Bardzo się cieszę że Wilczy Szaniec jest na powrót zagospodarowany. Byłem dwa lata temu w tym tajemniczym i wspaniałym miejscu i zastałem obraz nędzy i rozpaczy.
Jak ja się cieszę, że wróciło to do Lasów Państwowych. Nie wahajcie się, naprawdę warto zobaczyć ten obiekt. Robi niesamowite wrażenie. Niedaleko Wilczego Szańca jest też Park Miniatur który także warto zobaczyć. Wszystko to tylko parę kilometrów od Kętrzyna i trochę dalej od Giżycka w których to miejscowościach też możemy znaleźć wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Pozdrawiam
Wychowałem się w tych okolicach, 25 lat temu jako harcerz, 20 lat temu bywałem tam na randki z obecną małżonką (wtedy wpuszczali lokalne samochody NKE za darmo, więc były to bardzo częste wypady na spacer wieczorami jak turystów ubywało, płotu też nie było) a czasami po prostu, torami na piechotę z Kętrzyna... ech... wspomnienia. Potem odwiedzałem to miejsce co 5 lat (będąc na emigracji) widziałem jak z roku na rok zarastają ścieżki. Słyszałem o ostatnich zmianach i co widzę? Bardzo ciekawy filmik (dzięki Balcerek za udostępnienie na FB) - wyczuwam pozytywne zmiany. Tylko aby nie przegiąć w drugą stronę, zarośnięte ścieżki i profesjonalny sąsiad przewodnik (wspomniany w jednym z komentarzy) też miały swój urok, komercja na maksa zwykle zabija ducha historii, zwłaszcza tej zrozumianej i zapamiętanej przez małolata ponad dwie dekady temu. Kojarzą mi się jeszcze dwie ciekawostki (hipotezy/mity) z historią tego miejsca: - wszyscy inżynierowie architekci (kojarzy mi się z nazwą Todt) zginęli w drodze powrotnej po wykonaniu zadania - wracali jednym samolotem który już nigdy nie wylądował w całości - miejsce jest położone pomiędzy dwoma jeziorami, wykopanie dołu na głębokość 5-10 metrów graniczy z cudem z uwagi na wodę (a wszystkie mieszkalne/biurowe pomieszczenia Wolfschanze widoczne na historycznych zdjęciach - te z boazerią na ścianach - znajdowały się głęboko pod ziemią) - podobno po zamurowaniu wejść do pokoi bunkrów, były próby dokopania się do fundamentów? Całkiem możliwe że przewodnicy mają swoje obcykane historie i opowiadają o tym, jednakże googlowanie nie daje jednoznacznych odpowiedzi, nawet w dzisiejszych czasach przy niezliczonej ilości dostępnych informacji. A poza tym - czy wspomina się w dzisiejszych czasach o śladzie kół roweru na betonowej drodze w lesie po drugiej stronie? Zaraz po tym, gdy wylano drogę, ktoś przejechał pozostawiając trwały ślad do dzisiaj, taki jakby historyczny screenshot ruchomej sceny z przed ponad 70 lat...
7 лет назад+2
Dopiero niedawno Nadleśnictwu Srokowo udało się zakończyć sprawy formalne przejęcia, choć i teraz nie mam pewności czy jeszcze coś nie zostało. Powolutku, powolutku, ale będzie dobrze. Trudno mi odpowiadać za Nadleśnictwo, ale z pewnością postarają się o to, by turystom zaoferować najbardziej atrakcyjną z możliwych ofert, biorąc pod uwagę również przewodników.
Byłem, zwiedziłem, polecam bardzo super miejsce, które jednak wymaga jeszcze trochę pracy. Za przewodnika płaciłem chyba 5 zł w grupie, a bez przewodnika ciężko było by ogarnąć "co czym jest" wiec warto. P.s. I bardzo dobrze, że nie udał się zamach na Adolfa, bo po nim objął by władze ktoś kto nie był ciągle naćpany i jeszcze by wojnę wygrali lub ogłosili rozejm, a my dziś byśmy mieszkali w III rzeszy i byli byśmy niewolnikami bardziej niż obecnie jesteśmy.
