Góra Śnieżka - Królowa Karkonoszy

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 янв 2025

Комментарии • 65

  • @jezozwierz1946
    @jezozwierz1946 10 лет назад +17

    Bardzo przydatne i ciekawe wiadomości przekazujesz dla nas internautów. Twój sposób przekazu jest prosty ciekawy i dlatego przyjemnie się tego słucha. Pozdrawiam

  • @klemens_gak
    @klemens_gak 7 лет назад +4

    Tego brakowało w Polskim internecie! Brawo i gratuluje. :-)

    • @podroznik_w_czasie
      @podroznik_w_czasie  7 лет назад

      Dziękuję. Stary filmik.. Zapraszam do oglądania nowych. :)

  • @januszkomentator2689
    @januszkomentator2689 6 лет назад +1

    Ciekawy film. Piękne są przejścia ze starych fotografii na współczesne ujęcia. A te pocztówki sprzed 100 lat wyobrażające Śnieżkę dziś, wprost mnie wzruszyły.

  • @huragan79
    @huragan79 5 лет назад +1

    Właśnie przez przypadek włączyłem twój program i muszę powiedzieć że jestem pod wrażeniem. Fajny i ciekawy. A co do Śnieżki to nie polecam jej ludziom którzy szukają spokoju. Tam w weekend jest więcej ludzi niż w galerii handlowej.

  • @justuskao6289
    @justuskao6289 4 года назад +2

    Piękne okolice Śnieżka , Szrenica , Śnieżnik , cudowne Karkonosze,,,

  • @bogusawaugustyn9232
    @bogusawaugustyn9232 4 года назад

    Kręć więcej Polska to nasza historia.Fajne wydanie.

  • @AndrzejMastalerz
    @AndrzejMastalerz 9 лет назад +7

    Super filmik.

  • @americanexcursions3542
    @americanexcursions3542 5 лет назад +1

    Mam rodzine (ktora czesto odwiedzalem) w Karpaczu i Sciegnach pod Sniezka ale nigdy na Sniezce jako dziecko nie bylem. Przyjechalem do Polski w 2001 roku i wjechalem na Sniezke od strony czeskiej. Niesamowite zobaczyc tereny znane od dziecka z takiej wysokosci. Niesamowite przekraczanie granicy tak sobie w te i spowrotem

  • @jaktonactozorkiestra100
    @jaktonactozorkiestra100 5 лет назад +2

    tak trzymajcie hej

  • @frigerzoid
    @frigerzoid 9 лет назад +7

    Fajne filmy robicie, chlopaki! Trzymajcie sie na swojej fali i zrobcie wiele interesujacych filmow. Zajedzcie do podziemi Walimia, a moze juz tam byliscie...
    Sam szczyt Sniezki ma klimat typowy dla daleko za kolem polarnym polozonego Spitzbergenu, to jest duza ciekawostka klimatyczna tego miejsca.

    • @podroznik_w_czasie
      @podroznik_w_czasie  9 лет назад +1

      frige rzoid Dzięki za opinie. Przymierzamy się właśnie do przygotowania materiału u Riese. Ale nikomu nie mów, bo to tajemnica. :)

  • @krystynakalinowska8645
    @krystynakalinowska8645 7 лет назад +2

    Muzyka za głośna i nie można się skupić, po za tym super materiał!dziękuję i pozdrawiam.

  • @BarteMak
    @BarteMak 9 лет назад +6

    Ciekawy film :)

  • @parabolic84pl
    @parabolic84pl 10 лет назад +1

    Fajne materiały na Waszym kanale, subuje i dzieki!

  • @rf2263
    @rf2263 9 лет назад +1

    dobre i ciekawe

  • @altujest
    @altujest 7 лет назад +6

    To prawda! Muzyka za glosna.
    Ale wszystko razem jest OK!

  • @FoksTVPROD
    @FoksTVPROD 5 лет назад +1

    fajny film !

  • @MichałStarosta80
    @MichałStarosta80 10 лет назад +3

    fajne info dla laików więcej takich przedstawień POZDRO

  • @0112ricardo
    @0112ricardo 5 лет назад +1

    Panie powiedz pan nad ktorego moza jest to liczone ?

