EGYRÉSZT: A múlt heti videóból a Fröccsöt Szántai Csaba, a Dűlőre Jutunk-ot pedig Almádi Krisztina nyerte. Gratulálunk nekik! MÁSRÉSZT: Egy egy kis adalék a mai videóhoz. A teljesség kedvéért (főleg, mint aki sokat foglalkozik játék tervezéssel is), azt gondolom, hogy mechanikai értelemben a sakk egy szenzációs játék. Ráadásul könnyű megtanítani, de a mélysége mégis szinte minden más játékot felülmúl. Minden tervező álma, de tényleg. Nem a sakkra szoktunk asszociálni, amikor társasjátékokról beszélünk, pedig mégiscsak a társasjátékok egyik, a mai napig virágzó őse. Őszintén sajnálom, hogy nekem nem működik. Sajnos ez van. Még szerencse, hogy nem Kasparov fiaként születtem... Lehet kitagadna... :D
Ha akarod Soma és egy perc alatt megtanítalak sakkozni.-Vannak a világos és a sötét figurák,ezekkel kell lépkedni a fekete-fehér mezőkön a szabályoknak megfelelően...🙃☺
Kedves Soma! Kedvelem a videóid és elismerem a munkásságod. De nemzetközi sakkmesterként, szakedzőként hadd szóljak hozzá. 1) Rosszul lett felrakva a sakktábla, a vezér mindig a saját színén áll. 2) A sakkban nem kell mindig minden változatot előre kiszámolni, hatalmas szerepe van a megérzéseknek. Ez gyakorlással folyamatosan javítható. 3) Igenis van a sakkban szerencse. Nem szerencsejáték, de kevés idővel bármi megtörténhet. Az a tanácsom, tippem, hogy minél inkább foglalkozik valaki a sakkal annál inkább látja a mélységét. Ne add fel és hidd el nekem, hogy nagy élmény lesz. Én 20 éve játszom és ez lett a foglalkozásom is. Ha bármiben tudok segíteni, akkor a Centrum Sakkiskola áll a rendelkezésedre. Üdv, Juhász Ármin
Én mostanában botlottam belétek a neten. Nagyon érdekes videókat találtam. Nálunk az óvodásom kedvence a sakk.. De az iskolás kislányom is szereti.. Van vagy 90 társasjátékunk.. mégis a legtöbbet a sakk kerül elő..
Azt gondolom, te az az ember vagy, akivel ha leülne a Soma, akkor rövid időn belül meg is szeretné a sakkot. A legtöbb embernek az a baja a sakkal, hogy soha senki nem magyarázta el neki igazán az apró részleteket, amelyek egyike sem igényel olyan nagy szellemi képességet, viszont a logikus gondolkodást semmi nem helyettesítheti. :) Én személy szerint az amatőr sakktudásommal azt vettem észre magamon,hogy egyre javul a döntéshozatali képességem. A logikai prioritások felállítása, mint az élet egy bármely szakaszára kivetítve. Szóval a sakkból rengeteget fejlődhet az ember olyan dolgokban is, aminek semmi köze sincs a sakkhoz! :)
Én mint Sakkimádó pont azért szeretem mert rengeteg lehetőség van és csak Rajtad múlik, hogy nyersz-e vagy sem, nem a szerencsén :) Nem vagyunk egyformák. Azért ment a like a videóra :)
Na igen ezért szeretem a sakkot én is. Meg a szerencsére alapuló játékokban nem vagyok jó mert simán kb sosincs benne szerencsém pl mikor húszon egyeztünk és egymás után 3 szor húztam 12-16 ra még egy 10 est.
Onitama valóban zseniális játék, a sakk mai kornak megfelelő változata. Sokan a Hive-ot hozzák még fel mint a sakk újkori változata, én még a Santorinit hoznám ide, az is nagyon klassz kis játék.
" Onitama valóban zseniális játék, a sakk mai kornak megfelelő változata. " Az Onitama messze nem a mai kornak megfelelő változata, mivel kártyák irányítják a játékot és nem a teljes szabad elképzeléseid ! Be vagy zárva az éppen húzott kártya/kártyák "börtönébe", amik NAGYON lekorlátozzák a lehetőségeidet ! A sakk a MAi napig fejlődik, még mindig találnak ki hozzá olyan lépéssorozatokat, ( pl megnyitások változatai ) amik ÓRIÁSIVÁ teszik ezt a gyönyörű játékot a mai napig ! Akár művészi szintre is fejleszthető, napi 4-6 óra gyakorlással :) A sakkot valahol egy zongorához / zongoristához is lehet hasonlítani : mindenki le tud ütni egy pár billentyűt adott sorrendben ( lépések a sakkban ), de lehet kiválóan is megtanulni zongorázni, világszínvonalúan, RENGETEG gyakorlással !
A sakkal ugyanígy vagyok. Kiskoromban én is jártam szakkörre. A feladványokat szerettem, ahol gondolkodni kellett, megtalálni a nyerő lépést. De az, hogy nyitásokat, szituációkat kell betanulni, az elveszi a teret a gondolkodástól. Az Onitama tényleg egy jó játék, bár kicsit furcsállom a felvezetést, hiszen ebben sincs szerepe a szerencsének/véletlennek. Viszont egyszerűbb, rövidebb, átláthatóbb, így kevésbé AP-s. És változatos, ezért nem nagyon lehet betanulni stratégiákat, midig az adott helyzetet kell átgondolni. Ha egy kis szerencsefaktor nem riaszt el, akkor a Tash-Kalart is ajánlom, zseniális játék.
Jó videó volt, Soma, csak egy fontos infó maradt ki. Az, hogy mi a cél a játékban :) Szóval lábjegyzetnek: A cél az, hogy leüsd az ellenfeled mesterét, vagy a mestereddel belépj az ellenfél szentélyébe :D
Nem vagyok nagy sakkos, de általános iskolás koromból sakkszakkörről megragadt a mondás, hogy "királynő a színen áll". Jogos az észrevétel, a fehérnél nem jól állnak :)
Köszi Soma, hardcore társasjátékos vagyok, emellett mindig elsiklott a figyelmen emellett a jatek mellett. A videód hatására megvettem az Onitamat, zseni. Imádom.