Byłem w maju 2017 roku i po zwiedzaniu doszedłem do wniosku, że nadleśnictwo koniecznie musi zrobić wycinkę drzew przy samych bunkrach, które bardzo skutecznie ograniczają widoczność. Przy jednym z ostatnich eksponowanych bunkrów właśnie taką przecinke zrobiono i wtedy można go było obejrzeć w całej okazałości. Zabieg ten trzeba koniecznie powtórzyć na całym terenie.
byłem tam za czasów dzierżawy i rok temu. Przeskok jest niewyobrażalny - teraz, to miejsce historyczne, które można dotknąć i zobaczyć z każdej strony, można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem, przejechać się repliką pojazdu z II WŚ. Za czasów dzierżawy - dwóch łysych jegomościów na bramie i kupa kamieni w krzakach, gdzieś w lesie.
Świetny odcinek podobnie jak cały Wasz cykl :) z pewnością odwiedzimy z mężem Wilczy Szaniec w tym roku, aby zobaczyć zmiany na lepsze - co rok odwiedzamy mazurskie lasy :) Czy planujecie nakręcić odcinek o leśnych ścieżkach edukacyjnych na Mazurach lub o Leśniczówce Pranie? :) byłabym również zainteresowana odcinkiem o oznaczeniach na drzewach w lesie- nie oznaczeniach szlaków turystycznych ;), ale o innych "namalowanych" na drzewach.
Ciekawy pomysł z tymi "malowankami", trzeba będzie się nad tym pochylić :) Jeżeli chodzi o ciekawe miejsca w naszych lasach to pewnie z czasem będą się takie odcinki pojawiały :)
7 лет назад+3
Pewnie, pomysł wart realizacji :) zapisz Maciek koniecznie!
W hotelu gwardii przybocznej Hitlera, na początku lat 90 działał jeszcze hotel "turystyczny". W tamtym okresie w WS były 2 hotele. Pierwszy droższy nad restauracją, drugi turystyczny za kinem.
Zwróćcie uwagę na wypowiedzi leśników. Wszystkich na kanale Echa Leśne, ale i podobnych. Zrównoważone, mądre, fachowe i ...ciche. Porównajcie je teraz z wypowiedziami tzw "ekologów". Co, waszym zdaniem, trzeba zrobić, żeby pozostawić las prawdziwym fachowcom? Nawiasem, świetny kanał!
Obiekty takie jak ten powinno się zmodernizować i powinno być pod nadzorem wojska jak np. w większości takich obiektów jest na terenie Niemiec a w Polsce one się marnują za parę lat będzie tam wilcze gruzowiskoPS.Byłem tam kopę lat temu dokładnie 21 lat :) , ale dużo się nasłuchałem opowiadań od pewnego starszego pana który mieszkał niedaleko Bremen w trakcie wojny miał 19 lat i służył w bloku łączności w OKH Mauerwald powiem tak filmy Wołoszańskiego czy ten itd. przyjemnie się ogląda ale w porównaniu do tego co usłyszałem to Pikuś żałuje ze nie nagrywałem jego opowieści bo by ciekawa książkę można było napisać albo przedstawić jako dokument
Tu można znaleźć więcej informacji o na temat zwiedzania Wilczego Szańca: www.srokowo.olsztyn.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wilczy-szaniec-informacja-dla-turystow#.WVvs4MhSDIV
1:50 ta i może jeszcze na własny koszt oddając cały zysk państwu ...za dużo się chce za mało oferuje chyba że przy umowie było pełne wsparcie lasów co do zapewnienia materiałów itp ,bo raczej płacić za ten teren a zarabiać to stosunek x/0
Całe szczęście ze LP przejęły ten teren. Szkoda, że jest tak zaniedbany. Liczę że będzie lepiej, liczę na lepszą jakość, na szklane tabliczki informacyjne, na porządek. To wszystko nakręci turystów a turystyka to środki na jeszcze lepsze zarządzanie tym miejscem. Nie dewastujmy historii.
I dlatego zawsze bylem przeciwnym prywatyzacji lasów. A ten były dzierżawca powinien otrzymać dotkliwa karę by inni tak nie robili. Ale cóż żyjemy w Polsce i nie zdziwię się że to były właściciel dostanie jakieś odszkodowanie
Byłem dwa lata temu, wtedy było to strasznie zaniedbane, do zwiedzania raptem dwa obiekty, a wystarczyło zboczyć ze szlaku za potrzebą i wtedy pokazywała się masa bunkrów, jakichś budowli całych porośniętych drzewami i mchem z zasypanymi wejściami... ja się pytam czemu..?
