Inwazja mrówek! Jak zabezpieczyć dom przed kunami, myszami, ptakami? Dylematy budowlane #72
HTML-код
- Опубликовано: 28 окт 2024
- Wiele razy w podcastach wspominaliśmy już o tym, że jakość budowy domu jest bardzo ważna. Ale okazuje się, że jest ważna nie tylko aby dom był trwały, energooszczędny i bezpieczny. Ma ona również ogromny wpływ na to, czy różne małe stworzenia będą mogły łatwo zamieszkać w domu razem z nami czy też nie :) W dzisiejszym podcaście opowiadamy w jaki sposób zabezpieczyć swój dom przed niepowołanym dostępem mrówek, kun, ptaków, myszy i innych zwierząt. Zapraszamy do słuchania!
Podcast prowadzą: inżynier budownictwa Krystian Lemkowski ("Budowa w praktyce") oraz doradca budowlany Sławomir Zając ("Jak się wybudować i nie zwariować")
Pozdrawiamy,
Krystian - krystian.lemkowski@quatro-domy.pl
Sławek - slawek@poradnik-budowlany.com
_______________
Przydatne linki:
👉 Darmowy cykl webinariów dla budujących dom:
lp.jaksiewybud...
👉 Budowa domów w Warszawie i okolicach:
quatro-domy.pl/
👉 Możesz posłuchać naszych podcastów na Spotify: open.spotify.c...
👉 Darmowy mini-kurs dla budujących dom:
(zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
blog.poradnik-...
👉 Darmowy mini-kurs dla szukających działek:
(zapisz się na newsletter, aby otrzymać dostęp do kursu)
blog.poradnik-...
👉 Najlepsze w Polsce kursy budowlane:
jaksiewybudowa...
👉 Konsultacje budowlane:
www.budowawpra...
👉 Wentylacja - praktyczny kurs montażu wentylacji:
jaksiewybudowa...
👉 Serwis Krystiana "Budowa w Praktyce"
Strona: www.budowawpra...
👉 Serwis Sławka "Jak się wybudować i nie zwariować":
Strona: blog.poradnik-...
👉 Projekty budowlane:
Strona: domymodelowe.pl/
#działka #działkabudowlana #budowadomu #jaksięwybudować #ściany #fundamenty #dach #elewacja #budowa #dylematybudowlane #krystianlemkowski #slawomirzajac,
Warto dodać, że każda siatka na szczelinach i otworach powoduje dławienie.
Można nawalić siatek ba komin, kratkę wlotową, wylot w kalenicy, nawiewniki, wlot w okapie, kratki na poddaszu. Ale dając siatkę zawsze trzeba przewidziec jak w taki. Razie powiększych otwór aby przekrój netto się zgadzał.
Mozna zrobić deskowanie pod kuną ale wtedy znowu pojawia się temat wentylacji pod deskowaniem i wlotu do tej wentylacji.
Można polatać mikrodziurki w elewacji a potem i tak nawiewniki okiennie czy ścienne przepuszczą te zwierzaki (nie każdy zamo tuje urządzenia przebadane na wydajność z siatką)
Słuszna uwaga.
Mam pytanie dotycze zabezpieczenia dachu przed kunami i owadami w przypadku braku deskowania i zastosowania jedynie membrany? Jak uratować sytuację? Siatka w przestrzeniach między krokwiami prowadzona od murłaty do szczytu między wełną a membraną jest dopuszczalna? Czy może powodowac w przyszlosci problemy? Nie mam pojęcia co teraz zrobić.
Nie spotkałem się nigdy z takim rozwiązaniem. Myślę, że najlepiej po prostu zabezpieczyć wejścia do szczeliny wentylacyjnej w okapie i w kalenicy za pomocą metalowej siatki.
@@krystianlemkowski Dziękuję za odpowiedź.
Czy przy dość skomplikowanym stropie monolitycznym stal powinna być zamawiana przygotowywana na konkretny wymiar i doginana przez hurtownie czy standardem jest, że robią to wykonawcy na budowie?
Niestety nie ustaliłem tego przed rozpoczęciem budowy.
To jest właśnie do uzgodnienia. Z mojej praktyki wynika że na małych budowach ekipa wygina sama, a na dużych zamawia się już gięte.
Co zrobić jeżeli nie zostało to ustalone wcześniej a wykonawca twierdzi, że standardem jest, że stal przyjeżdża na budowę dogięta.
