Oczywiście jest to fajna opcja, ale mimo to moim zdaniem rozwiązuje to problem który nie powinien w ogóle istnieć. Jeśli ja popełnię jakiś błąd, to ja ponoszę za ten błąd konsekwencje. Jeśli bank popełni błąd i udzieli kredytu oszustowi, to ten bank powinien ponieść konsekwencje. Odpowiedzialność za udzielenie pożyczki powinna w pełni spoczywać na pożyczkodawcy. W takiej sytuacji zwykły obywatel jest zawsze bezpieczny, a pożyczkodawcy muszą przykładać się bardziej do swojej pracy, bo mogą grozić im straty finansowe.
Otóż to... tyle, że wszyscy co liznęli temat bezpieczeństwa to wiedzą ale nie ma masowego ruszenia do biur poselskich ;) Nadal na same dane można wziąć kredyt choć są setki wycieków, dowód podajemy w setkach hoteli i wypożyczalni itd.
W tej kraince problem tworzy kolejny problem :) Błogosławieni/sakralizowani wiedzą doskonale jak ta generacja/kumulacja problemów wpływa na dół i jaką presję wywiera :). Bez problemów/komplikacji/zagrożeń/niebezpieczeństw/ryzyka ludzie nie potrzebowaliby władzy/państwa/systemu i interwencjonizmu, ochrony, opieki, opaczności, troskliwości, ingerencji :) Dlatego system jak troskliwy/dbający patron/opiekun przestrzega, doradza, ale nigdy przed samym sobą :). Ach zapomniałem, że system/układ nie kradnie danych, tylko je legalnie pozyskuje i nie ma złych intencji :). To tylko ci na dole są źli, przebiegli, wyrachowani, cwani, podstępni, mają zamiar okradać, oszukiwać, wyłudzać :)
Chciałbym, żeby jeden czy drugi mądry przedstawił swój pomysł na proces weryfikacji uniemożliwiający oszustwo. Finalnie i tak bank poniesie koszty, ale wyjaśnienie sprawy trochę potrwa. Powiedzmy, że mając zajęcie na rachunku przychodzę do banku mówiąc, że to nie ja brałem kredyt. Co ma zrobić bank? Zdjąć mi zajęcie na słowo? Skąd pewność, że mówię prawdę? Wykonać ekspertyzę grafologiczną? Nie mam obowiązku udostępnić im próbek pisma. Nawet jeśli udostępnie to kto zapłaci za weryfikację? Co jeśli powiem, że nie pamiętam czy podpisywałem? Technologia wyprzedza prawo i tu jest problem, ale wchodzą dowody osobiste z cechą biometryczną. Wystarczy wyposażyć stosowne instytucje w terminale. Dopóki ktoś nie wymyśli metody na obejście weryfikacji...
Zgadzam się w 100% niestety tak to nie działa. Znam ludzi którzy płacą abonament żeby mieć stały dostęp do BIK i tak się zabezpieczają przed wzięciem kredytu na siebie przez oszustów - w takim wypadku usługa zastrzeżenia pesel jest potrzebna. Jak na coś nie mamy wpływu to musimy zrobić cokolwiek żeby zmniejszyć ryzyko.
Jeśli firma wymyślił sobie, że pożycza bez weryfikacji osoby, to jej problem. Nie tędy droga. Usługa całkowicie niepotrzebna. Zaraz ktoś wymyśli że daje na numer telefonu i co będzie usługa zastrzeż telefon
Dokładnie. Skoro starsze osoby sa naciagane 'na wnuczka' bo wyslaly pieniadze komus niezaufanemu to czemu banki (zbierajace ogromne ilosci danych) nie ponosza odpowiedzialnosci za pożyczanie pieniedzy komuś kogo nie zweryfikowali.
@@sali32123 Mamy prawo do ochrony naszych danych osobowych. Co, jeśli nie chciałbym z tego prawa skorzystać? Co, jeśli chciałbym, aby moje dane latały sobie wszędzie? Dlaczego mam ponosić odpowiedzialność za niechronienie swoich danych takich jak pesel, skoro nawet o niego nie prosiłem? W ramach programu ochrony danych problem spada na mnie, muszę się chronić, zabezpieczać, bo inaczej poniosę karę.
@@NieznanyArtysta i ja sie w pelni zgadzam. Podalem jako przyklad sytuacje gdzie osoby traca swoje pieniadze bo przekazaly je komus bez potwierdzenia. Przestępstwem jest wyłudzanie pieniedzy w taki eposób. Bank jako instytucja ma o wiele wiekszy zakres weryfikacji konu pożycza pieniadze. Skoro potrafia dać pożyczki komus bez sprawdzenia to powinien to byc ich problem i oni powonni szukać kto od nich wyłudził.
@@sali32123 Dokładnie. Banki wcale nie muszą dawać pożyczek, robią to, bo chcą. Dlaczego więc konsekwencje pomyłek, złej weryfikacji, oszustwa, ma ponosić niewinna osoba. Albo raczej winna, ponieważ nie chroniła skutecznie swoich danych. Dlaczego jeśli np. ktoś ma ochotę przedstawić się w internecie i opublikować wszystkie swoje dane to jest to w zasadzie nielegalne? w tym sensie, że może być uwalony ma maxa
tylko, że to nie tylko banki, które są najbezpieczniejsze, ale cały ten syf: lombardy, parabanki, wszelkie kasy zapomogowo-pożyczkowe, wszelkie Bociany, Prowidenty itd., praktycznie każda firma, która udzieli ci kredytu konsumenckiego... i cała reszta śmietnika, która też może utworzyć fikcyjną umowę o kredycie na twoje dane.
Tylko że to NIC NIE WYJAŚNIA. Zastrzeżesz PESEL ktoś da pożyczkę na pesel zastrzeżony i nadal będą ścigać ciebie. TO JEST CHORE, ze PESEL-owi pożyczkę dają. Podanie PESEL w żadnym wypadku nie powinno być nawet NAMIASTKĄ "proof of idenioty" czyli potwierdzenia tożsamości. Mój pesel jest 'WSZĘDZIE" na każdej poważniejszej umowie, w każdym banku na każdej recepcie.... wszędzie. Zamiast głupiego i niepotrzebnego "zastrzeżenia PESEL wystarczy jedna prosta ustawa. PODANIE PESEL nie dowodzi potwierdzenia tożsamości. Niech się bank martwi komu daje pożyczkę.
UWAGA!!!! ""Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
1. Zastrzeżenie powinno być automatyczne, z urzędu, od momentu nadania peselu. 2. Bank sprawdzi i co z tego? To ryzyko banku komu pożycza i koniec. Pożyczkodawca nie pa prawa przerzucać odpowiedzialności za swój błąd na innych ludzi. Osoby w ten sposób poszkodowane powinny dostać o banku odszkodowane, za to że bank mimo bycia potężną instytucją, dał się zrobić w bambuko.
UWAGA!!!! ""Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
UWAGA!!!! "Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
UWAGA!!!! ""Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
UWAGA!!! "Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
No nareszcie to wprowadzili. Byleby tylko było to faktycznie takie automatyczne i respektowane przez wszystkie januszeksy. A nie daliśmy pożyczkę na dane dostępne publicznie, nie sprawdziliśmy delikwenta a teraz to ty masz udowodnić, że to nie tobie daliśmy pożyczkę.
@@alchemik2010 Tak jakby już tego nie mogli zrobić. Rządy pozwalają sobie jak nigdy, jeżeli chodzi o inwigilację i łamanie praw (głównie majątkowych) obywateli, ale to nic. Bójmy się tego, że nareszcie wprowadzona zostaje funkcja, dzięki której byle januszeks z branży finansowej nie będzie mógł dowolnemu randomowi udzielić kredytu na Twoje (często publicznie dostępne dane) a później to Ty będziesz udowadniał, ze to nie Ty ten kredyt wziąłeś. I w jaki niby sposób nawet zablokowanie możliwości wzięcia kredytu albo podpisania aktu notarialnego miałoby Cię wyłączyć?