Dodam jeszcze, że powinniscie tez zadbać o tych, którzy zwiedzają teren indywidualnie. Brak tablic informacyjnych w wielu miejscach. Oczywiście problem ten by rozwiązał audioprzewodnik.
Echa Leśne TAAAAK! zawsze w jeden weekend w wakacje jest tam wielki zjazd militarny. Wiem, że mało związane z lasami, ale moro nosicie, więc wpasujecie się idealnie:)) polecam i pozdrawiam:)
I najważniejsze - informacja, że obiekt podlega teraz bezpośrednio pod Lasy Państwowe. Bardzo się z tego cieszę, na pewno wybiorę się tam ponownie (miałem okazję nawiedzić parę lat temu).
7 лет назад+4
Teraz kiedy obiekt przeszedł pod nasz zarząd, planujemy prace renowacyjne, zabezpieczające, by jeszcze bardziej udostępnić i szlaki i pozostałe elementy bunkrów. To kawał historii.
Odwiedziłem Wilczy Szaniec w darmowym okresie, gdy przechodził pod Lasy Państwowe. Nie było kas fiskalnych na nowego właściciela, więc wszystkich wpuszczano za darmo. Wszystko zwiedziłem od dachów, po zawalone wnętrza. Szkoda tylko, że latarki z auta nie wziąłem. Bierzcie ludzie latarki, jeśli chcecie wchodzić do mało dostępnych miejsc.
jakie jest Twoje zdanie o całym zamieszaniu z puszczą Białowieską? Nawiąż o tym w którymś odcinku. Jak to wygląda z perspektywy leśnika, osoby która ma o tym pojęcie
Temat Puszczy Białowieskiej jest zbyt obszerny jak na jeden, parominutowy odcinek. Do tego ostatnio więcej w tym polityki i ideologii niż merytorycznych argumentów. Warto zapoznać się z tekstem z linku - sporo podsumowuje: www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/lesnicy-chca-ratowac-puszcze-bialowieska
Pod podanym linkiem można znaleźć aktualny cennik: www.srokowo.olsztyn.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wilczy-szaniec-informacja-dla-turystow#.WVvrUshSDIU
Jestem mieszkancem Kanady ale historia Polski nie jest mi obca, zarowno ta wspolczesna. Moge sie tylko domyslac te tereny historyczne z drugiej wojny swiatowe pod rzadami Tuska wpadly w posiadanie spolek niemieckich ,ktore celowo doprowadzaly do ruiny i zadawnienia zbrodnii hitlerowskich. Co sie stalo w niniejszym miejscu, chwala Lesnikom Polskim za podjecie inicjatywy i przejecie tej waznej lokalizacji upamietniajacej NIEMIECKICH HITLEROWCOW w dziele niszczenia cywilizacji. Niemcy czynia to rowniez wspolczesnie rekoma Muzulmanskich nachodzcow....historia lubi sie powtarzac (niestety).
2:00 poza tym dość ...skończcie Polaków uczyć nazizm bee ,zacznijcie ich uczyć że komunizm beee i zabija więcej niż nazizm ,w pałacu kultury stwórzcie wystawę o tym że komunizm beee
Bardzo się cieszę że Wilczy Szaniec jest na powrót zagospodarowany. Byłem dwa lata temu w tym tajemniczym i wspaniałym miejscu i zastałem obraz nędzy i rozpaczy.
Jak ja się cieszę, że wróciło to do Lasów Państwowych. Nie wahajcie się, naprawdę warto zobaczyć ten obiekt. Robi niesamowite wrażenie. Niedaleko Wilczego Szańca jest też Park Miniatur który także warto zobaczyć. Wszystko to tylko parę kilometrów od Kętrzyna i trochę dalej od Giżycka w których to miejscowościach też możemy znaleźć wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia.