Én sakkoztam rengeteget a társas hobbim elindulása előtt. Nekem az AP a komplexebb modern társasjátékoknál jött be a képbe. Eleinte. Meg kellett tanulnom "szelektálni", az az elkezdtem szépen fokozatosan építgetni a céljaimat, ami játékról játékra egyre jobban ment. Szerintem ezt a sakkon is lehet gyakorolni. Lehet, hogy rengetegszer kikapsz, de mindig csak arra gondolj, hogy "hú, ebben a partiban egy lépéssel később kaptam mattot". :)
Szia Soma! Én nem nevezném magam nagy sakkozónak, mert még sok mindent elérhetek. Egyelőre 2000 FIDE élőpontom van és 7 éve sakkozok komolyan. Még nem vagyok sakkedző, de idővel az is szeretnék lenni. Én is tudok egy-két tanácsot adni: 1. Olyan megnyitást próbálj választani, ami passzol a stílusodhoz. Lehet pozíciós, vagy taktikus. 2. Próbálj meg minél több taktikát megoldani, magadtól. 3. Gyakorlat teszi a mestert. Minél többet játszol, annál jobb leszel. Nekem volt egy hullámvölgyem ez év elején, de visszatértem belőle. Még mesterszintet nem képviselek, de egyre gyakrabban verek meg mestereket. Ui: Remélem majd örömödet leled benne.
Teljesen egyetértek veled! Én sem szoktam sakkozni. És tényleg nincs benne szerencsefaktor. Legalább is az elmúlt évszázadokban. De valahol olvastam, hogy eredetileg volt benne! Ha jól emlékszem, egy dobókockával kellett kidobni, melyik fajta bábuval léphetek a 6 közül. Csak időközben "könnyítettek" ezen a játékon, és mindenki azzal folytatta, amivel akarta. Szerintem ezt vissza lehetne hozni, legalább is a nyitásban, egy pár lépés erejéig.
Szia! Ajánlottak mások már sakkhoz hasonló ú.n. absztrakt stratégiai játékokat itt kommentben, amiket én is zseniális játékoknak tartok (pl Santorini, vagy a teljes GIPF sorozat), ámde úgy látom senki nem említette még meg azt a játékot, ami az Onitamához nagyon hasonló mechanikával rendelkezik, és szintén van benne valamennyi szerencse, mégis sakkhoz hasonló nagyon: a Duke. Már több "iterációja" is megjelent, Duke, Jarl és Centurion a címük, nagyon nagyon javaslom, hogy legalább nézz utána, milyenek ezek! Ha pedig a másik irányba mozdulunk el, még kevesebb szabály, még letisztultabb forma, még ősibb eredet, és még többféle lépéslehetőség, ugyanúgy zéró szerencsével: méltánytalanul kevés figyelmet kap a Go.
Ez egy nagyon jó játéknak tűnik és azt figyelembe véve, hogy pont tegnap kezdtem el olvasni a Shōgun-t, ezt vehetem akár egy univerzum által küldött üzenetnek is, hogy nekem ez kell🤣
Ez a lényege a sakknak hogy ne a szerencsén múljon hanem a tudáson! Aki szerencsét akar az menjen szerencsejátékozni, sőt mondok jobbat: orosz rulettezzetek akár 2-3 tölténnyel, hiszen úgy jobban szükség lesz a szerencsére😂 a sakk az okos embereknek van kitalálva, nem a szerencséseknek.😀
Én szeretek sakkozni, ha gondolkodtató játékra vágyom, ha pedig viccesre, akkor nekem a tarok kártya a favorit, amit négyen szokás játszani, és szomorú, hogy olyan kevéssé ismert. (Egyébként tarot jóskártyával is lehet játszani, csak akkor kicsit több lesz az ütési kör.)
Jó tudni, hogy nem vagyok egyedül a sakkról alkotott véleményemmel. Talán amivel én ki tudnám egészíteni a véleményemet, hogy akik azt mondogatják (kis túlzással), hogy "a sakkmesterek mekkora nagy mastermind figurák, akik több tíz lépéssel mindenki előtt járnak," azok tévednek. A sakk már sokkal inkább szól arról, hogy az évszázadok alatt lett az egész játéknak egyfajta metája (videójátékos körökből lehet ismerős kifejezés az ismert és elérhető leghatékonyabb taktikákra), és itt tulajdonképpen csak az a kérdés maradt, hogy képes vagy-e felismerni egy-egy meta taktikát, és ismered-e az ellentaktikáját.
Érdekes játéknak tűnik :DD Hasonló helyzetben vagyok mint te Soma. Én nekem is tetszik a sakk és úgy az egész de túl türelmetlen vagyok hozzá :DD
2 месяца назад
Ha a szexi design nem fontos (pedig de :D), akkor ajánlom kipróbálásra a Six MaKING-et (most már talán Sixth néven fut). Dorsonczky József fejlesztése. És így is reklámozta magát: "It's not chess, it's more fun". :)
Nah nekem pont ezek a könnyed játékok tetszenek. Amihez le kell ülni 1 - 1,5 órára az nem az én világom. 🙂 Szerintem jó a temitkája. Az alapjáték is elég jó.
Chess 960 nevű kaszparov féle találmány kifejezetten szórakoztató tud lenni, érdemes rákeresni. Röviden a lényege: Hátul -pár kikötés figyelembevételével- véletlenszerűen vannak felsorakoztatva a tisztek kezdéskor (960 kezdővariáció létezik), így sokkal akciódúsabb, izgalmasabb játék van rögtön kezdéstől, valamint a jobban sakkozónak a nagyon sok betanult/betanulható nyitásokból származó előnye elvész. Egy jobban sakkozó valószínű úgy is megver egy gyengébbet, de több móka van benne, mint amikor szisztematikusan rutin alapján filéz ki, jelentősen csökken az előnye a jobb játékosnak, kezdőknek is sokkal mókásabb tud lenni akár egymás ellen is.
