Kurde, to je zpoždění víc jak rok pane Šimek s videama. Dělám si zádel. Jsem rád, že vydáváte videa a věřím, že toho okolo staveb máte plnou pr. Zádel. A taky je těch staveb asi hodně, které dozorujete a ty časové prodlevy na stavbách jsou taky vlivné na ty videa. Sleduji vás dlouho a za mě je top, když jste udělal videa ohledně vás a Vaší firmy.
Mám dělat OSB strop na rastru ze střešních latí 60x40 po 833mm zavěšený na vazníky. Přemýšlím nad prolepením OSB ve spojích P+D pro lepší tuhost a zamezení nějakého lupání. Je to dobrý nápad?
Dobrý den, pane Šimku. Mohl bych vás poprosit o názor na stavbu dřevostavby svépomocí? Je to o tolik komplikovanější než stavba zděného domu? Případně neměl byste nějakou radu na knihu / školení kde by se člověk naučil a nastudoval skladbu dřevostaveb?
Месяц назад
na svépomoc je dřevostavba vhodnější, máte ji rychle udělanou, žádné tahání tun materiálu. Bohužel se školením/knihou moc nepomůžu:-(
Zdravím ten U překlad by si zasloužil do U profilu nad sloupy vevařit žebro. Síly od zatížení by se jaksi přenášeli o dost lépe . Stejně to nikdo nepočítal tak což.
Jaky důvod ma to odskočení příček od stropu? To latovani z kvh je hustý, ale je pravda ze to nějak extra moc na ceně materiálu nepřidá a děla se s tím výrazně líp.
Месяц назад
každý dodavatel vazníků má toto v předávacím protokolu jako nutnou podmínku
A nechyba potom nieco take,ako to ze tie priecky stuzka tu stavbu? A divne,ze pri inych stavbach nieje problem ,strop a steny ...hmmm? Ale v pohode...asi viete lepsie,ze co bude v pripade priehybu ,kde by priecky rozniesli ohyb...
@@JanBono chlapče, nastuduj si nějaký rozdíly mezi klasickou vazbou a vazníky a pak mezi příčkou a nosnou stěnou a potom se sem vrať někoho něco učit. Vazník je nějak dimenzovanej, tím, že ho podepřete narušujete i jeho výhody. Je to to samé jak se spiroly, spirol, čím více ho zatěžkáte uprostřed, samozřejmě do dané míry, tím více se lana v něm napnou a tím více vlastně drží, když to vezmu hodně laicky. Taky se nesmí podestavět zdí, která tam nepatří, protože jsou přepjaté.
Není voda v dřevostavbách logická pod stropem ? V případě havárie si maluju,že to uvidim hned. A přeci jen oprava stopního SDK vs. potencionální bourání podlah ?
Месяц назад+3
obecně voda tahaná pod stropem je výhra. Hodně náročnější na provedení , hlavně v PPR
Souhlasím. Navíc mi přijde, že pod tunelem je málo místa na izolaci. A v obvodových stěnách je také jen 100 mm?
Месяц назад
15cm je spodní pásnice, 8cm je snížený pohled z KVH. Pochozí prkna budou na 6cm latích. Takže máte chybný úsudek, jen nad OSB bude 29cm izolantu a v sdk podhledu další izolant. Tak jak 100mm?
Tipoval jsem pásnici na 140 mm a rastr podhledu 80 mm, tak jsem se docela trefil. Latě pod prkny jsou správné řešení k dosažení celkové tloušťky izolantu. Kritický detail ovšem může být u pozednice. Pokud pod DHV bude mezera kvůli přívodu čerstvého vzduchu, může v tom místě být izolantu málo, protože na samotném konci nebude ani do výšky spodní pásnice. U dřevostavby je to každopádně mnohem hratelnější, než třeba u železobetonového věnce a 120 mm spodní pásnice, tam už to vychází hůř.