  • @agnieszkabuczak3230
    @agnieszkabuczak3230 5 лет назад +2

    ile czasu wchodzi się na śnieżkę?

  • @amatorkwasnychjabek3929
    @amatorkwasnychjabek3929 3 года назад +1

    spoko kanał czuć pasje, lecimy od początku.

  • @patrykbobrowicx6494
    @patrykbobrowicx6494 11 лет назад

    Oby tak dalej

  • @andrekowalski6427
    @andrekowalski6427 6 лет назад +3

    Moze obeirzyjcie film, nim dopuscice go do ruchu. Glosna muzyka w tle i inne szumy niweluja wasz wysilek. Sniezka - super miejsce w Karkonoszach

  • @sawekzygm6894
    @sawekzygm6894 5 лет назад +1

    Ja tam jadę za tydzień😋

  • @szalencyxd5041
    @szalencyxd5041 7 лет назад +2

    bylem ok 15razy tam.Fajnie sie idzie od skalnego stolu ze str Kowar

  • @moozg66
    @moozg66 11 лет назад +1

    taka mała uwaga geologiczna - z tym fałdowaniem w czasie, którego została wypiętrzona Śnieżka to nie do końca tak - fałdowania miały miejsce duużo wcześniej, (ślady ich to pofałdowane skały metamorficzne występujące w wielu miejscach w Sudetach). Śnieżka wraz z innymi górami zostały wypiętrzone w wyniku przesuwania się w pionie bloków po strefach uskokowych.

    • @grzegorzsanik
      @grzegorzsanik 11 лет назад

      Dzięki za informację, pozdrawiam! :)

    • @jaseleczek
      @jaseleczek 9 лет назад

      Grzegorz Bijak Tak "fałdowania" miały miejsce dużo wcześniej, tylko czy można mówić w przypadku Śnieżki o fałdowaniu??? No tutaj jest kwestia sporna ponieważ nie wszystkie (obszary górskie, góry czy masywy) swój początek zawdzięczają fałdowaniu. Jak doszło do powstania Karkonoszy i co tak naprawdę odpowiada za to że masyw istnieje? W paleozoiku (w orogenezie waryscyjskiej) miała miejsce intruzja granitowa na obszarze całej Kotliny Jeleniogórskiej i to właśnie intruzja granitowa jest odpowiedzialna za powstanie Śnieżki. Batolit (czyli intruzja) nadtapiała skały prekambryjskie które znajdowały się na tym obszarze. To nadtapianie doprowadziło do przeobrażenia skał prekambryjskich (ciśnienie, temperatura) przyczyniając się do powstania skał metamorficznych bardzo odpornych na procesy wietrzenia tzw hornfelsów i to z nich właśnie zbudowana jest Śnieżka. Są to tzw skały osłony tej właśnie intruzji granitowej. O dziwo pierwotnie (w późnym paleozoiku .. po wypiętrzeniu się tej intruzji granitowej na powierzchnię) Śnieżka nie była najwyższym punktem... Najwyższe wyniesione partie znajdowały się gdzieś nad miastem Jelenia Góra, ale procesy wietrzeniowe i mniejsza odporność granitów w stosunku do skał osłony z których zbudowana jest Śnieżka zniszczył, zerodowały je. Przez cały okres mezozoiku Sudety były stopniowo erodowane. Erozji nie opierały się nawet najtwardsze hornfelsy. Cały obszar został prawie całkowicie wyrównany. Jednakże w orogenezie alpejskiej (w oligocenie) doszło do kolejnych ruchów górotwórczych. Cały obszar Sudetów został ponownie wydźwignięty i podzielony na dwa obszary (wydźwignięte i te niewydźwignięte) Za tym odpowiada uskok tektoniczny tzw SUB - Sudecki Uskok Brzeżny. To właśnie wtedy w oligocenie czyli w orogenezie alpejskiej doszło do wypiętrzenia się Sudetów i potrzaskania ich na bloki poprzedzielane uskokami. Są to więc młode góry... tak samo młode jak nasze Karpaty. Powstały w tym samym okresie, też w oligocenie. Jednakże różnica polega na tym że Sudety już wcześniej istniały a Karpaty nie... orogeneza alpejska tylko odnowiła stary górotwór, ale gdyby nie czynniki i procesy powstałe w paleozoiku (przypomnę jeszcze raz... intruzja granitowa) Śnieżka by nie istniała...
      i teraz pytanie... czy można powiedzieć że Karkonosze na początku (orogenezie waryscyjskiej) i później w orogenezie alpejskiej uległy fałdowaniu??? no raczej nie za bardzo... fałdowanie to raczej proces ściskania, przemieszczania się skał w wyniku napierania na dany obszar jakiejś płyty tektonicznej. Poza tym to fałdowanie odbywa się raczej w warunkach płynnych czyli na dnie morza czy oceanu (tak było w przypadku Karpat... fałdowanie odbywało się na dnie Oceanu Tetydy)... Czy Karkonosze i Sudety powstawały w rowie oceanicznym tak jak Karpaty?? no nie za bardzo. Więc raczej błędnie jest określenie że na początku istnienia Sudety zostawały fałdowane (jak i o orogenezie alpejskiej).... (Jedyne ślady fałdowania obserwujemy w czeskich Jesionkach, które wchodzą w skład Sudetów Wschodnich).

