Szanse i wyzwania w ochronie zabytków | Katarzyna Zalasińska

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 окт 2024
  • Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z dyrektor NID, dr hab. Katarzyną Zalasińską, która diagnozuje aktualny stan systemu opieki nad zabytkami w Polsce.
    jakie są grzechy systemu?
    czy potrzebujemy nowych przepisów?
    co jest największym kapitałem, na którym warto budować?
    ***
    Katarzyna Zalasińska - od 2022 dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Doktor habilitowana nauk prawnych, nauczycielka akademicka, autorka monografii i artykułów naukowych. Specjalizuje się w prawie ochrony zabytków, działalności muzeów, bibliotek i archiwów oraz w obrocie dziełami sztuki. W latach 2018-2021 dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2018 do 2021 była Przewodniczącą Komitetu Światowego Dziedzictwa w Polsce. Adiunkt w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor Naczelna najstarszego czasopisma dotyczącego ochrony dziedzictwa „Ochrona zabytków”.
    Jako ekspert przez lata współpracowała z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Polskim Komitetem ds. UNESCO, a także Biurem Analiz Sejmowych. W latach 2012-2017 była członkiem Rady Ochrony Zabytków, a w latach 2013-2019 członkiem Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego działających przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2015-2016 prezes Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.
    Jest współautorką koncepcji wdrożenia w Polsce Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003. Razem z prof. Hanną Schreiber przyczyniła się do złożenia pierwszego polskiego wniosku i wpisania w 2018 r. szopkarstwa na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
    Członek Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS, Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Polskiego Towarzystwa Legislacji.
    Tematyka jej publikacji naukowych związana jest głównie z prawnymi aspektami funkcjonowania systemu ochrony dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem działalności UNESCO. Jest autorką komentarza do ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz redaktorką i współautorką komentarza do Konwencji UNESCO w dziedzinie kultury.

Комментарии • 3

  • @richt7
    @richt7 4 месяца назад +2

    Chcieliśmy zmienić przepisy, musimy zaktualizować przepisy itd. - ale jakie konkretnie? Które? Bez tego to jest wystąpienie, które może wygłosić każdy urzędnik, wystarczy, że zmieni słowo "zabytki" na "zdrowie" albo "rolnictwo" i wyjdzie to samo.

  • @jacekws
    @jacekws 4 месяца назад +1

    Jeżeli prace nad projektem zmian dla poszukiwaczy były tak daleko zaawansowane to dlaczego nie przedstawiłaś projektu Radzie Ochrony Dziedzictwa Narodowego a nawet wojewódzkim konserwatorom zabytków? Odseparowałaś na samym początku prac poszukiwaczy od archeologów i tym drugim nic nie pokazałaś do samego końca. Prace wznawiano tylko wtedy gdy poszukiwacze zbliżali się do rządu lub polityków. To są fakty i ładne słowa tego nie zmienią. Nie ma woli do zmian ułatwiających cokolwiek obywatelom. Dobrze ma być urzędnikom. Przez ostatnie lata jedyne co ułatwiliście to pójście za kratki lub wysokie grzywny za przestępstwa niedookreślone. Przypomnij proszę treści zawarte w rządowym projekcie, który nie miał nic wspólnego z tym nad czym pracowaliśmy. Na szczęście archiwizowaliśmy treści i niebawem przedstawimy nasze stanowisko w tej kwestii.