Mój drogi nauczycielu, dziękuję za to, że jesteś dla mnie nie tylko wspaniałym nauczycielem, ale także mądrym doradcą i dobrym przyjacielem. Szczerze dziękuję za wszystko, co udało ci się dla mnie zrobić. Chętnie posłuchałem lekcji i czekam na następną lekcję.
@@PozdrowieniazPolski Zdziwiony jestem, że usunęła Pani mój wpis. NIE PODWAŻAM Pani autorytetu w moich wypowiedziach, a jedynie w spokojny sposób odnoszę się do błędów widzianych w reakcjach osób uczących się naszego języka. Widziane błędy powinna Pani "atakować" w swych lekcjach, a nie "zamiatać je pod dywan" poprzez usuwanie mych korekt, które nie mają za cel wyśmiewanie lub dręczenie kogoś, a jedynie uzupełnienie wiedzy tych osób o naszym języku. Chodziło mi jedynie o wspomożenie Pani wysiłków na YouTubie. Na inną nutę dodam, że ponieważ jesteśmy na forum PUBLICZNYM, nie uważam za konieczne pytanie któregokolwiek z Pani widzów o pozwolenie na korygowanie ich uwag. Mimo wszystko z uśmiechem pozdrawiam Panią.
Za dwa tygodnie będzie mój egzamin. I wasz kanał jest dla mnie rewelacyjnym) bo zawsze przez pracę nie mogłem znaleźć czas na szkolenie, bo pracuje jako kierowca międzynarodowy i ciągle jestem w pracę. To teraz podczas jazdy słucham co mówicie 👍
Pani Gosiu! Chciałbym wyrazić wdzięczność wobec roboty, którą Pani prowadzi na RUclips! 💛Lubię oglądać Pani filmiki, dlatego że zawsze dowiaduję się czegoś nowego dla siebie! Dziękuję jeszcze raz a także wysyłam cieplutkie pozdrowienia z Ukrainy. Milan.
Po wykrzykniku zaczynamy DUŻĄ literą, czyli "Wielkie dzięki za to! Jesteś (albo 'Jest Pani) wyjątkowym nauczycielem (albo 'wyjątkową nauczycielką'). Pozdrawiam.
Mark, wiesz, komentarze pod moimi filmikami to nie jest lekcja polskiego. W tych komentarzach chodzi o komunikację, a nie o doskonałą poprawność językową. Dobrze jest zapytać osobę, którą chcesz poprawić, czy sobie tego życzy. Pozdrawiam!
"się" - то наше "ся" bardzo podobnie do rosyjskiego... "bać się " u nas też zawsze z "ся" бояться... ... wielkie dzięki za filmik, Pani jest super!!! 💪🇺🇦🇵🇱
OMG, czego ja na starość się dowiedziałem:)))))) Jeszcze dodam, że Leszek z serialu 'Daleko od szosy' użył zwrotu ' się panie częstują', co oznacza ni mniej ni więcej, że 'się' może być na początku zdania:)))
Poprawnie piszemy: Podoba mi się Pani mikrofon. (Piszemy 'Pani", a nie 'pani', jako wyraz szacunku dla osoby, której bliżej nie znamy Gdyby to był mężczyzna, też należy pisać "Dziękuję Panu za to, że ..." Pozdrawiam.
Dziękuję bardzo za lekcje 👍 mam takie pytanie - jeżeli mamy kilka czasowników (z się) w jednym zdaniu, trzeba pisać tylko jeden raz się, czy tyle raz ile mam czasowników?
Bardzo dobre pytanie! Ale to zależy od konkretnego zdania. Musiałabym zobaczyć przykład. Ale na przykład w takim zdaniu wystarczy jedno się: Umyj się i uczesz (się).
Przykłady: Najpierw umyj SIĘ, ubierz SIĘ i dopiero wtedy przyjdź na śniadanie. Nie śmiej SIĘ do niej i zacznij odrabiać twoje lekcje. Podejdź do niej, ukłoń SIĘ i poproś ją do tańca. JAK WIDAĆ I JAK POWIEDZIAŁA NAUCZYCIELKA, PEWNE CZASOWNIKI MUSŻĄ MIEĆ 'SIĘ', NIEKTÓRE MOGĄ MIEĆ 'SIĘ', A INNE NIGDY NIE MAJĄ 'SIĘ', CZY TO PRZED NIMI, CZY TO ZA NIMI. W PRZYKŁADACH PODAŁEM PRZYKŁADY TAKICH CZASOWNIKÓW. Pozdrawiam.
Dziękuję.) Ten temat jest dla mnie bardzo ważny. Szkoda, że często Polacy mówią szybko, ja nie wszystko rozumiem i się denerwuję.) Czy poprawnie napisałаm "się"? Niedawno zaczęłаm uczyć się polskiego.