Pozdrawiam
Wychowałem się w tych okolicach, 25 lat temu jako harcerz, 20 lat temu bywałem tam na randki z obecną małżonką (wtedy wpuszczali lokalne samochody NKE za darmo, więc były to bardzo częste wypady na spacer wieczorami jak turystów ubywało, płotu też nie było) a czasami po prostu, torami na piechotę z Kętrzyna... ech... wspomnienia. Potem odwiedzałem to miejsce co 5 lat (będąc na emigracji) widziałem jak z roku na rok zarastają ścieżki. Słyszałem o ostatnich zmianach i co widzę? Bardzo ciekawy filmik (dzięki Balcerek za udostępnienie na FB) - wyczuwam pozytywne zmiany. Tylko aby nie przegiąć w drugą stronę, zarośnięte ścieżki i profesjonalny sąsiad przewodnik (wspomniany w jednym z komentarzy) też miały swój urok, komercja na maksa zwykle zabija ducha historii, zwłaszcza tej zrozumianej i zapamiętanej przez małolata ponad dwie dekady temu.
Kojarzą mi się jeszcze dwie ciekawostki (hipotezy/mity) z historią tego miejsca:
- wszyscy inżynierowie architekci (kojarzy mi się z nazwą Todt) zginęli w drodze powrotnej po wykonaniu zadania - wracali jednym samolotem który już nigdy nie wylądował w całości
- miejsce jest położone pomiędzy dwoma jeziorami, wykopanie dołu na głębokość 5-10 metrów graniczy z cudem z uwagi na wodę (a wszystkie mieszkalne/biurowe pomieszczenia Wolfschanze widoczne na historycznych zdjęciach - te z boazerią na ścianach - znajdowały się głęboko pod ziemią) - podobno po zamurowaniu wejść do pokoi bunkrów, były próby dokopania się do fundamentów?
Całkiem możliwe że przewodnicy mają swoje obcykane historie i opowiadają o tym, jednakże googlowanie nie daje jednoznacznych odpowiedzi, nawet w dzisiejszych czasach przy niezliczonej ilości dostępnych informacji.
A poza tym - czy wspomina się w dzisiejszych czasach o śladzie kół roweru na betonowej drodze w lesie po drugiej stronie? Zaraz po tym, gdy wylano drogę, ktoś przejechał pozostawiając trwały ślad do dzisiaj, taki jakby historyczny screenshot ruchomej sceny z przed ponad 70 lat...
Dopiero niedawno Nadleśnictwu Srokowo udało się zakończyć sprawy formalne przejęcia, choć i teraz nie mam pewności czy jeszcze coś nie zostało. Powolutku, powolutku, ale będzie dobrze. Trudno mi odpowiadać za Nadleśnictwo, ale z pewnością postarają się o to, by turystom zaoferować najbardziej atrakcyjną z możliwych ofert, biorąc pod uwagę również przewodników.
Zastanawia mnie ta prywatna osoba, która wcześniej dzierżawiła to miejsce. Jaki miała cel?
Byłem, zwiedziłem, polecam bardzo super miejsce, które jednak wymaga jeszcze trochę pracy. Za przewodnika płaciłem chyba 5 zł w grupie, a bez przewodnika ciężko było by ogarnąć "co czym jest" wiec warto.
P.s.
I bardzo dobrze, że nie udał się zamach na Adolfa, bo po nim objął by władze ktoś kto nie był ciągle naćpany i jeszcze by wojnę wygrali lub ogłosili rozejm, a my dziś byśmy mieszkali w III rzeszy i byli byśmy niewolnikami bardziej niż obecnie jesteśmy.
Jestem pozytywnie zaskoczony Waszymi filmami :) tak trzymać!
Ciekawy i dobrze zrealizowany film. Świetne! :)
Dzięki! :)
Byłem tam chyba w 2009 roku. Znowu się wybiorę skoro został na nowo otwarty. Warto zwiedzić, zdecydowanie przyjemniej niż w muzeum w Sztutowie :)
Byłem w maju 2017 roku i po zwiedzaniu doszedłem do wniosku, że nadleśnictwo koniecznie musi zrobić wycinkę drzew przy samych bunkrach, które bardzo skutecznie ograniczają widoczność. Przy jednym z ostatnich eksponowanych bunkrów właśnie taką przecinke zrobiono i wtedy można go było obejrzeć w całej okazałości. Zabieg ten trzeba koniecznie powtórzyć na całym terenie.
