Tohle by potrebovali videt ve Verold Benesov. Kdyz mi nedobijel alternator na volnobeh, motor si pomahal vyssima otackama, tak mi rekli ze mam motor KO. Nakonec to byl spatnej altik. Kdyz jsem te resil se skodovkou, ze mi servis odmitl opravu, pouze mi nabidli polomotor za 120 000kc, tak jsem dostal zakaz vstupu do Servis/Prodejny vozu Skoda.....
Díky za video. Příště bych se zaměřil na inteligentní nabíjení v novejších autech, třeba ve škoda superb 3 :) Inteligentní vybíjení spíše bych to nazval...
Bosch altík v Octavii 1 dobijí po startu 14,5V. Ale za chvíli to klesne na 14,15V. Se světly a ventilátorem topení na dvojku 14,03V. I se zadním sklem 13,95V. Se vším co je k dispozici 13,77V. I po zvýšení otáček. A to už mi příjde málo. Měřeno na baterce, takže se do toho samozřejmě promítá odpor vodiče mezi baterkou a altíkem. Ale i tak je to dost málo.
portál řidiče... koukám že si někdo vymyslel další bandu expertů. To co expert zmiňuje že je u fordů, je už hezkých pár let u všech nových aut stejně jako stop/start (někdo tomu říká obráceně, ale to je jen o úhlu pohledu).
Mám v zapalování zastrčen adaptér s ukazatelem teploty a Vmetru baterie.Hned vidim po zastrčení klíčku kolik baterka má a kolik odebírají světla,teplo,rádio,atd
všude čtu jak altec nestíhá... měl jsem několik aut, teď focus2. Nastartuji, dálkový vyhřívání čelního, zadního. Pořád stabilně přes 14V. Vše vypnu, napětí se nezmění ani o 0.1V. To stejné pán ve videu, teď si všiměte poklesu, prosim pustit vše - pokles 0.06V (neměritelné) ... aha tak to je bosch :) Presně stejně se chovají všechny auta co jsem měřil. Momentem kdy altec nestíhá na volnoběh, považuji to nezvládnutí návrhu elektro designu auta.
Můžu dobíjet baterii preventivně po každé kratší jízdě, nebo mít auto na nabíječce třeba měsíc, pokud s ním nejezdím? Neškodí to autobaterii? Děkuji za odpověď
@@SoulMarauder59 Dobíjet baterii, až když je vybytá je zásadně špatně, jelikož v tomto stavu začíná sulfátovat. Napětí baterie v klidovém stavu by nemělo klesnout pod 12,5 voltu.
@@SoulMarauder59 Tak to víš teda naprosto špatně .... Toto není Li-on či Li-pol baterie, tato Olověná vyžaduje naopak naprosto jiné chování. Řekl bych že téměř opačné. 😉 Co nejvíce neustále dobitá .... Vybíjení jí naopak velice škodí a vadí.
2:30 tak konkrétně u tohoto auta napětí neklesá,i když zapnu vše co tam na elektřinu je. Alternátor to bez problémů utáhne a napětí ubírá jen když je baterie plná. Mám v palubce dodělanou USB nabíječku s voltmetrem,tak to vidím naživo. Ale třeba u Škody 105L to bylo jak říkáte.😉
Dobrý den, jen poznámku, alternátor, respektive regulátor bez inteligentního nabíjení horní hranici nabíjecího napětí nemění, dokud nejsou proudové odběry vyšší než je jeho výkon.
Vaše odpověď je poněkud neurčitá. Snažíte-li se mi sdělit, že pokud klesá napětí,tak alternátor nestíhá. Tak po vypnutí spotřebičů,by napětí mělo opět stoupnout. Což se ale nestane ani po půl hodině. Reaguji na určité vozidlo, na kterém jste se sám přesvědčil, že co jste o jeho dobíjení řekl,není tak úplně pravda.
@@klasikajsaklasikajsa8872 Dobrý den, tyhle situace nelze řešit jednoduše přes diskuzní portál, protože chybí dostatek informací. V baterii vstupuje do hry chemie. Pokud na baterii napojíte nabíječ, tak vám také nevyskočí napětí hned na max. hodnotu. Stejně tak dostanete na pólech při chodu motoru jiné hodnoty u novébaterie a jiné u použité, Proto je potřeba při výměně baterie kontrolovat dobíjecí soustavu až s novou baterií. Já opravdu nejsem kouzelník a vždy se najdou situace, které mne překvapí i po létech praxe. Minulý týden mi přinesl zákazník baterii, kterou provozoval v autě 22 let. Kdybych neznal jeho, i auto a baterie na sobě neměla datum výroby, tak bych tomu také nevěřil.