@@disnejj to jest sytuacja "słowo przeciwko słowu" - trzeba się po prostu dogadać albo zmienić wykonawcę.
Mam pytanie off topic, ale pisze tutaj zeby nie umknęło.
Czy majac sufity podwieszane pod stropem miedzykondygnacyjnym nie będzie tam się zatrzymywalo cieplo? Na stropie jest styropian wiec to cieplo nie ogrzeje poddasza. Wyobrazam sobie że "uwieznie" miedzy sufitem podwieszanym a stropem. Strop zelbetowy zakumuluje cieplo ale bedzie je oddawal w ta przestrzeń nad sufitem podwieszanym. Czy w takim razie chcac uzyskac standard zblizony do pasywnego powinno sie jakos ocieplic ten sufit podwieszany? A może inaczej: w styropianie na stropie zrobic co jakis czas otwory i wypelnic czyms co cieplo przewodzi, zeby cieplo mialo szanse ogrzac poddasze? Jesli to dobra droga, to czym wypelnic otwory? Jastrychem robiac wylewke?
Jeśli poddasze jest ogrzewane tak samo jak parter, to sytuacja o której piszesz w ogóle nie występuje. Jeśli po obu stronach stropu jest taka sama temperatura to przepływu ciepła nie ma.
Czy żeby zabezpieczyć przed myszami styrodur na ścianie piwnicy wystarczy folia kubełkowa?
Raczej nie, myszy sobie z niąporadzą.
Krety pójdą sobie ale trzeba zamontować te straszacze na krety na baterie... ja mam jeden od tamtego roku cały czas piszczy... baterie Mega!!!
Próbowałem i po jednym dniu pojawiły się kopce wokół odstraszacza. :D Może powinienem wypróbować inny model?
Któryś z rzędu podcast a Sławomira kret nadal bezimienny. Pomożecie? Moja propozycja imienia to "Podkop"
Podoba mi się :)
Fajna propozycja! Ten kret jest jednak ze mną tak długo... Nazwałem go pieszczotliwie "Podkopuś" :)
Panowie jak prawidłowo zrobić płytę fundamentową dla piwnicy na gruntach gliniastych mokrych przy założeniu że dom jest półpasywny tzn płyta ma mieć izolacje termiczną i wodoochronną.?. Jak
Myślę, że tutaj w grę wchodzi tzw. technologia białej wanny.
@@krystianlemkowski hmmm czyli nie da się w czarnej wannie? Chyba jedynie bez zewnętrznej izolacji termicznej płyty tylko czy ma to sens w domu półpasywnym?
@@egoistaX wszystko się da :) A czy ma to sens? pewnie tak, ale to trzeba naprawdę od początku przeanalizować cały temat: jaki jest budynek, jaka piwnica, jakie warunku gruntowo-wodne itd. Tak ogólnie to ciężko coś jednoznacznie zdecydować.
@@krystianlemkowski Wydaje mi się że jest problem ze izolacją hydro po użyciu zewnętrznego ocieplenia płyty fundamentowej. Ale jak to obejść?
@@egoistaX w takiej sytuacji hydroizolacja może być albo na płycie, albo pod płytą, ale nie pod XPS.
trzeba pamietac ze NISZCZENIE GNIAZD PTAKOW od marca do jesieni JEST KARALNE KARA DO 2 LAT WIEZIENIA. JEST OBOWIAZEK MELDOWANIA
Słuszna uwaga!
Nic ciekawego
Zgadzam się z przedmówca, wszelkiego rodzaju kuny pod dachem mrówki na posesji i inne problemy to zdecydowanie nic ciekawego ;)
A na uciążliwych sąsiadów męczybuły co polecacie? A, kot dobry na myszy. Sam zapach kota potrafi odstraszyć myszy.
P.S. Zając... :) Mam nietypowy problem w postaci bobrów i szopów. Dużo bardziej szkodliwe niż reszta zwierząt. Szop na równi z kuną.
Na sąsiadów najlepsza jest działka na odludziu :)
A szopów i bobrów akurat nie miałem okazji nigdy spotkać, ale wierzę na słowo.
@@krystianlemkowski Mieszkam na środkowym zachodzie Polski. Inwazja szopów postępuje na wschód, więc spotkanie z nimi to tylko kwestia czasu.
@@allegro3785 to zdążę się przygotować :)