Ja tam byłam 😃😃😃
Jako dziecko , ale chętnie wrócę jeszcze raz tam gdzie jest historia co można ją przeżyć na nowo i pouczyć się historii
Pozdro
Świetny materiał !
uwielbiam takie ciekawostki historyczne bardzo fajny filmik :)
Dzięki! :)
Byłam tam kilkanaście lat temu jako nastolatka. Z chęcią bym wybrała się ponownie :) miejsce to robi wrażenie!!!!!!!!!!!!!!!
Zapraszamy serdecznie - naprawdę warto! :)
Jak Bogusław Wołoszański :D
Pan Bogusław wielu zainteresował historią :)
tak tak tak!!! myslalem ze to celowe zagranie aby upodobnic szczegolnie wstep do sensacji XX wieku.
Super Panie Macieju .
Dziękuję bardzo :)
Super filmik! od dziś śledzę kanał! ... mieć takiego szwagra....
Z tego co wiemy, to już za późno ;)
Karolu, załóż jeszcze konto na fb, to będziesz mógł jeszcze polubić profil Lasów Państwowych i Wichrowa ;)
Świetny film!
Bardzo fajny dynamiczny montaż z wycinkami z "Walkirii".
Świetna narracja , spokojny głos fajnie się słucha
byłem tam za czasów dzierżawy i rok temu. Przeskok jest niewyobrażalny - teraz, to miejsce historyczne, które można dotknąć i zobaczyć z każdej strony, można zwiedzać samemu lub z przewodnikiem, przejechać się repliką pojazdu z II WŚ. Za czasów dzierżawy - dwóch łysych jegomościów na bramie i kupa kamieni w krzakach, gdzieś w lesie.
Świetny odcinek podobnie jak cały Wasz cykl :) z pewnością odwiedzimy z mężem Wilczy Szaniec w tym roku, aby zobaczyć zmiany na lepsze - co rok odwiedzamy mazurskie lasy :)
Czy planujecie nakręcić odcinek o leśnych ścieżkach edukacyjnych na Mazurach lub o Leśniczówce Pranie? :) byłabym również zainteresowana odcinkiem o oznaczeniach na drzewach w lesie- nie oznaczeniach szlaków turystycznych ;), ale o innych "namalowanych" na drzewach.
Ciekawy pomysł z tymi "malowankami", trzeba będzie się nad tym pochylić :)
Jeżeli chodzi o ciekawe miejsca w naszych lasach to pewnie z czasem będą się takie odcinki pojawiały :)
Pewnie, pomysł wart realizacji :) zapisz Maciek koniecznie!
Krążą plotki o tym, że na potrzeby tego odcinka Pan Wołoszański pożyczył swoją kurtkę :D.
super film *pozdrawiam
Świetny odcinek :)
Polecam :)
W hotelu gwardii przybocznej Hitlera, na początku lat 90 działał jeszcze hotel "turystyczny". W tamtym okresie w WS były 2 hotele. Pierwszy droższy nad restauracją, drugi turystyczny za kinem.
Extra odcinek :]
Zwróćcie uwagę na wypowiedzi leśników. Wszystkich na kanale Echa Leśne, ale i podobnych. Zrównoważone, mądre, fachowe i ...ciche. Porównajcie je teraz z wypowiedziami tzw "ekologów". Co, waszym zdaniem, trzeba zrobić, żeby pozostawić las prawdziwym fachowcom? Nawiasem, świetny kanał!
Obiekty takie jak ten powinno się zmodernizować i powinno być pod nadzorem wojska jak np. w większości takich obiektów jest na terenie Niemiec a w Polsce one się marnują za parę lat będzie tam wilcze gruzowiskoPS.Byłem tam kopę lat temu dokładnie 21 lat :) , ale dużo się nasłuchałem opowiadań od pewnego starszego pana który mieszkał niedaleko Bremen w trakcie wojny miał 19 lat i służył w bloku łączności w OKH Mauerwald powiem tak filmy Wołoszańskiego czy ten itd. przyjemnie się ogląda ale w porównaniu do tego co usłyszałem to Pikuś żałuje ze nie nagrywałem jego opowieści bo by ciekawa książkę można było napisać albo przedstawić jako dokument
super odcinek ! :)
Tu można znaleźć więcej informacji o na temat zwiedzania Wilczego Szańca:
www.srokowo.olsztyn.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wilczy-szaniec-informacja-dla-turystow#.WVvs4MhSDIV
dzięki Macku!