    • @moozg66
      @moozg66 9 лет назад

      ale o tym właśnie napisałem (może trochę zbyt skrótowo) - że obecna Śnieżka to efekt ruchów pionowych, a nie fałdowania. Skały Wschodnich Karkonoszy i Rudaw Janowickich, jednak miały epizod fałdowy - popatrzcie na łupki i gnejsy w okolicy Kowar, czy choćby zafałdowane łupki na Kolorowych Jeziorkach. A poszczególne jednostki Rudaw można porównać wręcz do płaszczowin w Karpatach, tyle że wszystko uległo procesom metamorficznym, zarówno regionalnym jak i kontaktowym - tu mowa o oddziaływaniu intruzji granitoidowej na skały osłony - czyli hornfelsy ze Śnieżki, a dopiero później dzięki uskokom, te góry przybrały aktualną formę.
      Natomiast ślady fałdowania, to nie tylko Jesioniki, praktycznie każde pasmo Sudeckie zbudowane ze skał metamorficznych (czyli wcześniej głównie osadowych) ulegało fałdowaniom i to nawet wielokrotnie np. masyw G. Sowich miał przynajmniej 3 fazy fałdowania, o czym świadczą liczne struktury tektoniczne o 3 różnych kierunkach deformacji.

    • @moozg66
      @moozg66 9 лет назад

      jeszcze słowo wyjaśnienia dla tych, niegeologicznych - na Sudety trzeba patrzeć, jako na zlepek przeróżnych formacji - bo w jej historii geologicznej mieliśmy wiele opizodów, srodowisk, masywów góskich itp. (zupełnie inaczej niż w naszych Karpatach fliszowych). Pasma górskie w Sudetach zbudowane ze skał metamorficznych (głównie paleozoik) to dawne orogeny, które uległy niszczeniu a efekt ich niszczenia to np. skały osadowe Gór Bardzkich (flisz) czy skały osadowe synklinorium śródsudeckiego (karbon i perm od Kamiennej Góry po niemalże Kłodzko). Na to trzeba jeszcze nałożyć późniejsze zalewy morskie w triasie i kredzie, czego efektem są piaskowce np. Gór Stołowych.

    • @jaseleczek
      @jaseleczek 9 лет назад

      Grzegorz Bijak tylko że łupki i gnejsy to nie efekt fałdowania. Nie mylmy poruszania się magmy i nadtapiania skał (metamorfoza) z fałdowaniem. To jednak zupełnie co innego. Powtarzam jeszcze raz... Sudety Zachodnie i Środkowe nie mają śladów fałdowania. Fałdowanie zachodzi w równie oceanicznym w wyniku zamykania się oceanu poprzez napieranie płyt litosfery czyli w warunkach "mokrych". Tak jak robienie ciasta.. masz mąkę i wodę... woda to w tym przypadku element kluczowy . Fałdowanie nie zachodzi w warunkach skał już związanych.... nadtapianie skał i metamorfoza nie jest fałdowaniem.

