@Practical Congeries Podał Pan dwa ziarna prawdy: 1) napięcie jałowe panelu pod dobrem oświetleniem =~32V 2) prąd zwarciowy na --- powiedzmy: dopuszczalnych --- kablach pomiarowych =~7A. Jeśli powyższe bliskie są danym znamionowym: coś rzeczywiście to wykazuje, niemniej na pewno wyznaczanie mocy jest wysoce zawyżone, hehe :)
@@PCongeries Proszę szanownego Pana rozmówcę! To co Pan mówi wynika pewno z pewnego niedoinformowania, czy nieświadomości pewnych aspektów elektrotechnicznych... --- wyznaczenie jest z definicji praw elektrotechniki zawyżone, poza tym obiektywnie istnieje trzecia możliwośc: że szacunek mógłby być właściwy. Przy panelach nowych z deklarowaną mocą 240W i nominalnym prądzie zwarciowym 8.8A przy oświetleniu idealnym, to mamy ~3.1 ohma Rw (rezystancji wewnętrzej) --- zapewne jest to 'bezpiecznik' producenta, i ta Rw wynosi około 3.0 ohma. Bez wnikania w elektrotechnicznie fundamentale obliczenia, i zakładając, iż panel ma wydajność zgodną z deklarowaną, to w przedstawionej sytuacji oświetleniowej może on dawać maksymalnie około 150W przy obciażeniu rezystancją/oporem około 3.5 ohma.
@@OsservatoreSicilianoCzasem książkowa wiedza się sprawdza ,czasem nie ,a potwierdzają to np najnowsze odkrycia ,ale nie mogę się z Panem nie zgodzić. Pozdrawiam
@@PCongeries Także najlepszego Panu życzę :) --- wie Pan jak dobrze na mnie podziałała Pana odpowiedź... --- ja tak lubię, gdy my, którzy się kłócimy (ogólnie wszyscy w internetach) w końcu do siebie mówimy jak kulturalni ludzie :D
@@PCongeriesprawdopodobnie nie zdaje pan sobie sprawy że mierząc natężenie prądu robi pan zwarcie zamykając obwód. Napięcie natomiast mierzy pan bez obciążenia. Dlatego właśnie kolega wyżej napisał o błędzie pomiaru bo jednocześnie nie wie pan co dzieje się z napięciem podczas obciążenia układu w trakcie gdy mierzone jest natężenie... Upraszczanie pewnych rzeczy nie zawsze ma sens. Niech pan tak nie mierzy amperów w gniazdku bo pójdzie dym...
Głupi sposób i niebezpieczny, bo raz że wynik pomiaru jest błędny to jeszcze można spalić amperomierz, a w zasadzie gdyby panel był sprawny to amperomierz powinien sie spalić przy pierwszej próbie podłączenia go na ZWARCIE. Amperomierz włącza się ZAWSZE SZEREGOWO z obciążeniem. Jeden kabel z jednego bieguna do obciążenia, drugi kabel z obciążenia do amperomierza, a trzeci z amperomierza do drugiego bieguna.Kable powinny być grube jeśli mierzymy prądy powyżej 1 A. Najlepiej stosować kable miedziane przekroju 2,5 mm (lub więcej). Pomiar prądu trwa chwile, wystarczy sekunda maksymalnie kilka sekund bo potem kable się nagrzewają a ich oporność rośnie, a co za tym idzie, prąd spada. Oczywiście bez przesady, bo jak trzeba to można mierzyć tyle ile trzeba. Najważniejsze żeby NIGDY, ale to NIGDY nie włączać amperomierza bezpośrednio do żadnego źródła prądu, bo to jest ZWARCIE i niczego sie nie mierzy z wyjątkiem prądu zwarcia (o ile amperomierz to wytrzyma, bo powinien spalić się przy pierwszej próbie).
@@annabella2244 najczęściej maksymalny prąd to 10 A oczywiście przez kilka sekund, więc nie rozumiem skąd to poruszenie? Prąd zwarciowy takich paneli to około 9 A . Pomiar trwa 2 sekundy więc co ma się spalić?