Widziałam kawałek torów? Koniecznie trzeba uruchomić mały pociąg z kosztownymi cenami.
Dzieki
Byłem tam w 1944, polecam!
Byłem tam, jak uczęszczałem do szkoły podstawowej.
Super film... zróbcie jakiś o porożach jeleni, jak gdzie i kiedy szukać ;)
Było, było ze Zdobkiem, jako jeden z pierwszych, bodajże trzeci odcinek.
+Echa Leśne ok nie zauważyłem jestem od niedawna.
Byłem tam ale nie wiem w 2010 może 2009 wybieram się tam 👍👍👍👍👍
1:50 ta i może jeszcze na własny koszt oddając cały zysk państwu ...za dużo się chce za mało oferuje chyba że przy umowie było pełne wsparcie lasów co do zapewnienia materiałów itp ,bo raczej płacić za ten teren a zarabiać to stosunek x/0
oooo Maciej.!!!
pamiętam Cię z ZAWISZY!!!!!5dr.warszawska!!!!!!!!!
pozdrowienia od KAWEK!!!!!!!
Czołem! Zapraszam do śledzenia naszego kanału. Pozdrawiam serdecznie! :)
Całe szczęście ze LP przejęły ten teren. Szkoda, że jest tak zaniedbany. Liczę że będzie lepiej, liczę na lepszą jakość, na szklane tabliczki informacyjne, na porządek. To wszystko nakręci turystów a turystyka to środki na jeszcze lepsze zarządzanie tym miejscem. Nie dewastujmy historii.
I dlatego zawsze bylem przeciwnym prywatyzacji lasów. A ten były dzierżawca powinien otrzymać dotkliwa karę by inni tak nie robili. Ale cóż żyjemy w Polsce i nie zdziwię się że to były właściciel dostanie jakieś odszkodowanie
Nowy Wołoszański! :)
Może teraz odcinek o zwalczaniu gradacji kornika?
Dzięki! :) Ale Pana Bogusława nie da się podrobić! :)
Ciekawy temat, pomyślimy :)
Początek prawie jak Wołoszański 😁
Byłem dwa lata temu, wtedy było to strasznie zaniedbane, do zwiedzania raptem dwa obiekty, a wystarczyło zboczyć ze szlaku za potrzebą i wtedy pokazywała się masa bunkrów, jakichś budowli całych porośniętych drzewami i mchem z zasypanymi wejściami... ja się pytam czemu..?
Dodam jeszcze, że powinniscie tez zadbać o tych, którzy zwiedzają teren indywidualnie. Brak tablic informacyjnych w wielu miejscach. Oczywiście problem ten by rozwiązał audioprzewodnik.
Marek Dragun jest tam najlepszym przewodnikiem
dla wszystkich zainteresowanych takimi tematami polecam Borne Sulinowo! :)
Też ciekawy obiekt wart zobaczenia
Może kiedyś i o tym zrealizujemy, czas pokaże, choć w zasadzie to on nas determinuje ;)
Echa Leśne TAAAAK! zawsze w jeden weekend w wakacje jest tam wielki zjazd militarny. Wiem, że mało związane z lasami, ale moro nosicie, więc wpasujecie się idealnie:)) polecam i pozdrawiam:)
Mogliście wykorzystać scenę oprowadzania Maklakiewicza po Wilczym Szańcu z "Dancingu w Kwaterze Hitlera".
ciekawe
Haha Maciej świetnie nadawał by się do dokumenty historycznego jako ,,opowiadacz" kto się zgadza łapka w górę! 😃
Fajny odcinek. Troszkę nie pasujący do cyklu "Ech leśnych".
Jest las, w bunkrach jest echo i są nietoperze. Wszystko się zgadza ;)
Dziękujemy za miłe słowa i zapraszamy na następne odcinki :)
"Są bunkry i też jest zajebiście"... ;)
Wilczy Szaniec otoczony pięknymi lasami, warto je również odwiedzić udając się na Mazury :)
I najważniejsze - informacja, że obiekt podlega teraz bezpośrednio pod Lasy Państwowe. Bardzo się z tego cieszę, na pewno wybiorę się tam ponownie (miałem okazję nawiedzić parę lat temu).
