Świat po węglu: energia jutra. Tomasz Rożek, Konrad Świerczek, Marcin Molenda, Marcin Jakubowski

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 сен 2024
  • Rewolucja przemysłowa, zasilana energią zmagazynowaną w paliwach kopalnych, zmieniła życie ludzi - i wielu innych mieszkańców naszej planety. Atmosfera, napompowana dwutlenkiem węgla pochodzącym ze spalanych paliw, coraz bardziej zaczęła się ogrzewać, czego skutki obserwujemy na całym świecie - od górskich szczytów, które w coraz mniejszym stopniu skute są lodem, po głębiny oceanów, w których rozmaite gatunki masowo migrują, szukając idealnych dla siebie warunków w nagrzewającej się wodzie. Większość naukowców i polityków nie ma wątpliwości, że spalanie paliw kopalnych w krajach rozwiniętych powinno zostać ograniczone. Tylko: co je zastąpi? Czy mamy szansę w końcu ujarzmić energię gwiazd, w wydajnych elektrowniach termojądrowych? Czy rozwiążemy problemy z magazynowaniem energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii? A może paliwem przyszłości będzie wodór, którego spalanie odbywa się bez emisji dwutlenku węgla? O poszukiwaniach rozwiązania jednego z najbardziej palących współczesnych problemów, społecznych i politycznych napięciach z tym związanych, możliwościach i ograniczeniach technologicznych i gospodarczych w związku z transformacją energetyczną - o tym wszystkim porozmawiają prof. Konrad Świerczek z AGH, prof. Marcin Molenda z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Marcin Jakubowski z Insytutu Fizyki Plazmy Maxa Plancka. Pytania zadawał będzie popularyzator nauki Tomasz Rożek, twórca kanału Nauka. To Lubię na Youtubie.
    Paneliści
    Prof. Konrad Świerczek pracuje w Katedrze Energetyki Wodorowej na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górnicz-Hutniczej w Krakowie, na którym pełni także funkcję prodziekana ds. współpracy i nauki. Prowadzi badania m.in. w obszarze magazynowania energii.
    Dr hab. Marcin Molenda jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje na Wydziale Chemii. Specjalizuje się w systemach magazynowania energii, technologią materiałów i nanomateriałów, funkcjonalizacją materiałów dla ogniw litowych, wykorzystywanych w bateriach.
    Dr Marcin Jakubowski pracuje w Instytucie Fizyki Maxa Plancka w Greifswaldzie, gdzie zajmuje się badaniami nad syntezą termojądrową. Uczestniczy w eksperymentach prowadzonych na stellaratorze Wendelstein 7-X - największym tego typu eksperymentalnym reaktorze termojądrowym na świecie.
    Prowadzący:
    Dr Tomasz Rożek - fizyk, dziennikarz naukowy i popularyzator nauki, autor licznych książek, programów telewizyjnych i radiowych, twórca kanału Nauka. To Lubię na Facebooku i YouTubie oraz założyciel Fundacji Nauka. To Lubię.
    Debata zorganizowana w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (17 maja 2024 r.). Wydarzenie dofinansowano ze środków Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim
    Wesprzyj kanał Copernicus:
    / @copernicuscenter
    patronite.pl/c...