Można! Ale wielu osobom będzie brakować informacji, kto je, dlatego właśnie mamy tę formę bezosobową "je się" i ona w takich sytuacjach jest częściej używana.
ZA i ZANIM to coś innego :) Będę u Ciebie za pięć minut. Stań za mną. Zanim zaczniemy egzamin, przekażę Wam wszystkie najważniejsze informacje. "Się" może być przed czasownikiem lub za czasownikiem. "Się" może być przed czasownikiem lub po czasowniku. Te dwa ostatnie zdania według mnie oznaczają to samo.
Kolega Polak kiedyś użył zdania, w którym pomiędzy się a czasownikiem było jeszcze dwa słowa. Już sobie nie przypominam, co to było za zdanie, ale zapytałem go, dla czego on tak to użył? Powiedział, że nie zna dla czego, oraz nie zna jak będzie poprawnie :)
"Się" może być w różnym miejscu w zdaniu, np.: "A Ty się nigdy w życiu nigdzie nie spóźniłeś?". To jest poprawne, ale rodzimi użytkownicy języka nie zawsze umieją wyjaśniać reguły.
Bardzo dziękuję za to. Mam prośbę, czy pani mógłaby trochę wytłumaczyć o gramatyki, "Strona zwrotna" poziom B2, dzisiaj właśnie zaczyna tego się uczę, uważam że to z tym trochę podobne, ale nie do końca.
@@PozdrowieniazPolski Wydaje mi się, że ogólnie zasada ta gramatyka, jeszcze np. kiedy dodajemy się, a kiedy nie dodajemy, jeszcze o pozycjach, gdzie można położyć, a gdzie nie można. Coś takiego ale narazie nie wiem jeszcze są coś trzeba z wrócić uwagę. Dziękuję serdecznie :)))
Mam jeszcze takie dwa filmiki o "się": 1. Gdzie jest "się": ruclips.net/video/d6R0at99klk/видео.html 2. Ś i SIĘ: ruclips.net/video/txbFnIrDp48/видео.html
Thanks for the video, considering the fact that most of your viewers are foreign, would be great if you could speak a bit slower. And explain the concept in more words. Also timing is perfect not short not long to get bored. Thanks
Dziękuję za wskazówkę. Tak, czasami się zapominam i mówię za szybko, postaram się o tym pamiętać! Pamiętaj też, że dobra metoda nauki języka polskiego to oglądanie jednej lekcji kilka razy. Pozdrawiam serdecznie!
@@PozdrowieniazPolski I am new to your channel. Thanks for great work. I truly enjoy and learn new things from videos. And I liked that you answed in polish. 😊👍
Another way to help better understand the speech of the presenter is to go to the right side of the screen and to its bottom, click on the flower-like symbol next to 'CC', go to 'Playback speed, click on 'normal >' and select 0.75. This selction will slow the speed by 25%. Best regardsl
Wybitni polscy językoznawcy, między innymi prof. Mirosław Bańko, prof. Katarzyna Kłosińska i prof. Jan Miodek, nie zgodziliby się z Panem. Ja jestem tylko skromną nauczycielką i językoznawczynią, więc z ewentualnymi wątpliwościami odsyłam Pana do polskich profesorek i profesorów językoznawstwa.
To konstrukcja bezosobowa (czyli nie mówię konkretnie, kto), i oznacza ona, że dawniej ludzie budowali długo. Proszę zobaczyć: 1. W Polsce je się dużo ziemniaków (= ludzie jedzą). 2. We Francji pije się dużo wina (ludzie piją). 3. Kiedyś nie używało się telefonów (= ludzie nie używali). 4. Kiedyś budowało się z cegły (=ludzie budowali).
Чи може Пані записати хочаб маленький фільмик на тему " Ą i Ę" ? Це хіба є найтрудніше в польській мові і служить спеціально, щоб при письмі люди робили купу помилок.
Tam jest litera "ę", która zgodnie z regułami polskiej wymowy na końcu wyrazu może być wymawiana jak głoska [e]. Mówią i piszą o tym wszyscy polscy językoznawcy. Wymawianie w tym miejscu nosowej głoski [ę] byłoby hiperpoprawnością i nie byłoby naturalne.
Ta reguła się nie sprawdza, zobacz: 1. Boisz się pająków? 2. Nie boisz się, że to się nie uda? 3. Dlaczego się spóźniłeś? 4. Dlaczego spóźniłeś się na zebranie?
