[423] FreeCAD - tłoczona tacka jako model 3D | PartDesign + Part + Surface | Poradnik | Tutorial

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 ноя 2024

Комментарии • 28

  • @krystianrubacha6870
    @krystianrubacha6870 Месяц назад

    Super, że na kanał wróciły odcinki z FreeCAD'em :) Jestem bardzo ciekawy Pana opinii na temat nadchodzącej wersji 1.0. Liczę na obszerną recenzję modyfikacji i innowacji po wydaniu stabilnej wersji! Pozdrawiam :)

    • @anzelmlupin649
      @anzelmlupin649 Месяц назад

      A skąd niby wróciły, skoro nigdzie nie wybywały i pojawiają się regularnie? Chyba próbujesz brać kogoś pod włos.

    • @krystianrubacha6870
      @krystianrubacha6870 Месяц назад

      @@anzelmlupin649 z krótkiej przerwy wakacyjnej. Nie, nie mam żadnych złych ukrytych zamiarów :-)

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад

      @@krystianrubacha6870 Przyznam, że odrobinę też zaskoczyło mnie pierwsze zdanie. Po prostu gdy mogę, to nagrywam, staram się każdemu z obecnych tu programów poświęcić chociaż odrobinę uwagi - a okres wakacyjny - jakby nie było, trochę od komputera trzeba odpocząć, tym bardziej, że pogoda w tym roku wyjątkowo była korzystna do spędzania czasu na zewnątrz w sposób bardziej dynamiczny.
      Co do FreeCADa 1.0 - wolałbym rozpocząć z nim przygodę od momentu, gdy ukaże się stabilne wydanie. Na razie RC jest jeszcze obiektem weryfikowania, stąd uważam, że o wiele lepiej byłoby zacząć w czasie, gdy jeszcze ewentualne drobne kwestia zostaną wyłapane. Osobiście nie uczestniczę w bezpośrednim rozwoju programu, stąd nawet w sytuacji, gdzie coś działałoby nie do końca tak jak trzeba - nie wiedziałbym jak reagować i co jest tego powodem. Jeśli w wydaniu stabilnym coś nie będzie działać, to przynajmniej będzie wiadomo, że to kolejny etap do usprawnienia programu na dłuższy czas i będę wiedział o tym, aby szukać innej drogi do wytworzenia geometrii. Niebawem przedstawię kolejne zadanie, naprawdę chciałbym zmieścić się w obiecanym miesiącu wrzesień. I zrobię wzmiankę o FreeCADzie 1.0, gdyby ktoś chciał już w tej wersji realizować zadanie.

    • @krystianrubacha6870
      @krystianrubacha6870 Месяц назад

      @@InzynierProgramista jasna sprawa, ja oczywiście też myślałem o opinii po wydaniu wersji stabilnej. Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam!

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад

      @@krystianrubacha6870 Uściślając: moim celem nie jest wydawanie opinii do programu, bo... po co? Moim celem jest przedstawienie, jak w wybranym programie zrealizować jakiś problem w przykładowy sposób. Czy FreeCAD w obecnej wersji, czy przyszłej - będziemy działać i tyle. Mam tylko nadzieję, że w nowej wersji będziemy mogli tworzyć modele bardziej komfortowo, także zapraszam do zaglądania i śledzenia kolejnych filmów ;) Pozdrawiam!

  • @marekp7710
    @marekp7710 Месяц назад +1

    Bardzo dobry poradnik. Kiedy jakieś zadania? Obiecał Pan wrzesień :)

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад

      Postaram się zmieścić w wyznaczonym terminie. Proszę o cierpliwość.

  • @LeszczAmiga
    @LeszczAmiga Месяц назад

    Witam.
    Tak sądziłem, że model będzie wykonany podobnie jak w Solid Edge. Zabrakło mi tu arkusza.
    Pierwszy raz widzę użycie Surface.
    FreeCAD cały czas się rozwija więc może doczekamy się udoskonaleń.
    Na zakończenie, dziękuję za zajęcie się propozycją tego tematu. (jak w SE tak i we FC jest 9x8 otworów.)

