Mam poważne zastrzeżeni do edukacyjnej strony tego filmu. Narzędzia pomiarowe nigdy nie powinny leżeć przyłożone metalowymi przedmiotami. Pozatym wszystko OK >Dziękuje
Czegoś takiego właśnie szukałem muszę zanitować obudowany element do którego bardzo ciężko dojść zwykłą nitownicą ale to rozwiązanie działa idealnie. Dziękuje!
Suuuper filmik jak dla opornych a pokazanie z bliska jak się odkształca nitonakrętka to majstersztyk. Dzięki szczegółowy instruktaż myślę że jest to przykład edukacyjnego filmiku z cyklu "co majsterkowicz powinien wiedzieć i umieć". Aaa i jeszcze jedno dzięki Tobiei takim ludziom jak np. Mario budowlaniec (to z branży budownictwo) nie trzeba przekopywać się przez książki, dokumentacje, instrukcje etc. wszystko podane na tacy. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam serdecznie. Ps. Oczywiście subskrybuję :-)
Super. Trochę przydługie, ale rzeczowe. Wyrwało mi się w samochodzie od klapy bagażnika mocowanie na teleskop, jutro zrobię tak jak na filmie i będzie git.
Podoba mi się że zwraca Pan na najmniejsze szczegóły w wykonywaniu swojej pracy ta jak ja być chciał żeby to właśnie tak zostało zrobione jak jest pokazane na filmie gratuluję profeski 👌😉
Dzięki za szczególowa instrukcję. Mam wątpliwość, jak mocno dokręcic, skąd wiem, że jest wystarvzająco mocno zaciśnięta, ile siły użyć. Planuję wymieniać nitonakretkę w aluminiowej ramie rowerowej.
jedno ale. Do takiego zadania dobrze jest wziąć dłuższą śrubkę o twardości minimum 10.9 i do tego nie zwykła nakrętkę, a taką długą, bo jest zbyt duże obciążenie na małym odcinku gwintu i widać, że nakrętka przy dociąganiu zerwała ci gwint na śrubie i krzywo się kręci.
witam, świetny sposób. Wczoraj by mi się przydał, miałem jedna nitonakrętkę do poprawienia i musiałem lecieć. Najpierw po klucze od magazynku potem do magazynku po sprzęt następnie na hale by założyć nową nitonakrętkę na koniec do magazynku odnieść nitownice dalej odnieść klucze i wrócić na hale :) znając ten sposób zaoszczędził bym sobie zachodu z chodzeniem no i czas bym zaoszczędził
Super sposób! Mam nadzieje że da radę dla sworznia siłownika klapy bagaznika z 430N. Długo szukałem rozwiązania na urwaną nakrętke ze słupka (nitowane wenątrz słupka) astra g.
obejrzałem z ciekawością, ponieważ pracowałem w firmie gdzie używaliśmy takich nitonakrętek całe mnostwo, kilkaset dziennie. Do przykrecania służyła specjalna śruba i klucz dynamometryczny -podobny do wkrętarki -(aby nitonakrętka dokręcala się z odpowiednią siła i się nie rozerwala) dodatkowo ten kołnierz od spodu smarowany był klejem do gwintów. Cała operacja trwała jakieś 3-5 sekund na jedną nitonakrętkę. Jednak Twój "domowy" sposób całkiem ok :)
Nie wiem,czy już był taki komentarz. Nie czytałem komentarzy. Najlepszy jest to co pan powiedział z dwoma kluczami 10. Pewnie nie każdy posiada dwa klucze hehe:-D taka prawda. Zawsze używałem kombinerek,bo jakoś o drugim kluczu,przypominałem sobie dopiero jak bym mi potrzebny. Na szczęście już staram się mieć wszystkie klucze x2 hehe;-)
Łatwa sprawa. Trzeba wstawić klucz oczkowy pomiędzy podkładki i albo go trzymać razem z kluczem nasadowym który trzyma szrube albo go podczas instalacji o coś oprzeć żeby się nie ruszał.
jak masz śruby które wytrzymają to dobry sposób...nitownica to ponad 150zł..miałem to samo robic w oscierznicy. pod zawiasy..ale wybrałem inny sposób..co do narzędzi..to juz dawno zdublowałem każde.co dwa klucze to nie 1i nie tylko że czasem trzeba mieć 2 sztuki..ale jakby padła np wiertarka to zawsze jest ta 2 ;)
Widziałem w firmie stosowanie tych nitonakrętek przy użyciu nitownicy. Sposób ich stosowania przez amatorów i majsterkowiczów jest znakomity. Będę mocował do podłoża stelaż wiaty blaszanej z profili ocynkowanych i sprawdzę jego skuteczność.
wiem ze to było dawno, no ale dopiero teraz potrzeba mnie naszła na to :D a jak rozpoznać, czy taka nitonakrętka juz jest zaciśnięta jak nie mamy dostępu do wnętrze profilu ?
Dodam od siebie, że warto użyć śruby i nakrętki o klasie 10.9, no chyba , że ktoś lubi sobie poprzeklinać przy robocie 😂 jedna śruba 8.8 wystarcza na zaciśnięcie 1 nitonakrętki.