Kedves Soma! Én is így állok a sakkhoz.. tul absztrakt nekem. Egy gyors kérdés, a Cuvée játékodhoz a rose és desszertboros kiegészítőt hol tudnám megvenni személyesen? Nem webshopbol
Szia! nem Soma, de egyébként ha budapesti vagy, akkor reflexshopban, gémklubban és a szellemlovasban is van raktáron. Mielőtt odamennél nézz rá az oldalukra, hogy még van-e raktáron az üzletben ✌
Azért szörnyű a sakk ,mert gondolkodni kell hozzà.Polgàr Judit is naponta 6 òràt gyakorolt.Csak a 3x3x3 Rubik-kockàt is legalább 2-3000 òràt gyakoroltam ,hogy a kezdeti 8 percről màr 14,23 másodperc legyen az egyszeri rekordom. Szóval minden jàték esetén a több száz òra tanulás és gyakorlàs elengedhetetlen.
Nem igaz az az állításod hogy ki lehet számolni mindent, mivel több lehetséges variáció van a sakkban mint ahány atom az egész univerzumban. A legerősebb szuperszámítógépek a legerősebb enginekkel ellátva se tudnak tökéletesen játszani és nem is fognak tudni soha, csak egyre több lépéssel előre számolni.
Rosszul raktad fel a készletet! Na jó, ez egy vicc volt, de ez sakkozó ártalom. 😄😄 Ez a játék nagyon jópofának tűnik és szerintem be is szerzem. Így végre nem fog minden körülöttem élő ember azonnal utálni ha sakkról van szó. 2000 a FIDE élőpontom, és lehet, hogy van aki itt a kommentszekcióban ennél többel rendelkezik, de pár fontos dolog teljesen nyilvánvaló. Az ember minél inkább belemászik a sakkba egyre jobban látja, hogy mennyire nehéz, és hogy mennyire nem tud sakkozni. Egyre csak a hiányosságait veszi észre és azt sem tudja sokszor, hogy mi legyen a következő tananyag, mert azok a kívülről nüanszok belülről hatalmas különbségeket jelentenek. És a sakk nagyon nincs ám kijátszva és nagyon nem számolható ki minden. Lehetetlen. Még ma is, sok évvel a szupersakkprogramok korában amik akármikor legyőzik Magnus Carlsen-t is, tanulnak és találnak új döbbenetes lehetőségeket.
Nem sértegetlek ez kritika lesz: Am... nem a játék rossz hanem te. Ezt most úgy értem hogy a játék pont arra van hogy még a legnagyobb koponyát is megizzassza és a végtelenségig lehessen csinálni. Hogy minden racionális erődet bevessed ami rendkívül egézséges. Konkrétan minden pozitív gondolkodással kapcsolatos képességet erősíti, mint pl a fókusz, az előre gondolkodás, stratégia, tervezés, rendszerezés stb. Mindemt is fejleszt. Az hogy neked nagyon nem megy és nem tetszik az nem a játék hibája. Fontos a fogalmazás azt mondtad a játék szörnyű és nem te a játékban vagy azt hogy neked nem tetszik. Ezeknek van objektív mértéke. Minden játékot a maga nemében lehet értelmezni. Pl ha a játék stratégiai plusz van szabályzata de nem ír le mindent akkor pl rossz mert rossz a játék leírása vagy valaminek nincs értelme. Ez pl rossz játék... Úgy írtada címben hogy objektíven az nem azt hogy neked. Nekem ez click bait.
A sakkal az a probléma, hogy amíg nincs benne tapasztalatod vagy nem tanúltál sakkozni akkor tényleg, túl soknak tűnik a variációk száma és beleőrülsz mire kitalálod mit akarsz lépni. Ha viszont elkezded tanulni és sok játékot lejátszol akkor egyre inkább arról szól a játék, hogy hány helyzetet tanultál meg. Idővel olyan lesz ez a sakkmesterek számára, minegy egy kínai irodalmárnak a írásjelek ismerete, egyszerűen több 1000 helyzetre lesz instant stratégiád és az első 4-6 nyitólépés az már reflexből fog menni, minden helyzetet ismerni fogsz és ha valaki meglepetést okoz az valószínűleg hamar ki is kap miatta, mert ami nincs benne az eddig megismertetett megnyitásokban az valószínűleg egy rossz lépés. Igazából a játék közepe az ami érdekes, mert ott még elég sok a bábú, hogy kellően nagy legyen a variációk száma, viszont ott is végíg ismert stratégiákat és alap szabályok szerinti helyzetelemzést és változat számítást végeznek a profi játékosok. Egyszerűen a sakk egy olyan játék amit már kijátszottak és többnyire azon múlik, hogy ki a jobb, hogy hány játékot tudott megjegyezni. A Polgár lányoknál is egy könyvtárat töltöttek meg csak játékok lépéssorozatának leírásával és kielemzésével.
" Egyszerűen a sakk egy olyan játék amit már kijátszottak és..." Ez teljes tévedés, az egész NASA-t rászabadíthatod egy magas szintű partira és nem fogja teljes mértékben, jól (!) kielemezni !!!
@@peterpiotr3740 Ezzel azt mondod, hogy a világ egyik leghíresebb sakkozója ugyan erre a problémára világított rá, és megoldásképpen alkotott egy új játékot.
@@attilapetroman9296 Egy mai sakkozóprogram ellen nincs ember akik tudnak nyerni. Nem kell a nasa elég egy ilyen program és minden lépésről megmondja, hogy az mennyire volt jó abban a helyzetben és mi lett volna jobb. De ez amúgy lényegtelen, mert az állításom nem erre vonatkozott, hanem arra, hogy az ismeretanyag már akkora a sakkról, hogy elég csak azokból megtanúlni pár hasznosat ahelyett, hogy a játékos saját stratégiákat, játék stílust fejlesztene ki, mert bárki bármit kitalál az már vagy nem lesz újdonság, vagy nem hatékony. Én ugyan azon okból utáltam a sakkot, amit a Soma is felvázolt, aztán elkezdtem sakkos youtube videókat nézni és tanulni a játékot, ami után megkönnyebültem mert levették a vállamról a terhet, hogy magamtól találjam ki a jó lépéseket az elején és pár tucat játék után 1400-1600-as játékosokat tudtam leverni, és akkor jöttem rá, hogy ennek így nincs értelme és inkább hasznosabb dolgokat tanulok.
