@@dobodaniel87 Igen, tegnap még úgy volt, hogy aznap megy, de átrakták ma délutánra (egyébként ma meg 13 másodperccel a start előtt egy repülő belépett a légtérbe, ezért ezt is halasztották). Felolvastam a szöveget nyolc helyett hét indítással, de a mondat végét már elfelejtettem átírni (a maradék hatot, maradék ötre). Van ilyen! :)
@@jakabfan Igen, tegnap még úgy volt, hogy aznap megy, de átrakták ma délutánra (egyébként ma meg 13 másodperccel a start előtt egy repülő belépett a légtérbe, ezért ezt is halasztották). Felolvastam a szöveget nyolc helyett hét indítással, de a mondat végét már elfelejtettem átírni (a maradék hatot, maradék ötre). Van ilyen! :)
@hobbylaser És ha azt vesszük, hogy ő már 35 éve dolgozik (de még ha csak 32-vel számolunk, minthogy igazi érdemi munkát onnantól tudott végezni, hogy megkapta a „szemüvegét”), ha én annyi ideje dolgoznék, akkor lehet, hogy anélkül is öregnek érezném magam, hogy az űrben lennék.
Köszönjük ismét az űrhíreket! Nagyon jól hangzik, hogy most már az ESA is egyre jobban elkezd kifele tekinteni a magánszektoros űripari cégekhez. Külön bónusz, hogy most pont a Puli Space nyerte el a tetszésüket. Jól megérdemlik, az ötletük nagyon szuper, nem sokára kiderül, hogy mennyire működik. Sok sikert kívánok nekik és remélem ez fellendülést ad másoknak is, hogy bátorkodjanak beindulni az űriparba 😁 (illetve az állam is talán bátrabban támogat majd ilyen cégeket, projekteket)
3:23 Akár mikor nézek indiai küldetést, nekem mindig olyan kaotikusnak, összevisszának, rendezetlennek tűnik az irányító terem az emberek hadával, hogy rendszeresen elcsodálkozom a sikeren! 5:37 Es a Puli! ...bámulatos! 7:37 Nagyon klassz és látványos, mikor "vízből" indítanak ekkora nagy rakétát! Vége: Még mindig nem tudtam megszokni, hogy a kínai rakéták """esnek szét""" fellövéskor! 😅 (Egyébként lehet, hogy a New Glenn-nek el kéne gondolkoznia ezen a szigetelősdin (kínai mintára), ha már H2-t használnak, és a nagyon alacsony hőmérséklet miatt befagyott a szelepük, meg más gondot is okoz nekik a dolog a tankolás utáni fellövésnél (pl. hogy eleve brutális mennyiségű hidrogént eregetnek, égetnek el, a nagy hőmérsékletkülönbség hatására bekövetkező gyors melegedés és túlnyomás miatt!)
Mikor fogsz újabb videot feltölteni az “űr fizikájáról”? Gravitáció, égi mechanika c. videóid hihetetlen érdekesek voltak. Ezekhez hasonló videó mikorra várható? Köszönöm válaszod!
Szia. Az SN Ia-ról kicsit pontatlan volt a közlendő. 1. A már fehér törpe csillag méretben kisebb, és ez fog robbani. Illetve a fehér törpében nincs fúzió. Azért van stabil mérete mert normál körülmények között nem tud sűrűbb lenni. Ám a ráhulló anyag gravtitációja 1,44 naptömegnél össze fogja préselni neutroncsillaggá. Ez maga a robbanás (ami csak a csilagok idejében nézve pillanat, nekünk kicsit tovább tartó felfénylés). 2. Ia esetén van egy apróság. Ha két fehértörpe ütközik, akkor is Ia, de itt nem 1,44M a tömeg, hanem a kettő "csillagtetem" összege. Persze ez ritka, de nem zárható ki. Remélem nem gond, hogy jelzem a dolgot.