Dzięki temu filmowi zobaczyłem jak mocować nitonakrętki.Potrzebne mi to było do wykonania mocowania w ramie roweru (alu).Kupiłem nitonakrętki (żeby było mocniej kupiłem nierdzewne M5) ale miałem kłopot ze ściśnięciem ich w otworach.Śruby, które służyły jako ściągacze nie wytrzymywały skręcania kluczem i łby się zaokrąglały uniemożliwiając obrót.Jaki błąd popełniałem?Czy nierdzewne wymagają tak dużo większej siły do skręcenia?Teraz jednak mocowałbym na nitonakrętki alu-byłoby pewnie łatwiej...Dziękuje i pozdrawiam!
Moim zdaniem wiertarka powina być w każdym domu i zestaw wierteł do drewna, metalu, i betonu. A czy się to opłaca? Jeśli nie majsterkujesz to trzeba się zastanowić.
A mnie sie wydaje ze nitonakretke powinno sie wbic z lekkim oporem zeby te rowki sie wbily w metal bo czasem nitonakretka moze sie obrocic przy dokrecaniu lub odkrecaniu?
+Mateusz przy uzyciu sprzetu tez nie wbijasz tych nakretek tylko wkladasz przy 8,5 wiercilbym 8,5 i tyle ale majac pod reka 9tke nie smigalbym do sklepu tylko ja smialo wiercil...zauwaz ze taka nakretka na samym poczatku zanim zaczyna sie gwint ma wiekszy otwor a po zacisnieciu ten otwor jest troche mniejszy szkoda ze tego nie pokazal jest tam duza tolerancja. Tak jak to tu zanitowal i pokazal trzyma to jak cygan zasiłek tak ze bez obaw.
+Mateusz odnioslem sie tylko do tej twojej wypowiedzi : Mierzyles ta nakretke bylo 8.5mm to bym 8 przejechal nie 9 . Wbijajac taka nakretke do mniejszego otworu spowodowalbys to ze "grzybek" stwozylby sie przed wpuszczeniem w material a nie za jego scianka. Pozdrawiam PS Ja mam od 0,5 do 46 skok o 1 dziesiatke mm nie liczac koronek , frezow i rozwiertakow (rozwiertak z wiertlem na poczatku) bo tym na CNC tez mozna wykonac otwory... Te starego typu nakretki (bez tych zabkow) lubily sie obracac tu sie z toba zgadzam.
Nie działa a jak zblokować nitonakretkę by sie nie obracała w ramie roweru? Wchodzi ona luźno w otwór gdzie bidon i kręci sie razem ze śrubą podczas dokręcania :(
Witam wszystkich. Mam poradę z mojego doświadczenia. Wymienne trzpienie do nitownicy Jonnesway V1102 (przeznaczone do nitonakrętek) pasują np. do nitownicy Novus J-53 (typowa nitownica). Podejrzewam, że pasują do innych tego typu nitownic. Trzpienie można kupić osobno. Ja miałem okazję sprawdzić trzpień do nitonakrętek m3. Niestety przy pierwszej próbie pękła część z gwintem, na który nakręca się nitonakrętkę. Nie wiem czy to była moja wina (może źle coś robiłem) ale nitonakrętka zamocowana bardzo dobrze. Teraz mam trzpień z krótszym gwintem, ale chyba będzie jeszcze działać.
Uzupełniam powyższe spostrzeżenia. Wczoraj zaciskałem nitonakrętki m3 przy pomocy powyższego zestawu (trzpień Jonnesway i nitownica Novus). Mimo uszkodzenia trzpienia do nitonakrętek wszystko poszło bardzo dobrze. Nitonakrętki zaciśnięte pięknie i bez problemu.
Potrzeba mi zacisnąć nitonakrętki w 4 otwirach, już miałem kupować zestaw a tu proszę... Zapewne trzeba używać śrub dobrej twardości typu 8.8 i więcej a nie kitu z marketu czy żelaznego produkowanego w Chinach, i nie będą się zrywały. Pozdrawiam.
Wszystko super. Ale po co brałeś wkręt z nierdzewki a2 i nakrętkę, skoro to są stale ciągliwe jak to jest w przypadku stali austenitycznych i zwyczajnie przy obciążeniu się zapiekają (klinują dla czepialskich). Lepiej 8.8 zwykłą śrubę din 933 i nakrętkę kl8. Chyba, że nic innego nie było pod ręką to rozumiem.
Bardziej się boje o korozję stali czarnej z nakrętką. niż o zapiekanie nierdzewki. Dlatego oddzieliłem farbą nakrętkę od stali czarnej. Filmik poniżej. ruclips.net/video/pHkqhp5re-8/видео.htmlm9s Do skręcenia używam smaru ceramicznego. ruclips.net/video/pHkqhp5re-8/видео.htmlm46s Widzę że orientujesz się w materiałówce brawo. Pozdrawiam.
Ten patent ma wiele wad. Po pierwsze, nie działa z nitonakrętkami stalowymi. Po drugie, nitonakrętka bardzo często będzie nam się chciała obracać wraz z nakrętką. Aby tego uniknąć, trzeba by nawiercić otwór minimalnie mniejszy niż nominalny i nitonakrętkę wbić. Po trzecie, jeśli planujemy użycie zwykłych śrub o twardości 5.8, to możemy sobie odpuścić. Są za miękkie. 8.8 to minimum, do tego warto aby nakrętka była możliwie długa
Poczytaj o powiercaniu, kup sobie nierdzewkę i wierć jednym wiertłem. Po wywierceniu spróbuj rozwiercić rozwiertakiem -ojojojoj nie da sie bo przeleci :)
Cezary To wywierc otwor 13mm w nierdzewce bez pilota i nakrec film;) po 20 ostrzeniach wiertla wywiercisz pol otworu i zamiast 13mm bedzie 14.5mm jak nie 15.