@@MaoWatt Ale po co? Co w ten spsób mozna zminerzyć? Moc panelu? Przy jakim napieciu na zaciskach? Pradem zwarciowym niczego sie nie zmierzy z wyjatkiem pradu zwarcia. Napieciem bez obciżenia także niczego sie nie zmierzy z wyjtakiejm tego że jakieś tam jest. Trzeba zmerzyc prąd pod nominalnym obciżeniem i wtedy zmierzyc napiecie (pod obciążeniem) . Tylko w ten sposób mozna zmierzyc rzczywistą moc panelu. Nie zdziwcie sie jak wyjdzie dużo ponizej oczekiwań.
@@annabella2244 oczywiście najlepiej by było sprawdzić w idealnych warunkach. Jeżeli jest słoneczny dzień a napięcie zmierzone mocno odbiega od znamionowego to znaczy że coś jest nie tak, np Voc 37,4 a na mierniku uzyskamy wynik 24V, podobnie z prądem. Nie jest to dokładny pomiar ale możemy wyciągnąć jakieś wnioski.
Pytanie. Rano stabilnie pracują panele natomiast w słońcu około południa moc siada. Spadki nie są rzędu 20% tylko nawet 90%. Uszkodzony któryś panel? Panel 2,5kW rano około 8.00 uzyskują 400W a w południe 10W, 400W skacze.
Dzień dobry mam pytanie chciałem sprawdzić jeden strng paneli połączonych szeregowo jeden z panel ma VMP 33.82 V. VOC 41.10V jak mam ustawić multimilimetr w przypadku AC i. Amperów o ile tak mogę zmieżyc dzięki pozdrawuam
Tym sposobem możesz sprawdzić czy działają , co do dokładnych bardzo pomiarów nie byłem nigdy zainteresowany.Myślę że MPPT pokazuje ile mogą dawać dokładnie prądu przy jakim słońcu.
Mam pytanie odnośnie pomiaru prądu. Z tego co widzę miernik jest ustawiony na 200 mili amperów. Czy odczytana wartość to 7 miliamperów ? I jeżeli odczytując komentarze jest to 7 amperów nie powinno to zniszczyć miernika a przynajmniej tego zakresu pomiarowego? Pozrdawiam.
Zaprenetowany sposob pomiaru prądu jest zupelnie bledny. Prąd mierzy sie wlaczając miernik SZEREGOWO z obciążeniem. Dolacznie amperomierza rmiedyz plus a minus daje ZWARCIE !!!! , a prad pownien zniszczyć zmiernik w ułamku sekundy,. Jelsi tak sie nie dzieje tzn że panel jest do wyrzucenia.
@@annabella2244Czyli według ciebie ten panel nie działa. Czy ja sprawdzam czy działa czy sprawdzam ile daje dokładnie prądu ? Odpowiedz mi na to bo się pogubiłem
@@PCongeriesNie wiadomo w jakiej jest kondycji, bo to co robisz to nie sa prawidłowe pomiary. Podłacz do niego jakieś obicążenie ile on tam ma tych watów napisane, ale SZEREGOWO przez amperomierz i wtedy zmierz prąd. Jednocześnie drugim miernikiem zmierz napięcie na obciążeniu. Jeśli masz drugiego miernika to odłącz amperomierz podłącz obciążenie bezpośrednio do panela i wtedy zmierz napięcie na obciążeniu. Pomnóż zmierzone napięcie (w voltach) przez zmierzony prąd (w amperach) i uzyskasz wynik w watach. Możesz stopniowo zwiększać obciążenie (ale nie powyżej nominalnego) dokładając kolejne odbiorniki prądu i powtarzać pomiary, ale NIGDY, ale to NIGDY nie dołączaj amperomierza bezpośrednio do żadnego źródła prądu, bo to jest ZWARCIE i niczego nie mierzysz z wyjątkiem prądu zwarcia. (o ile amperomierz to wytrzyma, bo powinien spalić się przy pierwszej próbie). Zwróć uwagę na jakich zakresach mierzysz prąd, bo ktoś tam pisał, że na miliamperach. Prąd mierzy się ZAWSZE szeregowo z obciążeniem używając nominalnego obciążenia. Napięcie mierzy się zawsze na obciążeniu. Pomiar na zaciskach źródła bez obciążenia niczego nie daje, pokazuje tylko czy jakieś tam napięcie jest, ale nie pokazuje czy po obciążeniu nie spadnie ono do zera.