  • @bluetexture
    @bluetexture 5 лет назад +1

    By wybudować kaplicę usunięto ok. 4,5m zwietrzeliny by uzyskać stabilne podłoże pod fundament. Zatem kiedyś szczyt był wyższy:)

  • @martadomagaa9587
    @martadomagaa9587 6 лет назад +1

    szłam tym długiim szlakiem i się udało!

    • @newagpesa8711
      @newagpesa8711 5 лет назад +1

      Jak można wyruszyć o 13:00?
      Zawsze robi się to conajmniej parę godzin wcześniej. Niewiadomo co będzie na trasie, można iść jeszcze dłużej i trafić na noc, gdzie w takich górach nic nie widać.

    • @irekip
      @irekip 4 года назад

      @@newagpesa8711 wiele razy chodziłem po Karkonoszach nocą. Czesto z dzieckiem

  • @niedzwiedzbrunatny5070
    @niedzwiedzbrunatny5070 6 лет назад +1

    2 razy wchodziłem na Sniezke , raz idąc od strony samotni, a 2 raz wjazd na Kopę i wejscie od sląskiej chaty

  • @robertkukuczka6946
    @robertkukuczka6946 2 года назад +1

    Górka Polsko-Czeska.

  • @fefek1
    @fefek1 7 лет назад

    byłam tam kurde na wycieczce i było schronisko zamknięte a było tak zimno ze niektórzy płakali :O

  • @marcin.jerzy.szalata
    @marcin.jerzy.szalata 5 лет назад +1

    Goethe też był na Śnieżce.

  • @robertkukuczka6946
    @robertkukuczka6946 2 года назад +1

    Czechom łatwo wejść na szczyt bo mają kolejkę kabinową. Także nawet osoby starsze mogą na nią wjechać.

  • @jaseleczek
    @jaseleczek 9 лет назад

    Tylko czy można mówić w przypadku Śnieżki o fałdowaniu??? No tutaj jest kwestia sporna ponieważ nie wszystkie (obszary górskie, góry czy masywy) swój początek zawdzięczają fałdowaniu. Jak doszło do powstania Karkonoszy i co tak naprawdę odpowiada za to że masyw istnieje? W paleozoiku (w orogenezie waryscyjskiej) miała miejsce intruzja granitowa na obszarze całej Kotliny Jeleniogórskiej i to właśnie intruzja granitowa jest odpowiedzialna za powstanie Śnieżki. Batolit (czyli intruzja) nadtapiała skały prekambryjskie które znajdowały się na tym obszarze. To nadtapianie doprowadziło do przeobrażenia skał prekambryjskich (ciśnienie, temperatura) przyczyniając się do powstania skał metamorficznych bardzo odpornych na procesy wietrzenia tzw hornfelsów i to z nich właśnie zbudowana jest Śnieżka. Są to tzw skały osłony tej właśnie intruzji granitowej. O dziwo pierwotnie (w późnym paleozoiku .. po wypiętrzeniu się tej intruzji granitowej na powierzchnię) Śnieżka nie była najwyższym punktem... Najwyższe wyniesione partie znajdowały się gdzieś nad miastem Jelenia Góra, ale procesy wietrzeniowe i mniejsza odporność granitów w stosunku do skał osłony z których zbudowana jest Śnieżka zniszczył, zerodowały je. Przez cały okres mezozoiku Sudety były stopniowo erodowane. Erozji nie opierały się nawet najtwardsze hornfelsy. Cały obszar został prawie całkowicie wyrównany. Jednakże w orogenezie alpejskiej (w oligocenie) doszło do kolejnych ruchów górotwórczych. Cały obszar Sudetów został ponownie wydźwignięty i podzielony na dwa obszary (wydźwignięte i te niewydźwignięte) Za tym odpowiada uskok tektoniczny tzw SUB - Sudecki Uskok Brzeżny. To właśnie wtedy w oligocenie czyli w orogenezie alpejskiej doszło do wypiętrzenia się Sudetów i potrzaskania ich na bloki poprzedzielane uskokami. Są to więc młode góry... tak samo młode jak nasze Karpaty. Powstały w tym samym okresie, też w oligocenie. Jednakże różnica polega na tym że Sudety już wcześniej istniały a Karpaty nie... orogeneza alpejska tylko odnowiła stary górotwór, ale gdyby nie czynniki i procesy powstałe w paleozoiku (przypomnę jeszcze raz... intruzja granitowa) Śnieżka by nie istniała...
    i teraz pytanie... czy można powiedzieć że Karkonosze na początku uległy fałdowaniu??? no raczej nie za bardzo... fałdowanie to raczej proces ściskania, przemieszczania się skał w wyniku napierania na dany obszar jakiejś płyty tektonicznej. Poza tym to fałdowanie odbywa się raczej w warunkach płynnych czyli na dnie morza czy oceanu (tak było w przypadku Karpat... fałdowanie odbywało się na dnie Oceanu Tetydy)... Czy Karkonosze i Sudety powstawały w rowie oceanicznym tak jak Karpaty?? no nie za bardzo. Więc raczej błędnie jest określenie że na początku istnienia Sudety zostawały fałdowane.... (Jedyne ślady fałdowania obserwujemy w czeskich Jesionkach, które wchodzą w skład Sudetów Wschodnich).