Dziękuję za wskazówkę, cały czas pracuję nad swoją dykcją. Panu natomiast polecam poszerzyć swoją wiedzę na temat współczesnej polskiej wymowy. Wymowa bez nosowości jest jak najbardziej poprawna i zalecają ją najwięksi polscy językoznawcy, tę informację znajdzie Pan też w podręcznikach poświęconych polskiej fonetyce. Wymowa z pełną nosowością natomiast jest hiperpoprawna i niezalecana. Możliwa jest delikatna nosowość. Nagrałam filmik o końcówce "ę" i o tym, jak ją poprawnie wymawiać: ruclips.net/video/vEN3YfoxrBE/видео.htmlsi=1NP0uXhSTx0EJLas
1. poprawna i naturalna wymowa to [sie] 2. niektórzy delikatnie wymawiają tam na końcu nosowość 3. niektórzy twierdzą, że jedynie forma [się] jest poprawna 4. tu jest opinia językoznawcy: sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wymowa-e-i-a-na-koncu-wyrazu;7124.html
Dziękuję za wskazówkę. Moje lekcje są dla osób, które są na poziomie około B1, a moja metoda to lekcje polskiego tylko po polsku. Pozdrawiam serdecznie!
Właśnie tak wypowiada się naturalnie głoskę [ę] na końcu wyrazu: bez nosowości, czyli [e]. Można wypowiadać delikatną nosowość, ale na pewno nie powinno się wypowiadać pełnej, bo byłaby to hiperpoprawność. Informację na ten temat znajdzie Pan między innymi w poradni PWN oraz w publikacjach wielu polskich językoznawców: sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wymowa-e-i-a-na-koncu-wyrazu;7124.html A ja nagrałam o -ę całą lekcję: ruclips.net/video/vEN3YfoxrBE/видео.htmlsi=eyrt7tNcoQIR94-v
Eksperci z Poradni językowej PWN mają inne zdanie na ten temat: sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wymowa-e-i-a-na-koncu-wyrazu;7124.html Pozdrawiam serdecznie!
Jest, w końcu znlalazłem. Wszedłem do komentarzy, żeby zobaczyć ile ludzi poprawi Panią z filmiku. I się zdziwiłem, że tylko mnie to w uszy kłuło czy też kuło. Się sie mówi. Po coś ten ogonek tam jest.
Szanowna "nauczycielko", aż uszy bolą, kiedy słyszę jak wymawiasz zaimek"się", ignorując samogłoskę" ę"!!! Żeby nauczać innych, naucz się najpierw poprawnej wymowy, skoro jest to twój język ojczysty. Pozdrawiam.
W tej kwestii czerpię wiedzę od moich językoznawczych autorytetów, czyli na przykład prof. Bańki. Jego opinię na ten temat można przeczytać tu: sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Jak-wymawiac-e;4323.html Pozdrawiam serdecznie!
Uszy to bolą jak się słyszy tych wszystkich nauczycieli na RUclips, którzy mówią hiperpoprawnie (zdecydowana większość). „Polszczyzna w urzędzie: Nie zawsze mówimy tak, jak piszemy” „Hiperpoprawność - odkrywamy tajemnice” 50 błędów językowych! Który z nich popełniasz? Mówiąc Inaczej, odc. 172 ruclips.net/video/bhez5730kCg/видео.htmlsi=afX0W0AX66II8s8W&t=813
Mnie też irytują niektóre słowa, cóż poradzić. Proszę zajrzeć do słownika: "słuchać się" jest poprawne, choć przez ten słownik uznawane za potoczne: wsjp.pl/haslo/podglad/43443/sluchac-sie/4751206/rodzicow
Mój drogi nauczycielu, dziękuję za to, że jesteś dla mnie nie tylko wspaniałym nauczycielem, ale także mądrym doradcą i dobrym przyjacielem. Szczerze dziękuję za wszystko, co udało ci się dla mnie zrobić. Chętnie posłuchałem lekcji i czekam na następną lekcję.
Dziękuję Sergiej za miłe słowa!!!
@@PozdrowieniazPolski Zdziwiony jestem, że usunęła Pani mój wpis. NIE PODWAŻAM Pani autorytetu w moich wypowiedziach, a jedynie w spokojny sposób odnoszę się do błędów widzianych w reakcjach osób uczących się naszego języka. Widziane błędy powinna Pani "atakować" w swych lekcjach, a nie "zamiatać je pod dywan" poprzez usuwanie mych korekt, które nie mają za cel wyśmiewanie lub dręczenie kogoś, a jedynie uzupełnienie wiedzy tych osób o naszym języku. Chodziło mi jedynie o wspomożenie Pani wysiłków na YouTubie. Na inną nutę dodam, że ponieważ jesteśmy na forum PUBLICZNYM, nie uważam za konieczne pytanie któregokolwiek z Pani widzów o pozwolenie na korygowanie ich uwag. Mimo wszystko z uśmiechem pozdrawiam Panią.