Dokładnie najlepiej mniejszym wiertłem a później rozwiercić do danego wymiaru i też ładniejsze otwory wychodzą jeśli robimy coś co ma wyglądać (brak kołnierzy) i widać otwór, który wierciliśmy.
A jak mamy cienką blachę np. Samochodową to nitonakretka będzie trzymała, czy wtedy może się obracać. I jak w przypadku ciękej blachy można schować łeb nitonakretki tak że by było na równo z blachą, można to zrobić tak samo jak na filmiku ?
Bradzo fajny film. A gdyby zwyczajnie w profilu nagwintować otwór? Jak jest w tym przypadku przwaga nitonakrętki nad gwitem wyciętym w materiale? Do wykonania gwintu trzeba mieć gwintownik , a poza tym?
Za mało materiału żeby gwint wykonać po to jest nitonakretka. Ja robię gwint w materiale jak grubość ścianki jest minimum średnicy gwintu. Np. dla M6 grubość ścianki 6mm dla M8 grubość 8 mm. Można też użyć metody na nakrętkę. Mierzysz grubość nakrętki, grubość scianki nie powiną być mniejsza jeśli chcesz zagwintować.
@@FreezerSIG no tak, to jest słuszna uwaga. A tak z ciekawosci, zasada którą stosujesz wynika z jakiejś normy albo coś takiego czy po prostu z doświadczenia tak robisz?
Temat jest skomplikowany temat. Jeśli będziesz miał śrubę 12.9 to długość gwintu w materiale musi być większy. Ta moja metoda jest do tego żeby wogóle myśleć o gwintowaniu w danej grubość materiale. I że ma prawo to wytrzymać dokręcanie.
@@FreezerSIG ale jak to obliczasz ile np. materiału musi być na gwint przy danej klasie śrub? Piszesz że np. 12.9 wymga "dłuższego" gwintu w materiale, rozumiem że taka sama śruba (średnica) w klasie np. 8.8 bedzie wymagała "krótszego" gwintu w materiale? Jaka jest ta zależność? Z czegoś to musi wynikać. Jest na to jakaś norma albo wzór do obliczania?
@@manocornuta5970 spotkałem się z zasadą warsztatową na długość gwintu a wytrzymałość gwintu tj nie mniej niż 3/4 ŚREDNICY DO 1.5 ŚREDNICY GWINTU więcej nie wpływa w znaczący sposób na wytrzymałość połączenia w gwincie. Osobny temat to wytrzymałość na scinanie lub zerwanie . Ps. Spotkalem sie tez ze minimum aby gwint cos przytrzymal to conajmniej 3 zwoje gwintu tj 3x skok . pozdrawiam
Gra nie warta swieczki. Jezeli masz jedna taka to ok, moze dasz rade. Maszynka do nitonakretek kosztuje tyle co zwykla nitownica, a idzie to jak w maselko, nie ma sensu sie meczyc w ten sposob.
Temu otworowi pod gwint należałoby zrobić jakieś kanty, nacięcia, wielokąt, aby wygniatany metal gwintu wtopił się we wnęki, w nierówności, i blokował ewentualne obracanie. Plus jakiś klej. Można by to wszystko przedstawić bez słów w minutę. Nakrętkę przyspawać można.
W zamkniętym profilu na pewno można coś przyspawać???? Chyba że nakrętka ma być przyspawana na zewnątrz profilu i brzydko wyglądać. Chyba że Pan komentował inny film. Pozdrawiam.
Wszystko dobrze tylko mała niejasność.otwor na tyle ciasny aby nitonakrętek wbić z wciskiem inaczej będzie się obracać i nakrętka się skręci z gwintu a nie zaciśnie .Po drugie śruba i nakrętka o dużej twardości najlepiej 10,9 bo inaczej naciagnie się gwint i nie wykrecisz jej ,albo będzie jednorazowa .
Klasa śruby nie oznacza "twardości". "Klasę wytrzymałości opisuje się dwucyfrowo, z kropką pomiędzy cyframi. Polska Norma klasyfikuje śruby według 10 klas wytrzymałości: 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9, 12.9. Pierwsza wartość (Rm) oznacza granicę wytrzymałości na rozciąganie i ujęta jest w stosunku 0.01. Druga wartość (Re) określa granicę plastyczności i podawana jest w stosunku procentowym wobec wytrzymałości na rozciąganie. Obie wartości mierzone są w megapaskalach. Im wyższe wartości, tym większa wytrzymałość śruby. Klasa wytrzymałości 3.6 to stal niskowęglowa, a od 4.6 do 6.8 średniowęglowa. Klasami powyżej tych wartości oznacza się stal hartowaną, posiadającą dodatki stopowe: bor, mangan lub chrom. Najwyższa klasa wytrzymałości 12.9 to stal niskostopowa, posiadając w swoim składzie jeden z takich składników, jak chrom, nikiel, molibden lub wanad."
Ta nitonakrętka się jakoś tam zaklinowała w tym profilu metalowym pod wpływem dokręcania śruby i nakrętki, tak? Gdzie kupić to czym poszerzałeś otwór po wiertle?