Igen, szombatron még úgy volt, hogy aznap megy a nyolcadik, de átrakták vasárnap délutánra (egyébként vasárnap meg 13 másodperccel a start előtt egy repülő belépett a légtérbe, ezért ezt is halasztották). Felolvastam a szöveget nyolc helyett hét indítással, de a mondat végét már elfelejtettem átírni (a maradék hatot, maradék ötre). Van ilyen! :)
Kicsit mellékes, de nagyon szimpatikus volt, hogy a SpaceX és a Blue Origin gratuláltak egymásnak, csakúgy mint Elon Musk és Jeff Bezos. Egészséges konkurencia és verseny mindig jó, főleg ha a felek így tisztelik egymást. :)
Gergő, azt figyelted, hogy az ift7 kettes fokozata folyamatosan kb. 5000 km/h-val alatta volt az ift6 sebességének ugyanabban az időpillanatokban összenézve? És nem csak a jelvesztéskor, hanem már bőven előtte is.
Kíváncsi vagyok mikor fognak az űripari szereplők eljutni odáig, hogy egy szabványos dokkolórendszert használjon mindenki. Biztonsági és együttműködési szempontból esszenciális lenne.
@@urkutatasmagyarulAttól még, hogy nem egy olyan garázst építek (lakásra nem találtam jó hasonlatot), aminek a tetején van az ajtaja és azon egy daru emeli be az autómat a rajta elhelyezett speciális csatlakozópontoknál fogva, ami híján semmilyen más autót nem lehet oda bejuttatni, hanem közönséges ajtóval építem, amit kinyitva bármilyen autó be tud hajtani, még tehetek rá zárat, amivel megakadályozom az illetéktelen behatolást.
Nem vagyok csillagász, de mintha egy Kiss László előadásban az lett volna, hogy az 1A a második leggyakoribb szupernóva típus. Talán fele-harmada arányú a II. tip. robbanáshoz?
@@urkutatasmagyarul ha nem vagy csillagász miért mondod azt, hogy ritka az Ia? Az egyértelműen szupernóvaként azonosított események közül messze a legtöbb Ia típusú. Valamint a működési módban sem stimmel. Nem a nagyobb tömegű aminek a fúziója már nem tudja ellensúlyozni a beeső anyag tömegét, hanem mindig az általában kisebb tömegű fehér törpe amiben már nincs fúzió robban, akkor amikor eléri a Chandrasekhar-határt, ami kb. 1,44 naptömeg, és a saját tömegének gravitációjának nem tud ellenállni az anyaga.
@@urkutatasmagyarul Dehogyisnem. Sőt tök fontos dolgot csinálsz, minden héten megnézem az összefoglalót. De azzal, hogy van 121.000 feliratkozód, felelősséget is vállalsz a közölt információval. Gondolj bele, hogy valaki eljut a legyen ön is milliomosban a 40 milliós kérdésig, ahol azt kérdezik, hogy melyik a ritka szupernóva típus, és az Ia-t mondja, mert emlékezik erre, holott a szupernóvák között ez a leggyakoribb. Megnéztem a linken az eredeti hírt, ritka eseményről beszél (más kérdés, hogy ha évente 2000-et detektálnak belőle, akkor mennyire ritka), nem pedig ritka Ia típusról, és azt sem írja, hogy a fehér törpe nem létező fúziója nem tudja ellensúlyozni a beeső tömeget. Nem baj ha idézel máshonnan, ha lefordítod magyarra az angol híreket és elmondod, de csak pontosan, fontos amit csinálsz.
Hét indítás, kettőről beszéltünk, nézzük a maradék hatot :D
Köszönöm a mosolyt, jövő vasárnapra is várom a híreket! :)
Volt egy nyolcadik terv is, de elfelejtettem azt a részt is újravenni
6 az új 5! ;)
@@urkutatasmagyarul Jó volt ez így is! Látszik legalább, hogy ki az aki figyel az "órán"! ;)
@@urkutatasmagyarul
Esetleg a Starlink 11-8ra gondoltál? Ahogy nézem, halasztották holnapra.