Póki nie ma tego w mObuwstel to nie ma sensu. Tylko mając szybki dostęp on-line w razie potrzeby jestem w stanie ad hoc, siedząc np. i notariusza, w razie potrzeby szybko odblokować PESEL. W ogóle sensem to by było, gdyby: - istniał rejestr zastrzeżonych numerów dowodów - po prostu dokonanie czynności wymagało potwierdzenia w aplikacji. --
Pytanie pierwsze i jedyne - czy firmy krzaki-pożyczkowe będą zmuszone ustawowo do weryfikacji zastrzeżenia PESEL czy nie będą musiały ? Bo jeśli złodzieje nadal będą mogli okradać obywateli chodząc do parabanków, to byłaby kolejna bzdeta, która nic nie daje.
teoretycznie nikt nie może wygenerować dokumentu kredytowego na twój Pesel, ale są luki, choćby konieczność czasowego zawieszenia zastrzeżenia, powinna być opcja w systemie, rezygnuję na jaki czas z zastrzeżenia dla jakiej instytucji, dodatkowo całkowicie należy zlikwidować papierowe pisma dla urzędów, bo to kolejna łatwa furtka do podrobienia rezygnacji zastrzeżenia
BIK ma jedną "zaletę" - w tej droższej wersji można sprawdzić "Wskaźnik BIK" co pozwala ocenić szansę na kredyt w banku. Choć faktycznie po czerwcu przyszłego roku to będzie jedyna korzyść z tej usługi,
"Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
Czy artykuł na stronie niebezpiecznika pod nazwą "Jak sprawdzić czy komornik albo ktokolwiek inny odpytał rządowe bazy (w tym PESEL) o Twoje dane" to jest obecnie to samo pod zakładką "Kto sprawdzał Twój PESEL" na stronie mobywatel? Kilka miesięcy temu ktoś mi mówił właśnie, że wchodzi jakaś opcja sprawdzenia takich rzeczy i nie wiem czy szukać tego gdzie indziej czy to jest teraz w jednym, wtedy to było, że można sprawdzić do 5 lat wstecz bodajże, ale nie widzę tam takiej informacji
Ja bym odwrócił kota ogonem. W razie nielegalnego udzielenia kredytu na moje nazwisko można by oskarżyć bank o błędne zweryfikowanie kredytobiorcy i narażanie mnie na stresy itp.
:V Czy ja dobrze rozumiem - idę do notariusza, ten weryfikuje moją tożsamość dowodem osobistym, a mimo to niczego u niego nie załatwię bo mój numer PESEL jest "zastrzeżony" w jakiejś bazie? Czy PESEL w takim przypadku nie jest tylko środkiem (jednym z wielu) weryfikacji czy ja to ja? Albo czegoś bardzo nie rozumiem, albo problem tak naprawdę leży w ustawodawstwie i sądownictwie (jeśli ktoś udzieli mi pożyczki tylko na numer PESEL - co chyba w praktyce jest mimo wszystko niemożliwe, po prostu tak głoszą hasła reklamowe żeby zachęcać klientów - to IMHO powinien brać CAŁĄ odpowiedzialność za ewentualną pomyłkę i sąd z miejsca wszelkie spory powinien rozstrzygać na moją korzyść). Dla mnie jakiekolwiek zastrzeganie numeru PESEL, który co do zasady ma przecież służyć jako coś co nas jednoznacznie identyfikuje, ma taki sam sens jak zastrzeganie karty płatniczej przed użyciem jej do płatności czy numeru telefonu przed dzwonieniem.
to jest absurd nad absurdami, że w ogóle dopuszcza się możliwość pobierania kredytu na skradziony dowód. tzn. że autoryzacja przy pomocy dowodu os. nie ma żadnej wartości
Można sobie darować tą operację i stratę czasu. Do 1 czerwca 2024 żadna instytucja nie będzie miała obowiązku sprawdzania tych zastrzeżeń. Póki co nie ma też takich możliwości technicznych 🤦🤷
UWAGA!!! "Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
@@TheTata2tatakazika tylko to cytat który znalazłem na bankierze. Sprawdź. Nie jestem pewien czy to 100% prawda.Portal chyba dość wiarygodny i istnieje od jakichś nastu lat. Ja nawet ten film tutaj umieściłem na moim kana le na "bitczucie" (sprawdź) inna nazwa bo już tu mi wywalili raz taki co tam znajdziesz. Info o zablokowaniu bardzo przydatne tylko NIE WIEM co za qurfa powiązała to z tą blokadą wypłat? Obstawiam że TO CELOWE! Weryfikuj. Nie musisz mi wierzyć - ba, nie wolno wierzyć randomom z netu. Pozdro.
Z rządowego zastrzeżenia też będą lecieć alerty jak ktoś będzie sprawdzał nasz pesel gdzieś? Bo w BIKu to się dzieje, nawet jak nie mamy zastrzeżony pesel.
Tu proste rozwiązanie, aby wyrównać prawa. Jeśli firma zażąda spłaty zobowiązania, a w sądzie nie udowodni, że to ta osoba je zaciągnęła, automatycznie powinna wysokość zobowiązania być winna niesłusznie oskarżonej osobie. To od razu rozwiązało by problem, a ludzie by tylko czekali, aby ktoś oszukał firmę na ich dane, aby udowodnić że to nie oni i otrzymać zadośćuczynienie.
W jaki sposób firmy udzielających kredytów miały by w 100% sprawdzić że Ty to Ty. Wystarczy, że powiesz później że to nie byłeś Ty i to już ich problem? Jak by wprowadzili obowiązkowe testy DNA i skan twarzy oraz linii papilarnych, aby wziąć kredyt to zgodził byś się na to?
@@DSekula94 dlatego każda umowa kredytowa, poza prawdziwymi bankami, powinna figurować w państwowym elektronicznym systemie administracyjnym i być podpisana profilem zaufanym, wtedy pani Basia z panią Mariolą w para banku by sobie nie mogły generować 300 kredytów na dane plus podpis ze skanu jakiegoś złapanego dokumentu, pewnie, że dalej będą przewały, że ktoś ci opowie o jednym a podpiszesz inny podsunięty dokument, ale choć nie będzie sytuacji, że się dowiesz, że masz 10 kredytów na drugim końcu Polski w mieścinie, o której nawet nie słyszałeś w instytucji, o której nie miałeś pojęcia, że istnieje
Witamy w państwie bezprawia. Dlaczego ja mam zastrzegać swoje dane które i tak są prawnie chronione? To jest jakaś kpina. Gdy nie ma mojego podpisu lub nawet gdy jest a treść umowy jest nie zrozumiała dla mnie, to każda umowa staje się abuzywna i tyle w temacie.
@Kacper Szurek Kacprze, a może jako pracownik ESET-u wrzuciłbyś pięć groszy w temacie ME/AMT oraz AMD PSP i zagrożeń z nim związanymi, może jeszcze do tego propozycje jak się urchornić? Szukałem osobiście, bo mnie samego jako entuzjastę IT zainteresowało AMT i chciałem się tym bobawić w domowym zaciszu i nie znalazłem nic w tym temacie poza przekonfigurowaniem ME regionu za pomocą odpowiedniego narzędzia i zintegrowanie z oprogramowaniem BIOS? Rozumiem, że dla przeciętnego zjadacza chleba to słabo atrakcyjny temat i każdy stwierdziłby, że co go to obchodzi, on komputer to internetu używa, aczkolwiek myślę, że mogłoby to sporo takich przeciętnych ludzi zainteresować jak b. duże pole do inwigilacji służbom i hakerom dał Intel oraz AMD...
Gdyby to zastrzezenie PESEL blokowalo tylko mozliwosc wziecia kredytu to byloby ok. Ale jak blokuje mozliwosc sprzedazy nieruchomosci oraz wyplaty gotowki (ponad 8k PLN) to nie ma to sensu. Kto zgodzi sie zablokowac wyplate gotowki ponad okolo 2k euro. Zwlaszcze ze pod odblokowaniu trzeba czekac jeszcze 12 godzin.
Haczyków jest tyle ile w przyborniku dobrego wędkarza. Np notariusz może dokonać swoich czynności korzystając z podróbki DO a wszystko jest wiążące prawnie (notaruisz nie musi mieć zdolności rozpoznania fałszywki dowodu a te są łatwe dla przestępców do podrobienia). W razie czego możesz próbować odkręcić transakcję w sądzie.
Powinni mieć obowiązek weryfikacji dowodu czytnikiem (nowsze dowody mają chip), albo aplikacji mObywatel przez kod QR, bo tego się nie da podrobić. Sam plastik i zastrzeżony pesel powinien równać się odmowie…
UWAGA!!! "Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
To jest bez sensu, PESEL zawsze będzie ten sam, a firmy i tak opierają się na serii i numerze dokumentu tożsamości i dopiero zmiana tych danych zapobiega kradzieży. Przecież nie pójdę do banku czy operatora telefonii komórkowej i nie powiem, że nazywam się tak i tak, i mam taki numer PESEL. To nie będzie wystarczające.