Moje Audi A6 4f C6 3.0TDI například po uklidnění auta naměřím hodnotu 12,3V. Starty probíhali naprosto v pořádnu a živě. Myslel jsem si že mám vybitou baterii. Napojil jsem tedy na nabíječku Optimate 6. Druhý den po všech testech automatické nabíječky jsem nabíječku odpojil a den počkal s otevřenou kapotou. Napětí bylo opět 12,3V. myslel jsem si že mám vadnou baterii. Vyjmul jsem ji z auta a den nechal doma. Napětí stouplo na 12,6V. zanesl jsem baterii zkontrolovat zpět do obchodu a tam mě řekli, že je naprosto v pořádku. Jen toto auto si odebírá nějakou část na hlídání auta jako je alarm, ultrazvukový alarm, dálkové ovládání atp. Tudíž toto video muže být použito jen na konkrétní značku aut a model, je to individuální záležitost. Přeji hezký den.
Dobrý den, toto video platí obecně, jen musíte počítat s prodlevou systému pro uspání. Pokud auto odemknete, tak se elektronika aktivuje a trvá až půl hodiny, než se opět uspí. Někdy stačí jen otevřít dveře a celý proces se opakuje. Napětí baterie klesá s velikostí odebíraného proudu a to je váš případ. Když jste baterii odpojil, tak teprve potom byla bez zátěže a vrátila se napětím na 12,6 V.
Dobrý den, nejsem odborník na alternátory. Valeo je známá kvalitní značka, stejně jako Bosch nebo Delco, Hitachi a jiné. A co se týká dobíjecího napětí, rozpětí 13,8 až 14,6 určitě najdete, ale spodní hranice je pro vápníkovou baterii v běžném provozu nízko. Ale praxe je samozřejmě složitější. Pokud budete jezdit jen krátké cesty, je ideální hodnota 14,7 V. Při pravidelných jízdách několika set km bude naopak baterie při tomto napětí " přebíjená ". Prot většina výrobců před inteligentním nabíjením volila hodnoty 14,2 až 14,4 V.
Od jakého roku / emisní normy se prosím začalo do aut dávat "inteligentní dobíjení"? Lze to nějak jednoduše poznat, zda mám dobíjení klasické, nebo inteligentní? V příápadě inteligentního dobíjení jsem slyšel, že po nabití akumulátoru nabíječkou je toto potřeba řídící jednotce sdělit přes diagnostiku, jinak hrozí přebíjení baterie. Pokud toto reálně hrozí, jak může docházet k přebíjení, pokud je napětí při spuštěném motoru 14.3V, což podle mě v rámci doby jízdy běžně užívaného vozidla nevadí? Mají tyto vozidla napětí alternátoru vyšší?
@@frl455 Super, auto mám chvilku. Je z roku 2010, euro5 tuším. Na křižovatkách nezdechá, takže start-stop nemá. V manuálu je o tomto systému jedna kapitola s hvězdičkou. Vypozoroval jsem, že hvězdička znamená příplatkovou výbavu. Jen doufám, že v autě není "příprava" na tento systém v podobě implementovaného inteligentního dobíjení... 😁
@@MartinProavis Citroën Berlingo rok 2018 má již také inteligentní nabíjení autobaterie při jízdě. Baterie se dobíjí jenom při brzdění motorem nebo při jízdě z kopce. Je to problém. Baterii je nutné dobíjet autonabiječkou. :-(
Dobrý den. Měl bych dotaz na testování baterie. Momentálně řeším problém s baterií a při hledání příčin jsem zjistil, že baterie má napětí 12,4V, ale nestartuje. Po nabití baterie je napětí 13,1V, druhý den klesne opět na 12,4V. K baterii jsem dostal zkušební list, kde bylo napsáno, že baterie byla otestována na 13,11V a startovací proud 140A. Jedná se o motobaterii technologie AGM s kapacitou 9Ah a startovacím proudem 120A. Mám tedy podezření, že baterii záměrně testovali těsně po nabití. Nemohli jí tak uškodit? Nechtějí tak maskovat závadu? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, asi nikdo jiný vám neodpoví. Baterie podle toho jak popisujete nemá dostatečný výkon na točení startéru. Doporučil bych vypůjčit si baterii od někoho jiného nebo koupit novou, aby se vyloučila závada na motociklu. Pokud morku nastartujete jinou baterii je bezpochyby jasné že test vaší baterie byl zfalšovaný a neproběhl na vaší baterii.
@@dominatorr23 Pro doplnění. Měřil jsem na motorce proud tekoucí z baterie do motocyklu v klidu a dostal jsem hodnotu v řádech tisícin amper. Stará baterka natočí motocykl v pořádku, ale problém je s teplými starty, jsou zdlouhavé (ověřeno spoustu faktorů, nová baterie tento problém vyřešila, ale zase nestartuje studená). Baterie se od koupě jevila za studena slabě, daleko slaběji, než baterie stará, se kterou jsem motocykl koupil. Jak říkám, teplé starty byly výborné. Od koupě uběhl asi měsíc a já už nenastartoval. Motorka jinak jezdí trasy alespoň 20km, ne-li více na jeden start. Děkuji za odpověď, snad mi uznají reklamaci.