Rozmohl se nám tady takový nešvar, výrobci krytin často dávají detaily, kde není na hřebeni odvětrání. A někde pod hřebenem je nakresleno čárkovaně jakoby otvor s dvěma šipkami jako odvětráním. No dost často nikdo žádné otvory nedělá, nebo nedej bůh tam má valbovou střechu, kde se nic takového neudělá. Co jsme byl zvyklý na spoustu detailů u střech tak ty se jaksi zredukovaly. Dost často tam mají tepelnou izolaci až k hřebenu - kde nic odvětrávat nemusíte. Nasávaní vzduch je další problém. No je třeba si tam někdy zajít a podívat se na takovou půdu bez odvětrání v zimě. Dost často uvidíte plíseň na konstrukci.
by ma zaujimalo ako budu riesit izolaciu na streche.. a co se tyka OSB v interieri, pouzivat OSB kategorii 4, je bez formaldehydu a odolava vic vlhku.. absenci maji ty OSB desky medzi sparama, ziadne pasky.. tie okna by mohli byt montovany na pasky. casto se potom purpena orezava a to neni dobre..
bez oken ne, ale normální okna. Nejlíp nahoře s ventilačkou. Proč myslíte že když jsem pořizoval byt, tak nejdůležitější bylo, aby to hlavně nebyl panelák? Jednak kvůli ústřednímu topení a absenci studených podzemních sklepů, ale taky kvůli těm obrovským oknům. Jak tohle může být bezpečné, proti zlodějům, šmírákům, tornádům atd?
Месяц назад+4
souhlas, jen standardní čtvercová okna a terasy pak nedávají smysl. Mirku, neplatíte to , nebydlíte tam, není to náhodou jedno?
@@mireknovacek9680Bože, ty jsi zas mimo!! Vrať se radši do hrobu, protože francouzská okna jsou už naprostým standardem a nikdo se dnes nepozastavuje nad jejich bezpečností!!
Myslím, že stavbě hrubě nevyšla poloha vyústění splaškové kanalizace z desky u WC, proto to musí přetahovat v konstrukci podlahy až ke stěně u WC. A na odvod kondenzátu od klimatizací se asi v ležaté kanalizaci také zapomnělo, když se to vede podlahou přes celé dveře. A dále přívod spalovacího vzduchu ke kamnům vedený podlahou - není to náhodou plastové potrubí, to do podlahy určitě nepatří. Proč to není provedeno z pozinku? Tipuji potrubní kanál výšky max. 9 cm, v podlaze kde je 2 x8 cm výška polystyrenu. Lepší řešení by bylo vést kanál položený na hydroizolaci a ten následně překrýt polystyrenem a ještě propojit (provázat) s okolním polystyrenem. Takto skutečně hrozí že betonová podlaha kanál promáčkne a k tomu je tady tepelný most. Rozvody vody v Al-Pexu - cirkulace podle mého měla být přivedena výrazně blíž ke sprše a nekončit už pod stropem. A vypadá to že odbočky z rozvodů pod stropem jsou provedeny pouhým ohybem 90 stupňů a ne přes kolena.
Месяц назад
ano, ve videu není vidět, ale wc mělo svoje vyústění v desce, ale když modul zapustíte do příčky, tak se dopojit nedalo. Proto instalatér použil vývod původně pro guli v technické. JInak obdélníkové vedení vzduchu v plastu nebo pozinku - ten pozink je daleko měkčí než plast, zmáčknu ho v ruce naprosto stejně. cirkulace - dobrý postřeh, mohl skončit dále
Technická místnost nemá odvětrání, jakmile tam hodí FVE, tak bude topit jak kráva. Neviděl jsem spižírnu, což je studená místnost a větraná, chápu, že je lednice, ale 90% potravin se do lednice nadává. Prostě technickou místnost a spižírnu české stavitelství neumí... K vzduchotechnice mám taky kritiku, pro 90% chodu to postačí, ale jakmile se zapne rychlé odvětrání nebo párty režim, tak větráky půjdou na 120% otáček, protože se budou dusit. Nevím jak, ty projekty kdo počítá, ale když se to přepočítá podle dostupných vzorců na TZBinfu, tak trubky 90mm najednou vyjdou dvě a někde tři. Přijde mi, že se nebere v úvahu tlaková ztráta vs rychlost proudění, fungovat to bude, ale když někdo vnoci zajde na WC a zapne odvětrání, tak všechny zbudí kvílení zadušených turbín větráků. Nevidím výstup na bidetky, odvod prdů z WC, prostě takové ty moderní vymoženosti co člověk od moderního domu čeká, krom HS portálu, což je takové musím to mít za každou cenu i v prťavé boudě...