Najczęściej kupujemy, użyjemy dosłownie jeden raz a potem leży 10lat. No ale z drugiej strony nie kupisz, nie zrobisz. Jak ktoś lubi majserkowanie to zawsze się w którymś momencie przyda.
@@felipe29Technology No oto właśnie chodzi. Ja mam właśnie pomysł na użycie tego sprzętu i sobię kupię. Nawet jak będzie leżeć to raz na miesiąc się użyje, a można wtedy tak kierować pomysły aby np tam gdzie nie czeba spawać to nitować.
Wytłumaczone bardzo szczegółowo, nawet przeciętny amerykanin by zrozumiał.Dzięki za udostępnienie pomysłu, bardzo mi się przyda
No bez kitu!!!. Pan jest genialny w przekazaniu wiedzy/umiejętności. Tlumaczy PERFEKCYJNIE. Nie mam pytań.
Dziękuję, takiej wiedzy szukałem, zaoszczędzi mi to wydatków na potrzebny jednorazowo sprzęt, pozdrawiam
Bardzo dobrze pokazane jak spęcza się nitonakrętka. Podane jaką średnicą nawiercić pod nitonakrętkę. Dobrze i skutecznie pokazane.
Wyjatkowo dobrze sfilmowane - Brawo! Dziekuje
Mam poważne zastrzeżeni do edukacyjnej strony tego filmu. Narzędzia pomiarowe nigdy nie powinny leżeć przyłożone metalowymi przedmiotami. Pozatym wszystko OK >Dziękuje
Czegoś takiego właśnie szukałem muszę zanitować obudowany element do którego bardzo ciężko dojść zwykłą nitownicą ale to rozwiązanie działa idealnie. Dziękuje!
Bardzo fany film. Dziękuję za pokazanie, że śruba może się zerwać (robota nie zawsze idzie gładko).
7:23 dla niecierpliwych - tu jest wyjaśnione, nie dziękujcie :D
Dzięki Ci dobry człowieku. Gość się strasznie wolno przechodzi do konkretów.
@@krzysztofkozowski2122 Dla ciebie strasznie wolno, dla mnie akurat. Co kto lubi.
Prędkość x1,5 od 7 minuty
Dziękuję
Zajebiste film! Przejrzysty chyba dla każdego. Pozdrawiam. Jest suuper
Super, rozwiązałeś mój bardzo duży problem, bo otwór nasadką kątową zrobię ale nitownica się nie mieści. Dziękuję 😁
Witam szefa jesteś wielki zaoszczędziłem 200zl muszę zrobić 8 dziur i zanitowac pozdrawiam i życzę dużo zdrowia
Coś pięknego takie filmy lubię. Pozdro.
Suuuper filmik jak dla opornych a pokazanie z bliska jak się odkształca nitonakrętka to majstersztyk. Dzięki szczegółowy instruktaż myślę że jest to przykład edukacyjnego filmiku z cyklu "co majsterkowicz powinien wiedzieć i umieć".
Aaa i jeszcze jedno dzięki Tobiei takim ludziom jak np. Mario budowlaniec (to z branży budownictwo) nie trzeba przekopywać się przez książki, dokumentacje, instrukcje etc. wszystko podane na tacy.
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam serdecznie.
Ps. Oczywiście subskrybuję :-)
Świetny film i wszystko bardzo dobrze wytłumaczone
Magia imbus zmienił się w klucz płaski... 😂
Super. Trochę przydługie, ale rzeczowe. Wyrwało mi się w samochodzie od klapy bagażnika mocowanie na teleskop, jutro zrobię tak jak na filmie i będzie git.
Jakie to banalnie proste... dzieki za ten filmik kolego.
Świetnie wytłumaczone. Dla czterech nakrętek nie muszę już kupować nitownicy
fajny patent zastanawiałem się właśnie jak to zacisnąć i już wiem dzięki więcej takich filmów
Podoba mi się że zwraca Pan na najmniejsze szczegóły w wykonywaniu swojej pracy ta jak ja być chciał żeby to właśnie tak zostało zrobione jak jest pokazane na filmie gratuluję profeski 👌😉
Dzięki za szczególowa instrukcję. Mam wątpliwość, jak mocno dokręcic, skąd wiem, że jest wystarvzająco mocno zaciśnięta, ile siły użyć. Planuję wymieniać nitonakretkę w aluminiowej ramie rowerowej.
zawsze lubiłem tą nazwę :D nitonakrętka :) ni to nakrętka, ni to nit :)
To jeszcze zależy, czy masz łeb sześciokątny. 🐐
Ni to nitras ^
Bardzo dobry film i bardzo ciekawy temat
jedno ale. Do takiego zadania dobrze jest wziąć dłuższą śrubkę o twardości minimum 10.9 i do tego nie zwykła nakrętkę, a taką długą, bo jest zbyt duże obciążenie na małym odcinku gwintu i widać, że nakrętka przy dociąganiu zerwała ci gwint na śrubie i krzywo się kręci.
Szybko prosto i skutecznie jak ktoś nie nituje dużo i nie chce wydawać kasy na nitownicę
dokładnie pokazane i omówione dzięki -pozdrawiam Mmater1.
witam, świetny sposób. Wczoraj by mi się przydał, miałem jedna nitonakrętkę do poprawienia i musiałem lecieć. Najpierw po klucze od magazynku potem do magazynku po sprzęt następnie na hale by założyć nową nitonakrętkę na koniec do magazynku odnieść nitownice dalej odnieść klucze i wrócić na hale :) znając ten sposób zaoszczędził bym sobie zachodu z chodzeniem no i czas bym zaoszczędził
Pięknie przedstawione...