Nie rozumiesz, chodzi o to że do czerwca wszystkie instytucje które dają między innymi pożyczki muszą sprawdzić najpierw czy Twój Pesel nie jest zastrzeżony. Jeśli wydadzą pieniądze oszustowi, który się pod Ciebie próbuje podszyć to wtedy to będzie już tylko ich problem a nie Twój.
Szkoda tylko, że to nic nie daje. Nadal ktoś może wziąć kredyt na twoje dane. Żadna instytucja jeszcze nie przystąpiła do tego programu. Dopiero od czerwca przyszłego roku będzie to obowiązkowe.
a dlaczego wszytke czynnosć na raz? a ja bym np chał tylko zablokowąć żeby ktos nie bral kredytu na mnie; a np potrzebowa bym zrobić sprawe u notraiusa albo wziąść cos na raty;
A dlaczego ktoś miałby zaciągnąć kredyt na moje dane bez mojej wiedzy??? "To nowa usługa rządowa, całkowicie darmowa...". No super!!! A czy przypadkiem rząd nie powinien swoim obywatelom zagwarantować, że taka ewentualność nie będzie mogła zaistnieć, poprzez odpowiednie uwarunkowania legislacyjne??? Które to potem wymuszą odpowiednie procedury przy podpisywaniu jakiejkolwiek umowy, nie tylko kredytowej??? Coś tu chyba nie gra!!! To po jaką cholerę to całe RODO???
jestem ciekaw czy ktoś będzie próbował robić przekręty, po zastrzeżeniu numeru pesel będzie próbował brać kredyty i bronić się że to nie on i umowa nieważna
@@KacperSzurek Realnie za rok będzie program Państwo w Państwie: Pani Stanisławo, jak to możliwe, że ktoś sprzedał pani mieszkanie u notariusza i wziął milion kredytu na drugie choć ma pani zastrzeżony PESEL... 😁
czy ktoś mi potrafi wyjaśnić dlaczego państwo polskie nie chroni obywateli w przypadku kradzieży dowodu osobistego? jak to możliwe, że byle szmondak jest w stanie wziąć kredyt na kradziony dowód? TO JEST CHORE
Póki co to tak samo skuteczne jak oświadczenia na FB, że się nie wyraża zgody na użycie zdjęć xD Obowiązek weryfikacji przez instytucje finansowe powinien być wprowadzony natychmiast a nie od 2024 czy 2025 roku
Pyk i kredyt na Twoje dane i tak wzięty, bo brak przepisów obligujących instytucje finansowe w tym banki do korzystania z tego instrumentu. Poza tym nie ma jeszcze potrzebnych do działania rozwiązań informatycznych. Póki co ciekawostka i tyle. 🤔
Przed czym, przykładowo, zabezpiecza taka blokada? Przed wzięciem kredytu przez kogoś, kto sfałszuje dowód osobisty? Przed wzięciem przez oszusta kredytu w banku, który w ogóle nie sprawdza tożsamości klienta?
Nie rozumiem dlaczego Polacy muszą zastrzegać numer który należy do państwa. Dowód osobisty i numer PESEL jest własnością państwa. Dlatego szwindle kredytowe to powinien być problem państwa, banku i złodzieja. Nigdy nie brałem kredytu i nie wiem jak można go wziąć. Czy nie ma już podpisywania dokumentów, nagrywania rozmów i odpowiedzialności pracownika banku? Jeżeli ktoś nie zastrzeże peselu to będzie go można już poniewierać po sądach? Z urzędu będzie winny? Może niech państwo zastrzeże z automatu wszystkim numery? Po co ta szopka.
Ogólnie to system jest dziurawy nie tylko u nas ale praktycznie na całym świecie. Złodziej jeśli ma dostateczną ilość informacji o Tobie zawsze znajdzie jakiś sposób, aby podszyć się pod ofiarę i uzyskać pieniądze. W Polskim systemie aktualnie próbuję się zaimplementować takie ostatnie drzwi bezpieczeństwa, które będą w stanie ochronić Cię przed targaniem po sądach i dochodzeniu swojej niewinność. Same założenia są według mnie bardzo ambitne i dobre.
@@DSekula94 system jest chory, bo dowody osobiste nie zawierają linii papilarnych. przecież to najprostsza rzecz jaką można zrobić przy weryfikacji tożsamości. wiele laptopów to posiada, ale nie banki
Ciekawe, jak to się sprawdzi w przypadku, gdy od wniosku o kredyt do czasu jego weryfikacji przez bank mija miesiąc lub dwa (bank odpytuje obecnie BIK, gdy w końcu biorą się za przetwarzanie wniosku). Cofanie zastrzeżenia na tak długi czas nie jest zbyt bezpieczne.
@@nowy5 jeśli tak będzie to OK. Obecnie dla kredytów hipotetycznych bank odpytuje BIK po kilku tygodniach od złożenia wniosku, i mniej więcej tydzień przed decyzją i umówieniem się na podpisanie. Klient nie ma wpływu ani informacji, kiedy to się wydarzy. Obecnie klient może się o tym dowiedzieć po fakcie dzięki alertom, ale to dodatkowo płatna usługa.
Wprawdzie jeszcze nie czytałem tej ustawy, ale interesuje mnie jej zastosowanie np w przypadku prowadzenia programu lojalnościowego dla klientów firmy, który jest dobrowolny, sami zgadzają się na podanie pewnych danych - mając przy tym profity (np. rabat) jednak nie powoduje to żadnych zobowiązań z ich strony, nie jest to "umowa". Jeżeli są to podmioty - sprawa prosta, identyfikacja poprzez NIP, dane są dostępne w CIDG, ale mogą to być także osoby fizyczne - i co wtedy?
@@sierpus Nie będzie weryfikacji. Przynajmniej do połowy przyszłego roku. Brak narzędzi informatycznych i odpowiednich regulacji prawnych. Na dzień dzisiejszy to tylko taka ciekawostka... 😉
@@KacperSzurek naprawde uważasz że "twoj pesel" jest Twój ? w tym samym temacie , czmu piszesz tzw nazwisko i mie z wielkiej litery i umnijeszasz ( omniejszeni w żargonie prawniczym to pozbawianie /odbieranie) swe prawa ?
W sytuacji w której zechcesz skorzystać z usługi, która ma obowiązek zweryfikować czy Twój numer PESEL nie jest czasem zastrzeżony - konieczne będzie wcześniejsze tymczasowe cofnięcie zastrzeżenia.
Szkoda że nie powiedziano że po zastrzeżeniu nr. Pesel nie będziemy mogli otworzyć lokaty w banku ani pobrać większej gotówki tylko do limitu trzykrotnego miesięcznego minimalnego wynagrodzenia. 😊
powinni zrobic prosta ustawe, jesli bank da kredyt/pozyczke osobie, ktora nie sprawdzil dokladnie, czy to wlasciwa, to powinien zaplacic kare od 1mln za kazdego klienta. Bez sensu ten proceder, pisany logiką na kolanie Pisowskiego Janusza. Ja jako osoba, ktora zbiera podpisy pod roznego rodzaju komitety wyborcze, mam dostep do 1000 peseli z adresami i i imionami nazwisk.. Kazdy kto udziela kredo/opzyczki na pesel, to po prostu mafia
To co da się zrobić z tym identyfikatorem w polskim systemie to jakieś nieporozumienie. Gdyby jakiś student informatyki zaszyłby takie smaczki w swojej pracy na zaliczenie w temacie bezpieczeństwa to dostałby z tej pracy pełną parę obuwia. Pesel powinien być daną NAJMNIEJ wrażliwą, oraz powinien być powiązany infrastrukturą klucza publicznego dostarczaną przez GOV. Niestety w Polsce panuje powszechny analfabetyzm kryptograficzny, nawet podpisy kwalifikowane ci sprzedają w całości, nie proszą cię o wygenerowanie kluczy i przesłanie publicznego tylko sami ci go generują 🤦♂
Dokładnie to jest rozwiązanie od tyłka strony, to jest średniowiecze, od dekad posługujemy się kartami bankowymi i dostępami do bankowości mobilnej. Nie ma żadnego problemu żeby operacje wymajające użycia pesela nie wymagały podobnych zabezpieczeń.
Ludzie świadomi już od dawna z tego korzystają. w panelu klienta banku to się zwie "zastrzeż dowód" ;) To już działa od wielu lat. I jest skuteczne. Sprawdziłam na sobie. Pytanie tylko czy od czerwca 2024 parabanki będą miały obowiązek korzystać z systemu.