Jest to jakaś metoda na szybki test, ale nie da się w ten sposób sprawdzić panela a w szczególności wyliczyć mocy. A dzieje się tak z prostej przyczyny, panel zbyt mocno obciążony dosyć gwałtownie traci napięcie i iloczyn prądu i napięcia wychodzi niekorzystnie. Robiłem trochę testów z obciążaniem paneli żarówkami. Czasami moc wychodziła większa na jednym rzędzie żarówek, czasami na dwóch. Różnice były spore. Poza tym napięcie mierzone bez obciążenia nie jest napięciem przy którym pracuje panel, o czym mówi nawet etykieta na panelu. Tego napięcia nie można podstawiać sobie do wzoru.
No no. Tylko moc liczy się w obwodzie zamkniętym bo wtedy widzisz jaki prąd płynie przy jakim napięciu. A tu chcesz postawiać napięcie bez obciążenia i do tego prąd na zwarciu który nijak nie ma się do prądu podczas normalnej pracy panela.
Tak sie nie mierzy. Amperomierza NIDGY nie dolacza sie rownolegle do plusa i minusa (gdyz to jest zwarcie) tylko SZEREGOWO z obciążeniem, a w tym czasie do obciążenia dolacza sie drugi miernik który mierzy napiecie (pod obciżeniem). Prad razy napiecie da moc. To co tu było mierzone to kpina z zasad pomiaru i grozi spaleniem amperomierza. Praktycznie pownien natychmiast ulec uszkodzniu albo powienen przepalić sie w nim bezpiecznik. Ten niby prad 7A to glupota. Tak sie nie mierzy prądu.
@@PCongeries Prad razy napiecie to moc. Ale trzeba to zmierzyc prawidklowo czyli podlaczyc amperomierz szeregowo z obciazeniem i jednioczesnie mieryzyć naopiecie na obciążeniu (dugim iernikiem). To co tu pokazno to glupota i dziwne że amperomkerz od razu sie nie przepalił gdyz zosyal podlacznay NA ZWARCIE!!!!! NIE WOLNO tak mierzyc gdyz to spali sie amperomierz, a poza tym wynik pomiru jest zupelnie błedny gdyz napiecie na zwaciu jest bliskie zeru.
@@krzysztoflukowski6990 Pewnie tak jest ale gdyby paliło to części elektoniczne to nikt by tego nie używał. Ja tak sprawdzam i jest dobrze...nic mi sie jeszcze nie wydarzyło, prędzej miernik sie zjara, ta sama sprawa z akumulatorami ...też mają napięcie...pomiar?...na mierniku
@@PCongeries montaż tak testować ale przez pare sekund najwyżej. Ty trzymałeś dość długo dlatego zwróciłem uwagę są tam diody które mogły się uszkodzić . Pewnie cała moc była wytrącana na przewodach od miernika gdyż są cienkie
@@adwols2010 Poczytać gości i sprawdzić czy działają jak pokazałem.Pomiary można sobie robić w domu ale to jest na szybko sprawdzenie czy działają np przy kupowaniu z drugiej ręki lub gdy przyjadą kurierem
@Practical Congeries
Podał Pan dwa ziarna prawdy:
1) napięcie jałowe panelu pod dobrem oświetleniem =~32V
2) prąd zwarciowy na --- powiedzmy: dopuszczalnych --- kablach pomiarowych =~7A.
Jeśli powyższe bliskie są danym znamionowym: coś rzeczywiście to wykazuje, niemniej na pewno wyznaczanie mocy jest wysoce zawyżone, hehe :)
Albo zaniżone,nie może być inaczej,albo zaniżone albo zawyżone ,bo działają napewno
@@PCongeries
Proszę szanownego Pana rozmówcę! To co Pan mówi wynika pewno z pewnego niedoinformowania, czy nieświadomości pewnych aspektów elektrotechnicznych... --- wyznaczenie jest z definicji praw elektrotechniki zawyżone, poza tym obiektywnie istnieje trzecia możliwośc: że szacunek mógłby być właściwy. Przy panelach nowych z deklarowaną mocą 240W i nominalnym prądzie zwarciowym 8.8A przy oświetleniu idealnym, to mamy ~3.1 ohma Rw (rezystancji wewnętrzej) --- zapewne jest to 'bezpiecznik' producenta, i ta Rw wynosi około 3.0 ohma. Bez wnikania w elektrotechnicznie fundamentale obliczenia, i zakładając, iż panel ma wydajność zgodną z deklarowaną, to w przedstawionej sytuacji oświetleniowej może on dawać maksymalnie około 150W przy obciażeniu rezystancją/oporem około 3.5 ohma.