Комментарии • 63

  • @Marek_Bielecki
    @Marek_Bielecki 3 месяца назад

    Materiał ok,. rzeczowy

  • @jakubszelag7345
    @jakubszelag7345 3 месяца назад

    Piniądz to piniądz

  • @marcinszydowski5563
    @marcinszydowski5563 3 месяца назад +1

    Tylko, że... należy tutaj rozwinąć i wytłumaczyć ważną kwestię. Węgiel i inne surowce oraz paliwa kopalne będą wydobywane w coraz większych ilościach. Może niekoniecznie na tej planecie, może będą syntetyzowane, ale! Węgiej nie jest wykorzystywany tylko do palenia. Bardzo duże jego ilości zużywane są podczas produkcji stali, półprzewodników (co zostało wspomniane) oraz innych materiałów. Tak samo ropa naftowa - rafinacja benzyny jest tylko jedną stroną, drugą, nie mniej rozległą jest produkcja sztucznych polimerów, czyli wszystkie plastiki, gumy, obudowy, tkaniny, itd. Odważne stwierdzenie, że elektrownie atomowe staną się przeżytkiem... raczej nie szybko. Takie coś będzie ciągle niezastąpione w kosmosie jeśli światło gwiazd będzie zbyt słabe zanim wymyślimy inne sprawniejsze źródła czy metody przesyłu. Zasilanie sond i łazików kosmicznych też opiera się generatorach radioizotopowych. Tak samo akumulatory, panele fotowoltaiczne oraz inne, niewymyślone jeszcze technologie będą opierały się na podstawach uznawanych obecnie za szkodliwe. W dziedzinach takich jak inżynieria materiałowa gdy tylko AI wkroczy na poważnie do gry postęp będzie po prostu geometryczny w wymyślaniu i aplikowaniu nowych materiałów. Ekspansja kosmosu i nowe problemy społeczne tylko to przyspieszy i wymusi wydobywanie większych ilości. Jest to naturalna kolej rzeczy. Problemem jest mentalność osób decyzyjnych w skali globalnej aby wszystko robić dla zysku pieniężnego (nie zawsze aby inwestować w przyszłość) oraz nieświadomość większości, która nie zastanawia się nad takimi rzeczami na co dzień. Nie ma rozwiązań idealnych, trzeba po prostu minimalizować straty i nie robić takich przewrotów gwałtownie bo bardziej to szkodzi niż pomaga. Ochrona środowiska - jak najbardziej, ale nie jeśli robi się to gwałtownie (np. samochód elektryczny zamiast spalinowego), to okazuje się, że koszt wyprodukowania takiego samochodu przepala więcej węgla i dewastuje więcej środowiska (np. kopalnią odkrywkową metali ziem rzadkich) niż auto spalinowe.

  • @The123Adrian
    @The123Adrian 3 месяца назад +2

    6:00 i to zdrowe podejście, a nie siłowe eymuszanie jak to robi Unia.
    11:00 Polscy naukowcy są przodownikami w wynalazckahc w fotowoltaice, tyle ze państwo polskie nie wpiera tych i pracują dla obcych krajów.
    A co do rewolucji która dawno się już zaczęła? Światowa emisja co2 wzrosla

  • @pan_dreptak
    @pan_dreptak 3 месяца назад +1

    Po węglu? Przecież Niemcy otwierali ostatnio nowe kopalnie węgla i to tego brudniejszego brunatnego, jeszcze będą go nam sprzedawać.

  • @andrzej9618
    @andrzej9618 3 месяца назад

    Czyli możemy mieć reaktor na już tylko nie stać nas na cięcia który by pilnował debili z zapałkami. Wzbogacony uran jest droższy "nie ma go na allegro więc nie wiem jaki jest przelicznik" przez to bardziej wydajny. Lecz na czarnym rynku nie jest aż tak różnica. Znów nie wiem czy to prawda.

    • @andrzej9618
      @andrzej9618 3 месяца назад

      Google podpowiedziało 60 dolarów za nie wzbogacony od 80 do 130 wzbogacony. Wydajnościowo lepszy i tanie wychodź wzbogacony. Czyli nie stać nas na cięcia

  • @Freja77
    @Freja77 3 месяца назад +6

    A ja się zastanawiam czy ludzkości w ogóle potrzebny jest ten ciągły wzrost energii i rozwój gospodarczy? Może już wystarczy tej nadmiernej konsumpcji i nabijania kasy nielicznym?

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 3 месяца назад

      Ale tego nie da się sztucznie zatrzymać to raz. Wydajność pracy rośnie ludzie tracą pracę a wzrost gospodarczy tworzy nowe miejsca pracy

    • @wilkunek
      @wilkunek 3 месяца назад

      Jeśli wszyscy osiągną taki poziom, że dzieci domyślne będą przeżywać a nie umierać, ludzie nie będą mieli umierać z głodu i samotności na starość to wtedy nie

    • @MrJerzyHenryk
      @MrJerzyHenryk 3 месяца назад

      zamienisz się swoim poziomem życia z ludźmi np. z Afryki czy Indii?.