@@markmal8479 Nie usunęłam komentarza, jeśli tak się stało, to niechcący lub przez pomyłkę.
Pani jest super nauczycielką (Y)
Dziękuję! :)
Никак не мог понять принцип действия этого SIĘ Тепер все по полочкам:) очередное огромное спасибо вам за то что делаете! Удачи!
Cieszę się bardzo, Andriej! :)
Это окончание глагола ТЬСЯ ...Нравиться, выпровожаться, смеяться, опекиваться...только они еще ставятТЬСЯ в начале.
Ребёнок СЯ пошёл играть на детскую площадку. Примерно это так было бы.
@@ГригорийОдод Но стоит помнить, что это далеко не единственное его применение
Dziękuję bardzo za pomoc!) Bardzo ładne i sprawnie Pani wszystko to pojaśniała 🤗👍🇺🇦🇮🇩🤝
Dziękuję i pozdrawiam :)
Ale wspaniała lekcja , bardzo przydatne , dziękuję bardzo
Cieszę się! :)
Bardzo dziękuję! Lepiej nikt nie mógł tego wytłumaczyć!❤
Za dwa tygodnie będzie mój egzamin. I wasz kanał jest dla mnie rewelacyjnym) bo zawsze przez pracę nie mogłem znaleźć czas na szkolenie, bo pracuje jako kierowca międzynarodowy i ciągle jestem w pracę. To teraz podczas jazdy słucham co mówicie 👍
Cieszę się! :) Powodzenia na egzaminie!
Fascynująca lekcja! Brawo!
Dziękuję!
fajnie sie slucha jak to wszystko sie wie , slucham tak z ciekawosci .
Miło mi! :)
Przez 4 lata oglądam Pani filmiki i się zachwycam ❤ dzięki😊
Bardzo mi miło! :)
Dziękuję za bardzo przydatny temat i film!
Pani Gosiu! Chciałbym wyrazić wdzięczność wobec roboty, którą Pani prowadzi na RUclips! 💛Lubię oglądać Pani filmiki, dlatego że zawsze dowiaduję się czegoś nowego dla siebie! Dziękuję jeszcze raz a także wysyłam cieplutkie pozdrowienia z Ukrainy.
Milan.
Dziękuję Milan i wzajemnie, pozdrawiam serdecznie! :)
Bardzo korzystnie! Dziękuję!
Dziękuję Ci bardzo! jesteś wyjątkowym nauczycielem
Dziękuję, Leno!
Po wykrzykniku zaczynamy DUŻĄ literą, czyli "Wielkie dzięki za to! Jesteś (albo 'Jest Pani) wyjątkowym nauczycielem (albo 'wyjątkową nauczycielką'). Pozdrawiam.
Super , właśnie o tym słówko szukałem informacje 👍
Mam nadzieję, że teraz już wszystko wiesz :)
Poprawnie piszemy: Właśnie o tym słówkU szukałem informaCJI, albo 'Właśnie o tym 'się' szukałem informacji.' Pozdrawiam.
Jestem bardzo wdzięczna Pani za tłumaczenie🥰🥰🥰
Cieszę się, że lekcja jest dla Ciebie przydatna!
Pozdrowienia z Polski 🥰😍😘
Bardzo dziękuję za lekcję!🤗😍👍
Miłej nauki, Olya!
Dziękuję
Bardzo dziękuję pani za takie dobrę filmiki!
Cieszę się, że lekcje Ci się podobają!
Wyrazem szacunku jest napisanie '... dziękuję Pani (a nie 'pani') za takie dobrE filmiki! Pozdrawiam.
Cześć! Все так одно из лучших объяснений про эту частицу "SIĘ". Dziękuję!
Cieszę się, że lekcja Ci się podoba! :)
"Jedno małe słówko, które spędza wam sen z powiek"
Dziękuję bardzo za przysłowie :)
Super!!!
Jestem pod wrażeniem!!! Takie ciekawe konstrukcji 😍 dziękuję!)
Miłej nauki :)
@@PozdrowieniazPolski dzięki Pani nauka jest miła 😍 tak ciekawie Pani wyjaśni
Bardzo dziękuję! Super lekcja!
Miłej nauki! :)
dziękuję bardzo!
Dziękuję za tą lekcję, teraz to już wiem dokładnie gdzie to „się” ma się wstawiać)) Pozdrowienia z Zielonej Góry.
Cieszę się, że lekcja Ci pomogła! Pozdrawiam z Warszawy!
Poprawnie piszemy "Dziękuje za tę lekcję ...", a nie za "tą". Poprawnie piszemy '... gdzie to "się" NALEŻY wstawiać.' Pozdrawiam.
