Znaczenie lasów wodochronnych w Karpatach dla zapewnienia wody pitnej

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 сен 2024
  • Czy wiesz, że zasoby wodne Polski są jednymi z najmniejszych w Europie a lasy naturalne pomagają te cenny zasoby chronić🌳💧?
    Dr hab. inż. prof. AGH Mariusz Czop to specjalista z zakresu hydrologii i ochrony zasobów wodnych. Opowiada na webinarze, jak ważne dla zapewniania wody pitnej są lasy wodochronne Karpat i jak negatywnie dla zasobów wody wpływa wycinka lasów
    W 2022 r. w aż 365 gminach, co stanowiło ok. 14,7% ich ogólnej liczby w całej Polsce, wprowadzono okresowe ograniczenia w zakresie wykorzystania wód wodociągowych do celów innych niż socjalno-bytowe.
    Szczególne wyzwanie w zaopatrzenie ludności w wodę stanowią tereny górskie polskich Karpat a ich przyczyną są niekorzystne warunki geologiczne. Taki deficytowy obszar pod względem zasobów wód jest położony np. w gminie Andrychów. Głównym zagrożeniem dla tamtejszych zasobów wodnych jest niekorzystna zmiana stosunków wodnych związana z wycinką starodrzewu.
    Niekorzystne zmiany związane z wycinaniem lasów są związane ze: zwiększeniem spływu powierzchniowego, ograniczeniem retencji wód w glebie, nasileniem erozji wylesionych obszarów, aktywizacją ruchów osuwiskowych, zwiększeniem zagrożenia występowania podtopień i powodzi, pogorszeniem jakości wód czy wzrostem kosztów oczyszczania wód.
    Podczas spotkania ekspert wyjaśni także jak poprzez ochronę lasów można chronić zasoby wody. Władze samorządowe Andrychowa oraz środowisko przyrodników apelują o poszerzenie tamtejszego rezerwatu przyrody Madohora. Opowiemy o tej walce!
    Webinar odbył się 7 grudnia a ze jego organizację odpowiadają: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Siostry Rzeki i Inicjatywa Dzikie Karpaty.

Комментарии • 3