Месяц назад
jakmile tam hodí FVE, tak si otevře okno 11:41 ne? recht, spíž není
Ne, to nemyslíte vážně, to je odpověď odborníka?...
Месяц назад
@@petrjiricek8547 no počkejte, nevím kde Petře žijete, ale 95% všech realizací FVE má prostě střídač s baterkama v technické místnosti jako je tato, většinou s malým oknem, zbývajících 5% to mrskne do garáže. Tak jakou odbornou odpověď jste jako předpokládal.
Správná odpověď je, že na to nemysleli nebo neplanují, protože větrání oknem je nedostatečné, nesmysl a řešení jak ohybák na rovnák, prostě klasika české kratkozrakosti. Možná detailům dřevostavby rozumíte, ale chce se to trošku posunout do aktuální doby. Co bylo platné v roce 2020 už davno neplatí. Dnes se používají úložiště min 15kWh a to okénko nebo garážová vrata odletí až za obec, když dojde k problémům...
Месяц назад
@@petrjiricek8547 ale já myslím, že pláčete na špatném hrobě. Za mě technická s oknem na sever je OK. Jsem snad projektant? Funkce TDI je jiná - kontroluje kvalitu, soulad s projektem/rozpočtem a aby nebyl klient někde ojebaný. A problémy s FVE/baterkama v RD? spíš dojde k zahoření na střeše nebo cestou ke střídači než v samotné technické místnosti, naštěstí dřevní doby ze začátku realizací jsou pryč a když si odmyslíte svépomoci kde vám to lehce zahoří/bouchne, tak z pohledu výjezdu hasičů k RD je na prvním místě lidský faktor, špatná elektroinstalace u starších domů a FVE se krčí někde na konci žebříčku. To jako kdybysme řešili počty hořících elektromobilů...
Kurde, to je zpoždění víc jak rok pane Šimek s videama. Dělám si zádel. Jsem rád, že vydáváte videa a věřím, že toho okolo staveb máte plnou pr. Zádel. A taky je těch staveb asi hodně, které dozorujete a ty časové prodlevy na stavbách jsou taky vlivné na ty videa. Sleduji vás dlouho a za mě je top, když jste udělal videa ohledně vás a Vaší firmy.
Dobrý den, proč ty vnitřní příčky mají 4cm mezeru pod tím stropem (cc v minutě 2:38)? Že říkáte, že to tak má být, děkuji za dovysvětlení.
Taky by mě zajímalo 👍🏽.
Mám dělat OSB strop na rastru ze střešních latí 60x40 po 833mm zavěšený na vazníky. Přemýšlím nad prolepením OSB ve spojích P+D pro lepší tuhost a zamezení nějakého lupání. Je to dobrý nápad?
V čem je cemflow lepší než anhydrit? Podlaha vyschne dříve?