Nagyon tetszik a játék,. Köszi a videót róla. Szeretnék venni egyet, a kérdesem az lenne, hogy a kiegészítő játszható önállóan vagy kell hozzá az alapjatek is? Előre is köszönöm szépen!
Szia Soma.A sakk lényege az,hogy minden előtted történik történik. Mindössze 5-8 lépést elég elôre látni.Nincs csalás vagy ügyeskedés csak ész játék.....
A sakk azért élt túl évszázadokat, mert az egyetlen olyan játék amiben minden szabály egyértelmű, minden létező helyzetet lefed és kizárja a kétértelműségeket, joghézagokat. Nincs olyan, hogy "Ti hogy játsszátok?"! A sakk azok játéka akik vállalják a felelősséget! A sakkban minden rajtad múlik, ha nem játszol jól, nem kenheted a szerencsére, nem áltathatod magad, hogy azért mert nem jó lapok jöttek...
Szia soma én már lassan de biztosan 10 éve játszom a sakk al azért szerettem meg mert annyi lehetőséget tudunk belőle ki hozni és a sakknak pont ez a szépsége minél többet tanulsz annál inkább jobb leszel benne!
Az amerikai istenek c. adaptációban Csernobog isten egy monológban azt mondja, azért szereti jobban a dámát, mint a sakkot, mert ott mindenki egyenlő. Hasonlóan egyszerűbb és nem mai még a Hasami shogi, a Hnefatalh, Jarmo és a Gipf sorozat tagjai, tegyél próbát velük. 😊
Nem is lehet mindent kiszámolni előre a sakkban, nincs az a szuperszámítógép, ami ezt meg tudná csinálni, annyi lehetőség van. És soha nem is lesz, tényleg annyi lehetőség van, szinte végtelen!! (Az 50 lépéses szabály miatt van csak "szinte")
Kicsit gyanús nekem, hogy a nyereményjátékhoz lájkolni kell a videót, mivel tudtommal azt nem mutatja a készítő felé a yt kik nyomtak rá a gombra, vagy tévedek?
Szia Soma! Ez az Onitama nagyon jó játéknak tűnik a kiegészítőivel! Ha én már régebb óta fel vagyok iratkozva (tehát nem a mostani videóban iratkoztam fel) akkor is bekerülök a sorsolásba?
EGYRÉSZT: A múlt heti videóból a Fröccsöt Szántai Csaba, a Dűlőre Jutunk-ot pedig Almádi Krisztina nyerte. Gratulálunk nekik!
MÁSRÉSZT: Egy egy kis adalék a mai videóhoz. A teljesség kedvéért (főleg, mint aki sokat foglalkozik játék tervezéssel is), azt gondolom, hogy mechanikai értelemben a sakk egy szenzációs játék. Ráadásul könnyű megtanítani, de a mélysége mégis szinte minden más játékot felülmúl. Minden tervező álma, de tényleg. Nem a sakkra szoktunk asszociálni, amikor társasjátékokról beszélünk, pedig mégiscsak a társasjátékok egyik, a mai napig virágzó őse. Őszintén sajnálom, hogy nekem nem működik. Sajnos ez van. Még szerencse, hogy nem Kasparov fiaként születtem... Lehet kitagadna... :D
Ha akarod Soma és egy perc alatt megtanítalak sakkozni.-Vannak a világos és a sötét figurák,ezekkel kell lépkedni a fekete-fehér mezőkön a szabályoknak megfelelően...🙃☺
@@gergelybalazs9885 Először tanítsd meg neki helyesen felállítani a figurákat :P
Köszönöm a nyereményt! El se hiszem, hogy nyertem :D
Jó játék nekem tetszik🎉
Lesz még???😢😢😢
Jó lenne😅
-Tud sakkozni?
-Ó, hogyne! Már tíz játszmából nyolcszor megverem magam!
-És a maradék kettőben?
-Akkor többnyire én győzök.
(Macskafogó)
😂
Kedves Soma! Kedvelem a videóid és elismerem a munkásságod. De nemzetközi sakkmesterként, szakedzőként hadd szóljak hozzá. 1) Rosszul lett felrakva a sakktábla, a vezér mindig a saját színén áll. 2) A sakkban nem kell mindig minden változatot előre kiszámolni, hatalmas szerepe van a megérzéseknek. Ez gyakorlással folyamatosan javítható. 3) Igenis van a sakkban szerencse. Nem szerencsejáték, de kevés idővel bármi megtörténhet.
Az a tanácsom, tippem, hogy minél inkább foglalkozik valaki a sakkal annál inkább látja a mélységét. Ne add fel és hidd el nekem, hogy nagy élmény lesz. Én 20 éve játszom és ez lett a foglalkozásom is.
Ha bármiben tudok segíteni, akkor a Centrum Sakkiskola áll a rendelkezésedre.
Üdv, Juhász Ármin
Én mostanában botlottam belétek a neten. Nagyon érdekes videókat találtam. Nálunk az óvodásom kedvence a sakk.. De az iskolás kislányom is szereti.. Van vagy 90 társasjátékunk.. mégis a legtöbbet a sakk kerül elő..
Azt gondolom, te az az ember vagy, akivel ha leülne a Soma, akkor rövid időn belül meg is szeretné a sakkot. A legtöbb embernek az a baja a sakkal, hogy soha senki nem magyarázta el neki igazán az apró részleteket, amelyek egyike sem igényel olyan nagy szellemi képességet, viszont a logikus gondolkodást semmi nem helyettesítheti. :) Én személy szerint az amatőr sakktudásommal azt vettem észre magamon,hogy egyre javul a döntéshozatali képességem. A logikai prioritások felállítása, mint az élet egy bármely szakaszára kivetítve. Szóval a sakkból rengeteget fejlődhet az ember olyan dolgokban is, aminek semmi köze sincs a sakkhoz! :)
Ármin❤
Árminnak van egy jó könyve a sakkról. Érdemes beszerezni!
És TÉNYLEG. Egy bűn. A vezér az ellentétes színen?! Ez meg HOGY történt?