Ale patent zajebisty. To sie nazywa dobra robota
Super sposób! Mam nadzieje że da radę dla sworznia siłownika klapy bagaznika z 430N.
Długo szukałem rozwiązania na urwaną nakrętke ze słupka (nitowane wenątrz słupka) astra g.
obejrzałem z ciekawością, ponieważ pracowałem w firmie gdzie używaliśmy takich nitonakrętek całe mnostwo, kilkaset dziennie. Do przykrecania służyła specjalna śruba i klucz dynamometryczny -podobny do wkrętarki -(aby nitonakrętka dokręcala się z odpowiednią siła i się nie rozerwala) dodatkowo ten kołnierz od spodu smarowany był klejem do gwintów. Cała operacja trwała jakieś 3-5 sekund na jedną nitonakrętkę.
Jednak Twój "domowy" sposób całkiem ok :)
"i teraz tak" ;) dzieki bardzo pomocny filmik :)
Super😁 Tego mi bylo trzeba
Nie wiem,czy już był taki komentarz. Nie czytałem komentarzy. Najlepszy jest to co pan powiedział z dwoma kluczami 10. Pewnie nie każdy posiada dwa klucze hehe:-D taka prawda. Zawsze używałem kombinerek,bo jakoś o drugim kluczu,przypominałem sobie dopiero jak bym mi potrzebny. Na szczęście już staram się mieć wszystkie klucze x2 hehe;-)
Zara lecę do "Armetu" i kupuje utwardzany pakiet śruba, podkładka i nakrętka w różnych rozmiarach 😄
No i nitonakrętki oczywiście 😂
Dziękuję i pozdrawiam :))
Dzięki przyda się do montażu ciężkiej baterii na ramę rowerową.👍👋
Bardzo ciekawy filmik,
Co zrobić żeby nitonakrętka się nie obracała podczas kręcenia?
Łatwa sprawa. Trzeba wstawić klucz oczkowy pomiędzy podkładki i albo go trzymać razem z kluczem nasadowym który trzyma szrube albo go podczas instalacji o coś oprzeć żeby się nie ruszał.
Cudowny film. Niczym Adam Słodowy.
Bardzo ładnie pan to wytłumaczył
jak masz śruby które wytrzymają to dobry sposób...nitownica to ponad 150zł..miałem to samo robic w oscierznicy. pod zawiasy..ale wybrałem inny sposób..co do narzędzi..to juz dawno zdublowałem każde.co dwa klucze to nie 1i nie tylko że czasem trzeba mieć 2 sztuki..ale jakby padła np wiertarka to zawsze jest ta 2 ;)
Dobrze,ze wiercisz dwoma wiertlami,ale dla 9 mm ja pierwsze wiertlo dalbym 3mm. 6 mm to troche za duzo
Jacek Kordas mnie majster uczył w robocie że jak mam duży otwór to 1/3 z średnicy docelowej. Mniej więcej oczywiście:)
Super film.
filmik ok.... warto wspomnieć by podglądać jak się da radełko (kreski) na nitonakrętce - to one mają stworzyć "grzybek" spłaszczenia (90%)
Lepiej wykonac otwor na lekki wcisk.Wygodniej sie wykonuje.
Pod warunkiem, że ma się dziwne wiertła typu 8.8 albo 10.8 :)
Bardzo dobra robota🤌🏼
Widziałem w firmie stosowanie tych nitonakrętek przy użyciu nitownicy. Sposób ich stosowania przez amatorów i majsterkowiczów jest znakomity. Będę mocował do podłoża stelaż wiaty blaszanej z profili ocynkowanych i sprawdzę jego skuteczność.
Świetny film!
Dzięki za dobry i fachowy materiał
SUPER !!!
Lepiej niż maszynką 😉
wiem ze to było dawno, no ale dopiero teraz potrzeba mnie naszła na to :D a jak rozpoznać, czy taka nitonakrętka juz jest zaciśnięta jak nie mamy dostępu do wnętrze profilu ?
Magia..... Imbus zmienił się w klucz płaski. Trzeba to powiedzieć w filmiku że jest ciężko z imbusem.
Lepiej Mocny klucz oczkowy.
Pozdrawiam.
Dodam od siebie, że warto użyć śruby i nakrętki o klasie 10.9, no chyba , że ktoś lubi sobie poprzeklinać przy robocie 😂 jedna śruba 8.8 wystarcza na zaciśnięcie 1 nitonakrętki.
czy takie nitonakretki utrzymaja szyld zawiasau regulowanego z brama gdzie skrzydło wazy jakies 15okg?
Geniusz tkwi w prostocie.
Dzięki temu filmowi zobaczyłem jak mocować nitonakrętki.Potrzebne mi to było do wykonania mocowania w ramie roweru (alu).Kupiłem nitonakrętki (żeby było mocniej kupiłem nierdzewne M5) ale miałem kłopot ze ściśnięciem ich w otworach.Śruby, które służyły jako ściągacze nie wytrzymywały skręcania kluczem i łby się zaokrąglały uniemożliwiając obrót.Jaki błąd popełniałem?Czy nierdzewne wymagają tak dużo większej siły do skręcenia?Teraz jednak mocowałbym na nitonakrętki alu-byłoby pewnie łatwiej...Dziękuje i pozdrawiam!