Zdravim Pavle ,
dalsie super video.Uz sa tesim na vianocny special 😂😊
Neměl by být ten vzduch pro krb izolovaný že všech stran? Nebude na jeho horní straně u betonu kondenzovat voda když to bude nasavat v zimě?
ne, nebude, stále tam bude komínový efekt
Ten půdní prostor je krásný. Nevím proč, ale připomíná mi to takovou tu Americkou stodolu z filmu Twister😃
Dobrý den, pane Šimku. Mohl bych vás poprosit o názor na stavbu dřevostavby svépomocí? Je to o tolik komplikovanější než stavba zděného domu? Případně neměl byste nějakou radu na knihu / školení kde by se člověk naučil a nastudoval skladbu dřevostaveb?
na svépomoc je dřevostavba vhodnější, máte ji rychle udělanou, žádné tahání tun materiálu. Bohužel se školením/knihou moc nepomůžu:-(
To přisávání do krbu v podlaze přímo pod betonem bez tepelné izolace je za vás v pořádku? Moc dobrou zkušenost s tímto řešením teda nemám..
lepší v desce, to souhlas
Zdravím ten U překlad by si zasloužil do U profilu nad sloupy vevařit žebro. Síly od zatížení by se jaksi přenášeli o dost lépe . Stejně to nikdo nepočítal tak což.
Jaky důvod ma to odskočení příček od stropu?
To latovani z kvh je hustý, ale je pravda ze to nějak extra moc na ceně materiálu nepřidá a děla se s tím výrazně líp.
každý dodavatel vazníků má toto v předávacím protokolu jako nutnou podmínku
Jo jako že vazník nesmí být spojený se svislou zdí a tím že tady je strop zavěšen přímo na vazník tak to musí být odskočeno?
ano, spodní pásnice vazníku nesmí být natvrdo spojena s příčkou
A nechyba potom nieco take,ako to ze tie priecky stuzka tu stavbu? A divne,ze pri inych stavbach nieje problem ,strop a steny ...hmmm? Ale v pohode...asi viete lepsie,ze co bude v pripade priehybu ,kde by priecky rozniesli ohyb...
@@JanBono chlapče, nastuduj si nějaký rozdíly mezi klasickou vazbou a vazníky a pak mezi příčkou a nosnou stěnou a potom se sem vrať někoho něco učit. Vazník je nějak dimenzovanej, tím, že ho podepřete narušujete i jeho výhody. Je to to samé jak se spiroly, spirol, čím více ho zatěžkáte uprostřed, samozřejmě do dané míry, tím více se lana v něm napnou a tím více vlastně drží, když to vezmu hodně laicky. Taky se nesmí podestavět zdí, která tam nepatří, protože jsou přepjaté.
Není voda v dřevostavbách logická pod stropem ? V případě havárie si maluju,že to uvidim hned. A přeci jen oprava stopního SDK vs. potencionální bourání podlah ?
obecně voda tahaná pod stropem je výhra. Hodně náročnější na provedení , hlavně v PPR
5:50 neodvětrání studené půdy je hrubá chyba. Není to jen o přerušení DHV pod hřebenem, ale i správné řešení nasávání čerstvého vzduchu.
Souhlasím. Navíc mi přijde, že pod tunelem je málo místa na izolaci. A v obvodových stěnách je také jen 100 mm?
15cm je spodní pásnice, 8cm je snížený pohled z KVH. Pochozí prkna budou na 6cm latích. Takže máte chybný úsudek, jen nad OSB bude 29cm izolantu a v sdk podhledu další izolant. Tak jak 100mm?
Tipoval jsem pásnici na 140 mm a rastr podhledu 80 mm, tak jsem se docela trefil. Latě pod prkny jsou správné řešení k dosažení celkové tloušťky izolantu. Kritický detail ovšem může být u pozednice. Pokud pod DHV bude mezera kvůli přívodu čerstvého vzduchu, může v tom místě být izolantu málo, protože na samotném konci nebude ani do výšky spodní pásnice. U dřevostavby je to každopádně mnohem hratelnější, než třeba u železobetonového věnce a 120 mm spodní pásnice, tam už to vychází hůř.
A jaká je skladba obvodové stěny?