Én mint Sakkimádó pont azért szeretem mert rengeteg lehetőség van és csak Rajtad múlik, hogy nyersz-e vagy sem, nem a szerencsén :) Nem vagyunk egyformák. Azért ment a like a videóra :)
Talán abban lehet némi szerencse, ha egy komplex támadás végrehajtásánál az ellenfél nem jön rá, vagy inkább nem veszi észre, hogy miben sántikálsz.
@@kalmix88 Az sem a szerencsén múlik hanem a tudás hiányán.
Na igen ezért szeretem a sakkot én is. Meg a szerencsére alapuló játékokban nem vagyok jó mert simán kb sosincs benne szerencsém pl mikor húszon egyeztünk és egymás után 3 szor húztam 12-16 ra még egy 10 est.
@@TheMiyavidirvagy a figyelek hiányán. Esetleg a fókusz hiányán
Onitama valóban zseniális játék, a sakk mai kornak megfelelő változata. Sokan a Hive-ot hozzák még fel mint a sakk újkori változata, én még a Santorinit hoznám ide, az is nagyon klassz kis játék.
" Onitama valóban zseniális játék, a sakk mai kornak megfelelő változata. " Az Onitama messze nem a mai kornak megfelelő változata, mivel kártyák irányítják a játékot és nem a teljes szabad elképzeléseid ! Be vagy zárva az éppen húzott kártya/kártyák "börtönébe", amik NAGYON lekorlátozzák a lehetőségeidet ! A sakk a MAi napig fejlődik, még mindig találnak ki hozzá olyan lépéssorozatokat, ( pl megnyitások változatai ) amik ÓRIÁSIVÁ teszik ezt a gyönyörű játékot a mai napig ! Akár művészi szintre is fejleszthető, napi 4-6 óra gyakorlással :) A sakkot valahol egy zongorához / zongoristához is lehet hasonlítani : mindenki le tud ütni egy pár billentyűt adott sorrendben ( lépések a sakkban ), de lehet kiválóan is megtanulni zongorázni, világszínvonalúan, RENGETEG gyakorlással !
Zseniális videó sorozat. A háttér a hangok a stílus. Imádom. Nagyon egyben van.
A sakkal ugyanígy vagyok. Kiskoromban én is jártam szakkörre. A feladványokat szerettem, ahol gondolkodni kellett, megtalálni a nyerő lépést. De az, hogy nyitásokat, szituációkat kell betanulni, az elveszi a teret a gondolkodástól.
Az Onitama tényleg egy jó játék, bár kicsit furcsállom a felvezetést, hiszen ebben sincs szerepe a szerencsének/véletlennek. Viszont egyszerűbb, rövidebb, átláthatóbb, így kevésbé AP-s. És változatos, ezért nem nagyon lehet betanulni stratégiákat, midig az adott helyzetet kell átgondolni.
Ha egy kis szerencsefaktor nem riaszt el, akkor a Tash-Kalart is ajánlom, zseniális játék.
Jó videó volt, Soma, csak egy fontos infó maradt ki. Az, hogy mi a cél a játékban :)
Szóval lábjegyzetnek: A cél az, hogy leüsd az ellenfeled mesterét, vagy a mestereddel belépj az ellenfél szentélyébe :D
Ez jó kis játéknak néz ki Soma, ha nem nyerem meg, akkor mindenképp be fogom szerezni! Köszi a tippet!
Amúgy feltűnt bárkinek hogy Soma rosszul rakta fel sakktáblán a bábukat?
Mit rakott fel rosszul? Felcserélte a királyt meg a királynőt?
@@alucardangel1721szimmetrikus helyett középpontosan szimmetrikusként. A királyoknak szembe kellene lenni egymással. De keresztben vannak.
Nem vagyok nagy sakkos, de általános iskolás koromból sakkszakkörről megragadt a mondás, hogy "királynő a színen áll". Jogos az észrevétel, a fehérnél nem jól állnak :)
@@ferencvigh1499 van erre egy mondóka is:
"bástya, lovacska, futár,
színét veszti a király"
Gondolom direkt. Generálja az algoritmus számára a kommenteket :)
Nagyon jónak tűnik 😀
Köszi, hogy megmutattad!
Wow, nem is hallottam erről a játékról, köszi Soma hogy bemutattad ^^
Köszi Soma, hardcore társasjátékos vagyok, emellett mindig elsiklott a figyelmen emellett a jatek mellett. A videód hatására megvettem az Onitamat, zseni. Imádom.
Szerintem a címhez bedobhatnád, hogy pl "- Onitama játékbemutató". Már majdnem kikapcsoltam, amikor jött a lényeg. 🙃
+1 Én is csak kíváncsiságból néztem rá a videóra, majd jött a fordulat, amire felkaptam a fejem :) címnek még a "Mi lehet jobb a sakknál?"
Én sakkoztam rengeteget a társas hobbim elindulása előtt. Nekem az AP a komplexebb modern társasjátékoknál jött be a képbe. Eleinte. Meg kellett tanulnom "szelektálni", az az elkezdtem szépen fokozatosan építgetni a céljaimat, ami játékról játékra egyre jobban ment. Szerintem ezt a sakkon is lehet gyakorolni. Lehet, hogy rengetegszer kikapsz, de mindig csak arra gondolj, hogy "hú, ebben a partiban egy lépéssel később kaptam mattot". :)
Szia Soma!
Én nem nevezném magam nagy sakkozónak, mert még sok mindent elérhetek. Egyelőre 2000 FIDE élőpontom van és 7 éve sakkozok komolyan.
Még nem vagyok sakkedző, de idővel az is szeretnék lenni.
Én is tudok egy-két tanácsot adni:
1. Olyan megnyitást próbálj választani, ami passzol a stílusodhoz. Lehet pozíciós, vagy taktikus.
2. Próbálj meg minél több taktikát megoldani, magadtól.
3. Gyakorlat teszi a mestert. Minél többet játszol, annál jobb leszel. Nekem volt egy hullámvölgyem ez év elején, de visszatértem belőle.
Még mesterszintet nem képviselek, de egyre gyakrabban verek meg mestereket.
Ui: Remélem majd örömödet leled benne.