Ja się tak zastanawiam, co na tym kanale robią ludzie zadający pytania typu: "Czy to oznacza, że nawet na Allegro nie wezmę nic na raty?" Skoro taki widz nie zrozumiał treści tego materiału, to co on tutaj robi? A może materiał był źle wytłumaczony, celował w widzów ze zbyt wysokim IQ?
Zobaczymy jak szybko wyciekną dane użytkowników (Jeśli coś tam wiesz o darknecie, to raczej wiesz o czym mówię :) ) i mam tylko nadzieję, że tego typu aplikacje nigdy nie będą obowiązkowe dla każdego obywatela przymusowo, a odcinek super, pozdrawiam!
Dane obywatli są od dawna na serwerach rządowych (rejestr PESEL, itp.). Tu dochodzi tylko dodatkowa baza danych z znacznikiem blokady. Dlaczego akurat z tego systemu miałyby wyciec dane - zresztą dużo skromniejsze niż w rejestrze PESEL? To już bardziej można się bać wycieku z tego drugiego systemu. Zresztą była akcja z masowym pobieraniem danych przez jakiegoś komornika, czy biuro notarialne.
CEPIK, P1, Rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, Rejestr Dokumentów Paszportowych, Centralny Rejestr Wyborców, ale dane na pewno teraz szybko wyciekną przez możliwość zastrzeżenia numeru PESEL :)
To tak naprawde może być kwestia dodania jednego dodatkowego pola typu bool o nazwie np IsZastrzezony i ustawianie go na true albo false w jakiejs tabeli gdzie sa nasze dane :D
@@jacek_sz No właśnie :) Dlaczego ci rządowi mieliby mieć złe intencje i udostępniać dane złym ludziom :) Przecież to są ludzie o nienaganno-nieposzlakowano-krystalicznej opinii, życiorysie, RODOwodzie, więc swoim prestiżem/klasą/pozycją/statusem/funkcją wszystko gwarantują, zapewniają i chronią :)
Twój Pesel już dawno wysłali innym, niestety już za późno :( A tak na poważnie, to pytasz czy instytucja Państwowa która ma bezpośredni dostęp do danych o Tobie, sprzeda je innym podmiotom kiedy Ty spróbujesz bardziej się zabezpieczyć zastrzegając swój Pesel? Przecież to jest pozbawione jakiekolwiek sensu...
Moim skromnym zdaniem lepiej jest dostarczyć prywatnie z Kajecika: Adres MAC - dla upewnienia się czy to Autentyczny sprzęt... Jeśli nie: sayonara, w innym wypadku wiadomo: "Grafolog sądowy"
Oczywiście jest to fajna opcja, ale mimo to moim zdaniem rozwiązuje to problem który nie powinien w ogóle istnieć. Jeśli ja popełnię jakiś błąd, to ja ponoszę za ten błąd konsekwencje. Jeśli bank popełni błąd i udzieli kredytu oszustowi, to ten bank powinien ponieść konsekwencje. Odpowiedzialność za udzielenie pożyczki powinna w pełni spoczywać na pożyczkodawcy. W takiej sytuacji zwykły obywatel jest zawsze bezpieczny, a pożyczkodawcy muszą przykładać się bardziej do swojej pracy, bo mogą grozić im straty finansowe.
Otóż to... tyle, że wszyscy co liznęli temat bezpieczeństwa to wiedzą ale nie ma masowego ruszenia do biur poselskich ;) Nadal na same dane można wziąć kredyt choć są setki wycieków, dowód podajemy w setkach hoteli i wypożyczalni itd.
W tej kraince problem tworzy kolejny problem :) Błogosławieni/sakralizowani wiedzą doskonale jak ta generacja/kumulacja problemów wpływa na dół i jaką presję wywiera :). Bez problemów/komplikacji/zagrożeń/niebezpieczeństw/ryzyka ludzie nie potrzebowaliby władzy/państwa/systemu i interwencjonizmu, ochrony, opieki, opaczności, troskliwości, ingerencji :) Dlatego system jak troskliwy/dbający patron/opiekun przestrzega, doradza, ale nigdy przed samym sobą :). Ach zapomniałem, że system/układ nie kradnie danych, tylko je legalnie pozyskuje i nie ma złych intencji :). To tylko ci na dole są źli, przebiegli, wyrachowani, cwani, podstępni, mają zamiar okradać, oszukiwać, wyłudzać :)
Byłoby tak napewno gdyby nie rządzili górale że wzgórz Golan
Chciałbym, żeby jeden czy drugi mądry przedstawił swój pomysł na proces weryfikacji uniemożliwiający oszustwo. Finalnie i tak bank poniesie koszty, ale wyjaśnienie sprawy trochę potrwa. Powiedzmy, że mając zajęcie na rachunku przychodzę do banku mówiąc, że to nie ja brałem kredyt. Co ma zrobić bank? Zdjąć mi zajęcie na słowo? Skąd pewność, że mówię prawdę? Wykonać ekspertyzę grafologiczną? Nie mam obowiązku udostępnić im próbek pisma. Nawet jeśli udostępnie to kto zapłaci za weryfikację? Co jeśli powiem, że nie pamiętam czy podpisywałem? Technologia wyprzedza prawo i tu jest problem, ale wchodzą dowody osobiste z cechą biometryczną. Wystarczy wyposażyć stosowne instytucje w terminale. Dopóki ktoś nie wymyśli metody na obejście weryfikacji...
Zgadzam się w 100% niestety tak to nie działa. Znam ludzi którzy płacą abonament żeby mieć stały dostęp do BIK i tak się zabezpieczają przed wzięciem kredytu na siebie przez oszustów - w takim wypadku usługa zastrzeżenia pesel jest potrzebna. Jak na coś nie mamy wpływu to musimy zrobić cokolwiek żeby zmniejszyć ryzyko.
Najlepsze zabezpieczenie to brak zdolności kredytowej ;)
Zabezpiecza nawet przed samym sobą! 🤣
Heheszki śmieszkami, ale są zobowiązania, które można zaciągać na sam dowód...
parabanki i pożyczki lichwiarskie nie patrzą na zdolność kredytową
No ty może nie ale i tak twoja rodzina może spłacać xd
Jeśli firma wymyślił sobie, że pożycza bez weryfikacji osoby, to jej problem. Nie tędy droga. Usługa całkowicie niepotrzebna. Zaraz ktoś wymyśli że daje na numer telefonu i co będzie usługa zastrzeż telefon
To, że ktoś wziął kredyt na cudze dane powinno być tylko problemem banku.
Dokładnie. Skoro starsze osoby sa naciagane 'na wnuczka' bo wyslaly pieniadze komus niezaufanemu to czemu banki (zbierajace ogromne ilosci danych) nie ponosza odpowiedzialnosci za pożyczanie pieniedzy komuś kogo nie zweryfikowali.
@@sali32123 Mamy prawo do ochrony naszych danych osobowych. Co, jeśli nie chciałbym z tego prawa skorzystać? Co, jeśli chciałbym, aby moje dane latały sobie wszędzie? Dlaczego mam ponosić odpowiedzialność za niechronienie swoich danych takich jak pesel, skoro nawet o niego nie prosiłem? W ramach programu ochrony danych problem spada na mnie, muszę się chronić, zabezpieczać, bo inaczej poniosę karę.
@@NieznanyArtysta i ja sie w pelni zgadzam. Podalem jako przyklad sytuacje gdzie osoby traca swoje pieniadze bo przekazaly je komus bez potwierdzenia. Przestępstwem jest wyłudzanie pieniedzy w taki eposób. Bank jako instytucja ma o wiele wiekszy zakres weryfikacji konu pożycza pieniadze. Skoro potrafia dać pożyczki komus bez sprawdzenia to powinien to byc ich problem i oni powonni szukać kto od nich wyłudził.
@@sali32123 Dokładnie. Banki wcale nie muszą dawać pożyczek, robią to, bo chcą. Dlaczego więc konsekwencje pomyłek, złej weryfikacji, oszustwa, ma ponosić niewinna osoba. Albo raczej winna, ponieważ nie chroniła skutecznie swoich danych. Dlaczego jeśli np. ktoś ma ochotę przedstawić się w internecie i opublikować wszystkie swoje dane to jest to w zasadzie nielegalne? w tym sensie, że może być uwalony ma maxa
tylko, że to nie tylko banki, które są najbezpieczniejsze, ale cały ten syf: lombardy, parabanki, wszelkie kasy zapomogowo-pożyczkowe, wszelkie Bociany, Prowidenty itd., praktycznie każda firma, która udzieli ci kredytu konsumenckiego... i cała reszta śmietnika, która też może utworzyć fikcyjną umowę o kredycie na twoje dane.
