A szőlő hajtásrendezése és permetezése öko szerekkel virágzás előtt

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 май 2023
  • Köszönöm a csatornatagok támogatását, a like-okat és a feliratkozásokat! Segítségükkel egyre több új biológiai növényvédőszer használatát tudom bemutatni videóimban:
    www.donably.com/kulicz-laszlo
    A videó tartalmából:
    A videó tartalma: a csemegeszőlő hajtásválogatása, kötözése, rendezése. Rövidcsapra metszett tőkék virágfürtjeinek összehasonlítása a szálvesszőzött tőkék fürtjeivel. Gyümölcsfák állapota az ökológiai védekezések után (tafrina, monília, levéltetvek) A csemegesző permetezése öko szerekkel virágzás előtt. Az alkalmazott szerek: Scudo - peronoszpóra, orbánc és feketerothadás ellen, Alsupre - lisztharmat, atkák ellen, MYR Ca - kalcium bevitel, sejtfal erősítés, ellenállóképesség növelés és Liposam - hatásfokozó, tapadószer, biológiai ragasztó.

Комментарии • 34

  • @egyszeriember
    @egyszeriember Год назад +2

    Köszönjük szépen, ismét tanulságos videót kaptunk !

  • @horvathistvan7388
    @horvathistvan7388 Год назад +1

    Köszönjük. Hasznos volt, mint mindig.

  • @istvanurfi203
    @istvanurfi203 Год назад

    Üdv előszállásról,most is tanultam öntől,mint kezdő szőlötermelő,köszönöm!

  • @Pipogya
    @Pipogya Год назад +1

    A rövidcsap - hosszúszálvessző témához: nálam az Othello-nak nem tetszett a rövidcsapos metszés, satnya kis virágfürtöket hozott, de volt egy másik ágon egy hosszú szálvessző is, ott viszont szép nagyokat. Ugyanezt tapasztaltam a Moldovánál és tulajdonképp mindegyik szőlő fajtámnál, jó hosszú vesszőket hagytam, gyönyörűek a fürtök, remélem a kötődés és termés is hasonló lesz. Szóval én innentől csak hosszú szálvesszőn termesztem a szőlőt, csak ügyelni kell rá, hogy a tőke közepén mindig hagyjunk hajtást (sajnos nem mindig jön létre, gondolom a csúcsdominancia miatt, ilyenkor majd a metszésnél kell okoskodni.)

    •  Год назад

      Igen, ha erősen terheljük az elhajtott szálvesszőket, a rövidcsapon nevelt hajtások gyengék lehetnek.

  • @Pipogya
    @Pipogya Год назад +1

    Nálam érdekes módon az Othello mutatta meg, hogy indul a virágzás, pedig egy késői fajta, viszont az amerikai alanyfajtákhoz hasonló direkttermő, így gondolom ez az eredet az oka, hogy először virágzott. Szorosan követte őt a Concord, ami szintén ebből a családból származik azt hiszem. Nálunk itt a dél-Alföldön már nagyon erősek a hajtások, vannak már 2 méteresek is, jó volt nekik eddig a klíma (sok csapadék télen, és most meg ez a jó idő), szóval már le kellett tudni a virágzás előtti permetezést, mielőtt minden virágba borul, és a zöldmunkákkal is haladni kellett. Quadris + Topas kombót használtam, egy kis Full 5CS-vel a bogarak ellen. Kíváncsi vagyok Lászlónál hogy válik be a csak kontakt szerrel történő permetezés, nincs kizárva hogy sűrűbben kell majd, akár virágzás alatt is, ha olyan az idő (erre pl. jó lehet a Quadris, ha jól tudom). Egyébként nem pont László említette korábban, hogy virágzás előtt nem szerencsés rézzel permetezni? Lehet nem jól emlékszem...