Te mindent csinálsz egyszerre 😅
@devil5463 Sakkozó is vagyok
Teljesen egyetértek veled!
Én sem szoktam sakkozni. És tényleg nincs benne szerencsefaktor. Legalább is az elmúlt évszázadokban. De valahol olvastam, hogy eredetileg volt benne! Ha jól emlékszem, egy dobókockával kellett kidobni, melyik fajta bábuval léphetek a 6 közül. Csak időközben "könnyítettek" ezen a játékon, és mindenki azzal folytatta, amivel akarta. Szerintem ezt vissza lehetne hozni, legalább is a nyitásban, egy pár lépés erejéig.
Szia! Ajánlottak mások már sakkhoz hasonló ú.n. absztrakt stratégiai játékokat itt kommentben, amiket én is zseniális játékoknak tartok (pl Santorini, vagy a teljes GIPF sorozat), ámde úgy látom senki nem említette még meg azt a játékot, ami az Onitamához nagyon hasonló mechanikával rendelkezik, és szintén van benne valamennyi szerencse, mégis sakkhoz hasonló nagyon: a Duke. Már több "iterációja" is megjelent, Duke, Jarl és Centurion a címük, nagyon nagyon javaslom, hogy legalább nézz utána, milyenek ezek!
Ha pedig a másik irányba mozdulunk el, még kevesebb szabály, még letisztultabb forma, még ősibb eredet, és még többféle lépéslehetőség, ugyanúgy zéró szerencsével: méltánytalanul kevés figyelmet kap a Go.
Borzasztóan megtetszett a játék sakkpártiként. Meg ez a japán stíl nekem is nagyon bejön. Örülnék ha megnyerném 😁
Nem baj hogy nem szereted a sakkot, attól még te vagy a legjobb
Ez egy nagyon jó játéknak tűnik és azt figyelembe véve, hogy pont tegnap kezdtem el olvasni a Shōgun-t, ezt vehetem akár egy univerzum által küldött üzenetnek is, hogy nekem ez kell🤣
Szia! Szívesen megtanítalak sakkozni!😊
Ezt a játékot ismerem, jópofa! :D
Várom a játékot, köszönöm 😃
Köszi a bemutatót, ajánlom a The Queen's Gambit: A vezércsel társasjátékot, kíváncsi lennék a véleményedre róla.
Ha nem is sikerül megnyernem, de meg fogom vásárolni 😊
Szia Soma! Ajánlom figyelmedbe az unmatched különböző rèszeit.Elkèpsztő jó játèk szerintem.Mindig jókat szoktunk vele játszani😉
Szia Soma. Köszönjük a videót és jelen pillanatban jöttem rá, hogy van ez a játék. Kíváncsi vagyok, hogy milyen lehet egy játék vele
Ez a lényege a sakknak hogy ne a szerencsén múljon hanem a tudáson! Aki szerencsét akar az menjen szerencsejátékozni, sőt mondok jobbat: orosz rulettezzetek akár 2-3 tölténnyel, hiszen úgy jobban szükség lesz a szerencsére😂 a sakk az okos embereknek van kitalálva, nem a szerencséseknek.😀
👍
Feliratkoztam Lajkoltam ezaz hajra Soma
A SAKK A LEGJOBB JÁTÉK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Én szeretek sakkozni, ha gondolkodtató játékra vágyom, ha pedig viccesre, akkor nekem a tarok kártya a favorit, amit négyen szokás játszani, és szomorú, hogy olyan kevéssé ismert. (Egyébként tarot jóskártyával is lehet játszani, csak akkor kicsit több lesz az ütési kör.)
Sok sikert hozzá
Jó tudni, hogy nem vagyok egyedül a sakkról alkotott véleményemmel. Talán amivel én ki tudnám egészíteni a véleményemet, hogy akik azt mondogatják (kis túlzással), hogy "a sakkmesterek mekkora nagy mastermind figurák, akik több tíz lépéssel mindenki előtt járnak," azok tévednek. A sakk már sokkal inkább szól arról, hogy az évszázadok alatt lett az egész játéknak egyfajta metája (videójátékos körökből lehet ismerős kifejezés az ismert és elérhető leghatékonyabb taktikákra), és itt tulajdonképpen csak az a kérdés maradt, hogy képes vagy-e felismerni egy-egy meta taktikát, és ismered-e az ellentaktikáját.
Mi Sport napon ahelyett, hogy futkároztunk volna, a barátommal leültünk Sakkozni, hiszen az is egy sport 😂
Érdekes játéknak tűnik :DD Hasonló helyzetben vagyok mint te Soma. Én nekem is tetszik a sakk és úgy az egész de túl türelmetlen vagyok hozzá :DD
Ha a szexi design nem fontos (pedig de :D), akkor ajánlom kipróbálásra a Six MaKING-et (most már talán Sixth néven fut). Dorsonczky József fejlesztése. És így is reklámozta magát: "It's not chess, it's more fun". :)
Én szeretek sakkozni de béna vagyok benne.
Helo nagyon tecik a csatorna❤❤❤
apukám 2000 feletti pontszámos sakkozó volt, de sosem tudott rávenni, hogy játsszak :) 5 perc játék után már az ablakon bámultam a madarakat
2000 nem rossz
Nagyon szeretnék egy ilyet! :D Imádok sakkozni is!
Valaha volt leggyönyörűbb játék
Nah nekem pont ezek a könnyed játékok tetszenek. Amihez le kell ülni 1 - 1,5 órára az nem az én világom. 🙂 Szerintem jó a temitkája. Az alapjáték is elég jó.
Nagyon jó lett a videó❤
sok szerencsét mindenkinek
👍👍👍👍
Ez nagyon tetszik online van ilyen játék mert nem hiszem hogy a családba mindenki szeretné
Ez a: Te vagy a paraszt. a végén minden visz. 😂
Sakk esetén túl öreg vagyok ahhoz, hogy önfeledten játsszam, de túl fiatal ahhoz, hogy rutinból nyomjam.
És igen, ilyenkor üt be a döntés-para
Kész❤
Azt valaki el tudja mondani, hogy lehet e az összes kiegészítőt egyszerre használni?
Likeolva, hátha kipróbálhatom majd.