Rozmohl se nám tady takový nešvar, výrobci krytin často dávají detaily, kde není na hřebeni odvětrání. A někde pod hřebenem je nakresleno čárkovaně jakoby otvor s dvěma šipkami jako odvětráním. No dost často nikdo žádné otvory nedělá, nebo nedej bůh tam má valbovou střechu, kde se nic takového neudělá. Co jsme byl zvyklý na spoustu detailů u střech tak ty se jaksi zredukovaly. Dost často tam mají tepelnou izolaci až k hřebenu - kde nic odvětrávat nemusíte. Nasávaní vzduch je další problém. No je třeba si tam někdy zajít a podívat se na takovou půdu bez odvětrání v zimě. Dost často uvidíte plíseň na konstrukci.
Prečo sa pri difúzne otvorenej skladbe nepoužíva DHF ale všade sa pchá OSB? Keď už Mercedes, tak všade nie?
pretože DHF není parobrzda ty mercédesi
Dhf se používá z venku místo pojistných folii ale ne jako parobrzda ne ?
Ja mám za to že dhf ako difúzne otvorený materiál vie fungovať aj ako parobrzdna vrstva ty mercedesi
@@robertrudik3022 tak to maximálne na Slovensku, ty mercedesi
Co z toho bude, nějaká konírna?
Honzo, když jste takový kůň, doporučuji vydržet do příštího videa.
🤦♂️
by ma zaujimalo ako budu riesit izolaciu na streche.. a co se tyka OSB v interieri, pouzivat OSB kategorii 4, je bez formaldehydu a odolava vic vlhku.. absenci maji ty OSB desky medzi sparama, ziadne pasky.. tie okna by mohli byt montovany na pasky. casto se potom purpena orezava a to neni dobre..
jak někdo může strpět doma takhle velké okna až k zemi?
já to říkám furt, bez oken!
bez oken ne, ale normální okna. Nejlíp nahoře s ventilačkou. Proč myslíte že když jsem pořizoval byt, tak nejdůležitější bylo, aby to hlavně nebyl panelák? Jednak kvůli ústřednímu topení a absenci studených podzemních sklepů, ale taky kvůli těm obrovským oknům. Jak tohle může být bezpečné, proti zlodějům, šmírákům, tornádům atd?
souhlas, jen standardní čtvercová okna a terasy pak nedávají smysl. Mirku, neplatíte to , nebydlíte tam, není to náhodou jedno?
proč to nedává smysl? mě spíš moc nedává smysl balkon nebo terasa v přízemí... Já myslel že už se lidi poučili z paneláků, a ono je to čímdál horší.
@@mireknovacek9680Bože, ty jsi zas mimo!! Vrať se radši do hrobu, protože francouzská okna jsou už naprostým standardem a nikdo se dnes nepozastavuje nad jejich bezpečností!!
Myslím, že stavbě hrubě nevyšla poloha vyústění splaškové kanalizace z desky u WC, proto to musí přetahovat v konstrukci podlahy až ke stěně u WC. A na odvod kondenzátu od klimatizací se asi v ležaté kanalizaci také zapomnělo, když se to vede podlahou přes celé dveře. A dále přívod spalovacího vzduchu ke kamnům vedený podlahou - není to náhodou plastové potrubí, to do podlahy určitě nepatří. Proč to není provedeno z pozinku? Tipuji potrubní kanál výšky max. 9 cm, v podlaze kde je 2 x8 cm výška polystyrenu. Lepší řešení by bylo vést kanál položený na hydroizolaci a ten následně překrýt polystyrenem a ještě propojit (provázat) s okolním polystyrenem. Takto skutečně hrozí že betonová podlaha kanál promáčkne a k tomu je tady tepelný most. Rozvody vody v Al-Pexu - cirkulace podle mého měla být přivedena výrazně blíž ke sprše a nekončit už pod stropem. A vypadá to že odbočky z rozvodů pod stropem jsou provedeny pouhým ohybem 90 stupňů a ne přes kolena.
ano, ve videu není vidět, ale wc mělo svoje vyústění v desce, ale když modul zapustíte do příčky, tak se dopojit nedalo. Proto instalatér použil vývod původně pro guli v technické.