Wszystko wyjaśnione w prosty i szybki sposób. Dziękuję i pozdrawiam.
Tylko że to NIC NIE WYJAŚNIA. Zastrzeżesz PESEL ktoś da pożyczkę na pesel zastrzeżony i nadal będą ścigać ciebie.
TO JEST CHORE, ze PESEL-owi pożyczkę dają. Podanie PESEL w żadnym wypadku nie powinno być nawet NAMIASTKĄ "proof of idenioty" czyli potwierdzenia tożsamości. Mój pesel jest 'WSZĘDZIE" na każdej poważniejszej umowie, w każdym banku na każdej recepcie.... wszędzie.
Zamiast głupiego i niepotrzebnego "zastrzeżenia PESEL wystarczy jedna prosta ustawa.
PODANIE PESEL nie dowodzi potwierdzenia tożsamości.
Niech się bank martwi komu daje pożyczkę.
UWAGA!!!!
""Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
1. Zastrzeżenie powinno być automatyczne, z urzędu, od momentu nadania peselu.
2. Bank sprawdzi i co z tego? To ryzyko banku komu pożycza i koniec. Pożyczkodawca nie pa prawa przerzucać odpowiedzialności za swój błąd na innych ludzi. Osoby w ten sposób poszkodowane powinny dostać o banku odszkodowane, za to że bank mimo bycia potężną instytucją, dał się zrobić w bambuko.
Dokładnie tak powinno być.
Jak zawsze szybko na temat i z wszystkim co najważniejsze.
UWAGA!!!!
""Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
Elegancko, tego mi brakowało od długiego czasu
UWAGA!!!!
"Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
Dziękuje za ten film pewnie wielu ludziom się przyda.
Dziękuję bardzo, algorytm YT dobrze mi zasugerował ten film, wart udostępnienia. Bardzo ciekawy kanał, poszedł sub. Pozdrawiam.
UWAGA!!!!
""Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
Wielkie dzięki za informację!❤❤❤
UWAGA!!!
"Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
W skrócie przestępca ma być bezkarny, ale oszukany może być bezpieczniejszy - że oszukanego obciąża się winą - za oszusta. Kraj z kartonu.
Super film, w krótkim czasie opowiadasz co to jest, jak działa i jak włączyć! Rozesłane po rodzinie więc czas zaoszczędzony 😅
Dzięki za info. Zastrzegłem i podaje dalej :)
No nareszcie to wprowadzili. Byleby tylko było to faktycznie takie automatyczne i respektowane przez wszystkie januszeksy. A nie daliśmy pożyczkę na dane dostępne publicznie, nie sprawdziliśmy delikwenta a teraz to ty masz udowodnić, że to nie tobie daliśmy pożyczkę.
głupiś i naiwny, to tylko krok do tego żeby systemowo wyłączać obywatela.
@@alchemik2010 Tak jakby już tego nie mogli zrobić. Rządy pozwalają sobie jak nigdy, jeżeli chodzi o inwigilację i łamanie praw (głównie majątkowych) obywateli, ale to nic. Bójmy się tego, że nareszcie wprowadzona zostaje funkcja, dzięki której byle januszeks z branży finansowej nie będzie mógł dowolnemu randomowi udzielić kredytu na Twoje (często publicznie dostępne dane) a później to Ty będziesz udowadniał, ze to nie Ty ten kredyt wziąłeś. I w jaki niby sposób nawet zablokowanie możliwości wzięcia kredytu albo podpisania aktu notarialnego miałoby Cię wyłączyć?
@@alchemik2010 ty najwidoczniej masz systemowo wyłączony mózg
@@wojtek9767 oczywiście ty niewolniku systemu.
Póki nie ma tego w mObuwstel to nie ma sensu.
Tylko mając szybki dostęp on-line w razie potrzeby jestem w stanie ad hoc, siedząc np. i notariusza, w razie potrzeby szybko odblokować PESEL.
W ogóle sensem to by było, gdyby:
- istniał rejestr zastrzeżonych numerów dowodów
- po prostu dokonanie czynności wymagało potwierdzenia w aplikacji.
--
Pytanie pierwsze i jedyne - czy firmy krzaki-pożyczkowe będą zmuszone ustawowo do weryfikacji zastrzeżenia PESEL czy nie będą musiały ? Bo jeśli złodzieje nadal będą mogli okradać obywateli chodząc do parabanków, to byłaby kolejna bzdeta, która nic nie daje.
teoretycznie nikt nie może wygenerować dokumentu kredytowego na twój Pesel, ale są luki, choćby konieczność czasowego zawieszenia zastrzeżenia, powinna być opcja w systemie, rezygnuję na jaki czas z zastrzeżenia dla jakiej instytucji, dodatkowo całkowicie należy zlikwidować papierowe pisma dla urzędów, bo to kolejna łatwa furtka do podrobienia rezygnacji zastrzeżenia
Odpowiadam: NIE
Co uwazasz o aplikacji mObywatel i jej bezpieczeństwie? Mam jakieś uprzedzenie do wszystkiego co "rządowe"...
Słuszna obserwacja. To kolejny test na inteligencje. Ja podziekuje. Nic nie ruszam :)
BIK ma jedną "zaletę" - w tej droższej wersji można sprawdzić "Wskaźnik BIK" co pozwala ocenić szansę na kredyt w banku. Choć faktycznie po czerwcu przyszłego roku to będzie jedyna korzyść z tej usługi,
Tematy poruszane przez Ciebie są naprawdę ciekawe!
"Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
Czy artykuł na stronie niebezpiecznika pod nazwą "Jak sprawdzić czy komornik albo ktokolwiek inny odpytał rządowe bazy (w tym PESEL) o Twoje dane" to jest obecnie to samo pod zakładką "Kto sprawdzał Twój PESEL" na stronie mobywatel? Kilka miesięcy temu ktoś mi mówił właśnie, że wchodzi jakaś opcja sprawdzenia takich rzeczy i nie wiem czy szukać tego gdzie indziej czy to jest teraz w jednym, wtedy to było, że można sprawdzić do 5 lat wstecz bodajże, ale nie widzę tam takiej informacji
Super! Bardzo sie przyda:)
Już czuję się bezpieczniej, kochany rząd. Ale zadłużają nas nie pytając o zgodę .
Kacapy też nie będą pytać czy zrzucić bombkę na twój dom czy może kulka 7,62mm wystarczy. Lepiej niech nas zadłużają i kupują sprzęt dla armii 😞
Możliwe jest zastrzeżenie bez tej aplikacji mobywatel?
Tak, na stronie: www.mobywatel.gov.pl/twoje-dane/rzp-pesel
lepiej w urzędzie miasta/gminy, na poczcie lub w banku - po co rząd ma wiedzieć twoje IP, numer karty mac itd.?
Ja bym odwrócił kota ogonem. W razie nielegalnego udzielenia kredytu na moje nazwisko można by oskarżyć bank o błędne zweryfikowanie kredytobiorcy i narażanie mnie na stresy itp.
:V Czy ja dobrze rozumiem - idę do notariusza, ten weryfikuje moją tożsamość dowodem osobistym, a mimo to niczego u niego nie załatwię bo mój numer PESEL jest "zastrzeżony" w jakiejś bazie? Czy PESEL w takim przypadku nie jest tylko środkiem (jednym z wielu) weryfikacji czy ja to ja? Albo czegoś bardzo nie rozumiem, albo problem tak naprawdę leży w ustawodawstwie i sądownictwie (jeśli ktoś udzieli mi pożyczki tylko na numer PESEL - co chyba w praktyce jest mimo wszystko niemożliwe, po prostu tak głoszą hasła reklamowe żeby zachęcać klientów - to IMHO powinien brać CAŁĄ odpowiedzialność za ewentualną pomyłkę i sąd z miejsca wszelkie spory powinien rozstrzygać na moją korzyść). Dla mnie jakiekolwiek zastrzeganie numeru PESEL, który co do zasady ma przecież służyć jako coś co nas jednoznacznie identyfikuje, ma taki sam sens jak zastrzeganie karty płatniczej przed użyciem jej do płatności czy numeru telefonu przed dzwonieniem.
to jest absurd nad absurdami, że w ogóle dopuszcza się możliwość pobierania kredytu na skradziony dowód. tzn. że autoryzacja
przy pomocy dowodu os. nie ma żadnej wartości
Można sobie darować tą operację i stratę czasu. Do 1 czerwca 2024 żadna instytucja nie będzie miała obowiązku sprawdzania tych zastrzeżeń. Póki co nie ma też takich możliwości technicznych 🤦🤷
Świetny film dla osób. Ludziom oferuję wyjaśnienie.