Teraz kiedy obiekt przeszedł pod nasz zarząd, planujemy prace renowacyjne, zabezpieczające, by jeszcze bardziej udostępnić i szlaki i pozostałe elementy bunkrów. To kawał historii.
Odwiedziłem Wilczy Szaniec w darmowym okresie, gdy przechodził pod Lasy Państwowe. Nie było kas fiskalnych na nowego właściciela, więc wszystkich wpuszczano za darmo. Wszystko zwiedziłem od dachów, po zawalone wnętrza. Szkoda tylko, że latarki z auta nie wziąłem. Bierzcie ludzie latarki, jeśli chcecie wchodzić do mało dostępnych miejsc.
jakie jest Twoje zdanie o całym zamieszaniu z puszczą Białowieską? Nawiąż o tym w którymś odcinku. Jak to wygląda z perspektywy leśnika, osoby która ma o tym pojęcie
Temat Puszczy Białowieskiej jest zbyt obszerny jak na jeden, parominutowy odcinek. Do tego ostatnio więcej w tym polityki i ideologii niż merytorycznych argumentów.
Warto zapoznać się z tekstem z linku - sporo podsumowuje:
www.lasy.gov.pl/informacje/aktualnosci/lesnicy-chca-ratowac-puszcze-bialowieska
teraz za czasów Lasów Państwowych dalej trzeba płacić za wstęp, parking itp ?
Pod podanym linkiem można znaleźć aktualny cennik:
www.srokowo.olsztyn.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wilczy-szaniec-informacja-dla-turystow#.WVvrUshSDIU
Kto przeczytał na miniaturce "Maciej i tajemnice leśnego szaleńca?" ;P
Ja ;)
W sumie to pasuje
A co to była za społka ma ktoś NIP lub KRS??
a moze odcinek o polskich piramidach? Koło Izbicy Kujawskiej sa najstarsze budowle w Polsce.
Kto Tam był daje like I kom:)
Straszne historie.......
Oj działo się, działo. Takich miejsc w polskich lasach jest dużo, dużo więcej.
Byłem i nawet nocowaliśmy na miejscu w jakimś hoteliku.
Poprzedni dzierżawcy zapomnieli umieścić tabliczki ostrzegawczej:
"UWAGA, NAZIZNM. Zbyt długie przebywanie grozi kalectwem/napromieniowaniem"
:)
jak Bogusław woloszczański
Pana Bogusława można co najwyżej tylko trochę podrabiać ;)
Nawet mówisz podobnie :D
Ja z ketrzyna jestem
Jestem mieszkancem Kanady ale historia Polski nie jest mi obca, zarowno ta wspolczesna. Moge sie tylko domyslac te tereny historyczne z drugiej wojny swiatowe pod rzadami Tuska wpadly w posiadanie spolek niemieckich ,ktore celowo doprowadzaly do ruiny i zadawnienia zbrodnii hitlerowskich. Co sie stalo w niniejszym miejscu, chwala Lesnikom Polskim za podjecie inicjatywy i przejecie tej waznej lokalizacji upamietniajacej NIEMIECKICH HITLEROWCOW w dziele niszczenia cywilizacji. Niemcy czynia to rowniez wspolczesnie rekoma Muzulmanskich nachodzcow....historia lubi sie powtarzac (niestety).
To w niemczech robią dziś LEWACCY KOMUNIŚCI UNIJNI.
2:00 poza tym dość ...skończcie Polaków uczyć nazizm bee ,zacznijcie ich uczyć że komunizm beee i zabija więcej niż nazizm ,w pałacu kultury stwórzcie wystawę o tym że komunizm beee
"Bracia Słowianie" ze wschodu wyczyścili po wojnie Wilczy Szaniec.
I nie tylko...
kiedy kolej na twierdze modlin
Twierdza Modli aktualnie znajduje się po za terenem administrowanym przez Lasy Państwowe ;)
szkoda
Wytnijcie te chaszcze - z wewnątrz obiektu.