    •  Год назад +1

      Nem mindegy, milyen rézkészítménnyel permetezünk: a rézszulfátot (bordói lé) nem ajánlom, a könnyű rezek(a réz hidroxid, vagy a Scudo, ami rézglükonát) viszont nem perzselik a gyenge hajtásokat és vitorlákat, ezért lehet őket használni.

    • @Pipogya
      @Pipogya Год назад

      @ Értem, köszönöm! Remélem beválik majd az ökológiai módszer, amivel próbálkozik mostanság, László, és nem kell a "nehézfegyverekhez" nyúlni.

  • @attilatoros5450
    @attilatoros5450 Год назад

    Idén én is kék szalagot használok. Tavaly piros, azelőtt zöld színűt használtam.

  • @Lizi46
    @Lizi46 Год назад +1

    A Liposam a háború sújtotta Ukrajnában, de Romániában is kapható. Az Aliexpressen néztem, magyarországi kereséssel meg sem jelenik, Romániából rendelhető. Tiszteltetem az agrárminiszter urat. Csak a nagyüzemi gabona fontos neki.

  • @matelederer2660
    @matelederer2660 Год назад +1

    Üdv László! Ez a rövidcsap-szálvessző téma nagyon érdekes, kíváncsi vagyok a kötődésre, termésminőségre is. Én is próbálkozom, a fajták nagy többsége rövidcsapon is virágzik, a preobrazsenyie és a dubovszki viszont nem. Kisebbek a fürtök, de én nem is bánom :) OFF: idén is lesz Pécsett csemegeszőlő bemutató, lehet már tudni valamit?

    •  Год назад +2

      Nem tudok még semmit, de kaptam rá meghívót (mint kiállító) Ha megtudok valamit, közzéteszem.

  • @Lizi46
    @Lizi46 Год назад

    Kedves László! Örülök, hogy sikerül a kísérlet. Milyen fajta a meggy? Nekem csak egy terem a három közül az idén, de nem tudom, milyen, mert a kertészetből nem a megrendeltet küldték és nem tudták utólag beazonosítani. Jól jártam vele, mert pici még, de minden évben hozott eddig termést.

    •  Год назад

      Érdi Jubileum a meggy fajta, nagyon jó.

  • @ferenclovas9975
    @ferenclovas9975 Год назад

    Ez egy remek tematikus bemutató! Nagyon tetszik!
    A vessző végét való visszacsípéssel kapcsolatosan kérdezem, járható lehet az is, és mi történne, ha a vesszőket közvetlenül a fürtök fölött vágjuk vissza?
    A Nizina fürtjei szálvesszősen nálam is bikaerősek!

    •  Год назад

      A hajtás végének (utolsó 1-2 ízköz) visszacsípése megakasztja a hosszanti növekedést, így több tápanyag jut a virágfürtöknek. Ha a fürt fölött vágnánk vissza, ezzel megszüntetnénk azokat a leveleket, melyek legközelebbről szállítják a megtermelt energiát a hajtás fürtjeinek. A szomszédos hajtásokról még így is jutna nekik valamennyi tápanyag, de az kevésnek bizonyúlhat.

    • @ferenclovas9975
      @ferenclovas9975 Год назад

      @ Gyors válaszát a kérdés aktualitása miatt nagyon fontos információnak vélem, ugyanis nem mindegy, hogy valaki a vessző hegyét csípi vissza vagy azt derékba vágja! Köszönöm.

  • @bamba2647
    @bamba2647 Год назад +1

    Tiszteletem.
    Nero csemegeszőlőm van. Szálvesszőztem őket. A hajtások szépek, a fürtök szépen fejlődnek. Hajtásonként 2 fürt található.
    Kérdésem, hogy el kell távolítsam a legfelső fürtöt hogy ne aprózódjon a termés, vagy felesleges?

    • @Pipogya
      @Pipogya Год назад +1

      Szerintem a fürtválogatással érdemes megvárni a kötődést, és csak az után dönteni. Plusz terheléstől is függ, nálam pl. van már ujjnyi vastag, 2 méteres hajtás, biztosan meghagyom rajta a két fürtöt, elbírja és kell is neki a terhelés.