UWAGA!!!
"Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
@@panpunkt5185 Mnie w bambuko nie zrobisz na swoje usługi. Bardzo zły adres na takie oferty handlowe.
@@TheTata2tatakazika tylko to cytat który znalazłem na bankierze.
Sprawdź. Nie jestem pewien czy to 100% prawda.Portal chyba dość wiarygodny i istnieje od jakichś nastu lat. Ja nawet ten film tutaj umieściłem na moim kana
le
na
"bitczucie" (sprawdź) inna nazwa bo już tu mi wywalili raz taki co tam znajdziesz.
Info o zablokowaniu bardzo przydatne tylko NIE WIEM co za qurfa powiązała to z tą blokadą wypłat? Obstawiam że TO CELOWE!
Weryfikuj. Nie musisz mi wierzyć - ba, nie wolno wierzyć randomom z netu.
Pozdro.
@@TheTata2tatakazika poza tym o jakiej ofercie handlowej piszesz?
Możesz wytłumaczyć?
Czy to nie zablokuje możliwości kupowania lekarstw w aptece, gdzie sprawdzają PESEL ?
Nie.
Dzięki , zastrzeżony ;)
Z rządowego zastrzeżenia też będą lecieć alerty jak ktoś będzie sprawdzał nasz pesel gdzieś? Bo w BIKu to się dzieje, nawet jak nie mamy zastrzeżony pesel.
Tu proste rozwiązanie, aby wyrównać prawa. Jeśli firma zażąda spłaty zobowiązania, a w sądzie nie udowodni, że to ta osoba je zaciągnęła, automatycznie powinna wysokość zobowiązania być winna niesłusznie oskarżonej osobie. To od razu rozwiązało by problem, a ludzie by tylko czekali, aby ktoś oszukał firmę na ich dane, aby udowodnić że to nie oni i otrzymać zadośćuczynienie.
tylko, że sąd pokaże ci umowę oraz potwierdzenie odebrania kasy z twoim podrobionym odręcznym podpisem i weź sobie udowadniaj...
W jaki sposób firmy udzielających kredytów miały by w 100% sprawdzić że Ty to Ty. Wystarczy, że powiesz później że to nie byłeś Ty i to już ich problem? Jak by wprowadzili obowiązkowe testy DNA i skan twarzy oraz linii papilarnych, aby wziąć kredyt to zgodził byś się na to?
@@DSekula94 dlatego każda umowa kredytowa, poza prawdziwymi bankami, powinna figurować w państwowym elektronicznym systemie administracyjnym i być podpisana profilem zaufanym, wtedy pani Basia z panią Mariolą w para banku by sobie nie mogły generować 300 kredytów na dane plus podpis ze skanu jakiegoś złapanego dokumentu, pewnie, że dalej będą przewały, że ktoś ci opowie o jednym a podpiszesz inny podsunięty dokument, ale choć nie będzie sytuacji, że się dowiesz, że masz 10 kredytów na drugim końcu Polski w mieścinie, o której nawet nie słyszałeś w instytucji, o której nie miałeś pojęcia, że istnieje
akurat pismo latwo zweryfikowac@@nowy5
tak to spróbuj sie zalogować albo otworzyć konto za granicą pozdrawiam poza EU
Witamy w państwie bezprawia. Dlaczego ja mam zastrzegać swoje dane które i tak są prawnie chronione? To jest jakaś kpina. Gdy nie ma mojego podpisu lub nawet gdy jest a treść umowy jest nie zrozumiała dla mnie, to każda umowa staje się abuzywna i tyle w temacie.
@Kacper Szurek Kacprze, a może jako pracownik ESET-u wrzuciłbyś pięć groszy w temacie ME/AMT oraz AMD PSP i zagrożeń z nim związanymi, może jeszcze do tego propozycje jak się urchornić? Szukałem osobiście, bo mnie samego jako entuzjastę IT zainteresowało AMT i chciałem się tym bobawić w domowym zaciszu i nie znalazłem nic w tym temacie poza przekonfigurowaniem ME regionu za pomocą odpowiedniego narzędzia i zintegrowanie z oprogramowaniem BIOS? Rozumiem, że dla przeciętnego zjadacza chleba to słabo atrakcyjny temat i każdy stwierdziłby, że co go to obchodzi, on komputer to internetu używa, aczkolwiek myślę, że mogłoby to sporo takich przeciętnych ludzi zainteresować jak b. duże pole do inwigilacji służbom i hakerom dał Intel oraz AMD...
Gdyby to zastrzezenie PESEL blokowalo tylko mozliwosc wziecia kredytu to byloby ok.
Ale jak blokuje mozliwosc sprzedazy nieruchomosci oraz wyplaty gotowki (ponad 8k PLN) to nie ma to sensu.
Kto zgodzi sie zablokowac wyplate gotowki ponad okolo 2k euro.
Zwlaszcze ze pod odblokowaniu trzeba czekac jeszcze 12 godzin.
Haczyków jest tyle ile w przyborniku dobrego wędkarza. Np notariusz może dokonać swoich czynności korzystając z podróbki DO a wszystko jest wiążące prawnie (notaruisz nie musi mieć zdolności rozpoznania fałszywki dowodu a te są łatwe dla przestępców do podrobienia). W razie czego możesz próbować odkręcić transakcję w sądzie.
Powinni mieć obowiązek weryfikacji dowodu czytnikiem (nowsze dowody mają chip), albo aplikacji mObywatel przez kod QR, bo tego się nie da podrobić. Sam plastik i zastrzeżony pesel powinien równać się odmowie…
Nasuwa mi się pytania ..... ,,A jak zwyczajnie policjant będzie chciał mnie wylegitymować to co powiem mu ,że mam ,,zastrzeżony " ??? 🙂
UWAGA!!!
"Dodatkowo zastrzeżony PESEL przyblokuje wypłatę gotówki w niektórych scenariuszach. Rozwiązanie stworzone na potrzeby ochrony przed wyłudzeniami „na policjanta” dotyczy sytuacji, gdy konsument wypłaca pojedynczo lub w serii (w jednym dniu) kwotę przekraczającą trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wstrzymanie wypłat ma działać przez kolejne 12 godzin i nie zostanie „wyłączone” przez cofnięcie zastrzeżenia PESEL w tym czasie."
To jest bez sensu, PESEL zawsze będzie ten sam, a firmy i tak opierają się na serii i numerze dokumentu tożsamości i dopiero zmiana tych danych zapobiega kradzieży. Przecież nie pójdę do banku czy operatora telefonii komórkowej i nie powiem, że nazywam się tak i tak, i mam taki numer PESEL. To nie będzie wystarczające.
Nie rozumiesz, chodzi o to że do czerwca wszystkie instytucje które dają między innymi pożyczki muszą sprawdzić najpierw czy Twój Pesel nie jest zastrzeżony. Jeśli wydadzą pieniądze oszustowi, który się pod Ciebie próbuje podszyć to wtedy to będzie już tylko ich problem a nie Twój.
@@DSekula94 Z tym, że PESEL nie jest wystarczający do zaciągnięcia pożyczki, więc sprawdzanie, czy jest on zastrzeżony, jest bezcelowe.
Szkoda tylko, że to nic nie daje. Nadal ktoś może wziąć kredyt na twoje dane. Żadna instytucja jeszcze nie przystąpiła do tego programu. Dopiero od czerwca przyszłego roku będzie to obowiązkowe.
ciekawe jaki haczyk jest naprawdę...
Nie mam konta mobywatel. Mam tylko profil zaufany. Czy to wystarczy by zastrzec pesel?
Jak to wygląda w przypadku posiadania i obsługi karty kredytowej?