@@first123ification Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď. V e vašem dotazu je několi otázek a neznámých, ale pokusím se problém rezebrat. Klidové napětí plně nabité AGM baterie je 12,8 V a více. Pokud den po nabití klesne napětí na 12,4 V, je baterie poškozená, důvodů může být více, může se jednat o nevratnou sulfataci, tomu by zase ale neodpovídal proud z testu, ale nevím jakým elektronickým testerem byl naměřený. Test těsně po nabití může vylepšit výsledky testu, ale ne výrazně. Více by napověděl zátěžový test a ještě více změření hustoty elektrolytu, ale bez zkušeností to nedoporučuji dělat. Problém s rozdílem startů studeného a teplého motoru není problémeme baterie. Té je úplně jedno zda je teplý nebo studený, je schopná dát nějaký proud a ten vydá, Zda je dostačují pro start je druhá věc.
@@jirigabriel106 Dobrý den. Děkuji za odpověď. Záhada byla vyřešena uznanou reklamací. Baterie měla vadný článek. Stále mi ale přijde divný testovací proud baterie. Na testovacím protokolu nové baterie je proud 115A (omlouvám se za chybný údaj, baterie opravdu má startovat při 115A, ne při 120A) a napětí 12,62V. Což už odpovídá normálu. Testovací zařízení je EXIDE EBT-165P. Každopádně teplé starty se opravu vyřešily také. Motor jednak má při startování vyšší otáčky a jelikož se jedná o jednoválec 660ccm, tak je výkon baterie podstatný. Také nechápu, ale jsem rád, že je po závadě. Hledal jsem všude možně a baterie byla řešením.
Fiat dukato od 2016,Po nastartování na volnoběh nejde dobíjení,při zvýšených otáčkách začne jít a pak jde i při volnoběhu.Čim to,může někdo poradit,díky.
Moznosti muze byt vice... oxidace kabelaze k alternatoru, oxidace pouze budiciho dratu, vadne uhliky,... Alternator se pri prekroceni urcitych otacke nabudi sam a pak uz dobiji i na volnobeh.
Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď. Nabíjet je potřeba, pokud klidové napětí baterie klesne pod 12,5 V (napětí po cca 24 hodinách od poslední jízdy a bez proudových odběrů z baterie). Je to ale obecná poučka. Pokud naměřím 12,45 V a vím, že zítra pojedu 300 km, tak dobíjet nepotřebuji.
Ja bych prosil video o vysvetleni jak nabit baterku autonabijeckou s mikrochipem, myslím ze by to bylo vhodný pro zacatecniky a celkem. Myslím ze hodne základní záležitosť ale jeste sem také video od vás nevidel na vasem kanálu.
Dobrý den, podle mne takové video by byla asi na pul minuty. Inteligentní nabíječka si řídí a hlídá vše sama. Tím pádem jen připojíte + a - na kontakty a začne automatické dobíjení. Doporučuji nabíječku Optimate 6 nebo nižší řadu. Záleží na kapacitě Baterie
Zdravim....maly dotaz. Mam MONDEO MK4 2011, dal jsem kdysi novy regulator a nedavno vypl chytre dobijeni. Radio mi ukazuje ted trvale 14,7V. Zasah probehl kvuli nelogickemu dobijeni spise nedobijeni nekdy 12.3V pri vyjezdu z parkoviste atp. Holt emise. 14.7V to uz baterka vari,ale zas rikate, ze u Fordu je to normalni? Jak to tedy je a co s tim? Dekuji
Dobrý den, bohužel tento pán z videa vám na nic neodpoví, nevidí odezvu nebo nechce odpovídat, ale určitě baterie nevaří. To by jste cítil kyselí zápach kolem auta nebo ve vozidle. Toto napětí u některých aut může být naprosto normální a měl jsem ho také. Spíše doporučuji změřit dobíjecí proud v ampérech. Pokud si nejste jistý zajeďte do servisu kterému věříte a nechte si dobíjení zkontrolovat.
Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď, ale pracovně již nestíhám. Reagovat na jednoduché otázky často vyžaduje i složitou odpověď a to je i váš případ. Nabíjecí napětí 14,7 V je hraniční hodnota, jedná se o plynovací napětí baterie Ca/Ca. Při dlouhých jízdách a vysokých teplotách bude docházet k přebíjení baterie a rychlejšímu stárnutí vlivem koroze mřížek, při malém provozu a krátkých jízdách může být naopak výhodou. Při skutečně dlouhých jízdách může dojít časem i k "vyvaření" baterie. Je to tedy hodně o provozních podmínkách.