❤
Oké Soma, de az a telefon! Ott! Melletted! Na az nagyon tetszik.
Ez nekem való játéknak tűnik, mert sakkozni sajnos nem tudok😂
Ment a feliratkozás és a like :)
Chess 960 nevű kaszparov féle találmány kifejezetten szórakoztató tud lenni, érdemes rákeresni. Röviden a lényege: Hátul -pár kikötés figyelembevételével- véletlenszerűen vannak felsorakoztatva a tisztek kezdéskor (960 kezdővariáció létezik), így sokkal akciódúsabb, izgalmasabb játék van rögtön kezdéstől, valamint a jobban sakkozónak a nagyon sok betanult/betanulható nyitásokból származó előnye elvész. Egy jobban sakkozó valószínű úgy is megver egy gyengébbet, de több móka van benne, mint amikor szisztematikusan rutin alapján filéz ki, jelentősen csökken az előnye a jobb játékosnak, kezdőknek is sokkal mókásabb tud lenni akár egymás ellen is.
Az nem Bobby Fischer /Robert James Fischer/ nevéhez fűződik inkább?
@@gergelybalazs9885De
Kedves Soma! Én is így állok a sakkhoz.. tul absztrakt nekem. Egy gyors kérdés, a Cuvée játékodhoz a rose és desszertboros kiegészítőt hol tudnám megvenni személyesen? Nem webshopbol
A cuvée nem az ő játéka 😁
Szia! nem Soma, de egyébként ha budapesti vagy, akkor reflexshopban, gémklubban és a szellemlovasban is van raktáron. Mielőtt odamennél nézz rá az oldalukra, hogy még van-e raktáron az üzletben ✌
még annyival kiegészíteném magam, hogy van esély rá, hogy a szellemlovasban van mintadarab is, amit megtudsz nézni belülről.
@@jakabgergely342ohh ezt benéztem, igazad van! Azóta beszereztem
Azért szörnyű a sakk ,mert gondolkodni kell hozzà.Polgàr Judit is naponta 6 òràt gyakorolt.Csak a 3x3x3 Rubik-kockàt is legalább 2-3000 òràt gyakoroltam ,hogy a kezdeti 8 percről màr 14,23 másodperc legyen az egyszeri rekordom. Szóval minden jàték esetén a több száz òra tanulás és gyakorlàs elengedhetetlen.
Tetszik az órája😂
a barataim nem ertik a froccsot de a sakkot igen
xdxdxdxdxd
az oké... de ki ad ezekért összesen 34 ezer forintot XDD nevetséges. A sakkról pedig annyit hogy a királyok játéka.
0:45 az a telefon honnan van?
Nem igaz az az állításod hogy ki lehet számolni mindent, mivel több lehetséges variáció van a sakkban mint ahány atom az egész univerzumban. A legerősebb szuperszámítógépek a legerősebb enginekkel ellátva se tudnak tökéletesen játszani és nem is fognak tudni soha, csak egyre több lépéssel előre számolni.
Tetszik a grafika a dobozon 🤗
Rosszul raktad fel a készletet!
Na jó, ez egy vicc volt, de ez sakkozó ártalom. 😄😄
Ez a játék nagyon jópofának tűnik és szerintem be is szerzem. Így végre nem fog minden körülöttem élő ember azonnal utálni ha sakkról van szó.
2000 a FIDE élőpontom, és lehet, hogy van aki itt a kommentszekcióban ennél többel rendelkezik, de pár fontos dolog teljesen nyilvánvaló. Az ember minél inkább belemászik a sakkba egyre jobban látja, hogy mennyire nehéz, és hogy mennyire nem tud sakkozni. Egyre csak a hiányosságait veszi észre és azt sem tudja sokszor, hogy mi legyen a következő tananyag, mert azok a kívülről nüanszok belülről hatalmas különbségeket jelentenek. És a sakk nagyon nincs ám kijátszva és nagyon nem számolható ki minden. Lehetetlen. Még ma is, sok évvel a szupersakkprogramok korában amik akármikor legyőzik Magnus Carlsen-t is, tanulnak és találnak új döbbenetes lehetőségeket.
Honnan lehet ki deriteni, ha ki találsz egy társas játékot, hogy létezik e már ilyen vagy hasoló játék?
Nem sértegetlek ez kritika lesz: Am... nem a játék rossz hanem te. Ezt most úgy értem hogy a játék pont arra van hogy még a legnagyobb koponyát is megizzassza és a végtelenségig lehessen csinálni. Hogy minden racionális erődet bevessed ami rendkívül egézséges.
Konkrétan minden pozitív gondolkodással kapcsolatos képességet erősíti, mint pl a fókusz, az előre gondolkodás, stratégia, tervezés, rendszerezés stb.
Mindemt is fejleszt. Az hogy neked nagyon nem megy és nem tetszik az nem a játék hibája.
Fontos a fogalmazás azt mondtad a játék szörnyű és nem te a játékban vagy azt hogy neked nem tetszik. Ezeknek van objektív mértéke.
Minden játékot a maga nemében lehet értelmezni. Pl ha a játék stratégiai plusz van szabályzata de nem ír le mindent akkor pl rossz mert rossz a játék leírása vagy valaminek nincs értelme. Ez pl rossz játék...
Úgy írtada címben hogy objektíven az nem azt hogy neked.
Nekem ez click bait.
A backgammon sokkal, de SOKKAL szórakoztatóbb, mint a sakk
A sakkal az a probléma, hogy amíg nincs benne tapasztalatod vagy nem tanúltál sakkozni akkor tényleg, túl soknak tűnik a variációk száma és beleőrülsz mire kitalálod mit akarsz lépni. Ha viszont elkezded tanulni és sok játékot lejátszol akkor egyre inkább arról szól a játék, hogy hány helyzetet tanultál meg. Idővel olyan lesz ez a sakkmesterek számára, minegy egy kínai irodalmárnak a írásjelek ismerete, egyszerűen több 1000 helyzetre lesz instant stratégiád és az első 4-6 nyitólépés az már reflexből fog menni, minden helyzetet ismerni fogsz és ha valaki meglepetést okoz az valószínűleg hamar ki is kap miatta, mert ami nincs benne az eddig megismertetett megnyitásokban az valószínűleg egy rossz lépés. Igazából a játék közepe az ami érdekes, mert ott még elég sok a bábú, hogy kellően nagy legyen a variációk száma, viszont ott is végíg ismert stratégiákat és alap szabályok szerinti helyzetelemzést és változat számítást végeznek a profi játékosok. Egyszerűen a sakk egy olyan játék amit már kijátszottak és többnyire azon múlik, hogy ki a jobb, hogy hány játékot tudott megjegyezni. A Polgár lányoknál is egy könyvtárat töltöttek meg csak játékok lépéssorozatának leírásával és kielemzésével.