@@dobodaniel87
Igen, tegnap még úgy volt, hogy aznap megy, de átrakták ma délutánra (egyébként ma meg 13 másodperccel a start előtt egy repülő belépett a légtérbe, ezért ezt is halasztották).
Felolvastam a szöveget nyolc helyett hét indítással, de a mondat végét már elfelejtettem átírni (a maradék hatot, maradék ötre).
Van ilyen! :)
"7 rakétaindás volt a héten, de ebből 2-ről már beszéltem korábban, lássuk hát a maradék 6-ot..." :D amúgy köszi, jó lett ez is!
@@jakabfan
Igen, tegnap még úgy volt, hogy aznap megy, de átrakták ma délutánra (egyébként ma meg 13 másodperccel a start előtt egy repülő belépett a légtérbe, ezért ezt is halasztották).
Felolvastam a szöveget nyolc helyett hét indítással, de a mondat végét már elfelejtettem átírni (a maradék hatot, maradék ötre).
Van ilyen! :)
A Hubble majdnem napra pontosan egy idős velem. Ne mondja rá senki, hogy öreg, mert rosszul érzem magam!
Ha neked kellene annyit kint lenni az urben akkor tuti oregnek erezned magad 😅. Minden csak viszonyitas kerdese ;)
@hobbylaser És ha azt vesszük, hogy ő már 35 éve dolgozik (de még ha csak 32-vel számolunk, minthogy igazi érdemi munkát onnantól tudott végezni, hogy megkapta a „szemüvegét”), ha én annyi ideje dolgoznék, akkor lehet, hogy anélkül is öregnek érezném magam, hogy az űrben lennék.
Hajrá Puli! 💪👍 Köszi a híreket!
Kedvenc napom a vasárnap ❤
Köszönjük ismét az űrhíreket!
Nagyon jól hangzik, hogy most már az ESA is egyre jobban elkezd kifele tekinteni a magánszektoros űripari cégekhez. Külön bónusz, hogy most pont a Puli Space nyerte el a tetszésüket. Jól megérdemlik, az ötletük nagyon szuper, nem sokára kiderül, hogy mennyire működik. Sok sikert kívánok nekik és remélem ez fellendülést ad másoknak is, hogy bátorkodjanak beindulni az űriparba 😁 (illetve az állam is talán bátrabban támogat majd ilyen cégeket, projekteket)
3:23 Akár mikor nézek indiai küldetést, nekem mindig olyan kaotikusnak, összevisszának, rendezetlennek tűnik az irányító terem az emberek hadával, hogy rendszeresen elcsodálkozom a sikeren!
5:37 Es a Puli! ...bámulatos!
7:37 Nagyon klassz és látványos, mikor "vízből" indítanak ekkora nagy rakétát!
Vége: Még mindig nem tudtam megszokni, hogy a kínai rakéták """esnek szét""" fellövéskor! 😅 (Egyébként lehet, hogy a New Glenn-nek el kéne gondolkoznia ezen a szigetelősdin (kínai mintára), ha már H2-t használnak, és a nagyon alacsony hőmérséklet miatt befagyott a szelepük, meg más gondot is okoz nekik a dolog a tankolás utáni fellövésnél (pl. hogy eleve brutális mennyiségű hidrogént eregetnek, égetnek el, a nagy hőmérsékletkülönbség hatására bekövetkező gyors melegedés és túlnyomás miatt!)
szeretünk téged csak igy tovváb
Köszönöm a híreket! Jó ezzel indítani a hetet :)
Köszi a heti összefoglalót
Köszi a friss híreket!
Köszönöm az összefoglalót! :-]
Köszönöm szépen 🤝🤝🤝
Köszönjük szépen !
Ismet remek adas volt, köszönöm
Szuper lett!
Viiiiiii❤🎉 köszönjük 🙏🏻🤗
Hajrá tagok🌌❤️😉
Köszönjük!