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад +1

      Witam. Nie miałem czasu sprawdzić, czy w tym konkretnym przypadku arkusz by się sprawdził, a podczas nagrywania nie ryzykowałem z arkuszem, obawiając się prawidłowości przebudowania modelu - pozostawiam tę kwestię Panu i Widzom do sprawdzenia "na spokojnie". Jest ryzyko, że tutaj to może nie działać tak idealnie jak w Solid Edge. Sprawdzimy (w razie czego proszę przypomnieć), gdy zostanie wydana stabilna nowa wersja FreeCADa.
      Liczba otworów nie ma tu znaczenia. W filmie nr 422 zwróciłem uwagę na to, że rozminąłem się z liczbą otworów względem oryginału - tutaj również pozostawiam trening Panu i Widzom, aby popracować nad automatyzacją parametrów wiążących pozycję pierwszego wystąpienia oraz szyków.
      Pozdrawiam.

  • @Tafit94
    @Tafit94 Месяц назад

    Cześć, czy mógłbyś pokazać jak narysować listwę zębatą tak żeby współgrała z zębatką?

    • @anzelmlupin649
      @anzelmlupin649 Месяц назад

      Coś Ci się pomieszało. Przecież listwa zębata to właśnie zębatka. Jak mogą współpracować dwie listwy ze sobą?
      Listwa zębata (czyli zębatka) współpracuje z kołem zębatym.
      W SolidEdge jest moduł, który po zadaniu parametrów sam modeluje takie zespoły.

    • @Tafit94
      @Tafit94 Месяц назад

      @@anzelmlupin649 Nie chodziło mi o to żeby dwie listwy zębate współpracowały ze sobą ,a o to żeby koło zębate z listwą zębatą. Może źle doprecyzowałem jeśli o to ci chodzi.

    • @anzelmlupin649
      @anzelmlupin649 Месяц назад

      @@Tafit94 Nie źle doprecyzowałeś, tylko nie wiedziałeś co to jest zębatka. Teraz już wiesz.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад +1

      @Tafit94: Tak, mogę opracować taki materiał zarówno z poziomu FreeCADa jak i Solid Edge, co zaproponował @anzelmlupin649
      Natomiast @anzelmlupin649 słusznie zwrócił uwagę, że "listwa zębata" jest równoważnym określeniu "zębatka". Określanie koła zębatego "zębatką", co jest błędne, jest niestety bardzo częste i warto zwrócić uwagę na fakt prawidłowego nazewnictwa.

    • @anzelmlupin649
      @anzelmlupin649 Месяц назад

      @@InzynierProgramista Zaproponowałem opracowanie materiału? Nie. Poinformowałem jak można sobie ułatwić życie.
      A moje propozycje nie są uwzględniane. ☹

  • @jerzyk8238
    @jerzyk8238 29 дней назад

    Mam problem z wykonaniem wyciągnięcia po linii, linie na płaszczyznach się nie łączą, czy mogę prosić o fragment filmu z narysowanie szkiców w freecad?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  27 дней назад

      Wydaje mi się, że zachodzi tu konieczność wytworzenia relacji pomiędzy prostopadłymi szkicami. Wspomniałem o tym problemie w najnowszym filmie o numerze 429, do którego zostawiam adres: ruclips.net/video/HIVWPF8ieMI/видео.html

  • @pawep.5752
    @pawep.5752 Месяц назад

    Witam, mam problem nie związany z tematem i nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Potrzebuje zrobić całkiem nową część z odbicia lustrzanego. Jak się za to zabrać?

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад

      Czy jest możliwość pokazania rozwiązania na Pana przykładzie? Jeżeli byłaby taka możliwość, proszę przesłać model, a ja przygotuję rozwiązanie w postaci filmu.

    • @pawep.5752
      @pawep.5752 Месяц назад

      @@InzynierProgramista Oczywiście nie ma problemu. To jest prosty uchwyt szuflady. Potrzebuje skopiować na drugą stronę.