Mark, wiesz, komentarze pod moimi filmikami to nie jest lekcja polskiego. W tych komentarzach chodzi o komunikację, a nie o doskonałą poprawność językową. Dobrze jest zapytać osobę, którą chcesz poprawić, czy sobie tego życzy. Pozdrawiam!
Obie formy biernika są poprawne, jedna (tą) w normie użytkowej, a druga (tę) w normie wzorcowej.
@@markmal8479 dziękuję Marku za info!
Świetnie! dziękuję bardzo
Miłej nauki, Olya!
Po wykrzykniku zaczynamy DUŻĄ literą, czyli "Świetnie! Dziękuję ...". Pozdrawiam.
Dziękuję!Cudowna lekcja!
Cieszę się!
Bardzo dziękuję!!
Agora ficou bem claro. Muito obrigado!
Dziękuję i pozdrawiam! :)
Super! Dziękuję!
super, dziekuje bardzo.
Miłej nauki!
Zwykle piszemy i mówimy: 'Badzo dziękuję.', a nie 'Dziękuje bardzo'.
Obie formy są poprawne. Szyk w języku polskim jest dość swobodny.
@@PozdrowieniazPolski Właśnie z tego względu użyłem we wpisie słowa 'zwykle'.
Dzęnkuję
Dziękuję ❤❤❤
Dziękuję misię
Bardzo przyjemna pani.
Dziękuję, Katarzyno!
Bardzo dziękuję za ważną lekcję
"się" - то наше "ся"
bardzo podobnie do rosyjskiego...
"bać się " u nas też zawsze z "ся"
бояться...
... wielkie dzięki za filmik, Pani jest super!!! 💪🇺🇦🇵🇱
Dzienkuje za lekcje!!!
Owocnej nauki!
Dziękuję *
Dziękuję!
Dziękuję!!!☺☺☺💟💟💟
Bardzo dabra lekcja, dziękuję bardzo
Dziękuję!
Mące szkoła.Wrocławie mogę dostać numer telefonu
Poprawnie: "... lekcja. Bardzo dziękuję." Pozdrawiam.
👍👍👍
👍 i komentarz.
OMG, czego ja na starość się dowiedziałem:)))))) Jeszcze dodam, że Leszek z serialu 'Daleko od szosy' użył zwrotu ' się panie częstują', co oznacza ni mniej ni więcej, że 'się' może być na początku zdania:)))
Tak, SIĘ może być na początku zdania. O tym, gdzie w zdaniu może być SIĘ, mówię tu: ruclips.net/video/d6R0at99klk/видео.html
Bo powinno być: niech się panie częstują, podobnie: się masz od jak się masz 😅
bardzo dziękuję 🇺🇦❤️🇵🇱
Спасибо большое за понятное объяснение!
Cieszę się, że lekcja się Pani podoba! :)
Polacy mówią jak chcą i trudno brać pod uwagę. Często w zdaniu akustycznie zmienia wyraz poprzedni
Bardzo dziekue!))
Miłej nauki, Ludmilo!
Dzięki! :)
Miłej nauki!
Dzięki wielkie za to))
Nie ma za co! :) Pozdrawiam!
Poprawnie piszemy: Wielkie dzięki za to! 'Wielkie' musi być przed 'dzięki'. Pozdrawiam.
Bardzo dziekue!
Miłej nauki! :)
Helpful
🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥
Podoba mi się ten mikrofon pani)) i, oczywiście, lekcja))
Z mikrofonem jakość dźwięku jest zdecydowanie lepsza, mam nadzieję! Pozdrawiam serdecznie!
Teraz dźwięk taki ładny! Dziękuję za to bardzo pani!
Poprawnie piszemy: Podoba mi się Pani mikrofon. (Piszemy 'Pani", a nie 'pani', jako wyraz szacunku dla osoby, której bliżej nie znamy Gdyby to był mężczyzna, też należy pisać "Dziękuję Panu za to, że ..." Pozdrawiam.
Proszę wytłumaczyć" są"
Dziękuję ❤❤❤
A co konkretnie związanego z "są"?
Слово Się дуже схоже на наші слова "собі і себе" наскільки я це відчуваю.
Dziękuję bardzo za lekcje 👍 mam takie pytanie - jeżeli mamy kilka czasowników (z się) w jednym zdaniu, trzeba pisać tylko jeden raz się, czy tyle raz ile mam czasowników?
Bardzo dobre pytanie! Ale to zależy od konkretnego zdania. Musiałabym zobaczyć przykład. Ale na przykład w takim zdaniu wystarczy jedno się: Umyj się i uczesz (się).
