Kolęda - Nocka 30 lat później. Kulisy powstawania spektaklu (dokument)
HTML-код
- Опубликовано: 5 фев 2025
- 13.12.2011, ATM Studio, Warszawa
„Kolęda-Nocka" to widowisko pod każdym względem wyjątkowe. W latach 80. było nie tylko głosem w dyskusji o codzienności tamtych czasów, lecz także wybitnym i nowatorskim osiągnięciem artystycznym. Współczesna inscenizacja legendarnego musicalu ma uniwersalne przesłanie i jest luźno inspirowana „Boską Komedią" Dantego.
Świadek (Henryk Talar) i Pierwszy (Borys Szyc) wędrują po scenie, poruszając się w górę i w dół podobnie jak Wergiliusz i Dante wędrują po Czyśćcu, Piekle i Niebie. Świadek jest typem nieco zgorzkniałym i rozczarowanym rzeczywistością.
Z czasem rozczarowanie zamienia się jednak w zaangażowanie. Jest przedstawicielem pokolenia pamiętającego stan wojenny. Pierwszy symbolizuje młode pokolenie, które świadomie wychowywało się już w wolnej Polsce. Pod wpływem Świadka wzrasta jego świadomość dotycząca polskości.
„Kolęda-Nocka 30 lat później", z librettem Ernesta Brylla i muzyką Wojciecha Trzcińskiego,została wystawiona 13 grudnia 2011 roku - w ramach obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury.
W spektaklu wystąpili m.in. Borys Szyc, Henryk Talar, Krystyna Tkacz i Krystyna Prońko. Za reżyserię odpowiedzialny był Jarosław Minkowicz a utwory na nowo zaaranżował Adam Sztaba.
W projekcie „Kolęda-Nocka 30 lat później" pojawiło się w sumie około 150 wykonawców. Obok solistów i odtwórców ról pierwszoplanowych, w sztuce udział wzięły dwa chóry - Chór Piotra Nazaruka i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej a także dwie orkiestry - Polska Orkiestra Radiowa oraz Orkiestra Adama Sztaby.
Spektakl na żywo obejrzało 500 widzów, w tym Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz Lech Wałęsa, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, przedstawiciele rządu i instytucji kultury, działacze „Solidarności". Transmitowane 13 grudnia przez TVP 2 oratorium Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego
przyciągnęło przed ekrany blisko 1 200 000 widzow.
Producentem wykonawczym spektaklu była Agencja STX JAMBOREE (producenci Stanisław Trzciński i Paweł Kwiatkowski).
Organizator: Narodowe Centrum Kultury (Dyrektor Krzysztof Dudek)
Tekst: Ernest Bryll
Muzyka: Wojciech Trzciński
Adaptacja i scenariusz: Jarosław Minkowicz i Stanisław Trzciński
Scenografia: Grzegorz Policiński
Konsultant ds. scenografii: Boris Kudlicka
Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Adam Sztaba
Logo spektaklu: Jerzy Janiszewski
Dziękuję za przypomnieniami wszystkich o tych faktach, czasie tamtych lat.
Jestem z Gdyni i jestem dumny ze bylem w 1980 na tym spektaklu Niezapomiane przezycie ,ludzie dlugo bili brawo na stojaco na zakonczenie .Byl to spektakl bardzo emocjonalny i wciagnal wszystkich w teatrze jakby byli czescia tego spektaklu /
bylam jako nastolatka to chyba byl rok 80 ty zima , tata zabral mnie na to przedstawienie bo dla niego wazne bylo nauczyc swoje dziecko samodzielnego myslenia i wrazliwosci , dziekuje tato
Ja nie miałem okazji ujrzeć tej sztuki wtedy kiedy faktycznie była bardzo ważna dla naszych rodaków ale making of pokazuje że jednak Polacy potrafią :) a na pewno nasi Topowi muzycy potrafią :) Adam Sztaba jako człowiek który stworzył całą partyturę która jest po prostu niesamowita, zatrudnił chyba najlepszych muzyków jakich tylko mógł :) Michał Dąbrowka Jacek Królik to osoby które przychodzą mi pierwsze na myśl ale jest ich o wiele więcej :) Zróbcie spektakl na całą Polskę a będzie to wielki sukces.
Zgadza się... wyjątkowy spektakl!!!
Pan E.Bryll wspaniały poeta i człowiek .Pozdrawiam z uszanowaniem i ... wdzięcznością . (płyta Piotra Jana Ulatowskiego z poezją Pana Ernesta ) ruclips.net/video/ERgJ2n-0V-M/видео.html .
PAN ERNEST JEST NIESAMOWITY
KOLENDA NOCKA,PIEKNA MUZYKA,PIEKNE CZASY,PANI PRONKO ,HAREMZA SUPER
Można gdzieś to całe obejrzeć, albo chociaż posłuchać?
Dołączam się do pytania