    • @marcinszydowski5563
      @marcinszydowski5563 3 месяца назад +2

      Niestety nie wystarczy - zgodzę się, że brutalne dla planety i cywilizacji, ale tak to działa i obecnie to ciągle najlepsze rozwiązanie. Już tłumaczę. Jeśli hipotetycznie założymy, że nie potrzebujemy rozwoju, to w tym momencie następuje stagnacja i nie ma mowy o nowych badaniach i jakimkolwiek postępie - raczej mało prawdopodobne i nie chcemy tego zatrzymać, chociażby w medycynie, polepszaniu jakości życia, podróżowania do gwiazd itd. Życie na łonie natury jest fajne, ale wyobraź sobie że wszyscy tak zrobili i już nie ma ani policji, wojska, opieki medycznej, transportu i przemysłu - zostały polowania, rolnictwo i zbieractwo bez względu na porę roku i strefę zamieszkania. Napięcia i konflikty powstałyby o wiele szybciej niż obecnie.
      Zapotrzebowanie energetyczne, co wytłumaczono, będzie rosło bo po prostu jest konsekwencją działania nowych udogodnień. Udogodnieniem, którego nie było kilkadziesiąt lat temu jest na przykład smartfon. Wielu ludzi używa smartfona czy komputera do głupot, ale pierwotna idea i przydatność tych urządzeń jest bezcenna jeśli ktoś potrafi je wykorzystać (zrobić nimi coś dobrego, zaprojektować, pomóc itd.). W przyszłości prawdopodobnie będzie tak samo w nieistniejącymi jeszcze rzeczami.
      Twoje i moje obawy opierają się na czym innym: nie ile energii zużywamy tylko jak to realizują i przyczyniają się do tego ludzie decyzyjni. Tu jest bardziej praca z mentalnością, bo nawet przemysł ciężki może być cywilizowany w kraju A a w B już nie.
      Pieniądze, krótko mówiąc, są tylko efektem ubocznym, kolejnym surowcem "wydobywanym" podczas rozwoju, same nie są ważne, ale bez nich wierzyciel niekoniecznie ci uwierzy, że kiedyś spłacisz jego pracę. I znowu - pieniądz sam w sobie nie jest zły - ważne jaki charakter ma człowiek używający tego narzędzia.

    • @JacekWaldemar-z6j
      @JacekWaldemar-z6j 3 месяца назад

      To może wyp... kompa,wykop sobie ziemiankę,ubierz się w kocie i psie skórki i adidasy z łyka oraz zrezygnuj z leków syntetycznych.

  • @malipek
    @malipek 3 месяца назад +3

    Energia może być czysta, tania, stabilna. Wybierz dwa.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 3 месяца назад

      Wybrałem: OZE plus energia jądrowa. Proste 🙂

    • @malipek
      @malipek 3 месяца назад +1

      @@ZdzichaJedziesz Czyli odejście od węgla, gazu i oleju powinno wystartować za min 30 lat. Nie dziś (ETS i ETS2). Proste.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 3 месяца назад

      @@malipek to też są lata zaniedbań poprzednich rządów, zwłaszcza rządu PiS i wynik lobbingu związków górniczych. W tej chwili energia elektryczna jest droższa o 20 % niz za Odrą gdzie postawiono wcześniej na OZE. Traci na tym konkurencyjność polskiej gospodarki. Trzeba tak czy inaczej iść w kierunku OZE

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 3 месяца назад

      @@malipek zapomniałeś też elektrownie kupują tonę węgla kamiennego z polskich kopalni za ponad 800 zł. Kiedy węgiel można kupić z Kolumbii za ponad 500 zł za tonę ale nie kupują bo trzeba wspierać kopalnie w Polsce.

    • @malipek
      @malipek 3 месяца назад

      Dyskusja (zarówno w materiale wideo, jak i w moim wątku) nie jest o tym kto zawinił, tylko co zrobić w sprawie energii. Jestem otwarty na merytoryczne propozycje, nie gram w blame-game i politykę.

  • @beznicka529
    @beznicka529 3 месяца назад +2

    Tak się historii koło kręci,
    że najpierw są inteligenci,
    co mają szczytne ideały
    i przeobrazić świat chcą cały.
    Miłością płonąc do abstraktów,
    najbardziej nienawidzą faktów,
    fakty teoriom bowiem przeczą,
    a to jest karygodną rzeczą.
    Kochają Ludzkość i Człowieka,
    ale człowieka przez „C” duże -
    ideę, która buja w chmurze;
    toteż ich żywy człowiek wścieka,
    gdyż będąc tej idei cieniem,
    zarazem jest jej wypaczeniem -
    empiria bowiem bardzo brudzi
    teoretycznych, czystych ludzi.
    W świecie im nie podoba to się,
    że wciąż pogrąża się w chaosie
    i że nie rządzi nim Zasada,
    którą u podstaw się zakłada.
    Wielkim nieszczęściem jest ludzkości,
    że ma sąd błędny o wolności,
    bo stąd się zło największe bierze,
    że nie żyjemy w falansterze,
    lecz każdy pragnie w pojedynkę
    zdobyć dla siebie szczęścia krzynkę...

  • @krzysztofjksiazek228
    @krzysztofjksiazek228 3 месяца назад

    IDEOLOGIA wygrywa z wiedzą.
    MÓZGI zarażone GŁUPOTĄ poprawności.
    JAKIE PIĘKNE samobójstwo 🇪🇺 Europy!