Mikor fogsz újabb videot feltölteni az “űr fizikájáról”? Gravitáció, égi mechanika c. videóid hihetetlen érdekesek voltak. Ezekhez hasonló videó mikorra várható? Köszönöm válaszod!
@@csmanful
Mire lennél kíváncsi pontosan?
Köszi!😊
Szia. Az SN Ia-ról kicsit pontatlan volt a közlendő.
1. A már fehér törpe csillag méretben kisebb, és ez fog robbani. Illetve a fehér törpében nincs fúzió. Azért van stabil mérete mert normál körülmények között nem tud sűrűbb lenni. Ám a ráhulló anyag gravtitációja 1,44 naptömegnél össze fogja préselni neutroncsillaggá. Ez maga a robbanás (ami csak a csilagok idejében nézve pillanat, nekünk kicsit tovább tartó felfénylés).
2. Ia esetén van egy apróság. Ha két fehértörpe ütközik, akkor is Ia, de itt nem 1,44M a tömeg, hanem a kettő "csillagtetem" összege. Persze ez ritka, de nem zárható ki.
Remélem nem gond, hogy jelzem a dolgot.
Dehogy gond, sőt mindig öröm, ha pontoabb infók jutnak a nézőkhöz!
Köszi
Köszönjük Gergő! Remélem a japánok az M2-vel sikerrel járnak, sajnáltam őket nagyon az előző Hakuto-R kudarca miatt!
Nagyon kínos volt az eset, de tanultak belőle!
❤
Nagyon köszönöm, remélem megmentik a Hubble-t.... Nagyon fontos lenne
jó lett :)
Szia Gergő!
Az utolsó rakéta a Kínai 2d mikor emelkedik olyan mintha valamik leszakadtak volna.Jég lehetett?
Itt a válasz:
ruclips.net/video/R18GQOtlvq0/видео.htmlsi=ln793LB2hISIaUci
@@urkutatasmagyarul
Nagyon szépen köszönöm 😊
Megnéztem.
@@krisztinahorvath2215
Láttam is ott a kommentedet! ;)
7 indítás volt a héten, kettőről már beszéltem, nézzük a maradék hatot! Pardon??? 🙂
Igen, szombatron még úgy volt, hogy aznap megy a nyolcadik, de átrakták vasárnap délutánra (egyébként vasárnap meg 13 másodperccel a start előtt egy repülő belépett a légtérbe, ezért ezt is halasztották).
Felolvastam a szöveget nyolc helyett hét indítással, de a mondat végét már elfelejtettem átírni (a maradék hatot, maradék ötre).
Van ilyen! :)
@@urkutatasmagyarul ez legyen a legnagyobb gond! :-) Szép napot és köszönjük a munkádat!
Kicsit mellékes, de nagyon szimpatikus volt, hogy a SpaceX és a Blue Origin gratuláltak egymásnak, csakúgy mint Elon Musk és Jeff Bezos. Egészséges konkurencia és verseny mindig jó, főleg ha a felek így tisztelik egymást. :)
Üdv 2025.01.19. Köszönet🙏
Gergő, azt figyelted, hogy az ift7 kettes fokozata folyamatosan kb. 5000 km/h-val alatta volt az ift6 sebességének ugyanabban az időpillanatokban összenézve? És nem csak a jelvesztéskor, hanem már bőven előtte is.
@@csabagerak3383
Erre azért számítani lehetett, a jóval nagyobb tartályaiba sokkal több üzemanyag volt.
👍🚀
Kíváncsi vagyok mikor fognak az űripari szereplők eljutni odáig, hogy egy szabványos dokkolórendszert használjon mindenki. Biztonsági és együttműködési szempontból esszenciális lenne.
Ráadásul akkor nem kellene mindenkinek nulláról fejlesztenie...
Oké, de mindenki boldog lenne, ha a lakásához mindenkinek lenne kulccsa?
@@urkutatasmagyarul Nem kell kinyitni mindkét oldalon az ajtót ahhoz, hogy lehessen dokkolni...