@@OsservatoreSicilianoCzasem książkowa wiedza się sprawdza ,czasem nie ,a potwierdzają to np najnowsze odkrycia ,ale nie mogę się z Panem nie zgodzić. Pozdrawiam
@@PCongeries Także najlepszego Panu życzę :) --- wie Pan jak dobrze na mnie podziałała Pana odpowiedź... --- ja tak lubię, gdy my, którzy się kłócimy (ogólnie wszyscy w internetach) w końcu do siebie mówimy jak kulturalni ludzie :D
@@PCongeriesprawdopodobnie nie zdaje pan sobie sprawy że mierząc natężenie prądu robi pan zwarcie zamykając obwód. Napięcie natomiast mierzy pan bez obciążenia. Dlatego właśnie kolega wyżej napisał o błędzie pomiaru bo jednocześnie nie wie pan co dzieje się z napięciem podczas obciążenia układu w trakcie gdy mierzone jest natężenie... Upraszczanie pewnych rzeczy nie zawsze ma sens. Niech pan tak nie mierzy amperów w gniazdku bo pójdzie dym...
Tez tak sprawdzałem, najlepszy sposób:)
Głupi sposób i niebezpieczny, bo raz że wynik pomiaru jest błędny to jeszcze można spalić amperomierz, a w zasadzie gdyby panel był sprawny to amperomierz powinien sie spalić przy pierwszej próbie podłączenia go na ZWARCIE.
Amperomierz włącza się ZAWSZE SZEREGOWO z obciążeniem.
Jeden kabel z jednego bieguna do obciążenia, drugi kabel z obciążenia do amperomierza, a trzeci z amperomierza do drugiego bieguna.Kable powinny być grube jeśli mierzymy prądy powyżej 1 A. Najlepiej stosować kable miedziane przekroju 2,5 mm (lub więcej). Pomiar prądu trwa chwile, wystarczy sekunda maksymalnie kilka sekund bo potem kable się nagrzewają a ich oporność rośnie, a co za tym idzie, prąd spada.
Oczywiście bez przesady, bo jak trzeba to można mierzyć tyle ile trzeba.
Najważniejsze żeby NIGDY, ale to NIGDY nie włączać amperomierza bezpośrednio do żadnego źródła prądu, bo to jest ZWARCIE i niczego sie nie mierzy z wyjątkiem prądu zwarcia (o ile amperomierz to wytrzyma, bo powinien spalić się przy pierwszej próbie).
@@annabella2244 najczęściej maksymalny prąd to 10 A oczywiście przez kilka sekund, więc nie rozumiem skąd to poruszenie? Prąd zwarciowy takich paneli to około 9 A . Pomiar trwa 2 sekundy więc co ma się spalić?
@@MaoWatt Ale po co? Co w ten spsób mozna zminerzyć? Moc panelu? Przy jakim napieciu na zaciskach? Pradem zwarciowym niczego sie nie zmierzy z wyjatkiem pradu zwarcia. Napieciem bez obciżenia także niczego sie nie zmierzy z wyjtakiejm tego że jakieś tam jest.
Trzeba zmerzyc prąd pod nominalnym obciżeniem i wtedy zmierzyc napiecie (pod obciążeniem) . Tylko w ten sposób mozna zmierzyc rzczywistą moc panelu.
Nie zdziwcie sie jak wyjdzie dużo ponizej oczekiwań.
@@annabella2244 oczywiście najlepiej by było sprawdzić w idealnych warunkach. Jeżeli jest słoneczny dzień a napięcie zmierzone mocno odbiega od znamionowego to znaczy że coś jest nie tak, np Voc 37,4 a na mierniku uzyskamy wynik 24V, podobnie z prądem. Nie jest to dokładny pomiar ale możemy wyciągnąć jakieś wnioski.
@@MaoWatt Ale po co sprawdzac bez obciążenia jak prawidłowy wynik wyjdzie z obciążeniem.
Pytanie. Rano stabilnie pracują panele natomiast w słońcu około południa moc siada. Spadki nie są rzędu 20% tylko nawet 90%. Uszkodzony któryś panel? Panel 2,5kW rano około 8.00 uzyskują 400W a w południe 10W, 400W skacze.