    • @owmordejezycy
      @owmordejezycy 3 месяца назад

      Jedynym dowodem na twoją 'tezę' jest twój komentarz, szurze

  • @paszka1036
    @paszka1036 3 месяца назад +1

    Poziom prawdziwej cywilizacji jest mierzony nie ilością zużytej energii, lecz efektywnością używania energii. Najbardziej skuteczne magazyny energii są od dawna znane lecz są nieopłacalne dla koncernów… więc nie są promowane a nawet hejtowane przez niedonaukowców. Jak któryś z ekspertów nie wie o co chodzi niech śmiało się pyta pod tym komentarzem to odpowiem- myślę że odwagi im nie starczy!

  • @MaciejWiercinski-yr3il
    @MaciejWiercinski-yr3il 28 дней назад

    No własnie pan Rozek nie ma racji źródła roproszone, które nazywa planktonem sa problemem technologicznym bo nie ma na to sieci. Natomiast sns miałyby systemy lokalne. Np osiedle jest zarzadzane wspolnie i kazdy prosument daje jakiś wkład jakis "magazyn energii" czyli akumulatory wspolne dla kilku kilkudziesieciu domów/prosumentów tak wiekszy magazyn byłby tańszy bezpieczniejszy i ułatwiał przesył enrgii przez siec. Foltaika czy wiatraki sa niestabilnei technologicznie niedojrzałe. Nalezy opracowywać termowoltaike tu kadze ciepło da ssie przerobic na elektrycznosc. Bez powaznej energetyki nukleranej lub chemicznej ( wegiel ropa) system bedzie niestabilny. Nalezzy pamietac o energii wodnej/grawitacyjnej rowniez małej i małej retencji. Termonuklearna energia o ile kiedykolwiek zostanie zbudowana, to moze okazac się nieekonomiczna. Wodór zawsze bedzie trudny, wiec kosztowny i nieefektywny. Co innego produkcja sztucznego metanum i dalszych weglowodorów systetycznych wydaje sie znacznie sensowniejsza od wodoru.

  • @robertt4417
    @robertt4417 3 месяца назад

    Mamy zagrożenie wojny, na bezpieczeństwo musimy wydać bardzo dużo kasy. Czy stać nas na jedno u drugie? Wydając zamalo na wojsko, naraża y się na utratę suwerenności suwerenności. Ruskie wtedy nie będą nam dawać na ekologię, Raczej zabiorą nam co sie da. A napewno będziemy musieli zużywać ich węglowodory i płacić im srogo. Gdzie wtedy będzie pomysł na ekologię? A na odbudowę kraju też będzie trzeba wydać kasę, bo słabsza armia to większe straty w infrastrukturze, widać to w Ukrainie.

  • @zupfa1111
    @zupfa1111 3 месяца назад

    Bzdura jest oczekiwac bzdura starac sie istota zamierzenia Inna jest dynamika sami sobie wymyslcie 😂

  • @Banan_od_nazwiska
    @Banan_od_nazwiska 3 месяца назад

    Co łączy ze sobą tych ludzi:
    Charles Nelson Pogue
    Tom Ogle
    płk. Charles Brown
    Stanley Allen Mayer
    Willis Eugene Lamb
    Howard Robert Johnson
    Thomas Henry Moray
    Edwin Vincent Gray
    Floyd "Sparky" Sweet
    Gianni Dotto
    Thomas T. Brown
    Ning Li
    ??

  • @bartomiejtokarski9063
    @bartomiejtokarski9063 3 месяца назад

    Odnośnie anegdoty z 17:11
    Otóż nie w latach 80tych tylko w 2006 r.
    Nie po dnie szedł kabel tylko było to połączenie napowietrzne.
    I nie jest to anegdota, tylko najbardziej znany blackout w Europie w ostatnich kilkudziesięciu latach.
    Ehhhh....

  • @rulonpawulon
    @rulonpawulon 3 месяца назад +7

    tomasz rożek wielki znawca od wszystkiego

    • @adab4216
      @adab4216 3 месяца назад +2

      Tak chiny kopca weglem produkuja z tej energi zielone samochody dla europy no glupota level max

    • @TheCymes
      @TheCymes 3 месяца назад +5

      @@adab4216 a wiesz że Chiny mają więcej OZE niż my i inne kraje EU?

    • @Julko88
      @Julko88 3 месяца назад +1

      ​@@TheCymespvki qalą wiecej niż reszta świata. To są wariaci dopiero. Ale nasz beton powtarza w kolko te plotki...