@@jirigabriel106 moc dekuji pane inzenyre za odpoved. Mam ten stary puvodni origos fordi regulator-zkusim opet prehodit (byl menen jen kvuli tomu inteligentnimu nedobijeni. Ale jeste predtim vezmu jinej multimer a overim jestli cinske radio nekeca. Mam hodne merici techniky. Kdysi nas ucili na VS napeti 14.5V max, tak treba tam skutecne tolik bude. Zarazilo me jen to, ze jste ve videu rikal ze Ford to ma tak bezne zvysene... dekuji a preji hezky den
@@tornadostornados9363 Dobrý den, jen k Fordu, má skutečně dobíjecí napětí nastavené na 14,7 V. Kdysi se dohodli s Vartou, když Varta přišla s reklamou stříbrných baterií, což byla klasická vápníková baterie s přídavkem stříbrné legury, a udělali kampaň, že do Fordu je možné montovat pouze tyto Varty. Hlavně v Británii z toho byla velká aféra, která málem skončila u Soudního dvoru. Jak jsem psal, má to svoje výhody i nevýhody podle provozních podmínek.
@@jirigabriel106 dobry den, dekuji za objasneni situace, ackoliv se kolem motorismu pohybuji mnoho let, nikdy jsem toto nezaslechl. Vypada to tedy, ze jiny regulator napeti s vyplym inteligentnim nabijenim nic neresi, pokud je to zamer vyrobce.
Na změření klidového odběru proudu není potřeba dráhy klešťový měřák, jednoduše se dá změřit i tím obyčejným multimetrem. Stačí sundat z baterie "-" svorku kabelu, na "-"kontakt baterie přiložit "- "káblik z multimetru a "+" káblik multimetru připojit na "-" svorku odpojeného kabelu. Nastavit na multimetru měření ampérů a je to.....pokud nechci ztratit nastavení rádia atd. rozpojením "-" svorky s kontaktem, před sundáním svorky si ji propojím drátkem s kontaktem.
@@dominatorr23 to si s necim pletete... odpojit alternator (baterku) za behu motoru muze poskodit alternator... u vypnuteho motoru nic takoveho nehrozi!
Renault megane IV, 103 kw, benzín, má při jízdě nabíjení alternátorem až 14,9 V. Technik mi sdělil, že je to normální. Neničím takto baterii? Je možno použít AGM baterii místo původní EFB, když se baterie AGM nesmějí přebíjet? Kódování prý není potřeba ani při přechodu na jinou baterii. Má to vozidlo "uspávání" o kterém mluvíte? Jak ho poznat ? Jaký je klidový odběr vozidla, nevíte někdo?
Myslím ,že nemáte pojem merania alternátora. Prúd je rozhodujúci a ten nespomínate. Napätie nie je dostačujúce.Ten kliešťový ampérmeter sa naučte používať a dobíjanie merať.Teoretik.Postavil by som vám novšie auto s meraním kľudového prúdu a potom by ste videl čo je teória a čo prax.Smutné ,že hocikto sa na jutube hrá na súdneho znalca a je teoretik od praxe má ďaleko.
*Ford smart charge (v prvním focucu t.j. 1998), když je baterka před smrtí, tak to do ní pere klidně 15V, když je v dobré kondici tak 13,9V. Skoro každý ford má výhřev čelního okna (to koncern dává jen do drahých modelů a to někdy 1/100🤣😂). I když dojedu na křižovatku a mám zaplý výhřev čelního okna který má nejvetší odběr, tak napětí neklesne (ford má v palubáku voltmetr už od prvního focusu). Nicméně má smartcharge jednu slabinu a to takovou, že likviduje levné baterky. Výhřev sedaček má minimální odběr a jde zapnou i bez běžícího motoru.*
Pán měl na mysli BMS (battery management system) jen se přeřekl a ten je u Fordu jak zmínil od roku asi 2012 Focus MK3. Starý smart charging dobijí baterku taky neustále jen reguluje napětí. BMS vypíná dobíjení úplně a zapíná ho až když je baterie téměř vybitá, jinak dobíjení běží jen pokud se brzdí motorem. Vše kvůli snížení emisí ale na úkor životnosti baterie.... prostě další ekoblbost.
Pán mi pohejtil UNIT měřák :D Já myslím, že je dobrej :)
Nejlepší multimetr je ten který máte doma a ti co ho mají jiný je na nic sará věc jako lidsvo samo, opraváři svářeček to už by jste mohl vědět.
Tohle by potrebovali videt ve Verold Benesov. Kdyz mi nedobijel alternator na volnobeh, motor si pomahal vyssima otackama, tak mi rekli ze mam motor KO. Nakonec to byl spatnej altik. Kdyz jsem te resil se skodovkou, ze mi servis odmitl opravu, pouze mi nabidli polomotor za 120 000kc, tak jsem dostal zakaz vstupu do Servis/Prodejny vozu Skoda.....
Díky za video. Příště bych se zaměřil na inteligentní nabíjení v novejších autech, třeba ve škoda superb 3 :) Inteligentní vybíjení spíše bych to nazval...