Może być uszkodzony regulator napięcia,ale to trzeba sprawdzić czy napewno regulator. Coś się może przegrzewać,ale raczej nie panele
Dzień dobry mam pytanie chciałem sprawdzić jeden strng paneli połączonych szeregowo jeden z panel ma VMP 33.82 V. VOC 41.10V jak mam ustawić multimilimetr w przypadku AC i. Amperów o ile tak mogę zmieżyc dzięki
pozdrawuam
Tym sposobem możesz sprawdzić czy działają , co do dokładnych bardzo pomiarów nie byłem nigdy zainteresowany.Myślę że MPPT pokazuje ile mogą dawać dokładnie prądu przy jakim słońcu.
Mam pytanie odnośnie pomiaru prądu. Z tego co widzę miernik jest ustawiony na 200 mili amperów. Czy odczytana wartość to 7 miliamperów ? I jeżeli odczytując komentarze jest to 7 amperów nie powinno to zniszczyć miernika a przynajmniej tego zakresu pomiarowego? Pozrdawiam.
Zaprenetowany sposob pomiaru prądu jest zupelnie bledny. Prąd mierzy sie wlaczając miernik SZEREGOWO z obciążeniem. Dolacznie amperomierza rmiedyz plus a minus daje ZWARCIE !!!! , a prad pownien zniszczyć zmiernik w ułamku sekundy,. Jelsi tak sie nie dzieje tzn że panel jest do wyrzucenia.
@@annabella2244Czyli według ciebie ten panel nie działa. Czy ja sprawdzam czy działa czy sprawdzam ile daje dokładnie prądu ? Odpowiedz mi na to bo się pogubiłem
@@PCongeriesNie wiadomo w jakiej jest kondycji, bo to co robisz to nie sa prawidłowe pomiary. Podłacz do niego jakieś obicążenie ile on tam ma tych watów napisane, ale SZEREGOWO przez amperomierz i wtedy zmierz prąd. Jednocześnie drugim miernikiem zmierz napięcie na obciążeniu. Jeśli masz drugiego miernika to odłącz amperomierz podłącz obciążenie bezpośrednio do panela i wtedy zmierz napięcie na obciążeniu.
Pomnóż zmierzone napięcie (w voltach) przez zmierzony prąd (w amperach) i uzyskasz wynik w watach.
Możesz stopniowo zwiększać obciążenie (ale nie powyżej nominalnego) dokładając kolejne odbiorniki prądu i powtarzać pomiary, ale NIGDY, ale to NIGDY nie dołączaj amperomierza bezpośrednio do żadnego źródła prądu, bo to jest ZWARCIE i niczego nie mierzysz z wyjątkiem prądu zwarcia. (o ile amperomierz to wytrzyma, bo powinien spalić się przy pierwszej próbie).
Zwróć uwagę na jakich zakresach mierzysz prąd, bo ktoś tam pisał, że na miliamperach.
Prąd mierzy się ZAWSZE szeregowo z obciążeniem używając nominalnego obciążenia. Napięcie mierzy się zawsze na obciążeniu. Pomiar na zaciskach źródła bez obciążenia niczego nie daje, pokazuje tylko czy jakieś tam napięcie jest, ale nie pokazuje czy po obciążeniu nie spadnie ono do zera.
Napięcie panela spada przy obciążeniu. Powinieneś zrobić pomiar jednocześnie napięcia i prądu. Tak jak ty zrobiłeś moc panela będzie zawyżona.
Moc panela jest napisana na odwrocie ,ja sprawdzam czy działają,no chyba że kupiłem na Allegro Made in SingaPoor a to przepraszam ,sprawdzać,sprawdzać
Jest to jakaś metoda na szybki test, ale nie da się w ten sposób sprawdzić panela a w szczególności wyliczyć mocy. A dzieje się tak z prostej przyczyny, panel zbyt mocno obciążony dosyć gwałtownie traci napięcie i iloczyn prądu i napięcia wychodzi niekorzystnie. Robiłem trochę testów z obciążaniem paneli żarówkami. Czasami moc wychodziła większa na jednym rzędzie żarówek, czasami na dwóch. Różnice były spore. Poza tym napięcie mierzone bez obciążenia nie jest napięciem przy którym pracuje panel, o czym mówi nawet etykieta na panelu. Tego napięcia nie można podstawiać sobie do wzoru.
Napięcie x Ampery = Waty 32,6 v*7 A = 228,2 W
No no. Tylko moc liczy się w obwodzie zamkniętym bo wtedy widzisz jaki prąd płynie przy jakim napięciu. A tu chcesz postawiać napięcie bez obciążenia i do tego prąd na zwarciu który nijak nie ma się do prądu podczas normalnej pracy panela.