  • @robertkukuczka6946
    @robertkukuczka6946 2 года назад +1

    St. Laurence chapel.

  • @marcinkosma214
    @marcinkosma214 9 лет назад +2

    O której Ty tam byłeś że nikogo nie ma :-)

  • @Oscarevich
    @Oscarevich 9 лет назад +1

    Śnieżka 1603,3 m n.p.m. archiwum.naszesudety.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=11034

  • @Moltepierdolte
    @Moltepierdolte 4 года назад +1

    1t spoko ziomy

  • @adriannajda5371
    @adriannajda5371 8 лет назад

    drzewa macałem świerki

  • @TomaszTrzcionka
    @TomaszTrzcionka 10 лет назад

    Śnieżka

  • @marcinadamczyk8292
    @marcinadamczyk8292 6 лет назад +1

    Wszystko ładnie pięknie,ale strasznie drogo. Żeby wjechać i zjechać na kope z dwójką dzieci trzeba położyć 170pln! To jest jakaś masakra. A gdzie inne atrakcje? Dlatego nie dziwie się,że ludzie wybierają wypoczynek za granicą. Ja wybieram Polskę,ale za jakiś czas turystów będzie ubywać ze względu na wysokie ceny. Jeszcze troche i będzie zakaz pierdzenia w parku karkonoskim,a jak ktoś pierdnie to mandat. Najlepiej doić turystów i kierowców.😡

    • @KubiDubii
      @KubiDubii 6 лет назад +2

      Marcin Adamczyk bo na góry się lepiej wchodzi niż wjeżdza

    • @marcinadamczyk8292
      @marcinadamczyk8292 6 лет назад +1

      Zgadzam się z Tobą,ale małe dzieci nie dadzą rady tyle dreptać 😉

    • @MI5IEK73
      @MI5IEK73 6 лет назад

      a w Śląskiej Chacie Heniek bezalko 16pln ...jak na lotnisku...

    • @marcinadamczyk8292
      @marcinadamczyk8292 6 лет назад

      @@MI5IEK73 2 tygi temu w Poznaniu na lotnisku kupowałem wode niegazowaną krople beskidu 0.75 za 7PLN. Paranoja!

    • @irekip
      @irekip 6 лет назад +1

      Moj syn w wieku 5 lat sam wszedl i zszedl ze Śnieżki. Wycieczka na cały dzień. Jak jesteś biedny to nie korzystaj z wyciągów

  • @push3kpro
    @push3kpro 9 лет назад +2

    "om"
    "om"
    "om"
    Zabijasz język polski.