@@PozdrowieniazPolski dziękuję)
Przykłady: Najpierw umyj SIĘ, ubierz SIĘ i dopiero wtedy przyjdź na śniadanie. Nie śmiej SIĘ do niej i zacznij odrabiać twoje lekcje. Podejdź do niej, ukłoń SIĘ i poproś ją do tańca. JAK WIDAĆ I JAK POWIEDZIAŁA NAUCZYCIELKA, PEWNE CZASOWNIKI MUSŻĄ MIEĆ 'SIĘ', NIEKTÓRE MOGĄ MIEĆ 'SIĘ', A INNE NIGDY NIE MAJĄ 'SIĘ', CZY TO PRZED NIMI, CZY TO ZA NIMI. W PRZYKŁADACH PODAŁEM PRZYKŁADY TAKICH CZASOWNIKÓW. Pozdrawiam.
Dziękuję.) Ten temat jest dla mnie bardzo ważny. Szkoda, że często Polacy mówią szybko, ja nie wszystko rozumiem i się denerwuję.) Czy poprawnie napisałаm "się"? Niedawno zaczęłаm uczyć się polskiego.
Poprawnie :) Bardzo dobrze piszesz po polsku!
❤
Diakuiu!!! Нажаль зовсим не ма перекладу укр. мовою, тому не все розумию. А як вчитель--дуже гарно.
Hola soy de argentina ! Saludos.
Pozdrawiam z Warszawy! :)
Pani Malgorzata bardzo dziękuję za odczynek, przyda mi się)
Pytanie: czy można powiedzeć : W Polsce jedzą ( czy tylko je się? ) dużo ziemniaków?
Można! Ale wielu osobom będzie brakować informacji, kto je, dlatego właśnie mamy tę formę bezosobową "je się" i ona w takich sytuacjach jest częściej używana.
@@PozdrowieniazPolski bardzo Pani dziekuję 🤝🙌
Chyba inny temat, ale)). ZA czasownikiem czy PO czasowniku? Bo te ZA kojarzę mi się ze słowem ZANIM(przyjdę... naprz). Dziękuje bardzo za super naukę!
ZA i ZANIM to coś innego :)
Będę u Ciebie za pięć minut.
Stań za mną.
Zanim zaczniemy egzamin, przekażę Wam wszystkie najważniejsze informacje.
"Się" może być przed czasownikiem lub za czasownikiem.
"Się" może być przed czasownikiem lub po czasowniku.
Te dwa ostatnie zdania według mnie oznaczają to samo.
Cieszę się, że moje lekcje się Panu podobają :)
Kolega Polak kiedyś użył zdania, w którym pomiędzy się a czasownikiem było jeszcze dwa słowa. Już sobie nie przypominam, co to było za zdanie, ale zapytałem go, dla czego on tak to użył? Powiedział, że nie zna dla czego, oraz nie zna jak będzie poprawnie :)
"Się" może być w różnym miejscu w zdaniu, np.: "A Ty się nigdy w życiu nigdzie nie spóźniłeś?". To jest poprawne, ale rodzimi użytkownicy języka nie zawsze umieją wyjaśniać reguły.
@@PozdrowieniazPolski ale combo :)
Też nie dałbym rady wytłumaczyć coś o swoim języku, dlaczego mówię tak, a nie inaczej. Bo tak się mówi :)
Bardzo dziękuję za to. Mam prośbę, czy pani mógłaby trochę wytłumaczyć o gramatyki, "Strona zwrotna" poziom B2, dzisiaj właśnie zaczyna tego się uczę, uważam że to z tym trochę podobne, ale nie do końca.
Dopiszę ten temat do listy. A co konkretnie powinnam omówić?
@@PozdrowieniazPolski Wydaje mi się, że ogólnie zasada ta gramatyka, jeszcze np. kiedy dodajemy się, a kiedy nie dodajemy, jeszcze o pozycjach, gdzie można położyć, a gdzie nie można. Coś takiego ale narazie nie wiem jeszcze są coś trzeba z wrócić uwagę. Dziękuję serdecznie :)))
Mam jeszcze takie dwa filmiki o "się":
1. Gdzie jest "się": ruclips.net/video/d6R0at99klk/видео.html
2. Ś i SIĘ: ruclips.net/video/txbFnIrDp48/видео.html
Thanks for the video, considering the fact that most of your viewers are foreign, would be great if you could speak a bit slower. And explain the concept in more words.
Also timing is perfect not short not long to get bored. Thanks
Dziękuję za wskazówkę. Tak, czasami się zapominam i mówię za szybko, postaram się o tym pamiętać! Pamiętaj też, że dobra metoda nauki języka polskiego to oglądanie jednej lekcji kilka razy. Pozdrawiam serdecznie!