Dzień dobry
Wydaje mi się że na zwarciu nie będzie takiego napięcia, więc mocy nie sprawdzi się tak łatwo
Mniej więcej sprawdzi, jak dało 7A zamiast ośmiu na zwarciu to już dobrze.
@@Rastlin. Wiadomo ale na podstawie sprawdzonego napięcia i natężenia nie obliczy prawidłowo mocy
@@Nekomk123 Prawidlowo nigdy,j ak swiatlo nigdy nie da stalego pradu ani ladowania.
Ciekawe jakie napięcie przy takim prądzie ?
7x32
Tak sie nie mierzy. Amperomierza NIDGY nie dolacza sie rownolegle do plusa i minusa (gdyz to jest zwarcie) tylko SZEREGOWO z obciążeniem, a w tym czasie do obciążenia dolacza sie drugi miernik który mierzy napiecie (pod obciżeniem). Prad razy napiecie da moc. To co tu było mierzone to kpina z zasad pomiaru i grozi spaleniem amperomierza.
Praktycznie pownien natychmiast ulec uszkodzniu albo powienen przepalić sie w nim bezpiecznik. Ten niby prad 7A to glupota. Tak sie nie mierzy prądu.
@@PCongeries Prad razy napiecie to moc. Ale trzeba to zmierzyc prawidklowo czyli podlaczyc amperomierz szeregowo z obciazeniem i jednioczesnie mieryzyć naopiecie na obciążeniu (dugim iernikiem). To co tu pokazno to glupota i dziwne że amperomkerz od razu sie nie przepalił gdyz zosyal podlacznay NA ZWARCIE!!!!!
NIE WOLNO tak mierzyc gdyz to spali sie amperomierz, a poza tym wynik pomiru jest zupelnie błedny gdyz napiecie na zwaciu jest bliskie zeru.
Podłącz lampę led zamiast słońca i będziesz miał prąd stale jednakowy nawet w nocy
Bardzo interesujace ,a jak sie bedzie mial stosunek zuzycia pradu do ponownego ladowania? Jakies namiary czy wskazowki na ten temat jak mozesz
Ze jak? Pod latarnia uliczna?😳
Pełne zwarcie na tyle czasu - nie powinno się tak testować paneli. T tak jakbyś zwarł plus z minusem i czekał aż panel sie spali.
Nie spali sie panel....nie na mierniku ,może jak byś zwarł plus z minusem ale nie na mierniku
@@PCongeries miernik ustawiony na pomiar Amper ma boczniak tzn taki drut o bardzo niskiej oporności to tak jak zwarcie
@@krzysztoflukowski6990 Pewnie tak jest ale gdyby paliło to części elektoniczne to nikt by tego nie używał. Ja tak sprawdzam i jest dobrze...nic mi sie jeszcze nie wydarzyło, prędzej miernik sie zjara, ta sama sprawa z akumulatorami ...też mają napięcie...pomiar?...na mierniku
@@PCongeries montaż tak testować ale przez pare sekund najwyżej. Ty trzymałeś dość długo dlatego zwróciłem uwagę są tam diody które mogły się uszkodzić . Pewnie cała moc była wytrącana na przewodach od miernika gdyż są cienkie
@@krzysztoflukowski6990 Tutaj masz rację ,dzieki za zwrócenie na to uwagi
twój komentarz nie ma nic wspólnego z elektrotechniką
....książkową
Najlepiej językiem
Od kiedy tak się sprawdza ampery ?
Proszę się dokształcić i powtórzyć pomiar, a nie pokazywać idiotyzmy.
TAK SIE NIE MIERZY .
A jak się mierzy wiec ?? Jakiś przykład??
zgadza sie bo gość sprawdził napiecie obwodu otwartegoVoc żeby wyliczyć wat trzeba znac maxymalne napiecie zasilania Vmp podłaczyć jakis opornik .
@@PCongeries źle panie to sprawdzasz sprawdz sobie w kalkulatrzoe bedzieśpan widział
@@adwols2010 Poczytać gości i sprawdzić czy działają jak pokazałem.Pomiary można sobie robić w domu ale to jest na szybko sprawdzenie czy działają np przy kupowaniu z drugiej ręki lub gdy przyjadą kurierem
@@juby1988r Kalkulator to nic innego jak 7x32