" Egyszerűen a sakk egy olyan játék amit már kijátszottak és..." Ez teljes tévedés, az egész NASA-t rászabadíthatod egy magas szintű partira és nem fogja teljes mértékben, jól (!) kielemezni !!!
A sakkot NEM játszották ki.... a Fischer random a példa rá.
@@peterpiotr3740 Ezzel azt mondod, hogy a világ egyik leghíresebb sakkozója ugyan erre a problémára világított rá, és megoldásképpen alkotott egy új játékot.
@@attilapetroman9296 Egy mai sakkozóprogram ellen nincs ember akik tudnak nyerni. Nem kell a nasa elég egy ilyen program és minden lépésről megmondja, hogy az mennyire volt jó abban a helyzetben és mi lett volna jobb. De ez amúgy lényegtelen, mert az állításom nem erre vonatkozott, hanem arra, hogy az ismeretanyag már akkora a sakkról, hogy elég csak azokból megtanúlni pár hasznosat ahelyett, hogy a játékos saját stratégiákat, játék stílust fejlesztene ki, mert bárki bármit kitalál az már vagy nem lesz újdonság, vagy nem hatékony. Én ugyan azon okból utáltam a sakkot, amit a Soma is felvázolt, aztán elkezdtem sakkos youtube videókat nézni és tanulni a játékot, ami után megkönnyebültem mert levették a vállamról a terhet, hogy magamtól találjam ki a jó lépéseket az elején és pár tucat játék után 1400-1600-as játékosokat tudtam leverni, és akkor jöttem rá, hogy ennek így nincs értelme és inkább hasznosabb dolgokat tanulok.
Nagyon tetszik a játék,. Köszi a videót róla.
Szeretnék venni egyet, a kérdesem az lenne, hogy a kiegészítő játszható önállóan vagy kell hozzá az alapjatek is? Előre is köszönöm szépen!
Ha adhatok egy tanácsot akkor sokkal könnyeb úgy játszani a sokkot hogy csak arra figyelsz abban a pillanatban mi a jó lépés
u de jó ez a game :D
epilepsziás rohamot vált kinálam a sakkozás
Nagyon jó!
Szia Soma.A sakk lényege az,hogy minden előtted történik történik. Mindössze 5-8 lépést elég elôre látni.Nincs csalás vagy ügyeskedés csak ész játék.....
A legkiválóbb modern sakk szerintem az Ankh: Gods of Egypt
Már a címben meg lettek szólítva a hülyék😂 nem csoda a megtekintésszám
A sakk azért élt túl évszázadokat, mert az egyetlen olyan játék amiben minden szabály egyértelmű, minden létező helyzetet lefed és kizárja a kétértelműségeket, joghézagokat. Nincs olyan, hogy "Ti hogy játsszátok?"!
A sakk azok játéka akik vállalják a felelősséget! A sakkban minden rajtad múlik, ha nem játszol jól, nem kenheted a szerencsére, nem áltathatod magad, hogy azért mert nem jó lapok jöttek...
Komment az algoritmusért
Nekem is csak akkor tudatosult, hogy miért nem szeretem a sakkot, mikor a társasjáték-fogalom (AP) megtalált.
Mindenkinek más az erőssége. Erre gondoltál már esetleg ?
Én azt hittem hogy ez valami olyan lesz, hogy nem szereted, mert eltűnnek, vagy átváltoznak a figurák :D Hát igen. Előítéletes vagyok.
Nekem tecik 😊
nAGYON EGYSZERŰ JÁTÉK
Hisztérikus.
Szia soma én már lassan de biztosan 10 éve játszom a sakk al azért szerettem meg mert annyi lehetőséget tudunk belőle ki hozni és a sakknak pont ez a szépsége minél többet tanulsz annál inkább jobb leszel benne!
Tényleg nagyon sok befektetést igényel a sakk, de bizonyos szintet elérve a legjobb játék :)
ruclips.net/video/7Mj3omkk-ew/видео.html
Mikor ér véget a jéték? Mester elesésénél vagy egyéb?
Ezt csak így meg lehet nyerni? Menő!
Az amerikai istenek c. adaptációban Csernobog isten egy monológban azt mondja, azért szereti jobban a dámát, mint a sakkot, mert ott mindenki egyenlő.
Hasonlóan egyszerűbb és nem mai még a Hasami shogi, a Hnefatalh, Jarmo és a Gipf sorozat tagjai, tegyél próbát velük. 😊
Nem is lehet mindent kiszámolni előre a sakkban, nincs az a szuperszámítógép, ami ezt meg tudná csinálni, annyi lehetőség van. És soha nem is lesz, tényleg annyi lehetőség van, szinte végtelen!! (Az 50 lépéses szabály miatt van csak "szinte")
Maradok a sakknál.
Kicsit gyanús nekem, hogy a nyereményjátékhoz lájkolni kell a videót, mivel tudtommal azt nem mutatja a készítő felé a yt kik nyomtak rá a gombra, vagy tévedek?
Yo🎉
Szia Soma! Ez az Onitama nagyon jó játéknak tűnik a kiegészítőivel! Ha én már régebb óta fel vagyok iratkozva (tehát nem a mostani videóban iratkoztam fel) akkor is bekerülök a sorsolásba?
Haverom is mindig túlpörög a sakkon hogy hogy verjen meg, mert jobban átlátja aztán nincs már kedvem vele játszani
Magic the gathering bro jobb hidd el hogy nem kell 😎
Én teljesen eggyet értek a sakkal kapcsolatban
Kész