A może klucze były trochę za duże. Nie ma prawa być luzu bo wtedy nakrętka się ukręci.
Dobrze jest jeszcze posmarować samą śrubę przed wkręceniem.
Dobry pomysł.
Dramaturgia tego filmu powala !
Witam czy dam radę zamontować tak nitonakrętke w pasie przednim z tworzywa sztucznego e passacie bo stare się objechaly pozdrawiam
Dodam od siebie, że warto użyć śruby i nakrętki o klasie 10.9, jedna śruba 8.8 wystarcza na zaciśnięcie 1 nitonakrętki i zerwie się i mamy kłopot...
Są te nitonakrętki na cienkie blachy tak żeby do blachy w samochodzie zamontować ?
W 8:18 dzieje się magia, mianowicie śruba z łbem imbusowym zamienia się w taką z łbem sześciokątnym :)
Ale ogólnie pożyteczna porada.
Śruba była za słaba i trzeba było ją wymienić.
Dzięki za pomoc
Od jakiej ilości otworów do wywiercenia opłaca się zakupić wiertło, a od jakiej ilość także wiertarkę?
Moim zdaniem wiertarka powina być w każdym domu i zestaw wierteł do drewna, metalu, i betonu. A czy się to opłaca? Jeśli nie majsterkujesz to trzeba się zastanowić.
A mnie sie wydaje ze nitonakretke powinno sie wbic z lekkim oporem zeby te rowki sie wbily w metal bo czasem nitonakretka moze sie obrocic przy dokrecaniu lub odkrecaniu?
Jaki rozmiar wiertła proponujesz? dla nitonakretki M6? Żeby weszło ciasno ale żeby nie zdeformowało za bardzo nitonakrętki?
Mierzyles ta nakretke bylo 8.5mm to bym 8 przejechal nie 9
+Mateusz przy uzyciu sprzetu tez nie wbijasz tych nakretek tylko wkladasz przy 8,5 wiercilbym 8,5 i tyle ale majac pod reka 9tke nie smigalbym do sklepu tylko ja smialo wiercil...zauwaz ze taka nakretka na samym poczatku zanim zaczyna sie gwint ma wiekszy otwor a po zacisnieciu ten otwor jest troche mniejszy szkoda ze tego nie pokazal jest tam duza tolerancja. Tak jak to tu zanitowal i pokazal trzyma to jak cygan zasiłek tak ze bez obaw.
Dobrze to zrobił nie czepiam sie ja z wiertłami nie mam problemu mam wiekszość rozmiarów :)
+Mateusz odnioslem sie tylko do tej twojej wypowiedzi : Mierzyles ta nakretke bylo 8.5mm to bym 8 przejechal nie 9 . Wbijajac taka nakretke do mniejszego otworu spowodowalbys to ze "grzybek" stwozylby sie przed wpuszczeniem w material a nie za jego scianka. Pozdrawiam PS Ja mam od 0,5 do 46 skok o 1 dziesiatke mm nie liczac koronek , frezow i rozwiertakow (rozwiertak z wiertlem na poczatku) bo tym na CNC tez mozna wykonac otwory... Te starego typu nakretki (bez tych zabkow) lubily sie obracac tu sie z toba zgadzam.
Nie działa a jak zblokować nitonakretkę by sie nie obracała w ramie roweru? Wchodzi ona luźno w otwór gdzie bidon i kręci sie razem ze śrubą podczas dokręcania :(
Trzeba użyć nitownicy, ten patent na filmie to zwykły fejk. Zadziała tylko w grubym profilu pod warunkiem, że wbijesz na siłę nitonakrętkę.
Brawo,
Witam wszystkich. Mam poradę z mojego doświadczenia. Wymienne trzpienie do nitownicy Jonnesway V1102 (przeznaczone do nitonakrętek) pasują np. do nitownicy Novus J-53 (typowa nitownica). Podejrzewam, że pasują do innych tego typu nitownic. Trzpienie można kupić osobno. Ja miałem okazję sprawdzić trzpień do nitonakrętek m3. Niestety przy pierwszej próbie pękła część z gwintem, na który nakręca się nitonakrętkę. Nie wiem czy to była moja wina (może źle coś robiłem) ale nitonakrętka zamocowana bardzo dobrze. Teraz mam trzpień z krótszym gwintem, ale chyba będzie jeszcze działać.
Uzupełniam powyższe spostrzeżenia. Wczoraj zaciskałem nitonakrętki m3 przy pomocy powyższego zestawu (trzpień Jonnesway i nitownica Novus). Mimo uszkodzenia trzpienia do nitonakrętek wszystko poszło bardzo dobrze. Nitonakrętki zaciśnięte pięknie i bez problemu.
Potrzeba mi zacisnąć nitonakrętki w 4 otwirach, już miałem kupować zestaw a tu proszę...
Zapewne trzeba używać śrub dobrej twardości typu 8.8 i więcej a nie kitu z marketu czy żelaznego produkowanego w Chinach, i nie będą się zrywały.
Pozdrawiam.
Wszystko super. Ale po co brałeś wkręt z nierdzewki a2 i nakrętkę, skoro to są stale ciągliwe jak to jest w przypadku stali austenitycznych i zwyczajnie przy obciążeniu się zapiekają (klinują dla czepialskich). Lepiej 8.8 zwykłą śrubę din 933 i nakrętkę kl8. Chyba, że nic innego nie było pod ręką to rozumiem.