    •  Год назад

      A Nérónak nem nagyok a fürtjei, én mindkettőt meghagynám. Nem a fürtök száma, hanem a méretük lehet a megterhelő, két kilós fürtöt nem tanácsos egy hajtáson hagyni, de 30-40 dkg-os fürtökből kettő sem lehet gond.

  • @sandornebalogh4322
    @sandornebalogh4322 Год назад

    Kedves László! Tavaly 4 fajta csemege szőlőt telepitettünk ( Melinda, Favorit, Anna es Kismis). Érdeklődnék, hogy mi a tapasztalata, melyik metszessel lehet jobb termest elérni: rovid csapos, vahy hosszú szalvesszőssel? Most építettük fel a 2 soros tamrendszert ( ezt az egyik videója mutatta). Lassan kötözni kell, mert szepen nyúlnak. A kétféle metszési technika melyiket hogyan befolyasolja? Köszönöm szépen a segítséget.

    •  Год назад

      A csemegeszőlőt általában hosszú szálvesszőre metsszük, így hoz szép piacos fürtöket. Némelyikük rövidcsapon is minőségi, de ezt ki kell tapasztalni, hiszen rengeteg fajta van. A felsoroltakból csak a Favoritot ismerem, Kismis sokféle van, én a hosszúmetszést javaslom.

    • @sandornebalogh4322
      @sandornebalogh4322 Год назад

      @ köszönöm szépen a gyors választ.

  • @tiboracs-kocsis3123
    @tiboracs-kocsis3123 Год назад

    A virágzó Jupiter fajtáját is permetezte most László,vagy azt már nem szabad?Nekem a Catalonia fajtám virágzik először pár kinyílt virágot találtam rajta,sajnos a második permetetésemet nem tudtam eddig megcsinálni megpermetezhetem még , vagy inkább azt hagyjam.Köszönöm előre is válaszát.

    •  Год назад +1

      Régen, erős gombafertőzés esetén még virágzásban is permeteztük a borszőlőt és nem ártott neki. Nagy porlasztással, felhő szerű permetfújással nem verjük le a virágokat, a motoros permetezőt természetesen kerülni kell.

    • @tiboracs-kocsis3123
      @tiboracs-kocsis3123 Год назад

      @ köszönöm szépen

  • @istvanpapp1447
    @istvanpapp1447 Год назад +1

    Mekkora az ideális távolság két hajtás között?

    •  Год назад

      Tetszőleges, ha a hajtásokat el tudjuk úgy rendezni, hogy ne keresztezzék egymást és a tőke lombozata szellős maradjon. Nálam ez 15-20 cm.

    • @istvanpapp1447
      @istvanpapp1447 Год назад

      @ Köszönöm szépen

  • @lacifuzi4249
    @lacifuzi4249 Год назад

    Kedves Laszlo. Ultettem par toket a tavasszal. Gyonyoru szep gyokeres tokek voltak, bosegesen leparaffinozva. Az elmondottak szerint ultettem el oket, megadva a modjat. Nalunk Erdelybe a tavasz eleg hideg volt. 8db tokebol kb fele hajtott ki idaig. A tobbi meg nem, s szerintem nem is fog. Vajon nem a vastag paraffin miatt nem tudott kihajtani? Koszonom elore is valaszat.

    • @wincent969
      @wincent969 Год назад

      van hogy később tér magához az új ültetés. locsolja tovább türelemmel.

    •  Год назад

      A paraffin nem lehet gond, a korai kiültetés, hideg talaj viszont nem tesz jót egy csemete gyökérzetének. Később még magához térhet, várni kell.

  • @akosbago3518
    @akosbago3518 Год назад

    Alsupre nem rendelhető Mo-n.?

    •  Год назад +1

      Nézzen szét a honlapon (hortiservice.hu) és hívja őket a megadott telefonszámok egyikén, segítenek!