@@PozdrowieniazPolski I am new to your channel. Thanks for great work. I truly enjoy and learn new things from videos. And I liked that you answed in polish. 😊👍
Another way to help better understand the speech of the presenter is to go to the right side of the screen and to its bottom, click on the flower-like symbol next to 'CC', go to 'Playback speed, click on 'normal >' and select 0.75. This selction will slow the speed by 25%. Best regardsl
Dzięki za film ale niema takiego słowa jak sie ale jest się
Wybitni polscy językoznawcy, między innymi prof. Mirosław Bańko, prof. Katarzyna Kłosińska i prof. Jan Miodek, nie zgodziliby się z Panem. Ja jestem tylko skromną nauczycielką i językoznawczynią, więc z ewentualnymi wątpliwościami odsyłam Pana do polskich profesorek i profesorów językoznawstwa.
Poza tym „niema” ma inne znaczenie niż „nie ma”.
Słychałam taką konstrukcję jak "dawno temu budowało się długo" co to za konstrukcja? Czy ma pani filmik na ten temat?
To konstrukcja bezosobowa (czyli nie mówię konkretnie, kto), i oznacza ona, że dawniej ludzie budowali długo. Proszę zobaczyć:
1. W Polsce je się dużo ziemniaków (= ludzie jedzą).
2. We Francji pije się dużo wina (ludzie piją).
3. Kiedyś nie używało się telefonów (= ludzie nie używali).
4. Kiedyś budowało się z cegły (=ludzie budowali).
@@PozdrowieniazPolski dziękuję bardzo 🙏
Hi, Can you tech Polish English speaker too ?
Uczę osoby wszystkich narodowości na poziomie około B1.
ale piszmy to "ся" zawsze razem z czasownikiem ☝️🙂
Чи може Пані записати хочаб маленький фільмик на тему " Ą i Ę" ? Це хіба є найтрудніше в польській мові і служить спеціально, щоб при письмі люди робили купу помилок.
Może ten filmik będzie pomocny: ruclips.net/video/vEN3YfoxrBE/видео.html
Дякую.Чи можна сказати Ja się boje?
Tylko, jeśli chce Pani podkreślić JA. Normalnie - Boję się.
I jeszcze ogonek - ę - boję się.
@@PozdrowieniazPolski Dzękuję bardzo🙂
Sie😂😂😂😂😂 tam jest ęęęę !!!!!!!!
Tam jest litera "ę", która zgodnie z regułami polskiej wymowy na końcu wyrazu może być wymawiana jak głoska [e]. Mówią i piszą o tym wszyscy polscy językoznawcy. Wymawianie w tym miejscu nosowej głoski [ę] byłoby hiperpoprawnością i nie byłoby naturalne.
Podoba me się
a ne
me się podoba.
Tak?
Proszę dać odpowiedź me bo to jest bardzo ważne
Dziękuję
Podoba mi się.
Mnie się podoba.
Pozdrawiam!
Zauważył, że w zdaniach pytających SIĘ stoi przed słowem, czy oznacza to, że stawiać jego po słowie będzie nie prawidłowe
Ta reguła się nie sprawdza, zobacz:
1. Boisz się pająków?
2. Nie boisz się, że to się nie uda?
3. Dlaczego się spóźniłeś?
4. Dlaczego spóźniłeś się na zebranie?
@@PozdrowieniazPolski Dziękuje bardzo.
Gdy pisze lub mówi mężczyzna, należy pisać lub powiedzieć 'ZauważyŁEM, że ... Gdy to kobieta, to ona musi napisać 'ZauważyŁAM, że ... Pozdrawiam.
Szanowna Pani.
Polecam lepszą dykcję, gdyż się brzmi SIĘ, a nie sie.
Pozdrawiam się i was wszystkich.
Dziękuję za wskazówkę, cały czas pracuję nad swoją dykcją. Panu natomiast polecam poszerzyć swoją wiedzę na temat współczesnej polskiej wymowy. Wymowa bez nosowości jest jak najbardziej poprawna i zalecają ją najwięksi polscy językoznawcy, tę informację znajdzie Pan też w podręcznikach poświęconych polskiej fonetyce. Wymowa z pełną nosowością natomiast jest hiperpoprawna i niezalecana. Możliwa jest delikatna nosowość. Nagrałam filmik o końcówce "ę" i o tym, jak ją poprawnie wymawiać: ruclips.net/video/vEN3YfoxrBE/видео.htmlsi=1NP0uXhSTx0EJLas
Ale jest kłócić jajka czyli je szybko i gwałtownie mieszać łyżką. Można kogoś kłócić z kimś ciągle
O jajkach nie słyszałam, to ciekawe!
Warto spytać się mamy lub babci. Skłócały one jaja często do zup lub sosów aby się nie zwarzyły. A zupa mleczna otrzymywała piękny kremowy kolor.