  • @wgmg7746
    @wgmg7746 Месяц назад

    Można to zrobić w PART DESIGN. Szkic, wyciągnięcie, pochylenie. Potem następny szkic i wyciągnięcie. Zaokrąglenia i cienkościennaść. Szkic i kieszeń, następnie transformacje wielokrotna.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад +2

      Jak najbardziej się zgadzam i w pełni akceptuję Pana sugestię, ale czyż nie jest zbyt nudne poruszanie się tylko w obrębie jednego modułu? W tym przypadku postanowiłem spojrzeć na FreeCADa trochę szerzej i eksperymentować z różnymi technikami tak, by sprawdzić, czy uda mi się uzyskać efekt podobny do programów z profesjonalnej linii. Podobnie jak w życiu, eksperymentowanie wzbogaca i inspiruje :)
      A teraz na poważnie... Szkoda, że nie zawsze da się tak fajnie poeksperymentować jak w tym przypadku. Szczerze - bardzo pozytywnie w tym przypadku zaskoczył mnie FreeCAD mając na uwadze progi, jakie czasami potrafi postawić. Ponadto uważam, że w tym konkretnym przypadku warto było polecić taką metodykę działania jaką pokazałem w filmie.

    • @wgmg7746
      @wgmg7746 Месяц назад

      @@InzynierProgramista Myślałem, że jest Pan zwolennikiem parametryczności i prostoty. Sposób z wyciąganiem jest lepszy gdy krawędzie są zawinięte. Skoro miało być urozmaicenie, to niewiele odskoczył Pan od dotychczasowych rozwiązań. Nie oglądałem poprzedniego, mniemam, że był inny program ale podobna metoda. Lepsze byłoby wykorzystanie tłoczenia i modułu blach. Sposób bryłowy ma drobną pułapkę. Trzeba wskazać min. 5 powierzchni. Co jest mało intuicyjne. Gdy wskarzemy 1 wówczas powstanie dodatkowy kołnierz na krawędzi.

    • @marekp7710
      @marekp7710 Месяц назад +2

      @@wgmg7746 Jeśli można się wtrącić. Nie wiem co masz na myśli, ale w mojej ocenie to co pokazał Artur jest bardzo dobre. Nawet samo zastosowanie modułu Surface. To co mi się wydaje po twoim pomyśle, to każdy z podstawami może zrobić. To co tutaj widzimy, już nie.
      Jeszcze mały drobiazg w postaci słownika ortograficznego. Piszemy "wskażemy", a nie "wskarzemy", trochę dziwnie wygląda. Tak, jestem wrażliwy na punkcie ortografii od dwóch tygodni, więc proszę się nie gniewać na mnie.

    • @wgmg7746
      @wgmg7746 Месяц назад +1

      @@marekp7710 Masz rację. To nie jest zły film, tylko trochę nie pasuje do wcześniejszej konwencji lub moje wnioski są zbyt pochopne. Nawet podziwiam rozwój techniki wykonania wraz z kolejnym odcinkiem. Trochę denerwuje mnie nazewnictwo, bo spodziewałem się raczej wykorzystania polecenia tłoczenia blach.

    • @InzynierProgramista
      @InzynierProgramista  Месяц назад

      @@wgmg7746 Zwolennikiem prostoty nie tylko jestem, ale i muszę być (tabelka w excelu, pozycja cena). Natomiast w ramach swobody w postaci nagrywanych rozważań wydaje mi się, że dobrym jest czasami trochę pokombinować, nawet przekombinować tylko po to, aby spróbować użyć innego narzędzia, innej operacji. A suma sumarum chyba i tak w tym jestem, nie wiem czy nie za bardzo konserwatywny. Podsumowując: chciałem sprawdzić na ile możliwe jest odtworzenie metodyki z programu Solid Edge.

  • @jakubsobka2621
    @jakubsobka2621 Месяц назад

    Dej tu plis pokaz procesu tuoczenia