Ok
Bosch altík v Octavii 1 dobijí po startu 14,5V. Ale za chvíli to klesne na 14,15V. Se světly a ventilátorem topení na dvojku 14,03V. I se zadním sklem 13,95V. Se vším co je k dispozici 13,77V. I po zvýšení otáček. A to už mi příjde málo.
Měřeno na baterce, takže se do toho samozřejmě promítá odpor vodiče mezi baterkou a altíkem. Ale i tak je to dost málo.
portál řidiče... koukám že si někdo vymyslel další bandu expertů. To co expert zmiňuje že je u fordů, je už hezkých pár let u všech nových aut stejně jako stop/start (někdo tomu říká obráceně, ale to je jen o úhlu pohledu).
Mám v zapalování zastrčen adaptér s ukazatelem teploty a Vmetru baterie.Hned vidim po zastrčení klíčku kolik baterka má a kolik odebírají světla,teplo,rádio,atd
všude čtu jak altec nestíhá... měl jsem několik aut, teď focus2. Nastartuji, dálkový vyhřívání čelního, zadního. Pořád stabilně přes 14V. Vše vypnu, napětí se nezmění ani o 0.1V.
To stejné pán ve videu, teď si všiměte poklesu, prosim pustit vše - pokles 0.06V (neměritelné) ... aha tak to je bosch :)
Presně stejně se chovají všechny auta co jsem měřil. Momentem kdy altec nestíhá na volnoběh, považuji to nezvládnutí návrhu elektro designu auta.
Můžu dobíjet baterii preventivně po každé kratší jízdě, nebo mít auto na nabíječce třeba měsíc, pokud s ním nejezdím? Neškodí to autobaterii? Děkuji za odpověď
Pokud máš inteligentní nabíječku, třeba ten CTEK, tak to připojený můžeš nechat jak dlouho chceš.
Baterie se spravne ma nabijet az kdyz je vybita, jako u mobilu
@@SoulMarauder59 Dobíjet baterii, až když je vybytá je zásadně špatně, jelikož v tomto stavu začíná sulfátovat. Napětí baterie v klidovém stavu by nemělo klesnout pod 12,5 voltu.
@@SoulMarauder59 Tak to víš teda naprosto špatně .... Toto není Li-on či Li-pol baterie, tato Olověná vyžaduje naopak naprosto jiné chování. Řekl bych že téměř opačné. 😉 Co nejvíce neustále dobitá .... Vybíjení jí naopak velice škodí a vadí.
2:30 tak konkrétně u tohoto auta napětí neklesá,i když zapnu vše co tam na elektřinu je.
Alternátor to bez problémů utáhne a napětí ubírá jen když je baterie plná.
Mám v palubce dodělanou USB nabíječku s voltmetrem,tak to vidím naživo.
Ale třeba u Škody 105L to bylo jak říkáte.😉
Dobrý den, jen poznámku, alternátor, respektive regulátor bez inteligentního nabíjení horní hranici nabíjecího napětí nemění, dokud nejsou proudové odběry vyšší než je jeho výkon.
Vaše odpověď je poněkud neurčitá.
Snažíte-li se mi sdělit, že pokud klesá napětí,tak alternátor nestíhá.
Tak po vypnutí spotřebičů,by napětí mělo opět stoupnout.
Což se ale nestane ani po půl hodině.
Reaguji na určité vozidlo,
na kterém jste se sám přesvědčil, že co jste o jeho dobíjení řekl,není tak úplně pravda.
@@klasikajsaklasikajsa8872 Dobrý den, tyhle situace nelze řešit jednoduše přes diskuzní portál, protože chybí dostatek informací. V baterii vstupuje do hry chemie. Pokud na baterii napojíte nabíječ, tak vám také nevyskočí napětí hned na max. hodnotu. Stejně tak dostanete na pólech při chodu motoru jiné hodnoty u novébaterie a jiné u použité, Proto je potřeba při výměně baterie kontrolovat dobíjecí soustavu až s novou baterií. Já opravdu nejsem kouzelník a vždy se najdou situace, které mne překvapí i po létech praxe. Minulý týden mi přinesl zákazník baterii, kterou provozoval v autě 22 let. Kdybych neznal jeho, i auto a baterie na sobě neměla datum výroby, tak bych tomu také nevěřil.
Moje Audi A6 4f C6 3.0TDI například po uklidnění auta naměřím hodnotu 12,3V. Starty probíhali naprosto v pořádnu a živě. Myslel jsem si že mám vybitou baterii. Napojil jsem tedy na nabíječku Optimate 6. Druhý den po všech testech automatické nabíječky jsem nabíječku odpojil a den počkal s otevřenou kapotou. Napětí bylo opět 12,3V. myslel jsem si že mám vadnou baterii. Vyjmul jsem ji z auta a den nechal doma. Napětí stouplo na 12,6V. zanesl jsem baterii zkontrolovat zpět do obchodu a tam mě řekli, že je naprosto v pořádku. Jen toto auto si odebírá nějakou část na hlídání auta jako je alarm, ultrazvukový alarm, dálkové ovládání atp. Tudíž toto video muže být použito jen na konkrétní značku aut a model, je to individuální záležitost. Přeji hezký den.