Dzięki, bardzo dobra informacja :)
Dzięki za przypomnienie o tej usłudze. Pozdrawiam
a dlaczego wszytke czynnosć na raz?
a ja bym np chał tylko zablokowąć żeby ktos nie bral kredytu na mnie;
a np potrzebowa bym zrobić sprawe u notraiusa albo wziąść cos na raty;
A dlaczego ktoś miałby zaciągnąć kredyt na moje dane bez mojej wiedzy??? "To nowa usługa rządowa, całkowicie darmowa...". No super!!! A czy przypadkiem rząd nie powinien swoim obywatelom zagwarantować, że taka ewentualność nie będzie mogła zaistnieć, poprzez odpowiednie uwarunkowania legislacyjne??? Które to potem wymuszą odpowiednie procedury przy podpisywaniu jakiejkolwiek umowy, nie tylko kredytowej??? Coś tu chyba nie gra!!! To po jaką cholerę to całe RODO???
imho chodzi o przypadek skradzenia dowodu osobistego, ale może się mylę i chodzi o coś więcej
jestem ciekaw czy ktoś będzie próbował robić przekręty, po zastrzeżeniu numeru pesel będzie próbował brać kredyty i bronić się że to nie on i umowa nieważna
Wszystko super tylko czy przy podpisywaniu nowej umowy na telefony ,internet czy telewizję nie trzeba będzie tego cofać za każdym razem .
Za każdym razem musisz odblokować zastrzeżenie pesel, tak to działa. I po podpisaniu umowy znowu zastrzeżesz pesel
Będzie trzeba i tak w koło 😂
Czyli po zastrzeżeniu numeru pesel już nie będzie żadnej możliwości aby osoba nieuprawniona założyła na mój pesel numeru telefonu czy kredytu itp?
Od czerwca 2024 teoretycznie tak.
@@KacperSzurek Realnie za rok będzie program Państwo w Państwie: Pani Stanisławo, jak to możliwe, że ktoś sprzedał pani mieszkanie u notariusza i wziął milion kredytu na drugie choć ma pani zastrzeżony PESEL... 😁
@@nowy5chyba na ciebie ktoś wała zrobił albo zainwestowałeś na fake gełdach bo ciągle spamujesz durnymi komentarzami
@@MariuszQ oj się siedziało w parabanku i teraz panika? 😁
@@nowy5 ta , chyba w powerbanku
czy ktoś mi potrafi wyjaśnić dlaczego państwo polskie nie chroni obywateli w przypadku kradzieży dowodu osobistego? jak to możliwe, że byle szmondak jest w stanie wziąć kredyt na kradziony dowód? TO JEST CHORE
Nie ma panstwa polskiego. Jest amerykanska kolonia z polskojezycznym zarzadem.
@@Wieslawsoni bardzo dobrze. Polacy muszą mieć Pana - lepiej już Wielki Brat niż rusek
W Wiadomościach to przed chwilą mówili i strona mobywatel już nie działa. 😀
Dlaczego w ogóle muszę zastrzegać PESEL w pierwszej kolejności? To jest jakaś wada systemu. Potem będzie - zastrzeż zastrzeżony, i tak dalej.
Póki co to tak samo skuteczne jak oświadczenia na FB, że się nie wyraża zgody na użycie zdjęć xD Obowiązek weryfikacji przez instytucje finansowe powinien być wprowadzony natychmiast a nie od 2024 czy 2025 roku
Pyk i zrobione.
I tak nic nie da. Brak przepisów regulujących tę tematykę. Banki to całe zastrzeżenie mają gdzieś.
Pyk i kredyt na Twoje dane i tak wzięty, bo brak przepisów obligujących instytucje finansowe w tym banki do korzystania z tego instrumentu. Poza tym nie ma jeszcze potrzebnych do działania rozwiązań informatycznych.
Póki co ciekawostka i tyle. 🤔
@@janserce11przepisy są ale obowiązują Banki od 1 czerwca 2024. Słuchaj uważnie a nie bzdury wypisujesz. Mega usługa ogólnie
i kolejny niewolnik który zrzeka się wolności w zamian za bezpieczeństwo.
Dziękuję.
Jak mogliśmy bez tego do tej pory w ogóle żyć? Czy jak pójdę do banku i podam im jakiś wymyślony pesel to też dostanę na niego kredyt?
Przed czym, przykładowo, zabezpiecza taka blokada? Przed wzięciem kredytu przez kogoś, kto sfałszuje dowód osobisty? Przed wzięciem przez oszusta kredytu w banku, który w ogóle nie sprawdza tożsamości klienta?
Bardzo przydatny film
Nie rozumiem dlaczego Polacy muszą zastrzegać numer który należy do państwa. Dowód osobisty i numer PESEL jest własnością państwa. Dlatego szwindle kredytowe to powinien być problem państwa, banku i złodzieja. Nigdy nie brałem kredytu i nie wiem jak można go wziąć. Czy nie ma już podpisywania dokumentów, nagrywania rozmów i odpowiedzialności pracownika banku? Jeżeli ktoś nie zastrzeże peselu to będzie go można już poniewierać po sądach? Z urzędu będzie winny? Może niech państwo zastrzeże z automatu wszystkim numery? Po co ta szopka.
Ogólnie to system jest dziurawy nie tylko u nas ale praktycznie na całym świecie. Złodziej jeśli ma dostateczną ilość informacji o Tobie zawsze znajdzie jakiś sposób, aby podszyć się pod ofiarę i uzyskać pieniądze. W Polskim systemie aktualnie próbuję się zaimplementować takie ostatnie drzwi bezpieczeństwa, które będą w stanie ochronić Cię przed targaniem po sądach i dochodzeniu swojej niewinność. Same założenia są według mnie bardzo ambitne i dobre.
Tylko dlaczego posiadacz numeru ma odpowiadać. Złodziej okradł bank na państwowy ID. Problem złodzieja, banku i państwa. @@DSekula94
@@DSekula94 system jest chory, bo dowody osobiste nie zawierają linii papilarnych. przecież to najprostsza rzecz jaką można zrobić przy weryfikacji tożsamości. wiele laptopów to posiada, ale nie banki
@@antekp2965 nowe dowody zawierają odcisk palca.
czy to działa jak BIK?
Czyli zmuszają mnie tym do posiadania Mobywatel 😮
Ciekawe, jak to się sprawdzi w przypadku, gdy od wniosku o kredyt do czasu jego weryfikacji przez bank mija miesiąc lub dwa (bank odpytuje obecnie BIK, gdy w końcu biorą się za przetwarzanie wniosku). Cofanie zastrzeżenia na tak długi czas nie jest zbyt bezpieczne.
To jest dobre pytanie. Poczekamy, zobaczymy.
cofnąć wystarczy tylko na moment podpisywania umowy, więc nie ma problemu
@@nowy5 jeśli tak będzie to OK. Obecnie dla kredytów hipotetycznych bank odpytuje BIK po kilku tygodniach od złożenia wniosku, i mniej więcej tydzień przed decyzją i umówieniem się na podpisanie. Klient nie ma wpływu ani informacji, kiedy to się wydarzy. Obecnie klient może się o tym dowiedzieć po fakcie dzięki alertom, ale to dodatkowo płatna usługa.
Thx za material
Dzięki!
Mi tu cos smierdzi z tym dlatego nic nie robie z tym. Wam tez polecam
Wprawdzie jeszcze nie czytałem tej ustawy, ale interesuje mnie jej zastosowanie np w przypadku prowadzenia programu lojalnościowego dla klientów firmy, który jest dobrowolny, sami zgadzają się na podanie pewnych danych - mając przy tym profity (np. rabat) jednak nie powoduje to żadnych zobowiązań z ich strony, nie jest to "umowa". Jeżeli są to podmioty - sprawa prosta, identyfikacja poprzez NIP, dane są dostępne w CIDG, ale mogą to być także osoby fizyczne - i co wtedy?
To pytanie do prawnika. Ja nim nie jestem więc niestety nie pomogę.
A jaki to ma związek z zastrzeżeniem peselu który będzie weryfikowany przez konkretne instytucje finansowe i telekomy?
@@sierpus
Nie będzie weryfikacji. Przynajmniej do połowy przyszłego roku. Brak narzędzi informatycznych i odpowiednich regulacji prawnych.
Na dzień dzisiejszy to tylko taka ciekawostka... 😉
@@KacperSzurek naprawde uważasz że "twoj pesel" jest Twój ? w tym samym temacie , czmu piszesz tzw nazwisko i mie z wielkiej litery i umnijeszasz ( omniejszeni w żargonie prawniczym to pozbawianie /odbieranie) swe prawa ?
Ja zastrzegłem swój pesel, numer dowodu, adres e-mail, hasła. Przyszedł mi sms że mogę zachować bezpiecznie więc 😏 żal nie skorzystać
Słusznie, też tak robię
Przecież to na razie nic nie daje!
