ŠIFROVANO PISMO: Stenografija je veština brzog pisanja EP16

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 сен 2024
  • #stenografija #kojekudesamarom
    Stenografija je veština brzog pisanja u posebnim simbolima, koja je nekada bila obavezan predmet u pravno-birotehničkim i ekonomskim školama, a danas je praktično izumrla. Osim stenografa koji su obavezni na sednicama Narodne skupštine Srbije, retko ko zna ovu neobičnu veštinu. Anđelka Roksandrić Kablar je lektorka i stenografkinja koji radi na Radio-televiziji Srbije. Stenografiju je naučila u srednjoj školi i zaljubila se u ovaj zanat.
    Sada priprema kurs za sve koji znaju da je u pitanju zanimljiva i korisna veština.
    "Kada je trebalo da upišem srednju školu, drugarica mi je savetovala da nikako ne upisujem smer birotehničar u Pravno-birotehničkoj školi, jer se tu uči stenografija, to je mnogo teško i ne treba nam u životu. Ja sam se oduševila jer sam oduvek želela da znam nešto što niko ne zna, nešto tajno!", kaže Anđelka u emisiji "Kojekude sa Marom".
    Cilj stenografije je da pišemo brzinom govora, tj. da stignemo da zapišemo sve što neko izgovori. "Normalan" čovek obično piše pet puta sporije nego što govori, to znači da će od 100 izgovorenih reči uspeti da zapiše samo 20. Stenograf zapisuje i do 120 reči za samo jedan minut!
    "Moja ideja je da pokažem da je stengorafija korisna za razvijanje mozga, mišljenja, razmišljanja, a da ne govorimo o tome koliko je pisanje, samo pisanje rukom, što, nažalost, deca danas izbegavaju, veoma korisno za razvoj mozga. Prva stvar koja se uči iz stenografije je kao i u prvom razredu osnovne škole, u svesci na široke i uske praznine, da se razlikuje tanka i debela linija. Tu odmah učite i razliku u značenju, jer kad napišete debelo T, to znači ta, a kad napišeš tanko T, to znači te, koje povezuješ sa sledećim slogom", objasnila je voditeljki Mariji Atanasković.
    OVAJ KLIP NIJE DOZVOLJENO KOPIRATI I POSTAVLJATI NA DRUGE KANALE.
    Anđelka je ovu svoju veštinu koristila za pisanje puškica na fakultetu, ali i beležaka, jer je bilo mnogo predmeta za koje nije postojao udžbenik, a profesore nije zanimalo da li studenti stižu da zapišu sve na predavanjima. Celu priču sa njom pogledajte u novoj epizodi vaše omiljene YT emisije "Kojekude sa Marom".
    O autoru: Marija Atanasković je novinarka sa ogromnim iskustvom u snimanju neobičnih, socijalnih, istorijskih, andergraund i treš tema, koja se nakon 12 godina rada u medijima (RTS, Mondo, 24sedam), osmelila da pokrene sopstveni RUclips kanal i emisiju pod nazivom #kojekudesamarom uz podršku muža i deteta.
    Autorka, voditeljka, montažerka, vozačica: Marija Atanasković / marija.atanaskovic
    Snimatelj, fotograf, tonac, rekviziter: Stefan Stojanović / stefanphotog
    Reditelj: Despot Stojanović
    OVAJ KLIP NIJE DOZVOLJENO KOPIRATI I POSTAVLJATI NA DRUGE KANALE. Svaki video na ovom kanalu predstavlja autorsko delo i kao takav, zaštićen je zakonom. Svaka nedozvoljena upotreba i korišćenje nekog dela ili čitave emisije, povlači za sobom zakonske sankcije.
    Uz prethodno odobrenje, moguće je koristiti embed videa u objavama na portalima.

Комментарии • 8