Dobrý den, toto video platí obecně, jen musíte počítat s prodlevou systému pro uspání. Pokud auto odemknete, tak se elektronika aktivuje a trvá až půl hodiny, než se opět uspí. Někdy stačí jen otevřít dveře a celý proces se opakuje. Napětí baterie klesá s velikostí odebíraného proudu a to je váš případ. Když jste baterii odpojil, tak teprve potom byla bez zátěže a vrátila se napětím na 12,6 V.
Dobrý den. Pane Gabriel, co říkáte na alternátory Valeo? Jsou taky dobré, jak Bosch?
Co se týká dobíjecího napětí, tak se udává 13,8-14,6V.
Dobrý den, nejsem odborník na alternátory. Valeo je známá kvalitní značka, stejně jako Bosch nebo Delco, Hitachi a jiné. A co se týká dobíjecího napětí, rozpětí 13,8 až 14,6 určitě najdete, ale spodní hranice je pro vápníkovou baterii v běžném provozu nízko. Ale praxe je samozřejmě složitější. Pokud budete jezdit jen krátké cesty, je ideální hodnota 14,7 V. Při pravidelných jízdách několika set km bude naopak baterie při tomto napětí " přebíjená ". Prot většina výrobců před inteligentním nabíjením volila hodnoty 14,2 až 14,4 V.
Felicia mala voltmeter v palubnom PC 😀. Dokonca množstvo benzínu v litroch atď.
Koupil sem si autoradio sony za 1600 kc a ukazuje mi napeti baterie :-)
Od jakého roku / emisní normy se prosím začalo do aut dávat "inteligentní dobíjení"? Lze to nějak jednoduše poznat, zda mám dobíjení klasické, nebo inteligentní? V příápadě inteligentního dobíjení jsem slyšel, že po nabití akumulátoru nabíječkou je toto potřeba řídící jednotce sdělit přes diagnostiku, jinak hrozí přebíjení baterie. Pokud toto reálně hrozí, jak může docházet k přebíjení, pokud je napětí při spuštěném motoru 14.3V, což podle mě v rámci doby jízdy běžně užívaného vozidla nevadí? Mají tyto vozidla napětí alternátoru vyšší?
pokud máš startstop, máš i inteligentní nabíjení
@@frl455 Super, auto mám chvilku. Je z roku 2010, euro5 tuším. Na křižovatkách nezdechá, takže start-stop nemá. V manuálu je o tomto systému jedna kapitola s hvězdičkou. Vypozoroval jsem, že hvězdička znamená příplatkovou výbavu. Jen doufám, že v autě není "příprava" na tento systém v podobě implementovaného inteligentního dobíjení... 😁
@@frl455 Může mít smart dobíjení i bez start-stopu...
Fordy to tak měly...
@@MartinProavis Citroën Berlingo rok 2018 má již také inteligentní nabíjení autobaterie při jízdě. Baterie se dobíjí jenom při brzdění motorem nebo při jízdě z kopce. Je to problém. Baterii je nutné dobíjet autonabiječkou. :-(
Ford to poprvé zavedl u focusu mk1 to je kolem roku 1998.
Dobrý den. Měl bych dotaz na testování baterie. Momentálně řeším problém s baterií a při hledání příčin jsem zjistil, že baterie má napětí 12,4V, ale nestartuje. Po nabití baterie je napětí 13,1V, druhý den klesne opět na 12,4V. K baterii jsem dostal zkušební list, kde bylo napsáno, že baterie byla otestována na 13,11V a startovací proud 140A. Jedná se o motobaterii technologie AGM s kapacitou 9Ah a startovacím proudem 120A. Mám tedy podezření, že baterii záměrně testovali těsně po nabití. Nemohli jí tak uškodit? Nechtějí tak maskovat závadu? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, asi nikdo jiný vám neodpoví. Baterie podle toho jak popisujete nemá dostatečný výkon na točení startéru. Doporučil bych vypůjčit si baterii od někoho jiného nebo koupit novou, aby se vyloučila závada na motociklu. Pokud morku nastartujete jinou baterii je bezpochyby jasné že test vaší baterie byl zfalšovaný a neproběhl na vaší baterii.
@@dominatorr23 Pro doplnění. Měřil jsem na motorce proud tekoucí z baterie do motocyklu v klidu a dostal jsem hodnotu v řádech tisícin amper.
Stará baterka natočí motocykl v pořádku, ale problém je s teplými starty, jsou zdlouhavé (ověřeno spoustu faktorů, nová baterie tento problém vyřešila, ale zase nestartuje studená).