JInak obdélníkové vedení vzduchu v plastu nebo pozinku - ten pozink je daleko měkčí než plast, zmáčknu ho v ruce naprosto stejně.
cirkulace - dobrý postřeh, mohl skončit dále
nemiuia mast pod cepici, je to statika priehradové nosníky
vsak ten preklad nie je ucko ani jekel ale vinkel
ale to víte , že je to Učko, ale vidíte pohledově jen Lko, protože horní část zabíhá až nad OSB a přímo na horní hraně tohoto Učka pak sedí vazníky.
Technická místnost nemá odvětrání, jakmile tam hodí FVE, tak bude topit jak kráva. Neviděl jsem spižírnu, což je studená místnost a větraná, chápu, že je lednice, ale 90% potravin se do lednice nadává. Prostě technickou místnost a spižírnu české stavitelství neumí...
K vzduchotechnice mám taky kritiku, pro 90% chodu to postačí, ale jakmile se zapne rychlé odvětrání nebo párty režim, tak větráky půjdou na 120% otáček, protože se budou dusit. Nevím jak, ty projekty kdo počítá, ale když se to přepočítá podle dostupných vzorců na TZBinfu, tak trubky 90mm najednou vyjdou dvě a někde tři. Přijde mi, že se nebere v úvahu tlaková ztráta vs rychlost proudění, fungovat to bude, ale když někdo vnoci zajde na WC a zapne odvětrání, tak všechny zbudí kvílení zadušených turbín větráků.
Nevidím výstup na bidetky, odvod prdů z WC, prostě takové ty moderní vymoženosti co člověk od moderního domu čeká, krom HS portálu, což je takové musím to mít za každou cenu i v prťavé boudě...
jakmile tam hodí FVE, tak si otevře okno 11:41 ne? recht, spíž není
Ne, to nemyslíte vážně, to je odpověď odborníka?...
@@petrjiricek8547 no počkejte, nevím kde Petře žijete, ale 95% všech realizací FVE má prostě střídač s baterkama v technické místnosti jako je tato, většinou s malým oknem, zbývajících 5% to mrskne do garáže. Tak jakou odbornou odpověď jste jako předpokládal.
Správná odpověď je, že na to nemysleli nebo neplanují, protože větrání oknem je nedostatečné, nesmysl a řešení jak ohybák na rovnák, prostě klasika české kratkozrakosti.
Možná detailům dřevostavby rozumíte, ale chce se to trošku posunout do aktuální doby. Co bylo platné v roce 2020 už davno neplatí.
Dnes se používají úložiště min 15kWh a to okénko nebo garážová vrata odletí až za obec, když dojde k problémům...
@@petrjiricek8547 ale já myslím, že pláčete na špatném hrobě. Za mě technická s oknem na sever je OK. Jsem snad projektant? Funkce TDI je jiná - kontroluje kvalitu, soulad s projektem/rozpočtem a aby nebyl klient někde ojebaný. A problémy s FVE/baterkama v RD? spíš dojde k zahoření na střeše nebo cestou ke střídači než v samotné technické místnosti, naštěstí dřevní doby ze začátku realizací jsou pryč a když si odmyslíte svépomoci kde vám to lehce zahoří/bouchne, tak z pohledu výjezdu hasičů k RD je na prvním místě lidský faktor, špatná elektroinstalace u starších domů a FVE se krčí někde na konci žebříčku. To jako kdybysme řešili počty hořících elektromobilů...
Simkovi projde vsechno... By clovek fakt blil. Ztratil pojem o tom jak to ma vyladat
tak honzo, tak jak to má teda "vyladat". co se vám nelíbí tentokrát.
Dneska jste v ráži! Tak to má být, do nich, do chytrolínů
honza je tady takový evergreen a i kdybych dozoroval nejlepší z nejlepších, nenechá na mě niť suchou:-)