliš dlouho v sadbovači) a další různé druhy stresu - například sucho nebo nevyrovnaná zálivka aj.
Kde jste sehnal seminka od MIgardener? Diky
Objednal jsem si je přímo od MIgardener.:-) migardener.com/
Odkud objednáváte Petře semínka od MIgardener? Jinak super video :-)
Díky moc, Veroniko! Semínka objednávám přímo od nich z Michiganu v USA, putují k nám přes měsíc.
@@plodnazahrada Díky za info, no říkala jsem si, že v ČR nebude asi žádný distributor. Moc fandím Vašim videím, protože chápu, že ne každá generace rozumí angličtině... jste takový český Charles Dowding ohledně metod pěstování. Jeho videa sleduju už roky :-)
@@veronikamachova6510 Děkuji mockrát! Charles je úžasný člověk i zahradník a velká inspirace pro všechny. Jsem s ním v kontaktu. :-)
😊
Dobrý deň chcel by som sa spýtať aký používate substrát na výsadbu semien - akej firmy. Ďakujem
Používám různé zdroje i substráty. Nyní asi nejčastěji substrát od firmy BB Com, vlastní kompost a agroperlit.
Tie sadbovače máte bez možnosti odtoku vody? Nie je to riskantné kvôli hnitiu koreňov? Vy ich máte na vyhrievacej podložke takže asi je odparovanie vody zabezpečené a hnitie koreňov nehrozí, no môžem takýto sadbovač používať aj bez podložky?
Zdravím Vás, Anno, každá buňka v sadbovači má na dně otvor, který umožňuje odtok přebytečné vody. Nicméně pokud se zalévá opatrně a s citem, tak je možné pěstovat sazenice i v nádobách/platech bez odtokového otvoru, pak se ale musí dávat opravdu pozor a sazenice se nesmí přelít.:-)
😉🥰🥰😁👍
Ahoj Petře, psala jsem Vám email na uvedenou adresu s malým dotazem a pár fotkami, kdybyste měl chvilku se někdy podívat, pak už to asi nebude aktuální... :-) A ještě bych se Vás ráda zeptala, neplánujete vydat nějaký Pomocný kalendář, kdy se co hodí zaset? Pan Dowding něco takového v jednom videu ukazoval, nebylo by fajn mít i od vás v českém jazyce tuto pomůcku? Moc děkuji za odpovědi, jsem Váš další totální nadšenec :-)
Milá Katko, v e-mailu najedete odpověď na Váš dotaz.:-) Výsevní kalendář mám v plánu.:-) Děkuji mockrát za Vaši přízeň. Petr
Dobrý den Petře. Měla jsem vždy za to, že když nenamíchám kompost s jinou zeminou a pískem tak že to sazenicky nebo semínka spálí. Nevím kde jsem k tomu přišla 😂😂. Ale teď už tedy nebudu tuto zbytečnou práci dělat.
Děkuji za komentář! Nevyzrálý kompost nebo hnůj by je opravdu spálil. Vyzrálého kompostu se obávat nemusíte.
@@plodnazahrada
Děkuji ❤️
Pekne vydeo chcem sa opytat zltnu listy na cesnaku co mam robit dakujem
Děkuji za zprávu. Jedná se o reakci česneku na stres z náhlého ochlazení či oteplení v kombinaci s vyššími srážkami. Žloutnutí je projevem toho, že česnek nepřijímá dusík. Při objevení příznaků to pěstitelé řeší přihnojením dusíkatým hnojivem - ledkem vápenatým. Já bych spíš zkusil třeba výluh z kopřiv, který má také vysoký obsah dusičnanů a mohl by mít obdobné účinky.
Dakujem
Nechtěl byste prosím udělat video o ne úplně běžných rostlinách co pěstujete? Především by mě zajímalo jakou odrůdu muchovníku máte, jak jste spokojen s chutí. Jak pěstovat moruši, mám ji také na zahradě a roste velmi pomalu, jsem také zhruba 320mnm. Jak vůbec vypadá mišpule, jakou odrůdu a kde jste koupil a jak vám chutná. Právě o ní přemýšlím.
O morušovnících a muchovnících a jejich odrůdách bych mohl něco natočit v létě, až budou plodit.:-)
Mišpuli jsem kdysi kupoval u Radima Peška: www.stareodrudy.org/ovocny-strom/mispule-velkoploda/63.html
Dobrý večer, Petře. Sjíždím znova Vaše videa. No a dotaz zní: jak správně pěstovat bulvový celer. Jednou jsem to zkusila, a výsledek katastrofa, pidi bulvičky se spostou kořínků.
Milá Nikol, vypěstovat velké bulvy u bulvového celeru je docela náročné a musí se hlídat spoustu detailů. Především se sazenice nesmí zasadit příliš hluboko (srdéčkové listy nesmí být zahrnuty půdou) a v létě potřebuje celer vydatnou zálivku, jinak se velké bulvy nevytvoří. Také je třeba dodržet poměrně velký spon mezi rostlinami (cca 35 cm), sazeničky nesmí projít jarovizací (teplota při předpěstování sazenic by ideálně neměla klesnout pod 16 °C), měly by se pravidelně odstraňovat starší listy na obvodu, celer je nutné vysít již v polovině února, potřebuje poměrně hodně živin (např. z kompostu) aj. Držím palce! Petr
@@plodnazahrada Mooc vám, Petře, děkuji. Polkusím se to v příštím roce vyladit.
Jak jste prosím vysoko na mořem?
337 m n. m.:-)
A co to aloe Vera přezimování?
Aloe Vera nesnáší mráz, zatím ji mám doma. Ven půjde až přestane mrznout.
@@plodnazahrada to jo no mrzne venku tam by zmrzla ja mam takovou velikánskou aloe vera
Zeler bulvovy som nechal cez zimu v zemi takže už čoskororo budu aspoň listy do pokrmu.
To by měl Charles Dowding radost :D
Však také má. :-) Jsem s ním v kontaktu. Dokonce jsem měl tu čest, že fotku naší zahrady v zimě se zeleninou svítící ve sněhu instagram.com/p/CJ3t3qdrQnV/, měl na své titulní webové stránce po celou zimu.:-)
Dowding Jen kdyby šlo o Bitvu o Británii. Jinak skuste Darwin nebo Linné nebo J. G. Mendel z Brna.
@@belomolnar2128 No, vidíte, to jsem nevěděl, že Charles má za jmenovce také maršála RAF.
@@plodnazahrada Možná že jde o potomka Lorda Dowdinga muzete se ho zeptat.
Ach jaj , tak to som už premeškala termín 😒
Nebuďte smutná, Lenko.:-) Spoustu ze zmíněných výsevů stále ještě, i když třeba trochu později, můžete vysévat.:-)
@@plodnazahrada ďakujem ❤🙏
Mně Stupické dozrává ve stejném čase jak Start S F1 ale Strat je chuťově lepší.