Baterie se od koupě jevila za studena slabě, daleko slaběji, než baterie stará, se kterou jsem motocykl koupil. Jak říkám, teplé starty byly výborné. Od koupě uběhl asi měsíc a já už nenastartoval. Motorka jinak jezdí trasy alespoň 20km, ne-li více na jeden start.
Děkuji za odpověď, snad mi uznají reklamaci.
@@first123ification Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď. V e vašem dotazu je několi otázek a neznámých, ale pokusím se problém rezebrat. Klidové napětí plně nabité AGM baterie je 12,8 V a více. Pokud den po nabití klesne napětí na 12,4 V, je baterie poškozená, důvodů může být více, může se jednat o nevratnou sulfataci, tomu by zase ale neodpovídal proud z testu, ale nevím jakým elektronickým testerem byl naměřený. Test těsně po nabití může vylepšit výsledky testu, ale ne výrazně. Více by napověděl zátěžový test a ještě více změření hustoty elektrolytu, ale bez zkušeností to nedoporučuji dělat. Problém s rozdílem startů studeného a teplého motoru není problémeme baterie. Té je úplně jedno zda je teplý nebo studený, je schopná dát nějaký proud a ten vydá, Zda je dostačují pro start je druhá věc.
@@jirigabriel106 Dobrý den. Děkuji za odpověď. Záhada byla vyřešena uznanou reklamací. Baterie měla vadný článek.
Stále mi ale přijde divný testovací proud baterie. Na testovacím protokolu nové baterie je proud 115A (omlouvám se za chybný údaj, baterie opravdu má startovat při 115A, ne při 120A) a napětí 12,62V. Což už odpovídá normálu. Testovací zařízení je EXIDE EBT-165P.
Každopádně teplé starty se opravu vyřešily také. Motor jednak má při startování vyšší otáčky a jelikož se jedná o jednoválec 660ccm, tak je výkon baterie podstatný. Také nechápu, ale jsem rád, že je po závadě. Hledal jsem všude možně a baterie byla řešením.
Predošlí majitel dorobil xenony a ľavé svetlo má v pokoji odber 0.3v , to mi určite vybija bateriu ?
jak nabijet gelovou baterii mám automatickou nabíječk
Fiat dukato od 2016,Po nastartování na volnoběh nejde dobíjení,při zvýšených otáčkách začne jít a pak jde i při volnoběhu.Čim to,může někdo poradit,díky.
Moznosti muze byt vice... oxidace kabelaze k alternatoru, oxidace pouze budiciho dratu, vadne uhliky,... Alternator se pri prekroceni urcitych otacke nabudi sam a pak uz dobiji i na volnobeh.
Dobre video, ale uvital by som ake napatie ma mat ta baterka a pod aku hranicu treba nabijat. Bolo to v inom videu ale musim to dohladavat.
Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď. Nabíjet je potřeba, pokud klidové napětí baterie klesne pod 12,5 V (napětí po cca 24 hodinách od poslední jízdy a bez proudových odběrů z baterie). Je to ale obecná poučka. Pokud naměřím 12,45 V a vím, že zítra pojedu 300 km, tak dobíjet nepotřebuji.
Dakujem
Ja bych prosil video o vysvetleni jak nabit baterku autonabijeckou s mikrochipem, myslím ze by to bylo vhodný pro zacatecniky a celkem. Myslím ze hodne základní záležitosť ale jeste sem také video od vás nevidel na vasem kanálu.
Dobrý den, podle mne takové video by byla asi na pul minuty. Inteligentní nabíječka si řídí a hlídá vše sama. Tím pádem jen připojíte + a - na kontakty a začne automatické dobíjení. Doporučuji nabíječku Optimate 6 nebo nižší řadu. Záleží na kapacitě Baterie
Zdravim....maly dotaz. Mam
MONDEO MK4 2011, dal jsem kdysi novy regulator a nedavno vypl chytre dobijeni. Radio mi ukazuje ted trvale 14,7V. Zasah probehl kvuli nelogickemu dobijeni spise nedobijeni nekdy 12.3V pri vyjezdu z parkoviste atp. Holt emise. 14.7V to uz baterka vari,ale zas rikate, ze u Fordu je to normalni? Jak to tedy je a co s tim? Dekuji
Dobrý den, bohužel tento pán z videa vám na nic neodpoví, nevidí odezvu nebo nechce odpovídat, ale určitě baterie nevaří. To by jste cítil kyselí zápach kolem auta nebo ve vozidle. Toto napětí u některých aut může být naprosto normální a měl jsem ho také. Spíše doporučuji změřit dobíjecí proud v ampérech. Pokud si nejste jistý zajeďte do servisu kterému věříte a nechte si dobíjení zkontrolovat.
Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď, ale pracovně již nestíhám. Reagovat na jednoduché otázky často vyžaduje i složitou odpověď a to je i váš případ. Nabíjecí napětí 14,7 V je hraniční hodnota, jedná se o plynovací napětí baterie Ca/Ca. Při dlouhých jízdách a vysokých teplotách bude docházet k přebíjení baterie a rychlejšímu stárnutí vlivem koroze mřížek, při malém provozu a krátkých jízdách může být naopak výhodou. Při skutečně dlouhých jízdách může dojít časem i k "vyvaření" baterie. Je to tedy hodně o provozních podmínkách.
@@jirigabriel106 moc dekuji pane inzenyre za odpoved. Mam ten stary puvodni origos fordi regulator-zkusim opet prehodit (byl menen jen kvuli tomu inteligentnimu nedobijeni. Ale jeste predtim vezmu jinej multimer a overim jestli cinske radio nekeca. Mam hodne merici techniky. Kdysi nas ucili na VS napeti 14.5V max, tak treba tam skutecne tolik bude. Zarazilo me jen to, ze jste ve videu rikal ze Ford to ma tak bezne zvysene... dekuji a preji hezky den
@@tornadostornados9363 Dobrý den, jen k Fordu, má skutečně dobíjecí napětí nastavené na 14,7 V. Kdysi se dohodli s Vartou, když Varta přišla s reklamou stříbrných baterií, což byla klasická vápníková baterie s přídavkem stříbrné legury, a udělali kampaň, že do Fordu je možné montovat pouze tyto Varty. Hlavně v Británii z toho byla velká aféra, která málem skončila u Soudního dvoru. Jak jsem psal, má to svoje výhody i nevýhody podle provozních podmínek.
@@jirigabriel106 dobry den, dekuji za objasneni situace, ackoliv se kolem motorismu pohybuji mnoho let, nikdy jsem toto nezaslechl. Vypada to tedy, ze jiny regulator napeti s vyplym inteligentnim nabijenim nic neresi, pokud je to zamer vyrobce.
Ok
Na změření klidového odběru proudu není potřeba dráhy klešťový měřák, jednoduše se dá změřit i tím obyčejným multimetrem. Stačí sundat z baterie "-" svorku kabelu, na "-"kontakt baterie přiložit "- "káblik z multimetru a "+" káblik multimetru připojit na "-" svorku odpojeného kabelu. Nastavit na multimetru měření ampérů a je to.....pokud nechci ztratit nastavení rádia atd. rozpojením "-" svorky s kontaktem, před sundáním svorky si ji propojím drátkem s kontaktem.
@@dominatorr23 to si s necim pletete... odpojit alternator (baterku) za behu motoru muze poskodit alternator... u vypnuteho motoru nic takoveho nehrozi!
Renault megane IV, 103 kw, benzín, má při jízdě nabíjení alternátorem až 14,9 V. Technik mi sdělil, že je to normální. Neničím takto baterii? Je možno použít AGM baterii místo původní EFB, když se baterie AGM nesmějí přebíjet? Kódování prý není potřeba ani při přechodu na jinou baterii. Má to vozidlo "uspávání" o kterém mluvíte? Jak ho poznat ? Jaký je klidový odběr vozidla, nevíte někdo?
Má inteligentní dobíjení. Když potřebuje rychle dobít baterku, nastaví si to až 15V. Občas to nenabijí vůbec, třeba při akceleraci...
@@MartinProavis AGM baterie je konstrukčně postavena tak, aby se mohla přebíjet i být částečně vybitá.
Ten ampér, ne ta ampéra.
Myslím ,že nemáte pojem merania alternátora. Prúd je rozhodujúci a ten nespomínate. Napätie nie je dostačujúce.Ten kliešťový ampérmeter sa naučte používať a dobíjanie merať.Teoretik.Postavil by som vám novšie auto s meraním kľudového prúdu a potom by ste videl čo je teória a čo prax.Smutné ,že hocikto sa na jutube hrá na súdneho znalca a je teoretik od praxe má ďaleko.
Video pro dementy
*Ford smart charge (v prvním focucu t.j. 1998), když je baterka před smrtí, tak to do ní pere klidně 15V, když je v dobré kondici tak 13,9V. Skoro každý ford má výhřev čelního okna (to koncern dává jen do drahých modelů a to někdy 1/100🤣😂). I když dojedu na křižovatku a mám zaplý výhřev čelního okna který má nejvetší odběr, tak napětí neklesne (ford má v palubáku voltmetr už od prvního focusu). Nicméně má smartcharge jednu slabinu a to takovou, že likviduje levné baterky. Výhřev sedaček má minimální odběr a jde zapnou i bez běžícího motoru.*
Pán měl na mysli BMS (battery management system) jen se přeřekl a ten je u Fordu jak zmínil od roku asi 2012 Focus MK3. Starý smart charging dobijí baterku taky neustále jen reguluje napětí. BMS vypíná dobíjení úplně a zapíná ho až když je baterie téměř vybitá, jinak dobíjení běží jen pokud se brzdí motorem. Vše kvůli snížení emisí ale na úkor životnosti baterie.... prostě další ekoblbost.