I właśnie...dlaczego to (i wiele innych spraw) nie zostało zrobione już 10 lat temu?
🥰👌👌👌 super!
Wystarczy iść do urzędu i sprawa załatwiona z marszu.
Czy to oznacza, że nawet na Allegro nie wezmę nic na raty? To mało praktyczne jak tak.
no możesz sobie na chwilę odsrzec i wziąć
W sytuacji w której zechcesz skorzystać z usługi, która ma obowiązek zweryfikować czy Twój numer PESEL nie jest czasem zastrzeżony - konieczne będzie wcześniejsze tymczasowe cofnięcie zastrzeżenia.
Szkoda że nie powiedziano że po zastrzeżeniu nr. Pesel nie będziemy mogli otworzyć lokaty w banku ani pobrać większej gotówki tylko do limitu trzykrotnego miesięcznego minimalnego wynagrodzenia.
😊
Dziękuję
Jak zastrzegłem pesel to znikła mi moja skrzynka e-doręczeń. Jak anulowałem to wróciła. Jakiś błąd?
To wygląda na jakiś błąd.
A da się to zrobić w aplikacji na androidzie obywatel?
Taka możliwość pojawi się w okolicach grudnia według informacji od Ministra Cyfryzacji.
@@KacperSzurek dziękuję
Co gdy posiadam umowę na telefon\jakąkolwiek inną nadal działającą umowę i zastrzeżę swój pesel?
A co ma być? Nic. To jest logiczne. Obejrzyj a raczej dokładnie wysłuchaj ten materiał jeszcze raz.
chodzi o podpisanie nowej umowy z zastrzeżonym jako niemożliwe, umowy wcześniejsze obwiązują
Lepiej podpowiedz jak pozbyć się tego numeru jaki dawali w obozach koncentracyjnych…
powinni zrobic prosta ustawe, jesli bank da kredyt/pozyczke osobie, ktora nie sprawdzil dokladnie, czy to wlasciwa, to powinien zaplacic kare od 1mln za kazdego klienta. Bez sensu ten proceder, pisany logiką na kolanie Pisowskiego Janusza. Ja jako osoba, ktora zbiera podpisy pod roznego rodzaju komitety wyborcze, mam dostep do 1000 peseli z adresami i i imionami nazwisk.. Kazdy kto udziela kredo/opzyczki na pesel, to po prostu mafia
W temacie Januszy to obecnie przejmujace lewactwo nie ma sobie równych w tworzeniu problemów dla Polaków.
To co da się zrobić z tym identyfikatorem w polskim systemie to jakieś nieporozumienie. Gdyby jakiś student informatyki zaszyłby takie smaczki w swojej pracy na zaliczenie w temacie bezpieczeństwa to dostałby z tej pracy pełną parę obuwia. Pesel powinien być daną NAJMNIEJ wrażliwą, oraz powinien być powiązany infrastrukturą klucza publicznego dostarczaną przez GOV. Niestety w Polsce panuje powszechny analfabetyzm kryptograficzny, nawet podpisy kwalifikowane ci sprzedają w całości, nie proszą cię o wygenerowanie kluczy i przesłanie publicznego tylko sami ci go generują 🤦♂
Dokładnie to jest rozwiązanie od tyłka strony, to jest średniowiecze, od dekad posługujemy się kartami bankowymi i dostępami do bankowości mobilnej. Nie ma żadnego problemu żeby operacje wymajające użycia pesela nie wymagały podobnych zabezpieczeń.
Ludzie świadomi już od dawna z tego korzystają. w panelu klienta banku to się zwie "zastrzeż dowód" ;) To już działa od wielu lat. I jest skuteczne. Sprawdziłam na sobie.
Pytanie tylko czy od czerwca 2024 parabanki będą miały obowiązek korzystać z systemu.
Bzdura totalna. Jaki to ma związek z nowo powstałą usługą?
Oczywiście nie zalogujemy się przez to do swojego konta BIK (jeśli ktoś opłaca tj. ja)
Myślę, że o wiele prostszym rozwiązaniem byłoby zlikwidowanie PESEL jako reliktu minionego systemu!
To nie lepiej mieć ciągle zastrzeżony i odblokować go tylko gdy chce się coś zrobić
eee. czego nie rozumiem?
Szkodliwa usługa. Spychanie odpowiedzialności na ludzi. To banki niech pilnują swoich interesów.
teraz właśnie dopowiadasz jak nie masz zastrzeżonego
Czyli aktualnie banki się muszą tłumaczyć jak ktoś ich oszuka i nie ciągają ofiary po sądach? 😂🤣😂
Ja się tak zastanawiam, co na tym kanale robią ludzie zadający pytania typu:
"Czy to oznacza, że nawet na Allegro nie wezmę nic na raty?"
Skoro taki widz nie zrozumiał treści tego materiału, to co on tutaj robi?
A może materiał był źle wytłumaczony, celował w widzów ze zbyt wysokim IQ?
Jedna uwaga, notariusz może sprzedać Twoją nieruchomość bez sprawdzania numeru PESEL. Wtedy to Ty masz problem.
Jeśli masz rację to zastanawia mnie jak podeszli do tego problemu. Może od czerwca będą jednak zobligowani do sprawdzenia tych danych.
teraz dodali to w apce mObywatela wiec On/Off PESEL zajmuje 5 sekund
Co jesli nie chce miec mobywatela?
Możesz zastrzec PESEL w urzędzie gminy - pisemnie.
Ręce opadają jak ktoś "menu" czyta dosłownie "menu".
Zobaczymy jak szybko wyciekną dane użytkowników (Jeśli coś tam wiesz o darknecie, to raczej wiesz o czym mówię :) ) i mam tylko nadzieję, że tego typu aplikacje nigdy nie będą obowiązkowe dla każdego obywatela przymusowo, a odcinek super, pozdrawiam!
Dane obywatli są od dawna na serwerach rządowych (rejestr PESEL, itp.). Tu dochodzi tylko dodatkowa baza danych z znacznikiem blokady. Dlaczego akurat z tego systemu miałyby wyciec dane - zresztą dużo skromniejsze niż w rejestrze PESEL? To już bardziej można się bać wycieku z tego drugiego systemu. Zresztą była akcja z masowym pobieraniem danych przez jakiegoś komornika, czy biuro notarialne.
CEPIK, P1, Rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, Rejestr Dokumentów Paszportowych, Centralny Rejestr Wyborców, ale dane na pewno teraz szybko wyciekną przez możliwość zastrzeżenia numeru PESEL :)
To tak naprawde może być kwestia dodania jednego dodatkowego pola typu bool o nazwie np IsZastrzezony i ustawianie go na true albo false w jakiejs tabeli gdzie sa nasze dane :D
@@jacek_sz no właśnie jak sprawdzić czy np. jakiś komornik sprawdzał nasze dane?
@@jacek_sz No właśnie :) Dlaczego ci rządowi mieliby mieć złe intencje i udostępniać dane złym ludziom :) Przecież to są ludzie o nienaganno-nieposzlakowano-krystalicznej opinii, życiorysie, RODOwodzie, więc swoim prestiżem/klasą/pozycją/statusem/funkcją wszystko gwarantują, zapewniają i chronią :)
A czy to zastrzeżenie jest wogule bezpieczne a co jeśli ta strona po zabezpieczeniu pesla wyślę gdzieś twój pesel ? Jakimś firmą i innym podmiotom ?
Twój Pesel już dawno wysłali innym, niestety już za późno :(
A tak na poważnie, to pytasz czy instytucja Państwowa która ma bezpośredni dostęp do danych o Tobie, sprzeda je innym podmiotom kiedy Ty spróbujesz bardziej się zabezpieczyć zastrzegając swój Pesel? Przecież to jest pozbawione jakiekolwiek sensu...
Kto jest właścicielem strony "mObywatel" ?
Jeżeli chodzi o bik to super
wiecie co jest smieszne? kupowanie wegla i podawanie peselu bo inaczej nie kupisz, typ moze teraz handlowac danymi i nikt do tego nie dojdzie
Moim skromnym zdaniem lepiej jest dostarczyć prywatnie z Kajecika: Adres MAC - dla upewnienia się czy to Autentyczny sprzęt... Jeśli nie: sayonara, w innym wypadku wiadomo: "Grafolog sądowy"
zrobione w 3 min :)
Ale ja z wielu względów - nie chcę mieć m. Obywatela - więc go NIE MAM