"On się nie boi niczego" może być?
On się niczego nie boi - tak dla mnie brzmi najnaturalniej, ale Pani wersja też jest poprawna.
A jak wlaściwie to ma być: się czy sie?
1. poprawna i naturalna wymowa to [sie]
2. niektórzy delikatnie wymawiają tam na końcu nosowość
3. niektórzy twierdzą, że jedynie forma [się] jest poprawna
4. tu jest opinia językoznawcy: sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wymowa-e-i-a-na-koncu-wyrazu;7124.html
@@PozdrowieniazPolski Dziękuje !
@@PozdrowieniazPolski Jednak robotnicy i chłopi wygrywajo ! Otake polske.
Just a sugestion ...
You should put english legends in your videos for Beginners could be able to understand ...😟
Dziękuję za wskazówkę. Moje lekcje są dla osób, które są na poziomie około B1, a moja metoda to lekcje polskiego tylko po polsku. Pozdrawiam serdecznie!
@@PozdrowieniazPolski This is fine, in some months I will be back 🤍❤️ Soon as I can. Your classes seem great
Dear Maria! What do you mean by "putting English legends"? What exactly would you like to suggest? Be kind to answer. Best regards.
for now you could check our channel to learn some survival Polish! :)
Czyli "się" na początku zdania się nie daje?
Tu jest odpowiedź na to pytanie: ruclips.net/video/d6R0at99klk/видео.htmlsi=QTrgeMsmXAjNAEoG
@@PozdrowieniazPolski dziękuję
@@PozdrowieniazPolski A w krótkim zdaniu np. "Boję się", może być "Się boję"?
siE
Ciekawe lekcje. Troche mi jendak przeszkadza wypowiadane tu "SIĘ". Brzmi to jak "SIE" ...
Właśnie tak wypowiada się naturalnie głoskę [ę] na końcu wyrazu: bez nosowości, czyli [e]. Można wypowiadać delikatną nosowość, ale na pewno nie powinno się wypowiadać pełnej, bo byłaby to hiperpoprawność. Informację na ten temat znajdzie Pan między innymi w poradni PWN oraz w publikacjach wielu polskich językoznawców: sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wymowa-e-i-a-na-koncu-wyrazu;7124.html A ja nagrałam o -ę całą lekcję: ruclips.net/video/vEN3YfoxrBE/видео.htmlsi=eyrt7tNcoQIR94-v
Ciekawe czy przeszkadza ci też wymawianie alofonów.
Nie sie tylko się
Eksperci z Poradni językowej PWN mają inne zdanie na ten temat: sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wymowa-e-i-a-na-koncu-wyrazu;7124.html Pozdrawiam serdecznie!
@@PozdrowieniazPolski Coś mi to przypomina Gosiu, "Idę po kawę" :):) Pozdrawiam Ci serdecznie!
Jest, w końcu znlalazłem. Wszedłem do komentarzy, żeby zobaczyć ile ludzi poprawi Panią z filmiku. I się zdziwiłem, że tylko mnie to w uszy kłuło czy też kuło. Się sie mówi. Po coś ten ogonek tam jest.
@@Robert-jp100 Niestety, ale nie masz racji. "ę" na końcu słowa wymawia się bez nosowości. Możesz sobie o tym poczytać :)
Szanowna "nauczycielko", aż uszy bolą, kiedy słyszę jak wymawiasz zaimek"się", ignorując samogłoskę" ę"!!! Żeby nauczać innych, naucz się najpierw poprawnej wymowy, skoro jest to twój język ojczysty. Pozdrawiam.
W tej kwestii czerpię wiedzę od moich językoznawczych autorytetów, czyli na przykład prof. Bańki. Jego opinię na ten temat można przeczytać tu: sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Jak-wymawiac-e;4323.html Pozdrawiam serdecznie!
Uszy to bolą jak się słyszy tych wszystkich nauczycieli na RUclips, którzy mówią hiperpoprawnie (zdecydowana większość).
„Polszczyzna w urzędzie: Nie zawsze mówimy tak, jak piszemy”
„Hiperpoprawność - odkrywamy tajemnice”
50 błędów językowych! Który z nich popełniasz? Mówiąc Inaczej, odc. 172
ruclips.net/video/bhez5730kCg/видео.htmlsi=afX0W0AX66II8s8W&t=813
Słuchaj się mnie , to mnie ogromnie irytuje . Często słyszę to w tv .
Mnie też irytują niektóre słowa, cóż poradzić. Proszę zajrzeć do słownika: "słuchać się" jest poprawne, choć przez ten słownik uznawane za potoczne: wsjp.pl/haslo/podglad/43443/sluchac-sie/4751206/rodzicow
Polski to jednak popieprzony język xD