@@urkutatasmagyarulAttól még, hogy nem egy olyan garázst építek (lakásra nem találtam jó hasonlatot), aminek a tetején van az ajtaja és azon egy daru emeli be az autómat a rajta elhelyezett speciális csatlakozópontoknál fogva, ami híján semmilyen más autót nem lehet oda bejuttatni, hanem közönséges ajtóval építem, amit kinyitva bármilyen autó be tud hajtani, még tehetek rá zárat, amivel megakadályozom az illetéktelen behatolást.
Itt egy újabb támogató komment.
Geofs t és a Juno new origins t ismeritek gamerek?
Nem vagyok csillagász, de mintha egy Kiss László előadásban az lett volna, hogy az 1A a második leggyakoribb szupernóva típus. Talán fele-harmada arányú a II. tip. robbanáshoz?
@@laszlokatai1955
Hát, én sem vagyok csillagász, nem tudom, melyik a gyakoribb.
@@urkutatasmagyarul ha nem vagy csillagász miért mondod azt, hogy ritka az Ia? Az egyértelműen szupernóvaként azonosított események közül messze a legtöbb Ia típusú.
Valamint a működési módban sem stimmel. Nem a nagyobb tömegű aminek a fúziója már nem tudja ellensúlyozni a beeső anyag tömegét, hanem mindig az általában kisebb tömegű fehér törpe amiben már nincs fúzió robban, akkor amikor eléri a Chandrasekhar-határt, ami kb. 1,44 naptömeg, és a saját tömegének gravitációjának nem tud ellenállni az anyaga.
Ha nem vagyok csillagász, akkor már nem is foglalhatom össze a híreket? :)
Ott a link a leírásban, a cikk ritka eseményről beszél, én is így tettem.
@@urkutatasmagyarul Dehogyisnem. Sőt tök fontos dolgot csinálsz, minden héten megnézem az összefoglalót. De azzal, hogy van 121.000 feliratkozód, felelősséget is vállalsz a közölt információval. Gondolj bele, hogy valaki eljut a legyen ön is milliomosban a 40 milliós kérdésig, ahol azt kérdezik, hogy melyik a ritka szupernóva típus, és az Ia-t mondja, mert emlékezik erre, holott a szupernóvák között ez a leggyakoribb.
Megnéztem a linken az eredeti hírt, ritka eseményről beszél (más kérdés, hogy ha évente 2000-et detektálnak belőle, akkor mennyire ritka), nem pedig ritka Ia típusról, és azt sem írja, hogy a fehér törpe nem létező fúziója nem tudja ellensúlyozni a beeső tömeget.
Nem baj ha idézel máshonnan, ha lefordítod magyarra az angol híreket és elmondod, de csak pontosan, fontos amit csinálsz.
@ Mondtam én ilyet?
Én szóltam..7-2=5😁
☕☕☕
😊
Köszi! 2025. 01. 19.
Stars and Planets játékot ki ismeri?😅❤😊😂
🛰️🔭🚀😉👍
Be akartam tagelni a videó alatt a csatornát, de sajnos nem sikerült:
ruclips.net/video/wEZBNsU4dMU/видео.htmlsi=jYJJZNuB3N5Ym1yv
@@peterbirkas5172
Láttam, amint kirakták, csodálatos!
@@peterbirkas5172
Láttam, amint kirakták, csodálatos! :)
Mik azok a darabkák, amik leesnek a rakétáról? ruclips.net/video/c5UD1rO8Kb4/видео.html
Válasz:
ruclips.net/video/R18GQOtlvq0/видео.htmlsi=_50MW99TGsiZ2Ahj
@@urkutatasmagyarul Köszönöm
A támogató komment kedvéért: lassan 7000 starlink műhold kering már fent és még 6x ennyit terveznek?🎉
Ez a birka tönkre teszi a Földet 😢
Melyik? Mivel?
@@urkutatasmagyarul
Elon
@@SoulBell2024
Mivel?
@@SoulBell2024mivel teszi tönkre?
@ szerinted mennyi káros anyag kerül levegőbe ?