Modulacja, szerokość pasma i konwersja A/C i C/A, #9 Fizyka od podstaw

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 окт 2024
  • W tym filmie opowiem jak to jest z przesyłaniem fal elektromagnetycznych i w jaki sposób to robić, by było to zgodne z prawem. Wyjaśnię w jaki sposób nadawane są fale radiowe przez stacje radiowe i jak stosuje się modulację i pasma w celu przenoszenia informacji. Dowiecie się również od czego zależy szerokość pasma i na co ta szerokość wpływa. Wyjaśnię na czym polega konwersja analogowo cyfrowa i cyfrowo analogowa. Pokażę wiele animacji, które wyjaśnią wam te trudne zagadnienia w przystępny sposób!
    Film powstał w ramach projektu „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa” realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy w ramach Projektu Operacyjnego Polska Cyfrowa działanie 3.4.
    A/C - skrótowe oznaczenie konwersji analogowo-cyfrowej.
    C/A - skrótowe oznaczenie konwersji cyfrowo-analogowej.
    Częstotliwość próbkowania - częstotliwość z jaką pobierane są próbki sygnału analogowego; odwrotność odstępu czasu pomiędzy próbkami.
    Demodulacja - odtworzenie oryginalnego sygnału niosącego informację (modulującego) ze zmodulowanej fali nośnej.
    Konwersja analogowo-cyfrowa (A/C) - przetworzenie sygnału analogowego na sygnał cyfrowy (ciąg bitów).
    Konwersja cyfrowo-analogowa (C/A) - przetworzenie sygnału cyfrowego (ciągu bitów) na sygnał analogowy.
    Kwantyzacja - zamiana wartości sygnału w próbce na sekwencję bitów; po kwantyzacji liczba poziomów sygnału staje się skończona.
    Próbkowanie - pobranie ciągu próbek sygnału analogowego, najczęściej w równomiernych odstępach czasowych.
    Twierdzenie o próbkowaniu - sygnał analogowy można w pełni odtworzyć na podstawie ciągu jego próbek, jeżeli częstotliwość próbkowania przekracza dwukrotnie maksymalną częstotliwość z pasma tego sygnału.
    #modulacja
    #fizyka

Комментарии •