Bardziej się boje o korozję stali czarnej z nakrętką. niż o zapiekanie nierdzewki. Dlatego oddzieliłem farbą nakrętkę od stali czarnej. Filmik poniżej.
ruclips.net/video/pHkqhp5re-8/видео.htmlm9s
Do skręcenia używam smaru ceramicznego.
ruclips.net/video/pHkqhp5re-8/видео.htmlm46s
Widzę że orientujesz się w materiałówce brawo. Pozdrawiam.
Aluminiowa nakrętka?
Ten patent ma wiele wad. Po pierwsze, nie działa z nitonakrętkami stalowymi. Po drugie, nitonakrętka bardzo często będzie nam się chciała obracać wraz z nakrętką. Aby tego uniknąć, trzeba by nawiercić otwór minimalnie mniejszy niż nominalny i nitonakrętkę wbić.
Po trzecie, jeśli planujemy użycie zwykłych śrub o twardości 5.8, to możemy sobie odpuścić. Są za miękkie. 8.8 to minimum, do tego warto aby nakrętka była możliwie długa
Na filmie jest stalowa. Dlatego najlepiej kupić porzyczyć nitownicę.
@@FreezerSIG Ze stali NIERDZEWNEJ, a nie czystej stali. Skoro sugerujesz zakup nitownicy lub wypożyczenie - po co wstawiasz taki film?
widzę że jesteś dobrym fachowcem bo więrcąc pod dokładny wymiar wiercimy najpierw mniejszym nic dodać nic ująć pozdrawiam
Zawsze wiercimy od samego początku wiertłem o wymiarze jaki potrzebujemy. Chyba, że to co napisałeś to ironia.
Poczytaj o powiercaniu, kup sobie nierdzewkę i wierć jednym wiertłem. Po wywierceniu spróbuj rozwiercić rozwiertakiem -ojojojoj nie da sie bo przeleci :)
Do nierdzewnej to wiertło do nierdzewnej. Proste
Cezary To wywierc otwor 13mm w nierdzewce bez pilota i nakrec film;) po 20 ostrzeniach wiertla wywiercisz pol otworu i zamiast 13mm bedzie 14.5mm jak nie 15.
Dokładnie najlepiej mniejszym wiertłem a później rozwiercić do danego wymiaru i też ładniejsze otwory wychodzą jeśli robimy coś co ma wyglądać (brak kołnierzy) i widać otwór, który wierciliśmy.
No ciekawe czy to się da zanitować z większymi rozmiarami nitonakrętek m8,m10,m12 ?
A jak mamy cienką blachę np. Samochodową to nitonakretka będzie trzymała, czy wtedy może się obracać. I jak w przypadku ciękej blachy można schować łeb nitonakretki tak że by było na równo z blachą, można to zrobić tak samo jak na filmiku ?
Nie
Są nitonarętki z fazą i się chowają na równo. Sprawdź w firmie sariv
,, Nie każdy ma dwie dziesiątki " 😂😂😂
Min 3szt więc faktycznie nie każdy ma 2 dziesiątki ;)
Zawsze każdy ma też klucz nastawny. Kombinerki to zły pomysł.
I super
Good tool recommendation SIGMA rivet nut adapter
Witam, czy taki patent można zastosować w drzwiach samochodowych.
Raczej tak,często mocują bagazniki dachowe gdy nie ma oryginalnych otworów
Działa 😁
Bradzo fajny film. A gdyby zwyczajnie w profilu nagwintować otwór? Jak jest w tym przypadku przwaga nitonakrętki nad gwitem wyciętym w materiale? Do wykonania gwintu trzeba mieć gwintownik , a poza tym?
Za mało materiału żeby gwint wykonać po to jest nitonakretka. Ja robię gwint w materiale jak grubość ścianki jest minimum średnicy gwintu. Np. dla M6 grubość ścianki 6mm dla M8 grubość 8 mm. Można też użyć metody na nakrętkę. Mierzysz grubość nakrętki, grubość scianki nie powiną być mniejsza jeśli chcesz zagwintować.
@@FreezerSIG no tak, to jest słuszna uwaga. A tak z ciekawosci, zasada którą stosujesz wynika z jakiejś normy albo coś takiego czy po prostu z doświadczenia tak robisz?
Temat jest skomplikowany temat. Jeśli będziesz miał śrubę 12.9 to długość gwintu w materiale musi być większy. Ta moja metoda jest do tego żeby wogóle myśleć o gwintowaniu w danej grubość materiale. I że ma prawo to wytrzymać dokręcanie.
@@FreezerSIG ale jak to obliczasz ile np. materiału musi być na gwint przy danej klasie śrub? Piszesz że np. 12.9 wymga "dłuższego" gwintu w materiale, rozumiem że taka sama śruba (średnica) w klasie np. 8.8 bedzie wymagała "krótszego" gwintu w materiale? Jaka jest ta zależność? Z czegoś to musi wynikać. Jest na to jakaś norma albo wzór do obliczania?
@@manocornuta5970 spotkałem się z zasadą warsztatową na długość gwintu a wytrzymałość gwintu tj nie mniej niż 3/4 ŚREDNICY DO 1.5 ŚREDNICY GWINTU więcej nie wpływa w znaczący sposób na wytrzymałość połączenia w gwincie. Osobny temat to wytrzymałość na scinanie lub zerwanie .