    • @robertdec3713
      @robertdec3713 3 месяца назад +1

      Ale za to rulonpawulon - random z internetu to dopiero geniusz 😂

  • @JanZawada-v1q
    @JanZawada-v1q 3 месяца назад

    Jedynym sensownym rozwiązaniem jest zmiana struktury energetycznej zarówno pod względem zarządzania oraz technologii, trzeba podzielić rynek odbiorców w ten sposób że w okresie letnim oprzeć się na magazynach zarówno rozproszonych jak i centralnych, natomiast w okresie zimowym trzeba zwiększyć ilość dostarczanej energii, niestety żaden z zarządzających tego nie widzi.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 3 месяца назад

      Jak chcesz magazynować energię? masz jakiś pomysł?

    • @JanZawada-v1q
      @JanZawada-v1q 3 месяца назад

      Wszystko jest kwestią skali, jak kupujesz jeden magazyn 5 kw to płacisz 10000zł-20000zł jak kontrakt obejmuje 1 milon takich magazynów to cena za sztukę nie będzie większa niż 2000 zł tylko trzeba zrobić analizy i projekt itp. wszystko jest zależne od upowszechnienia tematu, zaproponowania korzystnej ceny dla końcowego odbiorcy, i kasa znajdzie się z KPO
      ynosi

  • @wilkunek
    @wilkunek 3 месяца назад +1

    Moje propozycje na chwilę obecną, zamiast magazynów energii:
    1) Elektrownię szczytowo pompowe, elektrownie grawitacyjne lub ładowanie mechanizmu sprężynowego podczas nadwyżki energii
    2) Automatyzacja procesu energochłonnego zsynchronizowanego z nadwyżką energii i obniżenie kosztu dla przedsiębiorcy przy odbieraniu tej energii
    3) Przechowywanie metanu w skałach i po kopalniach za pomocą zaawansowanych tłoczni, które odzyskują energię kinetyczną przy uzyskiwaniu z powrotem tego gazu (ulepszenie w przyszłości przez ogniwa peltiera)
    4) Ulepszenie przedsiębiorstw przy wymiennikach ciepła (np ogniwo peltiera) lub / i magazynowanie energii cieplnej w różnej formie dla procesu technologicznego - np wstępne podgrzewanie materiału przed jego obróbką termiczną (cement, wytapianie metali)
    5) Użycie gęstych cieczy do magazynowania energii w formie ciepła - uzysk ciepła podczas nadwyżki energii (już dziś testuje się piaski i sole w tej formie)

  • @stefanczarniecki1643
    @stefanczarniecki1643 3 месяца назад +2

    Przeszło 100 lat temu lobby paliwowe "zadecydowało", że przemysł samochodowy oprze się na silnikach spalinowych, po czym wdrożyli odpowiednią strategię, która ustaliła status quo panujące do dziś. Mało kto wie, że w początkach motoryzacji prym wiódł napęd elektryczny i wieszczono, że tak pozostanie.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 3 месяца назад

      Za to lobby końskie kopnelo cie w główkę

  • @Miszakus
    @Miszakus 3 месяца назад +8

    Na pewno będzie lepszy bez ekologow i lewaków.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 3 месяца назад +3

      Da da Wania 😁. Na front Wania zginąć za Putinland! 😁

    • @pan_dreptak
      @pan_dreptak 3 месяца назад

      @@ZdzichaJedziesz te twoje wypociny to żenada, jeszcze uśmieszki, ręce opadają

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 3 месяца назад

      @@pan_dreptak Wania a mógłbyś mi odpowiedać z pierwszego nicka rosyjski trollu? Poza tym wiemy Wania że większość przychodów Rosji jest że sprzedaży surowców energetycznych a transformacja energetyczna wybije Putinowi zęby 😁

  • @zic84
    @zic84 3 месяца назад +4

    Czy rożek już popsikał dzisiaj buty szprejem?

  • @kpiotor288
    @kpiotor288 3 месяца назад +4

    Fanatyk dziabania

  • @mxd451tr
    @mxd451tr 3 месяца назад +2

    Zjazd naukowości lewicowości, pan rożek aktywiszcz naukowy

  • @pan_dreptak
    @pan_dreptak 3 месяца назад

    A wszystko przez ten niedobry CO2 co to go jest aż 4 setne procenta, a i jeszcze stężenie go rośnie w wyniku ocieplenia klimatu a nie odwrotnie czyli skutek nie przyczyna. No ale kto by się przejmował faktami.

  • @iczkimer
    @iczkimer 3 месяца назад +1

    (kolejne bleble). A klimatologa znowu zapomnieli zaprosić ??? A ten rozwójnahuj. CHCIWOŚĆ GŁUPOTA PYCHA TO JUŻ KONIEC.