Ps. Spotkalem sie tez ze minimum aby gwint cos przytrzymal to conajmniej 3 zwoje gwintu tj 3x skok .
pozdrawiam
Nie za duże obroty jak na fazownik?
A co z większymi nitonakrętkami, np M 16? Czy raczej niemożliwe? : )
Dobre są pneumatyczne nitownice.
Gra nie warta swieczki. Jezeli masz jedna taka to ok, moze dasz rade. Maszynka do nitonakretek kosztuje tyle co zwykla nitownica, a idzie to jak w maselko, nie ma sensu sie meczyc w ten sposob.
Każda średnicę sruby powinno dać rade?
super
Lepiej stosować śrubę o wyższej wytrzymałości
Dobry pomysł, ale jednak skuszę się na kupno takiej nitownicy 😉
To chyba powinno działać z M16 ? Mam podnieść bramę i furtkę o 5 cm . 6 nitonakrętek ,m16
Jaką grubą ściankę profila masz na słupku?
@@FreezerSIG 3mm słupki z polagros . Są tam nitonakrętki m 16 muszę nawiercic fi 16 5 cm wyżej .
@@FreezerSIG boje się żebym tym skręcaniem słupka nie rozwalił
Temu otworowi pod gwint należałoby zrobić jakieś kanty, nacięcia, wielokąt, aby wygniatany metal gwintu wtopił się we wnęki, w nierówności, i blokował ewentualne obracanie. Plus jakiś klej. Można by to wszystko przedstawić bez słów w minutę. Nakrętkę przyspawać można.
W zamkniętym profilu na pewno można coś przyspawać???? Chyba że nakrętka ma być przyspawana na zewnątrz profilu i brzydko wyglądać. Chyba że Pan komentował inny film. Pozdrawiam.
Fajny film :) (na marginesie- to nie gratownik tylko pogłębiacz stożkowy 90)
Ja zrozumiałem " gradownik" a nie "gratownik"
ja zaraz bede zamawaił nitownice do 6 nitonakretek 😅🤣 ale tez lubie miec narzedzia i zawsze wszystko kupuje bo nie lubie pozyczac
Czary mary. W którym momencie zmienił śrubę bo mi umknęło. Ale pomysł dobry.
Wszystko dobrze tylko mała niejasność.otwor na tyle ciasny aby nitonakrętek wbić z wciskiem inaczej będzie się obracać i nakrętka się skręci z gwintu a nie zaciśnie .Po drugie śruba i nakrętka o dużej twardości najlepiej 10,9 bo inaczej naciagnie się gwint i nie wykrecisz jej ,albo będzie jednorazowa .
Klasa śruby nie oznacza "twardości". "Klasę wytrzymałości opisuje się dwucyfrowo, z kropką pomiędzy cyframi. Polska Norma klasyfikuje śruby według 10 klas wytrzymałości: 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9, 12.9. Pierwsza wartość (Rm) oznacza granicę wytrzymałości na rozciąganie i ujęta jest w stosunku 0.01. Druga wartość (Re) określa granicę plastyczności i podawana jest w stosunku procentowym wobec wytrzymałości na rozciąganie. Obie wartości mierzone są w megapaskalach. Im wyższe wartości, tym większa wytrzymałość śruby. Klasa wytrzymałości 3.6 to stal niskowęglowa, a od 4.6 do 6.8 średniowęglowa. Klasami powyżej tych wartości oznacza się stal hartowaną, posiadającą dodatki stopowe: bor, mangan lub chrom. Najwyższa klasa wytrzymałości 12.9 to stal niskostopowa, posiadając w swoim składzie jeden z takich składników, jak chrom, nikiel, molibden lub wanad."
Ogólnie wszystko dobrze wytłumaczone, natomiast teza że potrzebna suwmiarka, ale drugiego klucza 10 nie każdy ma to trochę przesadzone
chyba nie musi byc sruba na imbus,.. przeciez zwykla srube też mozna dac i zwykly,m kluczem zblokowac. ale pomysl swietny akurat potrzebuje
Ta nitonakrętka się jakoś tam zaklinowała w tym profilu metalowym pod wpływem dokręcania śruby i nakrętki, tak? Gdzie kupić to czym poszerzałeś otwór po wiertle?
Tak zaklinowała się. Poszukaj fazownika w sklepie z narzędziami.
Fajny bardzo pomocny materiał. Ale do 20 nitonakrętek to już bym kupił nitownicę . Przecież gdy już się ją ma to nie będzie leżeć ale służyć.
Najczęściej kupujemy, użyjemy dosłownie jeden raz a potem leży 10lat. No ale z drugiej strony nie kupisz, nie zrobisz. Jak ktoś lubi majserkowanie to zawsze się w którymś momencie przyda.
@@felipe29Technology No oto właśnie chodzi. Ja mam właśnie pomysł na użycie tego sprzętu i sobię kupię. Nawet jak będzie leżeć to raz na miesiąc się użyje, a można wtedy tak kierować pomysły aby np tam gdzie nie czeba spawać to nitować.
@@maniek-pp4hg i to jest dobre, z tego względu że od czasu do czasu coś dokupujemy i wzbogacamy nasz warsztat o kolejne narzędzia
@@felipe29Technology No właśnie jak tak robię.
Imbus chyba ciężko utrzymać ?